maar Italië bleef centrum trouw, legde accent verder naar links „Medeplichtigen Door de kogel terechtgesteld van Beria Werknemer heeft vrije tijd moeten veroveren Genieten daarvan hangt af van de vreugde in de arbeid Dragline als ongewenste gast ai Ég Bestelauto met 3 jonge mensen in Zuidwillemsvaart had geen stalen kern BOUW- EN WONINGTOEZICHT GROTENDEELS SCHULDIG AAN INSTORTING VIJZELSTRAAT DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Er kwam vrije tijd maar besteding is niet zó eenvoudig §11 Woensdag 30 mei 1956 k Besprekingen over sala rissen van overheids personeel Zieke gevangenen gedood Cadaver-discipline ontketende een onjuiste campagne tegen Joego-Slavië Zorg voor jeugd en gezin moet worden geschraagd door de liefde Zaak Anneke Beekman voor de Hoge Raad Togliatti verontschul digt zich Prof. Kranenburg onderscheiden Twee jongens verdronken; meisje kon zich redden aannemer twee De zaak-Schokking Tegen geldboetes geëist 8 WEERBERICHT 2. Arts uit kamp Vught in Duitsland veroordeeld Vreugde, ook in de arbeid, fundamenteel belang Procureur-generaal concludeert tot veriverping van beroepen Joego-Slavi'e s uitstoting uit Kominform Klacht bij Hoge Raad ingediend „Het was mijn zaak niet" Over stutten horen spreken „Mijn dienst treft geen blaam'* De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Warmer weer met zonnige perioden maar plaat selijk ook enkele regen- of onweersbuien. Wei nig wind en vannacht hier en daar mist. Donderdag 31 mei: zon op 4.29, onder 20.51. Maan op 0.23, nder 11.02. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Christen-democraten verloren 3. 4. (Telefonisch van onze correspondent). ROME, hedenmorgen. Op dit ogenblik zijn bijna alle uitslagen bekend van de verkiezingen, die zondag en maandagmorgen over geheel Italië zijn gehouden voor de provinciale en gemeentebesturen. Hoewel deze uitslagen nog niet olficieel zijn, bieden zij in ieder geval de gelegenheid om enige voorlopige conclusies te trekken. Om in grote lijnen de nieuw geschapen situatie weer te geven, kunnen we volstaan met de volgende punten: 1. De communisten hebben over het gehele front een achteruitgang geooeK terwijl hun bondgenoten, de Nenni-socialisten, een tamelijk behoorlijke winst hebben behaald. De katholieke meerderheidspartij heeft wel meer stemmen behaaia aan bii de vorige lokale verkiezingen, vijf jaar geleden, doch heelt niet net niveau van de kamerverkiezingen van 1953 bereikt. Gegeven de toeneming van het aantal kiezers en gegeven het feit, dat de verliezen van de vorige maal niet zijn goedgemaakt, kan men zeker van een teruggang spreken. Van de kleinere centrum-partijen, die met de christen-democraten de regerings-coalitie vormen, hebben de republikeinen zware verliezen ge leden, terwijl daarnaast de sociaal-democratische en de liberale partij een vrij behoorlijke winst hebben geïncasseerd. Dit laatste is van grote betekenis, zoals wij hieronder zullen aantonen. De rechtse partijen d.w.z. de beide monarchistische formaties en de neo-fascistische partij hebben gevoelige verliezen geleden. Wil men conclusies trekken, dan dient men er rekening mee te houden, dat alle partijen aan deze lokale verkiezingen een overwegend politieke betekenis hebben gegeven en dat dit op het regeringsvlak consequenties heeft, waaraan niemand kan ontkomen. Het (overigens niet grote) verlies van 'de communisten is ongetwijfeld het ge volg van de verloochening van Stalin en van de (voor de massa onbegrijpelijke) goocheltoeren van zijn opvolgers. Het ver lies van de christen-democraten laat zich