TITO op weg NAAR MOSKOU West-Duits] and Bondsregering ziet geen verandering in Oost-Duitsland is voorzichtig koers- Togliatti vertrok uit Belgrado Panamees SCHIP GEZONKEN Amerikaanse kolenexport wel kome lading voor scheepvaart Leeftijdsopbouw van Ned. vloot niet zeer gunstig DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Communistisch front is weer ten zeerste actief Kard. Mindszenty weer naar gevangenis LOONSVERHOGING IN DE HAVENS Nalatigheid van vluchtcommandant oorzaak van ongeluk drie straaljagers Mgr. Jansen zaterdag uit ziekenhuis Donderdag 31 mei 1956 Mgr. Giobbe naar Rome Grootste ontvangst ooit vertoond Niet om zelfstandigheid prijs te geven Hekwerk maakte luchtreis Visuele plaatsbepaling niet gecontroleerd Zeventigduizend slachtoffers van gevangenismetbode „Geen meningsverschillen" Na ontploffing in machinekamer YM 27 bracht 13 geredden naar Den Helder Coloradokever vloed op Voorne Russische kruiser en twee torpedoboot jagers naar Rotterdam Gemeentelijke iveer- profeet Liberiaanse en Panamese vlaggen nog altijd bron van ergernis Lichte ongesteldheid van H.Vader Salarisonderhande lingen tussen regering en ambtenaren WEERBERICHT V. ■W A *»•;- Via Roemenie Weer partij-contacten y. Alle tanks vol WÊ EEN DODE; DRIE GEWONDEN Schoolkinderen zochten strand af Nog geruime tijd rust nodig Het bisschoppelijk pale s Diocesaan geschenk Aanvaring Belemmerende factoren Leider minder brandstof verbruikt De weer verwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Over het algemeen iets hogere middagtemperaturen. Vrijdag 1 juni: zon op 4.28, onder 20.52. Maan op 0.42, onder 12.09. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De primaat van Hongarije, Jo seph kardinaal Mindszenty, is, vol gens bevestigde berichten uit Hon garije, onder strenge voorzorgs maatregelen der Hongaarse politie weer naar de gevangenis overge bracht. De kardinaal bevond zich sinds 15 juli 1955, de vooravond van de conferentie van Genève, op het zomerverblijf van de bisschop van Fuenfkirchen in Buespoeks- zentloszlo. Kortelings zocht hem hier een regeringsvertegenwoordiger op, die hem er van op de hoogte stelde, dat de Hon gaarse regering bereid was hem met al zijn rechten in zijn functies van primaat van Hongarije te herstellen. Als voorwaarde werd echter gesteld, dat de kardinaal een verklaring van loyaliteit aan het „volksdemocratische" regiem zou ondertekenen en alle in de laatste jaren genomen besluiten zou er kennen. Omdat de primaat weigerde ak koord te gaan met de voorwaarden in de loyaliteitsverklaring beschreven, heeft de regering hem thans weer naar de gevan genis overgebracht. Als voorwaarde stelde de regering o.m., dat alle confessionele scholen aan de staat zouden vervallen. Voorts moest de kardinaal instemmen met de opvoeding der jeugd in een Marxistische geest, de door de communisten in het leven geroe pen „vredesbeweging van priesters" er- kenn, en de progressieve priesters, die de regering in hoge kerkelijke ambten ge plaatst heeft, bevestigen. Ook stelde de verklaring, dat de primaat de overeen komst tussen de regering en de katho lieke kerk in Hongarije zou naleven. Achteraf is nu gebleken, dat ook mgr. Groesz, die onlangs toestemming kreeg zijn ambt weer uit te oefenen, de loyali teitsverklaring in bovengenoemde vorm niet heeft getekend. Alhoewel dit als zeker aangenomen kan worden, heeft het officiële orgaan van de Hongaarse com munistische partij, de zgn. verklaring van de aartsbisschop echter zonder handteke ning gepubliceerd. Aldus meldt het K.N.P. De Pauselijke Internuntius In Neder land, mgr. Paolo Giobbe, is voor zijn jaar lijkse vakantie naar Rome