Nog is de Himalaya niet bedwongen Commissie van onderzoek in zake verkiezingsincidenten ■llfflvalfop: Het land van het II en het non-U Ook het Andes-gebergte trekt nu Binnenkort geheim consistorie? De Beschermer van de kopenden /Zaterdagse mijmeringen P.v,d.A. stelt voor: ZATERDAG 9 JUNI 1956 PAGINA 3 Kort nadat de leider van een Japanse expeditie aan de regering van Nepal mededeelde, met zijn mannen een „nog niet overwonnene" beklommen te hebben, kwam het bericht, dat een Zwitserse expeditie twee maal achtereen de top van de gevreesde Mount Eveiest, de hoogste had bereikt en „en passant" nog de Lhotse 1 beklommen had. Sinds de Nieuw- zeelander Hillary (die nu in het Zuidpoolgebied actief is), voor de eerste maal in de geschiedenis van het Alpinisme de top van de Mount Everest bereikte, leek het stil te worden rond die machtige berg keten, de Himalaya genaamd, waar tussen de Eerste en de Tweede oorlog een Nederlands bergbeklimmer, dr. Visser, de latere Nederlandse gezant te Moskou, naam verworven had met zijn expedities naar de Karakorum. Maar in die stilte werden al weer voor bereidingen getroffen voor nieuwe stoute stukjes. Sovjet-Russische bergbeklimmers kozen, nadat Hillary hen vóór was geweest, een ander doelwit. Tot dusver hebben ze echter nog weinig omtrent de door hen bereikte resultaten bekend gemaakt. Er vond inmiddels een soort internationale wedloop van Franse, Zwitserse, Italiaanse, Duitse bergbeklim mers naar de hoogste toppen van de Himalaya plaats. Terwijl Chinese troepen Tibet binnenvielen, er een communistische staat van maakten, bleef de Hima laya, die als het ware „het dak der wereld", zoals Tibet ook wel wordt genoemd, tot steun dient, een grote aantrekkingskracht uitoefenen. Wetenschappe lijke doeleinden werden aangevoerd, om de grote kosten te rechtvaardigen, welke aan al die expedities verbonden zijn. Inderdaad, de wetenschap wordt er door gediend. Men weet nog lang niet genoeg over het weerstandsvermogen van mensen op grote hoogten en in ijle luchr- lagen, hetgeen vooral van belang is voor de toekomstige ruimtevaart. Inmiddels, het sportieve element en de factor sensatie ontbreken allerminst. Dergelijke ondernemingen prikkelen de fantasie van vele lezers en tal van bladen hebben er heel wat geld voor over, om hun sensationele kopij te kunnen voortzetten De top, die hort geleden door de Japanners werd bereikt, is 8125 nieter hoog. Hij heet de Mainasioe. Van twee kanten heeft men deze berg beklommen en de twee groepen Japanse bergbeklimmers bereikten hun doel respectievelijk op 9 en 11 mei j.l. De te over winnen moeilijkheden waren groot, maar de grootste moeilijkheid is wel het bijgeloof van de bewoners van de dalen rond de berg geweest. Die geloven, dat als mensen tot de top doordringen, de daar huizende boze geesten zich op hen zullen storten. Ze hebben de Japanners dan ook allerlei hinderpalen in de weg gelegd en het heeft heel wat moeite gekost, hen van een gewapend ingrijpen af te houden. Er moesten soldaten aan te pas komen. De Matterhorn van de Witte Corderillas (Andesgebergte), de Chacraraja, 6100 meter hoog, een kolossus, wiens bestijging enorme moeilijkheden zal opleveren, zelfs voor de overwinnaars van de Mount Everest. De Pyramide Pick in de Wille Corderillas Andesgebergteeen schier ontoegankelijke top in Zuid-Amerika f5885 meter). Onderzoek na 13 juni Oh <vr<7 Een der helden van de Himalaya, de Alpinist Lachenat, die in 1950 de Annapoerma iets meer dan 8000 m.) beklommen heeft en aldus de eerste van de hoogste toppen van de Himalaya veroverde, is de afgelopen winter in de Alpen in een gletsjer spleet gevallen. Hij kwam er in om. Men ziet hier, hoe kameraden zijn stoffelijk overschot door de sneeuw naar Chamonix voerden. In Engeland is een sociale revolutie doorgebroken, voortgekomen uit de oude tradities... 