Beiaard" luidde over Rotterdam Romme over het recht van Prof. katholieke politiek AUTO BOTSTE TEGEN BUS Decentralisatie in Sovjet-Unie] Vader ontving vierduizend dienstmeisjes DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Leg toch de toekomst in veilige handen ^Doorbraak" wil ons binnen heining Maandag 4 juni 1956 Twee doden, vele gewonden Kerkconsecratie met avondmis Verscheidene ministeries opgeheven Paus drong aan op betere arbeids voorwaarden Waterweg moet 13 metei diep zijn Prinses Beatrix geslaagd voor eindexamen OP DE STEIGER! Den Haag per vloot WEERBERICHT Een onbeschrijfeïTjke geestdrift vervulde de honderden, ja, duizenden, die niet alleen alle stoelen van het Rotterdam-paviljoen van liet Aïioy' complex in Rotterdam hadden bezet, maar waarvan er velen ook nog een plaatsje langs de wand moesten innemen, tijdens de grote K.V.P.- demonstratie van gistermiddag waar Andriessen, minister Witte en Komme spraken. Temidden van het gejuich gingen grote karton- nen provianddozen, beplakt met verkiezingsbil jetten, omhoog. Maar ook veriezen boven de koofden-zee lijnen met KVP-wimpels, als dobber den gepavoiseerde bootjes tussen de menigte. Twijfelde men, of na het knappe betoog van Andriessen nog een climax kon komen, toen via minister Witte fractieleider Rcmme het woord had gevoerd, brak een loeiende ovatie los, die de glazen Ahoy'-wanden deed rinkelen. De propaganda-ploeg had voortreffelijk werk verricht. De mannen hadden liet onderwerp en de dynamiek van Rotterdam uitgebeeld in een steigerwerk tegen een bedrieglijk-natuurgetrouwe muui in opbouw. „fk ben maar een schapebelletje" had Andries sen aangekondigd, „straks zult u de beiaard ho ren" en daarbij wees hij op Romme. En het wérd een beiaard! Drie uren meer „Er is maar één doorbraak die telt", riep hij uit. „Die van de christelijke beginselen en van de natuurlijke zedewetten. Geve God dat na 13 juni een verdere stap naar deze doorbraak kan worden gezet!" aldus besloot hij. Een ovatie, staande gebracht aan alle drie de sprekers, bewees, hoe deze middag had ingeslagen. Hij betekende een bemoediging voor de verdere actie voor een overwin ning van lijst 1. Met of zonder pijpleiding: 100 AUTO'S zonder Chauffeur Autoverhuurbedrijf BEREND NIJMAN Voorop: het gezin Toch geen holder? Machts-vrces MINISTER WITTE Minstens 70.000 per jaar ROMME De arbeider aan zijn trek ANDRIESSEN Wéér op de steiger! Een ereplichi Aan het slot van zijn uiteenzet ting deed de heer Andriessen een beroep op allen de nationale ob sessie, de woningnood, in een geest van offervaardigheid op te lossen. Hij sprak zich openlijk uit voor een bewust en weloverwogen plan, dat inhield, dat de bouwvak arbeiders gedurende zomer, drie uren langer zouden werken per week, dat er een einde zou komen aan de bouw van moderne krotten de zg. tweekamer-woningen en dat de driekamer-woning als minimum moet worden gesteld. Zoek de werkloze! De weerverwachting van het K.N.M I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later opklaringen maar ook enkele buien 'en kans op o'nweer. Dezelfde temperaturen of iets lagere. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Dinsdag 5 Juni: zon op 4.25 uur, onder 20.56 uur; maan op 2.03 uur, onder 16.59 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Waarom aarzelt men van socialistische zijde? Speelt hier een zeker conserva tisme geen parten? Of vreest men een verschil in de positie van de arbeiders onderling? Die is er al, door de erken ning van verschil in prestatie. Niet alleen nuttig, maar ook zedelijk geboden is het, wanneer mogelijk tot ver laging der tot een ondraagbare hoogte gestegen belastingen over te gaan. aldus Romme. domsvoorzlening