Elinkwijk voelde zich na tien minuten reeds kampioen DFC streed wanhopig en vergeefs voor behoud m Olga Pluto bleek ook voor een heat niet bevreesd Fortuna en Helmond winnaars in de laatste beslissingen M.V.V. legde in bliksem-start de basis voor de promotie Vlissingen kwam tempo te kort om Hengelo-zege tegen te gaan N.K.S.-sportdag werd ondanks regen een goede wapenschouw Met Volendams voetballers in de hoofdrol Y- Mijl van Duindigt voor Swashbuchler Tubantia in IC tóch nog weggedrukt Willem II binnen half uur verslagen Kostbare font van T ubantia-keeper Laatste uitslagen en stand Eerste klasse B Om het kampioenschap Amateur-voetbal Uitblinker Smit scoorde „winner" Leimonias moet tegen Hilversum in liet geweer Twee nederlagen van Hoad tegen Drobny MAANDAG 11 JUNI 1956 PAGINA 7 RUSSISCHE RACEWAGEN MET STRAALMOTOR EXCELSIOR SLOOT MET ZEGE OP H.V.C, RUSSINNEN EUROPEES KAMPIOEN BASKETBALL Nederlandse dames 12e DAM-KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND En Althéa Gibson won wéér NEDERLANDSE PLOEG IN RONDE VAN ZWTTSEREAND k-A PIET KRAAK, de. aanvoerder van Elinkwijk, op de schouders; links trai ner Ridgemond, die aan Elinkwjjk's spel zo'n typisch Engels accent heeft gege ven (Van onze verslaggever) UTRECHT, zondag. No tien minuten spelen vierde Elinkwijk reeds zijn kampioenschap enwas D.FC. reeds een geslagen ploeg! Op dat ogenblik joeg Westers uit een pass van midvoor He Jongh, nummer twee in de touwen, gaven 15.000 toeschouwers oP de meest vreemdsoortige wijze uiting aan hun vreugde en tolden de elf spelers in de eerste uitvoering van een geheel nieuwe rondedans over het veld. Elinkwijk was op dat moment kampioen, want het nerveuse D.F.C., dat in die eerste tien minu- ten volkomen overklast was, zou zeker aan die hechte Utrechtse defensie geen drie doelpunten kunnen ontfutselen. Dat hleek ook. Toen Elinkwijk op de schou ders ging moest D.F.C. zich voorbereiden op een „barrage" tegen de degradatie. Het Utrechtse succes is «en triomf van het nuchtere, zakelijke voetbal. Van het speltype dat afziet van elke overbodige luxe en alleen maar gesteld is op utiliteit. Niemand kan volhouden, dat Elinkwijk in deze competitie steeds een brillante partij'voetbal heeft gespeeld, maar wel. dat er altijd eeii ploeg in het veld Hep, waarin verband zat, die bovendien beschikte over een solide verdediging met bouw capaciteiten en tenslotte met een paar knapen in de voorhoede, die een hard en welgericht schot In hun sloffen hadden. Behalve deze goede hoedanigheden school er in dit team een mentale kracht, die sterk genoeg bleek voor de slijtageslag, die deze competitie was. Steeds weer kon elke Elinkwjjker de energie opbrengen om ononderbroken negentig minuten lang voor de overwinning te vechten; en dat had die elastische speelwijze v Elinkwük ook nodig. Met elf man sjouwden de Utrechters, wanneer dit w™11? "'a®; naar achteren om even later met de hele nloeg in de aanval te gaan. rysi e mentaal is Elinkwijk de ware kampioen. Een kampioen, die voor een goed aeei gemaakt is door de Engelse trainer Gilbert Ridgemond, die zijn League-ervaringen zorgvuldig naar Nederland heeft meegenomen. plaats bezette. Elinkwjjk dacht bljjbaar al te veel aan het feest en bracht er niet veel meer van terecht, zodat D.F.C.dat zjjn verdedigende tactiek liet varen en de „extra" stopper Schaap mee naar vo ren stuurde, meer in het offensief kwam. Na 20 minuten hadden de Dordtenaren succes door Schaap, die met een fraai schot doel trof. Even scheen er nieuw leven in de strijd te komen, maar de ploeg uit Dordrecht had toch te weinig allure om het de Utrechters benauwd te maken. Toch kreeg Meeuwsen tien minuten voor het eind nog de kans om de gelijkmaker door een zorgeloosheid van de Utrechtse de fensie. maar zijn schot miste, op onge veer tien centimeter doel. De Jongh deed het aan de andere kant vijf minuten later beter en scoorde 3—1. Toen haalden de Utrechters maar vast de bloemen voor de dag om hun kam pioenen na het fluitsignaal te huldigen. Op de schouders gingen zij naar de tribu ne, waar de burgemeester van Utrecht, jonkheer mr. C. J. A. de Ranitz al klaar stond met een forse krans. Er waren ook bloemen van D.F.C., dat op zijn beurt zèlf door zijn nederlaag in deze harde, maar onder leiding van Leo Horn helemaal binnen de perken der sportiviteit gebleven strijd, al zijn in stoe re energie veroverde punten weer verlo ren zag gaan, nu duidelijk in spel-kwali- teiten toch een mindere ploeg