In Amsterdam werd nog geen definitief besluit genomen Dr. Drees: elke partij heeft wel jeugdige heethoofden Excyn?2 c Enige voorstellen tot vereen voudiging belastingwetten vrijwel gereed Nederland kweekt veel maar eet weinig champignons de ehnd D K Het sprookje van Zo NU DAN Een gelukkige Engelse familie In één nacht Sun balm Vermanende woorden van KAB-bestunrder op door EVC georganiseerde vergadering „Maar anderen willen ons beletten in het zuiden te komen" en IN DEN HAAG EéN DAG STAKING Rekenkamer ontdekte font van half miljoen In Vorden heerst een onbekende ziekte in Truman arriveert donderdag - Brabant steunt Jan van Eyck Academie M.v.A. Algemene Wet Rijksbelastingen Subsidie voor weten schappelijk onderzoek DINSDAG 12 JUNI 1956 PAGINA 4 Wij zijn jong en een heleboel meer Ernstige vermaning „In overleg met Rotterdam Monopolie van de K.V.P. Als de oude S.D.A.P Vandaag pro tes t demons trade In Groningen en Delft Te veel stookolie berekend BESMETTELIJKE ZIEKTEN Op bepaalde dagen ROLSCHAATSSTRATEN IN APELDOORN Slachtoffers vooral onder de jeugd Ontvangst op Soestdijk BELGISCHE DOUANE VROEG NIET-VEREIST DOCUMENT WIELRENNERS SMOK- KELDEN BOTER Gevangenisstraf en geldboete Af - Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Bennies! Nota van ivijziging Te late indiening aangifte biljetten Uw handen gaaf en zacht Peter Selie Oorspronkelijk detectiveverhaal door JORIS JORlSSEb (Wordt vervolgd). Vijf teelten Tweehonderd kwekerijen (Vervolg van pag. 1). (Van onze Amsterdamse redactie) De ruim 2500 bouwvakarbeiders in Am sterdam, die gistermiddag in de massa- vergadering in de ApoIIohal bijeen kwa men om zich te beraden over de vraag of er gestaakt zou worden, nu hun eisen, ni de uitbetaling van de 3% ineens en een loonsverhoging van 6%, niet volledig zijn ingewilligd, konden nog niet tot een defi nitief besluit komen Hoewel de stemming geladen genoeg was om de verwachting uit te spreken dat de bouwvakarbeiders in Amsterdam het voorbeeld van hun Rot terdamse collega's zullen volgen, is men gistermiddag na drie en een half uur ver gaderen niet verder gekomen dan de ver kiezing van een actie-comité, waarin zit ting hebben maar liefst 18 EVC-leden en verder 4 NVV-ers, 2 KAB-ers en 1 OVB-er, in totaal 25 man dus. Vanochtend zou men opnieuw onder leiding nu van dit comité in de Apollohal de bijeenkomst voortzet ten. Wordt inderdaad tot staking besloten, dan zal waarschijnlijk vrij algemeen het werk .neergelegd worden. Amsterdam telt ongeveer 10.000 bouwvakarbeiders. De vergadering van gistermiddag was georganiseerd door de ABWB, een onder afdeling van de EVC. Als voorzitter trad op, de heer F. Eberhard, secretaris van de ABWB, die opmerkte, dat het geduld van de bouwvakarbeiders nu ten einde is. De voorzitter van de ABWB, de heer A. Korlaar, die ook in het actiecomité geko zen werd, betoogde in zijn inleiding, dat en voor E P.v.d.A. heeft voor de jonge onervaren kiezer, die morgen het eerst de gang naar de stembus maakt, een pamflet opgesteld, dat tot le ring en vermaak moet dienen. Naar ik meen meer tot het laatste dan tot het eerste, want men kan veel van de Ne derlandse jeugd zeggen, maar het heeft alle donders gauw door, of ze recht door zee wordt benaderd, of met platgetreden populariteit wordt gepaaid. En het onder havige geschrift is zo'n voorbeeld van ge maakte familiariteit en onoprechtheid, dat ik er een klein idee van wil geven. Aan