Oranje-ploeg heeft voorlopig alleen maar rust nodig Verdiende zege op Saarland in slappe wedstrijd Roofbouw op de schakelspelers (Bosselaar nr. zoveel!) ft Olympia's Toer door Nederland gaat op 15 juni van start Na afloop in de kleedkamer: een zucht van verlichting! mu;* - Sdar-ploeg kon niet terugvechten Lë Nederlands IC-team trok zich aan sterkere tegenstanders op f El al spoedig onbedreigd vast Nederlandse zege stond Voetbal-interlandseizoen stond op een héél laag pitje Maar voor een overtuigend sluitstuk was geen energie meer. Bezwaar tegen Wilkes zowel als Lenstra: Ditmaal etappen-koers van 6 dagen v. - ggGy Data-voorstel voor Nederland-Oostenrijk Lugdunum kampioen na zege op Neptunus Internationale tennisweek in Brussel Maar wist nog geen zege te behalen Kledingindustrie geeft Olympische tenues DONDERDAG 7 JUNI 1956 PAGINA 7 Saar-aanval scholloos Het bezwaar-Lenstra tè En Wilkesrendement Zeer vermoeide sfeer Ondankbare sfeer Problemen bij de vleet Roofbouw op Bosselaar MBii I t iC ii'ï&i m i ÜH - Verkocht aan de 3 DODEJ.IJK ONGEVAL IN RONDE VAN EUROPA DERKSEN WON TE KOPENHAGEN (Van onze speciale verslaggever). OLYMPISCH STADION, woensdagavond. In een Oranje-voorhoede van vijf individualisten een linie zonder enig teamverband en waarin men slechts nu en dan een handvol virtuoze soli produceerde vonkte plotseling het contact tussen de twee grootmees ters en dat was dan, in de 20e minuut van de tweede helft, hèt beslissende moment in de wedstrijd, waarmee het Nederlands Elftal vanavond tegen Saarland zijn in terland-seizoen afsloot. Op dat momenteen prachtige, afgemeten through-pass van Abe Lenstra uit het mid denveld, dwars over alle Saarlandse defensie-linies heen, naar de vrije ruimte op de rechter vleugel, waar een op volle topsnelheid spurtende Faas Wilkes in een flits naar binnen zwenkte, de hal met één voetbeweging onder controle nam, zich van zijn bewaker ontdeed en met een kogelhard schot het Saarlandse doel midden in de roos trof op dat moment nam Oranje de 31 voor sprong die in de laatste minuut nog even gereduceerd kon worden maar die töèn reeds voor de overwinning beslissend was. De twééde overwinning in één seizoen op de Saarlan- ders derhalve en een overwinning die de slot-balans van dit seizoen nog eens extra in positieve zin markeerde. Maar desondanks n i t de overtuigende finish, die het thuisfront, weer met 60.000 koppen in het Olympisch Stadion vertegenwoordigd en met millioenen aan radio en televisie gekluisterd, van dit elftal had gevraagd. Het thuisfront had wellicht te véél gevraagd, méér dan dit vermoeide elftal, in de slopende slijtage slag van de competitie ondermijnd, kon opbrengen. En dit elftal heeft dan ook alle excuses Het heeft, desondanks, nog gewonnen bovendien Maar dat neemt allemaal niet weg, dat het vanavond een heel lauw, soms zelfs bepaald slaperig, in ieder geval zelden of nooit boeiend, kwalitatief zeer matig partijtje, een typisch zomeravondwedstrijdje is geweest. Waar intussen de Saarlanders, stellig niet minder ver moeid van hun seizoen en gespeend van de stimulans van het eigen publiek, even braaf aan hebben meege daan. Dit vermoeide elftal in Oranje-kleuren was zélfs im muun Voor wat wij in onze voorbeschouwing noemden „een frisse Wilkes-injectie" Het miste de geestdrift om Wilkes te kunnen lanceren en op zijn beurt liep de „Spanjaard" veelal té verloren op de rechter wing rond om te künnen „injecteren". Maar daar zit een tactisch probleem aan vast, dat straks we] volgt. c"1 Ons elftal speelde deze wedstrijd (en zo heeft het er vele gespeeld, maar van avond manifesteerde het zich wel hcél duidelijk) zoals een ploeg wielrenners In de Tour de France een etappe rijdt: een paar „kopmannen" omringd door een stel „waterdragers". Vier kopmannen: Lenstra en Wilkes in de voorhoede, Van der Hart en De Munck jn.de verdediging, voor wie de anderen het zware werk moesten opknappen, uit gezonderd alieen De Munck die bij het verdedigen van zijn