Van Eindhoven naar Venlo reed eerste elektrische trein JOHANNES JöRGENSEN Roomboter Steek 'o PIRATE" Op Tijdelijke regeling afbetalings overeenkomsten Nescafé koffie! Geestelijke nood vraagt hulp Eenvoudige maaltijden kunnen echt lekker smaken! Vlaggen, muziek, vendelzwaaien en faurge meesterlijke toespraken langs gehele lijn ARK A-hoof d roep Gemeenteambte naren hield iaarver gadering Op 3 juni nieuwste elektrische trein stellen op de rails Schreeuwend tekort aan deskundige maatschappelijke werksters en werkers IN MEMORIAM TRTJDAG 1 JUNI 1956 PAGINA 3 Binnenkort ook elektri ficatie Roermond- Nijmegen? Er woeien tal van vlag gen in het Brabantse en Lim burgse land, gisteren. En het leek, alsof de mensen, van Eindhoven tot Venlo, geëlektrificeerd waren. Dat was nu niet direct het geval, maar als zeker kon worden aan genomen, dat er een schok van vreugde door het land ging van de elektrificatie van J de spoorlijn Eindhoven-Venlo. Langs alle stations van deze 52 kilometer lange lijn stonden vele belangstel lenden geschaard en op elk station, waar werd gestopt, waren muziek gezelschappen opgesteld, die op o-emeenten. Want Venlo heeft veel ge kregen. Men is o.a. druk bezig met de bouw van het nieuwe station. Men gaat er groot op, na Amsterdam en Rotterdam het derde grote export, en importoen. trum van ons land te zijn, waar jaarlijks 200.000 spoorwegwagons worden overge slagen. Stoet van auto's door Helmond hun wijze de stemming elektrifi- ceerden, ondanks het ietwat regen achtige weer. Op zijn 63ste verjaardag Twee lantaarnpalen KERNFIGUUR VAN KATH. RENAISSANCE Eenvoudige, maar gezonde maaltijden op tafel brengen is een kunst, die de Nederlandse huisvrouw terdege verstaat. De laatste tijd grijpen dan ook vele moeders dankbaar de gelegenheid aan, die de gestegen welvaart hun biedt. Zij verhogen de voedings waarde en smakelijkheid van de maaltijden door het gebruik van roomboter! Nederland is op de goede weg, maar... het kan nog beter! Dit wordt bewezen in het buitenland, waar men meer roomboter ge bruikt*), dan in ons land. Dit, ondanks het feit, dat men in Nederland minder voor room boter betaalt dan in de meeste andere landen! Beter eten met room boter is mogelijk bij een verstandige be steding van het huis houdgeld. Alle maal tijden worden dan vele malen beter met dit onvervangbare natuurprodukt Er gaat toch maar niets hoven A Muizen etende spin in Drachten Griezelige verrassing uit Venezuela en geniet. Slechts 75 ct per pakfe Inkomstenbelasting en studiebeurzen „Stouteiiburg" thans officieel seminarie Van het Bisdom Rotterdam Na twee dagen dienst HULPCHAUFFEUR PLEEGDE VERDUISTERING EX-JACHTOPZIENER VRIJ- GESPROKEN VAN MEINEED Ir. Raedts en Matti Niël Culturele prijzen Limburg 1956 STUDIEHUIS VOOR LATE ROEPINGEN IN BERG EN DAL Stijging afbetalingsverkoop in 1 jaar 40 pet Volledige uurdienst op haanvak EindhovenVenlo rustiger Zwaarder en In september begint urgentie-opleiding aan alle scholen KATH. BEJAARDEN IN HET BISDOM DEN BOSCH KONTNGTN ONTVTNG ABBé HENRI BREIJIL (Van onze verslaggever) wege Dr ir. »en Hollander zeide tijdens de ontvangst, die het gemeentebestuur van „„„„riigden bood, te hopen, dat Xe "minister van Verkeer en Waterstaat tn de'"commissarissen van de N S hun goedkeuring zullen hechten aan de plan nen om binnenkort ook de lijnen Venlo— Niimegen en VenloRoermond te elek- trificeren. Ook mr. H. Kolfschoten, burgemeester van Eindhoven, had geen wensen. Hij vergenoegde zich, met op zijn station zich bij de „feestelijke" groep van autoriteiten te voegen. Dit nam intussen niet weg, dat hii met belangstelling zal hebben geluis terd naar hetgeen zijn collega te Hel mond, dr. J. Sweens, te berde bracht. Helmond