S' Overeenstemming in het bouw bedrijf over eerste voorstellen Een verdere verhoging van basisloon is op koms' Beperkte overheidshulp gewenst kunnen zijn zou Staking op grote bouwwerken in Rotterdam algemeen Voorlopig geen export-stop voor vlees Produktschap verwacht spoedige prijsdaling DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zorgen over vlees Eisenhowerbouwen en aardappelen Berichten over nieuwe ziekte wekken ongerustheid Zes chirurgen zoeken naar oorzaak van ingewandenstoornissen Operatie „geslaagd" Nieuwe duik naar de „Lutine" Hfe m JU Elet exporteurs-aafdappeldrama Miljoenenstrop komt echter voort uit normaal handelsrisico Werkloosheid nog verder gedaald R>E LOEP Zaterdag 9 juni 1956 Poujade mag niet komen Slechts ts op kleine objecten wordt gewerkt Kerkenbouw-zondag in Diocees Haarlem V. WEERBERICHT De operatie werd verricht door vier Nadat president Eisenhower gister morgen opnieuw ziek was geworden en gistermiddag per ambulance was overge bracht naar het Walter Reed-Ziekenhuis te Washington, is een operatieteam be staande uit minstens negen medici heden nacht om 2.59 uur Amerikaanse tijd (d.i. 7.59 uur Ned. tijd hedenmorgen), begon nen aan een spoedoperatie van de Ameri kaanse president om de oorzaak van een verstopping in het lager gelegen deel der ingewanden weg te nemen. militaire en twee burger-chirurgen, die werden bijgestaan door twee andere art sen. Bovendien was een specialist op het gebied van anaesthesie aanwezig, omdat de president een „algemene verdoving" kreeg. De operatie werd uitgevoerd op de derde verdieping van het hoofdgebouw van het Walter Reed-Ziekenhuis, een le- gerhospitaal te Washington. Met besluit om operatief in te grijpen, dat allerwege in Amerika ontsteltenis wekte, kwam ongeveer 25 uur nadat de president in zijn kamer in het Witte Huis ziek was geworden. Zoals wij gisteren nog in een gedeelte van onze editie konden melden, had de president s morgens vroeg last gekregen van maagstoornissen en hoofdpijn. Hij zegde al zijn afspraken voor die dag af en gistermiddag reeds werd hij per ambulance-auto naar het hospitaal, dat zeven kilometer van het Witte Huis ligt, overgebracht. Later werd bekend dat de president aan ileitis lijdt, d.i. een ontste king aan de ingewanden. (De Medische W.P. omschrijft „ileitis ter- mmalis" als „een specifiek ontstekingsproces van het laatste gedeelte van de dunne darm, gekenmerkt door zweervormingen en darmver- klevingen". Red.). Als om strijd ontkenden autoriteiten I sprake is van het hart. Dit is een acute gisteravond, dat de medici de ziekte ziekte die behandeld moet worden. y3?." ,a^s "erns^ Het feit, dat vijf van de behandelen- t.iek den hebben omschreven. De geneesj,eren chirurgen zijn, leidde perschei van het Witte Huis, James gjsteravon(} tot de veronderstelling, dat H^gertywas daarmee de eerste. De presjdent spoedig geopereerd zou 'worden. En onder de Amerikaanse be volking wekte dit juist bezorgdheid in verband met de eventuele gevolgen van een operatie op een hartpatiënt. In de vooravond werd nog verklaard, dat er geen aanleiding was onmiddel lijk te opereren. Rond o 'ddernacht hielden de dertien doktoren opnieuw een consult en werd voor de derde maai een röntgenfoto ge nomen. Fer uur later Werd de beslissin? Amerikaanse vice-president, Nixon noemde vervolgens de toestand van de president „bevredigend". E?n communiqué van de behande lende artsen maakte gisteravond be kend, dat een cardiogram niets onge woons aan het licht heeft gebracht. zoajs men zich immers zal herinneren de president op 24 september van ,aarv°rige jaar een hartaanval. Van- dat gisteren ook de wereldbe- «Th.it hartspecialist, dr. Paul Dudley Tand6! de president