Prof. Romme hield zijn laatste verkiezingsrede Felle aanval op artikel van minister Suurhoff Jonge boeren gaven halve ton Nieuwe Statendam" uitgedokt NVV heeft bouwvakarbeiders in de hand stakende R damse niet meer Uitslag verkiezingen tussen 1 en 2 uur 's nachts bekend Werkput gaat nu uitvaren Komend weekend begint jacht op goud van Renate Leonhardt Hoe alles ook zij, morgen bouwen aan het K\ P-huis Bestuur werd van podium gedrukt H DE LOFD Ike behandelde weer staatszaken DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN r~ I)m?<ïag 12 juni 1956 WEERBERICHT „Ik denk, dat hij er spijt van heeft" Doorbraak uitgesloten Voo het KVP-verkiezingsfonds Minister had bezwaar Geen „Portret van Romme" in K.R.O.- program Secure paskarwei vlot volbracht Dr. Marga Klompé valt katholieken in P. v. d. A. aan „Zij verlagen zich tot communistische stijl" mm Prinses Beatrix naar Rome Met oud-klasgenoten „De kas open!" „Zes procent" Méér dan zes Ditmaal 300.000 stemgerechtigden meer dan in 1952 Acht parlementariërs zetten streep er onder Tijdens rumoerige vergadering tien leden buiten de deur gezet Geen notulen, geen financiëel- en jaarverslag Emissie tot 35.000 gulden Schoon schip Alleen terugbetaling als berging slaagt Radiozenders blijven in de lucht De eerste de beste! ET is maar goed ,dat de ver kiezingscampagne bijna ten einde is, want het gaat in de pa pieren lopenOnze brievenbus zat de laatste dagen zo circa 12 uur des nachts vol met blaadjes, die door propagandisten van de ver schillende partijen waren rondge bracht. Hulde aan deze werkers, onverschillig van welke groep. Het is anders een heel gecijfer met al die lijstencijfers en men moet toch op zijn tellen passen om niet „uitgeteld" te worden Geen gevalletje van een, twee, drie klaar; het geeft heel wat vijven en zessen, waarbij men secuur acht moet geven. Eerlijk gezegd hebben wij geen gelegenheid gevonden om al die pamfletten door te nemen. Velen van onze lezerskring zullen wel in dezelfde omstandigheden verkeren. Alles bijeen is de zaak echter toch heel eenvoudig. Men neme maar de eerste de beste kandidaat op de lijst, prof. mr. Romme, want die is absoluut niet zo maar de eerste de besteIntegendeel! Analist Doorstaken Vit de bond Olie op het vuur Ee weerverwachting van het K.N.M.I,, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vrij veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 13 juni: zon op 4.22 uur, onder 21.03 uur; maan op 10.15 uur, onder 23.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Haagse redactie) .?s het Boed dat de verkiezings- sir® n?iia einde nadert. Minister Suur- jtoft Hikf ook geplaagd door sent'menten ^ie aan zijn uitlatingen bepaald niet ten gocae komen", zo leidde prof. Romme tijdens 25ste en laatste speech van tleze zware verkiezingscampagne de aan- va'rir 0p een frontartikel in Het Vrije Vol" van gisteravond, waarin minister Suurhoff zyn gaj uitspuwt over de „Propaganda onder de kop dom weg uege„( dat doet de K.V.P.". naar schatting 1200 a 1500 bezoekers JU de grote zaal van de Haagse Diercn- tii'n Waren getuigen van de onvermoei baarheid van de K.V.P.-lijstaanvoerder die niet enigszins hese, maar toch nog dU'UelÜke stem de uitspraak deed, dat hij gnaP tevreden zou zijn, wanneer er tus sen de uitslag van de verkiezingen van j95" en van woensdag een even groot verschil j,ou jjggen als tussen de kwali- trit Van zijn stem na de verkiezingscam pagne van 1952 en die van nu! ,®Yen openbaar als minister Suurhoff dit had gedaan in Het Vrije Volk beant woordde prof. Romme diens aanval. „Ik den* dat minister Suurhoff vanavond nog spijt heeft, dat hij zich met een be paalde kwalificatie over de propaganda van de K.V.P. in Limburg heeft uitge drukt tin jjet desbetreffende artikel verd n.i. gesproken van „Göbbels-gedoe" redq Overigens was hij het niet met de ^mister eens, dat de K.V.P. het tot stand Jtomen van de algemene ouderdomsvoor ziening voor zichzelf opeist. Slechts is het juist, dat na een strijd van tiental len laren de meningen zo naar elkaar waren toegegroeid, dat deze nationale 'j' stand kon komen. Prof. Romme ging ook in op de uitla ting van minister Suurhoff, dat het hele kamnet inclusief de zes K.V.P.