bleek en als slachtoffer voor een „degradatie-bar rage" opnieuw nog in ernstige moeilijk heden kwam. Elinkwijk, in „oorsprong" pas korte tijd Eerste-klasser toen de fusie met de prof club Utrecht tot stond kwam en waar door een „nieuw" Elinkwijk ontstond, be haalde zijn eerste titel. Elinkwijk ging van het fluitsignaal af In het offensief en na enige schermutse lingen voor het Dordtse doel sloeg het in de 9e minuut al definitief toe. Tekenend voor de speelwijze van de Utrechters is de manier, waarop de grondslag voor dit eerste doelpunt gelegd werd. Het was rechtsbinnen Kein, die de bal voor het eigen doel vandaan haalde en naar voren speelde, waar zijn back Onink inmiddels weer was gearriveerd. Deze speelde naar midvoor De Jongh, die de sneltrein Hun- tink in staat stelde om na een vervaar lijke ren doelman Van der Vliet met een onmogelijk hard schot te slaan. Even later was het weer raak. Weder om na een combinatie over links kwam de bal bij De Jongh, die nu scherp voor trok, waarna Westers alleen nog maai hoefde uit te halen om de bal in het ver laten doel te jagen. Elinkwpk bleef voor de rust de betere ploeg en D.F.C dat zeer onsamenhangend speelde en slecht plaat ste, bracht het niet verder dan twee scho ten en een kopbal, die voor Kraak slechts routinewerk betekenden. Na rust bracht D.F.C. een enigszins ge wijzigde ploeg in het veld, waarin Wil- lems ontbrak en de jon^b Los de spil- Een Russische autofabriek te Gorky aan de Wolga heeft een racewagen gebouwd die uitgerust is met een op petroleum lopende straalmotor. De wagen kan bijna 320 km per uur halen. •A Elinkwjjk's tweede doelpunt, gescoord door Westers (in de touwen hangend). D.F.C.'s aanvoerder Van Bruggen trapt met mistroostig gebaar de bal het veld weer in. Helmond en Fortuna VI. zijn de triomfators bij de laatste beslissingen, die deze week in de Eerste klassen vielen. En het grote slachtoffer is Tubantia, dat in afd. C vrijwel gedurende de gehele competitie de 4e plaats in bezit had en dat nu in de beslissingswedstrijd door Fortuna tóch nog werd weg gedrukt! Gelijk geëindigd nadat de Hengeloërs 3 van de 4 p. hadden geoogst, bleken de roodgelen uit Vlaardingen over de langste eindspurt te beschikken. Voor Fortuna dus de zege in de beslissingwedstrijd te Amersfoort en de promotie naar de „nieuwe" Eerste klasse. Helmond de andere winnaar. De Brabanders presteerden in afd. B het „axiomaal onmogelijke" door twéémaal binnen één week van dezelfde tegen stander te winnen: van Be Quick, dat nu ook op eigen grond de enige goal moest afstaan. Desondanks had Rheden nog eer klein kansje, maar dan had er een revanche in de return bij Blauw Wit uit de bus moeten komen. De Zebra's hadden echter zèlf nog een draw voor alle veiligheid nodig en bij die drang hielden zij onnieuw de héle buit binnen. Rheden uitgeschakeld. De nederlaag van Haarlem tegen kampioen Hermes deed daarna even weinig kwaad als de zege van Wageningen op De Baronie nog goed behoefde te doen. (Van onze paardensportmedewerker) DUINDIGT, zondag Dat Olga Pluto momenteel de allerbeste draver in ons land is, heeft de brave mer rie gisteren bewezen, door in het W. J. Jochems Memoriaal de eerste prijs van 1250 mee naar huis te nemen. Tactvol gereden door A. Siderius, won zjj de bei de heats, waarin haar km.tijd van 1.20.9 in de tweede heat zelfs nog beter was dan de 1.21.1 welke zjj in de eerste had ge toond. In de eerste afd. was het Olivier B, die het haar even moeilijk maakte; vooral Morning Star maakte het haar even lastig in de tweede afd., doch beiden Elly Brookeprijs: 2100 m. 17 deelnemers: 1. Sibylia Hollo (W. Leeuwenkamp) 1.28.1; 5.10, 1.80; 2. Strange Story 1.90 C 8.10; 3. Sjakie Scott 2.40. Koppel: 15.60. W. J. Jochems Memoriaal, le heat 1900 m., 10 deelnemers: 1. Olga Pluto (Siderius) 1.21.1; 1.60, 1.20; 2. Olivier B. 3.20 C 9.40; 3. Hydepark 3.10; 4. Nico the Saint. Koppel 10.50. Mijl van Duindigt ren 1700 m. 5 deelne mers: 1. Swashbuchler (Delbrassinne) 65 kg. 1.50.1; 1.60, 1.20; 2. Makarit 52 kg. 2.50, C 4.30; 3. Sans Valeur 54 kg.; 4. Scarabée 56 kg. Koppel; 5.70. W. J. Jochems Memoriaal 2e heat, 1900 wist Olga achter zich te houden. Door een m-. 