m Lonen en arbeidsvoorwaarden in bouwbedrijf Nachtelijk in Den Haag Protest tegen uitkeringsregeling bij dr. Drees voor de deur Ambonez en-bi v ak as. c?'-~T -■ Vri jlieidsballon werkte als bom Kroesjtsjef schrok van voorstel voor tweede partij „Kleutersterfte" in bedrijven 1 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het verloop van personeel onder speciale loep Mf Je v Marieke van Dijk stapte op Schiphol uit vliegtuig f ssm Dinsdag 29 mei 1956 Voorstel tot verhoging regelingslonen met drie procent Nederlanderschap voor p°litieke delinquenten Geen incidenten en 0111 drie uur rolde de laatste bus terug Hersenoperatie in Stockholm geslaagd Gobelin voor Statendam Nederlandse autobus in Duitsland verongelukt WINST VOOR ITALIE'S CENTRUM IETS KOELER MET ONWEERSKANS Indieners van plan onverwijld afgestraft Verloop meer. gevolg van sfeer dan van te laag salaris Gouds echtpaar in Italië verongelukt Oostduitse ministers mogen slechts na-praten Kamerverkiezing wordt gefilmd De omzetbelasting op textiel Alle acht zoons nu priester gewijd Ontslag voor stakende taxi-chauffeurs WEERBERICHT 100 AUTO's zonder Chauffeur Autoverhuurbedrijf BEREND NIJMAN Pulang, lekas vlug naar huis MET TEDDYBEER EN BOSJES BLOEMEN Na volkslied en gebed Zo begon het Geen der inzittenden ernstig gewond Grote opkomst naar stembus N.I.V.E. bindt de strijd aan Kans voor ontevredenen Tegen een nieuive Stalin Meer democratie Beslissing aan het nieuwe kabinet INDONESÏë WENST HISTORISCHE KUNST- SCHATTEN TERUG pe weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: HU en dan opklaringen, maar ook hier en daar een hui. Aan de kust plaatselijk mist. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Over het algemeen zwakke wind. Woensdag 30 mei: Zon op 4.30, onder 20.50 uur. Maan op o.oi, onder 9.56 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De werkgeversorganisaties, welke sa menwerken in de stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf en de drie lande lijke werknemersorganisaties zijn. mede naar aanleiding van de regeringsbeslis- sing van 19 maart jl„ gisteren wederom bijeen geweest om de verbetering van de primaire en secundaire arbeidsvoorwaar den van de bouwvakarbeiders te bespre ken. Beiderzijds werd vastgesteld dat de bouwvakarbeider, wat zijn arbeidsvoor waarden aangaat, in het algemeen niet ten achter mag blijven bij werknemers in andere bedrijfstakken. Op het gebied van de secundaire ar beidsvoorwaarden is reeds ter tafel ge komen een verbetering van de uitkerin gen van het risicofonds (vorstverlet- fonds) met dien verstande, dat die uit keringen onbeperkt zullen geschieden gedurende de volle tijd. dat de werkne mers tengevolge van vorst niet in de ge legenheid zijn hun arbeid t.e verrichten. Bovendien stelt men zich voor de uit keringen meer in overeenstemming te brengen met het rechtens verdiende loon. Een daartoe strekkend voorstel is reeds bij het college van rijksbemiddelaars aan de orde gesteld. Vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties zullen de vol gende week de besprekingen voortzetten foto boven: Politiemannen nelpen de <^eer8pannige Ambonezen met het op- - van hun kampement en trachten de gemoederen van de heftigsteföt be- (Jaren fe brengen. Onder: Eerst worden ie kinderen in de bussen in veiligheid gebracht. HeMd ^n^er van Justitie heeft meege- ntwér op zii" departement geen wets- ing is 'n voori:,ereiciing of in overwe- 51.1 inrr0rn bepaalde categorieën politieke L-han nten wederom het Nederlander geven 6n c'us °°k bet kiesrecht terug te jP^Jbhiister verklaart dit in zijn ant- Iron a aan bet Tweede-Kamerlid de heer v® ekr Goes van Naters, die schriftelijke N. vr> kad gesteld over een uitlating van f? :°°rzitter van de K.V.P., op een ver- fc>e '"gsvergadering in Amsterdam. (Advertentie) ^GLIA '56 f 7.