State department publiceert Kroesjtsjefs Een „voor zich zelf sprekend document rede verstopping ZUIDHOLLANDS VEE VRIJ VAN TUBERCULOSE Mollet kan vertrouwensvotum tegemoet zien Beter resultaat ALLAN 1955 De anti-Stalin-campcigne in Moskou Waarde van gulden zal zoveel mogelijk worden gestabiliseerd Verkeerstunnel en spoortunnel vervangen Hembrug f VONDST in T ZOEKLICHT^ Het geheim der piramiden Tito lunchte in het Kremlin Tienjarenplan voor de haven van Antwerpen Dertigste Limburgse bedevaart naar Lourdes OW TAFELWATER Rentenorm kasgeld leningen opgeheven Nieuwe taak voor gezondheidsdienst DW TAFEL WATER mm Groot debat in Palais-Bourbon loopt ten einde OW TAFELWATER Minister Algera opende internationaal spoorwegcongres Pieter Ouborg overleden Afschrijving op verlies bijna niet mogelijk DINSDAG 5 JUNI 1956 PAGINA 5 Krachtige termen Worosjilof „Brits spion Enthousiaste ontvangst in Bolsjoi Theater Geef de strijd niet op tegen GRIEKS KONINGSPAAR IN FRANKRIJK Niet vooruitlopen op even' tuele verbeteringen in arbeidsproduktiviteit Investeringsprogramma van 3,5 miljard VER. GLASVERZEKERING MIJEN VAN HEUVEN GOEDHART PESSIMISTISCH over oplossing vluchtelingen probleem Z.H. Exc. Mgr. G. Lemmens Lij de 1400 deelnemers DRIEJARIG JONGETJE ONDER ZAND BEDOLVEN Interest voor leningen korter dan /es Jaren thans 3V4 pet. APELDOORN KRIJGT TOERISTENOORD VOOR 500 VAKANTIFGANGERS mm: KABELDIE VEN VEROOR ZAAKTEN TELEFOON STAGNATIE Tege Toenadering MRP socialisten ACTEUR JEAN HERSHOLT OVERLEDEN en dader? een jaar gevange nisstraf geëist VERKIEZINGSSCHER- MUTSETJNGEN IN HENGELO „Harmoniseren van tarieven een belangrijk punt Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren een document van 25000 woorden gepubliceerd, dat een „versie" wordt ge noemd van de tegen Stalin gerichte rede, die partijsecretaris Kroesjtsjef p het twintigste congres van dt Sovjet-Russische communistische partij zou hebben gehouden Het ministerie zegt niet ie kunnen instaan voor de authenticiteit <mj het stuk, dat hei gekregen heeft uit „vertrouwelijke bron", doch door het document te publiceren wij het ministerie dit „voor zichzelf laten spreken" Volgens dit thans gepubliceerde document zou Kroesjtsjef in de bewuste rede o.m. hebbrn verklaard, dat het „niet uitgesloten" was, dat Molotot en Mikojan, als Stalin nog enige maanden aan het bewind zou zijn gebleven, op dit congres misschien geer redevoeringen hadden kunnen houden. Stalin was klaarblijkelijk van plan, de oude leden van het politbureau uit de weg te namen. Vaak verklaarde hij, dat de leden van liet polif- bureau door nieuwe mensen moesten worden vervangen Wij kunnen aannemen, dat dit een zinspeling was op een toekomstige liquidering van de oude leden van het politbureau, zo zou Kroesjtsjet gezegd hebben. Kroesjtsjef begon volgens dit docu ment zijn aanval op Stalin met aanha lingen van Lenin. Deze had z.i. een vol komen juiste beschrijving van Stalin ge geven, toen hij hem „buitengewoon ruw" en grillig noemde, een man die geen be hoorlijke houding tegenover zijn kame raden aannam en misbruik van zijn macht maakte, In dit verband maakte de huidige partijsecretaris de inhoud van enkele brieven bekend, waarin Lenin Stalin onder handen nam wegens de ruwe behandeling van zijn vrouw. Volgens een aantekening bij het te Washington ge publiceerde stuk, zouden deze onthullin gen grote beroering onder de partij-af gevaardigden hebben gewekt. Kroesjtsjef zou vervolgens hebben me degedeeld dat de term „vijand van het volk" een uitvinding van Stalin was, die deze voor het eerst in de strijd tegen de aanhangers van Trotzky in de jaren 1935- 1938 gebruikte. „Deze term maakte de wreedste onderdrukking mogelijk, waar bij alle vormen van revolutionaire wet tigheid werden geschonden," zo zou Kroesjtsjef hebben gezegd. Op grond van deze beschuldiging had Stalin vele on schuldige mensen laten liquideren. De inhoud van de rede van Kroesjtsjef was gedeeltelijk al bekend, doch vol gens de thans gepubliceerde versie was zij in veel krachtiger bewoordingen ge steld dan men aanvankelijk had gedacht. Volgens het „State Department" was dit nu gepubliceerde document bedoeld ter voorlichting van de leiding van „een communistische partij buiten de Sovjet unie". Het thema, dat telkens in de rede te rugkomt. betreft de kritiek op de „per soonsverheerlijking" waaraan Stalin zich in toenemende mate zou hebben schul dig gemaakt. Als resultaat hiervan