doel uiteraard op zichzelf js aangewezen en die dat ook vanavond weer zeer goed heeft gedaan. Op hun ver vooruitgeschoven posten lieten Lenstra en Wilkes het verbindings- \verk opknappen door de energieke links buiten Koopal en de weer onvermoei baar dravende Bosselaar. zelfs door Bram Appel die ter afwisseling van zijn kei harde duels met .stopper Lauck meer dan eens diep in het middenveld terugkwam om ballen te halen. En bij de matige conditie waarin Var, der Hart verkeerde (soms virtuoos in het afnemen op de vierkante meter, soms bij alle gemakkelijkheid toch ook falend en missend, maar vooral op kritieke mo menten snelheid te kort komend), had onze stopper kennelijk de neiging om zijn beide backs Wiersma en Kuys zo dicht mogelijk bij zich in de buurt te houden, wat hij in woord en gebaar ook wel liet blijken. Daardoor ontstonden bressen op de flanken, waarin zich dan tóch weer diezelfde Wiersma en Kuys moesten stor ten. Anderzijds had Van der Hart in het centrum assistentie nodig, omdat de Saarlanders steeds met één man méér konden aanvallen. Klaassens en Bak ston den niet alleen tegenover de Saarlandse binnenspelers Binkcrt en Martin, maar óók tegenover de steeds ver méékomende rechtshalf Clemens (later invaller Rin gel), die bij elke tegenaanval de bewa king van Lenstra losliet en dan ongehin derd en onbekommerd naar vdren trok. pat de Saarlanders, die als ploegeen* heid een spelletje demonstreerden, dat in technisch opzicht beter was dan dat van de Oranje-ploeg, bun nummerleke aanvalsvoordeel niet hebben kunnen uit buiten, moeten zij aan zichzelf wijten, tn '■WWfi BOSSELAAR roofbouw zaj zich onvermijdelijk wreken. Het heeft er de schijn van, dat het zich nu reeds wreekt! Want bij alle energie die het Rotterdammertje ontplooide en bij al zijn gestage schakel-arbeid, zijn spel miste toch de zuiverheid en de spranke lende spontaneïteit. van vorige wedstrijden. En dat kan ook niet anders. Want de last die men op de schouders van deze, in de bloei van zijn jeugd stellig fysiek stevige maar altijd nog slechts 20-jarige jongeman laadt, is zwaar; sportief onverantwoord zwaar het zou ons niet verbazen, als hij dezelf de inzinking tegemoet ging, waaraan ook andere binnenspelers in het Oranje-shirt zijn bezweken. Want dat is ook het lot geweest van een Bennaars en een Van der Tuyn, een Van Beurden en een De Bruickere, een Rij vers zelfs, als z(j met Lenstra samen speelden En dat bezwaar zal men hou den, zo lang men Lenstra opstelt; een bezwaar dat steeds sterker zal worden. naarmate de Twentse Fries aan condi tie verliest. Lenstra heeft vanavond weer geniale dingen gedaan en zijn meester-pass voor het beslissende Wilkes-doelpunt was goud waard. Maar het is een publiek geheim dat hij al vele weken de training ver waarloost en dat was vanavond ook wel te bemerken. Zijn reacties waren traag en in doelrijpe situaties kon hij geen sprint van vijf-zes meter meer maken Van de andere kant had hij weer enkele meesterlijke strategische invallen, scoor de hij een goed doelpunt, legde hij de basis voor de beslissende goal en. een tégen van zijn opstelling even veel vóór als het probleem kwestie waar is te zeggen. Wij zullen ons aan een vast omlijn de uitspraak niet wagen en daarbij sluiten wij ons dan maar aan bij... de K. C.. die in eigen boezem over dit probleem ook tegenstrijdige meningen heeft. Maar een heel sterk tégen argument is toch wel het risico, dat de ..tweede" binnenspeler zich over de kop moet werken en hiervan de onvermijdelijke terugslag ondervindt Bovendien: de situatie wordt een tikje anders, wanneer YVilkes weer permanent voor liet Nederlands Elftal beschikbaar is- Wilkes drentelde vanavon. op de rcchtsbuitenplaats wat rond als een kat in een vreemd pakhuis. Dat is voor hem ook geen plaats. Er is. wil men van de grote talenten van de „Spanjaard" het volle profijt trekken, maar één plaats voor hem: een binnenplaats (rechts of links, dat is ondergeschikt). Maar het is onmogelijk