De mythe van de „doorbraak" i Op weg naar het stemlokaal H. VADER OVER TAAK VAN DE UITGEVERS Endocil Kroesjtsjef eist posthuum proces teo-en Stalin Koempoelan te Vogelenzang PIRATE Virginia cigarettes P1RA ARTS EN RECHT Ziekte is niet een kwestie van de enkeling „Marikenop het Festival Jlyvrn 'npa ytcuOi, Eerste feestweken in VRIJ OOSTENRIJK M Van de doden Minister Van Thiel steeds bereid (geweest) met Ambonezen te praten Muziektoneel en exposities Uitgevers kunnen de bron zijn van geestelijke en intellectuele bewegingen Standbeeld voor Pieter Bruegel Wolkbreuk boven Hilversum Prille tradities van „Theater" en Nijmegen Wet ouderdomsverzeke- ring in Staatsblad ut.# DINSDAG 12 7UNI 1956 PAGINA 3 Hormoonerême ontsluiert de schoonheid van uw huid Voorwaarde: géén tegenwerking inzake zelf verzorgingsregeling Voor de laatste maal verkenners uit Haarlemen Rotterdam tezamen 'n triomfantelijke terugkomst. Slechts 75 ct per pakje OOK ZOUTLOOS OVER) VERKRIJGBAAR! Nieuwe pracht Medewerkers onderscheiden NATIONALE LOTERIJ KONINGIN WILHELM1NA FONDS N DEZE RUBRIEK zijn gedurende de afgelopen dagen enkele onder werpen van politiek beleid onder de loep genomen, die het geheel eigen karakter der K.V.P. in het licht stel den. Op sociaal-economisch terrein, op het gebied der cultuurpolitiek en het meest schreeuwend inzake de volkshuisvesting en de woningnood blijken verschillen te bestaan tussen de K.V.P. en de linkse partijen, die niet berusten op een verschil in in zicht t.a.v. de te kiezen middelen; neen er bestaat een verschil van inzicht over wat het doel en de taak moet zijn van het regeringsbeleid Er is een verschil van inzicht over hoever de invloed van de staat moet reiken in het maatschappelijk leven ,°Yjr zelfstandigheid, welke de individue e personen, het bedrijfsleven (werk gevers en werknemers), de ®e, moeten bezitten om een ntaxtmaie per soonlijke ontplooiingsmogel jkheid te hebben. Uit deze beschouwingen is. naar wij hopen, nogmaals duidelijk geworden welk een onvervangbare plaats de K.V.P. in deze tnd m het politieke leven inneemt. Was zij er niet, zii zou tsrstond mooton worden opgericht. En nu zij er is, moet op haar worden gestemd Op de ontkenning van dit eigen karakter van de K.V.P. is één pijler van de doorbraak-constructie ge bouwd. Er is nog een andere, waarop de katholieken in de P.vd.A. zo graag een beroep doen, nl. die van het per soonlijke apostolaat, het gaan naar de ander, het doorbreken van de „be ruchte verzuiling". Deze twee pijlers zijn in feite niet zonder ve,rband. Toch plegen de socia listen ze afzonderlijk te „verkopen" aan de kiezersmassa, naar gelang van de groep, die zij bereiken willen, nu eens de nadruk leggend op het „pro gressieve program", dan weer op „de apostolaatsgednchte" Hier zien wij een roekeloze neiging tot scheiding van beginsel en concrete politieke vorm geving. die in de prnlrtüknmii lciaQn tot het willen terugdringen van ..de specifiek-katholieke belangen" binnen de belachelijk enge omheining van processie-vrijheid, schoolstrijd e.d. TEGENOVER deze socialistische voorstelling van zaken zou men allereerst de vraag kunnen op werpen of een eventuele grotere apos- tolaatsvruchtbaarheid. gesteld dat die zou kunnen worden bewezen, de be slissende factor mag zijn bij de poli tieke keuze voor een bepaalde poli tieke partij, ais het program zelf van die partij om polifiek-maatschappelijke redenen moet worden afgewezen Deze vraag klemt des te sterker in het geval van de P.v.d.A. omdat, naar ons in- zicht, de menselijke persoonlijkheid bedreigd wordt door de socialistische wensen en tendensen. Het mensbeeld van het Nederlandse socialisme, of liever het onbehaaglijke gebrek aan zulk een mensbeeld en het vertrouwen, dat. de P v d.A. ondanks, of wellicht wégens dit gebrek aan een diepgaande visie op het wezen en de bestemming van de mens zo gemakkelijk in de onpersoonlijke staatsmachine stelt, zijn op zichzelf hinderpalen op de weg naar een maatschappij, die de eisen van het Evangelie ernstig neemt. Het meest in het oog springende voor beeld hiervan werd gisteren in ons blad belicht. Het is dé socialistische gedachtegang achter de woningbouw- politiek met haar funeste gevolgen voor het gezinsleven. De katholieke werkgemeenschap in de P.v d A. moge opmerken, dat niets in het P.v d..A.