— p. d. 7 c. p. km. COJfStiL '56 f 8.— p. d. 8 c. p. km. ESSENBURGSINGEL 128 b (west) Telefoon 36407 HEBRONSTRAAT 10 C (oost) Telefoon 113563 PUTSEBOCHT 193 C (Zuid) Telefoon 174922 Met veel tact, geduld en overredingskracht, is het vannacht gelukt ongeveer 300 Ambonesc mannen, vrouwen en kinderen, die maandag middag uit hun woonoorden naar Den Haag waren gekomen uit protest legen de nieuwe uitkeringsregelingen, te bewegen naar hun kampen terug te keren. Zij hadden zich op het Plein 1813 in Den Haag, tegenover het kabinet van de minister-president, geïnstalleerd met het voornemen, zoab hun leider zeide, „niet te vertrekken, voordat wij voeding en zakgeld hebben gekregen en de verzekering hebben, dat dc oude regelingen worden gehandhaafd". Op de gazons langs liet plein, tussen koffers en tassen, hadden de nieesten van hen zich a! in dekens gehuld om de nacht in de open lucht door te brengen, toen om kwart over een zestig man Haagse politie en zestig man rijkspolitie met helm en karabijn en een achttal HTM-bussen op het plein arriveerden om hen naar hun woonoorden terug te brengen. Zonder incidenten vertrok de laatste bus om drie uur 's nachts. De Ambonezen behoorden tot. de Partai Nasional Maluku Selatan, waarvan de leider Siwaletta, in de loop van de mid dag, kort nadat ze waren aangekomen, weigerde gebruik te maken van de bussen om naar de woonoorden terug te keren. De bussen waren aangeboden door de loco burgemeester van Den Haag, de beer Van den Oever, met wie hij een onderhoud had. Ook weigerde hij een aan minister president Drees gerichte petitie, waarin intrekking van de nieuwe regeling werd geëist, te overhandigen aan de waarne mende secretaris-generaal van het minis terie van Algemene Zaken, de heer Jose- phus Jitta. Dr. Dre:s woonde op dat mo ment een vergadering van de minister raad bij. Nadat tegen middernacht de politie de omgeving van het Plein had afgezet, arriveerden ruim een uur later de poli tie en de bussen op het Plein. Via een luidspreker werd de Ambonezen, om ringd door Haagse politie-agenten, een order voorgelezen van de Haagse bur gemeester, waarin hen het bevel werd gegeven in de bussen plaats te nemen, omdat een langer verblijf in de open lucht niet langer kon worden toege staan. Ook op herhaalde aanmaningen kwam onder de Ambonezen geen bewe ging, ook niet na de aankondiging, dat zij naar de bussen zouden worden bege- Voorzichtig zette de Marie- tof naar Nederland had haar handen hield ze bosjes bloemen e geklemd. Zij kan^Ue.^ d£m onlangs naar de de landingstrap van dat twee al wat verwelkte er nanaeu mem grijze teddybee bosjes bloemen eh n heel wat geklemd. Zij kan het leven neet wat.op. +imisti«;cher tefiGïïioet zien, zij onTngs naar6 de Zweedse hoofdstad vloog, want de operatie. waarbij haat- een gezwel in de hersenen werd wegge- nomen is uitstekend _gelu mindej de in üe nei^r, h uitstekend gelukt en ^ge nezingsproces verloopt t prachtig. De operatie, w Qlivecrona Zweedse hersenchuurg P geduurd, werd verricht, heeft vier uur s daarna had vaaer van (Australië) al bericht maar twee uur Dijk in Croydon van de goede alloop. Thans blijft mevr. Van Dijk-Varekamp met haar dochtertje en haar vie 18 zoontje Loddie nog vier weken, bij naa moeder in Amsterdam; daarna gaan z J gedrieën terug naar huis waar va j de oudste zoon Gijs hen vol ongeduld Wachten. Op het ogenblik loopt Marieke nog wat onzeker, doch dit is een kwestie van tijd cn dan zal zij nergens meer hinder van hebben. De grote wond aan het achter hoofdje genas sneller d<*n verwacht werd, aangeboden. zodat de chirurg toestemming gaf om naar Nederland