om Wilkes en Lenstra samen op de beide binnenplaat- WILKES, lis een kat in een vreemd pakhuis sen te zetten, want dan ls er helemaal niemand meer ln de voorhoede die het verbindingswerk kan verrichten (ten zij men het duo Wil- kes-Lenstra als dub bele middenvoor laat opereren, met alle risico's van dien, waarbij men dan tóch weer een schakelspeler bloot stelt aan het ge vaar. zich over de kop te werken in zijn één-mans-slag op het middenveld, een slag die hij bo vendien ook nog wel zou kunnen verlie zen. Hetzelfde bezwaar is er óók, als men Wilkes de voorkeur boven Lenstra zou geven. Ook dan zou ue ..tweede" binnenspeler veel dubbel werk moeten verrichten, al komt Wilkes vaakt iéts meer terug dan Lenstra en al kan hij door leeftijds- en condrtievoordeel op het Ogenblik gemakkelijker en sneller een gat overbruggen. Het is een probleem met vele facetten, waarmee de K. C. zelfs bij alle studeer kamergelegenheid in de nu naderen zomerrust nog heel veel te sitell hebben maar dat opgelost moet zijn vóór ons elftal in het nieuwe seizoen moet trachten tegen Oostenrijk en Luxemburg een plaats in de eindronden van het We reldkampioenschap te veroveren. Dat de slag op het middenveld van avond niet definitief in ons nadeel is beslist heeft kleine Bosselaar, dapper en energiek door.... Koopal geassisteerd, toch voornamelijk te danken aan de tijd rovende breedsprakigheid in de Saar landse aanvals-parolen. Aan de sfeer rond deze wedstrijd in het algemeen. Een zeer lauwe en tamme, een zeer vermoeide sfeer waarin men vergeefs naar wat élan en wat geestdrift zocht en waarin men nimmer de bruisende vaart van een in terlandwedstrijd 'ond. Een ondankbare sfeer voor een de butant als Aat Bak, gehandicapt door zjjn kennelijk defensieve opdracht (des té moeilijker, waar 'ijn spel aanval lend van aard is). Bij het grote gat achter Lenstra was Bak trouwens wel gedwongen om verdedigend te spelen. Hij trof daar bovendien steeds twéé tegenstanders-: rechtsbinnen Martin en rechtshalf Clemens (later in valler Ringel), een numerieke meerderheid waartegen het zeer ondankbaar was te vech ten. Maar bovendien vond Bak nooit de prikkel om zich met zijn temperament in de strijd te storten. Temperament was er vanavond niet bij en de Feijenoorder zocht bij zijn makkers vergeefs naar de vaart, waarin vooral een de butant even méégenomen moet worden Klaassens sloeg er zich beter doorheen ook voornamelijk verdedigend; zijn gro tere interland-ervaring was hem duide lijk ten voordeel. Doordat de stopper- party van Van der Hart zoals gezegd, niet feilloos was, kregen Wiersma en Faas Wilkes scoorde het mooiste doelpunt Nederlands derde) van le avond; de „Spanjaard" ziet, uiterst rechts, met trots zijn werkstuk aan. Kuys het wel iets moeilijker, maar beide backs hebben zich ook nu weer solide geweerd- De Munck kreeg dan ook maar weinig lastig werk. maar dat heeft hij ook weer knap verricht. BAK, handicap AMSTERDAM, woensdagavond Na afloop van de wedstrijd Nederland— Saarland was de stemming in de kleed kamer van de Oranjeploeg uitstekend maar uitbundig enthousiasme was er toch niet te bespeuren. De meeste spe lers waren nu toch wel blij dat he»„ in terland-seizoen. dat naar verhouding even zwaar is geweest als de compe titie. er op zat. Spelers en officials ga ven aan een ANP-verslaggever hun me ning over de ontmoeting als volgt weer: Aanvoerder Klaassens. .Saariand was technisch beter, maar het schot ontbrak. En omdat het schieten bij ons beter ver zorgd was, vind ik dat wy verdiend heb ben gewonnen. En ik ben reuze bly. dat het is afgeloPen Debutant Bak; „Voor mij was het nog wel een beetje vréémd. Ik vond de Saarlanders heel goed. Wij kunnen nog ben erg gelukkig, dat we nu rust krij gen. Deze wedstrijd viel veel te laat in het seizoen Gezien de kansen, die beide partijen hadden, vind ik de uit slag verdiend". Scheidsrechter Zsolt. (Hongarije): He*, was een uiterst correct duel en ik heb het niet moeilijk gehad. Nederland was