vertrokken. Hij zal daar vermoedelijk tot half juli blijven. President Tito van Joego-Slavië is gisterenavond vergezeld van zijn echt genote en gevo'g per trein ui* Belgrado vertrokken naar Moskou, waar hij zaterdag zal aankomen voor een officieel bezoek aan de Sovjet Unie, dat drie weken zal duren Bij zijn vertrek verklaarJe de Joegoslavische president, dat zijn reis geens zins tot gevolg zal hebben, dal Joego-Slavië zijn zelfstandigheid zal ver liezen. Het bezoek moest slechts worden beschouwd als een normalisatie van de betrekkingen, die zoals bekend werden verbroken in 1948, toen Tito zich losscheurde van Moskou en een nationale communistische staat «rondvestte, en verleden jaai werden hersteld. Ingang 1 juli aanstaand* De verdere besprekingen tussaa de Scheepvaartverenigingen Zuid en -Moord enerzijds en de erkende vakorganisaties anderzijds hebben tot overeenstemming geleid over de invoering van een loons verhoging tot maximaal zes procent voor de in de havens van Rotterdam en Am sterdam van kracht zijnde C.A.O.'s. Een desbetreffend verzoek is er goed keuring bij het college van rijksbemidde laars ingediend, waarbij als datum van ingang 1 juli 1956 is voorgesteld. Door de N.V. Metaal- en houtbewer- kings Mij. „Maassluis" werd woensdag middag per bok een Hekseotie verladen op een zolderschuit. De sectie is bestemd voor een erts- tankschip van 26.000 ton en is gebouwd in opdracht van de scheepswerf Jan Smit Czn. te Alblasserdam. Het totaal gewicht bedroeg 60 ton; de sectie bestaat uit 3 dekken en is 14 mts. breed en 8 mtr. hoog. Deze sectie is geheel gelast en werd op gebouwd in de Heldringstraat aan de Geer in ruim 6 weken. ■m „Wjj beginnen deze reis", aldus maar schalk Tito. ..met een gevoel van vreug de, omdat wjj ervan overtuigd zijn. dal wij niet alleen de gelegenheid zullen hebben van gedachten te wisselen over verschillende internationale aangelegen heden, die voor beide partijen van be lang zijn, maar omdat wij ook bekend gemaakt zullen worden met hetgeen de Sovjet-Unie de laatste tijd heeft be reikt". „Wij'kunnen nu zeggen dat alle punten van onze verklaring van Belgrado (die werd uitgegeven aan het einde van het verzoeningsbezoek van B K aan Joego slavië het vorige jaar) geheel zijn ver vuld". Maarschalk Tito verklaarde nog dat er niet langer ernstige problemen tussen de beide landen bestonden. Beide partijen hadden de juiste conclusie ge trokken en de weg geeffend voor een alomvattende samenwerking op het eco nomische, politieke en culturele vlak. De samenwerking in de economische sector die nu bijna een jaar in werking is heeft goede resultaten opgeleverd en „ik moet zeggen", aldus Tito, ,,dat wij met deze resultaten volkomen tevreden zijn". De Russische autoriteiten treffen op het ogenblik voorbereidingen voor een grootse ontvangst voor president Tito en zijn echt genote. Het zal de grootste ontvangst zijn Het Joegoslavische staatshoofd maakt de reis per trein via Roemenië. Hoewel over de regelingen de strikste geheim houding wordt betracht verwacht men dat tenminste 50.000 arbeiders, voor het merendeel in groepen georganiseerd, op de been zullen zijn, als de Joegoslavische gasten hun intocht in de Russische hoofd stad houden. De voornaamste reden voor de lange duur van het bezoek is het feit. dat steeds per trein zal worden gereisd. Maarschalk Tito zal met premier Boei- ganin en partijsecretaris Kroesjtsjef over alle internationale aangelegenbeden, waar onder de Duitse kwestie en de ontwape ning, van gedachten wisselen, zo ver luidt in welingelichte kringen. Er zal ook over de betrekkingen tussen de Joego slavische en de Russische communistische