10 deelnemers: 1. Olga Pluto (Siderius) AMERSFOORT, zaterdag. Nauwelijks anderhalfduizend toeschou wers waren zaterdagavond getuige van de laatste competitiewedstrijd, die Hvc en Excelsior in de Hoofdklasse speelden. Het is allerminst een grootse strijd ge worden. Na een levendig, fris begin, daal de het spelpeil bedenkelijk. In de tweede .helft was hetgeen heide ploegen presteer den het aankijken amper waard. Excelsior heeft het minst slecht gespeeld. De mooiste aanval echter lanceerde HVC dertig seconden na aftrap. Het was toen meteen raak. Een dieptepass van Vreekamp bracht de bal in de baan van de reeds sprintende Onrust, die met een beheerst schot doelman Kouters passeer de. Hiermede had HVC al haar kruit ver schoten. Een minuut vóór rust kwam de gelijkmaker tot stand: bij een goed geno men corner zag Braams zijn kans schoon. Met een onverwacht laag schot verrastte hij de HVC-verdedigers, incluis doelman Brits. Na rust is Excelsior doorlopend in de meerderheid geweest. De meest opvallen de voorhoede-speler was ongetwijfeld rechtsbinnen Den Hartog. een doorlopend gevaar voor de Amersfoortse defensie. Toen Den Hartog op een gegeven moment de bal in zijn bezit kreeg, meenden de HVC-ers dat hij off-side stond: 12. En het was ook weer Den Hartog. die -kort voor het einde uit een corner met een kopbal de stand op 13 bracht- (Van onze sport-correspondent) MAASTRICHT, zondag MVV, voor deze beslissende slag in paarse shirts gestoken, heeft al zijn energie in de strijd om een plaats in de Ere-divisie uitgestort in een storm achtig offensief, dat van de aftrap af een half uur lang woedde en dat inder daad tot drie doelpunten tegen de geteisterde Willem Il-defensie leidde. Zo hoog was het tempo en zo onstuimig het enthousiasme, waarmee de Maas trichtenaren direct van leer trokken, dat de Tilburgers meteen al op wankelen stonden. Van de eerste minuut af kreeg doelman Feyt moeilijk werk en dat ging door als aan een lopende band. Hij moest tenslotte wel capituleren en van dat moment af haalde MVV deze beslissende zege binnen. Feyt had al heel wat reddingen op zijn naam gebracht en MVV was al heel wat keren dicht bij een voltreffer geweest, toen in de 13e minuut de laatste hinder paal werd weggenomen: Reijnders werkte uit een corner de bal in het doel. Nieuwe stimulans voor MVV, dat nog driftiger aanviel. Nieuwe gevaren voor het Til- burgse doel en in de 18e minuut opnieuw een voltreffer, toen Couwenbergh een af gemeten pass van Reijnders onberispelijk afwerkte. En in de 23c minuut een 3e goal, na een schot van Ummels, dat Feyt slechts stompend kon afweren en waarna opnieuw Couwenbergh het leer in de tou wen retourneerde: 30. De terugslag bleef niet uit. MVV moest tempo minderen en prompt kwam Willem II tot tegenaanvallen. Maar de Maas trichtse defensie hield Van Roessel c.s. goed in toom en keeper Vrijhof bleek op enkele schoten van P. de Jong goed op dreef. Zelfs kreeg MVV nog betere kansen, maar Van Wlssem had in deze periode de fortuin niet mee en Feyt bleef trouwens zeer knap keepen. De tweede helft was heel wat minder aantrekkelijk. Het spel bepaalde zich tot het middenveld, het tempo was aanmer kelijk gedaald en de wederzijdse voorhoe den vonden geen flitsende operaties meer. Van Roessel genoot van Van Bun een spe ciale bewaking en het lichte Tilburgse overwicht in het middenveld werd zelden gevaarlijk. Pas tegen het einde werd de strijd weer fel, Verdonschot trof een keer de paal, maar Van Elderen had met een tegenpunt voor Willem II wel succes. Dat was echter in de 41e minuut en verder liet MVV de tricolores niet komen: 31. Inmiddels was de uitslag van DFC's ne derlaag bekend geworden en honderden Maastrichtenaren stroomden het veld op om de gepromoveerde MVV-ploeg te hul digen. betere totaaltiid werd Olivier B uiteinde lijk nog tweede in dit interessante num mer. Dat in de eerste afd. van de Emile van Bongershof-prijs Quartus Spencer cover- call" zou lopen, was niet bekend, doch blijkbaar niet bij de jury. Zo kwam het ook uit! De ruin verdedigde zich niet. toen Toomel D, ditmaal gereden door P. Heiinen, hem aanviel en dan ook gemak kelijk passeerde. Rosa Dear won met overmacht de tweede afd. Uit een groot veld van 17 deelnemers, waarin de favo riet Truely Hollandia volkomen faalde, werd de Elly Brooke prijs gewonnen door Sibylia Hollo, zeker niet verwacht met Strange Story als goede tweede. In de Maya Toddington-prijs ontbrak alle spannine. daar Upward Hollandia en Upie Scott P verreweg de sterksten ble ken. Bij Spencer Nora is er snelheid ge noeg. maar wat heeft de hengst toch een moeiliike gang! Doch de kundige handen van Geersen hielden hem op de benen en hii bracht hem als eerste binnen. Voor de tweede plaats besliste de foto Nerva voor Peter Snel. In de ren voor amateurs gaf de favoriet Sans Culotte geen verdediging. Heel vreemd was wel de tweede plaats voor Le Chevreuil die „covercall" nog minder bracht als het plaatsgeld! By Accident werd winnaar, Swashbuchler had weinig moeite om in de Mijl van Duindigt te zegevieren, al was de tweede plaats van Maharit voor Sans Valeur en Scarabée niet in de rekening. Beltima bracht de Surtaxe-priis op haar naam voor Heraut en Just for Joy. al was van de laatste een betere prestatie ver wacht. De uitslagen luiden: Maya Toddington-priis: 2046 m. 10 deel nemers: 1. Upward Hollandia (Geersen) 1.20.7: 1.90. 