Verbreking van samenwerking met P.v.d.A. niet uitgesloten Insinuerende socialistische leuzen fel gehekeld In Australië zijn reeds tal van Nederlanders zelfstandig Gezinspolitiek wezenlijk deel van het K.V.P.-programma Invalide door aanrijding met militaire vrachtauto DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN P.v.d.A.-ers moeten laatste week niet te vervelend doen ProfRomme op KV P-meeting in Amsterdam: 11 Geen legering van Duitse troepen Achterstand van intellectuelen bij emigratie nieuw kernprobleem Op weg naar het stemlokaal Vrijdag 3 juni 1956 Een gulden voor de grond Onjuiste mentaliteit bij wie ons land verlaten 25.000 aan smartegeld toegewezen WEERBERICHT aangeheven. Moest K.V.P. overtuigd tvorden? Groet van Belgische C.V.P ROMME „Geen wig tussen mij en de partij" Niet binnen valse omheining „PB.O.-ministerie blijft Grondwetsherziening Rijswijkse steun voor kerkenbouw Nieuw-Zeeland Vakdiploma' s Canada Voorts staatssalaris van 125 gulden per week De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Over het algemeen veel bewolking met enkele buien. Overwegend matige wind draaiend naar noordelijke richtingen. Aanhoudend koel weer. Zaterflag 9 juni: zon op 4.23, onder 21.00 uur; maan op 4.56, onder 21.39 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Amsterdamse redactie) Met alle kracht en klem waarover de lijstaan voerder van de K.V.P. beschikt, heeft prof. mr. C. P. M. Romme gisteravond op een door ruim 2000 belangstellenden bijgewoonde K.V.P.-propa- ganda-avond in de Apollohal te Amsterdam aan de kaak gesteld de lage insinuaties aan het adres van de Nederlandse katholieken in een P.v.d.A.- pamflet, waarin wordt gezegd: „Wij (de socialisten dus) achten de geestelijke grondslagen van ons volk, gewonnen in de vrijheidsstrijd tegen de Spaanse overheersing en bevestigd in een zelfde strijd tegen Hitler's tyrannie, in gevaar gebracht als de K.V.P. de verkiezingen zou winnen''. „Ik xveet daarop maar één antwoord'', aldus prof. Romme, „wij achten de geestelijke vrijheid veiliger bij °ns dan bij hen!". De K.V.P.-aanvoerder haalde nog een ander In groten getale waren de katholieke Amsterdammers enkelen zelfs op (jj{VP-fietsen"— naar de Apollohal geto gen om deze grote manifestatie mee te rna£e?-. Op het met palmen, bloemen, gV Ml^etten en een reus van een geel- blauwe eén versierde podium zat het plaatselijk bestuur en de vier sprekers van deze avond: prof. Romme, minister Van Thiel van Maatschappelijk Werk, dr. W- bbhUyt, buitenland-deskundige van de ]<Vr, die minister Luns verving (wegens het groothertogelijk bezoek moest deze verstek laten gaan) en de heer Th. Koer sen, de Amsterdamse kandidaat. Behalve rngr'G'p- J. van der Burg, de deken van Amsterdam, waren voorts aanwezig ka- thoheke Wethouders, raads- en Statenle den en twee buitenlandse gasten, de alge meen secretaris en de propagandaleider van de Belgische CVP. De meeting werd opge'nisterd door pittige muziek van het Volendamse Fanfarekorps „Wilhelmina". jn het begin aarzelend maar al spoedig hijna algemeen werd na de opening van de vergadering op de wijze van „Hup Hol land hup" en met ongeveer soortgelijke woorden het KVP-verkiezingslied 1956 Als eerste beklom minister Van Thiel 3e ktaheder. Hij sneed twee punten aan. De zeven katholieke Kamer-kandidaten van de PvdA hebben beweerd dat zij niet ondanks maar krachtens hun katholieke overtuiging voor de socialistische partij kiezen, omdat zij dit het beste voor het land èn de Kerk vinden. Tegenover deze mening zette spr. het Oordeel van zeven andere Nederlandse kiezers nl. de zeven