witte doek van Juan Peron op de film ven brutale dictatuur als in Duitsland of Rusland Marilyn Monroe in de rol van Jean Harlow? Dwars door het lichaam van de tijd Stemming in Hollywood verre van opgewekt Wie raad weet, kan schrijven DOM WILFRED UPSON Nieuwe lyrische gedichten van M. Mok DILEMMA Het gros der stukken heneden peil De vliegende en filmende abt ZATERDAG 9 JUNI 1956 rry Lewis, de komiek, gaat zelf regisseren Oude brandspuit in „De Tiengeboden" n Zelden heelt een dichter op zo overtuigende wijze zijn intrede in de Nederlandse literatuur gedaan als M. Mok. In 1938 debuteerde hij met het grote gedicht Exodus'*, dat direct de algemene aandacht op deze nieuwe figuur vestigde. Ik heb nu deze dichterlijke evocatie van het befaamde oudtestamentische tafereel herlezen met dezelfde bewondering van destijds. In betrekkelijk korte tijd volgden andere grote gedichten elkaar op: „Kaas- en broodspel", „De rattenvanger", „Scheppingsdroom" en „De vliegende Hollander". Henriëtte Roland Holst noemde Mok de grootste epische dichter sinds Herman Gorter en wie haar bewondering voor de dichter van „Pan" kent, zal beseffen wat dit betekent! Ook na de oorlog schreef Mok enige grote gedichten: het dra matisch bew ogen „Aan de vermoorden uit Israël", het beklemmende „Storm uit het Oosten" en, in 1953, „De spoorwegstaking". Dit machtige gedicht is mij bijzonder lief door zijn warme menselijkheid en zijn innige toon. Droom en werkelijkheid Charlton Heston, die de rol van Mozes speelt in Cecil B. De Milles „De Tien Geboden >,Trapeze" van Carol Reed, antwoord aan de televisie, kreeg matige kritiek Ik moet mijn vrouw en kind te eten geven; de poëzie is een wankele grond; daarop houdt zich geen sterveling in leven, want waar het hart regeert, ontbeert de mond. De dichtkunst heeft mij uit de tijd verdreven; hu loop ik hulpeloos de muren rond der wereld die het hart heeft afgeschreven en stenen bouwt waar eenmaal ruimte stond. Eenzelvig tast en klopt mijn hand, ik hoop nog steeds het levend water op te wekken, dat sluimert in het lichaam van de rots. Ik durf naar vrouw noch kind te zien, ik loop hardnekkig kringen om de tijd te trekken, geslingerd tussen hunkering en trots. M. MOK Uit „Stormen en stilten" Blijven hunkeren -- Hans Roest LEX VAN DELDEN BEKROOND Als het toneel ons werkelijk zoveel te leren en te zeggen heeft zoals wij in onze jongste artikelenreeks gezien hebben als het toneel onze visie op de wereld en de medemens kan ombuigen en ons van massamensen tot personen maakt, tot zelfstandig denkende en voelende mensen, die wagenwijd open staan voor de problemen van onze tijd en de problemen van onze omgeving, dan gaan wij van de veronderstelling uit, dat wij met goed toneel te doen hebben, met stukken, waarin de mogelijkheden tot bovengenoemde eigen schappen opgesloten liggen en niet met stukken, die ver beneden alle peil blijven. En toch blijft bet gros der stukken voor het amateurtoneel ver beneden alle peil. T eleurstellende ervaring De abt van Prinknash met Gr eer Garson en Walter Pidgeon in Hollywood. Goed stuk eist inspanning Aan het publiek de schuld? Hoe de mentaliteit veranderen? Hans van Berg, en WERELDNIEUWS waardoor een eind werd gemaakt aan het bewind van Peron. Het dramatische hoogtepunt in de film wordt bereikt door middel van een cen trale figuur, die onverwacht in omstandig heden komt te verkeren, welke hem doen beseffen, dat de onderdrukking van de vrijheid in Argentinië met precies dezelf de niets ontziende bruutheid plaats vindt als in het Duitsland van Hitler of het Rusland van Stalin. Toen zij zich met dit onderwerp gingen bezighouden, kwamen Charles Schnee. de producent en Robert Ardrey. de scenario schrijver, met