1.30; 2. Upsie Scott P. 1.20 C 2.70; 3. Schollevaar S. 2.70. Koppel: 2.80. Surtaxe-prijs ren 1800 m. 8 deelnemers: 1. Beltima (v. d. Kraats) 54 kg. 1.59; 3.30. 1.60; 2. Heraut 59 ka.. 1.60 C 4.60; 3. Just for Joy 60 kg. 2.30. Koppel; 8.30. 1.20.9; 1.80, 1.20; 2. Morning Star 1.70 C 7.10; 3. Hyde Park 1.60; 4. Narciso van Zora. Koppel 3.30. Poutzi-prijs ren 2500 m. (amateurs) 5 deel nemers: 1. By Accident (E. v. Dijk) 67 kg. 2.56.1; 3.40. 1.80; 2. Le Chevreuil 62 kg. 3.20 C 2.90; 3. Sans Culotte 76 kg. Koppel: 8.60. Emile van Bongershofprijs I 2100 m., 11 deelnemers: 1. Toomel D (Heijnen) 1.27.4; 4.30, 1.70; 2. Quartus Spencer 1.60 C 4.90; 3. Rudolf G 1.10. Koppel: 11.50. Uranitaprijs 2100 m. 12 deelnemers: 1. Spencer Hoilandia (Geersen) 1.25.-, 1.50, 1.40; 2. Nerva 2.10 C 7.50; 3. Peter Snel 2.40. Koppel: 2.60. Emile van Bongershofprijs II 2100 m. 9 deelnemers: 1. Rosa Dear (v. d. Berg) 1.25.3. 2.10, 1.20; 2. Spencer Nora 1.80, C 6.10; 3. Rentinus 1.70. Koppel: 4.70. Toto-omzet 146.090. De Russische dames hebben het te Praag gehouden toernooi om het Europees kam pioenschap basketball (dames) gewonnen Het Nederlandse team bezet in de rij van 16 landen de 12e plaats. De eindstand luidt: 1 en Europees kam pioene Rusland, 2 Hongarije, 3 Tsjecho- Slowakiie. 4 Bulgarije. 5 Polen. 6 Italië. 7 Frankrijk, 8 Oostenrijk 9 Zuid-Slavië, 10 Roemenië, 11 Finland. 12 Nederland. 13 Denemarken, 14 Zwitserland, 15 West" Duitsland. 16 Schotland. De herkamp voor twee plaatsen in de finale 1957 voor het Nederlands kam pioenschap dammen bracht als eerste re sultaten een remise tussen F. Gordijn en W. Roozenburg en verlies van W. Terlouw tegen J. H. Beeke. FORTUNA (VL.)—TUBANTIA 2—1. Een jammerlijke fout van Tubantia's kee per Koster bezorgde in de, voor 5000 sup porters van beide ploegen te Amersfoort gespeelde beslissingswedstrijd om het be houd van een plaats in de Eerste klasse, 8 minuten voor het einde Fortuna VI. de overwinning. De Vlaardingers verdienden de over winning door betere techniek, een ster kere bezetting van het middenveld en ge vaarlijker aanvallen. Vooral middenvoor Swaneveld speelde een prima partij en hij was het die na 10 minuten zijn medespeler Van den Berg Jr. een opgelegde kans bood om de score te openen. Het enorme enthousiasme van Tubantia leidde wel tot tegenkansen. maar de Vlaardingse verde diging werkte uitstekend. Toch werden de Hengeloërs na de rust beter en hun druk nam toe. Fortuna's doelman De Leeuw was reeds een keer gepasseerd, toen back Hiwat met de hand het leer uit het doel sloeg. De penalty werd door Albers feil loos benut. Het werd een 'spannende strijd, die door een jammerliike fout van Koster beslecht werd, toen hii een voor zet van Swaneveld verkeerd beoordeelde en Van den Berg Jr. de wegspringende bal voor het intrappen kreeg. De talrijke Vlaardingse supporters droegen hun favo rieten in triomf van het veld. BLAUW WIT—RHEDEN 2—1. Na een nerveus begin werd het spel van Blauw Wit steeds beter en de 10.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion zagen de Ze bra's rovaal de „grens" passeren. Buiten- spel-doelnnnten van Koekebakker en Van der Zand mochten, terecht, afgekeurd worden, Dahrs mocht zelfs een penalty missen, na de rust sloegen de Amsterdam mers door twee voltreffers van Frederiks toe. Tegen de meerderheid van de thuis club in scoorde Zweers nog voor Rheden tegen, maar verder lieten de Zebra's het niet komen. HERMES-DVS—HAARLEM 5—4. Soli dair defensie- en geraffineerd aanvalsspel brachten kamnioen Hermes-DVS een slui- tingszege op Haarlem, dat van ziin neder laag echter geen last meer had. Van Osch mocht Haarlem de leiding geven. Zaal en Mijnsbergen drukten het betere snel van Hermes spoedig uit. En al bracht Groene- veld met een ouderwets schot de partijen nog op geliike voet, door Van der Tuyn, .Tanse en Mijnsbergen liepen de Schie