KVP beste waarborg voor een verantwoorde onderwijs- en cultuurpolitiek Ow weg naar het stemlokaal MOLLET KREEG OPNIEUW VERTROUWENSVOTUM Oproep sociale organisaties Rotterdamse Graanmarkt Het sprookje van de Spaarbanken hebben weer een topjaar achter de rug ra» Degradatie van Kaganovitsj In het graf met de V.S. zegt Kroesjtsjef Boelganin de populairste man in LI lilLKlUlti Belastingdebat zal niet van een leien dakje gaan Kapitein Lassche maakte de „Oranje voor het laatst vast in verband met de Kamerverkiezingen „Gelijke inspanning - meer resultaat" Gevoelige straf voor pleger van roofoverval Nederlands echtpaar in Duitsland verongelukt Brand in linoleum- fabriek te Krommenie ZATERDAG 9 JUNI 1956 PAGINA 8 VIJF PROCENT OOK VOOR HOREC A-KLM'ERS Gezagvoerder gaat met pensioen Uitslag opstelwedstrijd Contact groep Opvoering Produktiviteit BEHOORLIJKE VRAAG VOOR SPOEDIG GOED Vernietigend oordeel van psychiater over verdachte TITO BEZOCHT LENINGRAD TRAMDIENST AMSTERDAM- HAARLEM BEZWAREN TEGEN RICHT LIJNEN VAN NED. BANK Concurrentie van handels banken, kruideniers- en kledingbedrijven Als twee voorbeelden van concurrentie aan de spaarbanken noemde de voorzit- ter ten eerste het feit dat handelsbanken bankboekjes uitgeven, meestal tegen een hogere rente dan de spaarbanken kunnen vergoeden. Ten tweede het feit, dat tal van kruideniers- en kledingbedrijven zich op net sparen hebben geworpen, als at tractie voor de verkoop van hun artike len. Laatstgenoemde concurrentie achtte de voorzitter nog erger dan die van de I? Uw zenuwen wordt U volledig de baas met Oorspronkelijk detectiveverhaal door JORIS JOR1SSEA Betekenis van waardevast geld BEST BOEKT EEN TRIEST RECORD Honderdste verkeersongeluk van dit jaar MOTEL IN RIDDERKERK DE BEMOEIINGEN op het ge bied van onderwijs en cultuur worden in onze steeds hogere eisen stellende samenleving van toe nemend belang. Met alle kracht dient er daarom naar gestreefd te worden, dat de ontwikkeling op dit gebied zich voltrekt op basis van de juiste beginselen. In de eerste plaats geldt dit voor het onderwijs, dat zo'n uiterst gewichtige invloed heeft op de vorming van onze jeugd. Mogen we ons verheugen over een onderwijsbestel, waarin de rechten van de ouders zijn erkend op een wijze, die uniek is in de wereld, we dienen ons er goed van bewust te blijven, dat het hier om een groot goed gaat, dat nog altijd bedreigd is en een niet aflatende waakzaamheid vereist, willen we het behouden. Zeker, in de beide linkse partijen, de P. v. d. A. en de V.V.D., is er in het algemeen te dezer zake wel meer begrip gegroeid, maar dat neemt niet weg, dat de liberalen onver minderd de kampioen zijn gebleven van de openbare school en de bij zondere school nog steeds als een onding beschouwen, terwijl in de P. v. d. A. de meerderheid achter de „onverdeelde" openbare school staat. O FFICIEEL accepteert de P. v. d. A. de status van het vrije onder wijs, maar het bloed kruipt, waar het niet gaan kan. Dit merkt men vooral in tal van gemeenteraden, waar de socialisten een overwegen de positie innemen en hiervan her haaldelijk gebruik maken om het bijzonder onderwijs dwars te zitten. Maar ook in het parlement treedt de socialistische voorkeur voor de openbare school nu en dan weer duidelijk aan de oppervlakte, zoals toen de gehele P. v. d. A.-fractie zich met minister Mansholt voor openbaar landbouwonderwijs uit sprak. Nog nimmer is van P. v. d. A.-zijde in het parlement van enigerlei positieve waardering voor het bijzonder onderwijs gebleken. Op dit opmerkelijke feit heeft mi nister Cals in de verkiezingsstrijd terecht de aandacht gevestigd. Trouwens het doorbraak-beginsel, zoals door de P. v. d. A. opgevat, moet uiteindelijk ook leiden tot aan tasting van het bijzondere onder wijs. Het lijkt ons goed hier nog eens te herinneren aan de reactie van prof. Banning, de vader van de doorbraakgedachte, op het bisschop pelijk mandement van 1954, waarin de bisschoppen in verband met de doorbraakgedachte van de P. v. d. A. opmerken, dat deze doorbraak beweging niet beperkt zal blijven tot de politieke partij, maar onge twijfeld zal doorwerken naar de socialistische vakbeweging, de pers en andere terreinen van het open bare leven. Dat de doorbraak in derdaad deze strekking heeft, be vestigde prof. Banning in een aan het mandement gewijd artikel in „Socialisme en Democratie" (het maandblad van de P. v. d. A.) op niet mis te verstane wijze. Tot de daaru.itvolgende strijd tegen de con fessionele grondslag van vakvereni gingen enz. zal men ons van harte bereid vinden, zo tekende hij bij deze bisschoppelijke interpretatie van de doorbraakgedachte aan. En op het jubileumcongres der P. v. d. A. gaf hij duidelijk te verstaan, dat het huidige omroepbestel niet ver enigbaar is met de doorbraakge dachte. Aan de doorwerking van deze ge dachte is door de P. v. d. A. nimmer een