had het leeuwenaandeel in het gesproken woord. Het was er voor het overige op uit geweest, de deelnemers aan de feestri t op grootse wijze te ont vangen. Ze werden in een lange stoet, door Helmondse particulieren en bedrij ven op instigatie van de V.V.V. Helmond Dr. ir. F. Q. den Hollander, president directeur van de Ned Spoorwegen, ver welkomde zelf de talrijke gasten, die uit alle delen van het land meekwamen met de speciale trein, die het nieuwe baanvak officieel zou inrijden. Dit treinstel was het nieuwste, dat de N.S. het Nederlandse publiek te bieden heeft. De gloednieuwe trein, die uit Den Haag vertrok, had op de verschillende stations ten zeerste de aandacht. In Eindhoven stond de spoorweghar monie „Het Vliegende Wiel" ter verwel koming gereed en in Brabantse kleder dracht gestoken meisjes boden het gezel schap een in stadskleuren uitgevoerde anjercorsage aan. Daarna begon de eigenlijke feestreis, een reis. die voor president Den Hollan der een dubbel feestelijk karakter had. Daar was ten eerste zijn voldoening over een belangrijk werk. dat tot stand was gekomen en ten tweede het feit. dat hij dit succes op zijn 63ste verjaardag boe ken kon. Het was omwille van die ver jaardag. dat de muziek op het station Eindhoven een juichend „Lang zal hij leven" speelde, hetwelk wellicht door egocentrische deelnemers op hen zelf be trokken werd. Ze zouden eerst tegen het einde van de dag uit hun droom geholpen worden. Toen. tijdens de maaltijd in ,.De Bovenste Molen" te Venlo. wenste de commissaris van de Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben. de heer Den Hollan der openlijk geluk, na hem eerst hulde te hebben gebracht voor hetgeen hij heeft gedaan ten behoeve van een ver dere ontsluiting van de provincie Lim burg Er is aan die maaltijd veel gesproken. De burgemeester van Venlo hield uiter aard een pleidooi voor ziin stad. maar. hij, mr dr. Ch van Rooy. bracht geen wensen naar voren, zulks in tegenstelling met de burgemeesters van de andere, langs de nu geëlektrificeerde lijn gelegen Vooruit welwillend beschikbaar gestelde auto's door de nijvere stad naar het uniek, in een park geleven kasteel-raad huis gevoerd waar een officiële ontvangsi door B en W en de plaatselijke autori teiten plaats vond Burgemeester Sweens hield een toe spraak. waarin hij zijn dank en erken telijkheid tegenover de spoorwegen uitsprak. Intussen moest hij er op wij zen, dat de geëlektrificeerde spoorbaan, hoezeer men hiernaar ook heeft ver langd, evenals het kanaal een belem mering voor het verkeer is; de stad wordt er door „gevierendeeld". Op den duur zal de spoorweg de hoogte in moe ten, zoals prof. Froger, ontwerper van het Helmondse uitbreidingsplan, had geconcludeerd. We hoorden later, dat Helmond iets exporteert, dat niet door de spoorwegen wordt vervoerd, maar wel de lucht in gaat. Elk jaar levert Helmond duizenden kanariepietjes aan het buitenland, die een vracht van 225 000 gulden opbrengen Burgemeester Sweens bracht in herin- néring, dat het Helmond was. dat in er naar solliciteerde, wachtpunt van de spoorweg te worden, waarvan nog werd betwijfeld, of de nieuwigheid wel stand zou houden. Op 14 maart 1866 kwam de aansluiting en kon men in a 2 uur van Helmond naar Amsterdam rei zen Langs de lijn sprak burgemeester L. Roefs van Deurne namens zijn gemeente en vertoonde een vendelzwaaier van het St - Witilbrordusgi 1de zijn kunnen; de bur gemeester van Sevenum sprak er mede namens zijn collega van Horst Er is nog veel meer gesproken ter ge legenheid van hel officiële in gebruik nemen van de geëlektrificeerde spoorlijn Eindhoven—Venlo. Vermelden we tenslotte, dat te Venlo ir Den Hollander nog speciaal gehuldigd is. om zijn