toen heeft be- lik tijdens zijn ziekte, onmiddel- prk/? consult werd geroepen. Deze ^iin p5r^e gisterav°nd „Tot dusver 1 r geen aanwijzingen dat hier Er zou nog voor 13 miljoen aan boord zijn 4' Sjgglpii rsT De staking in de bouwvakken te Rotterdam, doch ook in de om* geving waar Rotterdammers werken, is vrijwel algemeen De grote bouw werken liggen in ieder geval stil maar op sommige kleinere, voor namelijk losstaande huizenblokjes, zagen wij nog bedrijvigheid. Hét karakter van de staking die, zoals men weet ingaat tegen het ad vies der drie erkende organisaties, is yrij ordelijk Na de vlag de stilte In V laar dingen ™f nu wel -Plat" Zal k0" m0n hler vanmorgen aan- vo"kei -k nog aan de slag. FERmODE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUDRAGEN Gerechtvaardigde verwachtingen Uit vrije wil Op 1 juli Mgr. J. P. Huibers brengt bezoek aan Purmerend Ter inleiding van de jaarlijkse Ker kenbouw-zondag, die het „Fonds voor Kerkenbouw in het bisdom Haarlem" dit jaar op zondag 1 juli organiseert, brengt mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, op woensdag 27 juni te 8 uur 's avonds een bezoek aan het bij na voltooide nieuwe kerkgebouw van Cathanna te Purmerend. Gehakt, poulet ...A Geen animo voor bevroren vlees Export als algemeen belang Slagers aan het woord Exportapparaat moet in stand blijven Geen fabeltjes! TT7 ANNEER wij vandaag in het kader van onze verkiezings- Loeps schrijven over de Katho lieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, dan geschiedt zulks met een zekere tegenzin, aan gezien wij niet gaarne geloofsgeno ten aanvallen. Wij vleien ons trouwens niet met de hoop, dat wij een der „geheide" leden van deze Werkgemeenschap zullen overtuigen; daarvoor zijn zij te d,ogmatisch" in hun overtui- ging. „Het is zo en daarmede uit". Wat anderen ook tegenwerpen, zij en zij alleen hebben gelijk .Deze gesteldheid spreekt duidelijk uit hun verkiezingsgeschriften, welke alleen maar beweren, doch niet argumenteren. Wij zullen hen daarover niet hard vallen; een on juist standpunt valt nu eenmaal moeilijk te verdedigen; alleen dat men een uitspraak aanhaalt van kardinaal Feltin, terwijl zij toch ■cunnen weten, dat zo'n uitspraak slechts waarde heeft in het raam van de eigen tijd en omstandighe den, vinden wij minder elegant. Waar de Kath. Werkgemeen schap „zieltjes" tracht te winnen onder de K.V.P.-kiezers zijn wij gerechtigd tot tegenweer en van daar dat wij op het bovenstaande de aandacht vestigden. En dan moeten wij herhalen, dat de ge schriften van genoemde Werkge meenschap louter beweren en niet argumenteren en dat, wat beweerd wordt, allemaal verre van juist is. Wij willen er verder niet veel van zeggen. Laten wij niet in fa beltjes en sprookjes geloven. De feiten uit het verleden en het heden bewijzen telkens weer, dat onze belangen slechts veilig zijn, als er één hechte katholieke partij gereed staat tot defensief en offen sief. En dat is de K.V.P.! Ajialist De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige, langs de Wadden- kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. Dezelfde temperaturen of iets hogere dan gisteren. Zondag 10 juni: zon op 4.22, onder 21.01 uur; maan op 6.08, onder 22.24 uur. Maandag 11 juni: zon op 4.22, onder 21 01 uur; maan op 7.29, onder 23.