VRIJ EN BLIJ" is geen koffiekransje Huisvrouw in de politiek is enorm voor. Nederlandse schoen blijft in het buitenland gewild Voor de brasems geen genade u Goedennacht Zwart de voornaamste kleur voor de komende winter R.R.R. voetenvegers zijn wel doelmatiger PAGINA 7 Haagse heagelaarsters openen liet seizoen GEEN WOORD VISSERSLATIJN BIJ Huishoud praat door Betty KortekaasDen Haan Hel nieuwe seizoen genaamd, uit de jaren 1770-80 en de hoge, nauw aansluitende rijglaarsjes uit de tijd dat de ..queue de Paris" hoogtij vierde. Een grote tegenstelling vormden de hierna „geshowde" lichtblauw leren muil tjes, die evenals de sandalettes een heel wat luchtiger aanzien hadden. Van de kleuren voor de a s. winter komt zwart op de eerste plaats, verder verschillende nuances beige van de lichte zandkleur tot de donkere z.g. cognac- en mushroomkleur. Een flatteus modelletje was de mandarijnkleurige pump met oen klein strikje en naaldhakje, terwijl ook verscheidene paren werden getoond in de nieuwe „Swiss air blue"-kleur. De „quee- nie"-hak blij ft favoriet en de bontlaars jes, die in de afgelopen winter zozeer ge vraagd werden, zullen in diverse nieuwe modellen aan de markt komen. Een nou veauté was het glazen muiltje, vervaar digd v,an plastic en versierd met rijnsteen tjes, dat bij elk avondtoilet kan worden gedragen. Maandag 4 juni zal de burgemeester van Utrecht deze 5e „Interleder" openen in de Jaarbeursgebouwen en zij duurt t.m. 8 juni. Op ca 4400 m2 expositieruimte komen van de 326 deelnemende firma's er 105 met schoenen en 94 met leder uit en de ove rigen met huiden, looistoffen, fournituren, alsmede met machines en gereedschappen- Naast het Nederlands fabrikaat, dat de hoofdschotel vormt komen er produkten uit véle landen. Voorts zullen de „Bri tish Leather Federation" en de ..Conseil National de Cuir" uit Frankrijk met een collectieve inzending vertegenwoordigd zijn. sel enige antieke schoentjes werden ge toond, o.a. de klompschoentjes, „trippen" E Hii mee1? fCn KaaSse huiskamer staart een grote snoekenkop u aan. -tensew %Vi-ntig centimeter in doorsnee. Op de wijze van een gesneld oii aan de muur vastgemaakt als een tastbaar heden- ik-morgcH-S J ot de gejle|e visstand. De argeloze bezoeker, zelfs hij die in zijn om\_rnplt1®lci een zeelt met een brasem verwart, komt onder de indruk en st iets van de brute kracht, welke er aan te pas moet zijn gekomen, om ergelijk poldermonster op het droge te krijgen. Op dat ogenblik gaan Van qw gastvrouw tintelen van trots, want zij was het, die met een ge welke krom stond van het gewicht en een sim die op knappen stonr rachttoer met het ondier in haar voordeel besliste. Er zijn in Den mag meer woonkamers waar dames hun waterkanttrofeeën op hun voordeligst n "Ugestald. Zelfs prijkt op een schoorsteenmantel een fraaie, Delfts B no„,.rip ,er van een schemerlamp, welke een 'nenge- laarster uit het wat p toen zij dacht minstens een kleine zaagvis aan de haak te hebben. Met moeite en pij" heren der schepping zich met de idee ver trouwd gemaakt dat. nipi™c N/311 ,d°bber en schepnet niet langer bestaat. Dit is dan ook g 7' aar m het goede 's-Gravenhage gaan de vrouwen in hun ema"C1^®^v'Verder. Zij hebben „Vrij en Blij" :n het levën geroepen, een - g clam|Waann slechts één man geduld wordt, de autobuschauffcui, naar de visgronden vervoert. Dat vinden wij wel waard om eens gememoreerd te worden, met 1 juni en de eerste hengelzondag voor Men zou wellicht het den^beepa^U^aarhHan'kom*/ h6t hier 0m een gezellig koffiekransje aan het water gaat, ma r dan komt men toch wel bedrogen uit. Vrij en Blij pakt de zaken heel officieel aan. Een paar keer per jaar worden onderling hengelwedstryden gehouden en wat er dan al zo aan controle-materiaal meegaat, daar staat men als gerhiddeld hengelliefhebher van te kiiken Een paar dozijn kleurige vlaggen met grote cijfers, welke dienen om het hengelteprein af te bakenen voor iedere deelneemster, maaf evenzeer een forse weegschaal, want de vangst moet nauwkeurig genoteerd worden en het is