- beleid in strijd kwam met de christe lijke zedenwetten en de Openbaring, maar op het terrein der volkshuis vesting om ons daartoe kortheids halve te beperken had zij alle reden een groot vraagteken te zetten achter haar eigen stelling. Hier vertoont zich immers in extreme vorm hoe de menselijkheid der samenleving geruis loos bedreigd wordt. AAR wórdt de apostolaatsgedach te zoveel meer gediend door een partijen-structuur als van de P.v.d.A.? In de verantwoording van de politieke „doorbraak"-christenen wordt enerzijds steeds gewezen op het apostolische élan der ..pioniers" (zij zelf), anderzijds op de schrikbarende geloofsafval onder de grote massa Dit laatste verschijnsel stelt ons allep inderdaad voor een huiveringwekken de verantwoordelijkheid. Maar wij hebben nimmer kunnen inzien, hoe men ter bestrijding van dit verschijn sel de ontzaglijke verantwoordelijk heid op zich durfde te laden van een doelbewust afbreken van de confessio nele verbanden op staatkundig en sociaal terrein, terwij] men tegenover de mysterieuze kanker der geestelijke onverschilligheid dan niets méér plaatst, dan een andere politieke partij en een andere vakorganisatie, die zelf even hard met de geestelijke en maat schappelijke onverschilligheid van hun „papieren leden"-massa te kampen hebben. Wij geloven niet zo hard in zuiver politieke mogelijkheden om het proces der onkerkelijkheid te keren. En wij vermogen evenmin in te zien hoe juist een doorbraak van de ene politieke partij naar de andere, van de ene vak bond naar de andere, ook maar bij benadering de oplossing voor dat ge weldige probleem zou kunnen beteke nen. Wij zien wél. dat door die door braak eens te meer levenssferen wor den verbroken, met alle zo vaak reeds geconstateerde gevolgen van geeste lijke ontworteling van dien. Wij geloven echter wél in het nim mer verdwiinend regeneratie-vermo gen van de Kerk zelf. die als wij goed zien in Nederland meer en meer de weg der openheid opgaat en de anders denkenden poogt te ontmoeten, niet in hun nereferie maar in hun diepste geestelijke kern. Maandagmorgen heeft de H. Vader in de zaal der Zegeningen van het Vati caanse paleis de deelnemers aan hei veer tiende congres van de Internationale Unie van Uitgevers ontvangen Zii hadden hun vergadering in Florence gehouden, maar de laatste dag waren zii voor de sluiting naar Rome gekomen. Naar hei K N P meldt zeide de H. Vader o.m. tot hen: „In de tegenwoordige beschaving vormt het boek een der voornaamste versprei dingsmogelijkheden van de ideeën Zelfs voordat het kind naar school gaat. krijgi het al prentenboeken in handen, waarvan de herinneringen hem dikwijls zijn hele leven zullen vergezellen. Men besteedt derhalve grote aandacht aan deze ™aruer om het, kind op te voeden. De heldere ogen van het kind ki]ken naar de mooie prentjes, opdat zijn hart en zijn geheugen zich met schone geschiedenissen kunnen vullen, die aan de capaciteiten van zijn leeftijd aangepast zijn Waarom zou men zoals men voor hem gefantaseerde ver haaltjes maakt vol illustraties en com mentaren dan ook voor hem niet enige zo wonderlijke passages uit de Bijbel in beeld brengen en van toelichting voor zien? De Bijbel immers is de schatkamer van de mensheid en van de dichtkunst" De jonge mensen zo zeide de H Vader zullen zich wat de lectuur be treft, niet alles kunnen veroorloven Ook al zijn zij niet-katholiek en kennen zii niet de stem der Kerk. dan zal toch de natuurwet hun niet toestaan zonder ern stige reden kennis te nemen van de men selijke ondeugden, waarvan sommige wer ken trieste getuigenissen seven Het boek bevindt zich in de etalage en wordt daar uitgestald als een gewone koopwaar De lezer kan daaruit naar eigen willekeur (Advertentie) Endocil, de nieuwe, hormoonhou- dende crème, ontsluiert de schoon heid van uw huid. Het in Endocil aanwezige hormoon maakt uw huid weer gaaf, zacht, mooi. Reeds na 3 weken kunt u de verbetering con stateren. Gebruik Endocil ook als basis voor make-up of .poeder, hormoonerême van Organon Per tube f 2.90 een keuze maken, op grond van de