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Eisenhower hedennacht met poed geopereerd genomen toch over te gaan tot een ope ratie. Enkele minuten voor de operatie begon, verscheen de heer Hagerty voor de wachtende pers met de mededeling ..De behandelende geneesheren zijn van oordeel dat, aangezien de eerder ge noemde gedeeltelijke verstopping aan het einde van de dunne darm voortduurt, een onderzoekingsoperatie noodzakelijk is". De term onderzoekingsoperatie om schreef dij als volgt„de oorzaak van de verstopping opsporen en deze oorzaak wegnemen". In antwoord op vragen zei Hagerty, dat hij de doktoren nog nooit van kanker heeft ho-en spreken. Aan de algemeen secretaris van de Nederlandse Oppositie Unie is namens de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam in opdracht van de minis ter van justitie medegedeeld, dat o.a. de heer Pouiade geen verlof zal worden ver leend, te speken op het zelfstandigen congres. dat op 11 juni in het Concert gebouw te Amsterdam zou worden ge houden. Ook de toegang tot het land zal hem worden geweigerd, terwijl aan te nemen is dat ook de andere buitenlandse sprekers niet toegelaten zullen worden. Het hoofdbestuur van N.O.U, heeft he loten, do avond niet te laten doorgaan, ingezien het op een of andere grond een •erbod verwacht. Groothertogin Charlotte en Prins Felix van Luxemburg vertrokken vrijdag middag per regeringsdakota van hel vliegveld Soesterberg weer naar Lu xemburg. H. M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Bea. trix begeleidden hun gasten naar het vliegtuig. Hedenmorgen om 9.52 uur Ned. tijd heeft president Eisenhower de operatie kamer verlaten. De operatie had bijna twee uur geduurd. Enige minuten later werd het volgende bulletin over de toestand van de president bekend gemaakt: „De operatie is met succes bekroond. De toestand van de president na de ope ratie is zeer bevredigend. Hij heeft de operatietafel in een uitstekende conditie verlaten". Gedurende de operatie had het hart van de patiënt, normaal gefunctioneerd. Kort voordat hedenmorgen vroeg de president naar de operatiekamer werd weggebracht, waren zijn echtgenote, zijn zoon, majoor John Eisenhower en zijn broer, dr. Milton Eisenhower, in het zie kenhuis aangekomen. Enige journalisten, die op een fontein buiten het hospitaal waren geklommen, konden via het kathedraalglas in de ra men van de operatiezaal tamelijk duide lijk de bewegingen van de artsen in hun blauw-groene schorten waarnemen. In het ziekenhuis is vannacht met spoed een afdeling als „perscentrum" ingericht. Ing. W. van Wienen uit Büssum, direc teur van de Nederlandse Bergingsmaat schappij te Vlissingen, wil volgend jaar een poging doen, de goudschat te bergen van het in begin van de vorige eeuw ge zonken schip „Lutine". Reeds in de jaren vóór de tweede we reldoorlog is met de tinbaggermolen „Ka- rimata" een bergingspoging gedaan. Toen kwamen enkele munten en een goudstaaf te voorschijn. Verdere arbeid leverde toen echter niets op. Naar schatting nog een hoe veelheid goud en ziivErter waarde' van 13.200.000 tegen vooroorlogse koers op da zeebodem bevinden. 'i V 1 De werkgevers- en werknemersorganisa ties in het bouwbedrijf hebben naar aan leiding van de gisteren gehouden bespre kingen over de lonen en andere arbeids voorwaarden het volgende gezamenlijke communiqué uitgegeven: „In de op 28 mei j.l. gehouden bespre kingen was reeds overeenstemming be reidt inzake een verhoging van de uur lonen met drie procent, behoudens goed keuring van de betreffende overheids instanties. evens werd overeengekomen, de uitkeringen van het risicofonds (uit keringen ingeval door vorst niet kan worden gewerkt) een onbeperkte duur te geven en bovendien het bedrag der uit- jliettegpn 1 „.ffkgever^^baande het feit echter, dat de ffieus ov en werknemersorganisaties er s bouwi^1- Saan denken de basislonen in Rotterdam, opgeroepen door de Jt' VC|" gjg ®.ekvonn'-e^rflf te verhogen, hebben gis- 'r»vo«a i vernogen, nennen gis- ,„rs te b11 e'( duizenden bouwvakarbei- lang! Rotterdam, nwvat gestichte ene ve "Jïfrs a,daar voor een al«e f s