verbazing tot de ontdek king. hoe weinig recent film- en fotoma teriaal over Argentinië er in Hollywood aanwezig was. De regering van Peron had het maken van films door buitenlanders zo doeltreffend weten te verhinderen, dat Schnee praktisch niets bruikbaars in de uitpuilende archieven van Hollywood kon vinden. Robert Ardrey is evenwel een roman schrijver en dramaturg, die zijn gevoel voor het maken van reportages niet heeft verloren. Na in grote trekken het verhaal op papier te hebben gezet over een dokter, die ziet wat er achter de scher men in het Argentinië van Peron gebeurt, wanneer hij van de geheime politie bevel krijgt een mishandelde politieke gevange ne in het leven te houden, is hij naar Argentinië getrokken om 't land persoon lijk te bestuderen. Hij bracht er vijf we ken door om in Buenos Aires bekend te worden en er op tactische wijze perso nen te leren kennen, die hem inlichtingen uit de eerste hand zouden kunnen geven. „De regeringsambtenaren waren bijzon der behulpzaam", verklaarde hij na zijn terugkeer. „Maar de toestand in het land is nog erg gecompliceerd. Je moet eerst met zekerheid te weten zien te komen, aan welke kant de mensen staan, met wie je te maken krijgt. Er zijn nog heel wat ambtenaren in dienst zij het dan niet de allerhoogste die onder Peron hebben gediend". Behalve zijn schrijfmachine heeft Robert Ardrey ook een stereo-camera meegeno men en volgens het reeds opgestelde sche ma „praktisch elke achtergrond" gefo tografeerd, die hij voor zijn verhaal nodig had. Voor een der belangrijkste scènes in zijn Vista Vision-film „The Ten Com mandments" maakte Cecil B. De Mille ge bruik van een oude brandspuit. Natuur lijk krijgt men dit apparaat uit de nieu were geschiedenis niet op het doek te zien, maar in een studio-scène, waarin Mozes (Charlton Heston) de berg Sinaï afdaalt, had DeMiüe wolken nodig, die precies leken op de nevelen die hij enke le maanden tevoren op de berg zelf had gefotografeerd. Dus werd een 75-jarige, nog door paarden getrokken stoombrand- spuit tevoorschijn gehaald. Het roestige geval werd opgestookt en produceerde al spoedig voldoende stoom om in de close-ups voor wolken te kunnen door gaan. Wat tegelijk een aardig voorbeeld is, waarom de afdeling rekwisieten van een filmstudio maar hoogst zelden iets weg gooit. In de Rankfilm „House of Secrets" waarvoor de opnamen onder regie van Guy Green in Parijs plaats vonden, le verden Michael Graig en Eugene Deckers een hevig gevecht, waarbij eerstgenoemde zijn duim verstuikte, toen hij Deckers een klap gaf. Om deze film te kunnen opnemen, vie len heel wat huwelijksfeestjes in het wa ter. De Engelse filmgroep opereerde na melijk in een open-luchtrestaurant. bij Parijs, dat beroemd is om zijn huwelijks partijen, die een zeer ongewoon karakter dragen. Dranken en voedsel worden er namelijk geserveerd op tafels, die zich in de bomen bevinden. De kellners moe ten met behulp van ladders naar de gas ten klimmen. De dag, waarop de Engelse filmers er bezig waren, moesten niet minder dan vijftien van zulke huwelijksfeestjes wor den uitgesteld. Regisseur Guy Green en zijn cameramensen zaten in de grootste boom en maakten van daaruit opnamen voor scènes, waarin Michael Graig, David Kossof en Geoffrey Keen optreden. In de film, die in Vista Vision en East- mancolor wordt opgenomen, spelen ook Julia Arnall, Brenda de Banzie en Barba ra Bates hoofdrollen. Behalve epische werken van lager adem heeft M. Mok ook lyrische poëzie geschreven. Naar aanleiding van het verschijnen van twee nieuiwe bundels wilde ik graag deze facet van dit veel zijdige en boeiende dichterschap nader beschouwen. De grote bundel „Stormen en stilten'' versoheen bij