Ernstige vrees voor tekort aan technische hersenen NDAG-LIlffralfop: Inschakeling van meer vrouwen Standbeeld voor de pop: t coors De sikkel verloor haar hamer De gedachten van Zijn Hart Kinderen van heel de wereld hebben het betaald Zaterdagse mij n leringen Molotof: een volmaakte moderne robot Voor één mens is nu 8 ton staal nodig ZATERDAG 2 JUNI 1956 PAGINA 3 De wereld gaat hersenen te kort komen Voor velen zal het misschien een uit gemaakte zaak zijn, dat ze reeds over veel te weinig hersenen beschikt gezien de chaoti sche toestand, waarin ze verkeert. Het gaat hier echter in de eerste plaats om technische hersenen. Of liever om de hersenen van in telligente, goed ontwikkelde en met tech nische zin begaafde mensen, die eerlang in staat zullen zijn, het geheel gemechaniseerde leven, in de eerste plaats de produktie, op bekwame wijze niet alleen te leiden, maar ook nieuwe plannen te ontwerpen, zodat aan alle moeilijkheden van de toekomst het hoofd kan worden geboden. Het probleem der technische hersenen, anders gezegd dat van hel kader de komende industriële revo lutie van automatisering en gebruik van kernenergie, doet zich reeds thans gevoelen. Over heel de wereld. Overal wordt geklaagd, ook in ons land, dat de technische scholing en het aanwerven van rekruten voor het grote leger der technici ver ten achter ligt bij de eisen van het ogenblik. Sovjet-Rusland gaat er groot op, ondanks een belangrijke achterstand inzake de behoeften van het ogenblik en de eerstkomende jaren, een veel groter aantal technici en ingenieurs aan zijn industrie te leveren dan de Verenigde Staten. Men ïnaakt zich in het land van Uncle Sam, de bakermat van de nieuwe, op kernenergie gegrondveste industrie, ernstig bezorgd over deze situatie. Er wordt daar elk jaar, wan neer de technische hogescholen en instituten hun gediplomeerden afleveren, tussen de grote concerns een felle strijd gevoerd om de rekruten. De moeilijkheden van hel moment worden intussen reeds overscha duwd door die van morgen. Vooraanstaande persoonlijkheden in de wereld van het technische onderwijs voorzien binnen afzienbare tijd een enorme behoefte aan technici en ingenieurs. Doordat Afrika en Azië steeds meer gaan industrialiseren en de meeste landen er niet in staat zijn, zelf voldoende technici te leveren, vooral voor de leidende en plannen makende functies, dus voor wat men het tech nische kader kan noemen, zal het Westen hier helpend moeten op treden, vooral als het via zijn industrie het grootste gedeelte der nieuwe fabrieken en installaties wil leveren. Het gevolg ligt voor de hand: een nijpend gebrek in eigen huis. Vrouwelijke technici Observator Pinocchio, gespeeld door ccn zestien-jarig meisje en de Fee met de. i Urhooizcn haren u"SC>i de hoofdrolspeelsters in een operette, welke bij de onthulling tVK he> monument werd opgevoerd. Kerken cadeau Heel wat veranderd Hulde aan moeders Een ondienst DE hoofdaalmoezenier van Sociale Werken in het bisdom Roermond, mgr. K. Roncken, heeft de mentaliteit ge hekeld van bepaalde niet-katholieke intellectuelen, werkzaam bij het Lim burgse mijnbedrijf, die van elders ge komen zouden zijn, niet alleen om het i mijnbedrijf te dienen, maar ook om de katholieke mijnstreek te verlossen van zijn „verouderd christelijk geloof''. In deze kringen leeft de opvatting al dus mgr. Roncken dat wanneer het zo blijft doorgaan met de tewerkstel ling van niet-katholieken en van bui ten Limburg komende intellectuelen bij ons mijnbedrijfbinnen afzienbare tijd 40 pet. der intellectuelen uit niet- katholieken zal bestaan". Het mijnbedrijf