kwaliteiten als leider van het bedrijf der Nederlandse Spoorwegen, maar tevens om zijn dynamische en men selijke persoonlijkheid, waarvoor hij een kort dankwoord =prak Voorts, dat Venlo voor het nieuwe station, samen met het bedrijfsleven van Noord Limburg, namens hetwelk de voorzit1 er van de K. van K„ de heer Kuppers sprak, een waardig ge schenk in de vorm van een gebrandschil derd raam of beeldengroep overweegt en de heer Evers, burgemeester van Seve num mededeelde, dat zijn gemeente en Horst twee lantaarnpalen voor het Sta tionsplein aldaar zullen schenken. De burgemeester van Deurne bood ir. Den Hollander een bijdrage voor het steun fonds van het spoorwegpersoneel aan. Op 89-jarige leeftijd is de Deense schrijver Johannes Jörgensen te Svend- borg overleden. Wellicht zal hjj in de ge schiedenis der letteren voornamelijk be kend blijven om zijn uitstekende auto biografie „Mit Livs Legende" (Het ,yer- haal Van mijn leven) of om enkele zijner hagiografieën. Maar voor zijn eigen land en met name voor het katholicisme in Denemarken, heeft Jörgensen een heel andere betekenis. Hij is een der kernfi guren van de katholieke Renaissance in de Scandinavische letteren, die in Dene marken begint na de bekering van Jör gensen tot het katholieke geloof. Jörgensen was in 1866 geboren in Svend'borg. de plaats waar hij nu ook gestorven is na de laatste helft van zijn leven Denemarken ontrouw te zijn ge weest. Een stormachtige naturalistische periode kenmerkte zijn literaire jeugd. Maar deze storm ging voorbij en toen hl] in 1893 het tijdschrift ..Taarnet'' stichtte was hij een geestdriftig volgeling van het Franse symbolisme geworden. ..Taar net" had veel invloed. Maar Jörgensen Spaar da Rijksbotar- marken. In ruil daar voor krijgt u circus plaatjes voor hot prachtige roombotor- album. Vraag uw leve- ranclar Inlichtingen. De nauwkeurige cijfers zijn: in Denemarken 2,87 x zoveel België3,63 x Duitsland. 2,3 x Frankrijk 2,45 x Zwitserland 2,13* «Is in Nederland per hoofd per jtar Publikatie: Het Nederlands ZuiTelbureftu, "s-Gravenhage „iiiili was in zijp gedachtewereld vee] verder, veel weidser, Een reis naar Italië opent hem de ogen voor het katholieke geloof waartoe hij op 16 november 1896 over ging. Jörgensen was aanvankelijk een zeer aggressieve con vertiet: felle polemieken met andersgelovigen verschenen in de Deense bladen en zijn boeken uit de la ren rond 1900 hebben alle de verdedi ging en verheerlijking van de katholieke levensbesevbouwing ten doel. ..Belijde nissen" en een bundel gedichten verschij nen in deze tijd evenals reisverhalen en essays. Hierin schonk hij de lezer niet alleen uiterlijke beelden van de bereis de landen, maar diepe inzichten in de katholieke cultuur, het leven en denken der Europese landen. Hij besloot deze eerste activiteit met een voortreffelijk heiligenleven over Franciscus van As- &1 life/(iif7boek was zijn roem b^e?ïf& Het werd in 20 talefi vertaald en heeft tot op de dag van vandaag zijn waarde behouden De schrijver introduceer!t m dit werk een voor die tijd Seheel nieuw genre In het heiligenleven het baserend meer op wetenschappelijke bronnenstudie dan op vrome legenden en de heiligen figuur benaderend met het fijne aanvoe lingsvermogen van zijn kunstenaarsschap. Later heeft Jörgensen nog veel heili genlevens geschreven, o.a. „Katnariena van Siena" (1915) en BirgiUa (1941-43) waarvan het laatstgenoemde juist dezer dagen in een Nederlandse vertaling het licht zag. Wil men Jörgensen in zijn on barmhartige oprechtheid over zichzelf, zijn evocatief vermogen, zijn hoge ly rische vlucht, zijn inzicht in de cultuur historie en zijn liefde voor chnstelijk- religieuze waarden ten volle leren kennen