-minis- ters had besloten de vraag of er eerst een noodvoorziening moet komen voor weduwen en wezen, naar de SER te ver wijzen. Waartegen geen enkel K;V.P.-ka merlid had geageerd. Dit was juist, maar de kwestie ls dat minister Suurhoff een jaar nodig had om de desbetreffende brief aan de SER te schrijven, aldus be sloot prof. Romme zijn afstraffing, die met donderend applaus werd onder streept. Spreker noemde het een ereplicht voor het nieuwe kabinet in de nood van wedu wen en wezen met spoed en op korte termijn te voorzien. In. het verdere verloop van zijn ver kiezingsrede wees prof. Romme nog op het fen dat de K-V.P. zich in haar poli tiek niet alleen op specifiek katholieke belangep diende te richten, maar op de gezamenlijke politieke zaak in het belang van geheel het volk. In het bijzonder be lichtte spreker hetgeen door de K.V.P. 16 pereikt inzake de woningbouw en de vruere loonvorming, terwijl hij speciale aandacht wijdde aan de tegenstelling, die de ®°cjalsiten menen te bespeuren in hét katholieke werkprogram, dat zij met „grabbelton" betitelden, n.l. tussen de uitbreiding van sociale voorzieningen en verlaging van belastingen. Hierbij haal de spreker de woorden van dr. Drees aan: „altijd zal men bij uitgaven tussen velerlei mogelijkheden moeten kiezen, welk peil van belastingen men ook aan vaardt". Tevens rekende spreker nog eens af met de doorbraak door er op te wijzen dat de buitenkerkelijken, de humanisten de protestanten en de katholieken 'n de Partij van de Arbeid alle vier „wat een dodelijke zwakte" een verschillend politiek einddoel hebben. Prof. Romme besloot zijn laatste grote redevoering met de woorden: Wij moeten bjj de stembus woensdag duidelijk ma ken, dat een verovering van de socialis tische doorbraak naar katholieke zijde volkomen en volledig is uitgesloten en dat elke actie, gericht op de katholieken, volmaakt zinloos moet heten. Er kan al leen sprake zijn van een doorbraak van christelijke beginselen naar de katholieke politiek. Op de Haagse bijeenkomst, die onder voorzitterschap van de vice-voorzitter van de kring 's-Gravenhage, de heer N. F. A. Vugts stond en die o-m, werd bij gewoond door minister Luns. mgr. Op de Coul. deken Bokeloh mgr. Van Straelen en staatssecretaris Moorman, voerden te vens het woord mr. F. J. H. Bachg over het onderwerp: Hoogtij voor katholieke sociale politiek en de heer A. G. M. Weij- ters over: de overheid en haar personeel. Op het partijbureau van de K.VP. aan! Alberts en de KVP-secretaris dr. L. Al de Mauritskade te Den Haag was het gis-bering toonden zich zowel over het fi- termiddag feest: de voorzitter van de Katholieke Ned. Jonge Boeren- en Tuin- dersbond. de heer A. Dolmans, overhan digde daar aan de voorzitter van de KVP, mr. H. van Doorn, een cheque ter waarde van 50.000 als gift voor het KVP-ver- kiezingsfonds. Bovendien werd het eerste exemplaar overhandigd van een cursus staatsburgerlijke vorming, welke aan alle afdelingen van de K.N-J.T.B. ter beschik king zal worden gesteld. Door alle leden is er meegewerkt om dit prachtige eindresultaat, dat door het KVP-bestuur uiteraard met bijzondere dankbaarheid werd geaccepeerd, te berei ken. De gloedvolle toespraak van de heer Dormans, die o.a. het belang van een goede staatkundige vorming van de jonge boeren en tuinders benadrukte, besloot met de woorden: „Op de katholieke boe ren en tuinders van ons land kunt u re kenen: van de jongeren kunt u zeker zijn". De KVP-penningmeester, de heer P. De minister van O., K. en W. deelde aan de K.R.O. mede, dat hij bezwaar had te gen de uitzending van vanavond van „Het portret van Romme", dat aangekondigd werd in de K.R.o.