partij worden gesproken. Bij het bezoek dat de Russische leiders in, juni van het vorige jaar aan Belgrado hebben gebracht ging Tito weliswaar ak koord met het voorstel om de betrekkin gen die in 1948 tussen de twee landen waren verbroken nadat Joego-Slavië uit de Kominform was gestoten, op staat kundig gebied te herstellen, doch hij wei- w$m Het verongelukken van de drie „Thunderstreak"-straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht, die op 18 mei boven het oosten des lands door hun bestuurders wegens gebrek aan brandstof moesten worden verlaten, is niet te wijten aan onvoldoende geoefendheid in samenwerking tussen bet personeel van de grondorganisatie en de vliegtuigbemanning. Het ongeval is veroorzaakt, doordat de vluchtcommandant aan het einde van de oefening, waarmee de toestellen bezig waren, heeft nagelaten zijn visuele plaatsbepaling te controleren met de hem ter beschikking staande radio- en radionavigatie-huipmiddelen. Hierdoor heeft hij te laat bemerkt, dat deze visuele plaatsbepaling onjuist was, waardoor een noodtoestand door gebrek aan brandstof is ontstaan. Dit heeft minister Staf medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Visch. Alle boordtanks van alle vliegtuigen, al dus de minister in zijn antwoord, waren voor de start gehee! gevuld met brand stof, waardoor de voor de oefening beno digde hoeveelheid brandstof met inbegrip van de veiligheidsreserve aanwezig was Op de grond zowel als in de lucht zijn de controles op de brandstofvoorraad vol gens de daarvoor geldende bepalingen ge- schied. De vluchtcommandant had de opdracht met zijn formatie het formatie- en ge- De Italiaanse gemeenteraadsverkiezin gen zijn rustig verlopen, behalve in het centrum van Rome waar leden van de M.S.I. neo-fascistische partij op het laatste moment de orde trachtten te verstoren. De foto toont een van de jonge demonstranten, die hals over kop de benen moest nemen voor de politie, die de rust spoedig kon herstellen. die ooit een buitenlandse bezoeker te beurt gerde toen te komen tot een hervatting is gevallen. van het contact OP partijniveau. De Japanse regering zal het hoofd van de Sovjet,missie te Tokio. Sergei Titsjwin- sky, als officiële vertegenwoordiger van de Sovjet-regering erkennen, dit heeft de minister van buitenlandse zaken Sjigemitsoe, woensdag in het parlement meegedeeld. De Westduitse minister voor zaken, die geheel Duitsland betreffen. Jakob Kaiser, heeft gisteren bevestigd, dat de regering van de Bondsrepubliek, mede gezien het feit dat de communistische vice-premier Walter Ubricht oog steeds de machtige man in Oost-Duitsland is, geen enkel teken van een verandering in het regiem ziet. waardoor een verbetering in de be trekkingen tussen beide delen van bet land kan intreden. De -linister sprak namens de regering in het verleden week door ons aangekon- d.'Sde debat in de Bondsdag over de situa tie in Oost-Duitsland. De Bondsdag had om een regeringsverklaring gevraagd uit verontrusting over het feit dat In de Sovjet-zone zoveel minder van de „nieuwe koers" merkbaar is dan in de rest van het Sovjet-blok. Vrywel alle ministers waren tegenwoordig bij dit de bat, dat door radio en televisie werd uit gezonden. De Oostduitse autoriteiten hadden zo zei minister Kaiser nog geen en kele maatregel genomen, welke eèn ont spanning in de betrekkingen tussen beide delen van het land teweeg kon brengen. Niettemin zal de Bondsregering geen en kele poging op het terrein van de on derlinge betrekkingen nalaten. ..Wij zijn ons echter bewust dat dergelijke pogin- 2en sleohts voorbereidende maatregelen kunnen zijn in afwachting van de dag