500 jaar Turkenklok Nieuiv leven] Nog al begrijpelijk Nog een noodklok Tussenkomst gevraagd Uitbreiding Godsrijk En morgen? Harry Prikker WEER WERD EEN TOP VEROVERD De Mainasioe behoort tot de „laag ste" toppen van de Himalaya. De hoogste, de Mount Everest, bereikt een hoogte van 8888 meter en Hillary kwam daar sa men met de berggids Tenzing in maart 1953. Er gaat een verhaal, dat er nog een hogere top in de Himalaya is. Dat zou de Amny-Matsjin zijn, die 9.000 meter hoog zou wezen. Een Amerikaanse piloot heeft hem in de afgelopen oorlog waar genomen, maar zijn waarneming is tot dusver niet bevestigd geworden zodat men steeds meer aan een gezichtsbedrog gaat denken. De Kandzjendjonga in de Hima laya is 8579 meter en nog steeds niet heklommen, de K 2 8611 meter en door een Italiaanse expeditie veroverd, die de top er van in 1954 bereikte. Enkele berg beklimmers zijn hierbij omgekomen, zo als dit op de Mount Everest herhaalde- hjk bij de diverse expedities, het geval Is geweest. Bij de Mount Everest vergeleken is een Mont' Blanc (4807 meter) een dwerg al hoewel de beklimming er van nog steeds een stout stukje is. Maar het lokt avon tuurlijk aangelegde bergbeklimmers niet. Vandaar, dat door een aantal hunner nu het oog gericht wordt op Zuid-Amerika. Niet dat de Andes toppen kennen, hoger dan die van de Himalaya, maar hier staat men voor geheel nieuwe problemen en in een totaal onbekend gebied wat menig een aantrekt. De Andes tellen de Kim- borazo (6272 meter), de Huascan (6720 foeter), de Ampato (6950 meter) en de Aconcagua (6960 meter) etc. Het bereiken van grote hoogten oefent Vermoedelijk óók een sterke bekoring uit. omdat de mens in de diepte nog nauwe lijks doorgedrongen is. De diepste mijnen liggen in Zuid-Afrika en zijn slechts 3590 meter diep. De diepste grot, die hij Grenoble in Zuid Frankrijk, daalt niet feer dan 903 meter in de grond af. De hiens is in de zee veel dieper doorge drongen. Prof. Piccard is met zijn batis- Caaf „Trieste" in de Thyrreense Zee tot 3150 meter diepte doorgedrongen. Houdt er> Willm wisten met de batiscaaf »F.S.R.s. III" een diepte van 4050 meter te bereiken. Met dreggen en sleeplijnen heeft men tot dusver de zeebodem tot ongeveer vijf duizend meter diepte kun- "ey onderzoeken, doch de grootste diep- n de tien duizend meter. De z.g. ®f£r°nd vani de „Emden" in de Stille Oceaan is 10793 meter diep en de ocea- 5en „J no? tal van andere afgron- ?en'n ber£wen waarvan weer hoge bergen gketenen oprijzen. Bij de Marianen-eilanden is dij en vrijwel maagdelijk gebied, met berg toppen, tussen de 5.000 eh 6.000 meter hoog. De Nederlanders zullen er karte- ringswerk verrichten, maar tevens met medewerking van een Frans cineast een kleurenfilm opnemen. Deze cineast, J. Lan- guepin, is tevens een ervaren alpinist en heeft deelgenomen aan Franse expedities naar de Himalaya en Groenland. Hun berggids, Lionel Terrya, maakte met hen reeds in 1952 'n tocht door de Andes mede en heeft eveneens aan een Himalaya-ex- peditie deelgenomen en trok óók naar Patagonië. Daar, maar feitelijk in Vuur land, heeft een Italiaanse expeditie onder leiding van pater de Agostini onder heel moeilijke