-gids van j.l. zaterdag. Hij is van mening, dat dergelijke uitzen dingen in de laatste weken voor de ver kiezingen alleen dienen te geschieden tn de door de regering aan de politieke par tijen toegekende zendtijd. De K.R.O. heeft de minister daarna doen weten, dat zij bedoelde uitzending heeft overgedragen aan de K.V.P., die haar inmiddels gister avond om 7 uur opnam in de haar toe gekende zendtijd. Hedenmorgen is in alle vroegte op de werf Wilton Fijenoord de nieuwe „Statendam" uitgedokt, welke voor de Holland-Amerika Lijn in aanbouw is. Vorige week werd er liet s.s. „Dinteldyk" van dezelfde maatschappij uitgedokt. Het lag oorsponkelijk in de bedoeling de nieuwe „Statendam", die de „Veendam" zal gaan vervangen, pas de volgende maand uit liet dok te slepen. Echter, de bouw van bet chip vordert snel, doordat er o.a. door 1600 man aan gewerkt wordt. nanciële geschenk als over de aangekon digde cursus zeer verheugd. „Meer be wuste kiezers, dat, moeten we juist heb ben", zei dr. Albering. Als een rode draad loopt de activiteit van de boeren door de enorme groei van het solidariteitsgevoel van het katholieke volksdeel van ons land", prees mr. Van Doorn de delegatie, die het schitterende cadeau aan kwam bieden. (Van onz2 correspondent) de y y •.-«>:>>>»>*? XX Op een massale bijeenkomst van K.V.P. te Tiel. heeft het Tweede-Kamer lid mej. dr. Marga Klompé, die steeds een zuiver positieve propaganda voerde, zich ditmaal fel gekeerd tegen de Kath. in de P.v.d.A. Wat deze partij de K.V.P. in de schoenen schuift is hoogst onfat soenlijk Zij meende daardoor niet langer meer te kunnen zwijgen. Mej. Klompé betuigde, dat het haar verdriet deed. dat de katholieken die naar de P.v.d.A. zijn gegaan om daar aan het christendom ge stalte te geven, zich verlagen tot com munistische stijl en lage insinuaties, be schuldigingen die niet waar zijn. en las ter. Als voorbeeld haalde zij aan de kreet van mr. Burger: wie voor de toekomst is stemme Drees. wie naar het, verleden te rug wil Romme, Wij, de K.V.P. loopt vóórop in de Euro pese politiek en dat is toekomst-politiek bij uitstek. Ik heb vooral bezwaar tegen de manier, waarop de socialisten van de bii dp communisten levende haat tegen Romme profiteren. De stijl, waarop de P.vd.A. onze lijsttrekker aanvalt, is vol komen gelijk aan die van de communis ten en die van „De Waarheid". Omdat prof. Romme altijd heeft gevochten voor de menselijke waardigheid haten de com munisten hem en juist daarom staan wij achter hem. Een dezer dagen verschenen folder van de P.v.d.A. mej. Klompé noemde het te vuil om aan te pakken draagt het opschrift: Een gewetensvraag Laten de katholieken in de P v d A, zich zelf eens de gewetensvraag stellen, hoe zij denken over de menselijke waardig heid. als zij de staat dingen wil laten doen die door de mensen zelf gedaan kunnen worden. H.K.H. Prinses Beatrix heeft maandag middag een bezoek gebracht aan de ten toonstelling Uit koninklijk bezit", welke ten bate van de ontheemden in het Cen traal Museum te Utrecht wordt gehou den. Op de foto ziet men H.K.H. de Prinses (rechts) met haar vriendin Rene Röell bij de wieg die de Amsterdamse vrouwen en meisjes H.M. Koningin Wïl- helmina hebben geschonken bij de ge boorte van H.K.H. Prinses Juliana. De wieg is ook in gebruik geweest na de ge boorte van H.K.H. Prinses Beatrix. (Van onze verslaggever) Toen gejoel, gefluit en geschreeuw van vele honderden de landelijke voorzitter van de Algemene Bedrijfsbond (NVV.), de beer C. Brandstna, het