Washington begint aan Tito te twijfelen Tijdelijk e regeling af betalings- overeenkomsten Senaat ondanks kritiek akkoord met regeringsvoorstel Een hoger doel richtlijn voor KV.P.-politiek Nauwer contact tussen overheid en bedrijfsleven Langer werken in zomer voor groter aantal woningen Congres levert slag om buitenlands hulpprogramma Eisenhower neemt het op voor de neutrale landen GEEN „BLOEDPROEF" TOCH ALCOHOL METEN Mollet stelt opnieuw vertrouwenskwestie B Op iveg naar liet stemlokaal Donderdag 7 juni 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Titanenwerk in de Maasmond Bijna twee miljoen kilo stro één vuurzee Amerikaans apparaat doet het zonder dokter Verblijfplaats van kardinaal Mindszenty? Netten zaten vol baring öiSPil Militairen (met verlof) onder geleide tot voor de trein Voorbeeld van slechte wetgeving De honderdduizend er uit Minister Witte tot r.-k. aannemers Langer werken in de zomer WEERBERICHT Tijdens het grote debat over het programma voor de buitenlandse hulpverlening, dat gisteren in het Amerikaanse Congres geopend werd, zijn enkele zeer felle aanvallen gelanceerd tegen president Tito, die op het ogenblik een vriendenbezoek in Moskou aflegt. De verzoe ning, die klaarblijkelijk weer volmaakt is tussen Tito en het Kremlin, domineerde het debat. De democraten Michael Feighan uit Ohio, gesteund door de repu blikein Fulton en een aantal andere republikeinen, kondigde aan, dat hij een amendement zou indienen, krachtens hetwelk niet alleen alle militaire en economische hulp voor het komende jaar aan Joego slavië zou worden geweigerd, doch ook alle hulp, die Joego-Slavië op het ogenblik ontvangt zou worden stopgezet. In de Senaat had Joseph MacCarthy gisteren reeds een soortgelijk voorstel gedaan. Ook president Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse pers conferentie gesproken over de Amerikaanse hulp aan Joego-Slavië. Hij verklaarde, dat deze kwestie opnieuw bestudeerd moest worden. De V.S. dienen zich er van te vergewissen waar zij met maarschalk Tito aan toe zijn, zo zeide hij. Rede van Dulles aangekondigd Tito wil naar V.S. komen Spectaculaire brand in Veendam Zaterdag overvloed van groene Sb iail Om dringen te voorkomen Op de koop toe GOEDE KOFFIE JN HAARLEM Rampzalige gevolgen Vroegere indiening beter geweest Prijsstabilisatiebelei Econoom tegenover jurit U itverkopenwe Loonsverhoging doorbe rekenen" De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien, hier en daar met onweer. Overwegend matige wind, ruimend naar west. Koel weer. Vrijdag 8 juni: Zon op 4.23, onder 20.59 uur; maan op 3.55, onder 20.41 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Eisenhower Verklaarde desgevraagd, dat hii Tit0 niet als een volslagen ver liespost beschouwde. Volgens hem wordt Tito op het ogenblik met zovee.i uitbundigheid in Moskou ontvangen omdat de Russen gedwongen znn grote concessies te doen aan de Joegoslavi sche president, nadat deze met succes het Sovjetregime weerstaan had. Wat betreft het regeringsprogramma voor de buitenlandse hulpverlening waarover het Congres zojuist is begon nen te debatteren, zeide de president dat het tragisch zou zijn als de rege ringsvoorstellen niet werden aanvaard De V-S. dienden hun programma's voor buitenlandse hulpverlening met even veel ernst op te nemen als zij destijds tussen 1941 en 1945 de oorlog hadden opgevat. (De commissie van buitenlandse za- jcen van het Huis van Afgevaardigden heeft voorgesteld om het regerings programma. dat 4900 miljoen dollar be loopt, met 1.109 miljoen dollar