dan leze men „Het verhaal van mij leven", dat zeer zeker in onze taal een herdruk verdient. Wellicht in een Prisma editie? In een duimstokkenfabriek te Vrachten hebben arbeiders bij het doorzagen van een uit Venezuela afkomstige palmboomstam een exemplaar van een giftigeexoti sche spinnensoort, een zogenaamde vogelspin, aangetroffen. Het aclit- potige, dikbehaarde dier, dat in leven werd gehouden, is ongeveer acht cm groot en vergiftigt zijn slachtoffers, meest insecten, soms ook muizen en jonge vogeltjes, al vorens deze te consumeren. Men vraagt zich in Drachten verwonderd af, hoe het mogelijk is geweest, dat deze vogelspin maan denlang midden in de boom heeft kunnen leven, terwijl de toegang naar buiten zo goed als geheel was afgesloten. Het dier is nu ondergebracht in een glazen kastje in het Drachter lyceum, waar leerlingen voor mui zen zorgen om te trachten het beest in leven te houden. Zoals bekend, kan voor de heffing van de inkomstenbelasting voor studerende kinderen van 16 jaar of ouder, doch jon ger dan 27 iaar aanspraak op tweevou dige kinderaftrek worden gemaakt in dien deze kinderen grotendeels op kosten van de belastingplichtige worden onder houden. De aanspraak op kinderaftrek is drievoudig indien deze studerende kin deren niet tot het huishouden van de be lastingplichtige behoren en geheel of na genoeg geheel op zijn kosten worden on derhouden. Bij de beoordeling van de vraag of de kinderen grotendeels dan wel geheel of nagenoeg geheel door de belastingplichtige worden onderhouden, moet rekening worden gehouden met de eigen inkomsten van het kind. Door deze eigen inkomsten kan derhalve de aan spraak op kinderaftrek geheel vervallen dan wel wijziging ondergaan. Inkomsten welke hetzij rechtstreeks hetzii krachtens wettelijk vruchtgenot door de ouder wor den genoten, beïnvloeden daarentegen de aanspraak op kinderaftrek niet. In verband hiermede is van belang een aanschrijving welke de staatssecretaris v. Financiën kortelings aan de belasting administratie gezonden heeft. Hij deelt daarin mee. goed te keuren, dat t.a v studiebeurzen in de vorm van periodieke uitkeringen, genoten door meerderjarige kinderen en door minderiarige kinderen, van wier inkomsten de ouder het wette lijk vruchtgenot niet heeft art 43. eerste lid. van het besluit op de inkomstenbelas ting buiten toepassing blijft z.odat in de ze gevallen geen bijtelling bij het inko men van de ouder geschiedt Dit kan er dan echter niet toe leiden dal de studie beurs bij het kind wordt belast. Bij het bepalen van de omvang van de aan spraak op kin-deraftrek (dubbel dan wel drievoudig) dient met de studiebeurs evenwel normaal rekening te worden ge houden. Studiebeurzen in de vorm van rentelo ze voorschotten, welke aan de ouders van studerende kinderen worden toegekend, hebben geen invloed op de omvang van de aanspraak op kinderaftrek, welke de ouders voor deze kinderen kunnen doen gelden. Wordt het voorschot echter aan het, kind toegekend, dan dient met dit voorschot hij de vaststelling van de kin deraftrek wel rekening te worden gehou den. Tenslotte schrijft de staatssecretaris voor. dat deze aanschrijving toepassing zal vinden met ingang van het jaar 1954 Reeds onherroepelijk vaststaande aansla gen van dat iaar dienen op verzoek te worden herzien. Zoals we reeds enig^ tjjd geleden be richtten, hestonden er plannen om het kiein-seminarie van het Bisdom Rotter dam voorlopig onder te brengen op het buitengoed „Stoutenhurg", enige kilome ters huiten Amersfoort gelegen in de ge meente Oud-Leusden. Wij vernemen, dat de vestiging van het seminarie van het Bisdom Rotterdam 0p „Stoutenhurg" thans officieel is. Het is de bedoeling, dat begin septem ber op