door een wet. Dit stemt tot dankbaarheid, maar dankbaarder zou men nog zijn geweest wanneer er een ge lijktijdige invoering was geweest va.n een algemene kindcrbijslagverzekering en on uitsprekelijk zou de dankbaarheid ge weest z(jn. wanneer een noodvoorziening weduwen en wezen zou zijn tot stand ge komen. Onverantwoordelijk is hiermede getalmd en, onder luide toejuichingen zei Romme, dat hij de verwezenlijking zag als een crepuCht van het komende ka- bi" et. Na ook nog^ te hebben gewezen op een „liberaal donderkopje" dat zich toont in een actie tegen kinderbijslag, zeide Rom me, dat hij integendeel voor het grote ge zin wenste een evenredig deel in de ge stegen welvaart. Van humanistische zijde is betoogd, dat het socialisme en liberalisme een verwe zenlijking van de humanistische beginse len mogelijk maakt. Hoe is het dan mo gelijk, vroeg Romme, dat katholieken in de PvdA zeggen dat in hun partij de geestelijke belangen van ons volk het meest veilig zijn? stig gewond naar het St.-Laurentiuszie- kenhuig vervoerd, waar hij in de loop van de avond overleed. Van de gewonden uit de autobus werden er zaterdagmiddag nog veertien in genoemd ziekenhuis ver pleegd; geen hunner verkeerde echter in levensgevaar. De personenauto werd geheel vernield; de bus liep zware schade op. De 35-jarige Amsterdammer A. J. Dropvat-Pfeiffer, zijn zaterdagmiddag om het leven gekomen, nadat hun* auto in Herten (L.) in botsing was gekomen met een lijnbus uit Echt. De chauffeur van de bus werd zwaar gewond en een dertig tal passagiers liep min of meer ernstige verwondingen op. Het ongeluk geschiedde omstreeks drie uur nabij de sodafabriek. Vermoedelijk doordat de heer Dropvat voor iets is uit geweken en daarbij te veel naar links is gekomen, vloog de auto tegen de bus; deze kwam daarop in botsing met langs de weg staande bomen, kantelde en kwam dwars over de weg te liggen, waar zij nog getroffen werd door een van de bo men, die tengevolge van de klap ontwor teld werd en afknapte. De kracht waar mee de bus tegen de boom kwam blijkt uit het feit, dat de stam een omvang had van ongeveer een meter. lie echtgenote van de heer Dropvat werd op slag gedood; hij zelf werd ern- Machtig was de aanblik van de Ahoy'-zaal tijdens de KVP-bijeen- konist. Langs de ivanden spandoeken met „Rechtvaardigheid menselijk heid: KVP", Zonder KVP geen goede gezinspolitieken „De toe komst in veilige handen: KVP". Donderdag 7 juni zal Z.H.Exc. Mgr. Jl P. Huibers. Bisschop van Haarlem, da plechtige consecratie verrichten van da nieuwe parochiekerk te Nieuw Vennepl Voor het eerst zal de Bisschop de plech-j tigheid in de namiddag om vier uur ver] richten. In aansluiting daarop draagt da Bisschop omstreeks zeven uur een avond-] mis op. Gisteren heeft de H. Vader, tijdens een audiëntie aan vierduizend Italiaanse dienstmeisjes, tot deze een toespraak ge richt. waarin Hjj o.m. aandrong op betere arbeidsvoorwaarden voor deze meisjes en haar waarschuwde voor de vele en grote gevaren van de stad. De H. Vader begon met een vergelijking te trekkpn tussen de materiële toestand van de meisjes enkele tientallen jaren ge leden en thans. De huidige arbeidsover eenkomsten regelen in velerlei opzicht de verhouding van deze werkneemsters tot haar werkgevers, doch gezien het grote verschil, dat nog altijd tussen de dienst meisjes en andere groepen werknemers bestaat, is het verlangen van deze klasse naar verbetering der arbeidsvoorwaarden gerechtvaardigd, zo zeide de H. Vader. Dit temeer, omdat heden ten dage een uitgesproken impopulariteit ten opzichte van dit werk bestaat, met het gevolg, dat er een grote crisis heerst in deze tak van zeer nuttige en zo noodzakelijke arbeid