VAN NELLE kwalitei Eindhoven reageert feestelijk op vestiging T.H. Galadiner in Luxemburgse ambassade Luxemburgse vorstelijke gasten zagen „Nederland in wording" REMBRANDT-HERDENKING TEN TONELE NIEUWE GEGEVENS OVER EEN AMERIKAANSE KUNSTMAAN HALFZWARE VAN NELLE Plechtigheden op 23 juni voorbode van Dies Natalis? Mgr. dr. L. Kierkels Studenten veldslag in Leiden Opening academisch ziekenhuis te Nijmegen uitgesteld Concentratiekampen in Indonesië Russische oorlogs schepen naar Egypte In Lelystad wapperde het rood-wit-blauw Beiden geslaafd PAGINA 3 Een lichtsignaal flitst Even uitblazen met een Assistent-bisschop bij de pauselijke troon Utrechters haalden olifant terua Bericht beledigend genoemd GEVOELIGE STRAFFEN VOOR ETHERPIRATEN Rijtoer door Zwolle Albert van Dalsum in de titelrol van Rem brandtvan mr. H. M. Planten, dat gisteren in Den Haag werd opge voerd door de Haagsche Comedie. niet-bonafide radiohandelaren onderdelen voor de zenders verkopen en zelfs een handje helpen bij de bouw er van. De ap paratuur is meestal zeer eenvoudig en men dacht, dat de zenders alleen te ho ren zouden zijn op de golflengten tussen 180 en 200 meter. Maar dat is niet gehee! juist, want de meeste zenders zijn op ze ven tot acht golflengten te horen en des avonds na twaalf uur schakelen de clan- destienen" over naar de 301 en 415 meter. Soms wordt zelfs van zeer korte golven gebruik gemaakt en het is bekend, dat zelfs de radioverbinding tussen straalja gers en de vliegbasis Leeuwarden bemoei lijkt werd. Als er uitzendingen aan de gang zijn, staan overal mannen langs de weg en zodra er een vreemde auto met een an tenne opdoemt, flitsen er lichtsignalen over en weer of razen snelle bromfietsen langs de weg. En even later vallen de dichtbij zittende zenders uit. De actie, die gisteren werd onderno men, is wekenlang in stilte voorbereid. De politie was gemachtigd om alle hui zen, ook tegen de wil van de bewoners, te betreden. Op sommige adressen, waar niemand thuis was, verschafte men zich toegang door een ruit uit te snvjden of ook via een dakraam. Hoewel sommige ,,clandestienen" geraf fineerd te werk gaan en hun apparatuur b.v. in een bedstee verbergen of in ge deelten in laden en kasten bewaren, zo dat er slechts een versterker aanwezig schijnt te zijn, werden er negen apparaten opgespoord. Maar ook nu werden bij in vallen, die overal veel opzien baarden, overal de mensen gewaarschuwd. De in beslag genomen apparaten vertegenwoor digen ondanks de eenvoudige bouw. een gezamenlijke waarde van om en nabij f 5000. Merkwaardig is het overigens, dat de meeste zenders worden gevonden bij Keden, die nauwelijks kunnen rondko men. (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) ROME, woensdagavond. In de heden verschenen aflevering van de staatscourant van de H. Stoel, de Acta Apostolicae Sedis, wordt medegedeeld, dat Z.H. de Paus op 27 april jl. onze land genoot, Z.H. Exc. mgr. dr. Leo P. Kierkels heeft benoemd tot assistent-bisschop bij de pauselijke troon. Mgr. Kierkels, die be hoort tot de orde der Passionisten, was tot voor enkele jaren nuntips in India. Hij woont thans in Rome, waar hij de H. Stoel nog steeds diensten bewijst als consultor van dc congregatie van de reli gieuzen van de Propaganda Fide en van de afdeling ..Buitengewoon Kerkelijke aangelegenheden" van het staatssecre tariaat var. Zijne Heiligheid. Mgr Kier kels vierde in maart zijn zilveren bis schopjubileum en zal in december van dit jaar zijn gouden priesterfeest herdenken. Hoewel de Leidse studenten, die in de afgelopen nacht de Xerxes-oüfant aan hun Utrechtse collegae ontroofden, wel een protestactie van Utrechtse zijde verwacht ten, kwam deze toch zeer onverwacht. Reeds om ongeveer half een gistermiddag werd de Leidse sociëteit „Minerva", waar van op dat moment de deuren niet gesloten waren, door een twintigtal Utrechtse stu denten bij verrassing genomen. De Leidse studenten, die daarna inderhaast verster kingen lieten aanrukken, gaven uiteraard hun zo gemakkelijk verworven bezit niet zo maar prijs. Na een heftig treffen slaagden de Utrechtenaren er echter in, hun olifant, waarvan toen echter al niet veel meer over was, in triomf naar buiten te voeren Buiten ontstond rondom de overblijfse len van het beeld nog een schermutseling met de politie, waarbij enkele rake klap pen vielen. Een van de Utrechtse studenten werd daarbij aan het hoofd gewond; hij moest in de sociëteit worden