Fornara won tijdrit en... rose trui Zwem- en hockeyteam rond 10 november naar Melbourne Hippische sport kwijnt onder sfeer-armoede SENATOR ll© Mieester 1 JUNI: ONBREEKBARE FLESSEN Het sprookje tomatensoep VAN DEINENDE DOBBERS EN BUIGEND SPLIT v> V i Wieler-candidaten voor Ronde van Nederland Het Saarlandse elftal voor Amsterdam Hongaar Szolt leidt Nederland-Saarland SIDAC voetbalprogramma 2e, 3e EN 4e KLASSERS Zó charmant en zó voordelig. 59.50 89.50 109." 19." 29. Modernisering: een eis van mentaliteit QpsiïK. o!L\ Enige harde noten! van vandaag «goeie soep" TRIJDAG 1 JUNI 1956 rAGINA 5 LIKDOORNS WONDEROLIE YOUNG MARTIN BEHIELD EUROPESE TITEL Ronde van Italië Wagtmans forceerde niets SIDAC ook voor CELLOPHANE - POLYETHYLENE - P.V.C. CAMERAS R.D.G. IN FINALE OM DE CLUB-TITEL DAMMEN PARIJS - WENEN - BRUSSEL - ROTTERDAM BINNENWEG PLEINWEG 196 JAAP RIJKS GAFOP DE VALREEPZIJN VISIE Het hele verblijf van Jaap Rijks in Nederland zal, alle duidelijke zwart-op-wit-toezeggingen inzake zijn deelneming aan de Olympi sche ruiterspelen ten spijt, slechts een maand duren. Op 5 mei boor devol illusies en verwachtingen gearriveerd, zal hij a.s, zondag 3 juni weer vertrekken, ontgoocheld ...cJAiajïn. iw. en zwaar teleurgesteld. Het enige wat hij, Nederlands springruiter par excellence, in deze maand hier heeft meegemaakt, is een enorme ruzie en een levensgevaarlijke cri sis in de boezem van de Neder landse paardensport. Hij is er het slachtoffer van geworden boven dien. Modernisering vereist Oorspronkelijk detectiveverhaal door JORIS JORISSETS De géést is slecht De barrière gevonden meer.. meest. Er wordt op u gewacht! -^5-% INDERDAAD, broeders in het Petrusgilde, sinds vanmorgen drie uur 26 minuten wordt er op u gewacht. Te weten, aan de water kant, achter rietkragen en onder knotwilgen, langs basaltbeschoeiingen en achter aanlegsteigers, in de pol der en op de rivier. Met andere woor den: het visseizoen is vandaag ge opend en spraken we vroeger van tien lange weken wachten, door de stren"e vorst van dit voorjaar is het veel langer geleden, dat we de trouwe splitcane of bamboe-stok hanteerden. Persoonlijk hebben we niet meer gevist sinds oudejaarsdag en dat is jandorie vijf maanden ge leden. We zijn bijna vergeten hoe een hengel er uitziet, gesteld dat we zo iets zouden kunnen vergeten Maar nu is het dan weer zover en toen we vanmorgen het eerste voertje van dit seizoen zetten en het aas te water brachten, was meteen het on rustige gevoel van de laatste weken verdwenen daalde er een serene rust neer in ons gemoed. Het bloed van onze Friese stam vaders verloochent zich nu eenmaal nooit en als we „ter visvangst" trek ken, speuren we dat sterker dan ooit. Het weer heeft de laatste weken nogal meegewerkt en de tempera turen liepen flink op. Vooral de bloeierige dagen van vorige week hebben de vis over het algemeen flink aan het paaien gebracht, zodat üe vangsten kunnen meevallen. Het vorig jaar was de vis nogal laat en we zijn zeer benieuwd de ervaringen van dit seizoen van onze lezers te vernemen aangaande het azen van de vis in hun omgeving; we hopen ons daardoor een beeld te kunnen vor men over de mogelijkheden in ver schillende delen van het land, met het oog op onze inlichtingen-service voor vakantiegangers. Want