precies één doelpunt beter" Aanvoerdei Binkerr van Saarland; ..De wedstrijd is mii goed bevallen. Het ging veel prettiger toe dan destijds in Saar bruecken. Enkele van onze jongens wa ren in het begin nerveus door de reus achtige menigte toeschouwers, dat zijn wij niet gewend Ik had na de rust ge hoopt op een gelijk spel maar ik ben ook nu tevreden, omdat het een eervolle ne derlaag is geworden". Het doelpunt van Abe Lenstra links) Een ondankbare sfeer ook voor Wilkes, gehandicapt door z]jn gebondenheid aan een plaats, die hem niet ligt. In de eerste heeft waren er perioden, dat onze voorhoe de eenvoudig zonder rechtsbuiten speelde, omdat Wilkes toen steeds weer naar het centrum trok en waardoor jnenige Appel center en andere aanvalskans verloren ging. Kennelijk in de rust geconsigneerd dat hij „zijn lijn moest houden", drentelde Wilkes in de tweede helft veelal verloren op zijn buitenpost rond. Hij werd er ook nauwe lijks in het spel betrokken (Bosselaar hééft, onbewust vermoedelijk, nu eenmaal de neiging om de ba] op links te spelen) Wilkes voelde zich daar kennelijk niet „happy", toonde pas weer enige ambitie en bracht ook onmiddellijk dreigende ac ties tot stand als hij naar binnen zwenkte Van zijn rushes en dribbels zijn er zowe, mislukt als geslaagd maar bij zijn prach tige doelpunt, het mooiste van de avond herkende men toch onmiddellijk weer „De Grote Faas", die opnieuw in ai zijn talent 7ou schitteren zodra men hem zijn „eigen plaats gaf! Overigens was dit niet de wedstrijd van de voorhoede. Er was nauwelijks van een linie sprake. Er opereerden veelal vijf in dividualisten, die het saaie wedstrijdbeelrt plotseling eens met solo-acties verleven digden, die elkaar ook wel eens vonden maar die nimmer een hecht en aaneenge sloten front vormden. Hadden in die linie Wilkes zowel als Lenstra en Bosselaar hun kwaliteiten zo goed als hun gebreken en hun handicaps, Koopal speelde op de ook voor hém vreemde linksbuitenplaats weer met alle energie en strijdlust: hij speelde er heel behoorlijk bovendien. Alleszins be ter dan Bram Appel, wiens bonkig-harde duels met stopper Lauck, die daarin niéts voor hem onderdeed soms wat rumoer in het overigens zo tamme strijdgewoel brachten, maar die in voetbalkunde tegen de Saar-verdediging vrijwel geen voet aan de grond kreeg En dat was het dan. Problemen by de vleet in de voorhoede. En een achterhoede die b(j al haar goede werken toch kwets baar is. Voor óns is het nog lang niet zó zeker, dat er in 1958 een Oranje-ploeg naar Stockholm gaat En dan wilden wij ook nog dit opmer ken: waar het passend was om vóór de wedstrijd geen „bepaalde" herinneringen aan Saarbruecken op te halen (en wij hebben ons daar ook met opzet van weer houden', daar was het des te dwazer en tactlozer van de auteurs in het officiële Stadion-programma om daar wél op terug te komen en om bovendien die hele af faire van 16 november nog eens glashard te loochenen. Het spijt ons dat ónderen ons dit nu weer in de pen geven, maar van wat wij destijds over Saarbruecken heb ben geschreven, nemen wij geen letter terug. GERARD PATTIJN De bestuursleden van de 57-jarige A. S. C. .Olympia" hebben de vorige week in zak en as gezeten toen van het mi nisterie het bericht kwam. dat men geen toestemming kreeg om „Olympia's Toer door Nederland voor amateurs en onaf- hankelijken", die van 15 tot en met 20 juni a.s. gereden moest worden, te laten doorgaan De minister had namelijk be sloten he* personeel van de rijkspolitie, dat altijd voor een prima begeleiding zorgt, in de maanden juni, juli en augus tus niet meer aan de normale dienst te onttrekken en dus koo deze toer geen doorgang vinden. Bijna een jaar van hard werken dreig de verlogen te gaan en. wat voor deze amateurs minstens zo erg is. de gelden, die tot nog toe in de organisatie waren gestoken. Op korte termijn heeft Olym pia besprekingen gevoerd met diverse instanties en het resultaat was. dat het eenmaal genomen besluit werd ingetrok