Alles onder de vlag van Drees Automatisering leidt tot nieuwe moeilijkheden in Coventry Amsterdam krijgt toch tweede katholiek ziekenhuis Rotterdamse staking werkte aanstekelijk „NIET BANG VOOR IKE'S LUCHTINSPECTIEPLAN" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Situatie materieel betergeestelijk stukken minder Herrie in eigen huis verdoezeld I VELUWS GROOT WILD STEEDS BRUTALER Bouwvakarbeiders in Amsterdam, Den Haag, Delft, Groningen en Delfzijl legden werk ook neer Vrijdag 1 juni 1956 Fuik van „De katholiek in de P.v.d.A." voor politieke slapers Arbeiders willen algemene staking bij „Standard" Malse roggevelden een dorado voor moeder ree en haar jongen Vandaag „koninginne- haring" naar Soestdijk Penningmeester van St.-Eloy" nam afscheid nen H. Vadm- weer beier Aantal bedden van 400 tot 250 ingekrompen KROESJTSJEF: Zaak-Schokking werkt door in Haagse B. B. Nieuwe negeropera WEERBERICHT iËËsi. Afrastering Witte lappen Kreeg Pauselijke ouderscheiding Amerikaanse gevechtslaars het nieuwe schoeisel In het noorden Delft Officiële verklaring van werk gevers- en werknemers organisaties Wijkhoofden dienen ontslag in Na „Porgy and Bess De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend droog weer met af en toe zon. Zwakke tot matige, later nu en dan vrij krach tige wind tussen noordwest en zuidwest. De zelfde of iets hogere temperaturen. Zaterdag 2 juni: zon op 4.27 uur, onder 20.53 uur; maan op 1.01 uur, onder 13.18 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT :;xï HET jongste nummer van „De katho liek ih de Partij van de Arbeid" staat geheel in het teken van de verkiezingen. En de belangrijkste consta tering inzake deze publikatie is wel, dat de auteurs ervan ondanks het gemak waarmee de heer Willems in zijn in extenso opgenomen radiopraatje citaten aanhaalt welke de oerchristelijke inspi ratie van hem en zijn geestverwanten in het licht stellen voor niemand wensen onder te doen in demagogie en on waarachtige voorlichting. Of dit nu de manier is om „de kloof tussen christen dom en de moderne wereld" te over bruggen is een prikkelende vraag, die de heren zelf mogen beantwoorden; in ieder geval beperkt men zich dan toch tot het bouwen van een ezelsbrug, slechts be gaanbaar voor de politiek onderontwik kelden. paar is vooreerst het monopoliseren onder de socialistische vlag van de heer Drees van alles, wat in de afgelopen vier jaren in»Nederland aan welvaart gegroeid is. Als b.v. de heer Cals de schoolgelden van het l.o. afschaft, heet dat een vrucht van het kabinet-Drees, maar „alle ver beteringen in de kinderbijslagregeling na de oorlog zijn het werk geweest van socialistische ministers". (Dat die soms met de zweep van de KSV.P. aan dit werk moesten worden gezet blijkt hier natuur lijk niet). Degene, die de politieke gang van zaken heeft gevolgd, zal een glimlach niet kun nen onderdrukken. En hij, die de interne verdeeldheid in het socialistische kamp gedurende de afgelopen parlementaire periode, juist rond de figuur van dr. Drees, heeft gadegeslagen, zal de grootste moeite hebben zijn hoongelach te be dwingen. Nederland is inderdaad niet slecht ge varen onder het kabinet, waarvan dr. Drees premier was, dat kunnen we het blad geredelijk toegeven. Maar het lijkt niet ondienstig, de ontevredenheid van socialistische zijde in de herinnering te roepen over het feit, dat de socialistische bewindslieden al te zeer aan de leiband zouden lopen van de K.V.P. Men zal zich wellicht ook nog de scheut vinaigre herinneren, waarmee de socia listische voorman ir. Vos zijn „politieke vriend" Drees vereerde in het „feest artikel" ter ere van diens tienjarig ministersjubileum, gepubliceerd in „Vrij Nederland". De heer Drees was in de ogen van ir. Vos toen kennelijk lang genoeg minister geweest. Of de kabinets crisis, uitgelokt maar niet met het verhoopte resultaat overigens door de socialistische fractie