wordt gediend, maar de mensen zou met die .verlossing" een ondienst worden bewezen. Katholiek, maar En morgen? Harry Prikker. Tijdperk der machine op komst iWMH Af Het spreekt van zelf, dat met het tekort aan technici, dat van ander kader, het commerciële en het administratieve, auto matisch gepaard zal gaan. Men heeft het dezer dagen kunnen lezen, dat hier te lan de men zich bij een wereldconcern als de Unilever ernstig beraden heeft over de ongunstige verhouding van het aantal leidende functionarissen tot de totale per soneelsbezetting. Deze wanverhouding stijgt, aldus de vice-voorzitter van de raad van bestuur, naarmate de produktie meer gemechaniseerd wordt en de markt hoger ontwikkeld is. Hü maakte hierbij een opmerking, die allesz.ns aanleiding tot enig nadenken geeft; iemands geschikt heid voor een dergelijke functie wordt niet in de eerste plaats bepaald door diploma s en afkomst, maar vooral door zijn per soonlijke kwaliteiten. De Unilever heeft op 270.000 man personeel 22.600 leiding gevende functionarissen. Uiteraard interesseert in deze eeuw van de techniek en de huidige periode van als schier onbegrensd beschouwd wor dende expansie in het bijzonder het pro bleem van het technische kader. Dit wordt des te interessanter, als men het beziet in het raam van het beeld, dat in de Verenigde Staten door mannen van gezag in deze materie als een toekomstvisioen geschilderd wordt, een visioen, hetwelk voorbestemd is, binnen afzienbare tijd nuchtere realiteit te worden. Deze mannen van gezag hebben bere kend, dat de bevolking van onze aardbol, indien zich geen grote catastrofen als de vorige oorlogen meer voordoen, zich in snel tempo zal verdubbelen, zowaar ver driedubbelen en zelfs tot dertig miljard zielen kan stijgen. Ze zijn niet bezorgd omtrent de vraag, of de aarde al die men sen zal kunnen voeden, al wordt er thans nog door een groot gedeelte van de bijna drie miljard mensen op dit ondermaanse min of meer honger geleden. Neen, zeggen ze, de nieuwe industriële revolutie zal ons in staat stellen, die dertig miljard een behoorlijk levensmiddelenpakket te ver schaffen en voor een belangrijk percenta ge zelfs enige luxe. Maar dan moet die industriële revolutie goed voorbereid wor den. Haar mogelijkheden zijn legio, doch er moeten ook legio mensen zijn, die met een goed inzicht en tevens met een zekere mate van offervaardigheid, een pionieren de taak willen en.... kunnen vervullen. Hoe de toekomst, waarin een geautoma tiseerde en geperfectioneerde, door kern- energie gedreven industrie het lot van het mensdom zal bepalen, er ongeveer uit zal, zien, hierover heeft een groep tech nologen van het Technologisch Instituut van Calif0rnië een aantal professoren van naam, elk autoriteit op zijn terrein, 5v.i? ecn reeks bijeenkomsten beraden. In net jaar 2050 zal volgens hen de be volking van de aarde rond zes miljard zevenhonderd miljoen zielen bedragen. Maar een hunner noemde zelfs het cijfer van dertig miljard als ecn mogelijkheid, S?n nBrekenin® dient te worden ge houden De oceanen, dus het zeewater, do r?, iel vnidi en het zonlicht zullen dan al ^middelen leveren, dank zij geperfectioneerde technische methoden, d,e momenteel iaog in de technische kin derschoenen staan. De deskundigen hebben contact gezocht met Amerika s grote industriële concerns en van die kan s men ernstig op hun suggesties mge|aan- Ze rekenden de kop stukken van de Amerikaanse industrie voor wanneer de voorraden olie, gas, steenkool en «zer (staal) uitgeput zouden raken en men °u®andstoffeneed moet ziin om op andere brandstoffen