tvelke datum staat nog niet vast de eerste klas van het klein-scmi- uarie van het Bisdom Rotterdam op „Stoutenhurg" zijn intrek zal nemen. Het zal dan ongeveer een vijftigtal jongelui betreffen. Twee dagen, nadat hij tot hulpchauf feur bij een grossierderij in Hengelo was aangesteld, eigende de 19-jarige J. P. uit Hengelo zich een enveloppe met f 471 toe. Zijp baas, de chauffeur N„ miste 's avonds bij de afrekening 't Seld maar ofschoon P. verdacht werd. oleef hij te genover de politie ontkennen. Woensdagavond liep hij echter tegen de lamp. Toen de knaap zijn kosthuis verliet, met de bedoeling naar Harden- berg te gaan, werd hij andermaal door de politie aangehouden. Aangezien de jongen de herkomst van de op hem ge vonden 350 niet aannemelijk kon ma ken, werd hij nog eens aan een verhoor onderworpen. Toen bekende hii de dief stal te hebben gepleegd. Het_ ontbrekende geld had hij opgemaakt. Hij is naar Al melo overgebracht. Het gerechtshof te Arnhem heeft gis teren de 59-jarige ex-jachtopziener J. M. uit Koolwijk vrijgesproken Va- de hem ten laste gelegde meineed. De pro cureur-generaal had zeven maanden ge- vangenisstr-' geëist nadat de rec.itbank te Zutphen verd. had vrijgesproken. TL man werd verdacht van meineed, omdat hij als jachtopziener verklaringen, waarop een stroper had kunnen worden veroordeeld, voor de rechtbank te Zut- Phen zo had verzwakt, dat de stroper werd vrijgesproken. De culturele raad Limburg heeft be sloten de culturele prijs Limburg 1956 (een bedrag van j 500,elk) toe te ken nen: voor algemene culturele verdiensten aan ir. C. Raedts uit Heerlen ter erken ning van het vele dat hij op cultureel ge bied voor Limburg verrichtte en aan de componist Matti niel uit Maastricht op het terrein van de muziek, als een open lijke erkenning van het baanbrekend werk dat hij op het gebied van de toon kunst heeft verricht. Met goedvinden van de bisschop van Den Bosch hebben de paters van de Hei lige Geest in Berg en Dal een studiehuis speciaal voor latere roepingen gevestigd" De bedoeling is jongemannen, die of wel door het laat kiezen van het missie- ideaal, ofwel door omstandigheden ach terop zijn geraakt toch in de gelegen heid te stellen het missionaris-ideaal te bereiken. De moeilijkheden, die zich bij de studie kunnen voordoen, tracht men door een speciaal studie-systeem op te vangen. Tot nu toe werden met dit systeem reeds bevredigende en verrassende resul taten bereikt. De ministers Zijlstra. Van Oven en Van de Kieft en staatssecretaris Veldkamp hebben de Eerste Kamer hun memorie van antwoord doen toekomen over het ontwerp van Wet houd-nde een tijdelijke regeling betreffende afbetalingsovereen komsten De twijfel of de beoogde tijdelrke rege ling voldoende effect zal sorteren daar de uitwerking bemoei lukt wordt door het onthreken van exacte gegeven? omtrent de koop ot) krediet kunnen de bewinds lieden "iet delen Weliswaar staat nog geen cijfermateriaal ter beschikking waaruit de totale omvang van de ver koop op afbetaling hinkt. doch het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft on langs cijfers gepubliceerd, gebaseerd oP inlichtingen van enige honderden onder nemingen. waaruit zowel ten aanzien van de omvang en de samenstelling van het .afbetalingspakket" van deze onderne mingen als ten aar»7ien van de gemiddel de kasstorting belangwekkende gege vens naar voren komen Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend, daf de staging van de verkoop op afbetaling bij de betrokken ondernemingen van 1953 op 1954 40 pet. Onder leiding van r'e heer J J. Loe- ra' vergaderden de bij A.R KA aan- geslo'en gemeenteambtenaren de 30e en 31e mei te 's-Herteeenhoscb. De congres- s: ->n werden 's