terug te vliegen. Door gaan naar Australië was voorlopig echter nog te vermoeiend. De kleine meid is na melijk nog gauw moe, doch zij heeft geen last meer van hoofdpijn en is buitenge woon vrolijk. Dank zij de goede zorgen van het Aus tralisch rode kruis, dat het Nederland se en Zweedse had ingelicht, was de ont vangst van mevrouw Van Dijk en haar beide kinderen in Stockholm prima gere geld. Aan belangstelling heeft het hun daar bepaald niet ontbroken. De meeste verpleegsters in de kliniek spreken En gels en het meisje kent deze taal al be ter dan het Nederlands. In een van de afdelingen werkt een Nederlandse hoofd- verpleegster, die af en toe bij haar land- genootje kwam babbelen. Mevrouw Van Dijk zelf kreeg van verscheidene kanten invitaties om te komen eten en zij heeft daarvan twee keer gebruik gemaakt. Reis en operatie waren, zoals bekend, mogelijk aank zij een grootscheepse inza melingsactie in Australië. De familie van mevrouw Van Dijk, die zelf al enkele souvenirs uit Zweden meenam, zal al lerhande typische Nederlandse souvenirs bijeenbrengen, die als dank van de fami lie aan een aantal personen in Australië, die zich voor deze actie bijzonder inge spannen hebben, straks zullen worden leid, als zij niet zouden meewerken. Ook het „pulang, lekas" (vlug naar huis) had geen resultaat. De enige reactie was kreten zoals ,.A1 vijftien dagen eten wij gras". Nadat de heer Van den Oever persoon lijk een beroep op de Ambonezen had ge daan om te vertrekken en hun had ver zekerd, dat in Nederland niemand van de honger sterft, begonnen de politiemannen met het inladen van de bagage in de bus sen. Helm en karabijn waren daarna In schrille tegenstelling tot de behoedzaam heid, waarmede zij de slapende kinderen naar de bussen brachten. De ouderen ver zetten zich niet, hoewel kreten, die aan hun mening over de Nederlandse rege- ringspolitiek aan duidelijkheid niets te wensen overlieten, niet van de lucht wa ren. Nadat zij het volkslied van de Zuid- Molukken hadden gezongen en een gebed was uitgesproken, konden ook zij met veel tact worden bewogen in de bussen plaats te nemen. De petitie werd uiteindelijk aan de heer Van den Oever gegeven, die toe zegde, dat deze dinsdag aan dr. Drees zal worden overhandigd. Het was al drie uur geweest, toen de laatste bus de reis naar de woonoorden begon. „Wij gaan niet naar onze woonoorden terug, voordat wij hier in Den Haag voe ding en zakgeld hebben gekregen". Dit had de leider van de ruim 300 Ambonese mannen, vrouwen en kinderen, die des middags naar Den Ha.,:-- waren gekomen, gezegd. De leider, Siwaletta, stuurde de bussen terug, nadat hij bij afwezigheid van minister-president dr. Drees was ontvangen door de waarnemende secre taris-generaa] van het ministerie van Algemene Zaken, de heer Josephus Jitta Deze deelde de Ambonezen toen mede, dat een delegatie een petitie kon aanbie den onder voorwaarde, dat van demon straties zou worden afgezien. Als voor zorgsmaatregel had inmiddels de Haagse politie het Binnenhof, waar het ministerie van Maatschappelijk Werk is gevestigd, afgezet. Siwaletta verklaarde, dat zijn volgelin gen alleen zouden terugkeren, als zij voe ding en zakgeld zouden krijgen. „Wij lo pen al vijftien dagen met een half lege maag rond" zeide hij Hit zeide naar Den Haag te zijn gekomen, omdat nog steeds geen antwoord was ontvangen op brieven en telegrammen, waarin tegen de nieuwe regeling is geprotesteerd. De Holland Amerika Lijn heeft aan de handweverij ..De Knipscheer" te Laren (N.H.) (een vrije) opdracht gegeven tot het vervaardigen van een gobelin groot 5.45 x 1.70 meter, naar een ontwerp van Nel Claessen voor een der salons van het bij de dok- en werf-maatschappij Wilton-Fijenoord