tegen haar huidige „vlagdrager". Destijds was de socialistische noodkreet, dat „de vlag van Drees" niet meer van „de vlag van Romme" te onderscheiden viel. Alleen de kiezer zonder enig poli tiek herinneringsvermogen kan men thans wijsmaken, dat het de Partij van de Ar beid is geweest, die het regeringsbeleid heeft bepaald. Met een variant op wat „De katholiek in de P.v.d.A." over de christelijke partij formatie schrijft, kan men met evenveel recht zeggen: „Ieder een kan constateren, dat socialisten onder elkaar zeer grote meningsverschillen hebben over politieke vraagstukken (en, voegen wij daaraan toe, niet slechts nationaal maar ook internationaal) en ieder weet, dat er vaak juist grote overeenstemming bestaat in de (politieke) denkbeelden van socialisten en niet- socialisten". Wij willen niet zover gaan, om daarom de socialistische partijformatie als een minder normale politieke verschijnings vorm te bestempelen, zoals „De katholiek in de P.v.d.A." zo snel t.a.v. de christe lijke partijen doet. Een dergelijke stap van stelling naar conclusie is een onverant woordelijke simplificatie. Voor zo'n con clusie zou men zich beter kunnen baseren op de stelling, typerend genoeg ook in de socialistische hoek zelf vernomen, dat men niet weet wat het socialisme op dit ogenblik nu eigenlijk is. N het voetspoor van zoveel andere verkiezingslitteratuur tracht ook „De katholiek in de P.v.d.A." munt te slaan uit een beweerde reactionaire politiek der K.V.P. Men is daar ontstellend gemakke lijk mee. Een voorbeeld: „Wanneer men immers de geleide loonpolitiek, gebaseerd op de gemiddelde winst, zou afschaffen, zouden daarvan sommige arbeiders wel beter worden, maar andere groepen evenveel slechter", aldus het blad. Ziehier een duistere bedreiging met welvaarts verslechtering voor „andere groepen", als gevolg van een vrijere loonvorming, die het bij de kiezers doen moet. Maar dat deze voorstelling van zaken van de vrijere loonvorming, zoals die door de K.V.P. wordt voorgestaan een volkomen vals beeld geeft, komt er blijkbaar niet op aan. Bij gebrek aan steekhoudende bewijzen, neemt deze „Katholiek in de Partij van de Arbeid" dan ook maar liever zijn toevlucht tot de stap van de heer Weiter. Juist uit een oogpunt van katholiciteit begrijpen we dit niet. Het is al pijnlijk genoeg te zien, dat katholieken zonder met een woord te reppen van het uit drukkelijk verlangen van hun bisschop pen, anderen aansporen zich eveneens van dit verlangen niets aan te trekken. Maar het wordt onsmakelijk, als men de terugkeer van de heer Welter, die niet zonder innerlijke tweestrijd zijn eigen mening achterstelde bij de wens van zijn geestelijke overheid, gaat uitspelen tegen een partij, die bovendien noch in haar actie, noch in haar werkprogram door De vrees van de mens voor de machi ne, die zijn arbeid overbodig zal maken, heeft gisteren te Coventry in Engeland opnieuw tot moeilijkheden geleid. Plaat selijke vakbondsleiders hebben daar hun bonden om steun gevraagd voor een al gemene staking bij de „Standard Motor Cy", waar woensdagavond definitief de beslissing is genomen dat 2600 arbeiders zuilen worden ontslagen in verband met de automatisering van een gedeelte van het bedrijf. De vakbondsleiders vroegen de verschil lende vakbonden om alle bij de „Stan dard" werkzame arbeiders 12.000 in getal aan de staking deel te laten nemen. De arbeiders worden ontslagen, omdat de ..Standard" van plan is de tractor- fabriek gedurende de zomer te sluiten, voor de installatie van nieuwe en meer efficiënte machinerieën. De leiding van de fabriek ontkent echter, dat zij van plan is de fabriek gehee] te automatiseren en verklaarde, dat zeker drie-vierde van de thans ontslagenen weer werk zouden kun nen krijgen, wanneer de fabriek in de herfst werd heropend. De arbeiders wensen van hun kant geen ontslag. Zij willen opgenomen worden in de fabriek van dezelfde „Standard"-maat.