gemakkelijk verklaren uit de alom heersende ontevredenheid over de weife lende koers van het laatste jaar, over het „flirten" met de extreem-linkse krachten en over de zorgwekkende ver starring van het gehele politieke leven, die het gevolg is van de onderlinge ver deeldheid, de vriendjespolitiek en de schandelijke eerzucht van de katholieke leiders. Dat de christelijke partijen zware klappen hebben opgelopen is uitsluitend en alleen aan henzelf te danken. De war- hoofderij, de verdeeldheid en het totale gebrek aan verantwoordelijkheid zijn ein delijk naar rato beloond. Verreweg de belangrijkste zijde van de huidige resultaten is de winst van de sociaal-democraten en van dc liberalen. In deze winst ligt een waarschuwing voor de toekomst. Immers, al is het accent opnieuw verder naar links verlegd, tóch is het overduidelijk, dat de massa van dc kiezers nogmaals voor het centrum heeft gekozen. Hetgeen betekent: tégen de extremen van links en van rechts. Een en ander demonstreert de groeiende poli tieke rijkheid van de Italiaanse kiezers. Hoewel het vertrouwen in de christen democraten verder is geslonken, heeft de overgrote meerderheid van de centrum kiezers vastgehouden aan het centrum, namelijk door de linkse zijde van dit centrum (sociaal-democraten van Saragat) en de rechtse zijde (de liberalen) te ver sterken. Het valt te hopen, dat de Demo- crazia Cristiana deze maal eindelijk dit gebaar zal verstaan en ten volle de consequenties zal trekken uit wat op nieuw (en thans voor de derde maal in de afgelopen tien jaar) het overtuigde verlangen schijnt te zijn van de Italianen: af te rekenen met de eeuwige dreiging van het communisme Hier raken wij de kern van de zaak: de positie van Nenni. In onze voorbeschou wingen voor deze verkiezingen hebben wij reeds aangetoond, dat Nenni het schar nier vormt van Italiës politieke constel latie. Nenni is een rascommunist, maar uit het feit, dat hij ook nu weer de win naar is, kan men afleiden, dat de massa dit niet inziet en nog steeds meent, dat hij los staat van de nauwe banden, die hem binden met Moskou. Nenni wordt steeds meer de hoop en verwachting van de massa, die de corruptie moe is en die snakt naar de sociale doorbraak en de dynamische koers, die de vele achter standen moet wegvagen. Nenni kan men gerust beschouwen als de grote profiteur van de verwarring van het ogenblhk. Aan de ene kant de ontreddering onder de communisten, die met een ontluisterd beeld van Stalin te kijk staan en aan de andere kant de broedende ontevredenheid ten aanzien van de leidende katholieke politieke kringen. Van de rol van de Kerk. die weliswaar al diegenen, die de communisten steunen heeft geëxcomuni- ceerd, doch tegelijkertijd bleef zwijgen, toen de katholieke regering van het katholieke Italië gedurende acht maanden door de communisten op de been werd gehouden; van de internationale ontspan ning; van de bezoeken van Jan en alle man uit de vrije wereld aan Moskou en van de luidruchtige reizen van B. en K.; van dit alles profiteert Nenni. In 1953 gebruikte hij de slagzin; „socia listisch alternatief". Het had succes: an derhalf miljoen stemmen winst. Nu lan ceerde hij zijn „socialistische weg voor Italië" en „het uur van het socialisme En opnieuw leverde het winst op. Om het grof te zeggen: als Nenni zich vandaag werkelijk of vermeend zou los maken van Togliatti en dus van Moskou, dan zou hij op ditzelfde moment de machtigste man van Italië zijn. Hij zou zonder enige moeite ontbinding van de Kamer en vervroegde parlementsverkie zingen kunnen krijgen, hij zou wellicht formateur