ook dit jaar zijn we graag ieder ter wille, die zijn hengels meeneemt op vakantie en iets meer wil weten over de hengel- mogelijkheden in zijn vakantie plaats. Een briefje met antwoord- zegel en vermelding van het materiaal dat men pleegt te ge bruiken (werphengel of vaste hengel), alsmede de plaats waar men heentrekt, is voldoende. Tot vanmorgen lag de Wilgenpias in Scliiebroek en al het andere ivaler in ons land nog zó verlaten, dotli sinds 3.26 uur is dat afgelopen. Verleden jaar hebben we met deze service vele prettige contacten kun nen leggen en dozijnen mensen van dienst kunnen zijn. Een enkeling was zo vriendelijk ons na de vakantie te vertellen of onze inlichtingen correct en volledig waren geweest en waar hier iets aan ontbrak, onze gegevens aan te vul len. Men kan zich natuurlijk wel voorstellen, dat we niet alle wate ren uit persoonlijke ervaring kennen en dat we in vele gevallen moeten afgaan op wat we van diverse men sen horen, lezen in verschillende sportbladen, vragen aan bepaalde in stanties ter plaatse, enz. We geven echter iedereen naar beste weten zo volledig mogelijk ant woord. Niet alleen over bepaalde wateren en de vergunningen, welke voor die wateren nodig zijn, maar ook over bepaalde vissystemen, voer en aassoorten, materiaalkeuze, enz. We hopen u in het komende seizoen eens te ontmoeten aan de waterkant. Er wordt op V gewacht (Avertentle) g h/b%a AKlIf* VERWIJDERD MET Weg met onhandige llkdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaine. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (562) Als u een klein mannetje met een hele grote hengel ergens op een bar eenzaam plekje ziet zitten, knabbe lend aan een pijp van afgrijselijk formaat, dan maakt u een goede kans dat wij het zijn. Tot zolang dan maar en.goede vangst Stö. Gezien de grote belangstelling va,, de zijde van de renners, beloven de selec- tiew" 'r '-"^en voor de achtste Ronde van Nederland een succes te worden. Deze selectiewedstrijden zijn uitgeschreven door de organisatrice van de Ronde, de N.V. Efor, in na"we samenwerking met de betrokken wielerverenigingen. In de Ronde van Limburg, op zondag 3 juni, zullen o.a. starten de renners Koch (TTt-echt) Van der Pluym (Gen nep), Gelissen (Beek), Hijzelendoorn (A'dam), Bijster (Haarlem), Peter Post (A' m), Krijn Post (Nieuw-Vemep), Suykerbuyk (Breda), Pauw (Utrecht), Dielissen en Schoenmaker uit Eindhoven en Wolfs uit Vlijmen. Er zal ook een aan tal "itenlanders van de partij zijn. Voor de Ronde van Kaasstreek (op za terdag 9 juni hebben verscheidene van de reeds boven genoemde profs en on- afh. k ''ken eveneens hun deelneming aangekondigd. We noemen verder nog de P -"sterdammers Stakenburg en Mehag- noul, TT Oers (Langeweg), Van den Broek (Utrecht), Van 'f Hof en P. Peters (Haarlem) en Snijders (Halfweg). In de Ronde van Zuid-Holland (op zon dag 1) juni) zal men deels dezelfde ge zichten zien en bovendien o.a. die yan Konings (Breda), Brinkman (Overschie). Vc-helst (Axel), en Verhoeven (Tilburg). Ook de tweedaagse Ronde van het LTs- selmeer .