te be knotten). Eisenhower verklaarde verder, dat de V.S. bij hun vredesbemoeilngen reke ning moeten houden met de bijzondere standpunten, die sommigp landen in nemen. Zeer klaarblijkelijk zinspeelde hij hier op de kritiek, die. in kringen van het Congres veelal uitgebracht wordt op India en andere „neutralistisehe lan den". De president wees erop dat. al zijn sommige landen ook neutraal, dit nog niet behoeft te impliceren, dat deze lan den neutraal zijn ten opzichte van goed en kwaad, ten opzichte van wat past en wat niet past. In dit verband kondigde de president aan. dat minister Dulles a.s. zaterdag te Iowa een rede zal houden .waarin hii de nadruk zal leggen op het belang van het Program voor buitenlandse hulp van de regering en waarbij hij in het biizonder zal spreken over de rol die de neutrale landen in de wereld spelen. Bii voorbaat gaf Eisenhower zijn volledige steun en instemming aan de rede van Dulles. Voorts verklaarde Eisenhower nog. dat hij- bereid ;s om de Sovjet-minister van defensie, maarschalk Tsjoekof. naar Washington uit. te nodigen, mits de Sov jet-Unie de Amerikaanse minister van oorlog. Charles Wilson, naar Moskou uit nodigt. De president maakte het duide lijk, dat, hij de uitwisseling tussen Sov jet en Amerikaanse militaire persoonlijk heden op een strikt wederkerige basis wenst te doen plaats vinden. Uit de opmerkingen van de president over Joegoslavië menen waarnemers te mogen opmaken, dat Eisenhower op het ogenblik aandachtig let op alle teke nen die zouden kunnen wijzen op een nieuwe toenadering tussen Joegoslavië on de Sovjet-Unie. Sommige hoge Ameri kaanse regeringsfunctionarissen zijn verontrust over Tito's bezoek aan Mos kou en vrezen, dat hier een ontwikkeline wor<jt geopend, die uiteindelijk zou kun nen resulteren in een volledige breuk van Joegoslavië met het Westen. Overi gens schijnen er in Washington nogai zeer verschillende opvattingen over Tito's oogmerken te bestaan. Tvr^ii? zel:f verklaarde gisteravond in Moskou dat hij bereid is om als hij £?artoe wordt. uitgenodigd. naar Washington te gaan om daar van ge dachten te wisselen over de betrekkin gen van Joegoslavië met de V.S. In een onderhoud met Westelijke correspon denten op een receptie in het Kremlin zei Tito van mening te zijn, dat zijn bezoek aan Moskou de betrekkingen van Joegoslavië met de V.S. ten Boeae komt evenals trouwens ook de trekkingen met alle andere landen. Gevraagd over de resolutie van Sena tor MacCarthy om alle Amerikaanse hulp aan Joegoslavië stop te zetten ver klaarde Tito lachend: ..Dit is van geen belang. Onze betrekkingen met de V.S. zullen hieronder niet lijden Onze vriend schap zal evenals vroeger blijven". (Sinds gisteren is de Sovjet-Unie de Met een ongeremde vaart vol trekt zich de verandering in een eertijds rustig, agrarisch gebied. Rotterdam grijpt met forse greep zijn kansen en tegelijk met het doorsteken van een dijk, waar door een nieuwe petroleumhaven volloopt, worden al plannen geopenbaard voor wéér een nieuwe oliehaven. Maar het vriendelijkelandelijke Rozenburg verliest daardoor steeds meer zijn karakter tot hei eens een legende zal zijn gewor den Aan dit al wijden wij in ait nummer in woord en beeld een pagina 5. In een voor ongeveer drie kwart met balen stro gevulde loods van de coöpera tieve strokartonfabriek „De Vrijheid" te Veendam, werd gisteravond om om streeks half acht brand ontdekt; de vlam men sloegen toen reeds uit het dak. On middellijk zijn toen de bedrijfsbrandweer en de gemeentebrandweer gewaarschuwd, welke laatste