J met melk meer mans Vorstelijke Paren in veiling- banken te Aalsmeer Vorstelijk Paar deed zijn gasten uitgeleide Onze dagelijkse puzzel Ook al op weg naar CANADA Koningin wist raad Een monument voor de H. Vader Overzicht van gigantisch Pauselijk hulpwerk tijdens tweede wereldoorlog 1 R.R.R. voetenvegers zijn wel doelmatiger Allele GEORGE F. WORTS ZATERDAG 9 JUNI 1956 PAGINA 4 Koninklijke veiling Éénmaal de groothertogin de gelukkige Groothertogin Charlotte eerst en ver volgens Koningin juliana legden op deze wijze beslag op fraaie orchideeën Daar na volgde voor schitterende boeketten anjers, die trouwens gisteren in de hal onder de duizenden bloemen een domi nerende plaats innamen, een wedstrijd tussen alle koninklijke gasten en leden van het gevolg: wie het eerst in staat was precies op cijfer 25 de klok stil te zetten. De boeketten anjers vielen in hoofdzaak de leden van het gevolg ten BI <f g Onderscheidingen van Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. uitgereikt Oplossing van gisteren door fArtvprtPnt1#»> NEEM PER MAN DRIEKWART KAN PubMkofle Nederland* Zulvclbureou. Grovenhoge 47. De loco-burgemeester van Aals meer, de heer J. Hofman en de leden van de Centrale Aalsmeerse veiling hebben gisterochtend met de dagelijkse schat van bloemen, die via de grote veilinghal de weg naar de huiskamers zal vinden, Groothertogin Charlotte en Prins Felix van Luxemburg, Koningin Juliana en Prins Bernhard, ont vangen. Niemand was meer teleurgesteld over het ontbreken van Prinses Beatrix dan een van de drie kabouters van het Neder landse Padvindersgilde, die bij de ingang van de hal met bloemen ter begroeting gereed stonden. Drie Aalsmeerse meisjes van tien en elf jaar, de tweeling Olga en Nettie den Boef en Miepje Maarse, van wie twee haar boeketjes aan de Groot hertogin en onze Koningin aanboden en de derde zich meer bedroefd dan bedrem meld terugtrok. Dit ontging onze Vorstin niet. Ze liep het meisje snel achterna en riep haar toe: „Voor wie waren die bloemen_bestemd?" Zachtjes antwoordde het meisje: „Voor Prinses Beatrix". Het kleine gezichtje helderde op, toen de Koningin met een verrast gezicht zeide, hoe graag Prinses Beatrix de mooie bos rode rozen zou wil len hebben. „Ik wil ze meenemen voor haar. Zon jfl ze da,, even voor mij in de auto willen leggen?". Dat deed het kleine kaboutertje maar al te graag. Ze kreeg nog, geheel volgens de echte padvinders- etikette, van onze Vorstin een linkerhand, ze salueerde netjes met de twee vingers aan het voorhoofd en ze huppelde blij weg naar de grote lange hofauto, waar de chauffeur de bloemen van haar over nam. Onze Vorstin was gekleed in een fleu rig zomertoilet, een grijs wit gevlamde zijden japon, met dito hoed; de Hertogin droeg een bruine mantel en de beide Prin sen waren gekleed in het generaalsuni form van de landmacht. In de grote hal werd het koninklijk gezelschap door het veilingbestuur wndgeleid. Zoals gebruikelijk bij bijzondere bezoe- ken, was ook ditmaal één veilinglokaal vrijgehouden voor een „bijzondere ko ninklijke veiling". In de amphitheaterge- wijze geplaatste banken nam het gezel schap plaats, er volgde een gedetailleer de uiteenzetting van de veilingtechniek en daarna mocht het gezelschap, juist zoals anders de bloemenkopers, elkaar bij het technische afmijnen, door het drukken op een knop, voor elke zitplaats, waarmede de sneldraaiende elektrische indicateur wordt stilgezet, de loef afsteken. deel, doch eenmaal was Groothertogin Charlotte hun allemaal te vlug af. Het gezelschap vertoefde tot slot nog circa twintig minuten in de bestuurska mer, waar enige verversingen werden ge serveerd. Toegejuicht door de honderden school kinderen die zich ook bij de aankomst een uur tevoren niet onbetuigd hadden gelaten, verdween