Na over de sociale voorzieningen gespro ken te hebben, sprak de H. Vader de wens uit, dat de werkgevers voor de meisjes meer vader dan patroon zouden zijn. Vervolgens waarschuwde de H. Vader de meisjes voor de vele gevaren van de stad „De eerste kennismaking met de stad heeft u ongetwijfeld meer met verbijstering dan met verwondering vervuld. Waarschijnlijk hebt gij u nooit kunnen voorstellen, hoe veel duisternis er verscholen ligt tussen zoveel schittering van licht, hoeveel slecht heid er schuil gaat in de zielen van de mensen, een slechtheid, die dikwijls onge vaarlijk en zeer aanlokkelijk schijnt", zo zeide de H. Vader, die de dienstmeisjes roemde, die dank zij hun godsdienstige op voeding en deugdzaamheid in nederigheid en zedigheid stilzwijgend hun dagelijkse taak volbrengen, soms niet voldoende ge waardeerd, soms niet eens begrepen of zelfs veracht. Aan het slot van zijn rede spoorde de H. Vader de dienstmeisjes aan het kwade te vluchten en het goede te doen, en zich in acht te nemen tegen valse profeten en verslindende wolven. Valse profeten, zo zeide de Paus. zijn zij, die u valse beloften doen, of u uitnodigen ongeoorloofde mid delen te gebruiken om een doel te berei ken, dat op zich goed en wettig is. Valse profe.ten en verslindende wolven zijn zij, die u denkbeeldig stoffelijk welzijn voor spiegelen, en uw toestemming of tenminste uw indirecte medewerking vragen tot da den, die tot verwoesting van alle mense lijke en goddelijke waarden leiden. In het begin van deze toespraak was de stem van de H. Vader helder, doch langzamerhand verzwakte zij, om aan het laatste gedeelte weer krachtiger te worden. De levendige voordracht echter eigen aan 's pausen toespraken ont brak. terwijl de H. Vader tevens langza mer sprak dan gewoonlijk. Zaterdag, op Zijn naamdag, heeft de H Vader in de St. Pieter aan 20.000 gelovigen een algemene audiëntie verleend. Naar gewoonte heeft de H. Vader zich tijdens deze audiëntie met speciale begroetings woorden in de verschillende talen tot de deelnemende groepen en buitenlanders ge richt. De Paus verontschuldigde zich even wel over het feit, dat Hij wegens Zijn ge zondheidstoestand geen toespraak kon houden. Een grote decentralisatie van de economische en andere taken van de Sovjet-regering is zondag vroeg door het Sovjet-persbureau Tass bekendge maakt. Deze decentralisatie betreft een reconstructie van 52 ministeries en tien aan de ministerraad onderge schikte commissies en comité's. Ver scheidene ministeries zijn opgeheven. Hun taak wordt overgedragen aan de verschillende autonome republieken waaruit de Sovjet-Unie is samenge steld. Zo is o.m. het ministerie van Justitie van de Sovjet-Unie „opge deeld". De overdracht van bevoegdheden aan de afzonderlijke republieken betreft verder de volgend ministeries: Levensmiddelen, vlees en zuivelprodukten, visserij, inkopen lichte industrie, bouwmaterialen, papier en houtbewerking, wegvervo-er en hoofd wegen, binnenwateren, gezondheid, klein handel en hotelwezen. De veranderingen zijn o.m. ingevoerd om het aandeel van de republieken in het economische beheer te vergroten. „Het centrale comité van de Sovjetrussische communistische partij en de raad van mi nisters van de Sovjet-Unie, geleid door de besluiten van het 20ste congres van de communistische partij hebben het no dig geoordeeld verdere maatregelen te ne men ter vergroting van het aandeel der republieken in het economisch beheer", aldus de desbetreffende mededeling. De veranderingen zijn aangebracht, om dat het peil der economische ontwikkeling in de verschillende republieken en de aan wezigheid van ervaren staven van be drijfsleiders en technici deze mogelijk ma- tot