- schappij. Het gehele Standard personeel is bereid om tengevolge daarvan korte re werktijden te maken en dus minder te verdienen. De directie heeft dit echter afgewezen, omdat het de kwaliteit van Steeds meer begint het groot wild op de Veluwe zich in de omgeving van de dorpen en stadjes te begeven. Het schijnt Men is thans van plan om langs de natiinrliikc lTlen 15 mans van inan um lans» «**- dat de dieren .hun JfL!" I gehele bosrand over enige kilometers een schuwheid verliezen en in plaats hiervan brutaal wordee. In de omgeving van de Gelderse Vallei en de West-Veluwe, 0.a. Achterveld, Barnevcld en \oorthuizen, komt de laatste tjjd veel groot wild voor. De dieren zjjn onbevreesd voor de mensen en zjj vernielen 's nachts vele akkers. Vooral op de Noord-Veluwe ondervinden de kleine boeren* veel last van het wild, dat zich tegoed doet aan de gewassen op de akkers. In Elspeet komen tegen zonsondergang de dieren uit deze bosrijke omgeving te voorschijn. De tientallen hec taren bouwland langs de bosranden, voor het grootste deel bebouwd met jonge mal se rogge, is voor de reeën een dorado. In de naaste omgeving van de Stakcn- bergseweg te Elspeet ziet men elke avond een aantal reeën met hun jongen op de roggeve'den zich tegoed doen, tot grote schade van de eigenaren. Het is merkwaardig, dat het groot wild zich overdag of tijdens de weekender;, wanneer het in de bossen onrustig is, nimmer vertoont. Zodra de rust echter is weergekeerd, komen de dieren te voor schijn en doen een aanval op de malse gewassen. De jachtopziener van de El- speter bossen ,„ee?, middel gevonden om de schade aan landbouwgewassen veel mogelijk te beperken. Langs de gehe le bosrand bev® „f„ ,avonds aan de afrasteringen girote w'"?lappen, tenein de het wild af te schrikken. s Morgens vroeg haalt hij de lappen weer weg, 0m- dat hij vindt dat deze attributen het na- tuurschoon ontsieren. Vanzelfsprekend stellen de landbouwers deze activiteiten van de jachtopziener op prijs, maar toch zal er op zeer korte termijn een bevredi gende oplossing gevonden moeten worden Vahmorgen is door de hoofdcontroleur der Nederlandse haringcontrole, de heer W J. van der Windt, uit een lading haring, aangevoerd door het motorlogger- schip VL 142 „Voorwaarts", schipper A. Rog, de haring uitgekeurd, welke zal worden aangeboden aan Koningin Juliana en prinses Wilhelmina. Deze haring is gevangen door het stoomloggerschip VL 29 „Oranje Nassau", schipper D. van Haren. Beide schepen zijn van de n.v. de Doggermaatschappij te Vlaardingen. De uitgekeurde haring wordt vandaag op de gebruikelijke wijze in een met vlaggen versierde auto, naar het paleis gebracht om daar, onder rijkscertificaat, in oranje geverfde vaatjes te worden overhandigd. afrastering te maken. In de bossen zullen dan z.g. wildakkers, waar de dieren op vaste tjjden worden gevoederd, worden aangelegd. Wellicht zullen de herten en reeën zich dan in hun domein terugtrek ken en de boeren geen schade meer be rokkenen. Een kolkende watermassa stroomt door de straten van het Belgische plaatsje Verviers, alles wat niet muurvast staat met zich meesleurendDe snelheid van het stromende water stond op som mige ogenblikken gelijk aan die van een dravend paardVier inwoners van Verviers verloren tengevolge van de overstroming het leven; de materiële schade aan gebouwen, telefoonlijnen, ge parkeerde auto's e.d. is bij benadering non niet te schatten. de auto's niet ten geode zou komen, ter wijl er tóch al een achteruitgang in de autoverkoop is, die in de loop van de herfst vermoedelijk nog ernstiger vor men zal aannemen. De directeur, mr. A. S. Dick, verklaar de woensdag, toen het ontslag bekend gemaakt werd: ..Het aantal mensen, dat bij ons werkt kan niet bepaald worden door stakingen of gevoelsoverwegingen. Het hangt geheel en al samen met de vraag naar onze produkten." De regering, de vakverenigingen en in