woensdags namid,-met ten raadhuize ontvangen, waar, bij ont- tenis van bu-"em£es<er mr. 4, Uieff het woord werd -evoerd door wethou der N. Schuurmans. De heer Schuurmans memoreerde rie t"etti>P verst-mdhoudin? tussen d. ge- ipppteli.ike overheid en haar ambtena- ren zii het georganiseerd o"o>'P9 -'-„nidpiük ontmnw Hii uitte ziin beste wensen vnor het we'slagen der iaarver va'hirtng en voor een Prettig vrbl.i.if in Br-ban's gaslvriip hnofstad. D «r .T J. Loerakker dankte de wet- h Mider voor de ontvangst. Hierna werd rie Br- -he trad' vele dewiin - uiker" geserveerd a een gezamenlijke maaltijd. „aaH de weihouders v d. Eerenbeemt en Mo aanzaten, werd de bijeenkomst voortgezet in het Casino. In zijn openi-wo'ede bracht de heet L akker vprschi"pndp desiderata naar vn met betrekking tot status en popi- tleregeling der gemeenteambtenaren I aantal leden bleek ruim 9000 te bedragen, een getal dat voor sterk, uit- vatbaar schijnt Met dankbaar beid memoreerde spr. de ziektekos'en- zeeling voor het gemeentelijk perso neel die voor rijksambtenaren nog steeds en utopie is. D heer Loerakker betreurde, "at nog veel gemeentebesturen, tegen het belang ambtpnaren. de I Z A.-regeling af wijzen vaak op motieven die meer de landspolitiek dan het gemeentebeleid ra ken. Da rede werd met applaus beantwoord Vervolgens huldigde de voorzit'er de af tredende bestuursleden W. v Dijck en F Mie' els die tot ereleden van de hoofd- erden benoemd. De aleemene ad viseur rector J Kraakman, deelde mede dat de heer Michels door de H. Vadei werd onderscheiden met het erekruis Fro Ecclesia et Pontifice. Namens de led der groep overhandigde de heer Andreoli (Den Haag) beide scheidende functionarissen een enveloppe met in houd. De algemeen-voorzitter, Mr. G. Boot, zich bij deze huldiging aan. Een woord van erkentelijkheid jegens beide -f lenden werd eveneens gespro' n door Mr Dr. J. Sens, gemeentesecretaris van Heerlen. De tweede congresdag begon met een H. Mis. gecelebreerd door de algemeen- ad vismi- J. Kraakman De agenda was v- - gewijd aan de int»rr" aar-cel,een heden der he-" -ocp. Te circa vij' ur wi d de hüpenkomst doör de heer Loe rakker gesloten. bedroeg Men kan hier flus van een be- langriike tnvming spreken. De bewindslieden achten de beperkte middelen, welke in het algemeen aan de geldschietbanken en de betaalzegeikassen ten dienste staan, een wezenlijke belem mering voor het op enigszins uitgebreide schaal overnemen van het afbetalingskre diet. Zij z.ijn voornemens de ontwikkeling nauwkeurig te volgen. Mocht zich tegen de verwachting ir een andere ontwikke ling voordoen, dan zullen passende maat regelen in overweging worden genomen. De bewindslieden zijn van oordeel, dat de totstandkoming van de definitieve wettelijke regeling van de gehele materie van het afbetalingswezen, waarbij der halve zowel de sociale als economische aspeclen aan de orde komen, een urgent karakter heeft. Overeenkomstig de toe zegging van staatssecretaris Veldkamp bij de behandeling van het ontwerp van Wet in de Tweede Kamer heeft hij zich ge wend tot de Sociaal-Economische Raad en aangedrongen op spoed bij het uit brengen van het desbetreffende advies Door de elektrificatie van het baanvak Eindhoven Venlo. is de totale lengte van het geëlektrificeerde net in Nederland 'hans 1411 km (inclusief het baanvak GoudaAlphen ad. Rijn ter lengte van 18 km dat vandaag officieel in gebruik Wbrd genomen) Dit maakt dan 44 uro- "ent van de totale lengte der spoorwegen in Nederland uit. Houdt men alleen reke ning met de lengte van het Nederlandse spoorwegnet, waarover reizigers worden vervoerd (2.480 km) dan bedraagt het percentage 57. Van zondag 3 juni af zullen de elek trische treinen