titel van de belofte van de omslag, van de serie, van de schrijver, soms ook. maar dat is maar zelden, alleen afgaande op de naam van de uitgever. Want Goddank zijn er nog huizen, die niets drukken zon der te voren er zeker van te zijn. dat alles gewaarborgd en goed is Maar in het al gemeen is de lezer slecht op do hoogte van de bedoelingen van de schrijver De eerbied van de lezer voor de waar heid enerzijds en het zedelijk gedrag an derzijds, legt aan de uitgevers de plicht op ernstig hun verantwoordelijkheid te beseffen, wanneer zii met moderne hulp middelen om op de openbare mening druk uit te oefenen, een werk het licht doen zien. dat, de geesten zo gemakkelijk kan beïnvloeden. In feite zijn het alleen maar de mees terwerken, die een schitterende ontvangst hebben, maar de grote hoeveelheid van werken is slechts gekenmerkt door het feit, dat zjj aan de onbekende of onbe stemde verlangens van de massa beant woorden. Er zijn er, die deze zonder enige scrupules exploiteren, maar een man van eer zal zich daar in alle ernst wei voor wachten. Velen stellen zich tot taak slechts ccn eervolle en positieve werk zaamheid te verrichten: vele gezonde en moedige initiatieven worden met succes bekroond. De uitgevers kunnen de bron zijn van sociale geestelijke en intellectuele bewe gingen en met hun uitgaven-series, welke in deze tijd zo actueel zijn. zich verbinden met de uitstalkasten en met de bibliothe- wen om aldus een vreedzaam leger te vormen, dat tracht de mensen te wapenen tegenover degenen, die slechts ernaar streven hen te exploiteren en voor goed te onteren. De grootste oorspronkelijkheid van een uitgever zal hierin bestaan dat hii bewijst, dat het oubiiek het meest be hoefte heeft aan wat schoon, goed en waar is. dat hij ontdekt en aanmoedig' al degenen, die gevoelig zijn voor en in staat te beantwoorden aan de behoefte der zielen en tenslotte dat hij weet te voldoen aan die behoeften door hen onder de meest schitterende en mees' degelijke vorm het geestelijk voedsel aan te bieden, dat voor altijd waarde bezit. Wij menen, dat dat uw ideaal moet zijn en wij zijn ten volle overtuigd van uw ijveren daarvoor. Het Pa rij se avondblad „France-Soir" meldde gisteren i, een bericht uit Wenen, dat partijsecretaris Kroesjtsjef kort geleden in Moskou tegenover een klein aantal Sov.jet-leiders heeft ver klaard, dat wijlen maarschalk Stalin posthnum berecht zou moeten worden wegens misdrijven, die hij tijdens zijn le ven zou hebben begaan. Kroesjtsjef zou dit hebben gezegd in een tweede rapport over „de zaak-Sta- lin". dat hij zou hebben uitgebracht na de twijfel en tegenkanting, die was ont staan na zijn eerst? rapport, dat hij in diende op het in februari j.I. gehouden twintigste congres der Sovjetrussische communistische PaI"9i- „France-Soir" schrijft in een onder „copyright" gepubliceerd artikel o.m „Kroesjtsjef heeft gezegd, dat de door Stalin gepleegde misdrijven een berech ting. zelfs na zijn overlijden, rechtvaar- digen". Met name zou hierbij ook de kwestie, „dat Stalin zijn tweede vrouw Nadejda Alilojefna, in het begin van de laren dertig heeft vermoord, moeten wor den uitgemaakt Mevr. Stalw had gepro testeerd tegen de terreur, die onder sta tins bewind in de Sovjet-Unie werd uit geoefend. Voorts had zij zich uitgespro ken tegen de massale wegvoering van Russische boeren gedurende Stalins cam pagne om het land te onteigenen en het in eigendom te geven aan staatsboerde rijen. Stalin kreeg toen een aanval van razende woede. Hii schoot eerst met een revolver op Nadejda en vervolgens wurg de hij „haar". Volgens „France-Soir" zou Kroesjtsjef in zijn tweede rapport ook afstotende na dere bijzonderheden hebben medege deeld over Stalins particuliere leven Speciaal in zijn laatste levensjaren zou den tai van minderjarige meisjes het slachtoffer zijn geworden van Stalins sa disme Beria zop hierbij de nodige „goe de diensten" hebben verleend, hetgeen hij Het Tweede-Kamerlid de heer Krol heeft onlangs schriftelijk gevraagd, of mi nister Van Thiel bereid is, op voorwaarde, dat de stakende bevolking in de Ambone zenkampen de arbeid onmiddellijk hervat, zijn medewerking te verlenen, opdat in verband met de in