de stoet auto's tenslot te kort na elf, op weg naar Paleis Soest- dijk waar het noenmaal werd gebruikt. Vóór het vertrek naar Aalsmeer had den Groothertogin Charlotte en Prins Fe lix, in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, waar zij gedurende dit staatsiebezoek hebben gelogeerd, af scheid genomen van de commissaris der Koningin in Noord-Holland, de burge meester van Amsterdam, de gouverneur van de hoofdstad, de commandant zee macht Nederland, de garnizoenscomman dant en de commandant maritieme midde len Amsterdam en van de leden der hof houding, die in de hoofdstad dienst de den. Dezen waren n.l. bij het vertrek op „Soesterberg" niet aanwezig. H.K.H. Groothertogin Charlotte en Z. K.H. ^rins Felix van Luxemburg zijn gistermiddag, na een verblijf van ruim drie dagen in ons land, met een Neder landse regerings-dakota van het vlieg veld Soesterberg naar Luxemburg ver trokken. Or- drie uur verlieten de hoge gasten het paleis Soestdijk. H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard- en H.K.H. Prin ses Beatrix vergezelden hen vervolgens naar Soesterberg, waar bij aankomst het muziekkorps van de Koninklijke Lucht- mac1- Luxemburgse volkslied speel- de. De vorsten werden hier begroet door de minister van Oorlog, ir. Staf, de chef van de luch lacht luitenant-genei aal waa-nemer A. Baretta en de comman dant van de 'liegbasis Soesterberg, ko lonel A Cox; Nadat de Groothertogin en de Koningin de erewacht, gevormd uit luchtmachttroe pen, en het muziekkorps van de Konink lijke Lur'"'ma''t hadden geïnspecteerd, werd afscheid genomen van een groot aantal autoriteiten. Bij hen bevonden zich de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer, resp. mr. J. Jonkman en dr. L. Kortenhorst, de minister-president dr. W Drees, de minister van Buiten landse Zaken mr. J. Beyen, de minister zonder portefeuille nar. J. Luns, de com- missarir der Koningin in de provincie Jtrecht mr. O. Graaf van Lynden van Sandenburg en de Nederlandse ambassa deur in Luxemburg en mevrouw Teixeira de 1"r-ttos Daarna namen H.M. de Koningin en Prins Bernhard afscheid van hun gasten. Kcof- -in Juliana en Prinses Beatrix om helsden Groothertogin Charlotte voor het Bij het vertrek gaf de saluutbatterij 21 schoten. Een escadrille van twaalf „Thun- derjet"-straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht escorteerde het vliegtuig tot aan - grens. (Van onze Romeinse correspondent) ROME juni 1956 De bekende Italiaanse schrijver- journalist Igino Giordani heeft bij de uitgever Mondadori een boek doen verschijnen, getiteld „V'ita contro Mor- te" („Leven tegen Dood"), dat een vrij wel volledige beschrijving geeft van de intensieve activiteit van Paus Pius XII gedurende de tweede wereldoorlog en de eerste jaren er na. Het eerste exem plaar werd officieel aan de Paus aan„ geboden op Zijn naamfeest, 2 juni, Sant' Eugenio. Ofschoon het boek in wezen geen nieuws bevat, daar er over de activiteit van de H. Vader gedurende de verschrik kelijke oorlogsjaren welhaast alles reeds bekend en gepubliceerd werd. iigt de gro te verdienst van dit werk ip het feit, dat het voor de eerste maal alle aspecten van de veelzijdige actie samenbundelt, waar door dit boek inderdaad een monument voor deze Paus mag heten. Een belangrijk deel van het boek be handelt het fameuze „informatie-bureau" van het Vaficaan: reeds tijdens de eerste wereld-oorlog, toen de huidige Paus nog substituut van het Staatssecretariaat was (tot 1917), had hij zich diepgaand bezig ge houden met het organiseren en uitbouwen van een centrale dienst tot opsporing van 'Vrijdagavond heeft de „Seringenkonin gin vande Linnaeushof te Bennebroek op de Grote Markt in Haarlem van sterlopers bosjes seringen aangeboden gekregen. Daarna werd een