met groot materiaal spoe dig ter plaatse aanwezig was. Nadat men zich toegang tot de loods had verschaft, werd het echter duidelijk, dat aan blus sen niet viel te denken. De grote voor raad stro, ongeveer 114 tot 2 miljoen kg, was reeds één vuurzee. De brandweer heeft zich toen beperkt tot het zo goed mogelijk beschermen van de in de loods opgestelde machines. Ongeveer een half uur nadat de brand was ontdekt, stortte een deel van het dak m, en even later de westelijke zijgevel. De wind kreeg toen vat op het vuur, en ge leidelijk aan vielen steeds meer delen van het gebouw aan de om zich heen grij pende vlammen ten offer. De schade, die door verzekering is ge dekt, wordt geschat op 700 000 gulden. Reeds is vastgesteld, dat de oorzaak niet gezocht kan worden in broei of kortslui ting. voornaamste handelspartner van Joego slavië geworden doordat een handels verdrag werd gesloten, waarbij het totale volume van de handel tussen beide lan den voor 1956 gebracht was van 70 op 110 miljoen dollar. Tot dusverre was Italië met een handelsverkeer ter waarde van 96 miljoen dollar. Joegoslavië's voor naamste handelspartner) Het Witte Huis weigerde gisteravond commentaar te leveren op de verklaring van Tito dat hij bereid zo-u zijn om daartoe uitgenodigd. Washington te be zoeken. Waarnemers hebben de indruk, dat het Witte Huis op het ogenblik niets voor zulk een bezoek voelt, zeker niet zolang geen opheldering is verkregen over de resultaten van Tito's besprekin gen met de Sovjet-leiders. Volgens het Italiaanse katholieke blad „II Quodidiano" heeft de Hongaarse rege ring kardinaal Mindszenty, Je primaat van Hongarije, Felsoepeteny, een klein dorp in het noorden van bet land, als nieuwe verblijfplaats aangewezen. Het blad, dat zegt dit bericht „recht streeks uit betrouwbare bron" te hebben ontvangen, voegt hieraan toe, dat de kar dinaal, naar verluidt, van zijn vorige verblijfplaats in Zuid-Hongarije naar Boe dapest was overgebracht, waar hem her stel in zijn waardigheid op zekere voor waarden in het vooruitzicht werd gesteld Toen hij weigerde de eisen van de com munistische autoriteiten te aanvaarden, zou hij naar het noorden zijn overge bracht. Vorige week meldde het Duitse katholie ke persbureau K.N.A., dat kardinaal Mindszenty weer was gearresteerd, omdat hij geweigerd had een verklaring van trouw aan de Hongaarse regering te te kenen. Premier Mollet heeft gisteren de vertrou wenskwestie verbonden aan de aanvaar ding van zijn plan tot verhoging van het ouderdomspensioen door de Nationale Vergadering Vrijdagochtend zal hierover worden gestemd. Aanvaarding in tweede lezing door de Nationale Vergadering is nodig, omdat de Senaat op 30 mei het wetsontwerp heeft afgewezen. Met het plan is 140 miljard frank per jaar gemoeid. Om dit bedrag bijeen te krijgen wordt o.m. een kleine verhoging van de inkomstenbelasting en een nieuwe belasting op auto's voorge steld. Totnutoe was de opbrengst van de vis serij op de Hollandse Nieuwe zeer schraal, zodat de prijzen voor het pu bliek hoog bleven. Er kan nu echter een flinke prijsdaling worden verwacht, door dat de gehele vissersvloot in de afgelo pen nacht grote hoeveelheden boven wa ter heeft weten te halen. Zaterdag wordt er in alle visserijplaatsen een grote aan voer verwacht van het zogenaamde groene goed. (Van onze Haagse redactie) De chef van de Generale Staf heeft bepaald, dat militairen, die met verlof gaan, in het vervolg in het gelid tot by het portier van de treinen zullen wor den gebracht door de hen begeleidende officieren of