dustriële leiders volgen nauwlettend de gang van zaken bij de „Standard"-fabrie- ken, die wordt beschouwd als voorspel op hetgeen er kan gebeuren, wanneer de automatisering meer algemeen wordt. De regering heeft reeds gewaarschuwd, dat de arbeidersorganisaties geconsul teerd dienen te worden, wanneer men tot het aanschaffen van nieuwe machinerieën wil overgaan. deze „terugkeer" van haar eigen koers is afgeweken. De katholieke socialisten raken hier aan een kwestie, die toch zeker niét met de begrippen cohservatief-progressief kan worden getekend. Zij doen dat tóch, tegen beter weten in en met grove handen. Juist hier had „De katholiek in de P.v.d.A." een eigen gezicht kunnen en behoren te hebben. Het is moeilijk te verteren, dat zij zich slechts gedragen als de gewillige napraters van hun geen begrip voor het hetrokken probleem hebbende partijgeno+cn. De katholieke mctaalbcwerkersbond „St.- Eloy" heeft .gisteren in een feestelijke bijeenkomst in het jaarbeursrestaurant te Utrecht afscheid genomen van zijn pen ningmeester, de heer P. van Vonderen, die met pensioen ging. De voorzitter van de bond, de heer P. Scheffers. die een opsomming gaf van de verdiensten van de scheidende penning meester, releveerde, dat deze veertig jaar lid was, vele jaren bestuurslid cn sedert 1946 penningmeester. De K.A.B. onderscheidde hem met liet gouden vcrbondsinsignc. Geestelijk advi seur pater Rubrecht O.P. overhandigde de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. De voorzitter van „St.-Eloy" bood de heer Van Vonderen een geschenk onder enveloppe aan. Op dc hierna volgende receptie kwamen vxelen bij de scheidende penningmeester hun opwachting maken. Het volgend jaar gaan dc militaire „kistjes" verdwijnen; het schoeisel, dat al tientallen jaren door de militairen van de Kon. Landmacht werd gedragen. De lichting, die in februari 1957 onder de wapenen komt, zal de „kistjes" reeds niet meer dragen, doch zijn uitgerust met de (in Nederland vervaardigde) z.g.n. Amerikaanse gevechtslaars. Dit is een bruin lederen schoen met extra hoge kap en rubber zolen en hakken. Een order voor honderdduizend paren hiervan, als eerste aaniooporder. is al bij de Neder landse schoenindustrie geplaat- Paus Pius XII, die, zoals wij giste ren hebben gemeld, een lichte aandoening van zijn stembanden had, is weer oeter De H. Vader heeft, vanochtend normaal de H. Mis -opgedra^j' in zijn particuliere kapel Dr Lissl, de lijfarts van de H. Vader heeft verklaard, dat er geen en kele reden tot ongerustheid over de ge zondheidstoestand van de Paus is. De ministeriële toestemming is er weliswaar nog niet, maar niettemin mag men toch vrijwel ais zeker aannemen, dat Amsterdam zijn tweede katholiek ziekenhuis zal krijgen. Het zal alleen niet, zoals de oorspronkelijke opzet was, 400 bedden tellen doch 250. Dit gunstige resultaat van langdurige en intensief gevoerde onderhandelingen in de contactcommissie van de Amsterdamse zie kenhuizen mag een grote reden tot verheugenis zijn voor katholiek Amsterdam en is het zeker voor het regentencollege van het O. L. Vrouwe Gasthuis, dat in het begin van dit jaar zijn bij de minister van Wederopbouw ingediend ver zoek om een hypermoderne verpleeginrichting van 400 bedden in Nieuw-West te mogen stichten zag gehonoreerd met de mededeling van minister Suurhoff van Sociale Zaken, dat hij zijn collega van Wederopbouw geen gunstig advies zou geven. Deze afwijzing heeft toen in katholieke kring grote onrust en veel protest teweeg gebracht, te meer omdat de socialistische minister zijn stand punt o.m. motiveerde met de uitspraak dat „de huidige of toekomstige omvang van een bevolkingsgroep niet uitsluitend bepalend kan zijn voor de verdeling van de beddencapaciteit in het rayon." De nu gevonden oplossing, bereikt door dat een andere verdeling van de be schikbare beddencapacitcit is toegepast, waarbij tal van verpleeginrichtingen