(op 23 en 24 juni) zal als se lectiewedstrijd voor de Ronde van Neder land gelden. De Amsterdamse wieler vereniging „De Germaan" heeft de in schrijving voor profs en onafhankelijken reeds opengesteld. Het elftal van Saarland, dat op woens dag, 6 juni, in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de Oranje-ploeg uit komt, is als volgt samengesteld: Doel: Borcherding (Saar '05): achter: Keck en Puff (beiden 1 FC Saarbrücken); midden: Clemens (Saar '05), Lauck (Bo- russia Neukirchen) en Philippi (1 FC Saarbrücken): voor: Siedl, Martin, Krie- ger en Binkert (allen 1 FC Saarbrücken' en Vollmar (SV St-Ingbert). Reserves: Neuerburg (Sportfr. Bur- bach), Zaegel (1 FC Saarbrücken). De Hongaarse scheidsrechter Szolt zal woensdag 6 juni de wedstrijd tussen het Nederlands Elftal en Saarland in het Olympisch Stadion te Amsterdam^ leiden. Szolt. heeft zaterdag j.l. te Berlijn ook de ontmoeting tussen Duitsland en Enge land gearbitreerd. Hij zal in Amsterdam worden bijge staan door een Nederlandse en een Saarlandse grensrechter. De Spanjaard Young Martin heeft de Europese vlieggewichf titel boksen behou den door in een gevecht over 15 ronden van zijn uitdager de Fransman Schatt op punten te winnen. Ongeveer 50.000 toeschouwers woonden de voetbalwedstrijd bij tussen de B-teams van Spanje en Duitsland. De Duitse B- ploeg won met .52, na met rust reeds een 20 voorsprong te hebben veroverd. De Italiaan Fornara heeft wilde stor men van enthousiasme bij zijn landge noten verwekt door de 12e etappe van de Ronde van Italië, een persoonlijke tijdrit van Livorno naar Lucca over 54,5 km met groot machtsvertoon te winnen in de tijd van 1 uur 11 min. 39 sec., juist een minuut sneller dan zijn jeugdige landgenoot Maule. die met deze prestatie vriend en vijand "verraste. Fonara, die ook voriir jaar op de zege in de indivi- IN DIVERSE MATEN - VAN 30 CC TOT 50 L. - DRUMS - OOK. BE TOEPASSINGEN.-- DRUKT - ZUURBESTENDIG - LICHT GEWICHT MONSTERS - INLICHTINGEN BIJ In de afgelopen weken heeft het Ne-te acclimatoseren en de zeilers zijn dan -t ^v» i, rnml fp heSDrekin- plf aj-,,,in MalKmimo trnnr lipt start- in ae aigciupcii derlandsch Olympisch Comité besprekin gen gevoerd met delegaties van de °- nïnkiijke Nederlandse Zwembonü. de «vo- ninklijke Nederlandse Hockey Bonn en de Koninklijke Verbonden Nederlandse Watersport Verenigingen, waarbij u - rig van gedachten Is gewisseld over bet tijdstip van vertrek uit Nederland, vooral met het oog op het acclimatiseren. In beginsei hebben deze besprekingen tot volledige overeenstemming geieia, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat er naar gestreefd zal worden om de zwem ploeg, het waterpolo-team, de hockey- ploeg en de groep zeilers omstreeks november tezamen in een vliegtuig naar Melbourne te laten vertrekken, met als aankomstdatum omstreeks 15 november. Hoewel omtrent definitieve deelneming nog niets vaststaat - naar bekend zal de Olympische ploeg van 0ns land omstreeks 1 september worden samengesteld aan de hand van de in de komende drie maanden bereikte resultaten, waarbij hoge eisen worden gesteld, betekent deze principiële overeenstemming dus, dat de zwemploeg twee weken voor de aanvang van de Olympische zwemwedstrijden ln Mel bourne zal zijn, evenals de waterpolo- ploeg. Het hockey-team heeft 8 dagen om in de 2e, 3e en 4e klasse voetbalcompe titie district West II zijn vo teld. de volgende ontmoetingen va g HBg_ 2e klasse A: beslissingswedstrijd-noa Lugdunum (zaterdag 19 uur op Coal_ rein), 2e klasse B: FluksDCV, Spartaan '20, DCLODS. pkC— 3e klasse C: Alphia—LeonidaS, L DHZ, Ammerstol SV—Dindua; D. Hl sluisNADO./V., FSV/Pretoria—Traps valia, Bolnes—Alblasserdam. 