r.,ns- eenstemmig besloten ïïflevL't" "i„epUWc en krachtiger actiein Ka de hpcnrekine" 0n,dat de verklaring die toWoen'n? hadaen. Enige dagen geleden hidden d" kp"tterdamse bouwvakarbeiders afK,.. „roken aat, indien er geen r„.,.n„i.... Jlle.kf®. voldoening ban geven. die ■en geleden "akarbeidei sPru„w, aat indien er geen resultaten „oden komen, zij niet zonden aarzelen on nieaw de actie in te zetten. £g wordt er op alle bouwwerken dan ook ee- staakt. Maandagmorgen zullen de Rotterdamse bouwvakarbeiders weer samenkomen in <je grote zaal van gebouw Odeon. Daar zaI worden bekend gemaakt wat de resultaten zijn van besprekingen, die delegaties van. de arbeiders met de bonden ge voerd. Ook zal er contact worden opgeno men met de Raad van Bestuur In de Bouw nijverheid. De vergadering van gisteravond had een rustig verloop. Het was de derde keer, dat er in Rotterdam de afgelopen week een dergelijke grote bijeenkomst van bouwvakarbeiders werd gehouden. In de binnenstad ligt het werk stil bij de bouw van het Centraal Station, het Stationspostkantoor, De Bijenkorf, het Lijnbaancomplex en het ziekenhuis Dijk- Agt, waar juist gisteren de vlag op het punt was gehesen. Ook in Rotlerd-m zuid. waar vooral in Pendrecht grote bedrijvigheid pleegt te heersen, werd niet meer gewerkt tenzij op losstaande beperkte objecten al de chr. huishoudschool. In het noorden der stad was het even zeer stil. De 700 tot 800 arbeiders, be trokken bij het grote werk in de polder Honderdtien Morgen. waren voor een aantal niet verschenen en de overigen groepten a] pratend samen tussen de ke ten; er werd in ieder geval niet gewerkt. Zoalr men weet moeten hier meer dan duizend woningen tot stand '-omen. T Sehiebroek heerste nov heperkt.e be drijvigheid op hier en daar verspreid staande woningblokjes in aaiTbouw. In Bliidot-t-, aan het Statenplein. lag het Werk stil. din j"1 het Van H-gendorpplein in Vlaar- bp.g!n-?.°st, waar 265 woningen in aan- zlJn. ligt ook het werk stil. Hier rukt. le" vele Rotterdammers, die dage- •iiriL o en wee<- van werk naar huis seen bedril dpL kleinere bouwplaatsen is j eid te bespeuren en men Unvto'u 00k het werk aan de De bouw aan de nieuwe Gerfa-fabriek gaat. echte-* gewoon door. In Amsterdam werd vandaag nog door gewerkt. Het voornemen bestaat hier echter, maandagmiddag om half een hel werk neer te leggen en dan om 2 uur een grote vergadering te houden in de Apol- lohal. keringen meer in overeenstemming te brengen met het gederfde loon. In de vrijdag voortgezette onderhande lingen is voorts tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties overeenstemming bereikt inzake verhoging van de uit keringsnormen ingevolge de ziektewet en de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring, teneinde ook deze meer In overeen stemming te brengen met het gederfde loon. Tevens is besloten, het aantal wachtdagen bij ziekte tot een minimum te beperken en uitkering over de wacht- periode reeds te doen geschieden bij kort stondige ziektegevallen. De uitkering aan vorst werklozen, die niet in aanmerking komen voor een uitkering uit het risico fonds. zullen worden aangepast aan de uitkeringsnormen van genoemd fonds. Na gegaan zal worden, of ook de uitkeringen op grond van de ongevallenwet kunnen worden aangevuld. De vertegenwoordigers der werkgevers- cn werknemersorganisaties zijn overeen gekomen, genoemde verbeteringen in te voeren, zodra goedkeuring van de over heid is verkregen. Bovendien zijn de werkgevers- en werknemersorganisaties het eens over een verdergaande serieuze verhoging van de basisionen, mede om hierdoor orde te scheppen op het gebied der lonen in het bouwbedrijf. Zo spoedig mogelijk zal een afgerond voorstel