het leven geroepen „zelfverzorgingsregeling" alsnog een be hoorlijk overleg met de hierbij betrokken organisatie der Ambonezen kan plaats vinden. Minister Van Thiel heeft hierop thans geantwoord, dat bij hem steeds de bereid heid heeft bestaan met de besturen van de Ambonezenbelangenorganisaties be hoorlijk overleg te plegen. De wijziging in de verzorging der Ambonezen werd door de minister reeds aangekondigd bij de behandeling van de begroting voor 1955 van zijn departement in de Eerste Kamer. Met de bouw van de gezinskeu kens in de woonoorden werd onmiddellijk daarna een aanvang gemaakt. De belan genorganisaties van de Ambonezen waren öus ruim een jaar vóór de invoering der hoogde rZ°rgingSregeIing" daarvan °P de „,Tte„ïï'n'?'er ',eeft het vcrzorgingsbeleid .lan*eliik kunnen stellen van de in- i "1™"F. der besturen. Indien bctreffen- «n n,B dcr regeling bji bestu- r bestaan, is hij bereid de betrokken besturen te ontvangen ter toe- lichting en bespreking dezer bezwaren. De minister verbindt hieraan echter de voor waarde, dat van de zflde dier besturen geen aansporing mag worden gegeven tot tegenwerking van, noch medewerking mag worden verleend aan een onverant woord optreden tegen het verzorgingsbe- leid. De minister heeft reeds een afvaar diging van een groepering ontvangen en aan een andere groepering, do CRAMS, een onderhoud toegezegd. vóór zijn terechtstelling, bekend zou heb ben „France-Soir" meldt voorts, dat Kroesjtsjef in zijn tweede rapport over de zaak-Stalin een nieuwe omschrijving gaf van de binnen- en buitenlandse poli tiek der Sovjet-Unie sinds de aanvaar ding van het beginsel van de gemeen schappelijke leiding. „Dit gedeelte van het rapport heeft tevens ten doel de ongerustheid, die de nieuwe politiek van Kroesjtsjr' en Boel- ganin teweeg bracht onder de communis tische leiders die onder Stalins bewind werden opgeleid, weg te nemen", aldus „France-Soir". Binnenkort zal op de Kapellenmarkt te Brussel een standbeeld worden opgericht van de Vlaamse schilder en graficus Pie ter Bruegel (15251569). Het gebeente van Pieter Bruegel rust in de Kapellekerk doch de juiste ligging is onbekend. Deze schilder van het Vlaamse volksleven uit de zestiende eeuw woonde in de Hoog straat, het centrum van de volkse Marol- [enwijk. waar zijn nagedachtenis nog ieder laar door duizenden Brusselaars wordt ge vierd. Van zaterdagavond 16 tot zondagavond 17 juni wordt op het vroegere jamboree terrein Teylingerbos te Vogelenzang de grote tweejaarlijkse diocesane bijeen komst van leidsters en leiders van de Katholieke Verkennersbeweging uit de bisdommen Haarlem en Rotterdam gehou den. Op de eerste dag van deze Koempoelan staan onder meer op het program een zeeverkennersdemonstratie, een kamp vuur met pantomime-spel en 'n lichtpro cessie. Zondag is er een H. Eucharistie viering met processie en toespraak van de diocesaan aalmoezenier, een sessie van dr. G. Jansen op de Haar, voorzitter van de Katholieke Jeugdraad Nederland en een groepsbespreking. Zondagmiddag neemt de diocesaan com missaris ir. E. F. E. Bongaerts, na bijna 20 jaar deze functie te hebben vervuld, afscheid. Het is waarschijnlijk voor de laatste maal. dat voor het thans gesplitste bisdom Haarlem één Koempoelan wordt gehou den. Boven Hilversum ontlastte zich gister morgen een zeer zware en langdurige re genbui, die af en toe de omvang had van een kleine wolkbreuk. Het gevolg was. dat het laag liggende centrum der ge meente zoals steeds fn dergelijke abnor male gevallen, in korte tijd onder water kwam te staan- De verkeerstunnels onder de spoorliin stroomden vol en de strater in het centrum werden riviertjes Ook 1i- kelders liepen vo] en de rioleringsputteri begonnen water terug te geven in plaats van op te nemen Het verkeer, dat omstreeks kwart over twaalf zeer druk werd, werd volkomen ontwricht. Het duurde ruim een uur voor dat de ernstige gevolgen van de regenva waren overwonnen. Het legen der tunnels zal echter m- tijd in beslag nemen. Het hoofdbestuur van de R. K. Art senvereniging heeft 9 juni in Arnhem een algemene vergadering belegd, die bedoeld was als inleiding op het ko mende Internationale Katholieke Art sencongres. dat in september a.s. te Seheveningen zal worden gehouden over hetzelfde onderwerp Ook in an dere landen worden dergelijke voor besprekingen georganiseerd. Verheu gend was het dat ook zoveel juristen en de voorzitter van de St.