ken en Olympia dus op 15 juni kan ver trekken. Dit deelde de voorzitter, de heer L. van der Ruit, mede tijdens een o°rseonferentie. Onder de deelnemers bevinden zich alle tonfiguren. voor zover zij niet in het buitenland ri.iden t.w Rol (Alkmaar). Vrancken (Eijsden). Van Houwelinigen (Sassenheim) De Jongh (Made). Van Wetten (Noordwijkerhout). Verhoef (Rotterdam). Van de Borgh Konings bosch), Konings (Breda), Braspenninx (Zundert), Geldermans (Beverwijk), Pauw (Utrecht) Nieskens (Swalmen). Niesten (Beverwijk). Mahn. Schild en Captein (allen Amsterdam). St.eenvoor- den (Heemstede). Van der Brand (Schijndel) Heeren (Roosendaal). Ruis (Badhoevedorp) Piet. van Est (St. Wille- brord). Kersten (Siebengewald). Van den Dungen (Tilburg) Snijders (Zwa nenburg)Krijn Post (Nieuw Vennep) en de winnaar 1955 Piet Kooiman (Den Haag). Prins Bemhard heeft opnieuw van zijn belangstelling voor de sport getuigd door wederom een eremedaille voor de win naar in het eindklassement beschikbaar te stellen. In zes dagen moeten de deelnemers een totale afstand van 1016 km afleggen, als volgt verdeeld: 15 juni: Amsterdam Afsluitdijk Steenwijk 198 km. 16 juni: Steenwijk Apeldoorn Nij megen Helmond 222 km. PUHcu, mucten Zy aan ziuizeu wyien. tn adjiunuws zeif> tv h hun breed en zuiver, maar veel te tijd-I veel van ze leren. Over me zen. ik ben rovend opgezette combinaties ontbrak de verrassende pass de fantasierijke vondst, de onverwachte wending. En zolang de Nederlandse verdediging zich dan maar. vijf man sterk, als een gesloten lid n één lün oP^elde, dan liepen die behoed zame Saarlandse combinaties altijd wel ergens vast, zonder dat het tot meer dan vier-vijf gevaarlijke schoten kwam. Dat met dat al het middenveld niet overwegend in Saarlandse handen kwam, danken wij alleen aan het onvermoeide werken van de kleine Bosselaar, die weer enorme bergen werk heeft verzet. Maar op deze wijze pleegt men op de jonge Feijenoorder de reinste roofbouw en dat niet ontevreden Bondstrainer Max Merkel: „Over het seizoen ben ik zéér tevreden, over de wedstrijd niet zo erg De meesten van onze jongens waren min of meer voetbal- moe Je kon ook merken dat wij na de wedstrijd tegen Duitsland geen ra training meer hebben gehouden H. P. Hoolboom. voorzitter van de Keuze-Commissie: „Ik ben v° n de uitslag, over de gehele succesvolle serie interlandwedstrijden van tl en over de vooruitgang, welke wy nationale ploeg onmiskenbaar h 8 bTrktH. L. B. Denis, lid van de Tech- nisöhe Commissie: „Ik vond het e tige wedstrijd. De Saarlanders k_ technisch iets bekwamer, maar zij - ten de aanvallen niet af, ze liepen te veel in de breedte en het duurde te 8 H. A. Peilikaan lid van de K-.u. <W - Wn,, Zó opende Coy Koopal (rechts) reeds na 5 minuten met een hoge kopbal de score (Van onze speciale verslaggever) OLYMPISCH STADION, woensdagavond. Kecd.,s na 5'/i minuut scoorde Oranje zijn eerste-, in de 21e minuut zijn tweede doelpunt en tóén reeds was het duidelijk, dat dit een onbedreigde overwinning zou worden. Weliswaar stond in die eerste periode het Nederlandse aanvalsspel reeds op een laag pitje, maar wat de Saarlanders ervan maakten, was nóg minder. Ook nü was er, zonder het spelen van de volksliederen, een minimum aan ceremonieel. Daardoor in het begin ook meteen al een minimum aan sfeer. De blauwgehemde .-aarlanders misten wellicht de stimulans van hun thuis-publiek. gingen veel min der tel van start dan destijds in het Kieselhumes-stadion, kregen nauwelijks enig tempo in hun spel en misten alle stootkracht. En toch was dit vrijwel hetzelfde, op papier zelfs nog iets sterker elftal als toen. Bij het gebrek aan élan ook in de Jranje-ploeg werd het dan dus die matige en lauwe westrijd, die wij in onze al gemene beschouwing al uitvoerig hebben geschilderd. Tegen de scherpe, laagstaande zon in. begon de Saar-verdediging aanstonds ai aan een serie dekkingsfouten. Bij een daarvan kon Lentra op uiterst rechts de bal uit een verre trap uit onze