had Stalin zich na de moord op Kirof naar aanleiding van het zeventiende partij congres. schuldig gemaakt aan „vervol gingen op grote schaal én brute schen dingen van de socialistische wetten" Toen alle „uitbuitende klassen" waren geliquideerd, had hij de partij en de NKVD, de geheime politie, in dienst van een massale terreur gesteld. Als een van de talrijken, die op valse gronden gevangen waren genomen en ter dood gebracht, noemde Kroesjtsjef het partijlid Eiche. die in april 1938 werd gearresteerd en begin 1940 terechtgesteld Ook noemde hij de namen van Kossior Choebar, Postysjef en Kosaryef. Vervolgens ging de partijsecretaris in op de „ernstige gevolgen", welke Stalins eenmansbewind in de tweede wereldoor log had gehad. „Stalln had alles voorzien", aldus Kroesjtsjef, ,,en dank zij zijn stra tegie van „actieve verdediging" konden de Duitsers tot Moskou en Leningrad doordringen." Ook had Stalin geen acht geslagen op waarschuwingen, dat een aanval van de Duitsers op handen was. Een gevolg hiervan was. dat de Duitsers aanvankelijk grote successen boekten en de Bussen grote verliezen leden. Ook ai doordat als een gevolg van de door Sta lin georganiseerde zuiveringsprocessen de Russische militaire leiding was ont wricht. Als voorbeeld van een verkeerde be slissing van Stalin op militair gebied noemde de partijsecretaris bijv. de po ging om Charkof te omsingelen in 1942. Door deze actie konden de Duitsers dui zenden Russen doden. Ondanks dergelij ke fouten had men Stalin echter moeten prijzen als het „militaire genie" van de Sovjet-Unie. De later terechtgestelde Beria had han dig gebruik gemaakt van Stalins „onge- Maarschalk Tit0 heeft gisteren tijdens een lunch In het Kremlin verklaard, dat Joegoslavië met vreugde het einde be groet van de „abnormale en schadelijke toestand", die in het recente verleden tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie had bestaan. De lunch vond plaats j„ het grote Kremiinpaieis e" ™®r<J begeven door pre sident Vorosjdof. wera tevens bijge woond door Boelganin, Kroesjtsjef, Sje- pilof cn Molotoi. In zijn toesprak f^e Titp verder, dat hij er zeker van was, dat het Sovjetvolk „dezelfde gevoelens jegen h®t volk van Joegoslavië koestert als de Joegoslaven voor hen hebben". °?rder°^ p#8?6 president verklaarde verder, dat dit be zoek zou bijdragen tot ..dyerzekermg consolidering van de vrede in de gehele ^De gemeenschappelijk® Russisch-Joego. Slavische verklaring die V0*Z [r Belgrado werd getekend ^mnoTtontie" document van historische importantie daar het een „politieke basis vertegen woordigt waarop de betrekkingen tussen beide landen zich ontwikkelen Later legde Tito een krans op Lën.ns graf op het Rode Plein. Tito werd luide toegejuicht, toen hij 's avonds met de Russische 'eldBr9n Bolsjoi-theater arriveerde, waarh« e®" uitvoering van het ballet Laurencla be woonde. Honderden Russen, die in de foyer verzameld waren, bereidden hem en zijn vrouw een enthousiaste ontvangst, toen zü naar de voormalige keizerlijke loge die met de Joegoslavische en Rus sische vlaggen was versierd, werden ge leid. Iooflijke achterdocht", die zich vooral tij dens de oorlog had ontwikkeld. Hierdoor waren duizenden communisten en loyale burgers vermoord. Kroesjtsjef beschuldigde Stalin er van, dat hij persoonlijk „het artsen complot" had georganiseerd, naar aanleiding van een brief van een vrouwelijke arts, Ti- masjoek, die onofficieel medewerkster (Advertentie) DIT IS de manier om verstopping te over winnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig ls om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Z6 nelpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af. u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten. oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nóg eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS i.BVERPILLETJES - f 1.20 per Qacou. was van de staatsveiligheidsdienst Deze vrouw had Stalin geschreven, dat enige artsen vermoedelijk onjuiste behande lingsmethoden gebruikten.