spreken onmogelijk maakte en bij mismoedig de microfoon verliet, drongen verscheidene leden bet podium op. Politiemannen verschenen van achter de gordijnen om zo nodig het bestuur in bescherming te nemen. In de grote Rivièrahal van de Rotterdamse diergaarde, waar de vergadering werd gehouden, vormden zich opgewonden debatgroepjes en dit was dan het einde van de vergadering, die gisteravond door enkele duizenden bouwvakarbeiders werd gehouden naar aanleiding van de staking. H. K. H. prinses Eeatrix zal als af scheid van haar schooljaren binnenkort met haar vroegere klasgenoten van het Baarns Lyceum een veertiendaags bezoek brengen aan Rome. Dit bezoek draagt uiteraard een privé karakter. Het begon al verschrikkelijk rumoerig en het lag waarlijk niet aan de voorzitter der Rotterdamse afdeling, de Heer C. Pierre, dat er tenslotte niet 'met stoelen werd gesmeten, want taktisch kon men nu juist zijn optreden niet noemen. Hij leidde de heer Brandsma in, die een uiteenzet ting wilde geven, van wat er gisteren in de Bedrijfsraad van de bouwvakken was overeengekomen. Belangrijke voorzienin gen, aldus de heer Brandsma. zouden per 1 juli van kracht worden. Daartoe behoor de een loonsverhoging van 3 procent en verscheidene verbeterde voorzieningen bij ziekte, verzuim en vorstverlet. Toen echter de heer Brandsma „drie procent" had gezegd, barstte het gejoel reeds los. „Zes procent!" werd er geroe. pen en het werd er niet beter op, toen de heer Pierre de vergadering toeriep: „Als jullie niet willen luisteren, gaan jullie maar weer rustig naar huis en komen jullie niets te weten!", waarop hij dreigde met het inroepen van polttiehulp. Toen het erg spande, wilde de voorzitter van het stakingscomitê. de heer Geurtsen. tot kalmte manen. Hij kon de microfoon achter het spreekgestoelte bereiken. Nau welijks had hij evenwel enkele woorden gesproken, of door de microfoon achter de bestuurstafel begon de heer Pierre te roepen: „Nee, nee, je hebt het woord niet!" Tenslotte gelukte het de heer Brandsma weer, zijn betoog te hervatten en kon hij gedetailleerd de verbeteringen ten aanzien der sociale voorzieningen ge ven. Hij had berekend, dat de 3 procent loonsverhoging, tezamen met de sociale voorzieningen, het bedrijfsleven op 11>5 procent zon komen. Dat betekende bjj -en totaal bedrag aan lonen In de Nederlam-e bouwvakken van 625 miljoen jaarlijks ongeveer 68 miljoen aan grotere lasten Wanneer men de 6 procent loonsverhoging en de 3 procent ineens over 1955 samen- Volgens officieuze telling zijn 6.129.503" Nederlanders gerechtigd hun stem uit te 1 -engen bij de algemene verkiezingen, die morgen worden gehouden voor de samenstelling van een nieuwe Tweede Kamer. Er zijn dit keer ruim 300 000 stemgerechtigden meer dan bij de ka merverkiezingen in 152. Toen waren er 5.793.000 kiezers, van wie ruim 92 pet aan zijn stemplicht heeft voldaan. De verkiezingen dragen dit keer een bijzonder karakter, omdat het in de be doeling ligt, niet alleen te beslissen over de bezetting van 100 kamerzetels, maar ook over een uitbreiding tot 150. De S'.aten-Generaal hebben zich immers in ee•-'» lezing verenigd met l«en uitbrei ding van beide kamers met de helft van het tegenwoordige aantal zetels. Wordt dit voorstel na de verkiezingen ook in de tweede lezing aanvaard, dan zullen nog 50 kandidaten op grond van de uit slagen van woensdag tot de Tweede Ka- m-^r worden toegelaten. Tien partijen hebben kandidatenlijsten ingediend. Zeven daarvan zijn ook in de tegenwoordige Twee Kamer vertegen woordigd Dat zijn: K.V.P. en de P. v.d A. met elk dertig zetels, de A.R.