Mij krijgen ze niet naar Rotterdam! è'-zvRr Opn Ook zonder oliepijpleiding Vierde Petroleumhaven in Hoek van Holland DERDE PETROLEUMHAVEN STROOMT VOL 1 u I R0 m Toegang Waterweg op 14 meter - N.A.P. kw'W Meer supertankers Gisteren werd de dam doorgeboord DONDERDAG 7 JUNI 1956 PAGINA 5 Rj' -L .•ft» -,..--A DE DYNAMIEK van de na-oor- logse periode, die Rotterdam, tentoonspreidt geeft veel stof tot commentaar en is schier overal het voorwerp van oprechte bewonde ring. Dit is uitermate strelend en vleiend voor deze stad en het zal dan ook zeker geen rechtgeaard Rotterdammer koud laten. Maar is dc stedeling wel op de hoogte van wat deze stads- en haven-uitbrei ding kost? Ik bedoel hier niet hoe veel kapitaal er voor nodig is om al die grootse plannen te ver wezenlijken. Neen, ik vestig hier de aandacht op de verliesposten aan landschappelijk schoon en vruchtbare cultuurgrond. Velen onzer lezen wel de berichten over uitbreiding en havenaanleg enz., maar wij hebben soms toch maar een vaag vermoeden waar al die terreinen liggen en waar al dat groots wordt verricht. Daarom heb ik eens een onderzoek in loco ingesteld. Het Bot lekplan betreft niet alleen de gronden /'-mi HET ziet er naar uit, dat Rozenburg niet lang meer zal zijn het rustige schilderachtige eiland, dal 't tvas en grotendeels nog is. Niet alleen het Botlekplan zal hier de landelijke rust verstoren, maar, als de ge dachten verwezenlijkt war den, waarmede men in Rot terdam speelt, namelijk een kanaalverbinding tussen de toekomstige Vierde Petro leumhaven tegenover Hoek yqn Holland) naar de Bot lek evenwijdig aan de Nieuwe Waterweg dus over de gehele lengte van Rozenburg dan zal dit eiland niet slechts ten dele maar geheel en al ten offer pallen aan de scheepvaart en de daaraan gepaard gaande industrialisatie. Dit was een onzer medewerkers aanlei ding met pen en tekenstift een bezoek te brengen aan enkele nog landelijke hoek jes van het mooie eiland. TV/r EEN jongeman kwam ik daar bij die dam in gesprek. Het valt niet te ontkennen, dat er een grote verbitterdheid is ont staan in het gemoed vanvelenvan deze Rozenburgers. Afgezien nog van het feit, dat velen een on zekere toekomst tegemoet gaan, (Van onze verslaggever) Maandag begint het beraad bij Esso-Deutschland over de grote oliepijplciding naar het in opbouw zijnde grote raffinaderij bed rijf bij Keulen. Zal Wilhelmshafcn eindpunt van de pijpleiding worden of Rotterdam? Valt dc beslissing ten gunste van Rotterdam, dan betekent dit een met enige snelheid uit te voeren aanleg van een Vierde Petro leumhaven aan de monding van de Nieuwe Waterweg, in jioek van Holland tegenover de Berghaven. „Maar", zo zcidc ons de heer ir. N. Th. Koomans, directeur van het Rotterdams gemeentelijk Havenbedrijf, „ook al zou die pijpleiding er niet komen, dan nog wordt die haven aangelegd, alleen zullen we het dan wat meer op ons gemak doen". komt daar nog bij, dat zij aan hun grond (in vele gevallen hun ge boortegrond) zeer gehecht zijn. De jongeman met wie ik sprak, gaf mij met een zekere weemoed een pathetische schildering van het pastorale Rozenburg van zijn jeugdjaren. Hij beschreef mij zijn wandelingen door de velden en Hieruit blijkt wel, dat Rotter dam belang heeft bij een verdie ping van de Nieuwe Waterweg, waardoor volbeladen 45.000 'tons ankers met een diepgang van 38 tot 39 voet kunnen worden ontvan gen in de petroleumhavens en dito tankers voor erts in het Botlekge- bied. Nieuw kanaal Uitdicpingsplar Rijkswaterstaat heeft nu in uit zicht gesteld, dat de minimum diepte van de Nieuwe Waterweg officieel zal worden gebracht op 11,6 m. beneden het zgn. O.L.W. (..Overeengekomen Laag Water"), met een vaargeulbreedte van 200 tot 240 m. Men kan dan de Nieuwe Waterweg bevaren met schepen, die een diepgang hebben van 11,60 tot 11,90 m. (Van onze verslaggever) Een reusachtige boor wentelde zich gistermiddag in de tijdelijke waterkering, die, waar Oude en 4 langs de dijken. Prachtige dijken, bekroond door lommerrijke bomen en gestoffeerd door het welvaren de grazende vee. Hij weidde