- Stalin had hieruit onmiddellijk geconcludeerd, dat er een complot was en hij liet een aantal vooraanstaande specialisten arresteren De voormalige minister voor de staats veiligheid Ignatief gaf hij opdracht, van alle doktoren bekentenissen af te dwin gen. als zij hun hoofd niet kwijt wilden raken. Bij wijze van voorbeeld van Stalins achterdocht zou de partijsecretaris ver der hebben verteld, dat president Woro- sjilof was aangezien voor een Britse agent en dat in zijn woning een afluister- apparaat was aangebracht, om te horen wat daar werd gezegd. Ook was Worosji- lof geweerd van de bijeenkomsten van het politbureau Sommige partijleden zouden hebben gevraagd, waarom de leden van het polit bureau zich dan niet tegen Stalin hadden verzet Kroesjtsjef zei naar aanleiding hiervan, dat Stalin voor mindere kwes ties al vooraanstaande partijleden uit de weg had laten ruimen en dat alle leden van het politbureau zich zodoende in een moeilijke situatie bevonden. „Voor Stalins uitspraak: „als ik met mijn vingers knij^, is er geen Tito meer", hebben wij duur betaald." zo zou Kroes,jt- sjefe voorts gezegd hebben. In deze uit lating zag hij een bewijs voor Stalins grootheidswaanzin. Dat nu de normale betrekkingen met Joegoslavië werden hersteld, wilde echter niet zeggen dat de Joegoslavische leiders geen fouten hadden gemaakt en geen tekortkomingen hadden. Deze waren echter door Stalin sterk over dreven. Om herhaling van de onder en door Stalin gemaakte fouten te voorkomen, had het centrale partijcomité zich nu krachtig uitgesproken tegen de persoons verheerlijking. De partijleiding zou veel werk hebben met het herzien van wijd verspreide verkeerde opvattingen op ge schiedkundig, economisch en cultureel gebied, die een gevolg waren van de per soonsverheerlijking. O.m werd er ge werkt aan een nieuwe uitgave van de Sovjet-geschiedenis van de oktober-revo- lutiè tot en met de tweede wereldoorlog. Koning Paul en Koningin Frederica van Griekenland, vergezeld van hun dochter Sophia, zijn gisteren voor een of ficieel bezoek van drie dagen in Frank rijk aangekomen. In de haven van Tou lon werden zij met 21 kanonschoten be groet. Zij hadden de reis gemaakt aan boord van de kruiser „Helli". Het gezelschap komt vanochtend in Pa rijs aan. In de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot gewijzigde vaststelling van de Wet Toezicht Krediet wezen deelt de minister van financiën o.a. mede, dat het ook zijn mening is dat het aan het regeringsprogramma 1951, waar bij een consumptiebeperking werd aan vaard, te danken is, dat de huidige Wet Toezicht Kredietwezen wat het sociaal- economisch toezicht betreft niet behoefde te worden toegepast. Hierbij mag echter niet uit het oog worden verloren, dat vóór de uitvoering van dit regeringsprogramma de Ned, Bank kredietrestrictieve maatregelen had afgekondigd. Door het immobiliseren van een belangrijk deel van de zich in handen van banken bevindende liquiditeiten werd het disconto van de Ned. Bank, dat in april 1951 werd verhoogd van 3 pet op 4 pot, effectiefgemaakt. Mede hierdoor kon de betalingsbalanscrisis van 1951 vrij snel worden overwonnen. Men kan bij de inflatoire ontwikkelin gen onderscheid maken tussen inflatie, die haar impuls vindt in een toegenomen bestedingsdrang, en die, welke haar oor sprong vindt in een stijging der kosten elementen, zoals de lonen. Monetaire maatregelen, zoals kredietrestrictie, zijn nu bij uitstek geëigend om te worden toegepast bij een z.g. bestedingsinflatie Het effect van niet uit bestedingsinflatie voortvloeiende kostenstijgingen is echter (Van onze Brusselse correspondent' Tijdens de jongste ministerraad heeft de minister van Openbare Werken een wetsontwerp Ingediend voor het wijzigen van de buitengewone begroting voor 1956, i.v.m. het verwezenlijken van een investe ringprogramma voor de haven van Ant werpen. Daarin wordt de bouw voorzien van een vjjfde en een zesde havendok. Dit plan loopt over tien jaren en zal een uitgave van 3% miljard franks vragen. Gaat alles zoals thans wordt voorzien, dan zal het vijfde havendok ten zuiden van de petroleumhaven worden gebouwd. Ver wacht wordt, dat dit ook in 1958 zal zijn voltooid. Het zesde dok komt ter hoogte van de Kruisschans en de Boudewijnsluis Met de bouw ervan zou in 1960 worden be gonnen en het zou in 1961 klaar moeten zijn. Vanuit dit dok zou het Moerdijk kanaal beginnen, dat ten noorden van Berendrecht een zijkanaal naar de Schelde zou krijgen. In het tienjarenplan worden ook ver- beterings- en uitbreidingswerken aan de kaden voorzien, meer speciaal aan de zui- der-petroleumkaden. Ook modernisering der kranen staat op het programma. De nodige gronden voor die dokken zullen t bekwame spoed worden onteigend. .