aan de betreffende overheidsinstanties worden voorgelegd". (Van onze ïapdbouwmedewerker) De Vereniging van Nederlandse Aard appelexporteurs heeft, zoals bekend, aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gevraagd om finan ciële hulp ten behoeve van haar leden, die in ernstige moeilijkheden dreigen te komen door het fiasco van de gefor ceerde uitvoer naar Engeland. Geraamd wordt, dat deze affaire zal resulteren in een verlies van vijftien miljoen gul den en verschillende exporteurs zouden zich dan'ook op de rand van een faillis sement bevinden. De situatie Is zo, dat in de weken voor afgaande aan de 21ste april de datum waarop het door de minister uitgevaardigd de exportverbod van kracht werd 150.000 ton aardappelen naar Engeland zijn uitgevoerd. De Engelse importeurs kochten wat ze konden krijgen, afgaande op de mededeling van hun regering, dat ook op de Britse eilanden een aardappeltekort dreigde. Het Engelse verbruik zakte ech ter in tot nog niet de helft van het ln het voorjaar gebruikelijke peil, deels tengevol ge van de halvering van bijvoedingsrant soenen voor leger en scholieren en de over- beidspropaganda om minder aardappelen te eten, deels door verdachtmakingen in de Engelse pers als zouden de Nederlandse aardappelen van slechte kwaliteit zijn Bovendien kwamen de Engelse boeren met een groter aanbod op de markt dan was verwacht. Van de uit Nederland geïmporteerde aardappelen kon 90 000 ton alleen van de hand gedaan worden tegen de halve en zelfs nog lagere prijs. De resterende 60.000 ton ligt te bederven in slechte op slagplaatsen aan de Engelse havens. Het totale verlies wordt geschat op een kleine 40 miljoen gulden, waarvan circa 25 mil joen voor rekening van de Engelse impor teurs zou komen. De Nederlandse expor teurs zouden ongeveer 15 miljoen van hun vorderingen niet kunnen binnenhalen serves beschikken en hun leveranciers nog niet hebben betaald, zouden zij aan een fi nanciële afgrond staan. Nu wordt blijkbaar redding verwacht van de overheid. Is deze verwachting ge rechtvaardigd? De hoofdzaak van de cata strofe ligt in Engeland. De Britse rege ring heeft enerzijds het tekort overschat en anderzijds het verbruik tot op een ab normaal laag niveau afgeremd, daarbij op twijfelachtige wijze gesteund door de pers Tn de eerste plaats ligt er onzes inziens dus een morele verplichting te Londen om de importeurs in staat te stellen aan hun verplichtingen ten opzichte van de Ne derlandse exporteurs te kunnen voldoen Voorzover deze verplichting daar niet of onvoldoende wordt gezien, zou de Neder landse minister van Landbouw wellicht zijn Engelse collega een zachte vingerwij zing naar het goede pad kunnen geven. Intussen verhèlen wij ons niet, dat zo a. van Engelse kant ooit voldoende soulaai gegeven zal worden, dit wel geen redding zal bieden op korte termijn Het produkt schap voor aardappelen heeft minister Mansholt de schuld van het aardappel- drama in de schoenen geschoven omdat hij ten onrechte en in strijd met het advies van het schap het exportverbod zou heb ben uitgevaardigd. In het midden latend of 's ministers vrees voor een tekort in Nederland al dan niet gerechtvaardigd is geweest, zouden wij hierbij willen aante kenen, dat het verbod tijdig genoeg ts aangekondigd. Desalniettemin kunnen wij ons voorstellen, dat deze aankondiging hei tempo van de export wat heeft gefor ceerd en dus invloed heeft gehad op de uiteindelijke omvang van de catestrofe. Daarmee wil echter niet gezegd zfjn, dat de exporteurs daardoor morele rechten hebben gekregen om hun stroppen af te en voorzover zij niet over voldoende re- wentelen op de overheid. Zjj hebben ieder In mei j.l. trad wederom een belang rijke