duidelijke grens gesteld. Waak zaamheid is derhalve op alle terrei nen van het openbare leven, dus ook op het gebied van het onderwijs, al leszins geboden. IN DE AFGELOPEN regeringspe riode is er onder leiding van mi nister Cals belangrijke arbeid verricht ter verwezenlijking van de financiële gelijkstelling op alle terreinen van ons onderwijs. In het bijzonder zij hier met ere vermeld de Kleuteronderwijswet. Toch is er op dit gewichtige punt nog veel te doen, met name op het gebied van het voortgezet en van het hoger on- derwijs, waar de financiële gelijk stelling nog een wens is. In het werkprogramma van de K.V.P. voor de komende parlementaire periode zijn dan ook terecht als program mapunten opgenomen: „het doorvoeren van de finan ciële gelijkstelling voor alle scho len van voortgezet onderwijs; en „het ontwerpen van een nieuw systeem van subsidiëring voor de inrichtingen van bijzonder hoger onderwijs, waardoor aan het openbaar en het bijzonder hoger onderwijs dezelfde mogelijkheden van ontwikkeling en ontplooiing worden geboden". In het verkiezingsprogram van de P. v. d. A. zal men vergeefs naar dergelijke programpunten zoeken. Ook in tal van andere opzichten is de onderwijsparagraaf in het werkprogramma der K.V.P. heel wat aantrekkelijker dan wat het verkiezingsprogram der P. v. d. A. te dezer zake inhoudt. Wij noemen hier nog slechts als bijzonder be langrijk programpunt, aan de ver werkelijking waarvan in ons onder wijs, zoals de laatste jaren steeds duidelijker is gebleken, grote behoef te bestaat: „vermindering van de examen- druk, voornamelijk door een gro tere vrijheid ten aanzien van de schoolprogramma's en door mid del van een grotere differentiatie van het onderwijs in de afzon derlijke scholen, teneinde onder wijzers en leraren in staat te stellen hun taak op meer per soonlijke wijze té vervullen". Ook over deze voor het onderwijs zo urgente aangelegenheid rept het verkiezingsprogram der P. v. d. A. met geen woord. IN DE SOCIALISTISCHE propa ganda wordt strijk en zet de in druk gewekt, alsof de P. v. d. A. de enige partij is, die ijvert voor ge-' lijke ontwikkelingskansen voor al len. Zij doet dit volkomen ten on rechte. Dit ideaal is op zich aller minst een socialistisch monopolie. Het wordt in brede kring aangehan gen. Voorzover te dezer zake strijd geleverd wordt, geldt dit uitsluitend de wijze, waarop dit ideaal het best verwezenlijkt kan worden. Is men het, wat dit betreft, niet eens met socialisten, dan wordt men door hen onmiddellijk als tegenstander van dit ideaal gebrandmerkt en daar mede als conservatief te kijk ge steld. Zo wenst de P. v. d. A. al gehele afschaffing van het school geld en wie dit te ver gaat, wordt direct ingedeeld bij de tegenstan ders van het ideaal der gelijke ont wikkelingskansen. Intussen is onder leiding van mi nister Cals en met volle medewer king en steun van de K.V.P. het schoolgeld voor de leerplichtige jeugd afgeschaft, terwijl alle andere schoolgelden sterk verlaagd v 'en (het maximum werd tot 1/3 terug gebracht). Er zijn overigens nog andere be langrijke middelen om dit ideaal te realiseren. In het bijzonder valt hier te denken aan een aanzienlijke ver ruiming van het zich snel ontwik kelend stelsel van studietoelagen naar aantal zowel als naar omvang. In de afgelopen regeringsperiode is er onder het bewind van minister Cals aan de uitbouw van dit stelsel volop gewerkt. Sinds 1952 is het be drag, dat voor dit doel is uit gekeerd, gestegen van 4.100.000 tot 10.240.000. In de komende parle mentaire periode zal met kracht ge streefd moeten worden naar verdere uitbouw van dit stelsel, dat voor de verwezenlijking van het ideaal van gelijke ontwikkelingskansen voor allen van groot belang is. De K.V.'P. staat geheel achter dit streven. In haar werkprogram eist zij: „toekenning in ruime mate van studietoelagen, bij voorkeur 4 fonds perdu, variërend naar studierichting, gezinsomstandigheden en woon plaats van de betrokkene". In het bijzonder juichen wij toe, dat zij thans duidelijk aan studiebeurzen (studietoelagen fonds perdu) de voorkeur geeft boven renteloze voor schotten, waartegen terecht van vele zijden ernstige bezwaren zijn ge maakt. DE P. v. d. A. stelt in haar ver kiezingsprogramma voorop.dat vraagstukken van menselijke ontplooiing en culturele vormgeving van toenemende betekenis worden. Wij zijn het hiermede geheel eens. Met veel reserve staan wij echter tegenover de actieve cultuurpolitiek, die de P. v. d. A. in verband hier mede propageert. Tot op zekere hoogte is deze socialistische belang stelling voor actieve cultuurbevor dering een verblijdend verschijnsel. Het bewijst, dat in deze kring het besef is doorgedrongen, dat het ideaal van een betere en gelukkiger samenleving nog lang niet is bereikt met het scheppen van ruimere ma teriële welvaart, bestaanszekerheid en vrije tijd voor de grote massa. Anderzijds