en ver wekkers van energie over te schakelen. Over één ding waren de technologen het eens de technologie en de industriële m, de kernenergie zullen met in staa z fn oorlogen te vermijden. Dit zal tiak blijven vfn.de econ= en de politici. Maar als die med^^ikJhke mes- een in de historie onvejggfeW» TO tatie worden geleverd. Tha het onderhoud van éen mens met a zijn behoeften acht ton staal nodig. Binnen een eeuw zal die behoefte tot 100 ton staal gerezen zijn, omdat all d gemechaniseerd wordt. Om die ton staal per hoofd te kunnen produce ren, zal de technologie in snel tempo een produktieproces moeten ontwerpen. Zoals gezegd, de Amerikaanse industrie ën houden zich ernstig bezig met de re porten. door de genoemde technologen uit gebracht Reeds hebben ze opdrachten van een aantal concerns ontvangen, om hun visie nader uit te werken en meer op praktische, dan op wetenschappelijke over wegingen te baseren. Speciaal het aan trekken van geschikt mensenmateriaal is als punt van nadere bestudering aangewe zen. Men acht dit ook bij de industrie de spil waar het zg. Tijdperk van de Machine om zal draaien. Er is reeds herhaaldelijk op gewezen, dat de vrouwen een veel te klein aandeel leveren in het leger van technici, dat nu gevormd wordt. In de Verenigde Staten maken de vrouwen slechts één procent van de ingenieurs en elf procent van de wetenschappelijk ge vormde werkers uit. Men meent, dat dit percentage aanzienlijk kan worden opge voerd, indien over een aantal vooroordelen kan worden heengestapt. De vrouw kan op het veelomvattende gebied der tech niek in vele gevallen hetzelfde presteren als de man. Sovjet-Rusland heeft dit reeds lang geleden ingezien en daar werken tien duizenden vrouwen als technici en in de laboratoria voor wetenschappelijk onder zoek, waarbij ze ook gevaarlijk research- werk niet schuwen. Dit laatste is ook in Amerika en West Europa het geval, doch de vrouw is er nog veel te weinig in de wereld der re search en techniek opgenomen. Vrouwe lijke pioniers als de Curie's zijn er nog uit zonderingen. In de Verenigde Staten ver wacht men, dat indien de technische stu die en het technische werk voor de vrouw aantrekkelijker kunnen worden gemaakt, het aantal technische en wetenschappe lijke krachten verdubbeld kan worden. Het tekort aan technische hersenen, dat aan het ontstaan is, heeft nog een ietwat ontmoedigend aspect, omdat men bereids tot de conclusie is gekomen, dat het tot ontwikkeling brengen van materiele hulp bronnen gemakkelijker is dan het kweken van technische bekwaamheid en de kwali teiten, waardoor technische bekwaamheid vruchten afwerpt. Het is minder moeilijk, staal te produceren, dan mensen te scho len, die steeds meer met dit staal zullen kunnen doen en de produktie en het ge bruik er van kunnen rationaliseren. Kort om, hersenen zijn schaarser dan staal. En toch., zelfs de hulpbronnen zijn weer niet ongelimiteerd, al menen de tech nologen, dat ze een mensdom van dertig miljard zullen kunnen voeden. De Ameri kanen hebben zopas te horen gekregen, dat ze noodgedwongen min of meer vege tariërs zullen moeten worden, inde loop van deze eeuw of in het begin van de vol gende. Wanneer de bevolking der Verenig- da Staten volgens verwachting in het jaat 1970 twee honderd miljoen zielen zal ba- dragen, staat haar gezien de beschikbare grond voor veeteelt, alsdan slechts een derde van de huidige produktie aan vlees ter beschikking. Hetzelfde geldt voor melk en eieren. In plaats hiervan zal de Ameri kaan meer groenten, meelspijzen en uit planten getrokken voedsel moeten gaan eten, fruit