seringen- spel opgevoerd. De Koninklijke Nederlandse Vereniging E.H.B.O. heeft gisteren tijdens het offi ciële gedeelte van haar jaarvergadering te 's-Gravenhage, drie onderscheidingen uit gereikt. Zij schonk de grote gouden dr. Tilanus jr-medaille aan de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering van de Ge neeskunst en de grote zilveren dr. Tila nus jr-medaille aan dr. J. P. van Erp uit 's-Hertogenbosch en aan de heer H. Hermse uit Groningen. vermisten burgers zowel als militairen En toen nu de tweede grote wereldbrand uitbrak, gaf Papa Pacelli onmiddellijk be vel tot het opnieuw organiseren van zulk een bureau Letterlijk met alle middelen, waarover het Vaticaan beschikt, is er ge werkt en tot in details geeft Giordani da fantastische groei van dit bureau, dat via de diplomatieke dienst en vóór alles via Radio-Vaticana namen en gegevens ver stuurde en ontving. Een enkel cijfer kan volstaan: van september 1939 tot juni 1947 (toen het bureau eindelijk kon worden gesloten) ontving het Vaticaan in totaal 9.891.497 verzoeken om opsporing of in lichtingen inzake vermisten, terwijl in die zelfde periode maar liefst 11 293.511 mede delingen, identificaties, signalementen en berichten van het Vaticaan uitgingen Het bureau, dat met twee man begon, ein digde met een staf van 885 functionarissen behalve de duizenden, over de gehele wereld verspreid, die hun medewerking verleenden: diplomaten, bisschoppen, priesters, religieuzen en leken Maar ook de zuiver-materiële hulpverle ning nam gigantische afmetingen aan, ter wij] daarnaast de onophoudelijke politieke inspanningen staan om de oorlog te voor komen. te beperken, tp bekorten en (daar na) een duurzame, rechtvaardige en hechte vrede te vestigen. Letterlijk het ganse „arsenaal" van geestelijke en materiële .hulpbronnen waarover hij met zijn unieke macht be schikte, heeft Pius XII aangewend in Zijn strijd tegen de oorlog en tegen de schrik wekkende gevolgen ervan. Giordani spreekt met recht in dit boek van de „gemobili seerde Kerk" die over de gehele wereld in actie kwam onder de stuwende leiding van haar Opperhoofd, de ongewapende Paus van Rome. Een paar honderd mil joen mensen spanden zich in: aan het front en achter het front, openlijk of clande stien, in krijgsgevangen- en concentratie kampen en gevangenissen, om de nood te leningen, om nóg erger kwaad te voorko men, om te verzachten of te redden. Kin deren, invaliden en zieken, moeders, joden vervolgden en vluchtelingen. Vanuit Rome kwamen de richtlijnen en in het Vaticaan werd aan alles en aan allen gedacht. Als ooit een Paus het hart van de Kerk was en daarmee het hart van de lijdende mensheid dan was het in die vreselijke Jaren. En als ooit een Paus zichzelf een mo nument oprichtte, dat in wezen niets an ders is dan een levend getuigenis van de liefde tot God en van de liefde tot de naaste, die daaraan gelijk moet zijn dan is het Paus Pi us XII geweest. En zo voorziet dit boek inderdaad zoals de Osservatore opmerkt, in een lacune. Omdat thans voor het eerst dit alles gedocumenteerd, zakelijk en be knopt werd samengevat - zonder franje of bijkomstigheden maar daarom juist zo indrukwekkend! HORIZONTAAL: 1. naamloze vennoot schap <fr.); 3. niet lang; 6. gebogen; 9. maanstand (afk.); 11. meisjesnaam; 13. soort uil; 15. voorzetsel; 17. met dicht; 18. nobel; 19. soort afsluiting; 20. rang- telwoord; 23. bestemming; 24. godheid; 26 iedere; 28. soort; 31. ^inhoudsmaat; 33. mens (maleis); 37. meisjesnaam; 38. zang- noot; 40. voegwoord; 41. deel v.h. lichaam; 42. duur van eb en vloed; 43. zuidvrucht; 44. lidwoord; 45. streling; 47. zangnoot; 48. familielid; 50. aanslibbing; 53. kleur 55. bid (lat.); 57. afzonderlijk; 59. pl. in Noorwegen; 61. omroepvereni- £f 63. pl. aan de Rode Zee; 