de Uitgeverij J. M. Meulenhoff te Amsterdam, terwijl de plaquette „Woorden in het donker" een uitgave.is van de literaire stichting „De Beuk" te Amsterdam. Het is geen toeval, dat Mok zijn eerste verzameling lyrische verzen de titel „Verloren dromen" meegaf. Zijn Barbara Bates in de film House of Secrets', waarvoor regisseur Guy Green met zijn cameramensen in een boom klom Wan onze filmredacteur). Hollywood is niet van plan de revolutie [n Argentinië, die verleden jaar septem ber een einde maakte aan de 9-jarige dic tatuur van Juan Peron, onopgemerkt in de annalen van de geschiedenis te laten Verdwijnen. Bij Metro Goldwyn Mayer is men op "et ogenblik druk bezig met de voorberei dingen voor een nog niet getitelde film. die de staatsgreep van leger en v,oot van Argentinië in beeld zal brengen, 20th Century Fox heeft bekend ge maakt, dat zij voornemens is het leven van wijlen Jean Harlow, de „platina- blonde bom", die in de jaren dertig even- j veel opschudding veroorzaakte als op het ogenblik Marilyn Monroe, te gaan ver filmen. Men heeft trouwens Miss Monroe de rol aangeboden van Miss Harlow, die in 1938 stierf, toen zij op het hoogtepunt j stond van haar populariteit. Als Marilyn Monroe het aanbod aan- j neemt, zal men met de produktie van ue i film wachten, tot z'e klaar is met de opnamen voor de film „The Sleeping Prince", waarin ze deze zomer in Enge land de tegenspeelster is Van Sir Lauren ce Olivier. Basil Rethbone, Peter Lorre, Lon Chaney jr, John Carradine en Bela Lugo- si, stuk voo(j stuk filmgriezels van naam, zullen de hoofdrollen spelen in „The Black Sheep". Als dat niet griezelig wordt, zullen de makers voortaan alleen nog maar kindersprookjes verfilmen. Deze zomer wordt voor Jerry Lewis, de helft van het duo Martin en Lewis, een lang gekoesterde droom werkelijk heid; hij gaat zelf een film regisseren. Jerry Lewis en Marty Melcher. de man van Doris Day, hebben een overeen komst gesloten, volgens welke Jerry de regie zal voeren over een filmkomedie, waarin Doris de Hoofdrol zal spelen. Dick Powell, ook een acteur, die nu aan de andere kant van de camera staat, heeft onlangs met 20th Century Fox een langdurig contract getekend als roducent en regisseur. Zijn eerste op dracht is de verfilming van „Sitka", een roman rond de aankoop van Alaska door de New Yorkse première van Sir Carol Reed's spectaculaire circusfilm „Trapeze", waarin Gina Lollobrigida, Burt Lancaster en Tony Curtis de hoofdrollen spelen, was de stemming in Hollywood deze week verre van opgewekt. Met bet schamele aantal van 34 miljoen bioscoopbezoekers per week lager dan het in vele jaren is geweest en met e®n toenemende werkloosheid in verschil lende studio's voor ogen, werd de film ••Trapeze" beschouwd als een soort ba- rometer. Zou ze een zonniger toekomst Voorspellen aan de filmkolonie? De bazen in filmland hadden geen en- hel risico genomen. Meer dan een mil ten dollars waren besteed om nfdame voor de film te maken. Maar desondanks jverd dit antwoord van Hollywood op de 'eievisie maar lauw ontvangen. Sommige Vfitici prezen de manier, waarop Carol heed de circussfeer had weten te treffen, "laar het verhaal van de film werd vrij wel eenstemmig veroordeeld als „ver schrikkelijk voor de hand liggend" en „banaal geschreven Hollywood heeft nog maar één troost en één hoop. Andere gekleurde spektakelstuk ken op een breed scherm zijn reeds eer der door de critici^ gekraakt en bleken achteraf toch een financieel succes.. Intussen zit er waarschijnlijk wel Iets goeds in de toenemende bedreiging van de film door de televisie, die het alleen naar ontspanning zoekende publiek een nieuw soort massa-amusement heeft ge boden. Het dalende bioscoopbezoek te