bisschoppen en vroeg aan zijn gehoor, zelf te bepalen wier be slissing het meest waardevol zou zijn. Mr. Van Thiel laakte voorts de nu gelanceerde propagandaleuze van de PvdA, dat minis ter Suurhoff Wat betreft de ouderdoms voorziening het werk van minister Drees heeft voltooid, nadat de socialisten ook anderen van de noodzakelijkheid van de te nemen maatregelen zouden hebben we ten te overtuigen. Moest de KVP nu echt 'daarvoor overtuigd worden?, zo vroeg hij zich af. er aan toevoegend, dat de KVP wel zulke vragen moet stellen nu van an dere zijde dergelijke misleidende formu leringen worden toegepast. Adel verplicht! De heer Koersen ontleedde met een enkel woord het KVP-program en wees er 0p dat Amsterdam, hetwelk in moeilijke tijden steeds voor de geestelijke vrijheid op de bres heeft gestaan, nu zal dienen te besef'en dat adel verplicht door de KVP in de „rode hoofdstad" aan de spits te brengen. Dr. Schuyt, per vliegtuig uit Pa rijs overgekomen haalde de recente winst v0or de katholieke partijen in Oostenrijk, gaarland en Italië aan. „In Eur0pa trekken die partijen die de moed hebben haar program op chris telijk? beginselen te baseren, overal voor waarts. Wij gaan het Evangelie opnieuw revoluDonair beleven. Het verkiezmgs- beeld;, uat onze straten, volgehangen met .rode borden, nog bieden, is bescha mebd y°°r ons; beschamend omdat het misv®istai?d kon ontstaan, dat er nog mehseu zijn. die in de veronderstelling verk® "-.dat de nieuwe tijd door die rode. P riijen kan worden verwezenlijkt. Het taak dit misverstand zo spoe dig ®ogelijk uit de wereld te helpen". bracht de r.-k. Drumband „St.-'U ?r Majelia", afkomstig uit de felroo®, Ibdische buurt, een daverende muf rondgang door de zaal, die op 6000 dienstmeisjes zijn door paus h s Jul in een massale audiëntie haar grondvesten dreunde. Een van de Belgische gasten sprak een geestige wel komstgroet uit, waarna de laatste spreker, prof. Romme, luide bejubeld, aan het woord kwam. Hij hoopte dat de annexa- tiezucht van kath Amsterdam, waar hij tijdens zijn 17-jarig lidmaatschap van de raad een „gouden politieke scholing" had doorgemaakt, op 13 juni het fundament van het werk der KVP danig zou ver stevigen. De kath. lijstaanvoerder kwam vervol gens fel in het geweer tegen het streven van de andere partijen om de KVP bin nen een nauwe „valse" omheining te drukken van specifieke kath. aangelegen heden, waaraan ze nauwelijks haar be staansrecht zou kunnen ontlenen, zoals de zondagswet, het processieverbod en he* bijzonder onderwijs Men is beangst voor katholieke machtsontplooiing, aldus orof. Romme, doch men vergeet, dat er tal van aangelegenheden zijn van wijde strekking, die ten volle staan in het po litieke actuele leven en die zeer veel te maken hebben met de diepe zedelijke be ginselen. waarop heel onze houding te genover het leven en de samenleving ge baseerd is. Zonder die' basis van de na tuurlijke zedenwet is een vruchtbare op lossing van al die problemen niet te vin den. Daarom ligt in 1956 onze hoofdtaak iuist buiten die omheining, waar onze katholieke beginselen een medebepalende en medestuwende rol spelen. noemde enige van die vraagstuk ken als de bezitsvorming die geen uit zondering maar regel voor de_ massa van het volk moet worden, de vrije loonvor ming. de gezinspolitiek (de progressie- ve kinderbijslag is verkregen juist en alleen door de beoefening van de ka tholieke macht) en de PBO. Met klem betoogde prof. Romme, dat de gedachte, dat bij de vorming van een nieuw kabinet het ministerie van minister de Bruijn, die in vier iaar tijd 45 publiekrechtelijke