omstandigheden, vooral wat het weer betreft, de top van de Monte Sar- miento (2404 meter) beklommen. Deze top, ofschoon tamelijk laag, is altijd met sneeuw en ijs bedekt. Er waait steeds een verschrikkelijk gure wind en orkanen le veren er menigmaal ernstig levensgevaar op. Dat ook bij minder sensationele onder nemingen de nodige opwinding niet ont- hebben een wetenschappelijk en alpinis- tisch doel. De tocht gaat naar de Corde- rilla Villacabamba in Zuidoost-Peru, een van de belangrijkste ketens van de Peru- j breekt, ondervond enkele weken geleden viaanse Andes. Het is een onherbergzaam de Zwitserse expeditie in de Himalaya. Een meter gepeild. een diepte van 9692 Zoals men reeds in bet kort heeft kun nen lezen, gaan drie jonge Nederlandse geleerden naar om daar een moei- A nHps»flXD6Clltl6 te Onóocnn».r» Het hoofdbestuur van de P.v.d.A. heeft aan bet hoofdbestuur van de KVP een schrijven gezonden, waarin *een voorste] wordt gedaan t°t instelling van een ge zamenlijke onpartijdige commissie van onderzoek naar de verkiezings-inciden- ten, die zich onlangs tussen leden van de P.v.d.A. en de KVP in Venlo. Roermond en Heerlen hebben voorgedaan. Het hoofdbestuur zegt in zijn schrijven, dat er va? de zijde van de P.v.d.A. geen (Eigen bericht) Naar wij in gewoonlijk welingelichte kringen te Rome vernemen, 200 ten Va- ticane overwogen worden om binnenkort, met name in juli of augustus, een con sistorie bijeen te roepen om een aantal nieuwe kardinalen te creëren. Dit con sistorie zou wellicht zelfs in de Pause lijke zomerresidentie Plaats hebben. Het aantal vacatures in het coilege van kardinalen bedraagt momenteel acht. Het zou min of meer voor de hand liggen, dat in de eerste plaats Milaan en Wenen een nieuwe kardinaal zouden krijgen en voorts wordt verwacht, dat voor het eerst een Afrikaan de kardinaalshoed zal ont vangen. Wij herinneren onze lezers er aan, dat reeds meermalen geruchten omtrent de spoedige bijeenroeping van een ge heim consistorie, ter creëring van nieuwe kardinalen, de ronde hebben gedaan. Wij kunnen dit bericht dan ook slechts on der dit voorbei ud geven. bezwaar zal bestaan, wanneer de in te stellen commissie zich niet alleen bezit houdt met de gebeurtenissen in Venlo Roermond en Heerlen, doch ook met an dere klachten over misdragingen in de verkiezingsstrijd. Het schrijven is ondertekend door de voorzitter van de P.v.d.A., E. Vermeer, en de secretaris, de heer E. Albrecht. In de eerstvolgende vergadering van hei dagelijks bestuur der K.V.P. zal het voor ste] van het hoofdbestuur der P. v. d. A aan de orde komen, zo heeft de secretaris van de K.V.P. aan de P.v.d.A. bericht. De secretaris der K.V.P. meent uit de brief van de P.v.d A. te mogen opmaken dat het niet in haar bedoeling ligt, het onderzoek nog vóór de dertiende juni te doen houden. Dit is ln overeenstemming met onze opvatting, aldus de K.V.P.-secra taris, daar een onderzoek als voorgesteld niet in enkele dagen te verwezenlijken is. der leden. Fritz Luchsinger. kreeg blin dedarm ontsteking. Hij moest naar een nabijgelegen Tibetaans klooster vervoerd worden en daar is hij door de geneesheer van de expeditie, in het bijzijn der van bewondering vervulde monniken bij het licht van enkele kaarsen geopereerd. Ver volgens heeft men hem met een India's vliegtuig naar de bewoonde wereld laten brengen. De Mainasioe waarover we het zoeven hadden, is voor de Bhoeddisten een heilige berg en wordt door hen „de troon der goden" genoemd. Hij verheft zich enkele honderden