genwoordig gaat n°8 maar °P de vijf Amerikanen iedere week naar de film heeft reeds tot ernstige bezinning en daarmee tot bezuinigingen geleid. Dit kan een goede uitwerking hebben. De film. die eerlijk gezegd de kinderschoenen nog maar nauwelijks ontwassen is, kan ten slotte misschien volwassen worden door een verstandiger financiering, doordat het publiek niet langer uit gewoonte naar de bioscoop gaat onverschillig welke film er wordt vertoond, door een minder geregle- Doris Day gaat spelen in een film, die door de filmkomiek Jerry Lewis word-t geregisseerd de Verenigde Staten in 1867 van Rus land. Rosalind Russell heeft samen met Larry Marcus het scenario geschreven voor de film „The Gentle Webb", waar in Esther Williams de hoofdrol spéélt. Dit is de eerste maal, dat deze actrice zich met het schrijven van een scenario heeft beziggehouden. In de nieuwe filmversie, die Metro Goldwyn Mayer van „The Barretts van Wimpole Street" maakt, zal de Engelse acteur Bill Travers naast Jennifer Jones en John Gielgud een hoofdrol spelen. meeste gedichten, zijn ontstaan als ge volg van de spanning tussen droom en werkelijkheid. Ook in zijn jongste bun dels komt deze tegenstelling (want dat is het voor deze dichter) weer tot uit drukking, maar verstilder, rijper en daardoor aangrijpender. Mok probeert in zijn jongste verzen de werkelijkheid als het ware te doorgronden om zo misschien toch niet iets van de droom te redden. Het dichten heeft naar mijn gevoel voor Mok meer dan voorheen een bijna ma gische betekenis gekregen. Een vers als „Uittreding" schijnt daarop te duiden: Met de mond van een ander mens de dingen van de wereld zeggen die onbegrijpelijk zijn Voor hem is de werkelijkheid de tijd, de droom het eeuwighunkerende men senhart. En wat hij met zijn dichterschap zou willen bereiken, is een dringen „dwars door het lichaam van de tijd". De dichter gebruikt deze woorden in een profetisch angstvisioen: de atoomstorm tegen de wereld. Maar op geestelijk ter rein zou men deze aangrijpende formule voor veel van zijn eigen werk kunnen bezigen: Mok probeert te dichten dwars door het lichaam van wat wij als tijd, dus ais werkelijkheid beschouwen. Wie dit doet met volle overgave, speelt met het leven en is uiterst kwetsbaar. Angst en pijn zijn z'n, deel, want hij door lijdt alles dieper. Maar ook de vreugden beleeft hij dulbbel. Daarom vindt men door heel het werk van Mok heen naast visioenen van angst visioenen van ver rukking. Deze gevoelens (ook die van leven en dood) zijn niet slechts onaf scheidelijk aan elkaar vertonnden. doch zij vloeien soms zelfs ineen. De liefde wordt overschaduwd door de angst, maar de angst wordt verzacht door de liefde. Het leven draagt de dood in zich. maar geen dood zonder leven. Moks nieuwe werk treft door een scherpe precieze, soms bijna woordsdhiuiwe for mulering. Als episch dichter (en men herkent die natuurlijk zo nu en. dan, vooral in bepaalde tafereeltjes) is Mok beeldenrijk en breed vertellend. In zijn MAURITS MOK gedachten voor geluid wisselen nieuwe lyrische poëzie daarentegen zijn de gedachten en woorden en beelden sa mengebald. De dichter schijnt veeleer „gedachten voor geluid" te wisselen, om een beeld uit het prachtige gedicht „Ont moeting met A.R.H." te gebruiken. Maar deze gedachten en gevoelens gaan leven, door een sterke, bewogen dichterlijke gedrevenheid. De tegenstellingen kunnen nooit wor den verzoend; liet dilemma, waarover de dichter in het bij dit artikel overgenomen vers spreekt, zal eeuwig blijven bestaan. Maar toch blijft de dichter hunkeren naar het leven van zijn dromen. Hij weet: waar het hart regeert, ontbeert de mond. Maar kan men van een dichter eisen, dat hij de stem van het