verdedi ging onghinderd lot op schootsafstand opdrijven; zijn harde schuiver resulteer de in een corner. Fataal werd echter meteen de fout, die de Saar-keeper Bor- cherdiryg maakte, toen hij bij een uit stekende pass van Appel, helemaal van de rechter wmg en hoog in de ruimte op links, weifelde tussen he lemaal uitlopen of blijven staan. Hij liep slechts half uit; en toen zeilde de kop bal van Koopal, die in vol le draf en met Keek op de hielen het leer ineens in de vlucht raakte, onbereik baar over hem heen: 10 na 5'/j minuut Koopal on derscheidde zich ook met gloeiende schuiver verre afstand op een gave Bosselaar-center: rakelings naast En even later miste Lentra snelheid van reactie ensprint op een fraaie terug speelbal van Wilkes en bij een cross pass van Koopal, beide malen in doel rijpe situaties. De Ensehedeër rehabiliteerde zich in de 21e minuut, toen hij na waf onschul dige centertjes tussen Bosselaar en Wil kes en via een paar Saarlandse missers plotseling de bal van Appel in volkomen ongedekte positie kreeg toegeschoven. En nieuwe kapitale dekkingsfout van de Saarlanders en ditmaal was Lentra's schuiver in de hoek scherp genoeg ge richt om het af tè straffen: 20. Intussen speelde Oranje permanent zonder rechtsbuiten en ln de voorhoede een van LENSTRA goede goal zonder enig verband. Er gebeurde dan ook niets bijzonders tot in de 37e minuut Vollamar een slordigheid van Van der Hart prompt uitbuitte en De Munck zich uitlopend in een koene sliding op de schoen van de Saar-linksbinnen moest werpen. Onmiddellijk joegen de Diauw- hemden het tempo op en toen kwam er even een vleugjp sfeer. Onze verdedi ging kwam onder druk en reeds in de 39e minuut moest zij capituleren, toen Martin zich over rechts vrij baan brak en de ongedekte Vollmar de voorzet met een fraaie kopbal hoog :n de touwen sluurde: 2—1. In die laatste minuten tot de rust verdreef een vleugje spanning de slaperigheid: Van der Hart gaf een vrije schop weg en De Munck moest in volle lengste naar de hoek om het schot van Siedl weg te stompen. En toen wij dat noteerden, lagen plotseling Bram Ap pel, zijn bewaker Lauck en keeper Bor- cherding in hevige opwinding over de Saarlandse doellijn te rollebollen, zonder dat wjj het fijne ervan aan de weet kwamen. De blauwhemden bleven met hun brede combinatie-spel iets meer in de aanval, maar schot zat er niet m- Tot aan de 20e minuut van de tweede helft: de vonk Lenstra-Wilkes, noteerden wij: a. een gestopt Lentra-schot na het zoveelste misverstand in de Saar-verde diging; b. dat de zon achter de tribunes was weggezonken; c. een fluitconcert voor Wijkes toen hij een corner achter het doel plaatste; de de verwonding van Clemens, ;oen hij bij een poging om een nieuwe corner te voorkomen, ten val en in het politie-cordon terecht kwam (hij werd door Ringel vervangen); e de roof bouw op Bosselaar; f. de goede leiding van de Hongaarse scheidsrechter Zsolt (die ook Zuid Nederland-Luxemburg en Duitsland-Engeland heeft gefloten); g. een nieuwe breedte-combinatie van de Saar-voorhoede met een over de lat dei nend schot van Vollmar; h. dat de grond van het Olympisch Stadion opmerkelijk droog en los was; en i tenslotte de ver- zuchting dat men Wilkes op een binnen plaats moest opstellen, wilde men nog een beetje vaart in de voorhoede bren gen. In die 20e minuut dan die flonkerende Lenstra-VVilkes-flits: in de aanhef van onze beschouwing- reeds beschreven: 3 1. Omstuwd door juichende makkers ren de Wilkes regelrecht op Lenstra toe, die met opgeheven armen in het middenveld was blijven staan. De meester-schutter "oRmeuteerde de meester-houwer. Wéér kwam er even een vleugje sfeer door een serie pittige Nederlandse aan vallen: een vrije trap van Abe waarop Bosselaar in het zijnet schoot, een moei lijk gëstop-e kogel van de naar rechts gerushte Koopal, een rakelings voorlangs vliegend schot van Appel, na een over stapje van Wilkes opnieuw een bom hard schot van onze middenvoor dat door