kilometers ten noorden van de hoofdstad van Nepal, Katmandoe. De Japanners hadden al enkele malen, gedu rende de laatste jaren, geprobeerd de top te bestijgen, echter tevergeefs. Hun hel denfeit werd vooral bejubeld, omdat ze de eerste, door Aziaten gevormde expeditie waren. Deze expeditie van Aziaten ondervond alle medewerking van de autoriteiten. Ten eerste werd ze op voortreffelijke wijze uit gerust. Onder het nieuwste materiaal, dat medegenomen werd. bevonden zich appa raten voor het voorzien met zuurstof van de tenten, waarin de expeditieleden op gro te hoogten overnachten moesten. Ten be hoeve van het overwinnen van obstakels als afgronden en diepe spleten werd spe ciaal daarvoor vervaardigd plastic mate riaal meegenomen, dat uiterst licht en heel sterk was en uitstekende diensten deed. Het zwaarste gedeelte van de tocht bleek niet het beklimmen van de hoogste top te zijn, maar een enorme gletsjer, die zich tussen de vier en zes duizend me ter hoogte uitstrekte. Bij 't beklimmen van de hoogste top maakte de tweeenzestig- jarige wetenschappelijke leider van de expeditie, Yoeko Makis, dankbaar gebruik van de weerberichten van het metereolo- gisch instituut te Calcutta, dat hem tot in de finesses op de hoogte hield en., goede weergissingen deed, die tot ln de klein ste bijzonderheden uitkwamen. Alle berg beklimmers waren, als motorrijders, met helmen uitgerust. Die bleken een heil zame bescherming tegen vallend gesteen te en vallende stukken ijs. Vier jaar lang hebben de Japanners getracht, de Maina sioe te veroveren. Het is hun te langen leste gelukt! De Mainasioe behoorde tot voor kort tot de vijf toppen in de Himalaya, die nog niet veroverd werden. Een daarvan was de Lhotse I. Deze is nu door de Zwitsers bestegen. Hij is op vier na de hoogste ter wereld. De Zwitsers, die er eens van droomden, als Alpinistenvolk bij uitstek het eerst de Mount Everest te beklimmen, moesten die eer aan een Engelse expe ditie afstaan, waarvan het Nieuw Zeeland- se lid, de imker en alpinist Edmund (thans Sir) Hillary het kunststuk volbracht. De Lhotse I is 8300 meter hoog. Momenteel is de Dhaulagiri, de moei lijkst beklimbare top in de Himalya, het veelbegeerde doelwit, zowel van Franse, Zwitserse. Duits-Zwitserse en zelfs van een Argentijnse bergbeklimmers-expedi tie. De Argentijnen zijn reeds met hun derde aanval op dit massief bezig. De Zwitsers, die de Mount Everest beste gen, willen nog de Nuptse-piek bestijgen (7700 meter) en de iets lagere Pumori- piek, beide eveneens uiterst lastig te be stijgen toppen. Om nog even 0p de Andes terug te ko men, het ziet er naar uit, dat die na de Himalaya, nu men deze om zo te zeggen vrijwel onder de knie heeft, aan de beurt zullen komen, speciaal de Corderillas en weer in het bijzonder de z.g. Witte Cor derillas. Daar liggen zes duizend meter hoge bergen, die zich, wat de moeilijkhe den en gevaren betreft, aan de bestijging er van verbonden, mei - de acht duizend meter hoge kolossen van de Himalaya kunnen meten. De Aipamayo (6.000 meter) werd in 1951 door een Frans-Belgische ex peditie onder R. Leininger bedwongen. De Taulliraya (5830 meter), door stuifsneeuw bedekt en onophoudelijk door lawines ge teisterd, prachtig van vorm, wacht nog op de stoutmoedigen, die hem aandurven. Voorts is daar de Chacraraja (6100 meter), die met zijn gletsjers enorme moeilijkhe den oplevert. Last but not least, in die zelfde Witte Corderillas, de Pyramide Piek (5885 meter), die bijna de vorm van een Egyptische