waarop vrijelijk gekozen vertegenwoordi gers van beide delen van Duitsland bijeen zullen komen om gezamenlijk de hereniging te verwezenlijken" Over de politieke gevangenen In Oost- Duitsland zei minister Kaiser dat een „ontstellend aantal" 18.900 zich nog in de gevangenissen bevindt. Sedert ja nuari 1954 waren in totaal 13.428 per sonen vrijgelaten, onder wie mensen, die door de Russen waren veroordeeld. Ze ventigduizend personen zijn echter in de Oostduitse gevangenissen gestorven en van 47.500 weet «en niet waar zij zijn. Politieke gevangenen krijgen slechter eten dan gewone misdadigers, aldus Kaiser en ongeveer veertig procent der gevangenen lijdt aan acute tuberculose. Ondanks de beloften der Oostduitse leiders dat er beter recht zal worden gedaan, zijn er nog geen aanwijzingen waar te nemen, dat Oost-Duitsland door het recht wordt bestuurd. De Westduitse regering wi] „techni sche contacten" met de Oostduitse auto riteiten blijven onderhouden en zo moge lijk versterken, maar „wij zullen alle voorstellen voor het aankopen van rege ringscontacten blijven verwerpen, omdat wij geen enkele wettige vertegenwoordi ger van de bevolking in de Oostduitse regering zien. Kaiser vroeg de Oostduitse autoriteiten de speciale passen af te schaffen, die Oostduitsers moeten tonen, indien zij het westen willen bezoeken en hii drong aan op het wede- openstellen van de grensovergangen tftsjien Oost- en West- Duitsland voor het spoor- en wegver keer, welke sedert 1945 gesloten zijn. De sociaal-democratische partij diende een resolutie in. waarin de regering wordt verzocht met de Oostduitse auto riteiten besprekingen te beginnen, welke kunnen leiden tot verbetering van de betrekkingen tussen Oost- en West-Duitsland Dergelijke onderhandelingen zouden onder meer moeten leiden tot een we derzijdse amnestie van politieke ge vangenen. de vrije uitwisseling van ge schriften en normalisering van het rei zigers- en goederenverkeer tussen Oost- en West-Duitsland Joego-Slavië gerichte Kominform-resolu- tie. Hfl lichtte dit echter niet verder toe. „Het doel der samenwerking tussen de communistische partijen in Italië en Joe go-Slavië is in hoofdzaak eikander beter te leren kennen en tot samenwerking te komen met alle vooruitstrevende bewe gingen, de sociaal-democraten inbegre pen, om de vrede te verdedigen", aldus de secretaris-generaal der Italiaanse com munistische partij, Palmiro Togliatti. Vanmorgen is in ÏJmuiden de Neder landse treiler „Twee Gebroeders" YM 27 binnengelopen, met aan boord dertien opvarenden van het 992 ton metende Pa namese s.s. „Panaos'dat gisteravond om half negen op de Noordzee is gezonken. Mét het schip verdween ook in de diepte het stoffeliik overschot van het beman- ninrsiid, dat bij de ontploffing in de machinekamer van de „Panaos" om hel leven kwam. Het ongeluk gebeurde op 25 mijl ten westen van het lichtschip Borkum. Na de ontploffing hebben de sleepboot „Holland" van Terschelling en de red dingboten van Oostmahorn en Borkum zee gekozen om de in zinkende toestand verkerende Panamees assistentie te ver lenen. Ondertussen had de YM 27 de der tien bemanningsleden, van wie er drie brandwonden hadden opgelopen, echter al aan boord genomen. De reddingboten konden toen terugkeren, daar de tieman- Dc leider der Italiaanse communistische party, Palmiro Togliatti, is gisteren met een militaire Dakota van het vliegveld van Belgrado vertrokken. Togliatti had een bezoek gebracht aan president Tito van Joego-Slavië om de banden tussen de Italiaanse communisten en Tito, die op (ast van de Kominform waren verbroken, te herstellen. Op het vliegveld van Belgrado waren buitenlandse