onderofficieren. Tot nn toe was de regeling zo, dat dit geleide op hield by de ingang van het station. Op de perrons van de stations in de grote garnizoensplaatsen ontstond dan vaak een dringen, waarbij burgers in het nauw kwamen. Dr. P. H. Esser, voorzitter van de fede ratie van verenigingen ter bestrijding van het alcoholisme en psychiater aan het me disch consultatiebureau voor alcoholisten te Amsterdam, is van mening, dat de „alcometer" nuttige diensten kan bewH zen nu het rapport van de Maatschappij ter bevordering der geneeskunst net ne men van de bloedproef, zijnde een medi sche Ingreep, heeft afgewezen. Zaterdag a.s. za] ten departemente een bespreking over deze oplossing worden gehouden. Tijdens een studiereis, die dr. Lsser verleden jaar naar de Verenigde Staten maakte, werd voor hem deze ..alcometer gedemonstreerd en nader door de uit vinder, prof, Leon Greenberg, professor aan de Yale universiteit, toegelicht. Deze „alcometer" die al op ruime schaal in de Ver. Staten in gebruik is, is een appa raat, waarin men moet blazen, waarna automatisch binnen acht minuten op de peilschaal wordt geregistreerd hoe groot het percentage alcohol is, dat men In het bloed heeft. Het apparaat heeft volgens «Jr. Esser vele voordelen, daar het, zoals hij zegt, niet alleen zuiver registreert, maar ook een medische Ingreep onnodig maakt en tevens door een leek kan wor den bediend. Aangezien het een gemak kelijk vervoerbaar apparaat Is. kan de po- Ittie het zelfs in een mobiele brigade ge bruiken, waarbij elke politieman het kan bedienen. Dr. Esser hoopt binnenkort ook con tact op te nemen met de leiding van de politiekorpsen lp de grote steden, opdat daar deze apparatuur zal worden toege past. Niemand kan z.i. tegen het gebruik ervan bezwaren hebben. De Maatschappij Jbevordering van de geneeskunst niet omdat hier geen sprake is van een medi sche ingreep, en ook de betrokken auto mobilisten niet. In de Ver. Staten wordt aangenomen dat, indien de alcometer" een half pro mille aanwQst, nog geen schadelijke in vloed van alcohol wordt ondervonden, van een half tot anderhalf Is een zc*p- grens, waarbij andere factoren voor de rechter moeten meespreken, maar boven anderhalf promille Is men beslist straf baar en onder invloed. Een beeld van het bezoek, dat het Griek se koninklijke gezin op het ogenblik aan Parijs brengt: Op het station „Bois de Boulogne" werd deze charmante foto ge maakt van Koningin. Frederika, Prinses Sophia, Koning Paul en President Coty. DEN HAAG, 6 juni 1956 De Eerste Kamer heeft gisteren z.h.s. het ontwerp tot tijdelijke rege ling van afbetalingsovereenkomsten aangenomen. In verband met de huidige conjuncturele situatie is in deze regeling de mogelijkheid ge opend om met betrekking tot afbe- talingsovereenkomsten voorschriften te geven tot beperking van de be stedingen. Deze voorschriften kunnen betrek king hebben op de eerste aanbetaling en op het afbetalingsplan voor het resterende deel van de koopprijs. De duur van de regeling is beperkt tot 1 januari 1959. De Eerste Kamer toonde zich heel wat kritischer dan de Tweede Kamer ten aanzien van dit wetsontwerp. De A R- afgevaardigde prof. Hellema opende de rij van sprekers met een uitvoerig betoog, waarin hij de A R.