pyramide heeft en onge looflijk steile wanden. Het is een der prachtigste bergen van Zuid-Amerika, ge legen in een indrukwekkend en schier weergaloos mooi berglandschap. Intussen, om avontuur te zoeken en stou te stukjes te verrichten behoeven de Alpi nisten niet zo ver te gaan. Nog kort ge leden is te langen leste de z.g. Eiger- wand bedwongen, de steile noordelijke wand van de Eiger in Zwitserland, die als onbeklimbaar werd beschouwd. Tientallen malen is hèt geprobeerd. Een aantal Alpi nisten kwam hierbij om. Thans heeft een viertal het onmogelijke stukje volbracht. 'Hf >««7 Een der hoogste toppen van de Himalaya, de Mainasioe, 8125 meter hoog, werd door een Japanse expe ditie na enkele vergeefse pogingen beklommen. Voor wie het met zijn of haar gees telijk leven serieus meent, valt het niet mee zich altijd maar onbesmet te bewaren. Natuur en omstandigheden maken de levensgang vaak pijnlijk-moeilijk. Er is dan ook heel wat meer nodig dan wat goede wil. Immers ondanks die goede wil moet zo dikwijls een hervallen betreurd worden. Nu kan de mens twee dingen doen. De geestelijke bijl er bij neerleggen en zich aan de briesende prooi zoekende leeuw, waarover St.-Petrus morgen in het epistel spreekt, overgeven of alle vertrouwen stellen op tussen komst van de Heer als de Beschermer van hen, die op Hem hopen. Van deze laatste oplossing is het hele officie van morgen, de zondag onder het octaaf van het H. Hartfeest „doordrenkt". De Introitus begint al met een sme ken, omdat de mens zich met de de psalmist alleen en arm gevoelt. Kwellingen en zonden drukken als een zware last. De collecte vraagt om vermenigvul diging van de barmhartigheid, tenein de zo door het tijdelijke leven te trek ken, dat het eeuwige niet wordt ge mist. Dan laat de Kerk St.-Petrus aan het woord, de man, die eens diep viel, maar zich wist te beteren! Hij, de mens van ondervinding, roept ons toe: Werp al uw bekommernissen op de Heer, Hij zal voor u zorg dragen. Maar waak! Wedersta de satan in krachtig geloof en de Heer zal u versterken en dege lijk maken. Men kan die uitspraak op grond van talrijke uiterlijk vergeefse pogingen in twijfel trekken maar dan volgt dat heerlijk-bemoedigende evangelie over het verloren schaap. Er is gemor onder de uiterlijke wetsonderhouders, dat de Heer zich met zondaars inlaat- Maar dan krijgen die naar buiten zo keurige lieden een veeg uit de pan. Negenennegentig schapen worden in de steek gelaten om dat ene verloren schaap te zoeken. Welk een vreugde bij de vondst. Zo is ook de blijdschap in de hemel om één terugkerende zondaar. Achter het evangelie komt dan de knetter van het offertorium: Betrou wen mogen derhalve zij allen op U, die Uw naam kennen, o Heer, want Gij verlaat niet, die U zoeken. In de Secreta wordt vervolgens ge vraagd, dat de gaven der smekende Kerk met blijvende heiliging en ons tot zaligheid zullen worden genuttigd. Tot slot de daverende smeking, dat die nuttiging ons zal levend houden en ons expiatos, d.w.z. schoon en uitgeboet tot het ontvangen van de eeuwige barmhartigheid zal voor- Bereiden. Men zal moeten toegeven, dat het officie van morgen van geweldige be tekenis is. Het gaat om het behoud van duizen den zielelevens in nood. Wanhoop nooit. Karmozijn wordt witter dan sneeuw. Wanneer er maar berouw is- Wanneer iemand in Engeland een ander iemand ontmoet en ter begroeting zijn handschoen niet uittrekt en zegt, „neem me niet kwalijk", dan tekent hij zich als behorend tot de Non-U Wie zich niet ver ontschuldigt, is