65. bouw land; 67. soort verbinding; 70. hemelli chaam; 71. vermits; 72. hennepbraak; 74. meisjesnaam; 77. het zijn; 79. meisjes naam; 80. vogel; 81. bovenlipversiersel; 82. fr. pers. vnw. VERTICAAL: 1, bewijs van verdriet; 2. anno (afk.); 3. beroep; 4. muziekterm; 5. voorzetsel; 6. jongensnaam; 7. werkelijk; 8. familielid; 9. fr. lidwoord; 10. haarlok; 12. strafwerktuig; 14. vliegengaas; 16. on gedierte; 21. Europeaan; 22. in dat geval; 25. deel v. e. motor; 27. groente; 28.,bevel; 29. jongensnaam; 30. volk; 32. voorzetsel; 34. strijdperk; 35. op dit ogenblik; 36. titel (afk.); 39. meisjesnaam; 40. boom; 45. van het lopende jaar (lat. afk.); 46. siede 47. one ">-icht; 49. bloeiwijze; 51. bij woord; 52. heilige (afk); 54. opgewekt; 55. alsmede; 56. groet; 58. roofdier; 60. onzin; 62. ledematen; 63. tijdperk; 64. Eu peaan; 66. herkauwer; 68. assistent (aBO; 69. bestemming; 73. voegwoord; 75. godsdienst (afk.); 76. vervoerbedrijf (afk,); 78. zangnoot. HORIZONTAAL 1. rust; 4. elke; 7. tor- pe10. terra; 12. motor; 14. sta; 15. mes; 17. toe; 18. ako; 20. nor; 21. natie; 22. ade; 24. ede; 26. age; 27. pro; 29. oer; 31. geste; 33. malle; 35. sandaal; 36. olav; 37. rest. VERTICAAL: 1. rots; 2. strak; 3. tor; 4. edo; 5 lotto; 6. eire; 8. ram; 9. ems; 11. etalage; 13. oordeel; 16. etter; 19 one; 20. r-e; 23. dessa; 25. dolle; 26. agio; 27. pen; 28. oma; 30. reet; 32. t.a.v.; 34. aar. Ad verten tte) R K R babrikaat leveren wij In elke maat In een dag of een paar dagen, dat kunt U Uw collega's vragen. Zend ons de benodigde maten of tekening toe, van de duizend „nobiiipnrip matpn wfikp TT /r»n kunnen wensen. Deze worden In de R.R.R. fabriek ln een wip gereeu gemaakt en verzonden. R.R.R. Industriepark 61 te Wychen (bij Nijmegen) Tel. K 8894-293 Kleine kinderen worden groot al sta je er eigenlijk niet bij stil in het gedraaf van alle dag Tot een ge wezen buurjongen je plotse ling een bezoekje komt bren gen en je aankondigt, dat hij naar Canada gaat. Door de verhuizing naar Driebergen ben je hem een paar jaar uit het oog verloren en nu staat hij dan ineens weer voor je. Een jonge man met de atletische sportfiguur, waarin hij zo uitblinkt, lei der van een bandje, compo nist Boordevol idealen waagt hij de grote stap naar Canada, het land immers van alle mogelijkheden, om daar een plaatsje te veroveren in de muziek, waarnaar zijn hart nu eenmaal uitgaat. Ik kijk naar dat jonge ge zicht, de vastberaden trek om de wilskrachtige mond, de smalle handen van de ge boren musicus, och, hij zal wel slagen deze Ton, ge steund als hij zich weet door dat donkere meisje, dat hem volgen zal, als hij zich een toekomst daarginds gescha pen' heeft. Wij verdiepen ons in al lerlei dwaze herinneringen, waarbij ik net als vroeger de melk weer heerlijk over laat koken, maar ook dat hoort erbij! Ton als schooljongen, altiid omgeven door een zwerm vrienden, och en tóen eigenlijk reeds bandleider, al bestonden de instrumenten uit een gitaar en wat oude deksels en pannen Tja, de tijd gaat snel, 24 jaar is hij nu. Schiphol bij avond is als een sprookje Een koele, zakelijke stem meldt het ko men en gaan der vliegtuigen. In het restaurant hebben wij ons allefnaal verzameld om Ton uitgeleide te doen, ver bergen wij meesterliik onze nervositeit door allemaal leuke dingen te vertellen, ons glas te heffen op zijn nieuwe toekomst, in Canada. Kón het zijn, dat die laat ste minuten uren duren, of is die klok niet goed Dan is dat moment er. waar op hij zijn ouders voor alles dankt, zijn verloofde, de laat ste handdruk voor familie en ook nu weer de vele vrien den. Hij zal ze dóór ook gauw weer hebben, Ton trekt de mensen altijd aan. De grote zilveren vogel wacht met ronkende moto ren Wij volgen die jonge gestalte, die bovenaan de