®r nog een ander tienjarenplan voor- dat U miljard franks zal vergen. Dit 6 betrekking op het bevaarbaar van het kanaal Brussel-CharlerOi- van 1350 tonret°n"Pér0nne V°°r schepen w! Vereenigde Glasverzeke ring Mijen kan op 1955 terugzien als een laar waarvan de uitkomst alleszins be vredigend is aldus bet verslag. De ver- lies- en winstrekening wijst een voorde lig saldo aan van f 2C.604 (12 400) Het di vidend is vastgesteld op 15 pet (onv.). niet altijd te corrigeren door monetaire maatregelen, zodat het accent der te nemen maatregelen elders moet liggen. In antwoord op de vraag of op den duur, ondanks juiste bespeling van het instrument der monetair-politieke maat regelen, het beleid in andere sectoren, o.m. de op het gebied van de lonen ge voerde politiek, een ongunstige invloed op de waarde van de gulden zal uitoefe nen, wijst de minister er op, dat het stre ven der regering er steeds op gericht zal moeten zijn dat de maatregelen op het gebied der loonpolitiek op den duur zo min mogelijk vooruitlopen op eventuele verbeteringen in de arbeidsproduktiviteit. Voorts wijst de minister op de nadruk, die door de regering wordt gelegd op het streven naar prijsstabiiisatie. De gevoerde monetaire politiek zal, te zamen met deze maatregelen, er toe moe ten leiden de waarde van de gulden zo veel mogelijk te stabiliseren. De hoge commissaris van de VN voor de vluchtelingen, dr. van Heuven Goed hart, zegt in zijn jaarrapport aan de Al gemene Vergadering, dat het fonds van de organisatie in slechte toestand ver keert. Hij toont zich pessimistisch aan gaande de mogelijkheid om het vluchte lingenprobleem voor einde 1958 wan neer zijn mandaat afloopt opgelost te krijgen zonder dat hij nieuwe steun ont vangt. Hij hoopt, dat de Algemene Ver gadering te dien aanzien een positief be sluit zal nemen. Door het uitblijven van verwachte regeringssubsidies is het wei nig waarschijnlijk, dat het program voor net lopende jaar geheel uitgevoerd zal kunnen worden. Joego-Slavië heeft doen weten, dat a?ar het probleem van de emigranten uit uost-Europa wordt opgelost zonder de medewerking van het hoge commissa riaat van de VN. Gisteren zijn uit Maastricht twee trei nen met ongeveer 1000 pelgrims en 50 niet bedlegerige zieken naar Lourdes vertrokken. Vanmiddag vertrok eveneens een trein met 250 liggende zieken uil Maastricht. Deze drie treinen met bijna 1400 deelnemers (verplegend personeel helpsters. gezinsverzorgsters, brancar diers. medische en geestelijke staven in begrepen) vormen de Dertigste Limburgse Bedevaart naar Lourdes De bisschop van Roermond. Z H Ere mgr dr. G Lem mens, vergezelt deze bedevaart Hij rtjdl mede met de ziekentrein Vandaag zijn in Alkmaar, Den Haag en Arnhem tretn- transporten voor zieken samengesteld mei bestemming Maastricht. De zieken, die uit andere delen van Nederland afkomstig waren, werden met ziekenauto's naar Maastricht vervoerd. Mgr. Lemmens zal in Lourdes op de nog vast te stellen z.g. „Limburgse dag' ln de grot een Hoogmis pontificeren en op die dag de zegening voor alle zieken in Lourdes verrichten. Het driejarig zoontje van de fam Th. in Den Bosch is gisteren bij het Spelen om het leven gekomen Het kind had zich verstopt in een zandhol, dat in een kuil was uitgegraven Toen men na ge ruime tijd de kleine miste, was men aan vankelijk de mening toegedaan, dat hij tn de rivier de Aa verdronken was. Lang durige dreggingen leverden evenwel geen resultaat op Ten slotte vond men in de kuil het hjkje, bedolven onder het zand SP. Naar wij vernemen, is door de minis ter van Binnenlandse Zaken, mede na mens zijn ambtgenoot van Financiën, een circulaire verzonden aan Gedeputeerde Staten der Provinciën, waarin de voor lagere publiekrechtelijke lichamen gel dende rentevoorschriften voor kasgeld leningen en voor geldleningen met een gemiddelde looptijd korter dan 6 jaren worden herzien. tn deze circulaire wordt er de aandacht op gevestigd dat de monetaire maatrege len een verkrappende invloed hebben uitgeoefend op de geldmarkt, terwijl in de huidige conjunctuurphase nog een verdere verkrapping kan worden ver wacht. Deze verkrapping heeft een stij ging van de rentetarieven op de geld markt tengevolge gehad. De ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën zijn dan ook de mening toegedaan dat de bestaande rentevoor schriften met betrekking tot kasgeld leningen een belemmering voor het op nemen en continueren van korte kredie ten opleveren. Derhalve is de rentenorm voor kasgeldleningen. die thans 1% pet is, buiten werking