-partij met twaalf zetels, de C.H.U. en de V.V.D. met elk negen zetels, de communisten met zes en de Staatkundig Gereformeerden met twee zetels. De K.N.P., die in de ovde kamer twee zetels had, keert niet terug, ingevolge de bekende fusie mej de K.V.P. Wel zijn er weer lijsten ingediend door het Gereformeerd Politiek Verbond, dat in 1952 niet voldoende stemmen be haalde voor een kamerzetel. Tenslotte zijn er twee nieuwe par 'jen, de Natio nale Unie op christelijke grondslag en de Nederlandse Oppositie Unie. De lijsten variëren oer kieskring, maar op één na hebben alle partijen een landelijke lijst- aa- -"r-rier. Reeds voor de verkiezing staat vast, dat acht leden der kamer niet zullen te- ■igkeren, o.a. enkele met een zeer lang durige staat, van dienst in het Binnenhof. De aftredende leden zijn dr. J. Schouten (A.R.), die 38 jaren in de kamer zitting heeft gehad, C. van den Heuvel (A.R.). die 34 jaar lid was, J. Schilthuis (P.v.d.A.) met een 23-jarige parlementaire ervaring, I. J. M. Mol (K.V.P.), J. Stapelkamp (A.R T. S. S. Hooy (K.V.P.), W. F. E. baron van der Feltz (C.H.U,), die allen 10 jaren afgevaardigde waren en prof. W .Lemaire (K.N.P.), die 4 jaren kamer- 11 i geweest. Aangezien dus de afbouw vlugger ge schiedt, dan verwacht was, zou een uit dokken in juli hetgeen in de bedoeling heeft gelegen niet goed meer mogelijk geweest zijn, omdat het schip dan wel licht te zwaar zou zijn. Men heeft daar om vandaag van het springtij gebruik gemaakt en het schip is behouden in open water gebracht, waar het verder zal wor den afgebouwd. De operatie van' het uitdokken ge schiedde door twee grote drijvende bok ken en een 7-tal sleepboten. Het kar wei moest- met de grootste omzichtigheid gebeuren, aangezien de opening van het dok net voldoende is om het schip door te laten. De manoeuvre is echter vlot verlopen. De „Statendam" werd in 1953 besteld, het schip zal ca. 23.000 ton meten, het is 176 m. lang en 24 m. breed en krijgt een vaarsnelheid van ±19 knopen. De nieuwe „Statendam" zal aan 955 passagiers acco- modatie bieden, verdeeld over twee klas sen ni. 871 in de toeristenklasse en 84 in de eerste klasse. Ho-wel bestemd voor de transatlanti sche dienst, zal het schip, dat volledig van airconditioning voorzien is, ook worden gebruikt voor het maken van cruises van New York uit. Het zal binnen 7 maanden opgeleverd worden. Het uitdokken van de nieuwe „Staten dam was voor de werf een krachtproef. De breedte van het schip is nl. 24 m, en de uitvaar-opening van het dok be draagt 25 m„ zodat er bij het passeren van de dok opening aan weerszijden slechts 45 cm. ruimte over blijft tussen scheepswand en de betonnen wanden der dok-opening. De nieuwe „Statendam" is bijna geheel gelast en hierdoor is een besparing op het totale gewicht van niet minder dan 900 ton verkregen. Doordat nagenoeg geen klinknagels zijn gebruikt, zal de snelheid van het schip groter zijn. De werkput van de coöperatieve ber gingsvereniging „Renate Leonhardt" zal zaterdag of maandag a.s. uitvaren naar de plaats waar het „goudschip" volgens nauwkeurige berekeningen moet liggen. Men hoopt in het wrak van de „Renate Leonhardt" niet alleen kistjes goud te vinden maar ook zil verwerk, schilderijen, Japanse vazen en ruwe edelstenen. Deze mededelingen heeft de heer P. Visser gistermiddag gedaan op een te Utrecht gehouden vergadering van de vereniging. Dat er behalve goud nog meer kost baarheden in het wrak verborgen moeten liggen, maakte de heer Visser op uit hel scheepsjournaal van de Renate, dat hij naar hij gistermiddag verklaarde, in zijn bezit heeft. De kistjes goud, aldus de heer Visser, zijn gemerkt met de letters AU. Geruchten, als zou de vroegere Duitse kapitein van de Renate Leonhardt hebben verklaard, dat het sch'p alleen met cokes geladen was, sprak de heer Visser met nadruk tegen. De kapitein, zo zei hij, is trouwens al meer dan tien jaar dood- Voordat de heer Visser deze medede lingen over de nog grotere schatten van de