dammers na de rust rovaal tot 5—2 uit. Teeenpunten van De Voogd en Groene- veld maakten de cijfers voor Haarlem draaglijker. WAGENINGEN—DE BARONIE 1—0. Zwak spel van beide kanten, Wageningen nog nerveus bovendien. Oerlemans kon uit een solo-doorbraak het enige doelpunt scoren, zodat de rust iets meer veiligheid gaf. De Baronie verzuimde twee geheide kansen (Kas) om gelijk te maken. BE QUICK—HELMOND 0—1. Betere aanvalsopzet. en talrijker attaques van de Groningers zetten geen zoden aan de dijk. De tegenstoten van Helmond waren min der talrijk doch "evaarlijker en een goed schot van Overzier leverde in de tweede helft de enige goal op. Doelman Reek en midvoor Spierings blonken bij Helmond uit. De Brabanders gingen met een ver diende „promotie" uit Groningen weg! Eerste klasse B Hermes DVSHaarlem 54 Be QuickHelmond 01 WageningenBaronie 10 Blauw WitRheden 21 Eerste klasse C Beslissingswedstrijd: Tubantia Fortuna VI. TOPWilhelmina 1—2 2—2 Eerste klasse B Hermes DVS Wageningen Blauw Wit Helmond Haarlem 26 26 26 26 26 Leeuwarden 26 Rheden 26 Be Quick 25 Longa 26 Baronie 26 't Gooi 26 ONA 25 Heracles 26 Zwolse Boys 26 38 33 33 32 31 29 29 23 23 23 18 17 17 16 60-30 48-34 55—44 45-48 45-35 46-35 48-40 41-37 41-47 41-54 30-54 46-56 38-58 25-57 (Van onze sport-correspondent) VLISSINGEN, zondag. De ongeveer 5000 toeschouwers in het Vlissingse Sportpark hadden zich Juist verzoend met een gelijkspel-uitslag in de eerste ronde van de competitie om het kampioenschap Amateur-voetbal tussen Vlissingen en Hengelo, toen de Twentse rechtsbinnen Smit enkele minuten voor het einde eenzaam voor het Vlissingse doel verscheen- Even aarzelde hij nog, maar toen schoot hij onhoudbaar in, werd de stand 12 en had Hengelo de eerste punten in de competitie der Amateur-kampioenen veroverd. Er werd vooral voor rust aan beide zijden goed voetbal vertoond en de partijen bleken tegen elkaar opgewassen, al waren de Zeeuwen iets gevaar lijker in de aanval. De middenlinie van de gastheren miste echter op de lange duur tempo en uithoudingsvermogen, om de aanvalslinie voldoende te blijven steunen en daardoor hadden de Twentse verdedigers het niet zo bijzonder moeilijk. En dat was maar goed ook, want de Hengelose achterhoede vormde beslist niet het sterkste deel van de ploeg. De voorhoede der gasten bezorgde de Vlissingse defensie enige hachelijke momenten, waarbij de middenlinie van de thuisclub steeds te hulp moest komen. De Vlissingers hebben bovendien niet over gebrek aan geluk te klagen gehad. Tijdens een scrimmage voor hun doel werkte rechtsback De Waal de bal met de vuist weg, maar aanvoerder Vink van Hengelo schoot de penalty juist naast. Het Hengelose doel ontkwam enige minuten later eveneens ter nauwernood aan doorboring, toen spil Oortgiessen te hard op zijn keeper terugspeelde en net naast eigen doel knalde. Een verrassende schuiver van de Vlissingse rechtsbinnen De Nooyer gin.g slechts enkele centimeters langs dezelfde paal. Pas in de 37ste minuut kwam het eerste doelpunt. Linksbuiten Van der Schraaf gaf de Zeeuwen met een hard schot de leiding. Die voorsprong is echter slechts van korte duur geweest, want even later maakte de uitstekend spelende Hengelose rechtsbinnen Smit met een kopbal gelijk. Na de rust veroverde Hengelo even een veldmeerderheid, maar de Vlis singers herstelden zich en openden een offensief, dat een kwartier duurde. Schoten van Van der Schraaf en Clarisse vonden echter steeds een vijandelijk been op hun weg, terwijl doelman Koers in het uiterste geval steeds rustig ingreep. Door hun grote krachtsinspanning bleken de roodwitte gastheren echter plotseling uitgespeeld. Er ontstonden enige harde situaties voor het Vlissingse doel (back De Waal moest met een keurige sliding redding brengen toen spil Harten, in het nauw gebracht te zacht óp de doelman terugspeelde) en slechts De Nooyer kon nog één maai gevaarlijk op het Hengelose doel afstormen (zijn schot ging juist over) Tien minuten voor het einde viel de beslissing door het doelpunt van Smit cn zelfs werd het nog bijna 1—3, maar het schot van de Twentenaar Ensink stuitte tegen de lat. Hengelo had zijn start m de kampioenscompetitie met een verdiende zege besloten. (V an onze sport-correspondent) NIJMEGEN (Goffert-stadion)zondag. Ondanks liet sombere weer bij vlagen een druilerige regen, een lichte mist en een grauwe lucht, waarachter de zon de gehele dag verborgen bleef, beeft de Nederlandse Katholieke Sportbond ter gelegenheid van zijn 10-jarig bestaan zondag in Nijmegen toch een in vele opzichten uiterst geslaagde sportdag gehouden. Zeker, in deze ongunstige omstandigheden was de publieke belangstelling niet zo groot als op een mooie zomerse dag stellig wel bet geval zou zijn geweest. Maar al werden de grote tribunes in liet Goffert-stadion dan ook bij lange na niet gevuld, de wedstrijden en demonstraties, die in deze „kuip plaats vonden, wareii toch alle aan trekkelijk, sommige zelf bijzonder spannend en van uitstekend gehalte. 