gesteld. Tevens is in vorenbedoelde circulaire de norm voor onderhandse geldleningen en obligatie leningen met een gemiddelde iooptjjd korter dan 6 jaren vastgesteld op 3'4 pet. Naar wij vernemen is b\j het ministerie van verkeer en waterstaat een besluit gevallen inzake het aanleggen van de Hemtunnel. Men zal evenwel van .Hem tunnels" kunnen spreken want de Hem brug zal naar de mening der deskundigen niet alleen vervangen moeten worden doot een spoorwegtunnel Daarnaast ls het ook noodzakelijk gebleken tussen de in aan bouw zijnde spoorwegverkeerstunnel te Velsen en de geprojecteerde Y-tunnel te Amsterdam nog een derde verkeerstunnel onder het Noordzeekanaal door te leggen Deze zou dan ter hoogte van de tegenwoor dige Hembrug. in de buurt van de spoor- iv»etnnnel moeten worden gelegd. Nadere gegevens over dit project zullen binnen afzienbare tijd worden ge publiceerd. (Van onze correspondent) Wanneer de gemeenteraad van Apel doorn goedkeuring hecht aan een desbe treffend voorste] van B .en W.- zal aan de Soerenseweg een vakantiecentrum wor den gesticht, dat plaats biedt aan minsten. 500 personen De raad heeft het vorige jaar met 21 tegen 15 stemmen zich ver enigd met de door het gemeentebestuu voorgestelde plaats tot oprichting van het centrum, doch over de voorwaarden inzake het verlenen van een recht van erfpacht aan de toekomstige exploitanten van du vakantiecentrum kon toen nog geen over eenstemming worden bereikt Na ampel- besprektng is deze overeenstemming nu verkregen. Het voornaamste is, dat het erfpacht voor de duur van 50 jaar zal worden verleend Van het totaal aantal in de bungalow beschikbare bedden mag ten hoogste 5° pet. worden verhuurd aan Instellingen, on. dernemingen en verenigingen. UIT HET WOELIGE EGYPTE welks premier Nasser in het Midden Oos ten allerlei politieke verwikkelingen te weeg brengt, is kort geleden een vrij wel onbekend geleerde teruggekeerd naar Engeland. Prof Emery directeur van de Egyptian Exploration Society heeft in alle stilte iarenlana onderzoekin gen gedaan naar de koningsgraven van Sakkara In de omgeving van Sakkara zijn de koningen of farao's begraven van de eerste dvnastie. die over geheel Egypte geheerst hebben Ongeveer drie duizend iaar voor Chris tus werden de koninkrijken van Boven- en Beneden-Egypte onder één scepter verenied Dit zou r|in gebeurd, door de legendarische farao Menes. Prof Emery heeft diens graf onderzocht Hij meende te kunnen zeggen dat de legendarische Menes niemand anders was dan Hor-Aha de koning van Abydos in Boven-Egypte. Tn de loop der duizenden laren van Egyptisch geschiedenis zijn die twee na men verwisseld geworden De unificatie van Egypte door Hor- Aha heeft grote politieke gevolgen gehad, doch tevens belangrijke Invloed uitgeoe fend op de kunst en de cultuur van het land Prof Emery, die al sinds 1935 de tomben van de farao's der eerste dynastie van het Verenigde Egypte uitgegraven heeft is er van overtuigd te langen leste het geheim van de piramiden ontdekt te hebben. Dit geheim is geen mysterie.vol span ning en schokkende gebeurtenissen. Het is 'n geheim, dat vrijwel uitsluitend histo rici en archeologen alsmede belangstel lenden in de geschiedenis van de bouw kunst heeft geïntrigeerd. Er bestond tot voor kort verschil van mening.over de wiize waarop de befaam de piramiden, de graftomben van de gro te heersers over de Nijldelta, op den duur ontstaan zijn. Vrij algemeen werd aange nomen, dat ze zich uit bepaalde architec tonische vormen ontwikkeld hadden, doch welke dit waren hierover tastte men vrij wel in het duister Volgens prof. Emery is de piramide een combinatie van twee oeroude stijlen van grafmonumenten. De koningen van Boven-Egypte lieten voor zich graftom ben in de vorm van een driehoek bouwen. Hiertoe werd een grafheuvel opgewor pen die later met stenen werd afgedekt. In Beneden-Egypte bouwden de farao's vierkante graftomben welke ze door een ho"p muur lieten omringen. Toen Boven- en Beneden-Egypte ver- enlgq waren moeten de nieuwe heersers naar een nieuwe vorm gezocht hebben waarin de voornaamste elementen van de twep bouwwijzen verenigd werden- Ver moedelijk had dit een svmboltsche bete kenis: ook in de plaats, waar de dode heerser begraven werd, moest de een heid van het rijk tot uitdrukking wor den gebracht. De architecten moeten naar een com- nrnmts gezocht en dit gevonden hebben Aldus ontstonden de eerste piramiden, welker flanken door