daling van de werkloosheid op, zo deelt men ons van de zijde van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid mede. De oorzaak hiervan lag in de eerste plaats in het gunstige seizoen, maar daar naast droeg nog het toenemen van de al gemeen grote bedrijvigheid in sterke mate tot de vermindering van de werk loosheid bij. Het aantal werkloze mannen daalde van 21.568 tot 16.215; de bezetting van de aanvullende werken daalde van 13.579 tot 9759, zodat de totale geregistreerde arbeidsreserve van 35.147 met 9173 afnam tot 25.974. Het aanhoudend personeeltekort had tot gevolg, dat veel werkgevers hun eisen lager stelden, waardoor het aantal werk loze mindergeschikten met 1200 daalde tot rond 9000. De overige werkloosheidsvor- men kunnen worden gesteld op: seizoen werkloosheid 4000, wrijvingswerkloosheid 7000 en structuurwerkloosheid 6000. (Van onze Haagse redactie). De deining in de slagerswereld, die na een vergadering van het bedrijfschap culmineerde in een voorstel om de export stop te zetten, is voorlopig voor enkele weken bezworen. Tjjdens de vergadering van het produkt schap voor vee en vlees, die gisteren in het Kurhaiis werd gehouden, kwam het bestuur zonder hoofdelijke stemming en met weinig debat tot de eindeoneinsie. dat er geen maatregelen genomen dienen te worden van import- of exportzijde; dat men hoopt op een rustiger aspect ten aanzien van het prijspeil in de komende weken, maar dat men de situatie nauw lettend in de gaten zal houden. De voorzitter, de heer Joh. de Veer. onderstreepte het belang van een prijs- stabilisatie. zoals die de vorige maand door een woordvoerder van het ministerie van economische zaken was voorgesteld Dit voorstel veroorzaakte in slagerskrin gen veel onrust; een dergelijke prijs- stabilisatie zou immers voor de slagers tot gevolg hebben gehad, dat zij de ver hoogde inkoopprijzen niet in de verkoop prijzen mochten doorberekenen. Oorzaken van de hoge prijzen zijn, vol gens spreker, de verliesgevende mesterij in de winter '54-'55: de geringere hoeveel heid die in de herfst '54 is omgevroren: de toegenomen vleesconsumptie en de grote vraag naar fijnere vleeswaren. Hoe groot de stijging der prijzen de laatste laren is geweest, moge uit het volgende overzicht blijken: (Per kg) Biefstuk CafhaarrT„hiet Nicolaas en Doorregen lappen'. 1954 5.67 3.69 April 1955 1956 5.88 6,65 3,70 4,09 ti 3,37 3,40 3,53 Om de hoge prijzen te doen dalen werd o.m. overwogen, bevroren vlees in te voeren. De adviescommissie heeft woens dag als haar mening geuit, dat Invoer van bevroren vlees niet onmiddellijk verlich tend werkt op het prijspeil. De producen ten zouden een dergelijke maatregel als een wijziging in het beleid kunnen zien en een vermindering van de vlees consumptie zou het gevolg kunnen zijn. Beperking van de export werd even eens van de hand gewezen. Zag het er enkele weken geleden naar uit, dat de prijzen zouden dalen, de Bossche markt heeft aangetoond, dat deze opvatting te optimistisch was; er was de laatste markt weinig vee en er kwamen veel slagers. Het produktschap wenst zijn beleid echter niet om te buigen en acht de voor waarden voor een grotere produktie aan wezig, waarbij wordt opgemerkt, dat de interesse voor het houden van melk koeien afneemt door het personeelsgebrek (zaterdags en zondags is men in dit be drijf te veel gebonden) De cijfers van het mestvee tonen aan. dat dit in 5 jaar tjjds met 50 pet. is toegenomen. De heer De Veer behandelde vervolgens een brief van het Consumentencontact- centrum, waarin wordt gevraagd, de export te beperken om zo de prijzen te doen dalen voor de Nederlandse consu ment. Spreker stelde daarbij het algemeen belang voorop: exportbanden zijn