zijn en op elegante wijze aan de christen-democraten een regerings coalitie kunnen aanbieden. En het erge is. dat een dusdanige coa litie de enig mogelijke lijkt. Hiermede is ongeveer alles gezegd: de kiezers hebben opnieuw gekozen voor het centrum, maar het accent is inderdaad naar links verlegd. De nederlaag van de communisten zou nog wel merkwaardige gevolgen kunnen hebben, bv. het heen gaan van ""ogliatti. Op ditzelfde moment gaan er ook al verhalen over een sterk ressentiment in de hoogste communis tische kringen ten aanzien van de Nen- ni-socialisten. Misschien is de situatie in de nieuwe gemeenteraad van Rome wel het meest geschikt als maatstaf: de centrumpartijen hebben er 34 zetels verworven, de com munisten en hun Nenni-bondgei.oten 30 zetels en de drie rechtse partijen 16 zetels. De meerderheid bedraagt 41 zetels (de helft van 80 plus 1). Wat zei er gaan gebeuren? De centrum-partijen kunnen onmogelijk alleen een meerderheid vor men, die de keuze van een burgemeester, een katholieke wel te verstaan, mogelijk maakt. Zij zullen dus een coalitie moeten aangaan met ofwel rechts ofwel links. De christen-democraten hebben tijdens de Dc centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken is maan dag bijeen geweest onder voorzitter- sch" van de heer A. Mastenbroek. In de ze vergadering is een door enige perso neelsorganisaties ingediend voorstel tot verhoging van de salarissen van het over heidspersoneel met 6% besproken. Beslo ten werd, de inhoud van deze bespreking ter kennis van de regering te brengen. Met betrekking tot een regeringsvoor stel tot verhoging van de salarissen van een aantal categorieën van hogere rijks- nh'maren nam de meerderheid van de centrales van overheidspersoneel het stand'-writ in, dat de behandeling daarvan in de centrale commissie ware op te schorten tot de afdoening van het hier boven genoemde organisatievoorstel. Voorts heeft de commissie de stand van zaken onder ogen gezien ten aanzien van de invoering van de werkklassificatie voor de handarbeiders in rijksdienst. verkiezingscampagne in alle toonaarden gezegd, beloofd en gezworen dat er geen afwijking zou komen, noch naar links noch naar rechts. De nieuwe situatie in Rome stelt hen voor een dilemma, om van de rest van het land maar te zwijgen. Dr. Hermann Fischer, die tegen het einde van de tweede wereldoorlog arts in het concentratiekamp Vught is geweest, is te Weiden (Beieren) wegens medeplich tigheid aan moord in veertig gevallen tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Fischer stond terecht, omdat hij in het kamp Flossenburg tn Beieren had toege laten, dat zieke gevangenen door middel van injecties werden gedood of althans niets had gedaan om dit te voorkomen. Hij heeft, na de oorlog reeds twee jaar in Duitsland gevangen gezeten en is In aansluiting daarop twee jaar in Neder land geïnterneerd geweest. fp vC' i v jfi Het Russische blad „Arbeider van Ba koe" meldde gisteren, dat vier gewezen chefs van Sovjet-veiligheidsdiensten, die tjjdens een proces werden gebrandmerkt als „nauwe medewerkers van Beria, de verrader van zqn vaderland", door de kogel zijn terechtgesteld. De vier terecht" gestelden. Bagirof, Borosjtsjef. Grlgorian en Markarian. bekleedden functies in de Sovjet-republiek Azerbeidsjan. Zjj waren beschuldigd van „terrorisme, lidmaatschap van anti-revolutionaire orga nisaties, verraad en bet afpersen van be kentenissen van onschuldigen". Twee andere beklaagden, generaal- majoor Emelianof en 'n zekere Atakisjief, zijn tot 25 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Een