hart ne geert? Deze stem zou zich nimmer het zwijgen laten opleggen zelfs niet in deze wereld „die het hart heeft afgeschreven". Het is een zeer geladen poëzie, die M. Mok in zijn nieuiwe bundels geeft. Dwin gend komen de beelden op de lezer af en trekken hem in hun bancirkel, soms verrukkend, dan benauwend. Om tenslotte tot dit. weten te komen: Meer dan voorheen versta ik in het schrijden van de wind vergeefsheid en vergetelheid, twee evenwijdige ademlbanen van niets naar niets. En nochtans heb ik nooit zozeer de wereld als mijn huid ervaren, het. levende omhulsel van de kracht die mij van hoofd tot voeten voort doet gaan, een minnende. e«n nimmer uit te putten gelovige in wat de dagen één voor één als vuur bezwijken doet. menteerd systeem van distributie en door 'n grotere onafhankelijkheid van de produktie. Tot nog toe hebben degenen, die een speelfilm financierden, altijd een produk tie geëist, die naar hun mening de groot ste aantrekkingskracht zou uitoefenen op het grootste publiek teneinde de groot ste winst te kunnen maken. Het onvermij delijke gevolg daarvan was, dat er onder werpen werden verfilmd, die blijkens de ervaring het meest in de smaak vielen van de „grote massa" waarmee dan degenen werden bedoeld, die de bioscoop uitslui tend bezochten om zich te amuseren zon der zich ook maar de minste geestelijke inspanning te getroosten. Nu deze „mas sa" in de televisie een medium heeft ge vonden, dat zeker in Amerika aan dit verlangen tegemoetkomt, is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat zij niet lan ger de factor blijft, waarmee bij de pro duktie van films op de allereerste plaats wordt, rekening gehouden en dat de ware filmkunstenaars van de geldgevers een kans krijgen, zij het op een meer beschei den financiële schaal dan tot nog toe gewoonlijk het geval was. zich tot een pu bliek te wenden, dat hogere eisen stelt aan zijn ontspanning. De jaarlijkse prijs van de Northern California Harpists' Association voor een compositie voor harpsolo, is dit keer toe gekend aan onze landgenoot Lex van Delden voor zijn Impromptu. Het is de tweede maal dat Van Delden deze on derscheiding te beurt is gevallen. Enige jaren geleden werd namelijk zijn con cert voor harp en orkest bekroond. En als wij naar de oorzaken daarvan zoeken, zijn wij maar al te gauw geneigd om het bij die „op winst beluste" uitge ver te zoeken. Ik geloof echter, dat wij veeleer de hand in eigen boezem moeten Rosalinu Russell werkte „,ee aan he, scenario voor de film „The Gentle voor. Verandert de VRAAG, dan veran- jyebb" dert oolc het repertoire van de uitgevers I Wat schieten wij ermee op, als de uit- Een GESPREK MET de abt van Prinknash behoeft geen vijf mi nuten te duren of de naam Hol lywood is gevallen. De grijze Bene- dictijnervader heeft er plezier in zijn gasten met zijn „sterk verhaal" te verbluffen. Het is inderdaad een goe de story: een gemijterde, die naar Hollywood vliegt en daar luncht met Arthur Rank, Sam Goldwyn, Greer Garson „and all the stars, except Bing Crosby". Nog ongewoner wordt de geschiedenis als Father Abbott, stralend met alle rimpeltjes langs zijn ogen die zijn goedlachsheid mar keren. vertelt hoe hij voor een zaal vol filmsterren een smalfilmpje over het Benedictijnerleven vertoonde, dat hij zelf met zijn filmcamera heeft gemaakt. Scenario, regie en opna me: Dom Wilfred Upson, abt van Prinknash Abbey. „Kijk", zegt vader abt, een zijdeur openend van zijn middeleeuws be- vensterde ontvangkamer, „hier is mijn studio". Een uitstekend geoutil leerde donkere kamer wordt zicht baar, waar de film- en fotoappara ten, de ontwikkelbaden en droogbak- jes een veelzijdig vakmanschap op dit terrein verraden. De abt van