correspondenten in de gele genheid Togliatti vragen te stellen. (In de twee dagen, die hij te Belgrado ver toefde, konden buitenlandse journalisten hem niet spreken, daar de Joegoslavische regering het besprokene geheim wilde houden). In antwoord op de vraag of hjj by z(jn besprekingen met president Tito volledi ge overeenstemming had bereikt, ant woordde Togliatti: „Er waren geen diep gaande meningsverschillen". Hij voegde hieraan toe, dat het nood zakelijk werd geoordeeld het contact tus sen de Italiaanse en Joegoslavische com munistische partijen te herstellen en dat het grotendeels als een toevalligheid moest worden beschouwd, dat zijn bezoek aan Joego-Slavië plaats vond aan de vooravond van Tito's vertrek naar Mos kou. In antwoord op een vraag over de rol van de Kominform zei Togliatti dat deze zich had ingelaten met Joegoslavi sche binnenlandse .aangelegenheden, doch dat 2ij in de na-oorlogse jaren net middel was geweest om de betrekkelijk geïso leerde communistische partijen in de verschillende landen met elkaar in ver binding te brengen. Togliatti verklaarde voorts, dat de Sovjet-Unie niet de schuld kon worden gegeven voor het aannemen van de tegen Gistermiddag zijn de badplaatsen op Voorne gealarmeerd voor coloradokevers, die uit zee op het strand aanspoelden In Nieuw-Helvoet en Oostvoorne werden onmiddellijk maatregelen genomen. Met hulp van schoolkinderen werd het strand afgezocht .Dit gebeurde ook 's avonds na de vloed. In totaal werden honderden van deze gevreesde kevers gevonden en onmiddellijk vernietigd. Te Putte (N.B.) zijn coloradokevers eveneens in groten getale waargenomen. Zeer veel planten dragen de sporen van de vraatzucht van deze kevers, de ei-af zetting is reeds geschied. De mogelijkheid bestaat dat zij overwinterd hebben en door het. warme weer van de laatste da gen zijn gaan vliegen, aangezien de trek van de coloradokever uit. warmere stre ken naar Nederland, gewoonlijk enige maanden later begint. Mgr. M.A. Jansen bisschop van Rot terdam. die door een val van zijn fiets op 9 mei zijn linker bovenarm brak, zal za terdag 2 juni het St.-Fi-anciscusziefcen huis te Rotterdam verlaten. Hfl zal even. wel nog geruime tijd rust moeten hou den. De plannen voor de verbouwing van het bisschoppelijk paleis in Rotterdam verkeren thans in een vergevorderd sta dium Men hoopt, dat de bisschop, hel nog dit jaar zal kunnen betrekken Het geschenk van het diocees terge- legenheid van zijn Bisschop wijding zal aan mgr. Jansen worden aangeboden tij den<; een massa-bijeenkomst welke in de tweede helft van augustus in de Ahny' hal te Rotterdam zal worden gehouden Zoals men weet. had het diocesane co mité oorspronkelijk de 27ste mei voor deze gelegenheid uitgekozen, maar ten gevolge van,het ongeluk, dat de bisschop is overkomen moest dit plan worden ge wijzigd. Voorzitter van dit comité is. ge lijk bekend, de minster van Staat mr. J Ri.H. van Sohaik. secretaris de heer J. Kuijpers en penningmeester mr. Min- derop! ning van de „Panaos" te kennen gaf aan boord van de „Twee Gebroeders" te wil len blijven. De „Holland" voer evenwel door naar het schip, dat langzaam zonk en keerde later eveneens onverrichterzake terug. Bij boei 12 ten noorden van Terschel ling zijn omstreeks middernacht het Pa namese schip „Neptunia" en het Duitse schip „Okko Fisser" in aanvaring geko men. De schepen hebben echter geen ern stige averij opgelopen en hebben geseind, dat ZÜ geen assistentie nodig hebben. Het Sovjetrussische smaldeel, dat op 20 juli voor een bezoek aan ons land in Rotterdam zal aankomen zal bestaan uit een kruiser en twee torpedoboot jagers De kruiser is de „Sverdlov", de torpedo- bootjagers zyn de „Serdityi" en de „Surovyi", De „Sverdlov" staat onder commando van kapitein ter zee N. G. Zagolsky de „Serdityi" onder bevel van kapitein ter zee jongste categorie P A- Grtntchuk. de „Surovyi" onder bevel van kapitein- luitenant ter zee V. I. Akimov. Het héle smaldeel staat onder com mando van schcut-bij-nacht V. F. Kotov De chef-staf van het smaldeel ts kapitein ter zee D- K. Jaroshevttch. Het smaldeei telt 115 officieren en 1673 adelborsten, on derofficieren en schepelingen. Uit teleurstelling over de uitkomst van het officiële Pinkster-weerbercibt heelt de gemeenteraad van Skegness (Enge land) besloten een proef te nemen met een plaatselijke weerprofeet die boven dien zijn diensten gratis wil verlenen. Deze ongediplomeerde weerkundige —de 66-jarige H. Parker, van Pennygate bood zcih aan, toen hij gelezen had van een protest, door de burgemeester van Skegness aan de meteorologische dienst gezonden vanwege de onjuist gebleken voorspelling voor de Pinksterdagen. Par ker heeft zich al veertig jaer lang met weerkundige waarnemingen bezig gehou den en garandeert zijn voorspellingen voor negentig procent, aldus meldt de „Manchester Guardian". De in vorige jaarverslagen meerma len vermelde stelling dat de grootte van het transatlantische vervoer van Ameri kaanse kolen een overheersende factor ts b(j de vorming van liet algemeen vrach tenpeil, werd in het afgelopen jaar weer bewezen, aldus het verslag over 1955 van de Kdti. Ned. Reedersvoreeniging. De kolenverschepingen van de U.S.A. naar Europa zijn van een nauweiyks te overschatten betekenis geweest. De ach (teruitgang van Engeland als Uolenexpor- teur wordt getypeerd door de volgende cijfers. In 1913 exporteerde Engeland 73.400.000 ton, in 1937 40 miljoen ton, in 1954 14 miljoen ton en in 1955 daalde de export zelfs tot 12 miljoen ton. Bp deze cjjfers is geen rekening gehouden met de bunkerkolen welke aan de scheepvaart zyn geleverd. De invoer van kolen steeg van 3 miljoen ton in 1954 tot 11 miljoen ton in het afgelopen jaar. Daar het zich laat aanzien dat de be hoefte aan kolen in Europa van structu rele aard is. zullen de K.S G.-landen ook voor de toekomst in grote mate aangewe zen blijven op de invoer van Amerikaan se kolen. Verwacht wordt dat van apnl 1956 tot en met maart 1957 de K S G -lan den 29 miljoen ton kolen moeten invoe ren, waaronder 24.4 miljoen Amerikaanse kolen. Het aantrekken van de kolenvrach ten ontstaan door de grote behoefte aan scheepsruimte, heeft stellig voor een groot deel bijgedragen tot de algemene verbe tering van de vrachtenindices Het jaar gemiddelde van de Indexcijfers voor ster- ling-reischarters, berekend door de Cham ber of Shipping bedroeg 86,1 in 1954 en 127 6 in 1955 (1952 - 100). Ook voor de lijnvaart nam het lading aanbod niet onaanzienlijk toe. Dat deze verheugende ontwikkeling het mogelijk maakte de in voorafgaande ja ren gestegen kosten, waarop ook 1955 gpen uitzondering hepft gemaakt, te rompen seren door geleidelijke verhoging van de conference-tarieven is even begriipelnk als gerechtvaardigd, aldus het verslag De verhogingen van de conference-vrachten welke dooreengenomen 10 tot 20 pet. be liepen, bleven binnen redelijke grenzen. Het verslag gaat nader in op enige fac toren die een voorname rol spelen bij de ontwikkeling van de wereldscheepvaart Het verlangen van een aantal landen zelf over een handelsvloot te beschikken leidt ertoe, dat door deze landen discri minatoire maatregelen worden getroffen In dit verband kan India worden ge noemd Ook een aantal Zuidamerikaanse landen maken zich aan vlagdlscrlminatie schuldig. Teleurstellend