vaak zo spannend dat het om enkele grammetjes gaat. wie clubkampioen wordt en de beker voor het jaar krijgt. De vrouwen, die van Vrij en Blij deel uitniaken zijn allemaal tussen de veertig en zestig jaar. Dat is beter dan zo heel jong, meent mevrouw Richters, de energieke voorzitster, want je moet over geduld beschikken en dat mist de jonge generatie nog al te vaak. Het is vreemd, maar de echtgenoten van dé enthousiaste hengelaarsters hebben zelf vaak een broertje dood aan de visserij. Maar zo'n dagje onbestorven weduwnaar komt mij toch wel goed uit, vertelde er een, vanwege dat boek, dat nu eindelijk eens aan lezing toekomt, of dat kippenhok dat al zo lang op een verfje wacht.Het kokkerel len nemen ze dan maar op de koop toe er hij. Hoe de dames tot de hengelarij gekomen zijn, is weer een verhaal apart. Een van haar werd het door de dokter aangeraden, vanwege de ijle luchten< de kalmtebrengende verten en zo. En toen zij de eerste keer thuiskwam zonder «■«n voorntje, maar met een bruinverbrande huid, toen zei ze, dat is de laatste keer. Zij is nu al vier jaar lid van Vrij en Blij, want als je het eens hebt meegemaakt, weet je niet meer van stoppen. En weer een ander had genoeg van die mooie visverhalen van haar echtgenoot. Dat is de mevrouw van die opgezette snoekenkop. Zondag gaan ze voor het eerst in het nieuwe seizoen er weer uit in alle vroegte. Met koffie en voor de warme tenen een flesje brandewijn. De dobbers zijn al gesteld en de wormpjes voor het haakje zitten reeds in het aasbusje. En straks, aan de waterkant ergens in Noord-Holland wordt het dan weer menens, na de wedstrijden in „Droog" hengelen" op de maandelijkse club avonden in een teiltje met houten vissen. Dan*worden weer lootjes getrokken, waar ieder precies aan de kant komt te zitten, dan gaat het startschot door de chauffeur en lezer, blijf dan de eerste'vijf uren uit dè buurt, want Vrij en Blij hengelt, in de hoop op baarzen en voorns, zeelten en Delfts-blauwe schemerlampen. Aan de kant, niet in een bootje. Want er mag veel veranderd zijn, sinds de tijd van het bamboehengeltje en de toegewijde galant, bootjes vinden hengelende dames nog steeds te wankel, want ook tegen hen zijn grote vissen vaak koppig en schutterig, de kostelijke zomerjurkjes ten spijt. Zelfs de hat Muff et moest mee naar Washington, toen Richard Neuberger tot lid van de senaat gekozen was Mevrouw Maurme Neuberger is niet afkerig van oorspronkelijke cn drastische middelen om dc juistheid van haar standpunt te bewijzen. Op een vergadering had zij haar halve keukengerei meegebracht om aa i te tonen hoe lang en nodeloos een huisvrouw door een onlogische wettelijke bepaling kan worden opgehouden Tweemaal Neitherger op één stembiljet Wij moeten ons niet voorstellen welke griezels het dierbare kiezers korps zouden teisteren wanneer het naast haar echtgenoten mevrouw Beel, en mevrouw Van Doorn en mevrouw Romme op het politiek toneel zou ontwaren. Natuurlijk, „politieke" vrouwen vormen een «1 sinds jaar en dag aanvaard feno meen. En in het nabije Denemar ken is het zelfs een gehuwde vrouw moeder van een groot gezin die als minister van Handel on willekeurig tal van huisvtouwelij ke belangen dient die we tegenwoordig zoveel plechtiger „consumenten belangen" noemen. Tegen de met naam genoemde dames is geen enkel bezwaar bovendien. Maar in combinatie en vereniging met baar echtgenoot.... onze vader landse aard zou zoiets niet nemen! Datzelfde dacht de afgevaardigde Richard Neuberger uit Oregon trou wens ook, toen zijn vrouw Maurine hem op een goede dag vertelde, dat zij van plan was, zich eveneens kan didaat te laten stellen voor de wet gevende Vergadering, omdat zij „en kele zeer goede ideeën had, die ze ook wel kon verdedigen". Die goede ideeën had Maurine inderdaad. In de jaren dat zij haar man had bijgestaan in zijn drukke politieke werk, had zij al een intense belangstelling aan de dag gelegd voor allerlei vraagstuk ken, die iedere vrouw raken, zoals onderwijs, opvoeding, hygiëne, con sumentenproblemen en