4e klasse E: Bodegraven—Schoonhoven, H: DZB—ASW. Beslissingswedstrijd 2B: Donar—Vrien denschaar terrein HMS 18.30. Promotie wedstrijden 2e klasse: VDL—Slikkerveer 18 30, Roodenburg—VIOS 2.30. Promotie 3e klas- Delft—GSV 19 uur, Lisse—'s-Gra- venzande 2.30, Oudewater—Gelukvogels 2 30, RCD—OVV zaterdag 2 juni 19 uur. 3e klasse A: Westerkwartier—BEC 2 u., 34 minuten te spelen met beginstand 2—1 voor .Westerkwartier, 'en - vic -- elf dagen in Melbourne voor het. start sein van de eerste race zal worden ge geven. Het staat vast, dat de vliegtocht zal worden gemaakt met een langdurige stop in Manilla op de Philippiinen. De chef de mission, de heer C. Kerdel, zal met deze ploeg naar Melbourne reizen, de za kelijke leider, de directeur van het N. O. C„ drs. W. van Zi.iH en de medicus dr. P. Smit zullen eerder uit Nederland vertrekken. Omtrent de reis van vertegenwoordi gers van andere takken van sport bijv. atletiek, roeien, kano enz staat nog niets vast, deze aangelegenheid is nader in studie en vormt, een punt van overleg met de betrokken bonden. duelc tijdrit beslag legde, heeft nu de leiding ln het algemeen klassement over genomen van Fantini. De beste Nederlander in deze rit was Wout Wagtmans, die zich niet heeft ge forceerd. maar daardoor vier plaatsen in het algemeen klassement duikelde. Hij werd als 16e geklasseerd. (1.14.56) en be zet nu de tiende plaats in de algemene rangschikking. Jan Nolten werd 54ste (1.18.29). De Limburger had een betere tijd kunnen noteren, als hij op een fiets gezeten had. waaraan hij gewend was, maar wat dat betreft heeft hij steens pech. Van de overige Nederlanders 's weinig nieuws te vermelden: De Groot werd 43ste, Stolker 77ste, Schoemaker 90st.e en Van de Brekel 92ste. De uitslag van de twaalfde etappe luidt als volgt: I. Fornara (Italië) 1 uur 11 min. 39 sec., gemiddelde snelheid 45.219 km/uur; 2. Maule (Italië) 1.12.51; 3. De Filippis (Italië) 1.13.19; 4. Brankart (België) 1.13.37; 5. Nencini (Italië) 1.13.38; 6. Bahamontes (Spanje) 1.13.44; 7. en 8. Moser en Fallarini (Italië) 1.13.48; 9. De Santi (Italië) 1.13.52; 10. Fantini (Italië) 1.13.59. II. Magni (Italië); 12. Graf (Zwitserland) 1.14.07; 13. Coletto (Italië) 1.15.15; 14. Schar (Zwitserland) 1.14.23; 15. Fabbri (Italië) 1.14.46. 16. Wagtmans (Nederland) 1-14 56; 17. Ernzer (Luxemtrarg) 1.15.18; 18. Bom (Italië) 1.15.18; 19. Buratti (Italië) 1.15.19; 20. Couvreur (België) 1.15.19. 21. Minardi (Italië) 1.15.22; 22. Astrua (Italië) 1.15.25; 23. Piazza (Italië) 1.15.46; 24. Del Rio (Italië) 1.15.58; 25. Ranucci (Italië) 1.16.15; 26. Monti (Italië) z.t. De Nederlanders zijn verder als volgt geklasseerd: 43. De Groot 1.17.58; 54. Nolten 1.18.29; 77. Stolker 1.2009; 9(1 Schoenmaker 1.21.12; 92. Van de Brekel 1.21.45. Na de twaalfde etappe luidt het alge meen klassement als volgt: I. Fornara (Italië) 55 uur 14 min. 3 sec.; 2. Fantini (Italië) 55.14.46; 3. Fallarini (Italië) 55.15.34; 4. Moser (Italië) 55.15.28; 5 Bahamontes (Spanje) 55.16.14; 6. Schar (Zwitserland) 55.16.48; 7. Astrua (Italië) 55.16.42; 8. De Filippi (Italië) 55.16.46; 9 Brankart (België) 55.17.05; 10. Wagtmans (Nederland) 55.17.08. II. Nencini (Italië) 55.17.24; 12. Maule (Italië) 55.17.42; 13. Couvreur (België) 55.17.45; 14. Buratti (Italië 55.17.55; 15 raf (Zwitserland) 55.19.25; 16. Ranucci TTtalië 55.20 08- 17. Magni (Italië) 55 20.12; 18. Ernzer (Luxemburg) 55.21.38; 19. Fabbri (Italië) 55.21.43; 20. Agostino Coletto (Italië) 55.21.44. De Nederlanders namen de volgende plaatsen in; 30. Nolten 55.28.45; 62. De Groot 56.03.45- 71. Van de Brekel 56.15.46; 74. Stolker 56.20.07; 77. Schoenmaker 56.21.49. Ook de Limburgse kampioensclub De Randschijf uit Bleyerheide heeft in het toernooi om het clubkampioenschap darrv- men van Nederland, de kracht van RD'"5 moeten ondervinden. Na de 146 over winning op Goes behaalden de Rotterdam mers nu een daverende 164 zege, en we derom zonder één enkele verliespartij. De persoonlijke resultaten waren (RCD De Randschijf'W. M. v d. Velden—F. Zawiolkowski 11, J- M. BomJ. Scheyen 2—0, J. Klomp—P. Ackens 1—1, D. Kin- negenC. Niewierra 20, I. L G. v. Dijck H. Deceunink 20, G. W. Rijkhoek L Blatler 2—0, H. Borghardt—M. Brouns 2—0, A. D. Kinnegen—A. Prins 2—0, J. LodewijkxK. Kockelkorn 11, W. Spruyt B. Klomp 11. De eindstand van deze demi-finalegroepi luidt; RDG (Rotterdam 2 2 0 0 30—10 4| GDC (Goes) 2 0 1 1 16—24 1 De Randschijf (Bleyerheide) 2 0 1 1 1426 1 RDG heeft zich met dit resultaat een plaats in de landsfinale veroverd en kan dus gaan proberen de nationale titel (thans nog in bezit van Constant' voor Rotter dam te behouden. Een speciale Junl-aan- bieding in kamgaren mantelcostuums. Prima kleermakerswerk in een uitgelezen col lectie modellen en dessins. In 3 series: Bijzonder flatteuze zomerjaponnen van gemerceriseerd edelkatoen, satijn en poplin, in een schat van meer- kleurige dessins In 3 series 75 Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, donderdag Toch keert deze jonge en vitale Rotter damse zakenman niet verbitterd naar Zuid-Afrika terug en het was niét uit persoonlijke motieven, dat hij vandaag in Utrecht een paar journalisten om zich heen had verzameld teneinde zijn stand punt over heel die paarden-rel uiteen te zetten. Waar hij het wèl om deed: was het belang van de Nederlandse hippische sport, de eer van ons land ln deze sport en de toekomst van de hippische jeugd. En daarbij kraakte hij dan tóch wel enige harde noten! Zonder een zweem van twijfel ontzegde Jaap Rijks om te beginnen al aan het bestuur van de Ned. Hippische Sportbond de bevoegdheid om over de prestaties van Nederlandse ruiters en combinaties te oordelen; en hij deed dat, omdat naar zijn bevindingen dit bestuur op de concour sen, waar de Nederlandse ruiters hun prestaties leveren, voornamelijk door af wezigheid pleegt te schitteren. Hij ont zegde het N.H.S.