vrij willig hun voorgenomen beddenuilbrei- ding hebben ingekrompen, zal daarvan is men overtuigd door de minister wèl aanvaard worden. Het rcgentencollege van het O. L, Vrouwe Gasthuis heeft reeds een nieuw ferzoek om bouwvolume tha Voor een ziekenhuis van 250 bed den tot Den Haas gericht cn hoewel het advies van de heer Suurhoff nog niet be kend is, zal dit zeer zeker niet negatief zjjn. De staking onder de Rotterdamse bouwvakarbeiders, die, zoals geinel vandaag het werk weer hebben hei- vat, maar op 7 juni opnieuw in sta king zullen gaan, wanneer de eisen voordien niet zijn' ingewilligd (drie procent over 1955 en een loonronde van zes procent), heeft aanstekelijk gewerkt, getuige het feit, dat i:i diverse andere plaatsen sympathie- stakingen onder het bouwvakperso- neel uitbraken. Eén uur stiltein Amsterdam Ongeveer vijfhonderd arbeiders, die in het Amsterdamse tuindorp Geuzen veld in de nieuwbouw werkzaam zijn, hebben gistermiddag een uur gestaakt uit protest tegen wat zij noemen „bet uit blijven van aanvaardbare resultaten van het georganiseerd overleg over de drie procent uitkering en de zes procent loonsverhoging". De arbeiders kwamen bijeen op een terrein aan de Ruys de Bee- renbroucklaan. Op deze bijeenkomst werd o.m. het woord gevoerd door de heer A. A. Korlaar, voorzitter van de Alg. Bond van Werkers in de Bouwbe drijven. De 3 pet loonsverhoging, door het georganiseerd overleg in het voor uitzicht gesteld, achtte spreker onbevre digend. Vanmiddag zouden de bouwvakarbei ders i.d. Slotervaart te Amsterdam even eens een een-urige proteststaking hou den. „Maandag zullen de Amsterdamse bouwvakarbeiders in de Apollohal in een protestvergadering bijeenkomen," zo werd op de meeting van gisteren mede gedeeld. Ook onder de bouwvakarbeiders, werk zaam op het sodaterrein en bij de bouw van het nieuwe zeesluizencomplex is gis teren een wilde staking uitgebroken, eveneens uit protest tegen het niet uitke ren van de 3 procent over 1955. Het is een groep timmerlieden en ijzervlechters, afkomstig uit de stad Groningen, die bij verscheidene aannemersbedrijven in dienst zijn. Ook een van de heistellingen de prefab-stelling, heeft gisteren niet ge werkt. Er zijn ongeveer vijftig mensen bij deze staking betrokken, die, naar wordt verondersteld, een dag zou duren. In Groningen hebben, voor zover valt na te gaan, enige tientallen bouwvakar beiders het werk gisteren neergelegd. Ook in Delft zijn gisteren enige groe pen bouwvakarbeiders in staking gegaan. Het personeel van de Nederlandse Basalt maatschappij dat werkzaam is in de nieuwe Technische-Hogeschoolwijk aan de Rotterdamseweg. verscheen gisteren wel op het terrein, doch ging niet aan het werk. Het begaf zich naar de andere werken in de stad om te trachten de ar beiders daar te bewegen zich bij de sta king aan te sluiten. Enkele arbeiders, werkzaam bij een project van de bouw vereniging ..Volkshuisvesting", besloten aan de staking deel te nemen. Bij de woningbouw in het westen van de stad bleef men aan de arbeid, doch het op zichthoudend personeel had wel de in druk, dat er een langzaam-aan-actie werd gevoerd. Het personeel van de fir ma M. Brandwijk, dat aan het gebouw Westvest te Delft werkzaam is, ging wel in staking. Hoewel het de bedoeling was te Den Haag in de bouwvakken gisteren tussen 13 en 14 uur uit protest tegen uitblijvende loonsverhoging te staken, is op de bouw werken in de nieuwe wijken achter het Zuiderpark reeds des morgens het werk neergelegd. Onder de leuze „op voor drie en zes percent" ging een groeiende groep stakers de bouwwerken in Moerwijk. Morgenstond en Bouwlust af- Men had niet veel over redingskracht nodig om de bouwvakkers te bewegen mee op te trekken naar de binnenstad, waar op bet Malieveld een protestdemonstratie zou worden gehou den. Anderen vatten het plan op om naar het Binnenhof te trekken, terwijl ook stemmen opgingen om