is echter dat ook de V.S nog steeds menen het niet zonder deze maatregelen te kunnen stellen. De laatste jaren hebben ten deze een bcdcnkelgke ontwikkeling te zien gegeven. Er is nog een tweede factor te noemen die een inbreuk maakt op een evenwich tige ontwikkeling van de wereldkoopvaar dij, t.w. de vlucht naar de „flags of con venience" (schepen registreren in landen waar de exploitatie van schepen gemak kelijk wordt gemaakt) De toeloop naar de „flags of convenience" welke vooral Ltbe ria. Panama en in mindere mate Hnndu ras en Costa Rica betreffen, vervult de reders van de traditionele maritieme na ties met grote zorg. Bij een kerende conjunctuur zal immer» de concurrentie zich toespitsen en zuller de moderne en weinig belaste vloten van de genoemde landen geduchte mededin gers betekenen. Voorlopig valt nog niet te zien boe deze ontwikkeling kan worden gestuit. Voor de Nederlandse reders is 1955 vol gens het verslag bevredigend geweest Hiertegenover staan echter een aantal fac toren die op ongunstigp wijze de resuita ten beïnvloeden, o.a het feit. dat de leef tjidsopbouw van de vloot niet zo gunstig is als te wensen ware. Voorts zien de reders zich geplaatst te genover een aantal kostenverhogende fac toren die het streven naar een rendabele exploitatie bemoeilijken Hoewel de vereniging uiteraard een open oog heeft voor de noodzaak van een zo groot mogelijke export-activiteit meent zij dat de huidige overspannen con junctuur (gebrek aan voldoende arbeids kracht'maant tot een voorzichtige han tering van de middelen die beogen de export van schepen te bevorderen.. Aangezien het in de verwachting ligt dat het aantal bestellingen in de iaren 1960- (965 een top te zien zal geven omdat dan de rederijen toe zullen zün aan de ver vanging van hun oorlogstonnagc, kan men eioh afvragen, aldus het verslag, of di' vervangingsschema, gezien de hoge graad van bezetting der scheepswerven, op tyd verwezenlijkt zal kunnen worden. vechtsvliegen te beoefenen. Hij was ge houden zich te bevinden binnen het hem toegewezen gebied, t.w. het grondgebied van Nederland en West-Duitsland. De aanwijzing van vaste routes kan bij dit soort oefeningen niet worden toegepast. Hij heeft zich hierbij geheel aan zijn op dracht gehouden. De vluchtcomandant, de enige, die be last is met het onderhouden van radio contact met de gronddienst, heeft dit con tact evenwel niet in voldoende mate op genomen. Het ongeval is dan ook niet te wijten aan onvoldoende geoefendheid in samenwerking tussen het personeel van de grondorganisatie en de vliegtulgbe- manning. Nadat de vluchtcommandant contact met de gronddienst had opgeno men en verkregen, is hem de meest moge lijke hulp verleend. Het ongeval is evenwel veroorzaakt, doordat de vluchtcommandant aan het einde van de oefening heeft nagelaten zijn visuele plaatsbepaling te controle ren met de hem ter beschikking staan de radio- en radionavjgatiehulpmidde- len. Hierdoor heeft hij te laat bemerkt, dat deze visuele plaatsbepaling onjuist was, waardoor een noodtoestand door gebrek aan brandstof is ontstaan Toen uiteindelijk radiocontact met de thuis basis was opgenomen en de juiste aan- vliegkoers door de thuisbasis werd doorgegeven, was het voor de volgvlie- gers niet meer mogelijk deze basis, of een andere basis met u.h.f. radio-in stallatie. te bereiken. De leider, die minder brandstof had verbruikt dan zijn yolgvliegers, heeft mede door snel en juist optreden van de gronddienst een uitstekende en met gevaar van eigen leven uitgevoerde noodlanding met af geslagen motor op de vliegbasis Volkel gemaakt, terwijl de volgvliegers, alvo rens zij hun vliegtuig