-bestuur in casu dus de bevoegdheid om over het al of niet uit zenden van een Nederlandse equipe naar de Olympische Ruiterspelen van Stock holm te oordelen. En om het niet bij afbrekende kritiek te laten doch ook een opbouwend element te geven, voegde hij er aan toe: De lei ding in de N.H.S. en de houding ten op zichte van de internationale sport zijn volkomen verouderd; en wil men moder niseren, om met het buitenland mee te komen, dan zal de deelneming aan en de voorbereiding op internationale wedstrij den door de ruiters zelf, zijnde de vak mensen, geregeld moeten worden, dan zullen deze vakmensen vrij moeten zijn om hun „sponsors" te kiezen, dan de ver brokkeling van beschikbare krachten in her en der reizende ploegjcs en ander geiiefhebber voorkomen, dan de nu op een laag pitje sudderende teamgeest en ambitie opvoeren en in het algemeen al- 25). Ja.... en ik hoop, dat ik duidelijk genoeg ben geweestHet spijt me wer kelijk voor u dat ik de moordenaar niet ben'. Ik weet bij ondervinding, dat een ont goocheling nooit een aangenaam ding is. Cordan glimlachte even. Zo'n grote ont goocheling was het toch niet, want het was tenslotte toch een kostbare inlichting, die een nieuwe kijk gaf op het karakter van het jonge meisje dat er niet voor terugschrok, de vrienschap van een hele familie te offeren aan enkele bankbriefjes die tenslotte toch niets betekenden tegen over haar fortuin. Dan had ze het geld nog verkregen do-or op unfaire wijze mis bruik van vertrouwen te maken. Met een tikje ironie ging Marsecht ver der: U is natuurlijk niet verplicht, me op mijn woord te geloven. Ik wil u echter het adres van de uitvinder en dat van de concurrerende firma opgeven: die zul len ongetwijfeld mijn woorden kunnen be vestigen AÏs u nog verder wilt gaan, kunt ,u zelfs mijn bewegingen controleren voor deze hele week en ook vo-or de voorgaande week als u dat verkiest. Cordan verzekerde echter, dat hij maar al te goed wist, dat hij de waarheid sprak, dat hij echter met alle mogelijk heden moest rekening houden en hij Marsecht het hem niet kwalijk mocht nemen dat hij hem was komen lastig val len; waarop Marsecht even beminnelijk verzekerde, dat het niets te betekenen had. Op de terugweg naar Berken dacht Cordan ernstig na; de weg was recht en rustig, zodat hij zijn gedachten de vrije loop kon laten. Velerlei vragen bestorm den hem; het grootste deel bleef echter nog steeds onopgelost. Toen hij Berken be. reikte kwam hij tot deze slotgedachte: Als Elza Sussex eenmaal op oneerlijke wijze geld heeft verkregen, dan zie ik niet in waarom dit niet een tweede maal en een derde maal en wie weet hoeveel ke ren zou gebeurd zijn. Het is heel goed mogelijk, het is zelfs meer dan waar schijnlijk, dat ze deze hebzucht met haar leven heeft moeten bekopen. HOOFDSTUK 1. Cordan hief langzaam het hoofd op. Als het waar is, dat niet al wat blinkt goud is. dan is het even waar, dat niet al wat rood is. bloed moet zijn. Deze opmerking was het gevolg van een nauwkeurig onderzoek van de rode kor reltjes, die hij in de kerf van het wapen der misdaad had gevonden. Michel Steenbeke, hoofdcommissaris van politie, tot wie deze woorden waren ge richt, schudde bedenkelijk het hoofd. Als het geen bloed ls, wat kan het dan wei zijn? Het ligt voor de hand, dat het wel bloed is. O, er zijn veel dingen, die een bloed rode kleur hebben, .steengruis bijvoor beeld. Steenbeke staarde zijn inspecteur ver baasd aan. „Steengruis, .hoe komt u daarbij? Ik kom daar bij door mijn onderzoek en hoe dat aan het mes gekomen is. hoop ik nog wel eens te ontdekken. Na deze onbegrijpelijke woorden gaf hij het gesprek een andere wending, door een tweede, even onbegrijpelijke vraag: Wat doet men gewoonlijk, als men het wapen der misdaad