inbegrepen.. De technologen geloven inmiddels ook hier weer iets gevonden te hebben, waar door de vleesvoorraden kunnen worden aangevuld Ze willen bepaalde zeedieren in het groot gaan fokken. Er is water met voldoende voedsel genoeg, zeggen ze. Het gaat er alleen om, een bepaald soort zee dier, dat er het meest geschikt voor is, in massa in afgesloten stukken zee te houden, net als men nu koeien en varkens houdt. Ze zien o.a. veel in de zg. zeekoe. En om weer even terug te komen op het vraagstuk van de hersenen van het kader der technologische revolutie de reeds aangehaalde deskundigen wijzen er op, dat men toch weer niet al te pessimistiscn moet zijn en b.v. uitgebreide maatregelen dient te nemen, om het beschikbare ma teriaal zo goed mogelijk aan te wenden. Dr. Weit, professor in de psychologie van het Californische Technologische Instituut, vestigde er de aandacht op, dat de helft van de bekwame jonge mensen zowel man nen als vrouwen, in de huidige maat schappij geen behoorlijke opleiding krijgen en bij de bijzonder begaafden is dit nog slechts bij een derde het geval Er is nog steeds geen geschikt selectie-systeem ge vonden, speciaal gericht op het onderzoek naar technische talenten. Heeft men de beschikking over alles, wat een technische knobbel bezit, om het eens eenvoudig uit te drukken, dan zal de produktie allerwegen snel stijgen, ook in de landbouw en de veeteelt. Er bestaan enorme verschillen tussen de gemiddelde produktie van voedingsmiddelen per ha., Het gemiddelde aantal calorieën is b.v. in het uiterst gecultiveerde Japan per ha, wat de agrarische opbrengst er van aan gaat, 14.000, terwijl dit in Sovjet-Rusland waar de landbouw nog slechts weinig in tensief beoefend wordt 2300 bedraagt. Waar er dus zulke grote verschillen zijn, bestaat ook de mogelijkheid, deze in een gunstige richting op te heffen. Men ziet intussen, er wordt de nodige aandacht besteed aan een brandend pro bleem, waarvan de gemiddelde mens in middels nauwelijks enige notie heeft. Het is voor het mensdom te hopen, dat er een harmonische oplossing gevonden zal worden en er geen oorlogen zullen be hoeven te worden gevoerd tussen de volken, die de vruchten van het Tijdperk der Machine willen plukken. Er is nogal rumoer geweest en er is nog deining over de viering van bepaalde feestdagen zoals Koninginne dag en Bevrijdingsdag. Belangrijke feiten moeten behoorlijk worden her dacht. Dat ze toevallig dicht bij elkaar vallen is geen argument om niet te vieren, evenmin als de vrees voor produktie-verlies erg steekhoudend is. Opvallend was en is echter de vurig heid in de verdediging en het vol komen gebrek aan persoonlijke offer vaardigheid. De dagen zijn buiten gewoon belangrijk, het volk moet in vrijheid kunnen feesten, maar men wil zulksop kosten van de baas. Ambtenaren dachten er niet over een eigen snipperdag te reserveren. Ter wijl men zulks wel doet, als men een dag wil gaan hengelen. De feestdrang is wel erg opgetuigd. Dan was de mentaliteit toch vroeger wel anders. Twee Kerstdagen, Nieuw jaar en Driekoningen waren verplich te zondagen. Een verletten op deze dagen betekende een grote hap uit de lonen van 9 a 11 gulden. Maar de vaders hielden zondag De steeds dikkere C.A.O.'s hebben vele dingen gewijzigd, de meeste katholieke feestdagen zijn als verplich te zondagen afgeschaft en hoogstens als „dagen van devotie" gehandhaafd. De waarde-daling materieel gespro ken is dan ook te merken Wat zijn we toch dikwijls voor vee excuseer de uitdrukking dat we altijd weer opnieuw onder dwang moeten worden opgejaagd. Wanneer bij de vele