van de uurdienst Amster dam Rotterdam Breda Eind hoven gaan doorrijden naar en van Venlo. Dit betekent, dat op het baanvak Eind hoven Venlo een volledige uurdienst wnrdl ingevoerd en dat de stations Hel mond tot en met Venlo een doorgaande „er'-i-aing mei westelijk Noord Brabant en Zuid-Holland krijgen. De reisduur Eind hoven Venlo wordt met tien minuten bekort lot 43 minuten, die in de richting Venlo Eindhoven met acht minuten tot 42 minuten. Hej nieuwe elektrische treinstel, waar mee gisteren de geëlektrificeerde spoorlijn EindhovenVenlo officieel werd ingere den, is een van de twee treinstellen, die van 3 juni a.s. af door de N.S. in gebruik zullen worden genomen. Aan de gecom bineerde wagonindustrie (Allan-Beynes en Werkspoor) is opdracht gegeven voor de bouw van 47 vierwagen treinstellen en 30 tweewagrn treinstellen, totaal uitmakende 248 rijtuigen. Deze treinstellen onderscheiden zich too";',.KOFFIE 1007, KOFFIE - 100"., KOFFIE minste kopPe Coffëin 1007, KOFFIE - tOO'/, KOFFIE (Van onze correspondent) In het maatschappelijk werk voltrok zich de laatste jaren een belangrijke ac centverschuiving, omdat het financiële vraagstuk veelal plaats maakte voor de pedagogische en psychologische proble matiek. De maatschappelijke werk(st)ers hadden weleer doorgaans te maken met de gemakkelijke gevallen, die sedert 1912 echter gingen ressorteren onder verzeke ringswetgeving en sociale wetgeving. Thans is het maatschappelijk werk door zijn gecompliceerdheid steeds moeilijker geworden, omdat men in de praktijk in aanraking komt met huwelijksproblemen, a-socialiteit, verwaarlozing e.d. De onge schoolde krachten kunnen het verfijnde en moeilijke werk niet meer aan, zodat er terecht kan worden gesproken van een zekere nood in kringen van het maatschappelijk werk. Directies van katholieke scholen voor maatschappelijk werk hebben dan ook op een persconferentie te Den Bosch de hui- dige moeilijkheden openhartig belicht, maar daarbij ook de nieuwe werkwijze en de verandering in de structuur van het maatschappelijk werk besproken. Da situatie in onze dagen is zo, dat de scho len voor maatschappelijk werk jaarlijks te weinig krachten afleveren om in het tekort aan deskundige en geschoolde werksters of werkers te voorzien. Een dezer oorzaken daarna is gelegen in het feit dat men, naar de mening van de di recties dezer scholen, te weinig op de hoogte is van de mogelijkheden, welke het maatschappelijk-scbooldiploma aan mannen en vrouwen biedt, alsmede van de ruime kansen voor het verkrijgen van studietoelagen. Teneinde de bestaande nood enigszins te elimineren, heeft de regering aan alle scholen voor maatschappelijk werk verlof verleend met ingang van 1 september a.s- een urgentie-opleiding te beginnen, zowel voor mannen als voor vrouwen van ten minste 25 jaar, die reeds In de praktijk werkzaam zijn of binnen een maand na de aanvang van de urgentie-opleiding een aanstelling krijgen als maatschappelijk werk(st)er. Met behoud van hun functie is voor hen nu de mogelijkheid weggelegd toch het officiële schooldiploma te verkrijgen Zij dienen daarvoor gedurende drie jaren tien uur per week de schoollessen te vol gen. Tot dusverre was slechts op drie scholen een urgentie-opleiding mogelijk terwijl de leeftijdsgrens op 28 jaar lag Dit experiment is van tijdelijke aard doch heeft de volle steun van het minis terie van Maatschappelijk Werk en dai van O.K. en W. Financiële omstandighe den noch het gebonden-zijn aan een be paalde werkkring behoeven deswege een beletsel te vormen de studie aan een school voor maatschappelijk werk te vol gen om het officiële diploma te behalen De katholieke opleidingsscholen, waar de urgentie-opleiding wordt gegeven