een echte gentleman of lady. Hij of zij behoren zonder enige twij fel tot de U. Non-U en U vormen momen teel in Engeland het gesprek van de dag. Schrijvers als Evelyn Waugh hebben er over gepolemiseerd en diens artikelen, sa men met die van andere bekende auteurs, zijn kort geleden in een kleine bloemle zing onder de titel „Noblesse Oblige" (Adel verplicht) gepubliceerd. In kran ten, tijdschriften en weekbladen is tot in den treure over het U en Non-U gediscus sieerd. Buitenlanders, die met het nieuwe verschijnsel kennis maakten, hebben de Engelsen voor de zoveelste maal snobis me verweten. Maar de Engelsen zelf vin den het U en het Non-U helemaal niet snobistisch, maar erg realistisch. Ofschoon Engeland van huis uit een de mocratisch land is o.a. de bakermat der volksvertegenwoordiging is het tegelij kertijd het land, waar de traditie hoog in ere wordt gehouden en de adel zijn voor rechten naijverig handhaaft, al laat hij zich telkens door nieuwe dragers van adel lijke titels aanvullen. Nu is het merkwaar dige, dat alhoewel de verschillende klas sen Amerikanen beweren weieens, dat in Engeland een soort kastenwezen heerst tussen elkander wèl een zekere afstand bewaren min of meer doelbewust, maar dat een hogere klasse zich niet boven een lagere verheven waant en omgekeerd. Een arbeider is er in menig opzicht trots op, tot de arbeidersstand te behoren, voor al wanneer hij geschoold is of een specia list. Als specialist voelt hij beslist een afstand tussen zichzelf en een ongeschool de arbeider. Hij zal die echter niet uit de hoogte behandelen, daarvoor is hij weer te democratisch. Een ongeschoolde arbei der voelt zich sociaal niet de mindere van een geschoolde. Maar er is toch een zeker verschil. Iedereen in Engeland is trots op de groep, waartoe hij behoort. Dat be gint al bij de schooljongen. De z.g. pu blic schools vormen een klasse op 'zich zelf, om van Oxford en Eton niet te spre ken. Het karakteriseert de situatie in Enge land. dat sommige lords in hun kasteel of buitenverblijf eens per jaar hun per soneel bedienen. De Engelse butler is een typisch voorbeeld van de ondergeschikte, die zich desondanks met zijn heer ver eenzelvigt, door zijn kennis van hetgeen de gentleman toekomt en betaamt. Dit neemt intussen niet weg, dat er evenals elders genoeg mensen zijn, die zich om de een of andere reden boven hun mede mensen verheven wanen, hetzij door ge boorte, hetzij door het bezit van geld. De Engelse aristocraten matigen zich nog steeds een aantal privileges aan, als de voorrechten van hun stand. Het is heden ten dage eigenlijk een ietwat verwarde situatie in Engeland, wat de onderverde ling in de klassen van het volk betreft. Feitelijk is de aristocratie in opstand ge komen, in een sociale revolutie, die steunt op de traditie en waarvan de geestelijke achtergrond op een min of meer verbor gen gehouden, maar desalniettemin sterk ontwikkeld superioriteitsgevoel is geba seerd. De oorzaak? Vermoedelijk het feit. dat gedurende en na de Tweede Wereldoorlog, zoals dit ook bij de Eerste het geval is geweest, velen van geringe afkomst de status der rijken en „hooggeborenen" na bij zijn gekomen en er via titels min of meer in zijn opgenomen. Daartegenover heeft de aristocratie menige veer moe-, ten laten. Ze kan nog nauwelijks haar buitenverblijven en kastelen bewonen, heeft politiek veel aan invloed verloren en is in handel en industrie, in leger en vloot en op tal van andere terreinen te ruggedrongen. Het ligt voor de