lichamen, omvat tende 43 pet van de ondernemingen realiseerde, wel opgeruimd kan wor den, een droombeeld is. „De PBO is een van de voornaamste mogelijkheden voor 'n gezonde hervorming in christe lijke geest van onze samenleving en de KVp za] by <je kabinetsformatie haar uiterste best doen om voor De Bruijn 'n waardige opvolger te vinden, die zijn zegenrijk werk kan voortzetten." Ten aanzien van de fiscale politiek blijft de K.V.P. streven naar belasting verlaging en meer nuttige sociale voor zieningen Socialistische kwalificaties als zou het werkprogram van de K.V.P. door deze twee eisen in een „grabbelton" voorbeeld aan, waarin de P.v.d.A. in politieke zin iets misdrijft en een nieuw symptoom van haar gespletenheid tot uiting brengt, n.I. het pogen van de socialistische kandidaten, die straks in de Twee de Kamer komen, via dr. Drees de man, die in een wijd verspreide brochure schrijft dat er samen gewerkt moet worden waar mogelijk is en dat de tegenstellingen niet op de spits mogen worden ge dreven juist elke samenwerkingsmogelijkheid stuk te slaan. „Ik acht het niet uitgesloten",aldus prof. Romme, „dat wanneer deze lieden tot de 13e juni zó doorgaan zij in hun oogmerk om een breuk in de samenwerking te krijgen, zullen slagen. Mochten zij echter in hun verblindheid menen tussen het katholieke volksdeel en mij een wig te kunnen drijven, deze toeleg zal hun beslist niet lukken". Een donderende ovatie onderstreepte deze woor den. zijn ontaard, zijn al verdwenen in het riool waarin ook andere valse leuzen zijn weggespoeld, aldus hekelde de katholieke lijstaanvoerder. Prof. Romme ging ook in op de talrijke publikalies, gewijd aan een door hem in 1945, in de na-oorlogse brede over eenstemming over bepaalde grondregels, waarin de Nederlandse samenleving zou moeten worden opgebouwd, geschreven boekjp over de Godserkenning in de Grondwet. „Men beweert", aldus spre ker. „dat ik bepaalde mensen zcu heb ben willen uitsluiten van de landsbedie ning. 'u had mij een land gedacht, waar de grotp grondwaarheden zouden zijn aanvaard. Die brede overeenstemming en prote samenwerking. in „de mist" van 1945 door allen beoogd, is nimmer be reikt en ik heb mii daarin als realistische Politicus geschikt. Ik wil daarom wel na drukkelijk verklaren, dat, als er een ge nerale grondwetsherziening komt en die moet er volgens mij zeker komen die naar myn mening niet gebaseerd zou moeten zijn op miin boekje, maar op de grondslagen door de staatscommissie-Van Schaik uitgewerkt. Tot slot betreurde spreker het, dat de katholieke politieke eenheid in 1956 nog niet geheel is voltooid. Hij had de leden van de Katholieke Werkgemeen schap in de P. x. d. A. graag zien wer ken aan de Nederlandse taak, die de K.V.P. heeft en hij vroeg de katholieke socialisten, zich op hun houding voort durend nader te bezinnen- Is het juist, dat door Amerika in de Nato aan de orde is gesteld het legeren van soldaten van de Duitse Bundeswehr op Nederlands grondgebied? Zo luidde een vraag yan het communistische Twee de-Kamerlid, de heer Wagenaar. Drie ministers, de minister-president, de minister van buitenlandse zaken en de minister van oorlog, hadden slechts een heel kort wederwoord nodig. Dat luiddehet antwoord is negatief. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring gehecht aan het besluit van de Rijswijkse gemeenteraad tot ver koop van grond voor kerkenbouw tegen de prijs van 1- per perceel. In april jl. heeft de raad nl- besloten als symbolisch gebaar grond voor 1.