te Schiedam in aan bouw zijnde circa 21.000 ton metende m.s „Statendam". Het schip, dat 950 passagiers zal kun nen vervoeren, wordt, onvoorziene om standigheden voorbehouden, begin 1957 opgeleverd. over de verbeteringen op andere gebie den van sociale voorzieningen zoals de ziekengelduitkering, het aantal wacht- dagen enz. Als eerste stap voor de verbetering van de primaire arbeidsvoorwaarden zal aan het college van rijksbemiddelaars worden voorgesteld de regelingslonen met 3% te verhogen. Men stelt zich voor ook op dit gebied verdere stappen te nemen opdat ook de primaire arbeids voorwaarden de toets der vergelijking met andere bedrijfstakken kunnen door staan. Een Nederlands reisgezelschap, dat een vakantiereis maakte en op de terugreis was naar huis, is gisteren het slachtoffer geworden van een ongeluk. Hun autobus, een kleine wagen van „de Gooilander" In Hilversum, is nemelijk tussen Munchen en Stuttgart uit het stuur gelopen, en in een twee meter diepe greppel langs de snelverkeersweg terecht gekomen. De wagen sloeg tweemaal over de kop, maar kwam tenslotte weer op zijn wielen te recht. Werd aanvankelijk uit Stuttgart ge meld, dat van de 14 passagiers er vier ernstig en acht licht gewond waren, la ter kon de directeur van de busonderne ming mededelen, dat niemand ernstig let sel had opgelopen en dat in het zieken huis, waarheen de gekwetsten waren ver voerd slechts builen en schrammen be hoefden te worden verzorgd. De chauf feur was ongedeerd. Vandaag zouden de onfortuinlijke rei zigers met een andere bus van „de Gooilander" hun tocht naar huis voort zetten. Zij zijn afkomstig uit alle delen van het land. De eerste uitslagen van de verkiezin gen voor gemeente- en provinciale ra den in Italië, duiden op winst voor de centrumpartijen en op verlies voor uiterst-links en uiterst-rechts. Het ver lies van links, drie tot vijf procent, schijnt de sociaal-democraten ten goede te zijn gekomen. Christen-democraten en libera len kregen de stemmen, die de rechtse monarchisten en neo-fascisten verloren. Toen de stembussen, die zondagmorgen waren geopend, gistermiddag gesloten werden, bleek dat circa eenennegentig procent van de stemgerechtigden zijn stem had uitgebracht. Een zeer goede op komst. De verkiezingen zijn zonder inci denten verlopen. De leeuwin, welke blijkens bijgaande foto op de kap van een vrachtauto is ge sprongen, ivas ontsnapt uit een circus nabij Madrid nadat zij twee stalknechten had aangevallen en licht gewond. Toen de leeuwin op straat verscheen ivas deze onmiddellijk ontruimd. (Van onze weerkundige medewerker). De temperatuur steeg gistermiddag in een groot deel van Nederland tot een zomerse warmte. Op het vliegveld Woens- drecht in Brabant werd de hoogste tem peratuur van 29 gr. C. gemeten. Het laagst bleef het kwik in Den Helder, waar 17 gr. C. werd waargenomen. Nog warmer was het in eën gebied langs de Rijn in Duitsland, waar het kwik tot 33 gr. C. steeg. Een kleine onweersstoring, uit Frank rijk afkomstig, veroorzaakte in de afge lopen nacht en in de vroege morgenuren voornamelijk in het westen en midden van ons land hier en daar wat onweer, waarbij plaatselijk bijna 10 mm regen viel. Geheel West-Europa blijft onder invloed van een lagedrukgebied liggen, waarin zich ook vandaag en morgen nog enkele onweersbuien kunnen ontwikkelen. De temperatuur zal wat gaan dalen, doordat later wat koelere lucht van zee gaat binnenstromen, zodat de maxima in de meeste provincies weer beneden de 25 gr. C. blijven liggen. Dit neemt niet weg, dat het voor eind mei fraai weer blijft. tom-f-,,-y m •X„v\ V nil 1 nnlitiekiwn -maat.sehaDnelnke leven in Volgens Daniel Cazel, speciale corres pondent van het te Bordeaux verscho nende