voor het kabinet van de minister-president op het Plem 1813 te gaan demonstreren. Inmiddels waren andere agitatoren de bouwwerken oP Clingendaal aan de grens van Wassenaar, het Bezuidenhout en Rijs wijk afgegaan. Ook daar werd vrijwel algemeen bet werk neergelegd. De nadruk werd steeds gelegd op een proteststaking- die 's middags om dertien uur door her vatting van het werk zou worden gevolgd Onder algemene vrolijkheid en gejuich werden borden vervaardigd, bij voorbeeld van een grote waterpas en een reep hardboard, waarop in menie de eisi werden geschilderd. Het aantal stakers werd tenslotte op 2500 a 3000 geschat. Zij besloten vandaag weer te beginnen en zich bij het Rotter damse ultimatum, dat 7 juni afloopt, aan te sluiten. Naar aanleiding van de opgetreden on rust in het bouwbedrijf hebben de werk gevers- en werknemersorganisaties de volgende gemeenschappelijke verklaring uitgegeven: -,In hun gezamenlijke publikatie van 28 mei jl. hebben de werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bouwbedrijf o.m. verklaard, dat het organisatorische overleg over de loonsituatie nog gaande is. Genoemde organisaties verklaren hier bij nog eens nadrukkelijk, dat dit overleg noodzakelijk is vanwege het feit, dat de regeringsbeslissing van 19 maart jl. voor het bouwbedrijf praktisch niet uitvoer baar is gebleken. Dit neemt echter niet weg, dat ge noemde organisaties van oordeel zijn, dat de bouwvakarbeiders materieel evenveel, zij het ook in andere vorm, zuilen moeten ontvangen als andere werkers reeds op grond van de regeringsbeslissing hebben verkregen. Teneinde dit te bereiken duurt het or ganisatorische overleg nog voort. Binnen kort zullen uitgewerkte voorstellen bjj de betreffende overheidsinstanties worden ingediend. Derhalve is er geen enkele aanleiding voor onrust en dienen de bouwvakarbeiders aan het werk te blij ven". aldus deze officiële verklaring. Partijsecretaris Kroesjtsjef heeft don derdag in Moskou tegenover een groep Deense parlementsleden verklaard, dat de Sovjet-Unie niet bevreesd is voor Eisenhowers program voor luchtinspec- tie ten behoeve van dc ontwapening. „Als wij iets te verbergen hadden, zouden wij het even goed kunnen doen. aangezien ons land groot genoeg is", zo zei de par tijleider volgens het Deense persbureau Ritzau. „Als de tijd daar is, zult u te voet door de gehele Sovjet-Unie kunnen trekken en niet alleen het land van de lucht uit kunnen bekijken", zo voegde hij hieraan toe. Gedurende het onderhoud, dat de De nen met Kroesjtsjef en premier Boelga- ning hadden, deelden de Sovjet-leiders nog mee. dat veel moeite wordt gedaan om de Sovjet-Unie te openen voor toe risten, die het land per auto willen be zoeken. Zjj hoopten, dat dit volgend jaar het geval zal zijn. Op de vraag van een lid van de Deen se delegatie, of men Stalin, toen in zijn laatste jaren de „persoonlijkheidsvere ring" groeide, niet had kunnen verwij deren. antwoordde Kroesjtsjef. dat dit volgens de wet. mogelijk was. doch in de praktijk niet uitvoerbaar. Als de kwestie van Stalins vervanging aan de orde was gesteld, had dit tot strijd geleid. Het was noodzakelijk, geduld te hebben, aldus de Russische partijleider. Ter ere van dc verjaardag van Koningin Elizabeth van Engeland werd te Londen woensdagochtend een parade gehouden. De foto toont H.M. de Koningin op weg naar de parade. Achter haar rijden de Hertog van Edinburgh en de Hertog van Gloucester. Zoals wij destijds uitvoerig hebben be richt, ging het verschil van mening o.m- over het aantal in 1970 in Amsterdam benodigde ziekenhuisbedden. Het Katho liek Sociaal Kerkelijk Instituut had bere kend. dat dit aantal 6300 groot zou moe ten zijn (het KASKI meende ook dat de kath. bevolkingsgroep tegen die tijd 500 tot 600 beddden meer zou behoeven dan thans). De Amsterdamse contactcommis sie kwam in een rapport tot de slotsom, dat 6100 genoeg zou zijn, terwijl de lan