- per perceel te verkopen resp. voor het bouwen van een katholieke (4000 m.2), een hervormde (2000 m.2) en een gerefor meerde (2000 m-2) kerk. Nu de goedkeu ring van Ged. Staten is verkregen, kan het raadsbesluit ten uitvoer worden ge bracht. „Het is hijna onbegrijpelijk en haast niet te geloven wat vele emigranten in Australië hebben bereikt. Zeker 15 pet, doch naar mijn schatting zelfs 20 procent van hen, die daar drie jaar zijn, hebben zich reeds zelfstandig gevestigd en veelal met goede tot soms voortreffelijke bedrijfsomstandig heden en vooruitzichten. Zeer velen zijn na aan dit punt toe of stevig op weg daarheen". Deze bijzondere optimistische verklaring kon de regeringscommissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman gisteren laten horen op de negende vergadering van de Raad voor de Emigratie te Utrecht. De heer Haveman vertelde in zijn rede tot welke conclusies hij was gekomen, na dat hij in de afgelopen maanden vier van de voor Nederlandse emigranten het meest aantrekkelijke landen had bezocht: Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en de Ver. Staten. Mijn laatste bezoek aan Australië, nadat ik daar precies vier jaar geleden (1952) geweest was, heeft mij, zo zeide hij, de grootste en prettigste verrassing gegeven welke ik tot nu toe in mijn huidige werk kring had. Iedereen was toen in aanvangs- moeilijkheden en dit weerspiegelde zich in een zekere nervositeit en bepaalde span ningen. Thans treft men er Nederlanders die zich zelfstandig hebben gevestigd in de meest uiteenlopende bedrijven: vervoers- ONDANKS de herwaardering van het gezin, waartoe men ten slotte ook in socialistische krin gen gekomen is, blijkt men daar toch geen begrip te hebben voor de katholieke opvatting van het gezin als een natuurlijke gemeenschap, welke een autonome plaats in de samenleving inneemt met eigen plichten, maar daaruit voortvloeiend °ok onaantastbare rechten. Ge noemde herwaardering berust meer op doelmatigheidsoverwegingen dan op principiële gronden en vormt geen rem op het streven, om van boven af zoveel mogelijk te regelen, ongeacht de eigen verantwoordelijk heid van de gezinshoofden voor verzorging en opvoeding van de leden van het gezin. Zo tracht men de overheid of overheidsorganen vaak te belasten met de zorg voor allerlei voor zieningen, die wezenlijk tot de taak van de gezinnen behoren en stelt men zich te weer tegen het katho lieke streven om o.a. door kinder bijslag, belastingaftrek en bezits vorming de gezinnen de mogelijk heid te bieden, zelf de hun van nature toevallende functie uit te oefenen. Het grotere en grote gezin vindt buiten katholieke kring bepaald weinig sympathie, ondanks de on gunstige resultaten, die, naar uit de ervaring van enkele decennia kin derbeperking in bepaalde landen is gebleken, met de kleine gezinnen zijn verkregen. Ongunètige resul taten, zowel ten aanzien van het huwelijksleven van de ouders, als van de opvoeding der kinderen, met demoraliserend effect op de samen leving. VAN HET UITHOLLEN van de gezinstaak en -verantwoorde lijkheid kan alleen een ontbin dende ipvloed op de gezinnen zelf uitgaan, des te gevaarlijker in een tijd als de onze, waarin reeds vol doende ontbindende krachten aan wezig zijn. Daarom staat de gezins politiek bij de K.V.P. centraal. Grote èn kleine gezinnen kunnen op haar steun rekenen, welke erop gericht is de gezinnen de mogelijk heden te verschaffen tot verdere ontplooiing op eigen kracht. Op velerlei gebied is hier waakzaamheid geboden; onderwijs, gezondheidszorgmaatschappelijk werk, inkomensvorming, om er maar enkele te noemen en het lijdt geen twijfel, dat op deze punten in de komende parlementaire periode harde noten te