-lijstaanvoerder minis ter Zijlstra danig bekritiseerde. De toelichting van de minister, aldus deze spr„ schiet ernstig tekort ten aan zien van de kardinale vraag, of het euvel inderdaad van zodanige omvang is, dat ingrijpen geboden is. Het verstrekte cijfermateriaal achtte hij onvoldoende om de noodzaak van het wetsontwerp te beoordelen. Verder ontbreken alle waar borgen voor de belanghebbende onder nemers ter verkrijging van hun recht. Er is geen enkele mogelijkheid van be roep. Ook betreurde hij het, dat de S.E.R. niet wordt ingeschakeld. Mr. Pollema (C.H.) koesterde soort gelijke bezwaren. Het ontwerp geeft de minister te grote machtsbevoegdheid. De bewindsman kan nu wel zeggen, dat hij voornemens is bet bedrijfsleven in het overleg te betrekken, maar dat bindt zijn opvolger niet, aldus spr. Het al of niet instemmen met dit wetsontwerp was voor de C.H.-afgevaardigdc afhankelijk van de vraag, of snel ingrijpen noodzakelijk is en zo ja, of een slecht systeem van wet geving dan maar op de koop toe moet worden genomen. Een vraag, die hij zon der meer niet bevestigend kon be antwoorden. Hij typeerde het ontwerp als een voor beeld van slechte, afkeurenswaardige wetgeving. Anderzijds zag hij wel in, dat in de huidige situatie snel ingrijpen geboden is mede in verband met de loonlawine, die de regering op de meest verwarrende wijze heeft ontketend en het daarmede ontstane gevaar van in flatie. Bii aanneming van het ontwerp gaf hjj de bewindsman in overweging aan de Staten-Generaal een drie- maandeliiks verslag uit te brengen over het ingrijpen t.a.v. afbetalingsovereen- konistcn Hierdoor kreeg de Staten- Generaal tenminste een aanknopings punt om de minister ter verantwoording te roepen. De heer Wendelaar (V.V.D.) juichte deze suggestie toe. Ook deze spr. was weinig enthousiast over dit ontwerp. Hii was het eens met de bezwaren van de heren Hellema en Pollema. in het bijzonder met betrekking tot. de concentratie van macht, die door dit ontwerp in handen van de minister wordt gelegd, maar dit weer hield hem er niet van zich voor het regeringsvoorstel te verklaren. De heer Kapteijn (P.v.d.A.) onderschreef „Overal goede koffie". Onder dit motto voert de stichting „Haar lems Bloei" een actie ter verhoging van de kwaliteit der in de Spaarne- stad geschonken koffie. Er is een koffie-commissie opgericht, waarin zitting hebben vertegenwoordiger? van de koffiehandel, het restaurant bedrijf en het vreemdelingenver keer. Jaarlijks zal de „gouden kof fieboon" worden uitgereikt aan die inrichting, die de beste koffie ser veert. HET VALT NIET te verwonde ren, dat de verkiezingscam pagne van de P.v-d.A. zich toespitst op een ageren tegen de persoon van prof Romme. Immers als politieke partij heeft de P.v.d.A., die altijd in een materiële belangen, behartiging haar grootste troeven vond, thans, nu we een periode van betrekkelijke grote welvaart mee maken, weinig meer te bieden. Sedert de oorlog leefde zij eigenlijk dank zij de aanwezigheid van tal van sociaal-economische wensen, voor welker vervulling zij zich te gemakkelijker kon opwerpen, om dat het verschil van mening over de noodzaak ervan meestal geringer was dan over de wijze waarop een en ander moest worden gereali seerd. Zelfs bij de vorige verkiezing concentreerde de P.v.d.A. haar pro paganda nog rond wat zij placht te noemen de Noodwet-Drees. Maar nu dit stokpaardje heeft afgedaan en geen wet-Suurhof die plaats kan innemen, moet Romme er voor opdraaien. Een verstandige kiezer zal zich bij zijn keuze toch laten leiden door de perspectieven, welke de partijen voor de toekomst bieden en in de huidige welvaartssituatie zullen deze partijen pas kunnen tonen wat zij waard zijn. Nu de lonen op be vredigend niveau zijn, de sociale verzekeringen hun afronding nade ren, de maatschappij inderdaad aan ieder naar de mate van zijn be