Renate deed,, besloot de vergadering een aantal leden te royeren. Deze leden, zo motiveerde de heer Visser het be stuursvoorstel. hebben de vereniging ern stig benadeeld. De tijd, die te royeren leden kregen, om zich te verdedigen, werd door de voorzit ter op drie m'nuten gesteld. Met 1853 wees de vergadering de geroyeerde leden direct de deur, hetgeen nogal hilariteit in de vergaderzaal wekte. De vergadering hechtte voorts haar goedkeuring aan een bestuursvoorstel om een emissie tot 35.000 uit te geven op dezelfde voorwaarden als bij de oprich ting. zonder dat aandeelhouders hierdoor worden geschaad. De talrijke processen, die de vereniging de laatste tijd heeft moeten voeren, alsmede de eisen dJe de Rijkswaterstaat aan de diepgang van de werkput stelt, maken kapitaalsuitbreiding dringend noodzakelijk, zo zeide voorzit ter Visser. De vergadering die door een 150 leden werd bezocht begon zeer ru moerig. Voorzitter Visser deelde des gevraagd mede, dat geen notulen kon- den worden voorgelezen, omdat men de aantekeningen van de secretaris, die geruime tijd ziek is geweest, niet kon ontwarren. De talrijke bestuurs- mutaties waren, volgens hem. voorts oorzaak dat geen financieel- en jaar verslag konden worden uitgebracht. De heren G. van der Windt, accountant te Rotterdam en A. de Rijk, advocaat, te Haarlem, twee van de tien le den, die geroyeerd worden, vroe gen waarmee zij de vereniging dan hadden benadeeld, waarop de heer Vis ser zeide: .Royement achten wij nood zakelijk, gezien de gang van zaken die wij met deze heren hebben meegemaakt". De heer Van der Wirdt verklaarde zijn geld terug te willen hebben, omdat men eerst lid van de vereniging wordt na stor- stemmen vóór en 205 tegen het royement ting van een bepaald aandeel. Bij roye ment houdt het lidmaatschap op en het gestorte kapitaal dient dan, volgens hem. ook te worden gerestitueerd. Hij stelde het bestuur in het vooruitzicht beslag te laten leggen op het geld, dat door de nieuwe emissie wordt verkregen wan neer geen restitutie van het geld. dat de geroyeerde leden hadden ingebracht, zou volgen. Beide leden bestreden ook de rechts geldigheid van de op deze vergadering te nemen besluiten, omdat de vergadering huns inziens niet tijdig genoeg geconvo ceerd is. Voorzitter Visser verklaarde, dat de statuten inderdaad voorschrijven, dat een vergadering tien dagen tevoren dient te worden geconvoceerd, maar. zo zei hij in spoedgevallen kan het bestuur de le den binnen vijf dagen voor een vergade ring oproepen- Spoed achtte hij in dit ge- va] gewenst, omdat men schoon schip wilde maken vóórdat de werkput uit vaart. Enkele leden vroegen het bestuur of royement inderdaad inhoudt, dat de ge storte gelden terug worden betaald. In dat geval, zo zeiden zij. kon het wel eens zijn dat verscheidene leden zich gaan misdragen en op die manier gelegenheid krijgen hun geld terug te ontvangen. De heer Visser merkte op, dat het geld alleen wordt terugbetaald als de berging slaagt. Het kapitaal van de geroyeerde leden bedraagt, 12.450. De heer Visser betreurde het dat het bestuur een royementsvoorstel had moeten doen maar zo zei hij, „wij moeten een voorbeeld stellen". „Zon der vorm van proces wordt men ver wijderd als men zich misdraagt in de vereniging" aldus de heer Visser. Tenslotte deelde hjj nog mede, dat de werkput nagenoeg gereed is. De ballast zal nog uit de werkput worden gehaald evenals een volgens de heer Visser over bodige betonnen vloer. Daardoor zal de werkput een diepgang verkrqgen van 10 meter en voldoen aan de eisen, welke Rijkswaterstaat stelt. Ook aan de schacht zijn verbeteringen aangebracht. Met een grijper kan men werken in de put en het is wellicht mogelijk dat in het geheel geen mensen in de schacht van de put behoeven te verblijven. De