andere din gen van die 'aard. Toch erkent sena tor Neuberger ruiterlijk, dat hij „een schok" kreeg toen Maurine hem van haar besluit vertelde. FRISSE NOOT ouden de kiezers het wel aanvaar den, dat de naam Neuberger twee maal op hetzelfde stembiljet voor kwam Aan de andere kant: had zijn vrouw niet de volle vrijheid om ge bruik te maken van haar grondwet telijk recht op politieke gelijkheid Zijn eindconclusie was echter, dat zijn plicht hem gebood, op de ridder- lijkste wijze de plannen van zijn vrouw te steunen. „Geen besluit heeft ooit zo rijpe vruchten afgeworpen", zo verklaarde Richard Neuberger la ter, en zelfs hun politieke tegenstan ders waren het daarmee eens. Maurine Neuberger heeft het poli tieke leven van haar staat een nieuwe, frisse noot gegeven. Dat be gon al met haar eerste verkiezings rede. Ric'.ard, die zelf ooit journalist was geweest, had daarvoor een fraaie tekst met de mooiste leuzen en zinnen geschreven. Maar Maurine liet die leuzen voor wat zij waren. Zij sprak, zoals elke echte vrouw dat zou doen, recht uit het hart. En alle partijen waren het erover eens dat dit een van de beste en meest logische toespraken was, die zij ooit hoorden, DRASTISCHE METHODEN Die toespraak was nog maar een begin. Al spoedig bleek Maurine Neu berger er de meest originele en dras tische methoden op na te houden om haar tegenstanders te overtuigen. Toen zij de leden van het Landbouw kundig Staatscomité wilde overtuigen van de noodzaak om een wet afge schaft te krijgen die de verkoop van gekleurde margarine verbood, had zij haar halve keukengerei mee naai de vergadering gebracht. Al pratend ging zij demonstreren. Alleen maar om te bewijzen, hoe lang en nodeloos een huisvrouw wordt opgehouden en kel en alleen wanneer zij zelf haar margarine van een kleurtje wil voor zien. En daarmee bereikte zij haar doel. Toch heeft Maurine Neuberger zich niet laten herkiezen. Toen haar man senator werd in Washington, besloot zij hem daar als onbezoldigd assis tente te gaan helpen. „Wij zijn in ons werk zó op elkaar ingesteld", verklaarde zij, „dat ik hem van groot nut kan zijn, en zelf wil hij niets lie ver dan dat ik met hem ons beproef de team-werk voortzet". De confectionairs heb ben reeds hun winter collectie getoond en dat terwijl we haast nog geen lente gekend heb ben! Het is dan ook ab soluut overbodig er lange verhalen over te houden. Wel willen we even uit de school klappen dat we naar de klassieke tailleur teruggaan, dat de prinsessejapon de vol gende winter nog volop in de mode zal zijn en dat de Empirelijnwoede begint te zakken Zomerjaponnen zijn haast nog niet gedragen, het mantelpak en de deux pieces zijn nauwe lijks verwisseld voor de wintermantel. Over de volgende wintermode dus een andere keer En wat zien we in Fa- rijs dragen? Grijze tail leurs niet helemaal aan gesloten met plooirok ken. Ondanks dat we in de couture oneindig veel bolero's zagen (er was geen couturier die niet minstens vijf-, zes model len in zijn collectie had) geen bolero's. Het heette in het begin van het seizoen, dat grijs de mode uit zou gaan en geheel door marineblauw zou worden vervangen. Zoals in ieder voorjaar zien we donkerblauwe pakken, maar ze blijven in de minderheid. Een mode opleggen lukt geen enkele modekoning meer de vrouwen dragen wat ze willen. Zo hebben de Frangaises b.v. wel het katoen geadopteerd. Er is er geen. die niet een katoenen japonnetje kocht of zelf maakte. Zo dra het mooie weer aan breekt zullen we ze stel lig ook op straat zien dragen. Het katoen is zowel wat kwaliteit als kleur betreft enorm vooruitge gaan en de patronen zijn van soms net zo mooi als van zij en satijn, maar wat geeft dat als mep 't niet kan verkopen? Nu de Franse markt een groot deel van haar ko- HEI KATOEN loniale clientèle kwijt is wordt dan ook enorm veel moeite gedaan naar andere landen te expor teren. Dit jaar is een poging gedaan om Australië als klant te krijgen De Australische confectio nairs hadden gezegd dat als men hun mooi kaïoen gaf. zij goede modellen zouden