uit over zijn watertochtjes en zijn visavonturen, het leven van de vogels, het wild, de gewassen op het veld enz. enz. Soortgelijke ontboezemingen ge werden mij van de knecht van de landbouwer A. J. van Leeuwen. Zijn laatste zin, die hij my in de late namiddag nariep, was: „Mij krijgen ze nooit naar Rotterdam, hoor". Merkwaardig, dat deze eenvoudige man, die het tempo van deze tijd niet vatten kan, Rot terdam als de boosdoener ziet. En... alsof er geen andere mogelijkheid was dan in de stad te gaan wonen, waar deze mensen zich ook als ballingen zouden gevoelen. Voor die, jongeman, die ik daar bij die dam ontmoette zijn er natuurlijk nog wel kansen. Hetzij hier, hetzij in het buitenland via de emigratie. Maar voor die oudere knecht ligt de zaak niet zo gunstig meer. Op mijn terugweg naar de Maassluise pont mediteerde ik temidden van het frisse stralende land over het eeuwige conflict der belangen, dat tot de dage lijkse levensritmen schijnt te behoren. OCTAVE DECONINCK. Nieuwe Maas tezamen komen, de derde Petroleumhaven van Rot terdam afsloot. Om 5 minuten over half 3 be zweek het laatste stukje dijk. De drijvende boor liet de sirene loeien en de Nederlandse en Rotterdamse vlaggen rezen langs de vlaggenmas ten van het werkschip. Een grijze cascade stoomde door het dijkgat over het gras van de voormalige polder en deed 't peil van de sloten erin snel rijzen. De eerste nieuwe haven in het Botlekgebied stroom de vol Plan groeide Dam naar binnen In 1957 in gebruik offer Rozenbur aan w&>M Botlekpla n L De Molenweg in het dorp Rozenburg met de korenmolen „De IIoop". Op de baard van de molenkap staat het jaartal 1887. van de Welplaat en die in de buurt van het Hartelse Kanaal in de Brielse Maas, maar ook een enorme hap zal er genomen worden uit het oostelijke eind van het eiland Rozenburg. Op een Aiooie heldere zonnige lentedag heb ik de elektrische trein genomen naar Maassluis. Vervolgens heb ik mij laten overvaren naar de zuidelijke oever van de Nieuwe Waterweg. Langs de Heuveldijk, Koninginnelaan, kwam ik aan de Molenweg. Dit is als het ware het centrum van het dorp Rozenburg op het gelijknamige eiland. De korenmolen die daar prijkt is een mooi accent in deze dorpsstraat. De molen „De Hoop" van 1887 is een baliemolen die op de huidige dag nog in vol bedrijf is. De balie is op de tekening niet te zien door de vele bomen en daken die zich ervoor drin gen. Deze molenweg zet zich oost waarts voort met de gebruikelijke bochten en kronkelingen. ""P OEN IK het dorp achter de rug had, ging ik dc Binnendijk op. Op goed geluk af zocht ik de weg naar dc graaf- en baggcr- werkzaamheden. Rij informatie bleek my, dat de havengebieden zullen worden aangelegd tot vlak by de oostgrens van de bebouwde kom van het dorp. Van hieruit gaat de weg bijna regelrecht naar A^^rTern*1 Is Uw maag 0|$ van streek? Carbovit-Dragées de richting van de Oude Maas. Ik kwam langs een prachtige kapitale en zeer oude boerderij van de heer A. J. van Leeuwen. Deze boerderij moet ook verdwijnen, al staat het erf nog tamelijk ver van de grave- rij. Maar het is uitstel van executie. Nog een jaartje.... iets meer of iets minderen dan is dit sieraad van het landschap ook weer ver dwenen. Mijn wandeling voortzettend kwam ik tenslotte aan de laatste boerderij, die vlak langs het terrein ligt waar thans de graaf- en spuitwerkzaamheden druk 'aan de gang zijn. Het smalle kronkelweggetje leidt om de boerderij heen en richt zich naar de Oude Maas; maar lang daarvoor reeds wordt het weggetje afgesneden. Ik stond dan ook plotseling voor een enorme zandvlakte, doorsne den door dikke buizen en bezaaid met allerlei accessoires van de haven- en werfbouwwerkzaam- heden. Ik sloeg even n^ar rechts af en liep aan de dam die reeds in de Brielse Maas is gelegd. Van hier kon ik dus naar de Welplaat lopen, hetgeen ik echter niet deed, omdat de tijd mij ontbrak. Bovendien zou het een nogal ?ware tocht zijn geworden, aangezien door het mulle zand had moe- J Pmateren over een afstand van enige kilometers. Ik zag dus van dit oanara-experiment