stembureaus gaan woensdagochtend om 8 uur open. Ze zullen dit jaar voor het eerst open blijven tot 7 uur in de avond, twee uur langer dus dan voorheen. De uitslagen zullen daardoor ook lets .anger op z'ich laten wachten dan in voorafgaan de jaren. Verwacht wordt, dat dit in de grote steden de romantiek van de ver- kiezingsdrukte ten goede zal komen, om dat het publiek nu meer de straat zal -'-ken om de uitslagen te vernemen. Intussen wordt alles gedaan om het t°Uen van de stemmen in de grote ste den zo sne] mogelijk te doen verlopen. Na Amsterdam. Rotterdam en 's-Graven- ha heeft Utrecht, een ponskaarten systeem ingevoerd. Het tellen wordt daar duss verricht door machines. Amsterdam b.v. hoopt zijn meer dan 'n half miljoen in twee en een half uur te hebben ge teld, zodat de resultaten van de verkie zingen in de hoofdstad tegen half tien in de avond kunnen worden verwacht Het tijdstip waarop de landelijke uitslag bekend zal zijn is moeilijk te voorspellen. In 1954, toen de laatste statenverkiezin gen werden gehouden, kon de officieuse einduitslag, berekend door het A.N.P. worden gepubliceerd tegen kwart over twaalf in de avond. Nu de stemlokalen twee uur later sluiten kan men er op rekenen, dat een definitieve uilslag pas bekend kan worden gemaakt tussen 1 en 2 uur in de nacht van woensdag op don derdag. De radiozenders blijven daarom tot twee uur in de nacht zenden, als de uitslag tenminste niet eerder bekend is. De verk;- '-"«-dienst van het A.N.P, die de kiezers in staat zal stellen op zo hort- termijn kennis van de resultaten te "««men, is geheel gemechaniseerd De uit het gehele land in de Haagse cen trale van deze dienst binnenstromende cijfers zullen hier in de kortst mogelijke tijd door ponskaartenmachines worden verwerkt. Deze centrale heeft maandag avond proef -draaid. telde de eis die door de stakers wordt gesteld komt men slechts tot 9 proreiit ofwel een bedrag van 56,25 miljoen Dus is er, aldus concludeerde de heer Brands ma méér bereikt dan werd gevraagd. On middellijk begonnen de interrupties weer. „Dat is gegoochel met cijfers!" en ..Dus moet je eerst ziek worden om er beter van te worden!" werd er geroepen. De heer Brandsma vervolgde, dat de bond echter verder wilde gaan met zijn eisen en zou aandringen op nogmaals 3 proeent verhoging, in te gaan op 1 sep tember 1956 Dan heeft men bereikt wat werd beoogd met de regeringsmaatregel van 13 maart van dit jaar. n.l. per 1 sep tember a.s. een verhoging van 6 procent. Uit het geloei en geioe] dat na deze mededelingen ontstond bleek dat de ver gadering in overgrote meerderheid geen vertrouwen in deze vooruitzichten had. Men hoorde kreten tot het bestuur als: „Jullie roken sigaren, wij niet! Wij bar sten van de armoe!" Ditmaal gaf het bestuur de heer Geurt sen gelegenheid, enige kalmerende woor den te spreken, maar zelfs de stakings leider faalde, toen hij de stakers aan maande, de bestuurders te laten uitspre ken. De interrupties en het gefluit waren niet van de lucht. Toen de leden uit de zaal gelegenheid kregen, hun gemoed te luchten, was de heer Geurtsen de eerste. Hij stelde vast, dat de uitkering van 3 procent ineens over 1955 er niet gekomen was en dat men in di bouwvakken lager werd beloond dan in andere bedrijven. ,,Ik zou zeggen: door staken", zeide hij. ,,Het enige waf we mis schien kunnen doen is het bestuur te vra* gen de kassen te openen!" Maar van dit laatste wilde het bestuur niet weten. Dit is, zeide de heer Brandsma. een kwestie die de hele landelijke organisatie aangaat en daarover heeft Rotterdam niet te be slissen. Fe] werd de plaatselijke voorzitter Pierre bekritiseerd door een der volgende spre kers. Hij zou. toen men zich aan het plaatselijk bondskantoor meldde, hebben gezegd: Trappen jullie me maar weg. Tk word niet betaald