gratieverzoek der vier terechtgestel- (Van onze Haagse redactie). Op filosofische en daarnaast op prak tische wijze werd gisteren in het Haags Gemeentemuseum voor priesters en le ken uit de bisdommen Haarlem en Rotter dam het probleem der vrijetijdsbesteding behandeld tijdens een studiedag, georga niseerd door de Stichting Sociale Jeugd zorg- en Gezinswerk van beide diocesen- Vooral de breed gefundeerde inleiding van prof. dr. ir. F. Teliegen gaf aan leiding tot bezinning. Hij kwam daarbij o.m. tot de conclusie, dat de besteding van de vrije tijd dan pas zinvol kan zijn als de besteding van de arbeidstijd dit is. Ove-r de Molendijk van Oude Tonge pas seerde een zware dragline, staande op een eveneens zeer zwaar wielenonderstel en getrokken door een stevige tractor. Toen net gevaarte een zijweg wilde in schieten geraakte de ongeveer tien meter lange heiboom van de graafmachine uit het evenwicht en draaide op het onder stel, waarna de punt van de hefboom zich door het grote driedelige raam van de bovenwoning van een meubelhandel boor de en de kozijnen vernielde alsmede een stuk muur. Een bewoonster, die aan het raam zat bleef ongedeerd. Dr. J. Th. van der Putten memoreerde in zijn openingswoord de samenwerking die in het afgelopen jaar op nationaal niveau tot stand is gekomen, door de eenwording van het jongens- en meisjes- werk en op het diocesane vlak. doordat de besturen van de meisjes- en jongens organisaties besloten op te gaan in de diocesane jeugdzorg, waaraan het gezins werk is gekoppeld. Het oplossen van het probleem van de samenwerking naar bui ten staat nu op het programma. „De filosoof lost geen kwesties op" zo ving prof. Teliegen zijn geestige en boeien de inleiding aan. Dat liet hij aan de aan wezigen over. Spr. analyseerde de ver schillende achtergronden van de begrippen besteding, tijd en vrije tijd. Bij het besteden van iets aan ie^s an" ders komt de mens in vrije keuze te staan tegenover iets anders. Hij kan zelf zijn mogelijkheden bepalen. Spr. vroeg zich m vervolgens af of de mensen, die over vrije tijd beschikken, het onderspit moeten gaan delven t.o.v. hen, die deze niet meer be zitten. „Vrijetijdsbesteding" kende men vroe ger niet. Dit begrip is Pas ontstaan sinds de periode van het dynamische kapita lisme, toen het arbeiden een door het naakte leven opgedrongen onontkoombaar opgelegde besteding van de tijd werd die was afgestemd °P de doelmatigheid. De arbeider moest zijri vrije tijd verove ren op de groepen, die hem exploiteer den. Hij moest zichzelf verlossen uit de natuurwettelijke noodzaak om te leven, die hem tot arbeiden zette. Vervolgens ontwikkelde spr. de stelling, dat hij, die nergens in de arbeid vreugde vindt, niet in staat is in vreugde ztin vrije tijd te beleven. Het totale zijn in de tijd moet als een eenheid met varian ten worden beleefd, anders komt men niet boven de orde van het doelmatige uit. Het gaat er nu om samen de actuele bestaansnood tegemoet te treden. De ieugdzorgers moeten zelf de behoefte aan redding meevoelen, er moet sprake zijn van een liefdevol samenzijn. Wie anderen wil opvoeden moet men hen samenzijn. Tijdens de middagzitting sprak de heer J- F. de Jong over de feitelijke situatie en de perspectieven van dit probleem, waarbij hij uitging van een vervoering, een ontroering, een verrukking, die het sociale werk onder de gezinnen en de jeugd moet schragen. Vooral het obser veren en het zich inleven in het object van die zorg nam hij onder de loep. De procureur-generaal bii de Hoge Raad der Nederlanden heeft gisteren geconcludeerd