vernieuwingen over vijf jaar misschien de verplich ting van mishoren op zondag wordt opgeheven, is er dan ook weer zo weinig godsdienstzin aanwezig, dat we minstens de helft van het jaar ook op zondag de kerk voorbijlopen. Wat moeten dergelijke liefdeloze zielen aan O. L. Heer toch bitter tegenvallen. Een liefdeloosheid, een lauwheid en onverschilligheid, die des te meer op vallen, nu we juist in deze dagen twee feesten vieren, die op zo'n bijzondere wijze de buitengewone liefde van God demonstreren, nl. Sacramentsdag en het festijn van het Goddelijk Hart. Voor de viering heeft men geen PINOCCHIO In het dorp Collodi, gemeente Pescia in de Italiaanse provincie Toskane is een vier meter hoog, bronzen standbeeld ont huld voor een pop. Het heeft ettelijke hon derdduizenden guldens gekost en het grootste gedeelte daarvan, of liever vrij wel alles, is door de kinderen van heel de wereld betaald. Kinderen in Europa. Amerika en zelfs in Azië. tot China toe zonden bijdragen naar een professor, die de taak op zich had genomen, een grootse hulde te brengen aan Pinocchio, de pop en held uit het wereldberoemde boek van Carlo Lorensini, de man die voor vijf cen ten per regel een kinderboek schreef, dat later in miljoenen exemplaren en in tal van talen vertaald, verkocht werd. Daar in Collodi is tevens het Dorp van het Sprookje gesticht, waar men alle fi guren uit het bekende boek, waarin de avonturen van de levend geworden hou ten pop worden geschilderd, levensgroot te bewonderen zijn. In dit dorp komt nog een museum, gewijd aan de schrijver, die ".i'r y~, ;;^v arm stierf, maar van wie talrijke per soonlijke herinneringen bewaard zijn ge bleven. Samen met de vele uitgaven van het boek zullen ze een groot gebouw vul len. Dit wordt begrensd door een grote ruimte, waartoe alle kinderen toegang hebben en waarin de grootst mogelijke vrijheid heerst, geheel zoals Pinocchio zich dat in zijn stoutste dromen voorstelde. In het Dorp van het Sprookje ofwel het sprookjesdorp zullen de kinderen zich volkomen thuis voelen. Slechts wanneer er een werkelijk over de schreef gaat, wordt hij of zij ter verantwoording ge roepen. Alle kinderen, die iets voor het stand beeld zonden, hebben een kaart ontvangen waarmede hun enkele Pinocchiaanse vrij heden worden toegestaan. Zo mogen ze b.v. op zon- en feestdagen van school spijbelen. Behalve de kinderen hebben tal rijke volwassenen geld gezonden, om de droom van Prof. Rolando Anzilotti, die burgemeester van Pescia is, te helpen ver wezenlijken. O.a. Walt Disney stuurde een bedrag. Maar hierover was men in Pes cia niet erg enthousiast. Hij stuurde n.l. slechts duizend gulden. Dat is niet zo heel veel voor een man, die vermoedelijk mil joenen heeft verdiend aan de film „Pi nocchio", welke naar het boek gemaakt werd en waarvoor noodt een cent auteurs recht betaald werd. omdat dit verjaard is. In de Verenigde Staten en ook daar buiten denken velen, dat Walt Disney het boek geschreven heeft, zoveel reclame is er voor hem gemaakt, terwijl de eigenlij ke schrijver volgens zijn bewonderaars in Italië onvoldoende eer gebracht werd. En fin, Walt Disney's schrielheid heeft niet verhinderd, dat er in totaal drie miljoen naar Collodi vloeiden, zodat de beeldhou wer Emilio Greco genaamd, een jong Italiaans kunstenaar, het contant betaald kreeg. Tevens konden er een grote, folk loristische optocht en een mooie operette uitvoering gegeven worden, waarin de voornaamste figuren uit het boek, te be ginnen met de timmerman Geppetto, in voorkwamen. De rol van Pinocchio werd vervuld door een zestienjarig meisje. Lo