dient dit nieuwe socia listische streven met grote waak zaamheid te wórden gevolgd, daar het uitgaat van beginselen en ideeën, die niet de onze zijn. Ook op dit gebied is de P. v. d. A. geneigd een te sterk accent te leg gen op de taak van de overheid, zoals duidelijk naar voren springt in het bekende socialistische planboek: „De weg naar vrijheid", hetgeen hier wel bijzonder gevaarlijk is. De K.V.P. heeft te dezer zake in haar werkprogram een aantal pro grampunten opgenomen, waaruit blijkt, dat zij ook op dit voorname punt de eisen des tijds verstaat. Zo eist zij met name een doelmatige spreiding van de nationale cultuur en in verband hiermede bevordering van de gewestelijke cultuur en van de culturele ontwikkeling ten plat- telande met krachtige stimulering van de zelfwerkzaamheid in alle geledingen van het volk. Een dergelijke cultuurpolitiek, welke zich duidelijk baseert op het beginsel der subsidiariteit, boezemt vertrouwen in en verdient onze volle steun. In de afgelopen regerings periode heeft minister Cals op dit gebied uitstekend werk verricht. Een groot aantal subsidies, die voor al een in sociaal en geografisch op zicht verantwoorde cultuurspreiding ten doel hebben, zijn onder zijn be wind aanzienlijk gestegen, terwijl allerlei nieuwe initiatieven de no dige steun kregen. In onze tijd is actieve cultuurpoli tiek onmisbaar geworden. Het is van het grootste belang, dat deze politiek zich naar de juiste beginse len ontwikkelt. De K.V.P. is hier voor de beste waarborg. (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen Gisteren heeft de heer Guy Mollet op nieuw het vertrouwen van de Kamer, waarom hij in verband met de ouder- domspensioenwetten gevraagd had, ver kregen. In de komende dagen zullen de betreffende ontwerpen dus voor de tweede lezing door de Senaat behandeld worden. Een week geleden verwierp dit lichaam de ontwerpen, daar de Senatoren niets wilden weten van de nieuwe be lastingen, die de uitvoering van deze wetten mogelijk zouden moeten maken. De eerste kwestie van vertrouwen was gesteld op de nieuwe belastingen en evenals bij de eerste lezing is de meer derheid klein geweest (277 tegen 123) en kon slechts behaald worden dank zij de steun van de communisten. Bij de tweede stemming kreeg Mollet 344 tegen 39 stemmen. Wanneer men weet. dat deze belastin gen door de minister van financiën zen als onvoldoende beschouwd werden om de oudersdomspensioenen uit te kerem dat bovendien het tekort hoe langer hoe groter wordt en dat de vervaidagen aan het eind van het jaar zeer zwaar zullen zijn, dan begrijpt men dat de J™?® premier voor zeer grote moeilU^eaen komt te staan wanneer hu aan de Kam de nodige nieuwe belastingen zal moeten VrHetnfinanciële debat zal waarschijnlijk in de komende weken aanvangen, moeilijkheden zullen dan des te groter ziin daar de communisten m ane geva tegen deze belastingen zullen stemmem die voor het grootste deel de vaüteir uitgaven zullen moeten dekken. Toch k De Sovjetrussische eerste vice Lazar Kaganovitsj, is afgetreden als voorzitter van de staatscommissie arbeid en lonen, aldus imeft het officiële Russische persbureau Tass vanochtend vroeg bekend gemaakt. Kaganovitsj zal worden opgevolgd door Alexander Pe1 vitsj Volkof, die sedert 1954 voorzitter is geweest van de Sovjet van de Unie. De verklaring van Tass beperkt er zich toe te zeggen, dat het Presidium van de Opperste Sovjet „gevolg gegeven heeft aan een verzoek van Kaganovitsj om van zijn functie ais voorzitter van de commissie te worden ontheven. (Kaganovitsj is een van de oudste tra wanten en supporters van Stalin. Bed.) De Sovjet-minister van financien, Ar- seny Zweref is gisteren door „Troed het officiële orgaan der vakbonden, gekriti seerd wegens het toelaten van bureaucra tie op zijn ministerie. „Troed" noemt het geval van Sergei Alexejef, de voornaamste boekhoudkun dige van het ministerie, die een eenvou diger boekhoudsysteem had ontworpen, waardoor een personeelsvermindering van 20 tot 50 procent mogelijk zou wor den. Hoewel Zweref het nieuwe systeem had geprezen en een beloning aan de ont werper had gegeven, was het niet inge voerd, ondanks de protesten van Alexe jef. die later werd ontslagen. Het vakbondsorgaan wenst een einde te zien aan deze bureaucratie en haalt Lenin aan, die zich eens heeft uitgespro ken voor het gevangen zetten van bu reaucraten. Zweref, minister van financien tijdens het bewind van Stalin, Malenkof en Boelganin, is drager van de orde van Lenin. Hij heeft het merendeel der na oorlogse nationale begrotingen ingediend. verwacht worden, dat premier Mollet over deze moeilijkheden niet zal struikelen, daar de toestand in Noord-Afrika sinds een maand schijnt te verbeteren. Dit gunstige resultaat door de socialistische regering bereikt, zal de nodige stemmen der rechterzijde aan de regering bezor gen. Sewcryn Bialer, een