-Adelbert- vereniging aanwezig waren. De eerste inleider, mr. dr. J. F. M. Eras, ladsheer van het gerechtshof te 's-Her- (enbosch begon met punten van over nkomst en verschil van de twee betrok- A. van Dalsum NIJMEGEN, maandag. A] tweemaal heeft Albert van Dalsum „Mariken van Niou- meghen" op de Nij meegse Orote Markt in vertoning ge bracht. Beide ma'en, in 1933 en in 1950, speelde hijzelf de rol van Moenen, de dui vel. Bij Je opvoerin gen in juli a.s. waar waarmee Nijmegen haar eigen aandeel neemt aan het Hol land Festival, zal van Dalsum als regis seur optreden. Hij heeft daarbij, in te- gensteling tot de vo rige malen, de beschikking over de ho mogene groep van een beroepsgezelschap. De hoofdrollen zullen namelijk worden vertolkt door acteurs van het Arnhemse gezelschap ..Theater". Mia Goossen speelt Mariken Frans van der Dingen Moenen, Jenny v Maerlant de Moeye Richard Flink oom Gjjsbreght. In het wagenspel dat Mariken? bekering van haar losban dig leven met Moenen inleidt, spelen Ad Noyons, Elise Hoomans en Robert de Vries resp. de (zwijgende) Christus. Ónze Lieve Vrouwe en Masscheroen De paus, bij wie Mariken haar biecht spreekt wordt vertolkt door Henk Schaer, terwijl de gevoelige Prologhe, dat meesterlijke rolletje van Frits van Dijk in 1950, thans door Gerard Hartkamp wordt gezegd. „Theater" zet met deze opvoeripgen de prile traditie voort van een Nederlands stuk op het Holland Festival, een ..tradi tie" die dateert van het vorig jaar toen „Herodes'' van mr. Abel Herzberg werd gespeeld. Trouwens, over prille tradities gespro ken. ook de gemeente Nijmegen speelt met het woord traditie. Men hoopt iedere vijf jaar deze „Mariken". en dan liefst in de Festival-maand. op dc Markt voor het Waaggebouw te gaan opvoeren Evenals in 1950 zal een groot aantal amateurs onder regie van Henk Kramer de massa-scènes een Nijmeegse markt een dr nkgelag :n Antwerpen en het pu bliek bjj het wagenspel voor zijn reke ning nemer,. „Juist dit samengaan van het beroepstoneel met amateurspelers" aldus Van Dalsum- „lokt mij bijzohder aan om dit juweel der middeleeuwse li teratuur hier in Nijmegen te gaan spelen. Het beroepstoneel immers raakt wei eens te zeer verwijderd van de gewone mens. In de verbondenheid van de inwoners met dit spel van de stad Nijmegen is iets te rug te vinden van de oude gemeenschaps kunst." Behalve de massaseènes zijn er ook en kele danstaferelen. Zij worden verzorgd door actrices van „Theater" onder leiding van mevr Do van Dalsum. Geheel nieu we kostuums zijn ontworpen door de Arn hemse costumier van Doornik. Enkele muzikale achtergronden zijn bewerkt mar gregoriaanse en oud-IIollandse me lodieën door Arnold Martens. De voorstellingen vinden plaats op 1, 2, 3, 7, 8 en 9 juli a.s. met als reservedata voor eventuele meteorologische tegenslag 4 en 10 juli. Het is te hopen, dat Nijmegen bij de Mariken-npvoeringen beter weer treft dan op de dag waarop men de pers van een en ander op de hoogte stelde. Ook is het te hopen, dat Mariken ge spaard zal blijven voor de feestverlich- tingsroes, die Nijmegen steeds tegen de maand juli bevangt. En die zich dit jaar manifesteert in grote ruitvormige licht- steliages die als witte telramen in de stadsplansoenen staan Mogelijk zijn zij als feestverlichting doelmatig. Maar bij daglicht vormen zij een bepaald onfraaie toevoeging aan het Nijmeegs natuur schoon. (Van onze correspondent) WENEN juni. lijdens het afgelopen weekeinde op zaterdagavond, toen de duisternis was ge vallen werden op de Weense Ra'.haus- Platz. tegenover de wit.schitterende voor gevel van het nieuwgebouwde Burgthe ater de schijnwerpers ontstoken en schet terden feestfanfares de „Wiener Festwo- chen in. Het zijn dp eerste feestweken in een vrij Oostenrijk vrij niet alleen voor de Oostenrijkers zelf, maar vrij ook voor alle bezoekers uit de vrije wereld De Weense feestweken staan dit jaar in het teken van het Mozart-jaar. Deze week is in Wenen ook de „inter nationale