tot verwerping van de beroepen in cassatie van de dames G. van M. en E. van M. uit Bussum en van C. B. uit Voorschoten, die door het ge rechtshof te Amsterdam waren veroor deeld tot resp. 3, 6 en 2 maanden ge vangenisstraf wegens het aan het be voegde gezag onttrekken van het joodse meisje Anneke Beekman. De Hoge Raad zal op 19 juni a.s. arrest wijzen. den was door het presidium van de Op perste Sovjet verworpen. De zestigjarige Bagirof, die de belang rijkste beklaagde was, is enige tüd pre mier van Azerbeidsjan geweest. Kort na Stalins dood, in maart 1953, werd hij kan didaat-lid van het presidium van het cen trale comité der Russische communisti sche partij. In augustus van hetzelfde jaar, bijna twee maanden na de arrestatie van Beria, werd hij wegens „ernstige ambts misdrijven" gearresteerd. Beria en Bagirof hadden in het aller eerste begin van de Russische revolutie samengewerkt in de „Tsjeka", de toen malige organisatie der geheime politie. Bagirof c.s. werden beschuldigd van het „valselijk" in staat van beschuldiging stel len van vele vooraanstaande partijleden en functionarissen in Azerbeidsjan, die later werden vermoord", waaraan, vol gens de publikatie in de „Arbeider van Bakoe*', wordt toegevoegd: „Zjj en vele andere Sovjetrussische burgers, die, vol komen onschuldig, werden veroordeeld, zfln thans in ere hersteld". Bagirof c.s. zijn er ook van beschuldigd, in samenwerking met Beria, „daadwerke lijk te hebben deelgenomen aan de samen zwering tegen de vooraanstaande partij man en gezagsdrager „Ordjonikidze", ter wijl zij „arrestanten hebben gedwongen valse getuigenissen tegen Ordjonikidze af te teggen" (Ordjonikidze is in het begin van de jaren dertig overleden: algemeen werd aangenomen, dat hij zelfmoord had gepleegd). Aan Bagirof werd ten slotte nog ten laste gelegd dat hij ten tijde van de Rus sische burgeroorlog „banditisme" had be dreven. De procureur-generaal der Sovjet-Unie, R. A. Rudenko, is in het in april te Bakoe tegen de zes beklaagden gevoerde proces als openbare aanklager opgetreden. Naar verluidt heeft een zoon van Bagi rof verzocht om vernietiging van een von nis, waarbij al de bezittingen van zijn vader verbeurd zijn verklaard. Bagirof jr., die niet bij de zaak tegen zijn vader was betrokken, woont in Moskou. Een districtsrechtbank aldaar zou zijn verzoek spoedig in behandeling nemen. De leider van de Italiaanse communis ten, Togliatti, heeft zich dinsdag tijdens een bezoek aan een fabriek te Zeleznik verontschuldigd voor zijn ondertekening onder de resolutie van de Kominform van 1948 waarbij Joego-Slavië uit de organi satie werd gestoten. Volgens het officiële blad „Borba" ant woordde Togliatti op vragen van arbei ders over de kwestie, dat de campagne om Joego-Slavië uit de Kominform te stoten onjuist was geweest. „Niettemin moeten de Joegoslavische kameraden be grijpen. dat wij in een bijzondere inter nationale toestand verkeerden", aldus Togliatti. „Wij waren leden van een in ternationale organisatie ën als zodanig moesten wij gedisciplineerde leden zijn" Bovendien was de Sovjet-Unie met. dr campagne begonnen en geen partij uit het westen. De Sovjet-Unie had groot ge zag. Maar nu wij meer tijd hebben om na te denken, zijn wij tot de slotsom geko men, dat de campagne onjuist was", al dus Togliatti. I In het bijzijn van de Belgische minister van Economische Zaken heeft Gouver neur P. Clerdent van Luik, tijdens de slotzitting van het 10de Beneluxcongres te Luik verklaard, dat in 1958 de Stop van Tcrnaaien zal zijn opgeruimd. Hier bij een opname van de befaamde schut