zijn gevestigd in Amsterdam, Den Haag Enschede, Eindhoven (twee; een voor jongens en een voor meisjes), Breda en Sittard. Ruime perspectieven openen zoch voor de meisjes en jonge mannen die de opleiding aan een dezer scholen volgen. De vraag naar bekwame krachten is bijzonder groot, speciaal ook ten aan zien van geschoolde mannelijke krachten, die de stabiliteit en continuïteit van het maatschappelijk werk kunnen waarbor gen. Te Nijmegen hebben de gezamenlijke katholieke scholen voorts een eigen stu diecentrum, waar de opleiding wordt ver zorgd van de staf, die niet alleen de leerkrachten van de scholen, maar ook de werkers in de praktijk omvat. Thans genieten daar vijftig personen hun oplei ding. Ons land kent verder 3 algemene en 3 protestants-christelijke scholen voor maatschappelijk werk. In voorbereiding zijn een - ^formeerde en een oecumeni sche scb-ol. aanzienlijk van die, welke thans bij de Ned Spoorwegen in gebruik zijn. De gro tendeels van staalglas vervaardigde neus van het treinstel is belangrijk verstevigd: de plaats van de wagenvoerder is hoger en meer achteruit geplaatst, waardoor de veiligheid belangrijk is verhoogd Na langdurige studie heeft men bij deze nieuwe treinstellen een rustiger rijden kun nen verzekeren, evenwel ten koste van bet gewicht De nieuwe stellen wegen n.l 235 ton; dit is 35 ton meer dan de treinstellen, die de N.S. thans in gebruik hebben Dit rustiger rijden heeft men ook kunnen be reiken door af te stappen van de zgn. gezamenlijke draaistellen. Ieder nieuw rijtuig heeft thans twee eigen draaistellen, hetgeen ook voordelen bij het onderhoud oplevert. De spoorwegen hebben voorts een nieuwe elektrische installatie in studie, waardoor de bedrijfszekerheid van de elektrische treinen, naar wordt ver wacht, aanzienlijk zal worden verbeterd. De afgelopen winter geraakten de elek trische installaties vaak bij vorst en stuifsneeuw onklaar. Binnenkort zullen op de elektrische treinstellen de zgn. dakzekeringen, die de functie van hoofd zekering vervullen, worden vervangen door een schakelaar, waardno men bij plotseling uitvallen der motoren onmid dellijk op een andere motor kan over schakelen De nieuwe treinstellen hebben twee motorinstallaties met totaal 8 motoren. De marhinist kan bij kortsluiting direct de defecte motor uitschakelen en de andere motoren in gebruik nemen Zelfs is het mogelijk op een van de 8 motoren het eerstvolgende station te bereiken. In Tilburg is donderdag het eerste lus trum gevierd van de Katholieke bond van beiaarden en gepensioneerden in het bis dom 's-Hertogenboseh Het feest werd s morgens begonnen met eèn plechtige mis. opgedragen door de geestelijk advi seur, pastoor W Bekkers. De jaarlijkse bondsvergadering werd In het KA.J-gebouw gehouden onder voor zitterschap van de heer G van Unntk, waarop besloten werd jaarlijks een tri duüm in de vorm van een open retraite te organiseren. In het bestuur werden herkozen de he ren P Broekhuvzen en M. v. d Camp, terwijl in de vacature van de heer J Spij kers die overleden is. de heer A. Spari- daens uit Tilburg werd benoemd. De geesteliik adviseur van de landelijke Unie. pater Van Dieren, hield een feest rede. waarbij het ensemble van Kees Schalken voor de muzikale omlijsting zorgde. H. M. de Koningin heeft gisteren ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvan gen prof. Abbé Henri Breuil uit Parijs en dr. P. Glazema, directeur van de rijks dienst voor het oudheidkundig bodem onderzoek te Amersfoort. Abbé Breuil, de nestor van de prehisto- rici in Europa, heeft nadat hij door ko- n'ngin Juliana was ontvangen een bezoek gebrach' aan dp riikadienst voor het oud-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3