verbonden en voor verdere behandeling naar het aca demisch ziekenhuis worden vervoerd. academische senaat te Delft, vertegen woordigers van de Nederlandse studen tenwereld, leden van gedeputeerde staten, de gemeenteraad van Eindhoven en andere plaatselijke autoriteiten en de leden van het Academisch Genootschap, welke ver eniging in Eindhoven ongeveer zevenhon derd leden telt. Het gemeentebestuur neemt tegen vijf uur 's middags de taak van gastheer over en 's avonds om half negen zal een bui tengewone zitting van de gemeenteraad worden gehouden, overgaande in een re ceptie in het Van Abbe-museum. Na afloop hiervan zal ook de burgerij van een spon tane blijdschap blijk geven, omtrent de wijze waarop thans nog geen gegevens be kend zijn. De verwachting wordt thans reeds uitge sproken, dat de 23e juni wel eens de toe komstige Dies Natalis van de 2e T. H. te Eindhoven zou kunnen worden, hetgeen >n ieder geval betekent, dat het Initiatief tot deze reacties van intelligentsia, gemeente bestuur en burgerjj van historische bete kenis voor Eindhoven zou kunnen worden. (Van onze correspondent' De versnelde behandeling van het wets ontwerp tot vestiging van de Tweede Tech nische Hogeschool in Eindhoven, waarover de Eerste Kamer dinsdagmiddag een posi tief oordeel heeft geveld, heeft onmiddel lijk feestelijke reacties in Eindhoven op geroepen, waarvan zowel de intelligentsia van Eindhoven, verenigd in het Acade misch Genootschap, als het gemeentebe stuur en de burgerij gewag hebben ge maakt. Op zaterdag 23 juni zal minister Cals de samenstelling van het curatorium bekend maken, alsmede het college van adviseurs van het curatorium, de heren van de toe komstige Eindhovense senaat. Het is niet onmogelijk, dat de minister tevens op die dag het curatorium zal beëdigen, al staat dit nog niet vast. Het bestuur van het Academisch Genoot schap heeft voor deze dag een bijeenkomst in de vergaderzaal van de D.A.F.-fabrie- ken belegd, tijdens welke prof. dr J. E. de Quay, Commissaris van de Koningin Noord Brabant en voorzitter van het stichtingsbestuur 2e T. H., zal spreken over de inrichting van het technisch hoger- onderwijs volgens de nieuwe wet' de bur gemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. T Kolfschoten zal de inpassing van de T. H in de Eindhovense gemeenschap behande len; prof. dr H. B. Dorgelo, wetenschap pelijk adviseur van prof. de Quay, die ge noemd wordt als de eerste rector magni ficus te Eindhoven, zal een overzicht ge ven van de verhouding tussen de studie in Delft en die in Eindhoven; ir. Th. P Tromp, voorzitter van de voorbereiding bouwcommissie 2e T. H. zal een inzicht geven in de bouwplannen Behalve minister Cals verwacht men als hoge gasten diens departementale mede werkers, de leden van het stichtingsbe stuur, de heren De Quay, Houben. Groot- hoff, Mannaerts, Lhouest en Philips de Tijdens de tweede dag van het staatsie- bezoek werd door Groothertogin Charlot te en Prins Felix een bezoek gebracht aan Lelystad. Met de „Piet Hein" werd langs dc inpoldcringswerken naar Schok kerhaven gevaren. De officiële opening van het acade misch ziekenhuis van de medische facul teit der r.-k. Universiteit op Heijenoaal te Nijmegen zal worden uitgesteld tot be gin september. Aanvankelijk was de officiële opening vastgesteld op 14 juli, maar men Zal met de werkzaamheden aan dit ziekenhuis niet Jijdig gereed zijn. De woordvoerder van de vertegenwoor diging der Republiek Indonesia heeft mee gedeeld dat hij het bericht dat in de Ne derlandse pers is verspreid over een be schuldiging inzake het voorkomen van concentratiekampen in Indonesië als een belediging voor Indonesië beschouwt. Het voorkomen van concentratiekampen in een democratisch land als Indonesië, waar de nationale pers, die verschillende stromin gen vertegenwoordigt, zeer kritisch is. en waar vreemdelingen, inbegrepen Journal! ten, zich vrijelijk Kunnen bewegen, kan m het' geheel niet worden aangenomen, al dus de woordvoerder. Zoals bekend is maandag in Amsterdam op een bijeenkomst van het „Nationaal Comité ter Bestrijding van het Concentra tiekampsysteem" medegedeeld, dat het Noorse lid van de „Internationale Com missie tegen Concentratiekampsystemen" n.a.v. klachten over het bestaan van vijf concentratiekampen in Indonesië een voor lopig onderzoek instelt. Indien mocht blij ken, dat de klachten enigermate gegrond zijn, dan zal de commissie de Indonesi sche regering