ontdekt. Men legt het eenvoudig opzij, en als de moordenaar gevonden is, gebruikt men het als bewijsstuk. Dit gebeurt als de moordenaar zichzelf in de armen van de justitie komt werpen. Maar als de moordenaar niet gevonden wordt, wat gebeurt er dan? Dan tracht men buiten het mes om de moordenaar te vangen. Wat doet men daarvoor? Kom, Cordan, stel u zo niet aan..u weet even goed als ik, wat men in een der gelijk geval doet. Men neemt vingerafdrukken, nietwaar, en vergelijkt die met de collectie van oude kennissen? Is dat gedaan? Zeker is dat gedaan.. Als u er op staat.. Hier zijn de foto's van de afdruk ken, die we op het mes vonden. Hij reikte Cordan verscheidene foto's over. Deze onderzocht ze even aan het venster. Hm..erg duidelijk is het niet..En als dat alles niet helpt, wat doet men dan? Men tracht uit te vissen wie het heeft toebehoord. Is dat gedaan? Niet zo grondig als wel goed zou zijn. Maar u moet me toegeven, dat we over geen enkel gegeven beschikten, dat de richting aanwees, waar we moesten zoe ken. Dus was de uitslag Steenbeke onderbrak hem met een vaag gebaar. Nul..natuurlijk..een even grote nul als alle onderzoekingen in deze zaak. Een even grote nul als uw eigen ontdekkingen, want u zult toch niet gaan beweren, dat uw onderzoek verder staat, dan hetgeen ik van mijn bureau uit leidde? Dat zou ik inderdaad willen gaan be weren..Zo weet ik bijvoorbeeld vrij zeker waarom Maurice Sussex werd vermoord. Wat hebt u daaraan als u de schuldige niet vindt? Wat hebt u er aan. als u uitvindt hoe iemand is vermoord, terwijl u niet weet, wie het gedaan heeft. Dat kan van groot belang zijn, mijn heer, want de wijze van moorden kan de persoon aanduiden. Bewijzen, .geef me bewijzen.. Die zullen komen..als ik bewijzen heb, dan is mijn taak afgelopen..ondertussen weet ik nog veel andere dingen.... Vooreerst, dat het meisje een even vurige als onbegrijpelijke liefde koesterde voor een jonge schilder, en dat het niet onmo gelijk is, dat ze zieh doodsvijanden heeft gemaakt. Al deze dingen behoeven mis schien nog slechts één enkel feit om ze tot een goed sluitende keten te vormen. Dat kan men bij iedere misdaad zeg gen.. Alleen laat dat kapitale feit, dat alles moet oplossen, soms eeuwig op zich wachten. Cordan deed, alsof hij deze scherpe op merking niet hoorde en begon over iets anders te spreken. Toen ik in de nacht van de misdaad op „Het Groene Huis" was, ontdekte ik in de garderobe van het slachtoffer een heel stel japonnen en mantels en hoeden en, er onder, verscheidene paren schoe nen. Later vond ik die niet meer terug. Weet U soms, waar ze gebleven zijn? Die werden natuurlijk in beslag geno men door de heren van het parket. We hoopten er enkele nuttige aanwijzingen in te vinden. En? De hoofdcommissaris hief ontmoedigd de handen op. Nul, mijn beste Cordan. zoals ik reeds het genoegen —of het ongenoegen—had, u te zeggen. Zelfs geen modder? zei Cordan, zo langs zijn neus weg. De hoofdcommissaris keek zijn inspec teur onderzoekend aan, of deze hem mis schien voor de gek hield. Toen Cordan ernstig bleef, vroeg hij achterdochtig: Wat bedoelt u..Hebt u misschien en kele cafe's bezocht, reeds zo vroeg in de morgen. Mijn opmerking is heus niet zo gek. Want als een vrouw twee uren lang rondloopt in modderige