treden werden ge vormd Dergelijke piramiden werden door de faro'g van de derde dynastie gebouwd, met name door de beroemde farao Zozer. Gedurende de Vierde Dynastie verdwe nen de treden en werd de opoervlakte van de piramiden glad gemaakt Aldus zijn de grote piramiden van Gizeh ge bouwd. Door prof. Emery wordt als vaststaand aangenomen, dat de opvatting, als zouden de piramiden uit de z.g. mastaba, een antieke vorm voor graftomben tn Egypte zijn ontstaan, niet gehandhaafd kan wor den gezien de bewijzen, die hij voor zijn stelling kan aanvoeren. De geometrische eenvoud van hun constructie ontstond uit een ingewikkelde combinatie van twee grondvormen, is zijn standpunt. Uitgangspunt van zijn theorie is de tombe van de koningin-moeder Her-neit geweest een heerseres uit de Eerste Dy nastie. De vorm er van deed bij hem de perste vermoedens rijzen welke voor hem de mogelijkheid openden, het architectoni sche geheim der piramiden op te lossen. Koningin-moeder Her-neit, wier mum mie hij vond. werd door haar grootvizier Hema-Ka begraven en deze hechtte zijn zegel aan haar tombe. Blijkens haar ge beente moet ze heel oud geworden zijn. Een buitgemaakte Duitse snorkelinstal latie, gemonteerd op een torpedovormig gevaarte, wordt op het ogenblik door de Amerikaanse marine gebruikt voor het beproeven van anti-duikboot apparatuur. Het .vaartuig" kan op afstand bestuurd worden, doch er is ook een mogelijkheid om achter het torentje op een soort sa- del plaats te nemen. In Gouda belegde gisteren de Provinciale Gezondheidsdienst in Zuid-Holland een feestvergadering ter gelegenheid van de vrijmaking van de rundveestapel van to berculose in deze provincie. Ruim vjjl honderd vertegenwoordigers van de kring besturen vulden de grote zaal van Ktins' min, toen de voorzitter van de gezond heidsdienst, de heer A. Tukker de verga dering opende. Ir. A. W. v. d. Plassche, de directeur- generaal van de landbouw, sprak zlji vreugde uit over het volledige succes van het vijf-jarenplan, dat zo zei hij ge slaagd was, dank zij de samenwerking tus sen bedrijfsleven, wetenschap en overheto Hij vertrouwde erop, dat deze goede ver standhouding zou voortduren in het belang van de algehele gezondmaking van de Zuidhollandse veestapel. De directeur A. A. Oskam gaf vervol gens een overzicht van de verrichte werk zaamheden Vijfentwintig procent van hei door tuberculose aangetaste vee in Neder land huisde in Zuid-Holland en het stemde tot voldoening dat men binnen zulk een korte tijd het vee had kunnen saneren. D? heer Oskam noemde de volgende taak van raggfflailfe&É&iflre&ll m de gezondheidsdienst de bestrijding van de abortus Bang, een ziekte, waar ongevet 35 pet van de bedrijven in Zuid-Hollar mee besmet is en die jaarlijks aan onze na tionale veestapel een schade toebrengt van f 45.000.0000. Natuurlijk zal men vooral in de komende vijf jaar scherp toezien, dat de tuberculose niet opnieuw kans krijgt de veestapel aan te tasten. De vergadering, die een zeer geanimeerd verloop had, werd bijgewoond door d' commissaris van de koningin in de provin cie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en d.- ourgemeester van Gouda, mr. dr. K. F D James, die eveneens het bestuur met de bereikte resultaten complimenteerden. v (lelefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenochtend. Hedenmiddag om drie uui komt de Franse Kamer bijeen om een einde te maken aan het debat ovei de politiek van de regering. Zij zal da« moeten stemmen over ac vertrouwenskwestie, die premier Mollet gesteld heeft met het tweeledige doel om in de eerste plaats een klare beslissing te krijgen over de politiek, die zijn regering in Noord-Afrika voert en om in de tweede plaats de goedkeuring te krijgen voor zijn algemene politiek, een nieuw investituursvotum dus. Er bestaat geen twijfel over of Mollet zal inderdaad het vertrouwen van de Kamer krijgen. Dooh wanneer zijn meer derheid slechts beperkt zal zijn dan zal dat aan hemzelf te wijten zijn. omdat hij geëist heeft, dat de motie van vertrouwen zowel de Marokkaanse en Tunesische po litiek als die ten aanzien van Algerije zal omvatten. Een deel der Kamerleden van de rechterzijde is immers fel gekant te gen de Tunesische en Marokkaanse po litiek van de heer Savary, terwijl zij het wel geheel en al eens zijn met de poli tiek van de heer Laeoste ten aanzien van Algerije. Door meer dan twee-derde van de Kamer wordt de Algerijnse politiek van