Prinknash houdt niet van wat ouderwets is. „Ik geloof niet dat Benedictus, als hij nu leefde, erg ouderwets zou zijn". Daarom aan vaardde Dom Upson als voorzitter van de Catholic Film Society de reis naar Amerika, waar hij behalve ster ren ook kloosters zag en belang stelling trachtte te wekken voor de nieuwbouw van zijn abdij. Daarom kweekt hij binnen het klooster een democratische geest. „Ik wil geen hoge autoriteit zijn, maar de vader van een familie. Wie mij spreken wil, kan het zonder plechtige afspraak af. Hij moet maar gewoon op de deur kloppen". Dat zijn geen frases, het is de realiteit die elke bezoeker van Prinknash bevestigd kan zien. Geen onderscheid, zelfs niet in het witte habijt, tussen monniken en broeders. Geen onoverbrugbare afstand tussen de abt en de kloosterlingen. Eén ge meenschap die in alle eenvoud het „werk Gods" volbrengt. „Wij leiden geen uitzonderlijk leven, maar wij trachten een gewoon leven uitzonder lijk goed te leven". Amerika Och ja, die reis is bijna tien jaar geleden, maar de stunt blijft onafscheidelijk verbonden aan de markante figuur van Dom Upson. Wat hem gefrappeerd had, zo vertelt hij, was het vele goede, dat ondanks alles, voor ieder die het werkelijk zoekt, in de Hollywoodsfeer te vin den is. Het aantal praktiserende ka tholieken onder de filmsterren is veel groter dan men vermoedt. En de films „Luister eens" zegt Father Abbot. „Slechte films komen er al leen als het publiek slecht is. Voor het overige ben ik in tal van be langrijke gesprekken met film-mana gers tot het inzicht gekomen, dat het werk voor de goede film niet bij de censuur verricht moet worden maar bij de bron, in de studio's. Wat op dit gebied reeds gedaan wordt is, naar ik met eigen ogen kon zien, hoop gevend". Amerika. Graag praat father Ab bott er nog over. Natuurlijk ontmoet te hij er ook onbegrip. Zoals bij de student, die na de vertoning van de Prinknashfilm aan Dom Upson vroeg „Leeft U daar Poor chap Maar Dom Wilfred Upson is een wijs en geestig man. Hij lacht er hartelijk om en gebruikte de anekdote gretig voor zijn boek „Movies and monasteries" gevers de markt overstelpen met eerste klas stukken en er wordt niet naar ge vraagd Het enige resultaat zal dan zijn, dat de uitgevers over de kop gaan en helemaal geen stukken meer kunnen bren gen. De verenigingen ZULLEN ZICH NIET LATEN DWINGEN om hun eerste klas stukken te spelen. Nee, de hand in eigen boezem lijkt mij veel beter. De VRAAG moet veranderen Want de algemene ervaring is, dat hoe de uitgevers ook hun best doen, om het goede stuk te brengen de vraag voor het overgrote deel blijft uitgaan naar stukken zonder enige diepere waarde en nog erger: naar stukken ver beneden alle peil, naar draken en rammelende kraken de sentimentele gevallen. Dit is een heel treurige ervaring. Met zijn goede stukken blijft de uitgever mees tentijds zitten. Dit worden financiële stroppen voor hem en dan moet hij er maar weer bovenop zien te komen met een paar KAS-stukken stukken, waar naar de algemene vraag uitgaat. Een goed stuk, een stuk met diepe en zinvolle waarde, vraagt inspanning en stu die van de vereniging. Langdurige studie dikwijls en langdurige voorbereiding en bekwame leiding. En dit is, wat vele ver enigingen heel dikwijls niet op kunnen brengen. Hun leden zijn zelf mensen, die aan de oppervlakte leven. Zij zoeken al leen wat verstrooing in hun toneelbeoefe- ning en verder moet alles vlug, heel vlug gaan. Net als onze tijd heel vlug is. Zij kunnen niet stil staan om zich even te verdiepen in hun medemens. Zij kunnen de energie niet opbrengen om te LUISTE REN. Zij horen het liefst zichzelf zo gauw mogelijk in een vergulde zaal propvol mensen. Het is hun niet