voormalige Poolse communistenleider, heeft gisteren ont huld, dat de partijsecretaris van de Sov jetrussische communistische partij, Kroesjtsjef, in april 1955 heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie de V.S. en de andere westelijke landen „In het graf" moeten stoten. Bialer, die Polen op 31 januari jl. ver liet, deelde de subcommissie voor bin nenlandse veiligheid van de Amerikaan se Senaat mede, dat hij Kroesjtsjef in Warschau tweemaal had horen beweren, dat coëxistentie niet eeuwig kon duren. „Of wij gaan op een gegeven ogenblik het graf m, óf zij. Wij voelen hier niets voor, de V.S. en de andere westelijke landen evenmin. Daarom moeten wij hen in het graf stoten", aldus had Kroesjtsjef gezegd. Bialer verklaarde dit gisteren, toen hij voor het eerst sinds hij op 4 mei in de V.S. aankwam, in het openbaar ver scheen. De directie van de K.L.M. is bereid, ook aan de Horeca-K.L.M.-ers vijf pro cent loonsverhoging te geven. De bin dende Horeca-loonregeling verzet zich daar evenwel tegen. Besloten is nu om bij het College van Rijksbemiddelaars een ontheffing aan te vragen om de vijf procent te mogen uitbetalen. (Van onze Amsterdamse redactie) Kapitein J. Lassche, die gedurende 17 reizen naar Indonesië gezagvoerder is ge weest van het vlaggeschip van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland, het m.s. „Oranje", gaat na een spectaculaire loopbaan met pensioen. Gistermorgen heeft hjj voor de laatste maal het com mando „Vast maken" gegeven, toen zfln schip iangszjj de loods Celebes aan de Sumatrakade te Amsterdam was geko men. Kapitein Lassche. die in 1897 te Enschede werd geboren, trad in 1915 in dienst bij de maatschappij „Nederland" en werd vierde „stuur" op het s.s. Krakatau. Vijf jaar la ter voer hij als tweede stuurman o.a. op het toenmalige stoomschip „Oranje". In deze functie heeft hij verder op vele vrachtschepen en nagenoeg alle bekende passagierschepen van de- „Nederland" tal van reizen gemaakt. Even voor het uitbre ken van de oorlog kwam zijn promotie af tot eerste stuurman. Op 13 mei 1940 verliet hij met de „Johan de Witt" de haven van Amsterdam. Het was het laatste mailschip, dat uit Nederland wegvoer. In de oorlogs jaren heeft kapitein Lassche o.a. 3225 op varenden van de „Marnix van St.-Alge- gonde", dat door Duitse vliegtuigen was getropedeerd, gered en wel zo, dat zij niet eens een nat pak opliepen. Een groot staaltje van zeemanschap was ook, dat hij er in slaagde de „Madoera", waarvan het voorschip geheel door een torpedo was af gerukt, in zinkende toestand naar de ha ven van New Foundland te brengen. Kapitein Lassche heeft met de „Oranje" meer dan 25000 passagiers vervoerd. Hij heeft nu zijn taak overgedragen aan ka pitein H. Zeilmaker, die enige jaren het commando heeft gevoerd over het emi grantenschip „Johan van Oldenbarnevelt". De besturen van de onderstaande katholieke sociale organisaties achten zich verplicht hun leden te wijzen op het grote belang van de op 13 juni a.s. te houden verkiezingen. Meer dan ooit za] een ieder zich bij de uitoefening van zijn stemrecht van zijn verantwoordelijkheid bewust dienen te zijn. De leden van, onze organisaties hebben juist door hun lidmaatschap van de door hen geëigende principiële organisatie getoond te beseffen, dat eendracht op katholieke grondslag de juiste weg is ter verwezen lijking van een christelijke maatschappij. Deze lijn dient te worden doorgetrokken, ook op het staatkundig terrein. Naast sociale eendracht derhalve politieke eendracht! Mr. F. J. G- baron van Voorst tot Voorst, voorzitter St.-Adelbert Vereniging. L, A. J. M. van Heijst, voorzitter Alg. Kath. Werkgevers Vereniging C. G. A. Mertens, voorzitter Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond J. A. Middelhuis, voorzitter Ned. Kath. Arbeidersbeweging J. A. Koops, voorzitter Ned- Katholieke Middenstandsbond' A. J. A. van der Donck, voorzitter R- K. Standsorganisatie voor de Werknemende Middenstand. Jkvr. M. van Nispen tot Sevenaer-Ruys de Beerenbrouck, presidente Centrum Ned. Kath. Vrouwenbeweging (Ned- Kath. Boerinnenbond, Kath. Arbeidersvrouwenorganisatie in Nederland, Kath. Vrouwen gilde). Een beschrijving van een praktijkge val van produktiviteitsverbetering was de opgave, die werd gesteld aan de deelne mers aan de nationale opstelwedstrijd „Gelijke inspanning meer resultaat", welke door de Contactgroep Opvoering Produktiviteit ter gelegenheid van het eerste lustrum was uitgeschreven. Thans heeft de jury de uitslag bekend gemaakt. In categorie A (inzenders met een aca demische opleiding of zij die daarmede gelijkgesteld wensen te worden) is geen lste prijs toegekend. De 2e en 3de prijs zullen worden gedeeld door de heren: ir. J Remmerswaal, Voorburg en drs. A. Wassink te Medan. De jury heeft daar bij overwogen, dat de beide opstellen van gelijke waarde moeten worden geacht om weike reden de