een doeltreffender industriële leiding, ken en omdat de maatregel zal leiden beter gebruik van de aanwezige voorra den en grotere mogelijkheden om aan de nationale economische eisen te voldoen. De decentralisatie van het Sovjet-be stuur is reeds enige tijd aan de gang. In april werden de bevoegdheden van het ministerie voor de steenkoolindustrie over gedragen aan de verschillende republie- ken. Tass meldt verder, dat het centrale comité en de raad van ministers hebber besloten een onder de ministerraad res sorterende juridische commissie in het Ie] ven te roepen. Deze heeft tot taak hel codificeren en systematiseren van de wetJ geving in <fë Sovjet-Unie, het bestuderen van wetsontwerpen die aan de minister] raad worden voorgelegd en het geven van een uitspraak over besluiten van de regeJ ring. die het karakter van normalisering in de juridische materie hebben. De berichten uit Hannover ter zake va] een beweerde overeenkomst tussen dj Nederlandse regering en de gemeente Roti terdam, hierop neerkomende dat elk dl helft van de kosten zou dragen voor d| aanleg van een oliebuisleiding naar Wesif Duitsland indien die zou worden aan gelegd worden te Rotterdam in tmfc teiiike kringen niet bevestigd. Men wijst cr tevens op, dat tot de Tilt] dieping van dc Nieuwe Waterweg tot meter, nodig om de grootste tankers kunnen toelaten, reeds lang geleden fce sloten is en dit niets uitstaande heeft me het al of niet aanleggen van een pijpiel ding. Pernis is immers, zoals bekend mal worden verondersteld, een van de grootst] oliecentra en onverschillig of die olie nl verder wordt doorgevoerd naar het ae'ï teriand per schip of via een leiding, dil uitdieping is niettemin een noodzakelijk^ heid. (Advertentie) H.K.H. Prinses Beatrix heeft zaterdag met goed gevolg het eindexamen gymna sium alpha van het Incrementum van het Baarns Lyceum afgelegd. De uitslag werd omstreeks vijf uur 's middags bekend ge maakt. Daarna zijn in een der lokalen van het schoolgebouw de diploma's uitgereikt. H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins dpr Nederlanden waren bij deze uitreiking, met de ouders van de andere examen kandidaten aanwezig. De gecommitteerden waren de heer A.J. S. van Dam, inspecteur van het voorbe reidend hoger- en middelbaar onderwijs, prof. dr. Elisabeth Visser, prof. dr. T.J.G. Locher en prof. dr. J.G. Slijper. De eindexamendagen van het incremen tum vormen een onderdeel van die van het Baarns Lyceum. ANGLIA '56 f 7.— p. d. 7 c. p. km. CONSUL '5G f 8.— p. d. 8 c. p. km. ESSENBUKGSINGEL 128 b (west) Telefoon 36107 HEBRONSTRAAT 10 c (oost) Telefoon 113563 PUTSEBOCHT 193 c (zuid) Telefoon 174922 H.K.H. prinses Beatrix heeft zaterdai met goed. gevolg het eind-examen gym nasium Alpha van het Incrementum vai het Baarns lyceum afgelegd en zaterdag middag in een der lokalen van he schoolgebouw haar diploma in ontvangs genomen. De foto toont de gelukki glimlachende prinses met haar drie eveneens geslaagde, vriendinnen. V.l.n.r. Marie Albertinc Sprenger van Eyk, prin ses Beatrix, M. Adelaide Massele: Kirchner en Renée Röell. y oor wij iets weergeven van de drie betogen, moeten we nog iets vertellen van sfeer, die opperbeste, machtige sfeer medebepalend voor het welslagen van een samenzijn dat gaandeweg tot een feest werd. Het harmonie-ensemble St.