ontwerpen. De Franse katoenindustrie hield hen aan hun woord en een delegatie trok met verscheidene ka toentjes naar Australië. Daarwerden door de confectie 130 japonnen zowel geklede japon netjes. cocktail-toiletten als strandensembles van gemaakt. Tijdens de Roy al Easter Show, de In ternationale jaarbeurs te Sydney werden deze ja ponnen getoond. Deze jaarbeurs moet groter zijn dan alle die we in Europa kennen en uit het, hele land komen de kijkers toegestroomd. Kijkers, die meestal te- gelijkertijd kopers zijn. In de openlucht was eèn podium opgericht voor het Franse pavil joen en daar werd ver scheidene keren per dag de collectie getoond. Ze had zo'n succes dat be sloten werd haar ook in Parijs te tonen. Waar schijnlijk werd dit ge daan om de Australische, confectionairs plezier te doenNieuws bracht ze niet; de beste model len waren kennelijk op Parijs geïnspireerd, maar dit is overal het geval, dus de Fransen verwon derden zich daar niet over. Om die modellen over te laten komen werd geen moeite gespaard, Australië belooft 'n goede klant te worden, maar niet alleen de katoenin dustrie doet een poging vaste voet te krijgen in Australië. Ook de bekende Fran se confectionair Albert Lempereur is naar Au stralië gevlogen en heeft daar een overeenkomst gesloten met een der meest bekende zaken. De confectie van Lempe reur. die inderdaad tot de beste behoort, zal van het volgend seizoen af ook in Melbourne ver kocht worden en naar ik meen wordt ze daar dan pok gefabriceerd. De stoffen zijn echter Frans en Lempereur geeft zijn modellen. De andere con fectionairs hebben er niets van willen weten. Het katoen, puur of vermengd met nylon, wol of zTij. leent zich voor de mooiste modellen. Als dan de zomer eindelijk zal aanbreken zullen de Pa- risiennes het ook stellig dragen en krijgen de straten een vrolijker aan zien dan ze de laatste maanden hadden. Voor enige tijd zijn we dan van het eeuwige grijs en zwart verlost. DINY K-W. Garden-purty in bedrukt lovelme van Boussac. Het model is van Henry a la Pentée. Terwijl er tal van levensmiddelver pakkingen zijn die zich bijna onge merkt naar de eisen van de moderne klant hebben gevoegd, kampen behal ve de huisvrouw ook tal van winkeliers nog met een reeksje overblijfsels uit een minder op efficiency berekend verleden. De melkflessen die zich niet in een koelkast laten stapelen zijn daar een voorbeeld van; een ander obstakel vormen de blikken waarin koek en biscuit bij bakker en kruidenier wor den opgeslagen. Voor biscuits hebben sommige fabrikanten de oplossing reeds gevon den in simpele honderdgrams verpak kingen van plastic of dun karton, die meteen kunnen worden weggeworpen. De huisvrouw echter, die zich laat ver leiden om voor een feestelijke gelegen heid een wat grotere hoeveelheid ban ket in huis te halen, kan daarbij ken nis maken met een probleem dat voor haar leverancier zoveel zwaarder weegt. RUIMTEDIEVEN. Zolang zij het niet heeft terugezorgd vraagt dat lege blik een nodeloos grote ruimte in haar provisiekast. Zij moet er nog zuinig op zijn bovendien, omdat anders het aan de winkelier betaalde statiegeld verloren gaat. Dat statiegeld is een kwestie van maar enkele kwart jes. Vodr die winkelier echter lie ver nog; voor de gezamenlijke winke liers vormen de miljoenen blikken die in hun magazijnen opgestapeld staan een belangrijk stuk dood kapi taal, waarmee op andere wijze nuttiger zaken zouden kunnen worden gedaan. Die blikken vragen voor ze weer zijn teruggezonden eveneens extra opslag- ruimte; voor het terugzenden moet vrachtgeld worden betaald; de fabri kant moet er een administratie op na len, jaarlijks niet minder dan 20 a 25 houden voor het terugboeken van sta- tiegeldar; hij moet mensen in dienst nemen en machines laten draaien voor het schoonmaken en opnieuw beplak ken van al eerder gebruikte blikken. Reeds ons lekeverstand moet ons dui delijk maken, dat hier ergens factoren bezig zijn die kostenverhogend wer ken. KARTONVERPAKKING. Datzelfde vonden ook enkele vooruit strevende winkeliers en fabrikanten. Zij hadden werkelijkheidszin genoeg om in te zien dat een gewone karton verpakking die voor vervanging van hun blikken in aanmerking zou komen niet even solicde en waterdampdicht zou zjjn als 'iet „klassieke" blik. Zij schakelden daarom de belanghebbende organisatie van karton- en golfkarton fabrikanten in, die samen met het Proefstation voor Verpakkingen T.N.O. te Delft een reeks van proeven hebben genomen. Ruim twee jaar heeft dit on derzoek geduurd. Het resultaat was echter een kartonverpakking die vol gens het T.N.O.