filmwetenschappelijke week" gehouden, welke ditmaal gewijd was aan de muziekfilm. Ter gelegenheid daarvan wordt in de Zedlitz-zaa] de tentoonstelling „20 jaar Oostenrijkse film" gehouden. Bovendien werd hier de première gedraaid van een 4000 meter lange smalfilm „Alpensym- "honie", vervaardigd naar een symfo nisch gedicht van Richard Strauss. Maandag begon in de gerestaureerde grote zaal van de Academie van Weten schappen het internationale muziekcon- gres, dat grotendeels gewijd was aan Mo zart, zijn tijd en zijn tijdgenoten. Er ston den op de lijst niet minder dan 146 spre kers uit 25 landen ook uit Oosteuro- pese landen uit India en Japan. In de grandioze goud-glinsterende zaal van de Mr kverein wa« de zondag tevoren het openingsconcert van het Mozart-feest door dr. Karl Böhm gedirigeerd. Intussen is al enige tjjd geleden de grote Mozarttentoonsteiling geopend, die is ingericht in dc Pronkzaal van de „Na- tional-bibliotheek" de Vroegere keizer lijke bibliotheek. De koepelzaal is wel licht de schoonste bibliotheekzaal ter wereld een meesterwerk van Fischer von Erlacli. Zij straalt nu weer in nieuwe Pracht, na een restauratie die twe„ en een half miljoen schilling heeft gekost, maar waaraan Wenen nu één van de Plaatsen te danken heeft, waar men wel het beste de sfeer van de grote tijd van de vroegere Habsburg-hoofdstad kan Proeven. De tentoonstelling, „Mozart- Wcrk en Tijd", is naar de vijf levens- Perioden van Mozart, gesplitst fn vjjf sec ties en sluit met de voortzetting van M0- zarts werk door zijn grote tijdgenoten en navolgers. Haydn cn Beethoven ter wijl zij gelijkertijd ook nog iets ver telt over het 'ot van Konstanze, Mo. zarts echtgenote, en zijn zoons. In dezelfde koepelzaal vond in de acht tiende eeuw het door G. van Swieten de zoon van de uit Leiden naar Wenen gekomen arts, die in zo'n hoog aanzien by Maria Theresia stond gearrangeer de concert plaats, waarvoor Mozart over eenkomstig de Weense smaak van dat ogenblik de werken van Hande] bewerk te. Ter gelegenheid van de feestweken maakt Wenen het zijn buitenlandse be zoekers bijzonder gemakkelijk. 564 rood witte wimpels zijn als blikvangers ge hesen op de bezienswaardige gebouwen. Voor alle gebouwen, die in een of ander artistiek of muzikaal opzicht, een roI spe ien in het kader van wat de feestweken bieden, is een grote „W" in Oostenrijkse kleuren - het symbool van de fees;we ken opgesteld Alle monumenten van de stad Zijn trouwens voorzien van klei ne borden, waarop in het kort de bijzon derheden van het monument staan ver meid. De buitenlandse bezoeker want in Wenen blijft niemand lang een „vreem deling" behoeft aldus geen VVV-gids. Hu kan intussen ook nog gebruik ma ken van een kleine brochure. „Een stad stelt zich voor", die een beschrijving geef( van alle bezienswaardigheden van de kerken „Am Hof" tot aan het Hof- mannstahislot in het stille Rodaun toe. Het meest merkwaardige is nog dat dit gidsje menig plekje aanwijst, dat zelfs een echte Wener nog onbekend is. Wat biedt Wenen tijdens de feestwe ken? Grote concerten met wereldlijke en kerkelijke muziek, premières in de ver scheidene theaters, gastopvoering van buitenlandse gezelschappen. Het Praags en het Berlijns Filharmonisch Orkest, hef stedelijk orkest van Leningrad en het Amsterdamse Concertgebouw-orkest zul len spelen. Mannen als Karajan, Mainardi, Van Beinum en Krips zullen het dirigeerstok je zwaaien. Zelfs in de voorstadjes van Wenen zijn tentoonstellingen georgani seerd. En, op grotere afstand van Wenen, heeft hef Prachtige Stift Altenburg by Horn (Neder-Oostenrijk) na een restau ratie, die tien jaar heeft geduurd, zijn poorten geopend voor hen, die er in een betoverend-schone architectonische om geving willen genieten van de expositie „Barokkunst van dp kloosters in Waid- viertl" (Altenburg, Zwetll, Geras), die ongekende schatten toont. ken recbtsobjecten: arts en patiënt, aan te geven Beiden zijn levende persoonlijkhe den met onaantastbare rechten en vrije wil; een mengsel van tijd en eeuwigheid Doch de contrasten zijn niet minder groot: gezond tegenover ziek; deskundig tegenover niet-wetend: de een preten deert hulp te kunnen geven en de ander snakt naar uitkomst: vertrouwen opeisen tegenover vertrouwen geven. De mens heeft niet de vrije beschikking over zijn lichaam maar heeft er alleen het vruchtgebruik van. De mens heeft recht op leven en dit moet gerespecteerd wor den. Wanneer de arts het volle vertrouwen eist van zijn patiënt dan moet hij ook de gelegenheid geven aan de patiënt om dit onder vier ogen te geven. Daarom moet de medicus er voor waken geen mede deling aan derden te doen van hetgeen hem als geheim en vertrouwelijk ter ken nis is gekomen. Het beroepsgeheim kan door toestem ming van de patiënt niet worden opgehe ven Dit motiveert spreker op verschillen de gronden. Op de eerste plaats kent de patiënt de omvang niet van hetgeen het beroepsge heim. ook voor zijn persoon, omvat. Óp de tweede plaats dient het beroepsgeheim niet alleen het particuliere belang van de betrokken patiënt, maar ook het algemeen belang, dat men zich in vertrouwen on der behandeling van een arts kan stellen Vervolgens zouden er zich omstandighe den kunnen voordoen, waarbij het niet geven van deze toestemming ten nadele van de patiënt zou worden uitgelegd Voorts zou de medicus in elk geval sub jectief beslissen en ook te goeder trouw vergissingen maken. Daarom is het alge meen belang belangrijker dan het indivi duele belang bij het beroepsgeheim, dat steunt op het 8ste gebod. Wie vertrouwen eist moet onafhanke lijkheid garanderen; dus geen vrijheids beperking in voorschriften. Het vertrou wen eist ook oprecht zijn en derhalve mag de arts zich niet door een verkeerd medelijden laten leiden en zwiigen als eeuwige dingen op het spel staan. Het vertrouwen eist deskundigheid en het op peil houden ervan, evenals een redelijke ou'iiiage. Wie hulpverlening pretendeert moet deze ook verschaffen, hetgeen niet bete kent dat de arts de genezing moet garan deren maar wel zijn inspanning, dus het zichzelf geven naar wat in conereto billijk en redelijk is. Hii is ook verplicht om de resultaten van de medische wetenschap toe te passen, terwijl hi.i voorts de gods dienstige overtuiging van zijn patiënt niet uit het oog mag verliezen. Het vertrouwen eist ook het vermijden van een kwetsen van een natuurlijk schaamtegevoel en het vermijden van de indruk dat de patiënt een nummer is en geen mens. hetgeen zowel door de tech nische hulpmiddelen als door een mate rialistische levenshouding en door bio- fvsisehe vondsten in de hand wordt ge werkt. Na nog diverse kwesties besproken te hebben stelt spreker als het belangrijkste dat de behandelende arts altijd moet na laten elke ingreep, die opzichzelf ongeoor loofd is De patiënt kan geen toestemming geven tot iets wat opzichzelf ongeoorloofd is: derhalve geen abortus, geen euthana sie. geen niet-medisrhe sterilisatie, geen kunstmatige inseminatie. De praktijk van de regel, dat het doel de middelen niet heiligt is geen schijn heiligheid. zoals het vorig jaar te Parijs werd verkondigd. Dit geldt ook builen de moraal en met name op wettelijk gebied Juridisch is de verhouding patiënt-arts een overeenkomst maar dit verplicht juri disch ook tot wat uit de aard van de over eenkomst voortvloeit. In theorie klopt het. doch de praktijk hapert nog al eens Zo kan men zeggen, dat abortus in som mige gevallen oogluikend wordt toegela ten als gevolg van het misleide geweten Paus Pius XII heeft herhaaldelijk in toespraken erop aangedrongen, dat het een en ander zowel nationaal als inter- naiionaal wordt vastgelegd. Spreker ein digde met deze woorden tot de artsen: alleen langs deze weg is te verkrijgen het recht uw plicht te doen. Hierna behandelde dr. J. B Stolte. di recteur van het St-Elisabeth Ziekenhuis te Tilburg als tweede Inleider hetzelfde onderwerp. Het behoeft geen verwonde ring te wekken dat de Paus aandrong om de problematiek van de wettelijke rege ling van de gezondheidszorg ter hand te nemen. Ziekte is tegenwoordig niet meer een kwestie voor de enkeling alleen om dat ziekte tegenwoordig ook een sociaal gebeuren is. Men spreekt van: „socialisa tion de la maladie". Het verzekerings wezen en de sociale wetgeving hebben dit een bepaalde vorm gegeven. Met de groei van de mogelijkheden in de geneeskunde groeide het besef, dat alle onderdanen van