trap zich nog eenmaal om draait en zijn hand ten groet heft „Tot over een paar jaar, als wij met verlof komen." schalt zijn stem over het veld en dan slokt het vliegtuig hem op. Pas als dit niet meer te zien is of te horen, ver wijderen wij ons met lang zame tred. Good luck Ton in Canada, er zal nog weieens een kleurige kaart van je door onze brievenbus glijden, maar èls je idealen verwe zenlijkt hebt Ton, och, dan zal ik tot vervelens toe die plaat van je draaien, al word ik altijd een beetje wee in mijn maag van al dat jazz- getlngel De schat van Matabonga 15). Ik kan wel raden wat je tegen me zult zeg gen, zei hij met zijn zachte lachje. Je komt ver tellen, dat je alles nog eens goed overdacht hebt en dat het geen zin heeft nog langer koppig en hardnek kig te blijven; en je wilt me vertellen, dat je be reid bent mijn aanbod van de eerste dag te aanvaar den en half om half te delen. Hij nam zijn pijp uit zijn mond en glimlachte op zijn eigenaardige manier met de lippen stijf opeen, zodat zijn tanden niet te zien kwamen. Niet afdingen, schat, niet sjacheren. Vanmor gen is je aandeel eigenlijk tot dertig procent geslon ken. Ze was zo woedend dat ze hem had kunnen slaan. Zijn brilleglazen glinsterden. Ik wil je niet op stang jagen lieve kind, zei hij, maar probeer er nu eens verstandig over te denken. Je bent nu eenmaal zo'n dom kindje, dat weet je ook wel. Denk eens aan die bus met al die prachtige diamanten saffie ren en smaragden. Het is een fortuin! Dertig pro cent zou öp zichzelf al een groot vermogen zijri. Neem het nu eens redelijk op, Lida. Het is toch bijna een derde. En een derde is heel wat Lida! Schurk, dat je bent, riep ze woedend uit. Hij lachte stilletjes voor zich heen. Nog nooit had een lachje haar zo woedend gemaakt als dit van hem, dat zo vaderlijk en toch zo spottend, zo in en ln ge meen klonk. Zo afgrijselijk wreedaardig! Lida, Lida, zei hij op berispende toon, weet je op wie je nu in werkelijkheid zo boos bent? Niet op mij beste meid. Op jezelfomdat je zo dom en koppig bent geweest! Zijn koude vissenogen staarden haar ijzig aan. Lida klemde haar tanden opeen en balde haar vuisten. Een verstandig meisje voelt heel goed, wan neer ze overwonnen is, vervolgde hij gemoedelijk. Ik heb je altijd Voor een verstandig meisje aangezien. Maar dat ben je niet, Lida. Je bent een koppig, hardnekkig, verwaand nest. En zoals ik al eerder gezegd heb, je bent een domkopje. Hij had pret in haar houding. Morgen zakt je aandeel tot vijf en twintig pro cent. En dat laat je gebeuren! Omdat je trots, of je koppigheid of de hemel mag weten, wat het is, jou meer waard schijnt te zijn dan diamanten, saf fieren en robijnen. Je vecht niet voor een rechtvaar dige zaak, Lida, je vecht voor een domheid! Je bent niets anders dan een klein meisje, dat huilt en kermt en stampvoet en overstuur raakt, omdat je dè hele pot jam niet krijgt. Lida's woede verkeerde plotseling in een toestand van koele bedaardheid. Haar verstand kreeg weer de overhand en op d'r gevoelens en begon te wer ken. Hij zei al die dingen niet om haar te bewegen, zijn schandelijke termen te aanvaarden; hij zei dat alleen maar, omdat het hem een laag genoegen ver schafte, haar wanhopig te zien tegenstribbelen. En jij bent dan een kleine jongen, die niet stampt of schreeuwt, zei ze, maar die bedaard en genietend gemeen bezig bent, vliegen de vleugels uit te trekken. Ik weet, dat je dit eiland haat, Jack, maar ik weet ook, dat je niet van plan bent het te verlaten, voordat we die kruithoorn gevonden heb ben. Ik krijg je er wel onder! Hij glimlachte gnuivend en zijn ogen twinkelden achter zijn dikke brilleglazen. En morgen, zei hij zachtjes, zakt jouw aan deel in de tinnen pot van onze droomwensen tot vijf en twintig procent. Je ziet