77 7 j Vnrumri 43 steeds meer op. Vijf minuten voor tijd Volendamtoil una schudde Tol drie tegenstanders - o.w. de Dit laatste geldt bijvoorbeeld voor de j internationale Duitse back Juskowiak hoofdschotel, de voetbalwedstrijd (welke toch nog altijd een paar duizend toe schouwers trok) tussen de Nederlandse semi-profclub Volendam en de, vermaar de Duitse profclub Fortuna uit Dussel- dorp, d-ie met 43 door de Volendammers werd gewonnen. Volendam weerde zich in deze match met een geweldig elan tegen de technisch bekwamere Duitse Mannschaft. nam het initiatief en uit een scherpe voorzet van rechtsbuiten Steur gaf linksbinnen Veer man na 13 minuten met een prachtige kopstoot de oranje-zwarten zelfs de lei ding (10). De Duitsers legden echter een technisch en ook een tactisch over wicht aan de dag en waren ook bijzonder snel. Bij een mistrap van een Volendamse back maakte middenvoor Gramminger in de 18e minuut gelijk. Via uitstekende combinaties, waarbij de Volendammers totaal werden overspeeld, scoorde Gram minger voor de rust (in de 35e en 37e minuut) nog twee goals met welhaast simpel gemak. De Duitse meerderheid bleek ook uit een 11—2 cornerverhou ding. Ook na de rust, toen Fortuna met enige reserves aantrad en met wat meer .artis ticiteit" wilde voet,ballen, weerde Volen dam zich dapper. Na 19 minuten scoorde Veerman nadat Steur tegen de keeper had opgeschoten en in de 27ste minuut sloot de actieve middenvoor Tol een schitteren de combinatie met Steur af met een vol treffer. die het publiek met geiubel be groette 133). Volendam speelde met zo'n geestdrift verder alsof er een kam pioenschap op het spel stond en drong van zich af en zijn daverend schot bete kende de winnende goal: 43. Een prach tige zege die verdiend was bovendien. De Sportdag werd precies 's middags om twaalf uur met een kort woord ge opend door de voorzitter van de NKS, de heer H. Thien. die verklaarde, dat de le den deze middag willen laten zien waar toe zij sporttechnisch in staat zijn. De or ganisatie was prima en dat op het einde van de middag om half zeven het tijdschema met een half uurtje was over schreden was aan de weersomstandig heden te wijten. Tijdens de rust van óe voetbalwedstrijd werden uitslagen be kend gemaakt en deze service werd bij zonder op prijs gesteld. Hier verdient o.a. de leider J. van Liempt uit Den Haag met zijn staf een compliment, ook voor de snelle uitslagen-dienst, van wat zich op diverse nummers in en rond de Gof- fert zelf afspeelde. Uiteraard kunnen wij de talloze wed strijden en demonstraties slechts zeer be knopt verslaan in onderstaand overzicht. De handbalwedstrijd tussen de verte genwoordigende dames-elftallen van de diocesren Limburg (blauw) en Utrecht (rood) eindigde in een volkomen ver diende 13>5 zege voor Limburg. De Zui delijke dames waren veel sneller en ook uiterst schotvaardig; haar positiespel was ook beter, maar de score was toch iets te ■gefiatteerd omdat de Utrechtse doelvrou- we maar zeer matig was en diverse houd bare ballen liet eaan. Met de rust was de stand reeds 82. Alle Limburgse voor- waarfcop Nneken (Sittarriia) Paulm- sen en Van Es (V en L) en J. en N. Wil- lems (Kimbria) hadden een aandeel in de doelpunten. Bij Utrecht onderscheidde de rechtervleugel De Jong (BSV). Waal- ders (Vivace) zich; zij zorgden ook voor de 5 tegeiigoals. Het wassen op goed peil en in een opvallend hoog tempo gespeel de wedstijd. De heren-handbalwedstrijd tussen het blauwe HIOS (den Haag) en het rode Taxandria (Oisterwijk) twee „oude" rivalen was ook zeer enerverend en gaf ook menig goed staaltje handbal te zien. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op en scoorden beide ploegen tot het 43 voor HIOS werd. De Haagse club snel ler en beter samenspelend werd toen sterker, sloot de eerste helft van 20 mi nuten af met een 63 voorsprong en liep na de rust tot 125 uit, hoewel Taxan dria goed partij gaf. Zowel de Haagse keeper Jehee als de Brabantse doelman Meeuwisse verrichtten bijzonder goede safe's. Topscorer van HIOS was rechts binnen H. v. d. Maarel en bij Taxandria rechtsbinnen Ebbing. Goed sPel werd er ook te zien gegeven in de dames-korfbalwedstrijd tussen het Nijmeegse Avati (rood) en Altior (geel) uit Dinther. Beide twaalftallen bouwden goede aanvallen op en in het veld waren ze vrijwel even sterk. De Altior-dames schoten echter zuiverder en nadat was „gedraaid" met een 1-1 stand gelijk, werd het in de tweede helft uiteindelijk ver diend 41 voor Altior. De korf werd ge troffen door M. v. d. Brand, M. Korsten (2 x) en W. Manders, terwijl Nel van Os voor het Nijmeegse twaalftal tegenscoor- de. Zowel dc dames- als de herenwedstrijd tussen de vertegenwoordigende elftallen van de diocesen Den Bosch en Roermond eindigde in een 31 overwinning voor de Brabantse teams. In beide wedstrijden werd zeer goed hockey gespeeld. W. Kuypers gaf bij de dames Den Bosch de leiding en nadat T. Vaessen de gelijk maker had gescoord, werd het betere spel van de Brabantse dames in nog twee doelpunten van J. Timmermans en W. Kuypers uitgedrukt. Ook bij de heren was Den Bosch favoriet, maar tot aan de rust wist Roermond stand te houden. Daarna gaf echter de solo-partij van Speet de doorslag. Hij bracht de stand op 10 en 20. Stiene scoorde een Limburgs te genpunt. maar de hattrick van Speet bracht de eindstand ook hier op 3—1. De turn-demonstraties droegen intus sen inderdaad meer een demonstratie-ka rakter maar boeiden evenzeer, zowel wat het werk van de nationale heren-keur- Dloeg van de Ned. Kath. Gymnastiek Bond aan de toestellen betrof (met de Eindhovenaar Hendriks als uitblinker), als in de charmante ritmische oefeningen (met, of zonder bal. hoepel of ander ?e- "-eedschaol en vrije oefeningen van de darr>°= d<e vertegenwoordigd weren door de Arnhems» verenigingen Deko en Sh- Jozef, de Nijmeegse verenigingen DOS het en Hercules, het Velpse Virtus en Amsterdamse Spirit-Cialfo. Helaas echter miste men bij de atle- tiek-nummers de katholieke verenigin gen die internationals in haar midden hebben. ALO en THOR, met Oranje-fa vorieten als Coenen en Neüerband. Roo- vers en Maliepaard en anderen, zouden het atletiek-gedeelte van deze NKS-dag op het hoogste nationale peil hebben ge bracht. Dat intussen de prestaties in de Goffert niet daverend waren, is aan de slechte condities van de natte baan en het gladde grasveld te wijten. De uitslagen van de verschillende nummers luidden: Dames 80 m horden: 1 Corrie van den Bosch (Taxandria. Oisterwijk) 12.5 sec; 3 J. Duyn (DEM, Beverwijk) 13.2 sec; 3 G. Hurts (Estafette, Amsterdam) 13.5 sec; M. Sandvos (Bataven, Leiden) 13,6 sec; 5 H. Koopman (LDA. Den Haag) 13,6 sec: 6 T. Hooghiemstra (LDA, Den Haag) 13.6 sec. Dames relais (200150100—50 m): 1 Taxandria 12.5 sec; 2 DEM 1 minuut 13.7 sec. Dames hoogspringen: 1 H. Koopman (LDA) 1.45 m, 2 J. Duyn (DEM) 1.45 m; 3 G. Maathuis (DEM) 1,40 m. 4 C. v. d. Bosch (Taxandria) 1,25 m; 5. M. Sand vos (Bataven) 1,35 m. Heren 3000 meter: 1 H. Christ (Ossolyo, Den Bosch) 9 min 34 sec, 2 W. v. d. Lin den (Ossolvo) 10 min 11.8 sec; 3 Dekkers (Taxandria) 10 min 39,6 sec; 4 Cornelis (Estafette) 10 min 46,8 sec. Heren Olympische estafette (800400 200200 meter): 1 A. V. Tegelen 4 min 2 sec: 2 Taxandria 4 min 16 sec; 3 Olym- pia Geleen 4 min 42.9 sec. Heren speerwerpen1 H. Pilet (Kim bria. Maastricht) 51 85 m; 2 J. v. 't Hof (DEM) 50.16 rn: 3 F. Fransen (RK EAV. Enschede) 48,66 m; 4 C. Voorn (Estafet te) 42.83 m. Heren Dolsstokhoogspringen: 1 S. Wij- sen (Bataven) 3.50 m; 2 A. Gieske (Kim bria) 3.20 m. De einduitslagen van de volleybalwed strijden. die evenals de hockeywedstrij den op de bi.ivelden van de Goffert wer den gespeeld, luiden: Dames: 1. Sarto. Tilburg 8 punten; 2. Rapid Maastricht 7 punten; 3. St..-Paul, Dordrecht 7 punten: 4. Graaf Willem II, Den Haag 5 punten. Héren: 1. Rapid. Maastricht 8 nunten. 2. Jovo. Amsterdam 4 nunten: 3. VC Tilburg 3 punten: 4. Sarto. Tilburg 3 Dunten. In de Novum-sporthal werd tegelijker tijd de interdiocesaan tafeltennistoernooi voor dames en heren gehouden: De eind uitslag. waarbii de punten van de dames en beren zijn samengevoegd, luidt: 1. Den Bosch (heren G. v. d. Burgt. H. dc Smit en H. Tansch en dames M. Jonkers en J. van Ierlant) 16 punten: 2. en 3. Roermond E Rotterdam, beiden 13 punten; 4. 