kraken vallen. Ge zien de mentaliteit, die juist bij de voornaamste andere partijen de overhand heeft, is er alle noodzaak, de K.V.P. een zo groot mogelijk overwicht te bezorgen. AAR VOORAL OOK, wanneer wij het oog iets verder richten en de kansen en gevaren van de „robot-era", welke zich reeds heeft aangekondigd, in aanmerking nemen, spreekt de noodzaak van een hechte fundering van de gezin nen in de samenleving des te ster- ker. Dan zal het accent meer dan ooit komen te liggen op opvoeding en opleiding der kinderen, een taak die in eerste instantie de ouders aangaat en waar zij dan misschien ook meer tijd voor zullen krijgen. Het is echter niet denkbeeldig, dat een sterke tendens zal ontstaan, deze taak aan de gemeenschap te trekken, ook voorzover het element van ontspanning en lichamelijke vorming een grotere rol gaat spe-- len. Maar hoe meer dit alles aan het gezinsverband wordt onttrokken #en hoe minder de ouders zich er mee belast zullen voelen, hoe groter het gevaar van ontbinding en ver wildering. Bezitsvorming wordt door de K.V.P. voorgestaan als sluit stuk ter verzekering van de materiële positie zowel van gezin nen als alleenstaanden, met het doel de persoonlijkheidswaarde van de mens te versterken en zijn afhanke lijkheid van sociale voorzieningen niet groter te maken dan strikt noodzakelijk is. Socialisten staan hier lijnrecht tegenover. Zij achten de huidige vermogensverdeling wel onbevredigend, maar willen cor rectie aanbrengen door collectieve vermogensvorming, waarop ieder gelijke aanspraken zou kunnen doen gelden. Gelukkig kon dit collectiverende streven tot nu toe in toom worden gehouden, maar het zou ongetwijfeld door weten te breken, wanneer verbreiding van particulier eigendom, ook in de ver mogenssfeer, zou uitblijven. Er zijn wel stemmen opgegaan, die heel dit streven naar bezits vorming veroordelen, zolang er nog medemensen ergens ter wereld sterven aan tekorten. Verlangen naar bezit zou materialistisch en weinig evangelisch zijn. Wonderlijk genoeg wordt ditzelfde niet gezegd, wanneer het gaat om hoger loon. Het loon, of in het algemeen het inkomen, kan worden aangewend voor consumptieve bestedingen en voor besparingen. In het laatste ge val ontstaat vermogen en vorming daarvan door hen, die er weinig of niets van hebben, kan moeilijk materialistischer geacht worden, dan aanwending van diezelfde mid delen voor consumptieve doelein den. Integendeel, er zal een zekere mate van onthechting aan aardse geneugten opgebracht moeten wor den, wil in breder kring vermogens vorming tot stand komen. Inder daad stelt ook naastenliefde eisen aan de mensen, om te helpen waar nodig en naar „vermogen". Dit is echter een persoonlijke kwestie, waar een politieke partij zich niet rechtstreeks mee heeft in te laten. Echter kan zij wel indirect iets doen, door dat „vermogen" te be vorderen. JUIST OMDAT het vraagstuk van de bezitsvorming, zoals het populair genoemd wordt, in wezen een vraagstuk van inkomens vorming en spaarzin is en de per soonlijke beschikkingsmacht van de individuele burger zoveel mogelijk dient te worden gerespecteerd, lig gen op dit terrein grote moeilijk heden. Er moet worden gezocht naar stimulerende maatregelen, die het particuliere initiatief overigens onverlet laten en tevens de ver delende rechtvaardigheid geen ge weld aandoen. Ook al is het hier nog een tasten en zoeken, de K.V.P. heeft toch reeds belangrijke succes sen geboekt, b.v. op fiscaal gebied, ten aanzien van werkgeversbijdra gen aan bouwspaarfondsen en on langs door de regeling bevordering eigen woningbezit, volgens welke bijslagen