Bnrcherding op één vuisj werd gekeerd en waarna de Saar-keeper ook de omhaal vnn Lenstra wegbokste. En toen was het weer over. De Saar landers gingen weer „breien", behoed zaam en geduldig. De Munck moest twee enorme snoekduiken maken om een doorbraak van Vollmar te verijdelen, in tussen was ten behoeve van de televisie te witte ba] in het veld gebracht en ook daarop moest De Munck een koene duik maken om een slordigheidje van Wiers ma te herstellen en een riskante terug center van Van der Hart te vangen. Saarland maakte in het laatste kwar tier nooit de indruk van een ploeg, die vocht om een achterstand weg te wer ken. Men voelde zich duidelijk reeds ver lagen. Zelfs toen, met nog 5 minuten te meien, invaller Ringel temidden van vijf Oranje mannen helemaal ongedekt een voorzet van Siedl kon opvangen en nog richten: 32, school er in hun laatste aanvallen geen gevaar. Bak onderscheidde zich in die periode, bij Nederlandse tegenschoten schoot Len stra tweemaal over, in de laatste minuut namen de Saarlanders nog een paar cor ners, maar aan de 32 zege, waarmee de Oranje-ploeg dit seizoen besloot, kon niet meer getornd worden. 17 juni: Helmond Roermond Maastricht Zuidlimburgs heuvelland Eijsden 171 km. 18 juni: Eijsden Sittard Roermond Deurne Den Bosdh 159 km.. 19 juni: Den Bosch Dordrecht Rotterdam (door tunnel) Den Haag Wassenaar (aankomst op de nieuwe wielerbaan) 150 km 20 juni: Wassenaar Lisse Leider dorp Amsterdam (Olympisch Stadion) 108 km. Op de wielerbaan te Wassenaar zal bij de aankomst een omnium worden verreden tussen Gerrit Sahulte. Gerard Peters Arie van Vlier en Jan Derksen. Het Olympisch Stadion opent op 20 juni ter gelegenheid van de aankomst van deze toer het wielerseizoen met na tionale wedstrijden voor stayers, profs en amateurs. Naar bekend is Nederland voor de voor ronde van het Wereldkampioenschap voet bal, waarvan het eindtournooi in 1958 in Zweden wordt gespeeld, ingedeeld in de groep met Oostenrijk en Luxemburg. De Kon. Ned. Voetbalbond heeft, naar wij vernemen, aan de Oostenrijkse voet balbond voorgesteld om de uitwedstrijd op 19 mei 1957 in Wenen te spelen en de re turn-ontmoeting op 22 september van dat jaar in Amsterdam. De Oostenrijkse voetbalbond zal zich nader over dit voorstel beraden. Tijdens het F.I.F A.-congres te Lissabon dat dezer dagen wordt gehouden, zullen voorts besprekingen worden gevoerd over de data van de beide wedstrijden tussen Nederland en Luxemburg, eveneens gel dend voor de voorronden van het wereld kampioenschap. Het Leidse Lugdunum heeft op het VUC- terrein te Den Haag de beslissende wed strijd tegen Neptunus gewonnen en is daarmee kampioen geworden met het recht op promotiewedstrijden voor een plaats in de Eerste klasse Amateurs. De uitslag was 53. (Van onze tennismedewerker) Ook in haar tweede wedstrjjd heeft de ploeg van de Nederlandse I.C. in de in ternationale tennisweek te Brussel het niet tot een winstpunt kunnen brengen Slechts één set was de oogst, van Goris tegen Jamar, de Belgische reserve voor de Davis-beker. Voor het overige was onze ploeg geabonneerd op de 3, zoals uit de uitslagen blijken zal. Dehnert had in Brichant, de Belgische no. 1. een te sterke tegenstander. Hij ver weerde zich zo goed hij kon. had ver dienstelijke rallies met behoorlijk kort volleren doch én de service én de back hand van Brichant waren sterke wapens: 63 63 voor de Belg. Goris won, vlot en vinnig spelend de eerste set van Ja- mar (6 -3). in de tweede en derde fnuikten de gesneden slagen van de Belg erb^ :r zijn aanval. Uit het achterveld won de Belg de volgende sets met 63 63. En wederom met tweemaal 36 verlo ren Dehnert en Van Dalsum van de Bel gische Davis Cup dubbel, Brichant-Mezzi. van wie de laatste belangrijk vooruitge gaan is. sinds maart toernooi na toernooi spelend De Belgen speelden een fors. sluitend spel, met beslissender afmaken resultaat van veel wedstrijdspelen Waar toe zij blijkbaar (week aan week spelend) meer gelegenheid hebben dan