5 en 6. Breda, Haarlem en Utrecht, allen 11 pun ten. Eveneens in het kader van deze ge slaagde NKS-sportdag werden in het operuluchtbad „Wyler" te Beek bij Nijme gen waterpolo-wedstrijden gehouden en ook deze hadden een spannend en aan trekkelijk verloop, hoewel ook hier niet de sterkste clubs van dc partij waren. De uitslag: 1 Eszet Swalmen 6 nunten: 2. Hellas. Sittard, 4 punten: 3. Wylermeer. Beek. 2 punten; 4. Natando. Arnhem, 0 punten. (Van onze tennismedewerker) In zjjn laatste wedstrijd heeft Leimo nias I. in hoofdklasse A. zijn eerste over winning behaald: 65 op Thor/RW. Niet temin komt de Haagse ploeg hiermede niet van de laatste plaats af en zü zal de degradatie-wedstrijd moeten spelen tegen Hilversum. Te noteren in de wedstrijd Leimonias Thor/RW was de overwinning van de jon ge Maris op Linck in twee sets nog wel 62 64. Over het algemeen zijn de ver- "I wachtingen welke er van de jonge ploeg 'J van Leimonias bestonden, niet in vervul ling gegaan, vooral niet die van de zus ters Marinkelle. De andere wedstrijd. NMCDDV. ging niet door. Om de eenvoudige reden dat DDV toch reeds kampioen was en NMC niet meer op de laatste plaats kon komen. Tenoren had de competitie-leiding dit niet-doorgaan reeds goedgevonden Gaat het in de tenniscompetitie dan al leen maar om de eerste en de laatste plaats? Voor de promotie van de hoofdklasse B naar A speelden de twee afdelingskam pioenen Dash en Hilversum tegen elkaar. Hilversum won, vooral dank zij zfln ster- ke dames, met 74. Hilversum moet nu voor een plaats in A spelen tegen Lei monias I. Te Enschede werden de twee resteren de partijen van de wedstrijd Enschede Leimonias II gespeeld (beslissend voor de laatste plaats in afd. 2 van hoofdklasse B). Van 54 werd de stand 65 voor En schede. zodat ook Leimonias II op de laat ste plaats eindigt en eveneens de degra datiewedstrijd zal moeten spelen. Leimonias IThor RW I 65. Heren-en'keispel: R. v. d. Weg versl- Van Karamoy 46 26; Maris versl. Linck 64 62; Koerts versl. Biesheuvel 36 6/2 64; Rinkel versl. Dominicus 6—3 10—8. Dames-enkelspel: mej. F. Marinkelle verl. van mej. Ferir 6—2 4—6 2—6; mej. ■T. Marinkelle versl. mevr. Ten Oever 7—5 7—5. Herendubbelspel: Maris en v- d. Weg versl. Linck en Dominicus 16 36: Rin kel en Koerts versl. Lodeisen en Bies heuvel 26 46. Damesdubbelspel: mej. F. en mej. J. Marinkelle versl. mej. Ferir en mevr. Ten Oever 2—6 6—2 8—6. Gemengd dubbelspel: mej. F. Marinkel le en v. d. weg veri. van mej- Ferir en Linck 46 46; mej. J. Marinkelle en Maris v~rsl. mevr. Ten Oever en Lodeisen 6—3 9—7. Voor dr promotie naar Hoo:fdkiasse A. DashHilversum 47. Heren-enkelspel: Gourovich verl. van Van Lidtih de Jeude 26 36; Van Zoe- len versl. Meier Mattern 63 97: Lali- sang versl. Thung 64 61; Witteman versl. Ras 119 68 63. Dames-enkelspel: mej. Van Buuren verl- van mevr. Peters 16 36; mevr. Salomé verl. van mevr. Thung 2—6 36. Herendubbelspel: Gourovich en Van Zoelen verl. van Thung en Van Lidth de Jeude 46 16: Lalisang en Witteman versl. Meier Mattern en Ras 62 64. Dam°sdubbe]spel: mej. Van Buuren en mevr Salomé verl. van mevr. Peters en mevr. Thung 16 46. Gemengd dubbelspel: rpevr. Hughan en Van Zoelen verl. van mevr. Thung en Van Lidth de Jeude 46 16: mej. Van Buurenen Lalisang verl- van mevr. Pe ters en Thung 79 26. Te Manchester, in een van de belang rijke toernooien vóór Wimbledon, heeft Drobny onverwacht weer in vorm, in de eindstrijd gewonnen van Hoad met 26 6.3 64. Ook in het dubbelspel verloor de Australische kandidaat voor de Wim- bledon-titol, want Drobny en Candy ver sloegen hierin Hoad en Howe 108 62. Tenslotte gaf ook het dames-enkelspel oen verrassing. Me.i. Gibson bevestigde haa- En'opese triomf-tournee en won de eindUriid van de kampioene Wimbledon vorig jaar, mej. Brough, met 3—6 64 64. Wordt mej Gibson, de kleurlinge, kan- d'date voor de titel te Wimbledon? In het toernooi te Manchester wekte zij die ver wachting. In de halve eindstrijd versloeg zij de speelster die teruggekeerd is tot wed- striidspel om te Wimbledon eindelijk de titel te winnen, nu mei. Hart niet meer "an dp partij is mej. Fry 6—3 6—8 7—5, dank zij beter allround snel. En zij kan haar sterke spelvorm van dit moment ook bewiizen tegen mej. Brough die eerst de 16-jarige Zuidafrikaanse mej. Forbes met 75 63 en daarna mevr. Knode overwon met 63 63. De Nederlandse wielerploeg voor de Ronde van Zwitserland, welke van 16 tot 23 juni wordt gehouden zal bestaan uit Wout Wasrtmar= Jan Nolten Thijs Roks. Jules Maenen. Wies van Dongen en Leo van der Pluijm.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7