inzenders voor dezelfde beloning in aanmerking zijn gebracht, In categorie B (inzenders met een mid delbare opleiding of zij, die daarmede ge lijkgesteld wensen te worden) is de 1ste prijs toegekend aan de heer J. Krutzen, Heerlen. De 2de en 3e prijs zullen wor den gedeeld door de heren: A. Koopman, Breda en H. Wevers Hengelo. Ook hier werden de opstellen van laatstgenoemde twee inzenders gelijk gewaardeerd. In categorie C (inzenders met een la gere opleiding) zal de 1ste prijs worden gedeeld door de heren; H Snel, Utrecht en F. Busink, Dordrecht, De 2de en 3de prijs zullen worden gedeeld door de he ren: J Lurvink, Arnhem en J. Potharst, Amstelveen. Voor elke categorie was een 1ste prijs van 2.000; een 2de prijs van 1.250 en een 3de prijs van 500 ter beschikking gesteld. (Bericht van A. Bosman N.V., Graan- makelaars, Rotterdam). In de komende partijen voergraan is deze week een behoorlijk gat geslagen en men kreeg niet de indruk, dat er veel onverkocht moest worden opgeslagen. Van granen nieuwe oogst bespeurt men de laatste dagen meer verkoopdruk, voor al van de landen om de Middellahdse Zee. Mais. Noord-Amerika bleef prijshou dend met mais, doch de omzetten bleven beperkt. Argentinië moest voor enige pos ten stomende platamais genoegen nemen met wat lagere prijzen en het is wel op merkelijk, dat deze geliefde soort op af lading momenteel onder de Noordameri- kaanse pariteit noteert. In witte mais zijn er enige zaken in Z.-Afrika en Mozam- biue/Tanganyika mais gebeurd. Gerst staat onder druk van offertes vgn Syrië en Noord-Afrika, welke landen reeds juni/juli op aantrekkelijke basis aanbieden. Hierdoor moest ook de 3 Bar ley U.S.A. op aflading lager worden af gedaan. Van de grote aankomsten 2 bar- ley 2 row en 2 western barley zijn de meeste posten nu verdisponeerd en de consumptie van deze soorten was goed te noemen. Haver stil, van Noord-Amerika brok kelden de prijzen enige dollarcenten af, echter zonder veel tegënliefde te vinden. Argentijnse haver bleef onveranderd en voor ons land vrij duur. Rogge met vrij grote schommelingen van Canada, terwijl Noordamerikaanse rogge op onveranderde basis aan de markt bleef. Nu gerst weer vrij bedui dend onder de roggeprijzen is aangeland, is de belangstelling voor laatstgenoemd artikel minder geworden. Milo werd in aankomende boten regel matig voor transshipment in coasters voor Denemarken en Zweden weggekocht en kon herhalve in spoedige positie prach-v tige premies maken. Op aflading kwam er weinig verandering in de prijzen en de belangstelling was niet overgroot. Inlandse granen zijn stil, over gerst en rogge hoort men niet veel meer. In haver vonden nog enige dekkingsaankopen plaats op levering. Ook in nieuwe oogst haver/rogge was weinig actie te bespeu ren. Zelden heeft een psychiater, die als ge- tuige-deskundige op een rechtszitting werd gehoord, zo'n vernietigende per soonsbeschrijving van de door hem on derzochte verdachte gegeven als dr. W. Theunissen, zenuwarts te Amsterdam, gedaan heeft over de 25-jarige gedeti neerde timmerman K. J. M. Deze Am sterdammer moest zich voor de recht bank verantwoorden wegens een roof overval, die hij op 16 januari in een win kel aan de Eerste van Swinderenstraat pleegde en een afpersing nog geen twee weken later, waarbij hij onder bedrei ging met zijn met scherp geladen 9 mm pistool zijn eigen toezichthouder, de sla ger H. Damen 280 afnam. „Deze man, die al 9 maai veroordeeld is, waarvan 7 keer door de kinderrechter en die eveneens reeds 7 maal ter be schikking van de regering is gesteld, heeft in zijn jeugd veel in internaten en op voedingsgestichten gezeten, maar liep steeds weg," zo vertelde de psychiater. ..Ik acht hem overigens volkomen ver antwoordelijk voor zijn daden. Hij heeft deze tevoren goed overlegd en als hij de kans kreeg, zou hij het weer doen. zo heeft hij me gezegd. Deze man is geen potentieel, maar een werkelijk gevaar, die niet in de maat schappij thuis hoort. Met nadruk stelde de psychiater: „Men dienf met deze ver dachte op zjjn hoede te zijn. Laat men niet wachten tot er doden zjjn gevallen." Tegen deze timmerman eiste de offi cier van justitie 6 jaar met aftrek van het voorarrest en daarna ter beschikking stelling van de regering. Maarschalk Tito heeft gisteren, bege leid door premier Boelganin en een aan tal andere hoge Sovjet-functionarissen, een bezoek gebracht aan Leningrad. De bevolking van de stad bereidde een zeer warm welkom aan de bezoekers. Een menigte van naar schatting 20.000 Russen brak door het cordon van politie, solda ten cn matrozen om de Joegoslavische en Sovjetleiders te benaderen, toen deze een wandeling maakten door de tuinen van Petershof, het paleis dat tsaar Peter in 1725 liet bouwen. Br werden kreten gehoord van „hoera" |n „lang leve de vriendschap tussen de Sovjet-Unie en Joego-Slavië!" Doch veel vaker werd de Russische premier