-Ambrosius was uit Schiedam gekomen en wel tel den zal het voor een zo talrijk zaal-publiek zijn nummertjes hebben geblazen. ,'e bezoeker werd onmiddellijk voorzien van een folder en van een KVP- speldje. Propagandaleider Leo Knoops mocht niet mopperen! oeP de sprekers en speciale genodigden binnentraden onder hen KVP- voorzitter mr. H. W. van Doorn en mgr. J. H. Niekel ging er een gejuich 1Ult vele honderden kelen; het openingswoord van mr. Nivard had waar- J geen begeesterend karakter nodig; het enthousiasme was er volop. „A'V^kssen moest zich op deze plaats wii jiJ7'°.n^er goed hebben thuis gevoeld. jaren lang als metselaar de han- rtnhni de mouw had gestoken, die het P °Uwende werk aan de steiger uit ou v' .ondervindmg heeft gekend, sprak nrf j?°r het steiger-decor over het grote werp van deze massale bijeenkomst: woningbouw Andriessen is een expert. HU Weet precies wat er in de laatste vier jaren door KVP-politiek tot stand is ge bracht. Het bewind van minister Witte Jieeft tij op de voet gevolgd en met raad en daad bijgestaan. Het moet voor deze minister wej een grote voldoening zijn ge weest. dat zijn partij- en kamergenoot in klare taal en zo voor de vuist weg de bij zondere resultaten in de woningbouw jit zijn ambtsperiode opsomde. Minister Wit te, die voor een alles behalve begerens waardige erfenis stond in 1952 is do meest belegerde en aan kritiek onderhevige minister van de laatste jaren geweest. Het is goed, dat een andere expert dan hij eens naar aanleiding van dat minis terschap een boekje hpeft opengedaan. Telkens a]s 3r een belangrijke bladzijde van dit boekje werd omgeslagen, daverde de zaal van het spontane applaus. An driessen, die vier jaar geleden bij een dergelijke bijeenkomst niet naar de Maas- 6tal kon komen, heeft gistermiddag zijn schade dubbel en dwars ingehaald. Het gezin, zo betoogde hij, heeft de KVP steeds nauw aan het hart gelegen. „Een gezond gezin een gezond volk" staat ook nu weer in de banen van onze vlag geschreven. Dooi een goedgevormd ge zin leeft het volk. De krachtige gezinspolitiek die de KVP voorstaat, komt deze partij op een een zame plaats te staan. Minister Wit leeft steeds een gewillig gehoor gehad voor de problemen, die uit de woningnood voor het gezin voortvloeiden. Nederlanc. komt 200.000 woningen tekort Dit betekent voor haast evenzoveel mensen een be dreiging van het levensgeluk- De KVP heeft nooit de tjdele gedachte gehad dat zij het woningprobleem zo maar eens eventjes zou kunnen oplossen. Minister Witte heeft er echter meer van gemaakt dan haast mogelijk was. Vanaf 1152 overtroffen de resultaten jaarlijks de streefcijfers in de woning bouw. Van 50 tot 55.000 .-wain me zelfs tot 65.000 en voor dit jaar tot een cijfer van 70.000. Elk jaar is de totale produktie voor bouwwerken stijgende geweest. En dit geldt vooral de woningbouw. Als men zou zeggen, dat het verleden jaar n.et die stijgende H.in in de woningbouw niet zo goed gesteld was als in het jaar daarvoor, dan is hierop maar één laconiek antwoord mogelijk: .Zelfs een katholieke minister kan het niet helpen, dat er lange winters kunnen voorkomen." „In ieder geval de visie van minister Witte is toch wel een heel andere geble ken dan die van zijn voorganger In 't Veld. Het grote streefcijfer dat minister Witte in zjjn hoofd heeft werd kolder ge noemd. In een interview vond de heer In 't Veld het toch wel goed mogeljjk, dat er 70.900 cii meer woningen per jaar zouden worden gebouwd. Dat is niet zo heel ver meer van Witte's 80 a 85 duizend af." ook de kwaliteit van de woningen gelijke tred met de stijgende welvaart moet hou den, zodat de volgende generatie niet met de brokken zou komen te zitten. De KVP heeft een zeer deskundig programma van actie opgesteld, maar de minister waarschuwde ervoor, dat het verlossende woord niet zo maar gesproken kan wor den. Een ding is zeker, zei hjj. Vandaag loopt er in Nederland geen enkele bouw vakarbeider meer werkloos rond. In 1952 toen minister In 't Vela een streefgetal van 55.000 woningen had. liepen ei echter duizenden rond, die