gaafdheden redelijke kansen biedt, blijven er in een socialistisch pro gram weinig kernpunten meer over. Maar voor de katholieke partij zijn nu eerst de voorwaarden vervuld, welke het haar mogelijk zullen ma ken met kracht naar verwezen lijking van haar eigenlijke pro gramma te streven. - IJ HAAR activiteit op sociaal en economisch terrein gaat het er de K.V.P. niet louter om, de materiële welvaart van de burgers te verhogen, maar is het doel in eerste en laatste instantie, hun de goederen en diensten te verzekeren, nodig voor hun culturele en geeste lijke ontwikkeling. Deze laatste is overigens de zeer persoonlijke zaak van ieder individu afzonderlijk, hetgeen hem het recht geeft zijn eigen weg uit te stippe len en de middelen aan te wenden, die hij daartoe nodig acht, zij het met inachtneming van de rechten van anderen. Vloeit hier al het recht op particulier eigendom uit voort, anderzijds vraagt het van de mens respect voor en samenwerking met anderen, maar dit laatste dan op basis van solidariteit en niet van socialisatie. HIERMEE raken we zeer funda mentele punten, ten aanzien waarvan K.V.P. en P.v.d-A. lijnrecht tegenover elkaar staan, al tracht het socialistische verkiezings programma ze thans zoveel moge lijk te verdoezelen. Steeds bij de verwezenlijking var het programma van sociale zeker heid en bij de uitvoering van he op een gezonde welvaart gerichti economische beleid zagen wij eer botsing van deze visies, waarbr gelukkig de christelijke in de mees te gevallen de vormgeving wist te bepalen. Zo b.v. in de synthese van de ouderdomsvoorziening, in de investerings- en de prijspolitiek Alleen daar. waar de socialistische obstructie halsstarrig werd, bleek een constructief en rechtvaardig be leid onmogelijk. Men denke slechts aan het knellende huurvraagstuk (kabinetscrisis van mei 1955) en in zekere zin ook aan de loonpolitiek. Steeds was eigenlijk in het geding de vrijheid van het individu om in solidair verband zijn persoonlijke beslissing te kunnen nemen, waarbij uiteraard gaarne de rol van de staat aanvaard wordt, om in het algemeen welzijn de uiteenlopende belangen te harmoniëren. DE MENS staat niet alleen op deze wereld. Over het algemeen leeft hij in gezinsverband, ter wijl hij, om in zijn levensonderhoud te voorzien, is aangewezen op samenwerking met anderen. Juist hier liggen twee terreinen van katholieke politiek van uit zonderlijk belang, de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie en de ge zinspolitiek. De P B.O., uiteindelijk na lang aandringen en nadat sterke socialistische invloeden waren ge weerd, tot stand gekomen, moet nog steeds tegen aanranding door staats socialistische gedachten worden verdedigd en een van de oorzaken van de te trage groei moet wel daarin worden gezocht, dat van bepaalde zijden getracht wordt wezensvreemde elementen in te voeren. Op de gezinspolitiek, het kern punt van het K.V.P.-programma, hopen wij morgen nog een ogenblik te kunnen ingaan. eveneens de geuite bezwaren, maar vond ze niet zo ernstig. De regering zit nu eenmaal in een dwangpositie, die haar dwingt snel in te grijpen. Eigenlijk had de regering al veel eerder met een rege ling op dit punt moeten komen, zo oor deelde hij. De heer Van Lieshout (K.V.P.) was dezelfde mening toegedaan. Hij zag in het afbetalingswezen meer na- dan voor delen. De omvang van dit verschijnsel is nog veel groter dan uit de tot nu toe geproduceerde cijfers kan worden afge leid. Een verantwoord onderzoek hiernaar is echter erg moeilijk, omdat het afbe talingswezen zo onoverzichtelijk is ge worden: Juist daarom betreurde spr. het. dat niet veel eerder maatregelen ge nomen zijn om de uitwassen ervan tot een aanvaardbaar minimum te beperken. Nu is het kopen op afbetaling ons geheel uit de hand gelopen, aldus de K.V.P.