Laeoste niet alleen volledig onderschre ven. doch de plannen van de residerende minister worden zelfs als de enig moge lijke oplossing beschouwd Daar de afge vaardigden met uitzondering van de communisten, de Algerijnse politiek pp de voorgrond stellen zal <je regering, in weerwil van de reserves, die ten opzichte van de politiek van Savary gekoesterd worden het vertrouwensvotum dus krijgen. Overigens is dit d®hat ook voor de ver houdingen in de binnenlandse politiek van groot belang geweest Nu ng het af treden van Mendès-France een geduchte breuk in het republikeinse front geko men is. wordt bii tal van MRP'ers op nieuw de hoop levendig op een samen gaan met de socialisten. Doch erg snel zal dit voorlopig wel niet gaan. De heer Teitgen, de huidige voorzitter van de MRP verklaarde zondag: „In de MRP zijn wij bereid het nodige te doen om de meerderheid te verruimen, maar het is daarom niet nodig, dat wij aan de rege ring zouden deelnemen. Het is alleen van belang, dat het program van de meederheid duidelijk omschreven wordt" Tijdens het debat kon men ook merken dat vele socialisten de steun van de MRP mogelijk wilden maken. Een bewijs hier van is het antwoord, dat de socialistische minister Laeoste aan de MRP'er Buron deed toen deze hem op de tribune vroeg of zijn besluit om drie priesters van de Franse missie uit Algerije te zetten, niet te haastig was genomen. Ook vroeg hij of de feiten die deze uitzetting motiveer den. wel juist waren. De minister antwoordde toen, dat de zaak voor een tweede maal onderzocht wordt sn dat hij er met de bisschop van Algiers over had gesproken. Bovendien had hij persoonlijk de priesters voor hun vertrek onvangen. De minister eindigde met te zeggen: .In ieder geval heb ik de prefect, die het besluit genomen had, ontslagen". Men is dus ver van de slagzinnen tegen de MRP uit de verkiezingsstrijd. Trou wens niets ts overgebleven van die slo gans voor het republikeinse front, waar van de voornaamste was tot elke prijs de vrede in Algerije. Het debat, dat heden aflooipt. kan dan ook beschouwd worden als de genadeslag voor het republikeinse front. De acteur Jean Hersholt, die in 435 films is opgetreden en dit vooral bekend werd door zijn rollen in „Alexanders Rag time Band" en als dr. Christian in ..Meet dr. Christian" is zaterdag jl. na een lang durige ziekte op 69-jarige leeftijd overle den. Hij stond bekend om zijn menslievend heid en heeft veel gedaan voor zijn mede acteurs. Hersholt. een Deen avan afkomst, kwam in 1013 uit Kopenhagen naar de VS. waar hij zich liet naturaliseren. Voor de Maastrichtse rechtbank ls gis teren tegen de 30-jartge koopman P, D en de 32-jarige grondwerker W. K., ver blijvende in de woonwagenkampen, ieder een jaar gevangenisstraf geëist wegens diefstal van telefoonkabel te Susteren. De mannen hadden ln de nacht van 10 op 11 april een stuk telefoonkabel, dat te Susteren dwars door de Geleenbeek lag op een diepte van 20 cm onder het water oppervlak, losgekapt Voor de rechtbank voerden zij ter verontschuldiging aan. dat zij ln de mening verkeerden dat het een door de Duitsers achtergelaten kabel was ®n. ze uit de kranten vernamen, dat het gehele telefoonverkeer tussen Zuid- en Noord-Limburg was verstoord door hun diefstal, hebben ze uit angst de kabel tn Sittard weggegooid. Daar werd enkele da gen later het gestolene door de politie ge vonden. De dieven zijn bij hun daad aan een ern. stig gevaar ontsnapt. Vlak bij de plek waar ze met een hamer, later met een stuk steen, op de kabel hadden gehakt lag een elektriclteits-kabe] onder hoge span ning. Als die door de mannen zou zijn be schadigd. had dit voor hen noodlottige ge volgen kunnen hebben. (Van onze correspondent) In de noordelijke stadswijk van Hengelo, waar ruim 70 pet. van de bewoners ka tholiek is. is gisterenavond het verkie- zings- wagenspel van de P v. d A door de jeugd onmogelijk gemaakt Een groot aantal jongens en meisjes verdrong zich met K.V.P.