geen werk hadden. Met man en macht wordt er nu gewerkt en dit moet men niet mis verstaan. AI is het dan op het ogenblik zó. dat de woningnood geen onderwerp tot ver deeldheid mag zijn, de visie op het pro bleem is belangrijk en de visie der KVP is duidelijk. Een klare verhouding tussen individu en staat, een afwijzing van het staatssocialisme, het belang van alle ge zinnen van alle lagen der bevolking, eigen woningbezit, grotere huizen, een eigen taak zowel voor de individu als voor de particuliere ondernemingen, de taak van de PBO dit alles, zo besloot minister Witte, is een gevolg van een ge zonde katholieke maatschappijleer. „Een valse omheining" noemde prof. Romme het beperkte gebiedje, waarbin nen de dóorbraak-partijen de katholieken van Nederland willen terugdringen. Za ken die in het verleden of aan de peri ferie liggen als processieverbod, zondags wet en de in hoofdzaak al uitgevochten onderwijs-gelijkstelling vindt men nog geschikt voor principieel-politieke poli tiek, maar voor de grote actuele poli tieke problemen acht men de partij-poli tieke eenheid van de katholieken onnodig. "Waarom? Zeker is men bevreesd voor (Van onze Haagse redactie) De grote KVP-meeting in Rot terdam was voor de Haagse KVP aanleiding geweest met maar liefst 300 leden acte de presence te ge ven. De salonboten Prins Bernhard, Juliana en Lean vervoerden deze enthousiaste schare die nog werd aangevuurd door een gedeelte van <3e St.-Gregorius-harmonie, de be kende Boerenkapel. Al vroeg ver trok de kleine vloot van de Bier kade en na een uitermate genoeg lijke reis, waarbij de vocale capa citeiten van de aanwezigen duide lijk Werden gemanifesteerd, werd bij de Parksluizen gemeerd. De op varenden vertrokken toen naar het Twaalf-Provinciënhuis waar ge luncht werd. Om kwart over één was daar de harmonie St.-Am brosius aanwezig om de stoet naar de Ahoy' hal te begeleiden. De thuishaven werd niet in het vroegste deel van de avond bereikt. De Haagse gasten in de Alioy1-hal Algemene hilariteit ontstond, toen Romme wees op de mislukte leuzen, door de PvdA aangeheven als „Romme of Drees" of het vormen van een haat-front tegen Romme samen met de communisten „In hetzelfde riool behoort te verdwijnen die kreet van „grabbelton" aangaande het KVP-program", zei Romme en hij voegde eraan toe: „Maar de heer Drees is daarmee al bezig" en hij citeerde een brochure van dr. Drees waarin deze be paalde KVP-opvattingen over belasting verlaging reeds blijkt te delen. Minister Suurlioff heeft vorm gegeven aan de algemene drang voor een ouder- Minister Witte nam vervolgens de plaats van de heer Andriessen in. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat juist in het dynamische Rotterdam, waar de woningnood groot is, deze belangrijke bijeenkomst werd gehouden. Hij vestigde er de aandacht op, dat niet alleen pro- duktie-opvoering belangrijk is, maar dat katholieke politieke machtsvorming, al heeft men er niets op tegen dat deze ge schiedt aan liberale of socialistische zijde. Maar men ziet niet in, dat bij alle poli tieke onderwerpen nationaal of interna tionaal, gestreefd moet worden naar een overeenstemming met de natuurlijke ze dewetten, die door God zijn gesteld. Waar deze wetten'door zovelen verschil lend worden beschouwd, is de katholieke visie voor ons bepalend, zoals ook in de woningbouw. Het enige en uitsluitende middel om de arbeider aan zijn trek te laten komen noemde Romme de vrjjere loonvorming, waartoe de regering schoorvoetend over gaat na een jarenlange drang van de zijde der KVP. Zodcende is er kans. dat de arbeider zijn rechtvaardig deel krijgt in de gestegen welvaart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1