-woord- voerder. De rampzalige gevolgen van het afbe talingswezen schetsend wees hjj met name op de zeer hoge eente, die van de koop lustigen wordt gevraagd zy bedraagt soms 30 a 40 pet. het misleidende colportage-systeem, de ongebreidelde reclame met eveneens misleidend karak ter en de onbegrensde gelegenheid die bet biedt ons veel te veel krediet te vragen. Het is al geen uitzondering meer, dat een eenvoudig arbeidersgezin meer dan de helft van zjjn inkomen naar afbetalings zaken moet brengen. Het ogenblik is thans aangebroken om aan dit euvel paal en perk te stellen. Doen we dit niet, dan zal dit systeem leiden tot een afbetalingsneurose, die men in sommige landen reeds onderken nen kan, aldus spr. De bezwaren van prof. Hellema kon hij in het algemeen niet onderschrijven, behoudens diens opmerkingen inzake het terzijde stellen van de S.E.R. Hij hoopte, dat deze zo enigszins mogelijk zal wor den ingeschakeld. Hij hechtte daaraan meer waarde dan aan een driemaande lijks ministerieel verslag, waarom de heer Pollema had gevraagd. De heer Brandenburg (C.P.N.) was van mening, dat de maatregelen, welke de minister wenst, in feite slechts de minst draagkrachtigen zal treffen en verklaarde op deze grond het ontwerp niet te kun nen steunen. Minister Zijlstra verdedigde het rege ringsvoorstel met grote slagvaardigheid. Hij stelde voorop, dat het afbetalings wezen naar zijn mening zowel ethisch als economisch aanvaardbaar is. Het kan economisch gezien zelfs zeer nuttig wer ken, doordat het de econo mische groei stimuleert. Wel moet men ech ter bedacht zijn op ver storende ele menten in de ontwikkeling ervan. De di recte aanlei ding tot indie ning van het ontwerp is ge weest de ac tuele conjunc turele situatie, die dwingt tot ingrijpen. De bewindsman gaf toe, dat het beter was geweest, als het ontwerp eerder was ingediend. De cijfers waren dan overzichtelijker geweest. Het Groothertogelijk Paar heeft woen. dag een bezoek gebracht aan het wate loopkundig laboratorium. Op de fo: ziet men H.K.H. Groothertogin Chariot van Luxemburg en Z.K.H. Prins Fel (resp. midden en rechts) luisteren nai een uiteenzetting van prof. ir. J. i Thijsse (links) bij het project ,Jtieuu Waterweg", geheel links staat HM. K< ningln Juliana. MINISTER ZIJLSTRA Slagvaardig Wat de rechtszekerheid betreft, g: minister Zijlstra zijn partijgenoot pro Hellema op elegante wijze te verstaa; dat hij wat doorgeslagen was. Er is n geen sprake van een fundamentele ir breuk op de rechtszekerheid. Dat ee nieuwe minister niet gebonden zou zij aan thans gedane ministeriële toezeggir gen. achtte hij geen reëel argument. Dl minister is daaraan wel degelijk gebor den. Hij zou niets anders kunnen, meende hij. De eerste uitvoeringsmaatregelen mor ten snel worden genomen, willen s effect hebben zonder advies van de S.E.R maar na overleg met het bedrijfslevej dat volop aan de gang is. tv at het prijsstabilisatiepolitiek aangaa als dit mislukt, zoals de laatste weke van liberale zijde is betoogd, dan is d; niet alleen een onaangename zaak voor c minister van economische zaken, mar voor het hele Nederlandse volk. Een de' gelijk betoog achtte hij zeer gevaarlij omdat het 't verantwoordelijkheidsbesi van het bedrijfsleven ondermijnt. Dit stabilisatiebeleid kan alleen slage als overheid