toege juicht. Voortdurend werden spreekkoren aangeheven met leuzen als „Lang leve kameraad Boelganin" en „Boelganin, Boelganin". Verschillende malen brak een vrouw door het cordon heen en bood de premier een verzoekschrift aan. Een moeder, met een kindje in haar armen, gaf Boelganin een boeket bloemen. De Sovjet-premier, die zelf vier kleinkinderen heeft, vond in zijn zak een zuurtje voor het kind. Naar Reuters correspondent bericht is zulk een enthousiasme nooit eerder in de Sovjet-Unie tentoongespreid. In het warme onthaal, dat aan de Sovjet premier bereid werd, ziet deze corres pondent de bevestiging van gefluisterde berichten, dat Boelganin veel populair der is dan Kroesjtsjef. Een Nederlandse automobilist, af komstig uit de West, en zijn echtgenote zjjn gisteren bij een ernstig auto-onge luk, nabij de beruchte brug bij Wie. bach tal op de autoweg KeulenFrank fort om het leven gekomen. Een met grote snelheid in de richting Frankfort rijdende Duitse auto raakte bij het remmen aan het slingeren, vloog over de groenstrook in het midden van de weg en trof op het linkerweggedeelte de auto van de Nederlanders in de zij kant. De bestuurder van de Duitse auto werd zwaar gewond. De namen van „e slachtoffers zijn nog niet bekend. Vanochtend omstreeks half acht is brand uitgebroken in een zg. droogbaan dit is een cebouw van 17 meter hoogte en ongeveer 25 meter lengte, waarin li noleum te drogen hangt van de iino- leumfabriek Noord te Krommenie. De brand heeft zich uitgebreid tot in totaal drie droogbanen. De bedrijfsbrandweer van de linoleumfabriek heeft de strijd tegen het vuur aangevangen, geassisteerd door de brandweren uit Zaandam, Wor- merveer, Assendelft en Krommenie. De schade, die op dit ogenblik nog niet geheel is te overzien, is zeer aan zienlijk: de produktie zal bovendien ern stig stagnatie ondervinden. Omstreeks kwart over zeven bemerk ten arbeiders, dat in een der droogka- mers brand was ontstaan. In een omme zien sloegen de vlammen hoog op uit het fabrieksgebopw. De droogkamer, die een afmeting heeft van 40 bij 6 meter en 20 meter hoog is, was een ware vuurzee. De twee linoleumbanen. die voor droging door de kamer worden geleid, vormden een gretig voedsel voor het vuur. Hoe wel de fabrieksbrandweer benevens de brandweren van Krommenie en Krom men iedijk met al het beschikbare mate riaal het vuur bestreden, kon men niet verhinderen, dat ook een naastgelegen droogkamer in brand raakte. Hulo werd eveneens ingeroepen van de Zaandamse brandweer; met ruim 30 stra len werd het vuur aangepakt. Omstreeks negen uur kon gezegd worden dat men de brand meester was. De nablussing zal echter nog geruime tijd in beslag nemen. Het bestuur van het Strandschap Zand- voort. waarin o.m. de gemeenten Zand- voort. Haarlem en Amsterdam zijn ver tegenwoordigd. heeft zich in een schrij ven tot B. en W. van Amsterdam ge wend met het verzoek de tramdienst AmsterdamHaarlem niet met ingang van 1 januari 1957 doch eerst op 1 sep tember daaraan volgend op te heffen, te gelijk dus met de stopzetting var, de 'ramliin HaarlemZandvoort. On laatstgenoemde datum zal de tram moeten verdwijnen door de afbraak van het tramviqduct bij Heemstede en der halve worden vervangen door de auto- busdienst. AmsterdamZandvoort. Het oost-westverkeer zal dan via tunnels on der de spoorlijn worden geregeld. 1955 is voor de spaarbanken wederom een topjaar geweest. De cijfers geven niet alleen blijk van een verhoging van de welstand van onze bevolking, maar ook van het vejtrouwen dat de bevolking stelt in de spaarbanken, aldus heeft mr. J. J. C. R. van der Bilt, voorzitter van de Nederlandse Spaarbankbond, ver klaard op de in Maastricht gehouden 45ste Spaarbankdag. De voorzitter onderstreepte, dat de mo gelijkheid dient te worden geschapen om de groei van de spaarbankreserves gelijke tred te doen houden met de groei van het inleggerstegoed. Daarvoor is nodig dat de spaarbanken een belegging kunnen vin den die een behoorlijk rendement af werpt. Wel is de rentevoet voor langlo pende leningen gestegen, maar daarnaast moeten de spaarbanken over liquide be leggingen kunnen beschikken, die een re delijke rente opleveren. Dat de staat verleden jaar de rente voor het tegoed op de z.g. spaarbankre kening heeft verlaagd heeft de bond zeer betreurd. Gelukkig is het nu mogelijk om in de particuliere sector gelden op korte termijn uit te zetten tegen een hogere rente dan die, welke de spaarbankreke ning van het Rijk biedt. handelsbanken. Niet verdovend, meer genezend. .-.