-rapport de blikverpak king voor dit doel in bruikbaarheid ve le maljen overtreft. Men bereikte bo vendien het voordeel van een lichter gewicht (300 gram inpiaats van 700) en, door de verende werking van het miljoen banketkartons nodig zullen zijn. Die kartons zullen er op de duur ze ker komen, als ik tenminste nog eens de resultaten doorlees van een onlangs door het Noorse Verpakkingsinstituut gehouden enquête. Die ging weliswaar over de motieven die bij het kopen van marmelade een rol spelen, maar er bleek toch wel duidelijk uit dat voor- AHvenentie) Slaapt u slecht door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en u slaapt heerlijk. Toga) baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek of drogist f 0.95, f 2.40, f 8.88. al de kopers van grotere hoeveelheden veel belangstelling hadden voor karton. Men vond dit makkelijk om weg te gooien wanneer het eenmaal zijn dienst had gedaan. En p-ecies zo is het de bedoeling van onze banketleveranciers, die eindelijk eens verlost wilden zijn van het tergende statiegeldprobleem. (Van onze correspondent) Hoewel de export van alle soorten schoei sel in 1355 ten opzichte van 1954 met 4"'« daalde tengevolge van de. danig vermin derde uitvoer naar België en Luxemburg, was de export in de eerste maanden van het iopende jaar ong. gelijk aan die van dezelfde maanden in I955. De export van rubberschoenen daalde aanzienlijk, ter- gebruikte materiaal, ook minder breuk- j w hl de export van lederen schoenen een kans van het verpakte artikel. Nu moet u natuurlijk niet verwach ten, dat over enkele weken plotseling alle banketblikken hebben afgedaan. Hoeveel er nog door het land zwerven kan ons het best duidelijk zijn als we vernemen, dat er als alles marcheert zoals de fabrikanten zich dat voorstel- 1 stijging vertoonde van 17"-'« naar het aantal paren en van 25*/> naar de waarde. Het stemt tot verheugenis, dat ter com pensatie van de verminderde uitvoer naar België door de schoenindustrie klaar blijkelijk nieuwe afzetgebieden zijn ge vonden, daar de import van schoeisel ge stadig toeneemt. In 1955 was deze import Advertentie) R.R.R. Fabrikaat leveren wij in elke maat. In een dag ol een paar dagen, dat kunt U Uw collega's vragen. Zend ons de benodigde maten of tekening toe, van de duizend en een verschillende maten welke U zou kunnen wensen. Deze worden in de R.R.R. fabriek in een wip gereed gemaakt en verzonden. R.R.R. Industriepark 61 te Wychen (bij Nijmegen) *el. K 8831-293 770 000 paar (waarvan 156.000 paar lede ren schoenen) groter dan in 1954. Deze gegevens verstrekte de heer Aug. Mannaerts, voorzitter dagelijks bestuur der Stichting Interleder op de persconfe rentie welke '^donderdagmiddag te Utrecht werd gehouden ter gelegenheid van de maandag a.s te openen lustrumbeürs In terleder. Hij noemde het voorts van het grootste belang, dat <je export zowel van leder als van schoeisel zal worden opgevoerd. De schoen- en lederindustrie heeft na de oorlog een belangrijke markt in het bui tenland weten op te bouwen. Men verge lijke de cijfers: in 1938 exporteerde de Nederlandse schoenindustrie 242.000 paar ter waarde van 4.2 miljoen gulden; in 1955 was dit 4.2 miljoen paar voor 27 miljoen gulden: over dezelfde periode is de ex port van leder gestegen van 8.5 miljoen tot 32.6 miljoen gulden. Na deze uiteenzetting werd een schoenen show gehouden, waarbij ter vergelijking met het moderne, comfortabele schoei-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7