en bedrijfsleven het gr zamenlijk schragen. De bewindsman wr gaarne bereid de wens van de het Pollema inzake het uitbrengen van ee driemaandelijks verslag te vervullen. Prof. Hellema gat bij de replieken to> wat overdreven te hebben. Hij had d echter met opzet gedaan, omdat hij d indruk had, dat economische zaken b het ontwerpen van wettelijke regelinge al te gemakkelijk met het recht orr springt. Minister Zijlstra kaatste deze br terug door te verzuchten, dat de here juristen al te gemakkelijk met de econc mie omspringen. Verder nam de kamer z.h.s. het ontwerp Uitverkopenwet aan, dat vooral beoof een aantal technische verbeteringen i de bestaande regeling aan te brengen. Aan het begin van de vergadering gs prof. Gerretson (C.H.) na een uitvoerig motivering te kennen, dat hij zijn op mei ingediende motie betreffende het als nog op do onder de grondwet van 194 gebruikelijke wijze aan de Staten-Gene raai mededelen van de overeenkomst me België van 14 oktober 1949 inzake de uit breiding van de bevoegdheden van d Technische Scheldecommissie tot all Delta-wateren weer introk. Voorzitter Jonkman betreurde dez procedure van de heer Gerretson uit for meei-parlementair oogpunt, omdat nocl de kamer noch de regering nu op he betoog van de C.H.-afgevaardigde kon in gaan. Geen voorbeeld ter navolging, z vond hij. Volgende week dinsdag komt in d Eerste Kamer o.a. het wetsontwerp in zake opheffing van de handelings-onbe kwaamheid der gehuwde vrouw aan di orde. Ad Int. In de staatsloterij is hedenmorgen de honderdduizend gevallen op lot nummer; 14 7 9. (Van onze correspondent) Op de tweede en laatste dag van het congres van de Katholieke Aannemers- en Patroonsbond te Arnhem, heeft ir H Witte, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, gesproken over de ver houding tussen overheid en bedrijfsleven Minister Witte zeide, een warme voor stander te zijn van het. nauwer aanhaler van de contacten tussen overheid en be drijfsleven. Daarvoor is echter nodig, dat er ook mensen zijn, die deze contacten weten te leggen Het is daarom zaak men sen te kweken, die in staat zijn de proble men te omvatten. Spreker wees vervolgens op het belan van het langer werken in de zomer, er punt dat ook reeds door de Kath. Bouw patroonsbond aan de orde is gesteld. Tijdens de behandeling van de huishou delijke agenda werd uitvoerig aandacb besteed aan de loonsituatie Voorzitter Ter- lingen zeide, dat, mede door de ongunstige bedrijfsvoorwaarden, momenteel grote spanningen in de bouwwereld bestaan He is van het allergrootste belang, dat de loner en arbeidsvoorwaarden verbeterd worden Zo zullen de zwarte Ionen uitgebannen moeten worden. Het hoofdbestuur stelt zich op het standpunt, dat een loonsverho ging doorberekend zal moeten worden Hei bestuur kreeg na langdurige discussies, die tenslotte op een stemming uitliepen, met overweldigende meerderheid vrij mandaat om in deze geest te handelen bij het loon- overleg met de arbeidersbonden en de zus terorganisaties. Het voorstel van het hoofdbestuur om in overleg en in samenwerking met de zus terorganisaties stappen te ondernemen 'eneinde te bewerkstelligen dat de huidige "rschillen in de overheidssubsidies voor particuliere en wonlngwetbouw worden 'geheven, kreeg eveneens de goedkeuring ■an de vergadering. Na het congres heeft de scheidende voorzitter, de heer Terlingen, tijdens een druk bezochte receptie afscheid genomen als „eerste man" in het hoofdcollege van de Kath. Aannemers- en Patroonsbond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1