delijke adviescommissie als resultaat van haar berekeningen op 5500 kwam De mi nister nam een tussenpositie in en stelde de behoefte op 5800. Dit aantal bedden ken volgens hem slechts gerealiseerd wor den, wanneer de vele particuliere projec ten voor nieuwbouw zouden worden be perkt, ^vijl de vrije Universiteit van de minister van O.K. en W. al toestemming had gekregen een deel van het beschik bare kwantum op te souperen voor haar nieuw akademisch ziekenhuis van 700 bedden. Eeh kath. ziekenhuis van 400 bed den kon er niet meer bij. Het regentencollege van het O. L- Vr. Gasthuis heeft zich bij deze redenering niet neergelegd en contact opgenomen met de K V.P.-fractie in de Amsterdamse raad, welke zich tot het uiterste heeft ingespannen de opnieuw gevoerde onder handelingen zo te doen verlopen, dat voor de kath. bevolkingsgroep in Amsterdam toch iets bereikt zou worden. Zij is daar in geslaagd, mede dank zij de steun van de wethouder van Openbare Gezondheid en de andere in de contactcommissie ver tegenwoordigde belanghebbende partijen. Overeengekomen is, dat de toegestane 5800 bedden anders verdeeld zullen worden, hetgeen, zoals gezegd, mogelijk is ge worden doordat enkele nieuwbouwplan- nen zijn ingekrompen. Het protestantse Juliana-ziekenhuls heeft zijn plan om de huidige capaciteit van 175 bedden te verdubbelen, geheel laten va ren. terwijl de Ned, Hervormde Diakones- seninrichting 40 bedden prijs gaf. Het nieuwe gemeentelijke ziekenhuis bespaart op de vrouwen- en t.b.-afdeling 85 bed den (toekomstige capaciteit nu 1620 bed den). Het kankerinstituut zal gevestigd blijven in het Antonie van Leeuwenhoek huis en niet worden overgeplaatst naar het academisch ziekenhuis: winst 50 bed den. Tot slot zal vóór 1970 de Pieter van Foreestkliniek (75 bedden) worden opge heven als gevolg van de totstandkoming van het academisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit. Het regentencollege van het O.L. Vr. Gasthuis- dat nu zjjn oorspronkelijk Plan moet herzien, is van plan „flink vaart" te zetten achter de verwezenlijking van het nieuwe katholieke ziekenhuis, dat zal worden gevestigd aan de Jan van Galen straat in Nieuw-West Natuurlijk moet de bouwstop nog doorbroken worden als straks de vergunning afkomt, maar men heeft alle hoop, dat binnen niet al te lange tijd een begin kan worden gemaakt piet de bouw. (Van onze Haagse redactie) Een aantal wijkhoofden van de Be scherming Bevolking A-kring Den Haag heeft bij het hoofd van de B.B. zijn ont slag ingediend. Aanleiding hiertoe was het feit, dat deze hoofden het vertrou wen in burgemeester Schokking hebben verloren, die voorzitter is van deze B.B.- kring. Hierover deelt de kringraad van de A- kring 's-Gravenhage, Voorburg en Rijs wijk der organisatie B.B. ons nog het vol gende mede. Na een gisteravond gehou den openhartige bespreking'van de kring- raad met de wijkhoofden die gemeend hebben voorwaardelijk ontslag uit de or ganisatie te moeten nemen en nadat deze wijkhoofden hun standpunt uitvoerig hadden toegelicht, hebben zij besloten,' de verdere beslissing over hun houding af hankelijk te stellen van de ontwikkeling van het complex van oorzaken dat tot hun aanvankelijke beslissing heeft geleid. De producer en regisseur van de opera „Porgy and Bèss", de heer Robert Breen, zal vandaag per vliegtuig van New York naar Amsterdam vertrekken om de laat ste voorstellingen van de negeropera in het theater Carré bij te wonen. Hij zal bij het gezelschap blijven tot na de laatste voorstelling op zondag 3 juni, om maandag 4 juni met de groep naar New York terug te vliegen. De heer Breen zal zich dan bezig hou den met de voorbereiding van de nieuwe negeropera „Blues Opera" van de compo nist Arlen, (die o.a. „Stormy weather" op zijn naam heeft staan). De première van „Blues Opera" zal eind oktober in Brus sel worden gegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1