hand, dat zulks een zeker wrokgevoel heeft opgewekt. De aristocratie wil zich daarom bewust of on bewust tegen het opkomende burgerdom van de oorlogswinstmakers en profiteurs of self made men verdedigen. En ze heeft dit gedaan met vrijwel het enige wapen, dat haar ten dienste stond: haar eigen erecode, haar eigen opvattingen van wel levendheid en haar eigen wijze van spre ken. Het spreken is in Engeland steeds op bijzondere wijze gecultiveerd en gewaar deerd. De man met het Oxford-accent is een internationaal begrip geworden, even als de man met het Cockney-accent. De eerste komt gemakkelijk en vaak exclu sief het Foreign Office en de rangen der diplomatie, alsmede het) officierenkorps van de marine binnen, de ander zal zich menigmaal, wanneer hij zijn accent niet weet te verbergen, ondanks al zijn be kwaamheden de weg naar de hogere en hoogste posten ontzegd zien. Maar ter zake, wat is nu dat geheim zinnige U en Non-U? Wel, met U duiden zich de aristocraten aan, die met Non-U iedereen betitelen, die blijk geeft, door wijze van spreken, manieren en accent niet tot de aristocratie te behoren. U is een afkorting van upperclass (hogere klasse). Non-U zijn dus de mensen, die niet tot de hoogste klasse van de samen leving behoren. Nu valt de scheidings lijn in de hogere regionen niet gemakke lijk te trekken. Maar de U's cultiveren hun manier van spreken, accent etc. op geraffineerde manieren. Ze streven er naar, zo weinig mogelijk plichtsplegingen te gebruiken en zich kort en krachtig en vooral precies uit te drukken, uit welk laatste dan hun taalbeheersing en geestelijke superioriteit moeten Blijken. J Nancy M it ford, een te Parijs wonend Engels schrijfster, wil twee Engel,e talen creëren, die van de U en die van de Non-U.... Zoals gezegd, het is allemaal nog een beetje verward. Eigenlijk is het „systeem" zich nog aan het ontwikkelen. Een der kampioenen er van is de bekende schrijf ster Nancy Mitford, die te Parijs woont, maar doorgaat voor een der beste ken ners van de zeden en gewoonten der Engelse aristocratie en inzake derzelf- der etiquette toonaangevend is Het prin cipe van de typische houding 'van de U- mens is een zekere hautaine minach ting voor de regels en voorschriften, waar aan de gemiddelde „bourgeois" zich houdt. Een heer blijft altijd heer, ook al doet hij anders dan de rest. is de ongeschre ven stelling, waarvandaan de propagan disten van het U uitgaan. En hij moet zich vooral door een eigen manier van spreken, een soort van eigen taal on derscheiden van Jan en allemanHet voornaamste doel is, de aristocratie, on danks verarming en nivellering, niet in de massa te doen opgaan. In elk ander land zou dit streven, dat elders inmid dels ook geconstateerd kan worden, of schoon het daar minder georganiseerd is, een storm van verontwaardiging wekken, door de wijze waarop het gepousseerd wordt. In het democratische Engeland is het een dankbare stof voor polemieken en ingezonden-stukkenschrijvers en -schrijfsters. U staat er voor de aristo craat, Non-U voor de gewone man.. En de laatste? Wel, die zegt en denkt er na tuurlijk het zijne van! K.H. VIJFHONDERD jaren luiden nu de klokken van kerken en kapellen, om de gelovigen aan te sporen het Engel des Heren te bidden en Aaria aan te roepen. Dank zij het bidden van het Engel des Heren, waartoe Paus Callixtus alle ge lovigen liet oproepen door de klokken te luiden, is de Sultan bij Belgrado vernie- j tigend verslagen en het gevaar van de Islam bezworen. Overigens is deze