\\v: r' f 1 1 J f* 32). Bij zijn ontwaken het was reeds tame lijk laat in de* namiddag— werd hij opge wacht door de hotelhouder, die informeer de of hij geen verdachte geluiden had ge hoord in de nacht. Meteen vertelde hij, dat zijn kamergebuur, die eerst de vorige dag was aangekomen, plotseling en zonder een spoor na te laten, verdwenen was. Cordan toonde ich ten hoogste verbaasd en zei met het schijnheiligste gezicht ter wereld, dat hij heel de nacht geslapen had als een steen; daarin was hij oprecht, maar hij vergat er bij te voegen, dat die nacht eigenlijk om dire uur in de morgen begonnen was. De hotelhouder troostte zich gauw over die geheimzinnige verdwij ning, te meer daar de vreemde logeergast een ruim sommetje voor de verblijfkos ten had achtergelaten. Onmiddellijk na het ontbijt vertrok Cor dan en wandelde naar de Dwarsstraat, nr 63 het huis, waarin hij de indringer de vorige nacht had zien verdwijnen. In het voorbijgaan nam hij het tersluiks op. Het izeg er vrij vervallen uit» De vitrages en gordijnen verrieden duidelijk het gemis aan een zorgende vrouwenhand. De bre de poort stond open. De binnenplaats leek verlaten. Meer kon Cordan niet te weten komen, want toen was hij reeds weer voorbij en hij waagde het niet, door een te opvallend heen en weer lopen de man te waarschuwen. Een honderdtal meter verder in de straat, aan de overkant, ontdekte hij een geëmailleerde plaat aan het hek van een kleine villa „Familiepension" las hij. Dit was het juist, wat hij zocht. Hij trad binnen. Een vriendelijke, gulle vrouw stond hem te woord. Op zijn vraag of er nog kamers vrij waren, antwoordde ze, dat er op het ogenblik weinig gasten waren en hij dus gemakkelijk over zoveel kamers kon beschikken als hij maar verlangde. Cordan antwoordde glimlachend, dat hij aan één kleine kamer genoeg had. Ze wees er hem een aan op de benedenver dieping, van waaruit hij gemakkelijk het huis van de graanhandelaar-tuinman- moordenaar kon gadeslaan. De kamer lag bovendien dicht bij de deur, zodat hij kon in- en uitlopen, zonder de andere logeer gasten te storen en zonder gevaar te lo pen, hen al te dikwijls te ontmoeten. Ze waren het spoedig eens over de prijs en Cordan betaalde onmiddellijk 'n maand vooruit, iets wat hem hemelhoog in de ach ting der hospita deed stijgen. Een uur later had hij zijn kamer in „hotel Matrika" op gezegd en was geïnstalleerd in de Dwars straat nr 88, bij mevrouw Knipper. Me vrouw Knipper kwam hem al dadelijk in wijden over de eigenaardigheden en klei ne bijzonderheden der andere logeergaa. ten. Na deze stroom van onthullingen met galante hoffelijkheid aan gehoord te heb ben, voelde ook hij zich natuurlijk verplicht de babbelzieke vrouw heel zijn vertrouwen te schenken. Hij stelde zich dus voor als Jerome Vanneste, handelsreiziger in gra nen Deze mededeling had de verwachte uitslag, want de hospita vroeg hem al dadelijk, of hij misschien Michel d'Er- ville, de graanhandelaar in de straat ken de. Cordan, alias Jerome Vanneste, fanta seerde er dapper op los. Inderdaad, hij deed wel eens zaken met hem, doch ik ken hem slechts zeer oppervlakkig. Dit laatste zei hij in de vage hoop, dat de vrouw die „oppervlakkigheid" zou aanvullen. Het was ook na een bezoek aan hem, dat ik uw pension hier opmerkte, ging hij verder. Hij heeft u toch dit adres niet gege ven? vroeg de vrouw. Ze sprak op een toon, alsof dit feit haar ten hoogste zou verbaasd hebben. Dit ont ging Cordan niet en hij antwoordde voor zichtig. Neen, ik merkte in het voorbijgaan de deurplaat op., en daar het me hier wel beviel.. Hm., u schijnt niet er op hem gesteld te zijn. Mevrouw Knipper zette dadelijk een ge wichtig gezicht. Nee, meneer, dat doet niemand hier in de straat, en daar zijn redenen voor ook Voor zover ik er over kan oordelen, is hij toch geen onaangenaam man?.. Dan kent u hem niet, meneer. Maar wij, die hem al jaren kennen, weten daar. beter over mee te spreken. Hij heeft altijd zo'n air, alsof hij alleen een heer is en de andere mensen maar verworpelingen zijn. Na de dood van zijn vader vooral is hij zo geworden. Hij doet altijd zo uit de hoogte en kijkt, alsof hij u liever een trap zou geven. Én dat alleen, omdat hij een scheut edel bloed in zijn aderen heeft. Zo.zo? onderbrak Cordan haar. Wist u dat niet?.. Nu, eigenlijk heet hij baron d'Erville. Dat baron laat hij er natuurlijk af, als hij handelaar moet spe len. Zijn blazoen moet nodig eens verguld worden. Cordan deed alsof hij deze laatste op merking niet begreep en de hospita legde bereidwillig uit: Ja, meneer, baron Geo d'Erville, zijn evader, was al niet al te rijk meer; toen hij stierf, bleef er voor de jonge Michel niet veel meer over. Hij ontsloeg dadelijk al de bedienden. Ik weet het van de oude keu kenmeid, die hier nog een paar weken in pension is geweest, want ze wist "iet waarheen. Het arme mens was er hele maal van in de war. Ze had nooit vermoed zei ze, dat de oude baron er zo krap voor zat. Nu, het zal wel zo geweest zijn, want anders zou zo'n jonge man daar niet als een kluizenaar leven. Noodgedwongen be gon hij dus een graanhandel. Maar erg goed gaat het zaakje niet. Ik geloof niet dat het de interest opbrengt van de ge bouwen die hij er voor liet zetten op