op woningbouwpremies en overheidsgaranties op hypothecaire leningen kunnen worden verstrekt. Aanhouden van de hoogconjunc tuur zal ongetwijfeld nieuwe moge lijkheden bieden. De K.V.P. zal daardoor een rustig klimaat kun nen scheppen, waaronder bezitsvor ming kan gedijen, mits tevens steun en medewerking van de kant van de sociale organisaties en van in dividuele werkgevers en werk nemers zelf niet ontbreekt. bedrijven, garages, restaurants, milkbars, broodbakkerijen en banketbakkerijen, ser vice-stations, kruideniers, electriciëns, dry- cleaning en ramen wasserijen, schilders, stenenfabrikanten, deelboeren en geheel eigen boeren. Te veel om op te noemen. Australië beschouwt spr. in het alge meen als het emigratieland, dat aan het grootste aantal niet-agrarische emigranten de beste mogelijkheid tot zelfstandige ves tiging biedt, uiteraard, nadat men er en kele jaren hard gewerkt en spaarzaam ge leefd heeft. Zuid-Australië achtte hij op het ogenblik en voor de komende tijd als een der beste, zo niet het allerbeste ge bied voor de Nederlandse emigranten om zich een goed uitgangspunt in Australië te verwerven. Het huisvestingsvraagstuk blijft het moeilijke punt hij—de emigratie naar Australië, vervolgde spreker en dit pro bleem wordt verscherpt, omdat tussenwe gen en tussenoplossingen ontbreken. De woningstandaard is zeer hoog en eenmaal onder eigen dak, heeft men over het al gemeen een woning, waaraan men in Ne derland nimmer toekomt. Om aan het stan daard-huis toe te komen kost meer geld dan waarover de meeste emigranten be schikken en vraagt dus gemiddeld een lan ge spaartijd. In beginsel kan deze kwestie echter opgelost worden door middel van kredietverlening. Geestelijke verzorging Over de geestelijke verzorging zeide de heer Haveman: Nu ook vele katholieke en protestantse geestelijken, die mede ge emigreerd zijn om buiten de landsgrenzen een ontzaglijke taak op hun aanvankelijk onervaren schouders te nemen, tot de oudere jaarklassen zijn gaan behoren, vor men zij steunpunten van onschatbare waarde voor onze emigratie. Natuurlijk is hun aantal nog veel te klein, zij arbeiden veelal volkomen overbelast en 'soms ont vangen zij een geldelijke vergoeding, die hun leven bepaald niet gemakkelijker maakt. Met enige zorg ben ik echter vervuld door de mentaliteit, waarmede tal van emigranten tegenwoordig aan schijnen te komen. Ik trof deze mentaliteit in de huis vestingscentra en hoorde dezelfde ernstige klacht b(j groepen, die als sponsors van emigranten optreden. Ook in Canada kwam ik deze bezwaren tegen. Daar het gaat om een ernstig euvel, dat in Neder land zjjn oorsprong vindt, zal er hier te lande, vooral in de voorlichtingssfeer en hjj de aanmelding grote aandacht aan gege. ven moeten worden. In Nieuw-Zeeland, zo vervolgde de heer Haveman, heeft zich door de engere selec tienormen een migratie ontwikkeld, die be trekkelijk klein van omvang is gebleven, doch een volkomen eigen karakteristiek heeft. Mislukkingen doen zich in dat land praktisch niet voor. Plaatsing in een werkkring tegen een behoorlijk loon vindt zonder veel moeite plaats. Men kan spoe dig sparen en in een welstand leven, die zeer gunstig bij de gemiddelde omstandig heden in Nederland afsteekt. Dit wordt nog geaccentueerd door het feit, dat vrij vele emigranten ongehuwd zijn. Op agrarisch gebied intussen, zijn mensen, die hun vak niet kennen, van meet af aan tot volmaakte mislukking gedoemd. Op het vraagstuk der ongehuwde emi granten meende spreker, dat het enige juiste antwoord is, stimulering van de emigratie van gezinnen en van meisjes. De emigratie