-affiches rond de wagen en toen het spel zou beginnen, werden de woorden van de spelers overstemd door gezang van de jeugd. Van een opvoering in een andere straat, waar uitsluitend ka tholieken wonen, werd daarna afgezien SPA Minister mr. J. Algera heeft gisteren in de met prachtige bloemen ver sierde Ridderzaal te Hen Haag het inter nationale spoorwegcongres, dat tot en met 8 juni in Den Haag-Scheveningen wordt gehouden, geopend. De 70 jaar lange geschiedenis nagaande van de internationale samenwerking op spoorweggebied, welke thans tot uitdruk king komt 'n de „Association Internatio nale du Congres des Chemins de Fer" zeide minister Algera o.m., dat langs deze weg voor het vervoer van passagiers en goederen zeer veel is bereikt. Ook in technisch opzicht kwam men tot belang rijke resultaten. Door de ontwikkeling van weg- en luchtverkeer hebben de spoorwegen geenszins aan belangrijkheid of waarde ingeboet. Integendeel; zij hebben door rationalisatie en modernisering ieder voor zich en samen een belangrijke plaats in het vervoerwezen behouden Spoorwegen, aldus de minister, ziin onmisbaar voor het economische bestel in harmonische samenwerking met andere onderdelen van het transportsysteem. Ter voorko ming van de loyale concurrentie is het harmoniseren van tarieven een belangrijk punt. Evenals burgemeester mr. F. M. A Schokking van Den Haag. die de con gressisten welkom heette, wenste minis ter Algera de aanwezigen algeheel wel slagen van de werkzaamheden toe. De congresvoorzitter, de heer M. de Vos, directeur van de Belgische spoorwe gen, bracht dank voor in Nederland ge boden gastvrijheid en stelde voor een telegram van hulde aan Koningin Juliana te zenden, welke voorstel met een hartelijk instemmend applaus werd aan vaard De openingszitting werd door vele auto riteiten, onder wie de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz en door de secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, mr D. G. W. Spitzen bijgewoond. De regering bood na afloop van de of ficiële opening een ontvangst in de Rol zaal aan. De in Dordrecht geboren kunstschilder Pieter Ouborg is op ruim 60-jarige leef tijd tn Den Haag overleden. Na zijn schoolopleiding voelde P. Ou borg zich aangetrokken tot het kunst schilderen. Hij verbleef vele jaren in het toenmalige Nederlands-Indië en keerde in 1939 naar Nederland terug. Hij vestigde ztch toen ln Den Haag. Pieter Ouborg heeft vele landen van Europa voor het maken van studiereizen bezocht. In 1950 behaalde hjj met zijn omstreden schilde rij „vader en zoon" de Jacob Marisprijs, die leder jaar door de gemeente Den Haag wordt toegekend. Pieter Ouborg was lid van de kunstenaarsvereniging „Vrije beelden". Zijn gevoeligheid in het spel van lijn en kleur behoorde tot zijn grootste kwaliteiten. De Amerikaanse minister van landver- dediging, Wilson, is uit Honoloeloe naar Bikini vertrokken, waar hij „een of twee door kernenergie teweeg gebrachte ont ploffingen" zal bijwonen. Hij verklaarde, dat deze proefnemingen „niets opzienbarends" zullen hebben. Reeds enkelp maanden nadat de N.V Allan en Co's Kon. Ned. Fabrieken van Meubelen en Spnorwegmaterleel te Rot terdam het vertraagde verslag over 1954 heeft gepubliceerd, wordt de balans en verlies, en winstrekening over 1955 over gelegd. In het voorgaande verslag werd reeds uiteengezet, dat de moeilijkheden der vo rige jaren slechts geleidelijk werden overwonnen, hetgeen oorzaak 1? geweest van hoge extra kosten alsmede van een lagere produktie dan bij normale uitvoe ring van het programma mogelijk ware geweest Alhoewel de bedrUfsrekrning een be langrijke verbetering vertoont t.o.v. 1954, kan op het verlies bflna niet worden af geschreven. daar diverse andere reserve ringen, verhoogde rentekosten enz. mede in verband met de In vorige verslager genoemde vertrartn<"'n moesten worden opgenomen De verw-htingen t.a.v. het compenseren van e»i gering gedeelte van hef verliessaido, die in het vorige Jaar verslag tot uitdrukking werden gebracht, zfln tijdens het opstellen dezer Stukken doorkruist door de nabetaling van 3 pet. over de lonen van 1955. De directie heeft gemeend het hiervoor benodigde bedrag van ongeveer f 100.000 te moeten reserveren. DP produktlerijfers ontwikkelen zich in de laatste tijd in gunstige richting op grond van de algemeen ondervonden me dewerking van het gehele personeel. EWkens de winst, en verliesrekening bedraagt het voordelige saldo van de be- drijfsrekening f 1 170 225 (76 276) en het saldo van bijzondere lasten en baten 103 523 (81 893) Na aftrek van afschrij vingen ad 552 847 (485 128), Interest ad f 337.732 (138.580), reserve personeelsbe langen f 130 000 (125.523), reserve voor 3 pet welvaartdeling 100 000 en enkele ander0 posten, ls er een saldo winst van f 2 795 (v. j. verlies f 611 063). Op de ba lans resteert noe een verliessaido van ti 771.590.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5