zijn terrein. Hij is ook geen goed handelaar. Zo is hij weer een hele tijd weg geweest en liet het hele boeltje over aan een oude werkman, de enige, die hij overgehouden heeft, en die er zijn gemak van neemt, als de baas de rug gekeerd heeft.. Als ik u een goede raad mag geven, meneer, heb maar niet te groot vertrouwen in zijn soliditeit. Het zou me niet verwonderen, als het hele boeltje op de een of andere dag failliet ging. Cordan luisterde aandachtig. Mevrouw Knipper weet deze belangstelling natuur lijk aan de mogelijke orders, die hij van de graanhandelaar had ontvangen. Woont hij daar heel alleen? Jaalleen met de oude Kobus, de oude koetsier, die nu tot meesterknecht bevorderd is, meesterknecht alléén, voeg de ze er spottend bij. Er is toch een vrouw, die het huishou den bereddert? Neen, meneer, hij kookt zelf zijn potje of gaat eten in de stad. De rest blijft lig gen waar het ligt en raakt helemaal in verval. Dat weet ik van Kobus, die soms nog wel eens met de mensen uit de straat een praatje maakt, als de jonge baron het niet ziet, natuurlijk, want zodra deze het merkt, maakt de knecht zich zo gauw mogelijk uit de voeten. U ziet dus wel, meneer, dat hij hele maal geen reden heeft om zo hooghartig en op een afstand te blijven. Cordan dacht, dat de verarmde baron misschien een heel andere reden had dan zijn adellijke afkomst, om niet te wensen, dat de mensen te veel hun neus in zijn zaken staken; maar dat zei hij mevrouw Knipper natuurlijk niet. Deze, die er blijkbaar een groot genoe gen in vond, haar hart te luchten, ver volgde; (Wordt vervolgd) Spreker betreurde, dat de Nederiand- sche Bank het achterwege laten van richtlijnen voor de algemene spaarban ken bij de beleggingen niet aanvaard baar acht. Hij hoopte dat de centrajp bank gevoelig zal zijn voor de bezwaren van de spaarbanken, voor wie stringen tere voorschriften schijnen te zijn gege ven dan voor andere institutionele beleg gers. De voorzitter zag twee mogelijkheden tot verruiming van de taak der spaahbanc ken; le het bodempensioen desgewenst naar een spaarbankrekening te laten overboeken, 2e een spaarregeling voor jongelui van 16 tot 24 jaar. Des middags sprak prof. dr. G. W. Groeneveld, hoogleraar aan de r.-k. Uni versiteit te Nijmegen, over de betekenis van waardevast geld voor het sparen. Spr. noemde het een utopie te denken dat men het geld een blijvende stabiele waarde kan geven. Men kan slechts trachten de waarde van het geld een zo groot mogelijke stabiliteit te verlenen in. een bepaalde periode. Essentieel is, dat de nationale conjunctuurpolitiek gericht blijft op de doelstelling: een meer stabiele waarde van het geld, dus trachten het economische en monetaire evenwicht op hoog niveau te bereiken en te handhaven. Spreker meende dat de vrije loonvor ming juist twee jaar te laat komt. Zij roept thans extra spanningen op, waar door het inflatiegevaar dichterbij wordt gebracht. Wil men de bestedingsdrang en de inflatoire prijsstijgingen tegengaan, dan dient de staat het sparen in de par ticuliere sfeer te bevorderen door belas tingvrij sparen en in het bedrijfsleven door het vormen van belastingvrije re serves. Het afbetalingskrediet dient in de hui dige omstandigheden zeker niet te wor den gestimuleerd. Het is in het geldont waardingsproces een concurrent gewor den voor het vrije sparen. Het is echter verklaarbaar dat in een periode van geld ontwaarding het afbetalingskrediet toe neemt, omdat men terstond over het goed beschikt en afbetaalt met geld dat steeds minder waard wordt. Conjunctureel gezien is het afbetalings krediet in Nederland echter nog maar van beperkte waarde. Het bedraagt slechts 1 tot 1% pet. van het volksinko men tegen 10 pet in Amerika. (Van onze correspondent) Te Best, berucht en gevreesd om zijn gevaarlijk knooppunt van wegen, werd vrijdag een wel zeer triest record ge boekt. Nauwelijks zijn vijf maanden van dit jaar gepasseerd of het honderdste ver keersongeluk vond in deze gemeente plaats. Vaak gebeurt het, dat er bij dé kruising der drukke verkeerswegen hier vijf tot zes min of meer ernstige onge lukken geschieden. Thans betrof het een botsing tussen da bromfietser C. v. O. uit Eindhoven en een vrachtwagen, die bij de kanaalbrug op de rijksweg Den Bosch—Eindhoven uit de richting Son kwam. De bromfietser moest met verwondingen naar het Binnenzie- kenhuis te Eindhoven worden vervoerd. Het is door die stroom van ongelukkflO niet zo best, daar in Best! In opdracht, van een firma te Rijsoord zal op een terrein langs rijksweg 16 in de gemeente Ridderkerk een motel wor den gebouwd, dat een restaurant, twee keukens, zeven eenpersoonskamers en douchegelegenheden zal bevatten. Bij dit motel zal een parkeerplaats van 30 bij 80 meter werden nangrlegd, die eventueel ka-I .„nrdon „i< eerste paaJ zal in juli worden - «lagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 8