bossen, kan het niet anders, of ze moet de sporen van die modder met zich dragen op haar schoe nen en haar kleren. (Wordt vervolgd), les doen dat vooral de mentale condi tie van de Nederlandse ruiter-cracks kan bevorderen. En waar deze „tips" komen uit de mond van een in hippische affaires zo bij uitstek deskundig man als Jaap Rijks zelf en waar zij raken aan de „moder nisering" waaraan geen énkele tak van sport in het huidige tijdsbestel kan ont komen, daar zijn zij zeker het overwe gen waard. Het gaat om de mentale conditie. Daar sloot ritmeester J. J. Gruppelaar zich bij aan. Onze ruiters kunnen internationaal meekojjien, aldus de heer Gruppelaar; in de concoursen van Marseille, Napels, Rome en Luzern, waar hij in een Neder landse viermans-toerploeg deelnam, lagen de aanwijzingen voor de hand, vooral in Luzern waar de concurrentie van de Zwit serse, Engelse, Argentijnse, Egyptische, Spaanse en nóg twee Olympische equipes zeer groot was. Niet aan de ruiters ligt het. misschien ten dele aan de paarden, maar zeker en in ieder geval aan de lei ding die het N.H.S.-bestuur geeft of eigenlijk: juist niet geeft. De géést in onze hippische sport is slecht. Dat is het kernpunt. En op zijn beurt sloot de heer Ben Arts zich daar dan weer bij aan, zeer veronge lijkt door de handelwijze van het N.H.S.- bestuur, dat zijn ruiters niet in enig over leg betrekt zodat pas via dagbladberich- ten bepaalde besluiten ter kennis komen, verongelijkt ook door de gang van zaken bij de concoursen waaraan de kernploeg in Nice en Keulen heeft deelgenomen, verongelijkt ook door het vasthouden van de N.H.S. aan de voor 30.000 gulden ge kochte maar volkomen waardeloos, zijnde nog veel te jong resp. reeds veel te oud gebleken paarden Hanko en Abendglanz, verongelijkt vooral (en kennelijk niet om eigentwilie) door het falen van de N.H.S. als bemiddelaar in het conflict tussen Jaap Rijks en Baron Van Lynden omtrent het berijden van Rijks' vroegere paard Master. En dat laatste is eigenlijk de barrière geweest, waarop heel de uitzending van een Nederlandse ploeg naar Stockholm is vastgelopen. Doordat de combinatie Rjjks- Master niet gevormd kon worden en de N.H.S. schromelijk tekort schoot om op dit punt eensgezindheid te verkrijgen, móést aan het N.O.C. geadviseerd worden om op de „Rotterdamse bemiddelingspo gingen", waarover wfl verleden week schreven, niet in te gaan. En daarmee was de niet-uitzending dan definitief. En het is bevestigd, waar de oorzaak daarvan gezocht moet worden. Zonder rancune gaat Jaap Rijks naar Zuid-Afrika terug en er rest „alleen nog" de vraag hoe het nu met die 30.000 gulden moet. Ook die affaire lijkt ons nog niet uit de wereld. En de heer L. J. Uytendaal, waarne mend voorzitter van de N.H.S., mocht dan eveneens ter persconferentie aanwezig, terecht opmerken dat de Nederlandse rui ters op vergaderingen van de N.H.S., waar zij hun grieven kunnen spuien, voornamelijk opvallen door hun absentie dat de N.H.S. gefaald heeft bij de aan koop van Hanko en Abendglanz en bij het conflict om het berijden van Master: de twee kern-oorzaken voor Nederlands niet-deelneming in Stockholm, dat heeft hij ons toch niet kunnen wegpraten. (Advertentie) met 10 balletjes gehakt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5