af. En dit is dan de zichtbare en tastbare apotheose van de mo derne techniek. Althans voorlopig. Want 'hot is nog niet het machtige slotakkoord. Dit zal pas klinken nadat deze enorme verblindende en stuivende zandzee zal zijn om getoverd irC een havencomplex met een grote scheepswerf erby. De weg in aanleg op de linker kant van de tekening leidt naar de plaats waar de grote scheeps werf van „Verolme" zal worden gebouwd. Op de tekening ziet men recht naar het Oosten, dus in de richting van de Oude Maas. Links op de achtergrond enige techni sche bedrijven van Vlaardingen o.a. de Fosfaat- en dc Zeepfabrie ken. Meet naar het midden even eens een chemische fabriek die gelegen is op de tegenoverliggen de oever. Verder een veld vol tanks en tenslotte het woud van schoorstenen van de kraakinstal laties tc Pernis. Geheel rechts op de achtergrond de nieuwe hef- brug n.l. de Botlckbrug over dc Oude Maas. Het kleine huisje, tegen het dijkje aanleunend, zal spoedig ook opgaan in de baaierd van zand en klei. Het heeft toe behoord aan Waterstaat. De plannen voor een tankerhaven in Hoek van Holland zijn niet nieuw. Welis waar had men er een andere plaats voor gedacht, nl. buiten de pieren, in open zee. Het was een idee van de Studiedienst van de Rijkswaterstaat, die reeds in 1950/51 een waarschuwing had doen horen, dat dit de goede oplossing zou zijn voor het probleem voor de in aantal en omvang groeiende tankervloot die de Waterweg Was het schccpstype van 32.000 tot 36.000 ton het meest gangbare en economisch meest verantwoorde, verscheidene petro- leumproducenten deden weten, dat zij op bepaalde routes gaapte grotere schepen wilden gebruiken, zgn. supertankers van 45.000 ton. De „Tina Onassis", geen on bekende verschijning in de Rotterdamse haven, is er een van. In verscheidene westcuropese havens konden deze tankers reeds binnenkomen, zoals in Lavéra bij Marseille. Le Havre en Southampton. Ook in Rotterdam en Li verpool was dat mogelijk, maar dan moes- tgn ze niet geheel afgeladen zijn. Bij de ertstankers is gedacht aan die, welke de ertsen uit Labrador laden in een haven aan de St.-Lawrence en vandaar worden afgescheept o.a. naar Europa. Hier springt in het oog, van welk be lang een haven voor grotere tankers, lan gere schepen en grotere diepgang nabij de Waterwegmonding moet zijn. Wellicht kan dc aanleg daarvan tot ge volge hebben, dat er nog een verbindings kanaal van deze vierde petroleumhaven naar dc Botlek mogelijk is langs de noordrand over de gehele lengte van het eiland Rozenburg, evenwijdig agn de Nieuwe Waterweg. Het is nog maar een gedachte, waarvan geen uitgewerkte plan nen bestaan. Men denkt dan tevens aan een „uitloper" tegenover het Voornse Kanaal en een verbreding en uitdieping van dc geul, die dc Botlek en dc Oude Maas benoorden Geervliet verbinden. Maar dit is van later zorg. Belangrijker is, dat de diepte-toestand binnen in de havens in overeenstemming is met die in de Waterweg en dit is thans niet het geval. Daarbij behoort in de toegang tot de Nieuwe Waterweg, in verband met de daar mogelijke deining, een grotere diep te. Het Rijk stelt zich voor een verbin dingsgeul te maken met een diepte van 13 m beneden o.l.w., verlopend tot 12 m. op een punt, ongeveer 4 k.m. binnenwaarts van de uiteinden der hoofden gelegen. In de Derde Petroleumhaven is dan een diepte voorzien van 12 m„ in een voorge nomen tankerhaven te Hoek van Holland van 12.85 m. Ten aanzien van het pijpleidingproject vernemen wij, dat de gemeente Rotter dam aan het Duitse concern dat zich bezig houdt met dit project eerst een, naar het oordeel van het Rotterdamse havenbe drijf, passende aanbieding heeft gedaan voor een terrein, groot ongeveer 50 ha. in de Derde Petroleumhaven. Toen bleek, dat het concern dacht aan een terrein van wel 100 h.a. is, overigens op dezelfde grondslagen als voor alle vestigingen van petroleumbedrijven te Rotterdam gelden, een aanbieding gedaan in het genoemde tankerhavenproject te genover Hoek van Holland. Voor die tankerhaven is voorlopig aan een oppervlakte gedacht