onze spe lers. De rechtspraak in deze wedstrijd was een comedie voor beide kanten. In Amerika—Frankrijk (2—1) was er de verrassing dat de 21-jarige Franse Tune siër Darmon Flam versloeg met 46 6—2 61. Patty won van Remy 86 46 62. Dubbel: Perry en Flam versl. Remy en Darmon 62 6—4. België boekte een tweede 30. nu op Engeland. Brichant had reeds van Paish gewonnen, zoals gemeld. Davidson (gast van de Belgische I C.) versloeg Barrett 68 61 6—0. van 0—I in de tweede set 12 games achtereen winnend. Davidsson en Brichant versloegen Becker en Barrett 6—4 6—3. Blijkbaar is onze tennisploeg verkocht aan ed >,3", want ten derde male verloor zjj met 03. doch de ..0" is ditmaal eervol te noemen Immers tegen de Amerikaanse ploeg werden zeer behoorlijke cijfers be haald, verkregen door een spelvorm zo als Van Dalsum en Dehnert die dit (aar nog niel hebben getoond, wellirht nooit hebben getoond. Dat zij niettemin niet tegen de Amerikaanse toeristen opgewas sen waren, ligt voor de hand. Dehnert had een van zijn goede dagen zo'n dag waarin zijn geforceerde, riskan te spel lukt. En Patty meende het aan vankelijk wel rustigjes aan te kunnen Resultaat: meer dan eens verrast door dc- onverwachte uitvallen van Dehnert. ook en vooral door diens dropshots. Het werd 75 voordat de Amerikaan de set won. In de tweede was hij meer op zijn qut- vive doch dit scheen Dehnerts spel te doen rijzen Hij kwam zelfs op 6 5. was wat te haastig op de sttpunten welke nij kreeg, verloor de game en tenslotte de set tegen een Patty die zijn service ;n volleymeerderheid ten volle demonstreer de: 9—11 (75 119 voor Patty). Ook Van Dalsum. was op dreef. Hij had controle over zijn drives, nam de bal vroeg, zag de gaten in het soms te over moedige netspel van Perry en passeerde goed, vooral in de tweede set die hij met 61 won. In de derde kwam hij tot 42. doch toen de Amerikaan .,all out" ging om een nederlaag te ontgaan, was hij de sterkerspeler: 63 16 64. Levendig en pittig was het dubbelspel. Flam en Perry wonnen ..slechts" met 75 75 van Dehnert en Van Daisum. België versloeg Denemarken met 30, doch Nielsen en Ulricb, zo uit de trein van Italië op het veld. waren de echte Denen niet. Nielsen liet zich met 60 63 verslaan door Brichant, Nielsen verloor van de eBlgische gast Davidsson met 16 26. Dubbelspel: Brichant en Davidsson verslaan Nielsen en Ulrich met 64 6—S. Bij Engeland—Australië was er de ver rassing dat Cooper verslagen werd door de veteraan Paish: 36 86 64. Rose* wall won van Becker met 63 75. na een magistrale eindspurt van 35 op 75. Van Frankrijk—Denemarken werd één partij gespeeld. En ook hierin faalde Nielsen Darmon versloeg hem 7—5 63. Cortina d'Ampesso. De Nederlandse ploeg heeft in het veteranèntennistoer- nooi te Cortina d'Ampezzo van de Ita liaanse ploeg zowel als van de Zwitserse ploeg verloren met 07. De Zwitserse won van de Luxemburgse met 50. De eindstand is: 1. Italië 3 punten; 2. Zwit serland 2 punten: 3. Nederland 1 punt; 4. Luxemburg 0 punten. De Nederlandse kledingindustrie heeft het voornemen, om in navolging v n het buitenland bij te dragen in de kosten van c..n Nederlandse ploeg naar de Olympi sche Spelen te Melbourne, door zowel voor deelnemers als officials het tenue gratis ter beschikking te stellen.. Tussen N.O.C. en vertegenwoordigers van de Ned. kledingindustrie zijn bespre kingen hierover gaande. De Deense deelnemer Borge Meiander is in de Ronde van Europa voor automo bielen, met zijn volkswagen dodelijk ver ongelukt. In de buurt van Salamnanka in Spanje moest hij plotseling uitwijken voor een pakezel, waarbij hij tegen een brug terecht kwam en over de kop sloeg. Zijn partner, de Deen Carl Ewald Ras mussen, verblijft gewond in een zieken huis. Het internationaal „Omnium van Ko penhagen" op de Ordrupbaan gehouden, is door onze landgenoot Derksen gewon nen. Op de tweede plaats eindigde de Ne derlander Van Vliet voor de Deen Chris- tensen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7