hebben verlaten, zich overtuigd hebben, dat zij zich niet boven de bebouwde kommen bevonden. Voorschriften weer verscherpt, Volledigheidshalve moge hierbij wor den opgemerkt, dat met de thans in Ne derland en het aangrenzende gebied aan wezige radionavigatiehulpmiddelen voor de nieuwe Amerikaanse vliegtuigen reeds een jaar is geopereerd door het squadron van de U.S.A.F. op Soesterberg. Hierbij is gebleken, dat deze hulpmiddelen, wel ke intussen nog verder worden uitge bouwd, thans reeds toereikend zijn voor een veilige navigatie. In afwachting van het beschikbaar ko men van deze aanvullende middelen zyn de ter zake dienende voorschriften nog maals verscherpt en is opdracht gegeven tot het nemen van nog grotere veilig heidsmarges by de nit te voeren opdrach ten. Hoewel dit in het algemeen een rem mende invloed zal hebben op de opera tionele training, heeft de minister ge meend dit nadeel te moeten aanvaarden, ten einde de veiligheid op te voeren. Het hoofd van de programmaleiding van de Vaticaanse zender, pater Francesco Pellegrino S.J. heeft gistermiddag by het brein van de algempne audiëntie, die iedere woensdag wordt gehouden, per microfoon hekend gemaakt dat de II. Vader vanwege een aandoening van de tfemhanden niet in staat was de gebrui kelijke begroetingswoorden in de ver schillende landstalen tot de aanwezigen te richten, en zich derhalve moest beperken tot de Apostolisch zegen. Precies om 12 uur kwam de H. Vader in de Sala Dueale. om vervolgens via de Sala Regia naar de zaal der benedfct;es te gaan In totaal waren ongeveer 9000 gelovigen aanwezig die de H- Vader geestdriftig toejuichten Toen Zijne Hei ligheid plaats had genomen op de troon herhaalden de luidsprekers van de Va ticaanse zender de mededeling betreffende de ongesteldheid tn het Engels. Frans, Duits Spaans Portugees en Italiaans. Onmiddelijk daarna verhief de Paus zich van zijn troon om zwijgend de aposto lische zegen te geven. De ongesteldheid van de H. Vader heeft geen reden tot verontrusting. De Paus heeft gisteren in de Vaticaanse tuinen zijn gebruikelijke wandeling van een uur gemaakt. Alle audiënties van heden. Sa cramentsdag. werden gisteravond afge last. Niet op de laatste plaats ts de indispositie van de Paus een gevolg van oververmoeidheid, gezien de enorme ln- sDanningen van de afgelopen weken. Al dus verklaarde zijn lijfarts, prof. dr. Galeazzi Lisi tegenover de pers- Zoals men weet heeft de H. V--der de afgelopen weken dagelijks duizenden mensen in audiëntie ontvangen. Aldus meldt het K.N.P. Besprekingen gaan normaal door (Van onze Haagse redactie) Een artikel van De Telegraaf van heden, morgen kwam tot de opzienbare conclusie, dat het overleg van vertegenwoordigers van de regering en ue ambtenaren-vak- organisaties in een impasse zot' zijn ge raakt. De gedelegeerden van de vakorga- nisaties zouden de laatst? vergadering verlaten hebben, omdat zü niet over de extra verhoging voor ambtenaren boven de rang van referendaris wensten te spreken, alvorens hun verzoek tot een loonsverhoging van 6 pet. voor alle amb tenaren zou zün ingewilligd- Bij informatie is ons gebleken,, dat de onderhandelingen normaal voortgang vin den en dat er geen sprake van is. dat vertegenwoordigers van de vakorganisa ties (bedoeld worden afgevaard aden van de centrales van burgerlijk-, ove**heids- en semi-overh^idsnersrneel - Red.) de vergadering zonden hebben verlaten. Dat men niet al direct bij het eerste overleg betreffende salarisverhogingen tot over eenstemming komt. mag toch niet als een uitzonderlijk gebeuren beschouwd worden aldus onze zegsman.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1