zelf, Lida, dat ik je door en door ken. Ik heb het tot nog toe aan het rechte eind gehad. En nu waag ik het een laatste voorspel ling te doen. Over drie dagen is jouw aandeel in dit glorieuze avontuur geslonken tot tien procent. Dan raak je helemaal de kluts kwijt. Ik voorspel je nu in alle kalmte, dat je op die dag naar me toe zult komen vliegen om me te smeken, je dat deel ten minste te geven. Dan ben je totaal geknakt, Lida. En dan alleen nog maar geschikt, om naar het naast- bijzijnde sanatorium gebracht te worden. Lida trachtte minachtend te lachen; maar wat hij zei, was waar. Hij kon dat veilig voorspellen. Ze kon die foltering niet veel langer verduren; het was te afmattend. Ze zag het in als een redelijke mogelijk heid, dat ze na nog zo'n paar nachten in elk voorstel zou toestemmen. Ze zou zelfs nog begerig naar die tien procent grijpen! Ze zou alles doen, om van die kwelling verlost te zijn! Denk er vandaag nog eens rustig over na, Li da, zei hij gemoedelijk. De dag is pas te midder nacht voorbij. Besteed er al je aandacht aan. Bekijk het niet alleen van de koppige, verwaande kant, zo als je tot nog toe gedaan hebt- Je hebt maar één woord te zeggen en we gaan de opgegeven afstan den meten, graven die tinnen bus op en varen voor zonsondergang hiervandaan. Het was niet verstandig van hem, dat hij weer dat woord „verwaand" gebruikt had. Als hij dat niet ge zegd had, zou ze zich wellicht gewonnen hebben ge geven. Ongetwijfeld zou ze zich gewonnen gegeven hebben, omdat zijn laatste overweging psychologisch juist op tijd kwam. Maar dat woord wekte opnieuw al haar weerbarstigheid. Ze was bijna zover, dat ze nog eerder het verlies van de gehele schat aanvaard had. Op dat ogenblik trok een eigenaardig gezoem in de lucht hun aandacht Het was een vliegtuig, dat vermoedelijk uit de richting van Samoa kwam. Het werd groter en groter totdat Lida duidelijk de twee motoren en de ingetrokken landingswielen kon on derscheiden. - "-A Jack keek er naar en gaf enige vakkundige op merkingen ten beste. Hij vertelde een en ander over de bouw en het type ervan en riep uit: „Maar wat doet dat ding hier eigenlijk? Het kan hier niet lan den en waar kan het anders heengaan, waar het wél zou kunnen landen?" Even later zei hij: „Wel verdraaid, ze schijnen vlak over ons heen te komen". Het vliegtuig daalde. De ene vleugel rees en de andere daalde. Het cirkelde langzaam over Mata bonga rond; daarop zwenkte hij om en cirkelde nog maals in tegenovergestelde richting over het eiland. Het zweefde laag over het strand in de buurt van het inboorlingendorp. Daarop nam het een scherpe wending en begon snel te stijgen. Het kom duizen den voeten omhoog en vloog toen horizontaal ver der, wat aan Jack de opmerking ontlokte: „Hij gaat recht langs het strand vliegen. Hmmm!". Een ogenblik later zag Lida een klein, donker voorwerp uit het vliegtuig vallen en het volgend ogenblik ontplooide zich boven dat donkere voorwerp de witte wolk ener parachute, die langzaam schijn baar naar zee daalde, in de richting van de binnen ste koraalbank. Wat een mooie, keurige sprong! riep Jack uit. Lida zag nu, dat het donker voorwerp onder aan de parachute een man was. Hij slingerde regelmatig onder de parachute heen en weer, die met zachte rukjes omlaag kwam als een weerbarstige, gedeuk te ballon. Die kerel verstaat zijn vak, zei Jack. Kijk hem eens handig met die touwen werken Hij komt daar aanstonds op de grond terechtdaar verwed ik een dollar op. Waar dan? Wel, daar op het strand. Wat 'n prachtsprong! Wat 'n handige kerel! Kijk toch eens aan, kindje! Hij kiest precies het droge mulle zand uitniet het harde, natte zand. Drommels, wat 'n fijne sprong is me dat. Lida snapte er niet veel van. Ze vroeg zich af, wie die dwaas wel kon