door jullie. De zater dagmiddag is voor mij!" Èen andere spre ker meende, dat het hele plaatselijk be- sHiur diende te verdwijnen. Tn een huis houdelijke vergadering kon men dan een nieuw kiezen, dat de belangen der bouw vakarbeiders b£ter begreep. Enkele sprekers maakten duidelijk, dat de sociale voorzieningen inderdaad slecht waren en verbetering behoefden, maar dat die losstonden van de algemene loonsverhoging. Anderen en een hun ner oogstte zowaar succes zeiden, dat ze het betreurden, dat in deze vergade ring termen werden gebruikt en interrup ties werden gedaan, bouwvakarbeiders onwaardig. Een bouwvakarbeider uit Ridderkerk riep en werd beloond met een niet mis te verstaan gejuich „Laat ons geza menlijk deze bond verlaten. Laat deze organisatie ontbonden worden, want we hebben er niets aan". Toen een enke,a spreker iets ten gunste i n de regeling wilde zeggen, moest hij midden in zijn toespraak het podium ver laten, omdat het geraas van de zaal hem verder spreken belette. Een poging om een motie ln te dienen, waarin het be stuur werd verzocht om verder te onder handelen over een totaa] van 6 procent, loonsverhoging, strandde in het tumult van de vergadering, dat het onmogelijk maakte tot een besluit te komen. Olie op het vuur was tenslotte de mede deling van de heer Pierre, dat hii betreur de dat bij het gouden feest van het N.V.V. dit moest voorvallen. „Het N.V.V. in Rot terdam werd altijd beschouwd als een bolwerk tegen het communisme, maar jul lie hebt er je nu mee ingelatenEen ontzettend geloei van: „Wij hebben niks net communisme te maken" en andere dergelijke uitroepen maakten een verder vergaderen onmogelijk. Temidden van het tumult hoorden we nog even de stem van de heer Pierre, die riep: „Wil kunnen iui- lie op deze weg niet volgen" en „Het is de vraag waarmee je meer ruggegraat vertoont: met staken of doorwerken". Toen was de hel los. Buiten stonden colporteurs druk „De Waarheid" uit te delen. Het communisme trachtte ijverig in troebel water te vissen. In de duistere Van Aerssenlaan reden vier politieagenten te paard in de richting van de Rivièrahal. (Zie vervolg pag. 4). President Eisenhower heeft zich gis teren voor het eerst na zqn operatie met enkele staatszaken beziegehouden. Hij behandelde verschillende belaneriike aangelegenheden in een tien minuten du rend gesprek met zijn persoonlijke assis tent Sherman Adams. Eisenhower besloot zich door vice-pre sident Nixon te laien vervangen op de vergadering van de Nationale Veiligheids raad. die donderdag a.s. biipenkomt. Hii droeg de vire-president ook op hem te vervangen tiidens de lunch die hij de Westduitsp hondskanselier Adenauer, die momenteel in de V.S. verblijft, heeft aan geboden. De gezondheidstoestand van de presi dent blijft uitstekend. Voor de tweede maal na zijn operatie wandelde hij enige schreden van zijn bed naar de armstoel, een inspanning, die veel minder van hem vergde dan zondag. Het bezoek, dat de Franse minister van buitenlandse zaken Pineau de volgende week aan Washington zal brengen, zal door de ziekte van de president geen veranderingen ondergaan. Er is in het programma van Pineau's reis geen onderhoud met de president opge nomen, alhoewel men verwachtte, dat hij wel een beleefdheidsbezoek had willen brengen. Voor Bondskanselier Adenauer ligt de zaak totaa] anders. Adenauer, die naar de V-S. is gekomen om twee ere-doctoraten in ontvangst te nemen, zou tijdens de lunch, die de president hem had aange boden. belangrijke kwesties willen be spreken. o.m. de Duitse hereniging. Bovendien za] zijn ziekte de president waarschijnlijk beletten de voorgestelde conferenties met premier Nehroe van India te houden. Het bezoek van de In diase premier begint op 7 juli.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1