zozeer om de beoefening van het toneel te doen als wel om henzelf. Om zelf middelpunt te zijn. Zij begrijpen niets van het toneel en zijn waarden. Zij zijn mensen van hun tijd. Oppervlakkige mensen met alleen maar het uitzicht op zichzelf. Zij begrijpen niets van de noden van deze wereld, van de hunkering van de eenzame mens om be grepen te worden en om die eenzaamheid te doorbreken. Zij begrijpen ook niets van een goede en zinvolle vrije-tijds-besteding, zoals wij deze onlangs in een serie arti kelen hebben uiteengezet. Zij willen zich alleen maai- vermaken, ach naar. voren dringen, en verknoeien daarmee ontzag lijk veel kostbare tijd. En als men hen daarop wijst, dan ver wijst men ons naar het publiek. „Het pu bliek heeft nu eenmaal geen betere smaak". Ik geef onmiddellijk toe, dat de smaak van het grote publiek veel te wen sen overlaat. Maar hebben de verenigin gen hier dan geen taak Ik weet, dat het succes van een ram melend sentimenteel geval bij voorbaat verzekerd is de mensen vinden het prachtig ze hebben erbij kunnen huilen maar zet het publiek eens een goed en gezond en verantwoord stuk voorU zult er versteld van staan, hoe dat inslaat. Het volk is over het algemeen gezonder dan wij denken. Maar het moet voorgezet worden. Ik heb een vereniging gekend, die de Gijsbrecht bracht. Maar zij kwamen er niet eerder mee op de planken alvorens zij het geheel onder de knie hadden. De vereniging nam er de tijd voor. Avond aan avond werd er intens gestudeerd. Geen betere vrije-tijds-besteding hadden zij zich kunnen denken. Overal werd ad vies gevraagd. Bekwame mensen werden er bij te pas geroepen. En al konden hun uitvoeringen het niet halen bij de uitvoe ringen van het beroepstoneel, zij moesten reprises geven. Vijf avonden hebben zij een volle grote zaal in doodse stilte en bewondering naar hen weten te doen tuisteren. Niet dat ik U nu allen aanraad de Gijs brecht op het repertoire te nemen, het stuk is onnoemelijk zwaar, te zwaar voor amateurs, een Jozef in Dothan ligt ons veel beter, we moeten nooit te hoog willen grijpen en vooral niet te gauw naar stukken van beroeps of buitenlandse stuk ken, maar wij kunnen bij het publiek over het algemeen gerust aankomen met diepe zinvolle en waardevolle spelen, met verantwoorde stukken Als WIJ ons maar geven, als WIJ ons maar durven in te spannen. Als WIJ ons maar niet zo gauw tevreden stellen. Als WIJ ons maar be wust zijn van onze verantwoordelijkheid in dezen Doch het is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Wij hebben al zo dikwijls op dit aambeeld horen hameren en er verandert zo weinig. In de grote steden zijn de laat ste jaren heel veel verenigingen op een hoger plan komen te liggen. Maar de ste den hebben zoveel voor op het platte land. En toch moeten ook hier de verenigingen blijven bestaan. Zij kunnen zoveel beteke nen in een kleine dorpsgemeenschap. Hier zijn de behoeften nog veel groter dan in de stad. Ontneem het dorp zijn toneel vereniging en zijn fanfare en het dorp is bijna dood. Maar wij moeten niet alleen naar onze eigen vereniging en gemeenschap kijken, wij moeten breed om ons heen zien. Ook andere verenigingen en gemeenschappen moeten ons ter harte gaan. Er doen zich hier vele problemen voor, die wij als al gemene problemen moeten beschouwen. Hoe kunnen wij de verenigingen tot het spelen van betere stukken brengen Hoe kunnen wij de smaak van het grote pu bliek verfijnen, zodat het voor het betere spel open staat Waar schuilen precies de fouten En hoe brengen wij genezing Wie geeft raad Hoe gaarne zou ik U allen omtrent de ze problemen eens aan het woord laten. Deze rubriek staat voor U open.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5