dagblad „Sud-Ouest", hebben vier leden de Russische Aoadenue van Weten schappen aan partij-secretans Nikita Kroesjtsjef voorgesteld in de Sovjet-Unie een tweede partij in het leven te roepen. Kroesjtsjef zou dit voorstel verworpen hebben en de vier indieners van het plan Het Nederlands Instituut voor Efficien cy wil de strijd aanbinden tegen het grote personeelsverloop onder het lagere per soneel bij de Nederlandse bedrijven. Het verschijnsel, dat werknemers binnen een jaar na indiensttreding ontslag nemen, en dat in het bedrijfsleven „kleutersterf te" genoemd wordt, bedraagt bij sommige bedrijven meer dan 75 pet, zoals uit een door het N.I.V.E. onlangs gehouden en quête is gebleken. Het personeel dat bin nen twee maanden weer opzegt, rang schikt men in de categorie „zuigelingen sterfte". Op een der bijeenkomsten van de voor- jaarsefficiency-dagen, die op 7 en 8 juni te Utrecht worden gehouden, zullen deze verschijnselen aan de orde gesteld wor den. Er zal dan worden overlegd, hoe Er komt nu schot in de bouw van het centraal station van Rotterdam. Over- zich van het bouwwerk, gezien vanaf het Groothandelsgcbouw. door een betere selectie, goede instructie, zorg voor betere communicatie en het be vorderen van persoonlijke contacten, een grote binding aan het bedrijf verkregen kan worden. Want op grond van praktijk studies is het N.I.V.E. tot de conclusie gekomen, dat het personeelsverloop nog meer een gevolg is van de sfeer in het bedrijf dan van de mogelijkheid tot het elders verkrijgen van hogere lonen. Het echtpaar Van Wijk uit Gouda, dat met de auto op vakantie was, heeft in de Italiaanse rivièra een auto-ongeluk gekre gen, tengevolge waarvan mevrouw Van Wijk-Kouwenhoven is overleden. De beer Van Wijk, die namens de A.R.-partij zit ting heeft in de Goudse raad, is in een ziekenhuis opgenomen. s. s" „N? 3 f zouden zonder pardon uit de coiyununis- tische partij zijn gezet, terwijl zij van al hun functies werden ontheven. Cazel. die schrijft het bovenstaande van zeer betrouwbare zijde vernomen te heb- hen, verklaart, dat het voorgevallene slechts aan de hoogste partijfunctionaris sen is medegedeeld. Volgens Cazel heeft Kroesjtsjef in een verslag aan het centrale comité verklaard dat het toestaan van een tweede partij in de Sovjet-Unie een ernstig gevaar zou betekenen voor de nu onaantastbare po sitie der communistische partij. Ook zou het de regering en het land „op gevaar lijke wijze verzwakken". „Het toestaan van een tweede partij zou de deur wijd openen voor het binnen sluipen van rechtse afwijkingen. Het zou allen, die, om welke reden dan ook, on tevreden zijn, in de gelegenheid stellen in één organisatie te verenigen. De tijd Is nog niet rijp voor een ver zwakking der binnenlandse discipline in de Sovjet-Unie. Want weliswaar is de in ternationale spanning verminderd, doch samenwerkende westerse staten staan nog steeds gewapend langs de Russische gren zen", aldus zou Kroesjtsjef hebben ge sproken. De betrokken leden der academie zou den hun actie hebben gebaseerd op het, tijdens het twintigste partijcongres te Moskou aanvaarde beginsel van het lei derschap. Volgens hen is de enige wijze, waarop een herhaling van een dictatuur, zoals die door Stalin is gevoerd, kan wor den vermeden, het instellen van een on afhankelijke partij, die vrij zou zijn van het strikte toezicht der communistische organisaties. Ook twee andere Franse bladen, de „Paris-Normandi en de „l'Eeho d'Oran" hebben ln een artikel van hun speciale correspondent te Moskou gewag gemaakt van een dergelijk voorstel en van de ver werping ervan door Kroesjtsjef. Semione Ignatief, die ónder Stalin mi nister voor staatsveiligheid was en die toen verantwoordelijk was