sluis. Prof. mr. dr. R. Kranenburg, oud-lid van de Raad van State en oud-voorzitt<*r van de Eerste Kamer, is benoemd tot bui tenlands lid van de Koninklijke Vlaamse Akademie voor wetenschappen, letteren en schone kunsten van België. Prof. Kra nenburg is voorts een ere-doctoraat van de vrije universiteit van Brussel aange boden. HAZET. BEDDEN. EN STAAL WAGENFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN reiken. De 19-jarige chauffeur F. van den Boogaart en de 15-jarige magazijnbedien de T. van Grootel, konden zich niet meer uit de cabine bevrijden en verdronken. Door een takelwagen van garage „De Peel" uit Helmond werd de bestelwagen onmiddellijk na het ongeluk uit het wa ter gehaald. De stoffelijke overschotten van de twee jongens konden toen worden geborgen; zij werden overgebracht naar het Sint Antoniusziekenhuis van Hel mond, waarin ook mej. Moons met een shock is opgenomen. Gisteravond om kwart voor zeven is een splinternieuwe bestelauto van de ta- baksgrossierderij B uit Eindhoven onder Someren in de Zuidwillemsvaart gereden. De wagen moest in een flauwe bocht plotseling afremmen voor een tegenlig ger. De auto slipte, botste tegen een paal tje en sloeg toen over de kop het water in: de wagen was snel verdwenen. Van de drie in de cabine zittende jonge mensen, bracht alleen het 20-jarige meis je, mej. Moons uit. Helmond, het er le vend af. zij kon zwemmend de oever be- Mr. G. ter Laan uit Utrecht, de raads man van mej. M. Pino te Amsterdam, heeft bij de Hoge Raad het reeds door hem aangekondigde beklag ingediend over de weigering van de officier van Justitie te Den Haag een strafvervolging in te stellen tegen mr. F. M. A. Schok king. Zoals men weet heeft mr. Ter- Laan een dergelijk verzoek bij de Haag se officier van Justitie gedaan in op dracht van de zuster van de omgekomen Jacob Pino. Gistermorgen is voor de rechtbank te Amsterdam een strafgeding begonnen, dat een antwoord zal moeten geven op de vraag, wie de schuld draagt(en) voor de instorting in de Vijzelstraat te Am sterdam op 23 maart van verleden jaar, toen een deel van de arkadenbouw tus sen de Keizers- en de Prinsengracht met groot geweld naar beneden kwam. Als verdachte staat terecht de 41-jarige bouwkundige B. D. uit Amstelveen, de aannemer van het herstelwerk aan de pijlers van de arkadenbouw. Deze had op zijn beurt het aan deze werkzaam heden verbonden metselwerk uitbesteed aan een onderaannemer. Op de zitting van gistermorgen kwam bijna onmiddellijk het rapport ter sprake dat dr. ir. J. Emmen op verzoek van de justitie heeft uitgebracht. Hierin wordt gesteld, dat de tijdens het herstel van de kolommen dreigende gevaren hadden kunnen worden geweerd door hef, treffen van eenvoudige, weinig kostbare maat regelen. Verder stelt het rapport, dat door de gemeentelijke dienst van Bouw en Woningtoezicht tot in detail is voor geschreven hoe de kolommen moesten worden hersteld, en verder dat deze dienst geregeld controle op de werk zaamheden heeft uitgeoefend. Het rapport concludeert, dat met de aannemer ook Bouw- en Woningtoezicht schuld treft. Dr. Emmen acht het be zwaarlijk bepaalde ambtenaren van Bouw- en Woningtoezicht verantwoorde lijk te verklaren voor tekortkomingen bij het kolommenherstel. omdat „deze dienst als geheel schuldig aan het onge val is". De onderaannemer van metselwerk, de heer F. K. verklaarde, dat hij „bij het uitvoeren van zijn werkzaamheden gevoeglijk had aangenomen, dat alle ko lommen een stalen kern bevatten", i De kolom, die bezweek, bezat echter geen stalen kern. Dit was reeds geble ken op 14 