zijn, die boven de verraderlijke, doodbrengende riffen uit een vliegtuig kwam ge sprongen en op zijn handigheid vertrouwde, om niet tussen de riffen, maar op het droge strand terecht te komen. En waaromwaarom sprong iemand boven Matabonga naar beneden?? De man met de parachute daalde vlug en de voor spelling van Bênders kwam volkomen uit. De man landde op het mulle zand aan de bovenzijde van het sterk hellende strand en het valscherm zakte in el kaar tot een vormloze, witte hoop. Lida zag, hoe het vliegtuig verder vloog en al spoe dig een stipje werd, dat verdween in de richting van het eiland Samoa. De parachutist maakte rustig zijn gordel los en Lida ondervond een plotselinge schok. Dat donkere krulhaar! Die prachtschouders! Dat grote, krachti ge lichaam! Hendrik! schreeuwde ze uit al haar macht, Hen drik! en liep naar hem toe. In haar blijdschap sloeg ze haar armen om zijn hals en kuste hem hartelijk. Ze schreide en lachte tege lijk van verlichting en vreugde. Lieve, goeie Henk! schreide ze, lieve goeie Henk, dat je .toch bent! Ze kuste hem op beide wan gen. Ik ben nog nooit zo blij geweest, iemand terug te zien en ik zal nooit gelukkiger worden dan nu ik jou hier heb. Hendrik glimlachte en klopte haar op haar rug. Ziin khakie hemd en korte broek hadden veel weg* van een uniform. Als hij in een glanzende wapenrusting met schild en helm op een schuimend strijdros Matabonga was komen binnenrijden, had hij er niet krijgshaftiger -kunnen uitzien. Hij was m haar ogen de vervulling van alles, waarnaar ze da gen lang haduitgekeken. Hij zag er koel moedig, vastberaden en beslist manhaftig uit. Och, ik ben ook heel blij, dat ik je weer eens zie, klein nest! TJ hebt daar een prachtsprong gemaakt, meneer zei ,Benders. Gewoonweg schitterend. Wat n®Dl u die twee kleine windvlagen prachtig weten .e oe- nutten! Uw manoeuvreren met de touwen aws ge woonweg bewonderenswaardig! U zult me met wijs maken, dat dit de eerste maal geweest is, dat u met een valscherm daalde! Ja, ik heb een paar dalingen verricht, gaf Hen drik bescheiden i toe. Hij was vroeger bij de valschermjagers, vulde Lida aan en toen ze dat zei, schoot het haar te bin nen, hoe gewoontjes het voor Hendrik moest zijn om op die manier uit de stralend blauwe Polynesische hemel te komen vallen. Hij n al3 zii* 0°h een schoener kunnen charteren. Dat zou meer voor de hand liggend geweest zijn, vopd ze, maar bedacht zich meteen dat het voor Hendrik helemaal niet wonderlijk of buitengewoon behoefde te wezen om uit de lucht te komen vallen op een eilandje, dat niet meer dan een speldepi ik op de landkaart was. Het was helemaal niet opzienbarend, dat het door hem gecharterde vliegtuig Matabonga zó feilloos gevonden had. Alles bij elkaar was het eigenlijk een heel gewoon verschijnsel in deze verbazingwekkende nieuwe wereld. Ze was er erg mee in haar schik, maar niet over bluft en ze stelde als vanzelfsprekend heel nuchter de beide mannen aan elkaar voor. Mijnheer Benders.... mijnheer Rynmann! Ze 1 _ek Jack Benders triomfantelijk aan. Mijnheer Rynmann is een zakenman uit Winniton en ik zal er meteen maar bij zeggen, dat hij mijn onderzoekings tocht financiert. De beide mannen schudden elkaar de hand, maar naar het Lida voorkwam, gebeurde dit vrij vorme lijk. Aan Hendriks gezicht, evenals aan zijn hele ma nier van doen was het te zien, dat hij min of meer jaloers op Jack was. Jaloers op zo'n nietige aard worm als Jack!! Hendrik was groot en gebruind en zag er ontzagwekkend uit, vond ze. En Jack keek tegen hem op met zijn zoetelijke, benepen grijnslach je. Ik ben blij, dat te horen, zei Jack, Ik ben er echt blij om, te horen, dat u niet alleen deze onder neming bekostigt, maar dat u tevens zakenman bent. Ik hoop, dat u heel nuchter zakelijk