tere banden en men mag niet roekeloos om gaan met een export die van zo grote betekenis is voor het gehele volk. Het moet mogelijk zijn, in goed over leg met alle belanghebbende groepen door een luiste voorlichting en met goede wil het prijspeil zonder te grote schomme lingen in stand te houden. Vertegenwoordigers van de groothandel de boeren en tuindersbond en de werk nemers steunden de opvatting van de voorzitter om niet in te grijpen. De heer Visser van de C.B.T.B. noemde export beperking een slag in het gezicht van de veehouderij, een vermoorden van natio nale inkomsten. Tevens werd de verwachting uitgespro ken, dat binnen 2 of 3 weken de prijzen zullen dalen; door de strenge winter is het seizoen als het ware opgeschoven. Ir. Th. C. J. M. van Rïjssenbeek be nadrukte nog eens het belang van een vergroting van de produktie. vooral ten aanzien van de Nederlandse bevolking, die met ongeveer 11 miljoen personen primair als afnemer moet worden be schouwd. Met veel belangstelling werd naar de voorzitter van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf, de heer Burger, geluisterd Hij was van mening, dat de slagers als stootblok dienen tussen de politiek van Prijsstabilisatie en hoge prtizen die voor het vee betaald moeten worden. Een wat geleidelijke afneming van de export had zeker een psychologisch en reëel effect gesorteerd. Een desbetreffend voorstel yan de Federatie van Slagerspatroons bonden had destijds geen gehoor bij het Droduktschap gevonden Slagers hebben geen belang bij hoge prijzen, slechts om zetverlies is het gevolg. Thans wordt in een vriendelijke sfeer overleg met het ministerie van econo mische zaken gevoerd, hoe enig soelaas bij de prijzen verkregen kan worden Het uitvaardigen van een verbod van export achtte spreker thans niet opportuun Hij wenste enige weken te wachten met hei treffen van maatregelen, in de hoop dat de topprijzen zullen dalen. Als er echter na enkele weken geen daling is waar te nemen, zal men zich nader dienen te be raden, omdat er dan geen sprake meer is van een seizoen-verschijnsel, maar van een structurele verandering. voor zich zelf uit vrfle wil beslist hoeveel zij naar Engeland zouden exporteren. Zij hebben (grote) kansen op winst gezien en daarnaar hun verkooppolitiek bepaald. Dat deze kansen niet bewaarheid zijn geworden, behoort tot het handelsrisico, dat zij geheel vrijwillig hebben aanvaard. Vorig jaar heeft hun dit gouden eieren opgeleverd. Dit jaar zijn de kwade kansen de sterkste gebleken. Voorzover er fail lissementen voor de deur staan kan het niet anders, dan dat de betrokkenen tè zeer op èèn kaart hebben gespeeld. Moeten de bedreigde exporteurs nu maar geheel aan hun lot worden overge laten? Gezien het samenstel van factoren, die het aardappeldrama hebben veroor zaakt, geloven wij, dat er voor de over heid aanleiding kan zijn om de helpende hand te bieden. AI was het alleen maar omdat het van algemeen belang is, dat ons agrarisch exportapparaat in stand bljfft. De overheidshulp zal echter beperkt moeten blijven tot die gevallen, waar vol strekt geen andere mogelijkheid is om een totale ondergang fe voorkomen. En zij zal niet anders verleend moeten worden dan met de handhaving en uitbreiding van het Nederlandse aan deel in de wereldhandel in agrarische produkten. Een eventuele financiële steun aan de exporteurs zal dan ook niet anders verleend moeten dan op een strikt zake lijke basis en onder strikt zakelijke voor waarden, nadat de betrokkenen eerst zelf ook vanuit de persoonlijke vermogens- en inkomenssfeer alles in het werk heb ben gesteld om de financiële grondslag van hun handelshuizen te saneren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1