devotie ook al in vele gezinnen in onbruik geraakt. Men koide de historie van het ontstaan niet eens meer. EEN comité te Rome heeft besloten bovengenoemd jubileum op 29 juni te herdenken, om het gebruik van de klok een nieuwe, actuele zin te geven. Zoals in 1456 christelijk Europa door de Is lam werd bedreigdzo hangt in 1956 ovpr Europa het gevaar van het athe ïsme. In verschillende landen worden nu nationale comité's gevormd, die zich in internationaal verband zullen aaneen sluiten. Voor de bedoelingen van deze jubileumviering toont het Vaticaan gro te belangstelling. En hoe reageert u, beminde christen f DE Argentijnse vice-president, admit raai Isaac Rojas, gaf tijdens een bezoek aan Marine-bases te Puerto Belgrano en Bahia Blanca, gelegenheid aan de bevol king tot stellen van vragen. De bisschop van Bahia Blanca, mgr. Germiniano Esorto, maakte van de gelegenheid ge bruik om kwesties op te werpen inzake de verhouding Kerk en Staat. Met name noemde hij het godsdienstonderricht in de scholen en de benoeming van aalmoe zeniers in het leger. Admiraal Rojas gaf geen direct antwoord, maar adviseerde de bisschop „geduld te hebben met de regering". Katholieken vonden het ant woord hoogst onbevredigend. Te begrijpen. Geduld is een schone zaak, maar het moet geen dooddoener worden. „IN ons land wordt thans een plan matige werking aan de dag gelegd, om ons volk te ontkerstenen en zedelijk te bederven. Gewetenloze uitbuiters, op standige gedoopten en vijanden van God ontzien geen middelen om verwoesting te zaaien in het heiligste dat wij van onze vaders hebben geërfd." Aldus zegt mgr. Emiel Jozef De Smedt, bisschop van Brugge, in een herderlijk schrijven. Wij zouden verraad plegen tegenover God en Zijn Kerk, indien wij van de vrijheid die wij nog bezitten, geen ge bruik maakten om het Rijk Gods in ons land te verdedigen en te versterken." Dit is klokgelui dat niet op een feest maar op een ramp wijst. „IN dit verband moet ook hier iets worden gedaan"aldus mgr. De Smedt, en hij wijst erop, dat de Verlosser heeft verklaard: Zonder Mij kunt gij niets". „In de beslissende omstandigheden die het geloofsleven van ons volk door maakt, hebben wij daarom besloten een plechtig beroep te doen op de tussen komst van onze goddelijke Verlosser." „Op zondag 16 september zullen wij op de Grote Markt van Brugge, onze bis schoppelijke stad. met de meest verhe ven luister een plechtig pontificaal Of fer opdragen." Zo besluit de Bisschop. Moge dat beroep onder zijn diocesanen en niet alleen onder hen warme instem ming ondervinden. DE H. Congregatie tot Verbreiding van het geloof maakt bekend, dat tij dens het pontificaat van Pius XII het aantal diocesen, apostolische vacariaten en apostolische prefectures aanzienlijk is toegenomen. Het getal der betrokken kerkelijke gebieden is gestegen van 5S2 tot 683, over de xoerelddelen aldus ver deeld: 21\5 in Afrika, Azië 283, Amerika 80, Oceanië 86 en Europa 19. Van deze kerkelijke gebieden staan er vandaag 164 onder communistisch regiem, in China alleen reeds 140 gebieden en 11 in Europa. MORGEN is het weer zondag. Nog volop feest in verband met de dag der Grote Liefde van gisteren. Wees het H. Ilart eens dankbaar en offer op uw beurt royaal voor de nieuwe kerken. Voor de rest een gezonde zondag met het wijze gelaat van de parate K.V.P.-er doelbewust stuwend in de richting van een christelijke maatschappij door het rood maken van het hokje vóór de naam Romme.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3