bent. Och, daarvan hebt u nóg geen ondervinding ge had, antwoordde Hendrik, maar niemand heeft me nog ooit voor een halve zachte aangezien. Heel even liet Jack zijn tanden zien. De toestand hier vraagt om iemand die verstandig genoeg is om gevoelskwesties van zakenbelangen te scheiden. Als je het nog één keer waagt om me voor dom of verwaand uit te maken, zal Hendrik je aan mootjes snijden. Ik waarschuw je alleen maar! zei Lida vinnig. Gevoel en zaken.... dat is net zoiets als olie en water. Schei uit! zei Hendrik kortaf. Wat ik graag zou weten is dit: Waar bevindt zich de schat. .Vraag het haar maar, zei Jack. Neen, vraag het hem liever, riep Lida vinnig. Het lijkt meer op een honden en kattengevecht. Wat moet dat allemaal? Kom nu eens met verkla ringen voor de dag, maar gauw een beetje! Hij wendde zich om naar Jack, als wilde hij hem zijn bril afslaan. Om te beginnen, vroeg hij driftig. Wie ben je eigenlijk voor de drommel? Hij heeft de sleutel tot het vinden van de schat, verklaarde Lida. Wat bedoel je? Ligt die in iemands kelder ach ter slot en grendel? Nee.... nee, dat niet. Je doet beter hem volledig uitleg te geven, zei Jack zoetsappig. Dat zal ik zeker doen, zei Lida. En dat deed ze dan ook. In duidelijke woorden. Op dramatiscne toon. Ze sloeg geen enkele pijnlijke bijzonderheid over van de kwellingen, haar door Benders aange daan. Ze vertelde op welke voorwaarden Benders haar had voorgesteld samen op zoek te gaan. Ze vermeldde ook haar eigen tegenvoorstel. En nu, eindigde ze woedend, nu beweert hij, dat mijn aandeel geslonken is tot een miserabele, magere, smerige 30 procent! Ik snap het, zei Hendrik en hij keek met ver nieuwde belangstelling, waarin een zekere bewonde ring lag opgesloten, naar Jack Benders. In de oude tijd gebruikten ze daarvoor duimschroeven op de pijnbank. Daar legden ze hun slachtoffer op en bra ken hem zijn beenderen een voor een net zolang, tot dat hij erin toestemde naar hun pijpen te dansen. Dat is nou precies, wat ik ook al tegen hem heb gezegd, riep Lida uit. Het is niet anders dan gemeenheid en louter sadisme. Het zou zoveel eenvoudiger zijn geweest, zei Jack gejaagd, als zij niet met zulke gevoelskwesties was komen aandragen. Ik heb haar een eerlijk, dui delijk en zakelijk aanbod gedaan en zij heeft daarna niets anders gedaan dan razen en jammeren. Eerlijk? was alles wat Hendrik vroeg. Zaken zijn zake.n merkte Benders huichelachtig op. Is dat zo niet? En ik zou een leugenaar zijn, als ik zei, dat ik niet in mijn schik was, jou te zien verschijnen, Rynmann. Op slot van zaken kunnen wij misschien spijkers met koppen slaan. Vast en zeker, antwoordde Hendrik. Als ik het dus goed begrepen heb, dan is, volgens de door haar gestelde voorwaarden, uw aandeel in deze hele zaak vandaag tot op nul teruggebracht. Benders lachte sluw. Laten we ophouden met er omheen te draaien, Rynmann. Haar termijn is af gelopen. Maar mijn aanbod nog niet. Vandaag bied ik haar nog altijd dertig procent. Morgenvijfen twintig. En zo verder, zei Hendrik. Ja, dat is een uit stekend systeem! Het heeft wel iets van onze mo derne beschavingde oude dwangmethode, het ouderwetse brandijzer.... De gekkenhuizen zitten vol met stumperds die het niet konden verdragenl Jack keek hem zo ijzig mogelijk met zijn vissen ogen aan. Vannacht om twaalf uur komt er wijzi ging in mijn voorwaarden. Vijf en zeventig tegen vijf- en twintig. Je kunt er over nadenken, Rynmann. Hij draaide zich om en wandelde het strand op, terwijl hij zijn pijp aanstak. Lida vleide zich in Hendriks armen. Schat wat heb ik jou verschrikkelijk erg gemist! Wat heb ik je no dig gehad! Wat heb ik naar je verlangd! Als naar een vriend of naar een zakenman? vroeg Hendrik gevat. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4