de Staat moeten kunnen beschikken over deze mogelijkheden van gezondheidszorg nu de geneesbaarheid van zoveel ziekten vergroot is. We zien de laatste decennia de preventieve en sociale geneeskunde opkomen, waarvan men zich kan afvragen of het wei geneeskunde is. Hef streven naar sociale zekerheid heeft grote invloed gehad op de problematiek: arts en recht. Terwijl de Staat toezicht houdt op het handelen van de artsen en vérantwoordeliik is vóór het opleidings peil zien we dat de organen van de so- riale zekerheid de specialistenoplelding regelen. Door de sociale zekerheid is controle nodig om fraude uit te schakelen waar door het beroepsgeheim in de knel komt. Het beroepsgeheim is niet meer absoluut door de sociale geneeskunde. Men kan niet meer volstaan met alleen alles op he' geweten van de artsen te laten neerkomen, nodig zitn richtlijnen voor het geneeskundig handelen. Tussen apert goed en apert kwaad ligt de grens wat God wil en niet wil. Plichtenleer en wetten zijn niet voldoende doch zijn on misbare hulpmiddelen van het geweten. Het medisrh recht is In diverse landen versehillend. Zo mag de behandelende arts in Nederland als hij als getuige ge dagvaard wordt, slechts spreken als het geheim niet geschaad wordt. Engeland kent echter dit verschoningsrecht niet, terwij1 Noorwegen juist een soort spreek- olieht hppft tn Frankrijk mag de arts ook niet snrekon behalve ter verdediging van een nniuiste behandeling. Wordt de arts ais deskundige gehoord en niet als behan delend medicus dan ligt de zaak geheel anders. Door het toenemend verkeer gaan de verschillen in medisch recht moeilijkhe den geven Door bilaterale verdragen zijn de geneeskundige vraagstukken rond de grensarbeiders te regelen, evenals de er kenning van bet artsdiploma. wat vooral in hef kader van de militaire geneeskunde van helang is Dan bestaat er tegenwoordig de verant woordelijkheid voor de mensheid: waar ook ter wereld nood bestaat deze lenigen. De wereldgezondheidsorganisatie e.d. zijn trefpunten om internationaal medisch recht te helpen funderen. Moeiljker zijn daarbij de taalverschillen die vooral be- gripsyerschillen zijn. Het schijnt dat bij katholieken minder internationale taal moeilijkheden ziin door een meer gelijk gestemd begrip Daarom kan het komend congres des te meer vruchtbaar werk le veren. Bij een vergelijkend onderzoek bleek, dat de Staat bij een goede organisatie van de geneeskundige professie minder ver gaat met ordening dan wanneer deze on- "oldnende is. Onlangs wees prof. v. d. Ven er op. dat alleen effectief groepsrecht en groepsdwang een ingrijpen van de Staat kan voorkomen omdat dan de Staat kan volstaan met de groep de nodige rug gesteun ie geven Het werkelijk vrije be roep het beste klimaat voor het uit oefenen van de geneeskunde kan dan het beste verdedigd worden tegen de alles aan zich trekkende Staat. De levendige discussie maakte de mid- dap tot een geslaagde voorbereiding van het congres. Onder dagtekening 8 juni 1956 is ver schenen Staatsblad nr. 281, houdende de wet van 31 mei 1956 inzake een algemene ouderdoms verzekering. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. de heer J. G. Suurhoff, heeft gistermorgen enkele van zijn naaste mede werkers bij de voorbereiding en de tot standkoming van de wet algemene ouder- domsverzekering ten departemente ont vangen. Minister Suurhoff heeft bij deze gelegenheid aan de heren J. Berger en mr. A. Grosheide mededeling gedaan van hun benoeming tot Officier in de Orde van Oran.ie-Nassau en hun de bij deze onderscheiding behorende versierselen uit gereikt. Gisteren is te Amsterdam, de trekking gehouden van de nationale loterij 1956 ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. De eerste en tweede prijs luxe automo biel zijn gevallen op resp. no. 84894 en no. 226769 de derde prijs een scooter op no. 135413. biet een gevolg van diplomaten is dr. Konrad Adenauerde Westduitse Bonds kanselier, aangekomen op het New Yorkse vliegveld Idlewild, om in de V.S. o.a. met John Foster Dulles besprekin gen te voeren. Dr. Adenauer zal door de universiteit van Yale een eredoctoraat worden aangeboden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3