lita del Ministro geheten. Het droeg de be kende puntmuts en het gespikkelde buisje met de witte manchetten, terwijl haar kousen geverfd waren, alsof ze van hout waren. Samen met de Fee met de Tur kooizen Haren, de een en twintig-jarige zangeres Anna Maria Pellegrini, vormde Lolita del Ministro een hoogst vermake lijk stel. Lolita had zich geheel in haar rol ingeleefd. Toen de president, van Ita lië, Gronchi, die de feestelijkheden bij woonde, haar liet roepen, sprong ze eerst verschrikt tussen de menigte. Ze durfde niet te voorschijn te komen en moest naar de president gebracht worden, die haar spoedig op haar gemak stelde. In de folk loristische optocht liepen duizenden kin deren mee, want in de hele provincie Tos kane hadden ze vrij gekregen, toen het standbeeld onthuld werd. Niet allemaal waren ze enthousiast over de wijze, waar op de beeldhouwer te werk was gegaan. Hij ontwierp een grote boom. waaruit de Fee met de Turkooizen Haren te voor schijn komt. aan een hand Pinocchio. Het is een heel modern standbeeld en het heeft niets weg van de manier, waarop de eerste illustrator van het boek de held en hoofdfiguren uittekende. Toch bleken de kinderen er gauw mee verzoend, eer der dan de groten. Het heeft n.l. een jaar geduurd, voordat de polemiek rond het ontwerp ten einde was. Ondanks alle pro testen koos Prof. Anzilotti toch dat van Emilio Greco, omdat hij de mening is toegedaan, dat moderne kinderen dege nen, die ze bewonderen en waarvan ze houden, op moderne wijze moeten kunnen zien. De kinderen van de eeuw der machi ne moeten niet met ouderwets geworden voorstellingen worden afgescheept. Dit nam niet weg, dat de deelnemers aan de optocht en de operette gekleed waren, zo als de eerste illustrator ze uitdoste. In de optocht liepen honderden jongens en meisjes mede, de occarino bespelend. Bij de onthulling van het monument voor de pop Pinocchio, wereldberoemd zijn geen redevoeringen gehouden. Het was volkomen een kinderfeest. Zeker is wel. dat duizenden en duizenden kinde ren naar Collodi ter pelgrimage zullen gaan en ook vele ouderen, uit alle landen der wereld, zullen willen zien, hoe in de stad, waar zijn geestelijke vader, Carlo Lorenzini geboren werd, Pinocchio ge- eerd wordt en hoe er voor gezorgd is, dat Lorenzini's naam onsterfelijk blijft neem betimmeringen verbouwingen moderne standi voor n modem winkelinterieur VOORHAVEN 101 'IEL 34R71 ROTTERDAM snipperdag over, maar offeren we ook zelfs geen snipperuur? Het is van ganser harte te hopen, dat de kerken donderdag vol zijn ge weest en morgen benevens vrijdag a-s. vol zullen lopen. Want, waar in het wondervol H. Sacrament de gedachtenis van Zijn lijden is nagelaten en de mens met tarwe wordt gespijzigd en met honing verzadigd mogen we toch wel met St.-Thomas van Aquino meejubelen. Voedsel gedurende de vaak zo moei lijke aardse reis is tegelijk het brood, dat leven in de eeuwigheid verzekert. Wat heeft de H. Pastoor van Ars toch gebeden en gesmeekt om een brandend hart en een diep inzicht tegenover dit H. Sacrament. Een gave voor de mens, die alleen een God kon uitdenken en schenken. Is Sacramentsdag de triomfdag van Gods liefde voor ons, de feestdag van het H. Hart moet de triomfdag zijn van onze liefde voor God. Naast onze dank op Sacramentsdag of Sacraments zondag moet op vrijdag staan een gave van wederliefde en eerherstel. De ge dachten van dat Goddelijk Hart blij ven van geslacht tot geslacht op ons gericht. Blijvend poogt Het onze zielen aan de dood te ontrukken en ons te voeden in onze geestelijke hongers nood. Een Hart, dat volgens de