van 75 a 85 ha. De drijvende boor, die het gat in de dijk maakte, waardoor het water de Derde Petroleumhaven vulde. De prachtige boerderij van A. J. van Leeuwen. Hoog verheffen zich de bomen ten hemel- 'ij geven statigheid en bekoring aan het geheel. De landweg slingert met een bocht om het boerenerf heen. Een hoog en helder licht valt op de boederijen op de achtergrond. Een oud en stram boerenwerkpaard staat op de dijk van Rozenburg met op de achtergrond enige lichtbakens langs de boorden van de Nieuwe Waterwee}. Zal deze trouwe knol ook tot de „displa ced persons" gaan behoren1 De boerderij van Varekamp aan de Bosschelaan ligt op de grens van het bewoonbare en de graafkerken. Links ziet men in de richting van de Oude Maas met op de achtergrond de gedeel telijk geopende Botlckbrug. Rechts ziet men een bagger- en zandperser in de Brielse Maas. Een grote groep boeren <fiit de omge ving van Breda en Oosterhout. pachters van de Staatsdomeinen, die eens een dagje samen uit waren, stonden het aan te zien. Ook waren er drie burgemees ters, n.l. mr. G. E. van Wilsum van Rot terdam. die in de geest de tankers al zag binnenvaren, de heer L. G. Just de la Paisières van Rozenburg en de heer P. J. Bliek van Spijkenisse. die zijn ge meentelijke grond letterlijk zag weg- brokkelen onder de drang van de Rot terdamse boor. Ook waren er verscheidene directeu ren en hoofden van Rotterdamse ge meentediensten en de wethouder van openbare werken, de heer J. Meertens waagde zich zelfs gevaarlijk dicht aan het steeds wijder gapende dijkgat. Nieuw is het plan-Botlek niet. Reeds in 1947 ki-eeg de Rotterdamse raad er een project van onder'ogen. Er was toen nog geen Delta-plan in zicht, dus moest er rekening" worden gehouden met de ver dere verzilting van de binnenwateren, een gevaar zowel voor de landbouw als voor de drinkwatervoorziening. Daarom was er eerst sprake van een sluis die de toegang tot het havencomplex zou afsluiten. Toen het echter in 1943 nodig bleek, een Derde Petroleumhaven te maken en deze te projecteren in het Botlekgebied, zou deze op het eiland Rozenburg mo gen komen in open gemeenschap met de Nieuwe Waterweg, omdat anaers het verkeer met. grote olietankers piet mo gelijk zou zijn. Doch toen Rotterdam daar" nog niet over de benodigde grond kon beschikken, besloot men Je nieuwe haven op de Welplaat aan te leggen. Van de zijde van het oliecentrum Per nis bereikt men de Derde Petroleumha ven door de nabije Botlek brug over de Oude Maas, een flinke verkeersbrug die vorig jaar werd voltooid. Direct achter de uitmonding van de Derde Petroleumhaven moest een dam komen in de Botlek, maar wijl zich daar industrieën wilden vestigen die niet pas ten binnen een afgedamd water, werd aan Rijkswaterstaat gevraagd, de dam meer westelijk te mogen leggeij, .dieper" in de Botlek, waardoor bijv. de toekom stige werf van Verolme. op de oostpunt van Rozenburg, aan open water zou ko men. Aansluitend op de nieuwe dam moest dan tevens de nieuwe waterkering komen, die, door haar omlegging van de eilanden Rozenburg, Voorne en Putten, één geheel maakt. Die waterkering moest gereed zijn, alvorens de havenbek kens tot de vereiste diepte worden uit gebaggerd en gisteren ,was het dan zo ver. Reeds heel wat werk is verricht aan het gereedmaken van de terreinen in het gebiea van de Derde Petroleumhaven. Een deel daarvan zal volgend jaar in ge bruik kunnen worden genomen. Wanneer men van westelijke zijde naar de samenvloeiing van Oude Maas en Bot lek komt is de Botlek-monding zodanig, dat men -een scherpe hoek om moet, om in de Botlek te .geraken. Daaruit vloeit voort, da' bij opVomend tij. de Botlek „voorbijgestroomd" wordt en net vloed water opstuwt in Nieuwe en Oude Maas. Op grond van proefnem.ingen in het Waterloopkundig Laboratorium wordt nu de uitmonding van de Botlek zodanig naar het westen omgebogen, dat zij on geveer evenwijdig komt aan die van de Oude Maas en daarvan door een smalle landtong wordt gescheiden. Dit jaar wordt met dit werk begonnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5