van meisjes dan op zakelijke en Gisteravond bood de regering in het Frans Hals-museum te Haarlem een diner aan de Luxemburgse hoge gasten aan. Van links naar rechts: dr. Drees, Groothertogin Charlotte, H.M. de Ko ningin en Prins Felix. niet op huwelijksbasis. Er schuilt in Nieuw-Zeeland voor meisjes geen enkel gevaar, dat zich niet in veel sterker mate in Nederland voordoet. De positie van de werkende jonge vrouw is maatschappelijk sterker verankerd dan hier te lande, mede door een betere regeling van de arbeids voorwaarden, die zeer gunsting zijn. In Australië en in Canada, maar ook in Nieuw-Zeeland ben ik gestoten op het vraagstuk der vakdiploma's, zeide spr. ver der. Het gebrek aan eenheid en duidelijk heid van de vertalingen dezer diploma's is zeer groot. Het MTS-diploma wordt op zó verschillende wijzen vertaald, dat het de toekomst van de bezitter kan maken of breken. Een ander vraagstuk van nog belangrijker orde ligt te wachten met be trekking tot de wederzijdse erkenning van diploma's, vooral ten aanzien van middel bare en universitaire opleidingen. De tijd lijkt mij rijp om te trachten deze materie binnen het kader van onderhandelingen over de totstandbrenging van culturele verdragen met de belangrijkste emigratie- landen tot een zekere regeling te brengen. De achterblijvende emigratie van in tellectuelen vervulde de heer Haveman met bezorgdheid. Er is een onevenwich tigheid, die zich gaat wreken, omdat het leiderschap, dat van deze groep normali ter uitgaat, bij gemeenschappelijke ini tiatieven, welke uit Nederlandse emi- grantenkringen voortspruiten, ontbreekt, hetgeen als een ernstige lacune wordt gevoeld. Hier treffen wij een nieuw kernprobleem van onze emigratie, waar wij zeker niet aan voorbij mogen gaan. Zijn bezoek aan Canada was slechts kort, maar toch kreeg de heer Haveman er de overtuiging, dat de economische ontwikke lingslijn in opwaartse richting hervat is. En hij blijft zijn mening trouw, dat Ca nada voorbestemd is een der landen met de hoogste welvaart te worden. Gedurende de vakantie-periode zijn drie werkstudenten in dienst ij de Amster damse tram. Zi; dragen om de linkerarm een witte band met opschrift: „conduc teur G.V.B." Met bevestiging van het rechtbank- vonnis heeft het gerechtshof in Den Haag thans de staat veroordeeld tot betaling van een der hoogste bedragen aan smartegeld, nl. 25.000. die in ons land ooit toegewezen zijn. Dit bedrag moet thans worden uitgekeerd aan de 35-jarige terrazzowerker Angelo Enrico Petrucco uit Breda, die in augustus 1952 op zijn motor onder de gemeente Etten en Leur bij Sint Willebrord door een militaire vrachtauto werd aange reden en ten gevolge van de botsing levenslang invalide zal blijven. Boven dien heeft het hof de beslissing van de rechtbank bevestigd, volgens welke de staat het slachtoffer van de fatale bot sing tot aan zijn 65e jaar f 125 per week moet uitkeren, tenzij hij eerder over lijdt. Petrucco passeerde op de fatale dag op zijn motor een convooi van militaire vrachtauto's, dat van Roozendaal naar Breda reed. Plotseling en zonder enig sig naal te geven verliet een sergeant van het transportbataljon te Rucphen met zijn transportauto deze file week naar links uit en raakte daarbij de hem juist pas serende motorrijder, die ten va] kwam en levensgevaarlijk gewond werd. Zijn linkerbeen moest geamputeerd worden, doch nog steeds lijdt het slachtoffer, dat gehuwd en vader van 1 kind is, al9 ge volg van de opgelopen schedelbasisfrac- tuur aan schedeltrauma. Hij zal nimmer meer kunnen werken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1