voor het ge vangen zetten en in staat van beschuldi ging stellen der betrokkenen in het z.g. „dokterskomplot". heeft zich thans in een artikel in de „Pravda" uitgesproken voor het brengen van meer democratie in het politiekoen maatschappelijke leven in de Sovjet-Unie. Ignatief baseert zijn aanbeveling op het beginsel van collectief leiderschap en waarschuwt tegen te veel „regelzucht'' en „koude administratieve geest", zoals hij die in partijbijeenkomsten meermalen heeft gezien. De Oostduitse regering heeft gisteren bepaald, dat ministers en staatssecreta rissen in Oost-Duitsland niet op eigen verantwoording interviews mogen toe staan aan buitenlandse kranten of radio- omroepen. Alle interviews en publikaties van minis ters en ambtenaren moeten door de voor lichtingsdienst van de Oostduitse premier goedgekeurd worden. Ook voor interviews met de Oostduitse "pers moet deze pers dienst „het tijdstip en de wijze waarop het vraaggesprek gepubliceerd zal wor den", bepalen. Alle interviews moeten voor publikatie door de ondergevraagde persoon en de persdienst worden gecon troleerd. Als kwesties van de buitenland se politiek ter sprake komen, moet ook het ministerie van buitenlandse zaken in geschakeld worden. De stichting Ned. Onderwijsfilm maakt een film van de aanstaande Tweede-Ka merverkiezing en alles wat hier mee te maken heeft. Deze film zal in hoofdzaak in Delft worden opgenomen, omdat daar de politieke samenstelling van de bevol king in doorsnee vrijwel gelijk is aan die van het land. Enige opnamen zijn reeds gemaakt van het bevolkingsregister en de kandidaatstelling. Het voornaamste deel van de film wordt opgenomen op de verkiezingsdag. Er zal gefilmd worden in enige stembureaus en in het centraal verkiezingsbureau in het stadhuis te Delft. Vervolgens zal in Den Haag het bekend maken van de officiële uitslag van het gehele land worden ver filmd en tenslotte worden in september opnamen gemaakt van de opening van de Staten-Generaal. Staatssecretaris Van den Berge heeft meegedeeld, dat de regering de vraag of er aanleiding bestaat de omzetbelasting op textiel op te heffen dan wel de be staande vrijstelling te verlengen ter be oordeling aan het binnenkort optredende kabinet meent te moeten overlaten. Dit in verband met het oog op de samenhang van dit onderwerp met verschillende an dere vraagstukken. De staatssecretaris heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Hooij. Het Ierse ouderpaar O'Harra uit Bangor in Noord-Ierland, dat zaterdag te New castle de priesterwijding van zijn achtste en jongste zoon had bijgewoond, is giste ren vandaar naar Rome vertrokken. De heer en mevrouw O'Hara hebben tien kinderen, twee dochters en acht zoons. Alle zoons zijn priester geworden. Zeven hunner vergezellen hun ouders nu op hun reis naar Rome. waar zij door de Paus in speciale audiëntie ontvangen ho pen te worden. Een van de acht. die Cis- tercienser monnik is, is inmiddels terug gekeerd naar zijn abdij in Ierland. De ruim 250 taxichauffeurs in loon dienst bij de Amsterdamse bond van werkgevers in het taxi-bedrvjf, die sinds vrijdag j.l. in staking zijn, hebben giste ren allen hun ontslagbrief gekregen. Van de ruim 300 chauffeurs in dienst bij de bond van Amsterdamse taxi-onder nemingen. die eveneens in staking zijn. is het ontslag zeer binnenkort te ver wachten. Het betreft hier een normale proce dure. gegrond op het recht van de on dernemer om een arbeider, die langer De secretaris-generaal van het Indone sisch ministerie van Onderwijs heeft me degedeeld, dat Indonesië zal verzoeken vele historische kunstschatten, die zich thans in Nederlandse musea bevinden, terug te geven. _w..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1