februari daaraan voorafgaand toen in die kolom een gat was gemaakt. Een voorbijgaande hoofdinspecteur van Bouw- en Woningtoezicht, de thans 66- jarige G. W. E., die uit zijn hoofd wist. dat de kolom niet voorzien was van een stalen kern. had onmiddellijk opdracht gegeven het werk stil te leggen. Een an der bouwkundig ambtenaar had later op de dag opdracht gegeven stempels in het gat te plaatsen. Ter zitting verklaarde deze. dat hij het wel vreemd had gevonden, dat de kolom niet gestut was, zoals hem enkele dagen later was gebleken. „Het was echter mijn zaak niet. omdat de herstelwerkzaamhe den ressorteerden onder de inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht, de heer A. van Zeijl", Deze verklaarde in de tekeningen van het gebouw geen aanwijzing te hebben gevonden, dat de kolommen geen stalen kernen zouden bezitten. Dr. Emmen. als getuige-deskundige op de zitting aanwezig, hield de ambtenaar hierop voor. dat er wel tekeningen ge vonden waren, waarop zulke aanwijzin gen stonden. Ook over het al of niet stutten van de kolom bleek verschil van mening te bestaan. Een metselaar verklaarde, dat hij op de 14e februari aan verdachte had gevraagd of er niet gestut moest worden. Hierop had deze ontkennend geantwoord. Volgens de metselaar was de heer Van Z. bij dit onderhoud tegenwoordig ge weest. Uit diens verklaringen ter zitting bleek hierover echter niets. Wel wist hij te vertellen, dat hij de aannemer had opgedragen stutten aan te brengen. Deze ontkende dit. ten stelligste. Een ambte naar van Bouw- en. Woningtoezicht ver klaarde, dat hij de heer Van Z. met de aannemer over „stutten" had h oren spreken. Ir. Van Teylingen, directeur van Bouw- en Woningtoezicht zeide dat uit zijn archief geen tekening voor de dag was gekomen, waarop was aangegeven welke pijlers van stalen kernen waren voorzien en welke niet. Een 70-jarige timmerman was echter, evenals ver dachte. zeer positief in zijn verklaringen, dat hij zulk een tekening had gezien in handen van de inspecteur van Bouw en Woningtoezicht. Deze wist zich hier van niets te herinneren. Tussen dr. Emmen en ir. Van Teylin gen bleek verschil van mening te be staan over het aandeel van deze dienst ij1 deze affaire. Volgens dr. Emmen had de aannemer een grove fout gemaakt d°°r niet te stutten, maar Bouw- en Woningtoezicht was ook ernstig in ge breke gebleven. Dr. Emmen vond de con clusie van hef, rapport van ir. Van Tey* lingen, waarin deze had gezegd: ..Mij% dienst treft geen blaam", voorbarig. De officier van Justitie, mr. W. P. Bak hoven, achtte de schuld van de aannemet bewezen. Verdachte had uit enige bewe ging maatregelen tegen instorting moeten nemen, nadat op 4 februari 1955 was ge bleken, dat dc pijler, waaraan werd ge werkt, geen stalen kern bezat. Hq achtte het roekeloos van dc heer Van Z. dat deze niet onmiddellijk opdracht had ge geven tot het plaatsen van stutten. Hij eiste tegen de Amstelveense aannemer een geldboete van 150 gulden wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld bij de instorting was im mers een metselaar ernstig gewond ge raakt en oen geldboete van 100 gul den wegens het niet naleven van arti kelen in het veiligheidsbesluit voor fa brieken en werkplaatsen 1938, waarin maatregelen voor veilig werk worden voorgeschreven. Mr. Bakhoven meende, dat de omstandigheid, dat Bouw- en Wo ningtoezicht de pilaar gedurende de vorstperiode ongestut heeft laten staan kon leiden tot een mildere beoordeling van de door de verdachte gepleegde fei ten. Uitspraak 12 juni a.s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1