prefatie van de feestdag ons stromen toezendt van barmhartigheid en genaden, dat nooit ophoudt te ontvlammen uit lief de tot ons en een veilig toevluchtsoord is voor boetvaardigen. Voortdurend houden Zijn gedachten zich met ons geluk bezig. Wat zijn onze gedachten in deze dagen? Wat zal ons antwoord zijn? Zal weer de klacht worden gehoord van: Ik wacht op wie met Mij be droefd is en er is er geen, en op een trooster en ik vind er geen? Laten pijnlijke lansstoten van lauw heid en onverschilligheid verre van ons zijn. Bij de onthulling van het monument voor Pinocchio te Collodi waren velen verbaasd over de moderne opvatting van de beeldhouwer. ~y IVOR Bulmer Thomas, van de Com missie tot behoud van Historische Kerkgebouwen der Engelse Kerk, heeft het voorstel gedaan enige ker ken, die niet meer voor de eredienst qebruïkt worden, aan de katholieken af te staan. Hij verklaarde dit na een voorstel, om enige niet gebruikte ker ken af te breken. „Als de Engelse Kerk een kerkgebouw niet gebruikt, terwijl de Katholieke Kerk dringend behoefte heeft aan nieuwe scholen en dus geen kerken kan bouwendan zie ik liever dat kerken overgedragen worden dan dat zij afgebroken worden". Prijzenswaardige edelmoedigheid. Moge heer Thomas in ruil voor zijn voorstel het ware Licht geschonken worden. AAN HET eind van de middeleeu wen had Engeland 10.000 parochieker ken voor een bevolking van ongeveer 5 miljoen. Momenteel beschikt de An glicaanse Kerk over ongeveer 16.000 kerkgebouwen voor zijn leden op een bevolking van over de 40 miljoen, ter wijl de katholieken 3.000 parochieker ken hebben voor 5 miljoen zielen. De situatie heeft zich wel danig ge wijzigd. Volgens het aantal Paascom munies zou het aantal praktizerende Anglicanen slechts twee miljoen be dragen. OUD-LEERLINGEN van het Don- Bosco-instituut te Turijn gaan voor de moeder van de H. Don Bosco een ge denkteken oprichten in Capriglio (Pie- monte) om hiermede alle moeders van Salesianen te eren. Op de 100ste sterf dag van de moeder van Don Bosco, op 25 november van dit jaar, wordt hel monument in Capriglio onthuld en ge wijd. Fraaie geste van eerbiedige waar digheid. Doch je moet maar op de idee komen. MGR. Roncken meende zich te moe ten afvragen: „Bestaat er met name onder de katholieke intellectuelen te weinig belangstelling voor het mijn bedrijf, of is het zo, dat er geen ge schikte katholieke kandidaten zijn? Want ik neem niet aan", zeide hij, „dat de tewerkstelling van dergelijke niet-katholieke intellectuelen, welke in sommige bedrijfsonderdelen reeds een overheersende positie bezitten, het gevolg is van een bewuste politiek". We kunnen gemakkelijk kankeren over achterstelling. Maar deze is lang niet altijd gerechtvaardigd. Ofschoon we onlangs vernamen, dat op een sol licitatie als informatie-noot was gezet: „Hij is katholiek, maar niet hinderlijk." Dat komt vandagg ook nog voor. MORGEN is het weer zondag. Zon dag onder het octaaf van Sacraments dag. Offer royaal voor de nieuwe ker ken uit dankbaarheid voor de nooit genoeg te waarderen schat in de H. Eucharistie. Voor de rest een zonnige juni-zondag met het schrandere gelaat van de doorgewinterde K.V.P.-er, die d-romme-ls goed weet, bij wie men de toekomst in veilige handen kan leggen. WJATSJESLAF MICHAILOVITSJ MO LOTOF (de „hamer"), wiens eigen lijke naam Skrjabin luidt, werd op 9 maart 1890 geboren in de provincie Wjatka. Op 16-jarige leeftijd trad hij, als midelbaar scholier te Kazan, toe tot de bolsjewieken. In 1912 ontmoette hij Stalin voor het eerst, toen hij hem onderdak verschafte bij een tante, de echtgenote van een hoge functionaris te St.