vragen, een delegatie te mogen zenden voor een nader onderzoek. Red.) Het seml-officiële Egyptische blad „Al Gomhouria" heeft bekend gemaakt, dat dc Sovjet-Unie enige oorlogsschepen aan Egypte heeft verkocht. Twee torpedoboot- jagers zj(n al op weg naar Alexandrië. Op grond van een verleden jaar septem ber getekend akkoord met Tsjecho-Slo- wakije krijgt Egypte aanzienlijke hoeveel heden wapens van Russische makelij, zoals straaljagers van het type „Mig" en een aantai mijnenvegers. In ruil hiervoor zendt Egypte katoen en rijst naar Tsje- cho-Slowakije. De Groninger politierechter heeft gis teren zeven etherpiraten veroordeeld tot gevangenisstraffen van om en nat ij 5 maanden wegens het clandestien uitzen den. Allen waren op heterdaad betrapt, enkelen hadden reeds eerder voor een dergelijk feit terechtgestaan. De verdach ten kwamen uit Muntendam. Veendam en Hoogezand. J Av.c- -v- digste illustratie gegeven van de studie methoden, die men op kleine schaal ten behoeve van de nautische kwaliteiten van nieuwe havens toepast. Koningin Juliana. Groothertogin Char lotte en Prins Felix bezichtigden de mo dellen met intensieve belangstelling. Zij bleven ruim drie kwartier in het open lucht-laboratorium om daarna in snelle vaart via Ramspol naar Zwolle te rijden. Daar werd een kwartiertje door de stad gereden onder hartelijke toejuichingen der Zwollenaren, die hun stad voor deze bijzondere gelegenheid rijk hadden be- vlagd. Aan het station waren de commis saris der Koningin, ir. J. Ridder de van der Sdhueren en de burgemeester van Zwolle, jhr. mr. G. Strick van Linscho- ten ter begroeting aanwezig. Zij geleid den de vorstelijke gasten en hun gevolg naar de koninklijke trein, die stipt om 16 uur naar Amsterdam vertrok, waar men tegen half zes arriveerde. H. K. H. de Groothertogin en Z. K. H.' de Prins van Luxemburg hebben gisteren avond in de Luxemburgse ambassade in Den Haag een galadiner aangeboden, waar aan 27 personen genodigd waren. Talrijke belangstellenden hadden zich voor de met vlaggen versierde ambassade opgesteld en juichten het groothertogelijk paar bij zijn aankomst hartelijk toe. Kort na de aankomst van het groothertogelijk paar ar riveerde H M. de Koningin. Aan het diner zaten o.a. aan eerste mi nister dr. W. Drees, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer mr. J. Jonkman en dr. L. Kortenhorst, de ministers van Buitenlandse Zaken mr J. Beyen en mr. J. Luns, de Luxemburgse minister van Bui tenlandse Zaken J. Bech, de Luxemburgse ambassadeur J. Kremer en de doyen van het corps diplomatique P. Hoogenhout, am bassadeur van Zuid-Afrika. De tafel was met fraaie theerozen ver sierd. Het menu luidde als volgt: Le glacier au caviar Elixir de volaille rosemonde Eguillettes de caneton au cliquot Pommes demidoff Celeris a l'ardennaise Parfait de foie gras Bomhe hollandaise Dessert Na de feestverlichting in de binnenstad in ogenschouw genomen te hebben, keerde het vorstelijke gezelschap om kwart over tien naar het palais te Amsterdam terug. Hoekstra en ir. D. Gersie leidden de vor stelijke bezoekers rond bij de modellen van de Nieuwe Waterweg en het Haring vliet. In het eerste model wordt gezocht naar de juiste vorm van de nieuwe Bot lekhaven met het oog op aanzanding en -slibbing. In het tweede model worden vraagstukken omtrent afdamming en het leggen der 17 uitwateringssluizen van 60 meter lengte elk bestudeerd. In het Botlekmodel werd een alleraar- geven. Zeer goed was daarbij de Rem- brandtfiguur van Albert van Dalsum, door overwogen spel uitblinkend. Hem stond Enny Meunier als Hendrickje Stoffels trouw ter zijde. Van de Titus- partij had Annet Nieuwenhuyzen een keurige travestirol gecreëerd, terwijl als Cornelia (dochter van Hendrickje) Maria de Booy verdienstelijk voor de laatste loodjes zorgde. Verder zij gewag gemaakt van Carl van der Plas (Nicolaas Maes), Johan Valk (apotheker Francen), Dick van Veen (Jan Six), Joris Diels (een grimmige ker- kerraadsvertegenwoordiger) Jan van der Linden (die de drie schuldeisers aan voerde), Peter Lutz (veiling-meester Haaring) en Do van Stek (een aardig Amsterdams weesmeisje). Het decor was in de eerste twee be drijven zeer voornaam; tot heel wat Rembrand tieke lichteffecten gaf het mede aanleiding. Aan het slot algemene bloemenhulde, waarin de regisseur deelde, terwijl de uitverkochte zaal voor ovationeel applaus zorgde. L. H.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3