-Peters- burg. Stalin oefende een grote invloed uit op de jonge revolutionnair, wie hij de kennis over de partijdiscipline bijbracht. In de hierna volgende jaren was Molotof me dewerker aan ondergrondse bladen, voor welke activiteit hij verscheidene malen werd gedeporteerd. Op een partijcongres te Londen ontmoette hij Lenin. Sedert 1921 werkt Molotof te Moskou, waar hij op alle partijbijeenkomsten de stellingen van Lenin en Stalin heeft ge steund. Op het tiende congres van de Russische communistische partij werd hij in het centrale comité gekozen. In 1925 volgde zijn benoeming tot lid van het politieke bureau. Vijf jaar later volgde hij Alexis Rynof op als voorzitter van de. raad van volks commissarissen, welke functie hij bekleed de tot mei 1941, toen Stalin zelf de leiding van de raad op zich nam. Van mei 1939 tot maart 1949 was hij minister van buitenlandse zaken, in welke hoedanigheid hij in augustus 1939 het niet- aanvalsverdrag met Duitsland tekende. Gedurende en na de tweede wereldoorlog nam hij deel aan alle belangrijke inter nationale conferenties. In 1949 werd hij plotseling door Vysjinsky als minister van buitenlandse zaken opgevolgd, maar na de dood van Stalin, op 5 maart 1953, kreeg Molotof in het nieuwe kabinet onder Georgi Malenkof deze portefeuille weer terug terwijl hij zowel vice-premier als lid van het nieuwe presidium bleef. Bij de begrafenis voerde Molotof na Malenkof en Beria, de toenmalige minister van binnenlandse zaken, het woord. Spoedig liet Malenkof weten, dat alle problemen door middel van onderhande lingen konden worden opgelost, waarmee het Russische „vredesoffensief" werd in geluid. Door deze ommezwaai in de Rus sische politiek moest de tot dan toe on wrikbare Molotof plotseling meer ver zoeningsgezinde maatregelen nemen. Molotof is bekend om zijn systema tische aard Lenin noemde hem eens •,de beste archivaris van Rusland" en zijn grote energie, met zijn korte, gezette gestalte, zijn vierkante gezicht met lorgnet, en zijn verzorgde kleding lijkt Molotof meer op een middenstan der in goede doen dan op een beroeps revolutionair. Churchill zegt van hem in zijn ..oorlogsmemoires": „Ik heb nooit een menselijk wezen gezien dat een volmaaktere weergave was van een mo derne robot. Zijn glimlach als de Sibe rische winter, zijn zorgvuldig afgewogen en vaak wijze woorden en zijn minzaam optreden maakten hem tot de volmaakte agent van de Sovjet-politiek in een doodse wereld!" DIMITRI SJEPILOF, die vijftig jaar oud is. is sinds 1952 hoofdredacteur van de „Pravda". In dat jaar werd hij gekozen als lid van het centrale par tijcomité. nadat hij in 1948 en 1949 hoofd van de afdeling propaganda en agitatie was geweest. Daarna was hij twee jaar inspecteur van het centrale partijcomité. Verscheidene jaren speelde hij een be langrijke rol in het partijapparaat, spe ciaal op het gebied van de theoretische vraagstukken ten aanzien van de collec tieve boerderijen en andere politiek-eco- nomische kwesties. Dat zijn ster rees bleek, toen hij in april 1955 de traditionele rede ter her denking van Lenin hield, een eer die is voorbehouden aan vooraanstaande partij ideologen en voormalige secretarissen van het centrale comité. In juli van het vorige jaar woonde Sjepilof op uitnodiging van de Egyptische regering de feestelijkheden ter herden king van de bevrijding van Egypte bij. Hij wordt ook verantwoordelijk geacht voor de verleden jaar gehouden onder handelingen over de verkoop van com munistische wageovaan Egypte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3