de voorzijde van het bewuste pa pier prijkt een zo op het oog deerlijk ver liefd paar, dat elkaar omstrengeld houdt alsof het reclame moet maken voor een fel-realistisch drama in celluloid, spe- i lend in een gore havenwijk. Die vergelij king dringt zich wel heel erg op aan de lezer, want er staat nog een ander plaat je, waarop twee nozems, de sigaret losjes op de Nieuwendijkmanier in de mond. Men zou nu als bijschrift in elk geval eveneens iets filmisch verwachten, zo in de geest van „Het jonge fruit" of „De nozems zijn vermoeid", maar men komt bedrogen uit. Wij zijn jong en wat zou dat, staat er eenvoudig. De P.v.d.A. moet dus het volgende beeld van de Ne derlandse jongeren hebben. Zij zijn of he vig verliefd dat zijn ze gelukkig inder daad ZO NU EN DAN of ze zijn het niet en dan banjeren ze door de stViat. met sigaretjes in de mondhoek en goed kope brillantine ln het haar. Er is ook de mogelijkheid nog dat de jongeren op het manifest zich verontschuldigen dat zij zo innig minnekozen wij zijn nog zo jong, dat gaat wel over maar het is toch niet zo netjes, om je vrouw later minder aardig te vinden en omhelsink- jes na te latenook niet voor P.v.d.A.- ers. Het Is erg moeilijk en het zal wel erg diepzinnig zijn, wat de P.v.d.A. heren heb ben willen zeggen, nog diepzinniger dan de radio-commentaren op de vergevorder de zaterdagavond. Maar de keerzijde zou wel uitkomst brengen voor mijn verwar de brein dacht ik, en gulzig draaide ik het pamflet om. Slechts de propagandaleiding van de P.v.d.A. zal in staat zijn de verbazing te schetsen, welke toen bezit van mij nam. In plaats van vrolijke makkers-komt-de- aard-ligt-open prentjes en tekst, staarden twee enigszins gelaten en gebrilde heren de wereld in, waarvan de jongste de vijf tig reeds ruim gepasseerd was. Bovenaan de positie van de bouwvakarbeiders reeds jarenlang een aanfluiting is, dat er een loonc'naos heerst in de bouwnijverheid, dat de EVC tegen vrije loonvorming is en dat de samenwerking tussen het NVV en de confessionele bonden schadelijk zijn voor de arbeiders. De verbetering in de secon daire arbeidsvoorwaarden en de overeen stemming over 3% verhoging van de loon- basis achtte hi.i niet genoeg en hij schilder de de bouwpatroons af als „Zwarte Pie ten", die met roe en gard in de hand de lonen van de werknemers willen verlagen Hij gaf toe. dat er „Zwarte lonen" worden betaald, want hij sprak van een poging van een aantal Amsterdamse bouwpatroons om de officiële lonen en tarieven te gaan uitkeren. „Met alle ten dienste staande middelen zullen wij deze patroons tot de orde weten te roepen en nog vóór zater dag zullen zij dan wel eieren voor hun geld gekozen hebben", zo riep hij uit. De schuld voor de verlenging van de woning ellende. veroorzaakt door een staking, wierp hij uitsluitend op de werkgevers en de regering. In tegenstelling mef dit betoog stelde de heer T. Nijhuis, voorzitter van de Kath. Bouwvakarbeidersbond „St.-Joseph", on derafdeling van de KAB. hierna hij kon zijn speech praktisch ongestoord uitspre ken dat de erkende bonden wel heil zien in de vrijere loonvorming. „Dit biedt ons de mogelijkheid om tot reorganisatie van de loons- en secondaire arbeidsvoorwaar den te komen", zo zei hjj, erkennende dat de bonden tijdens hun onderhandelingen op heel wat moeilijkheden bij de werkge versorganisaties zijn gestuit. „Wij zijn ech ter nog niet aan het punt gekomen om te zeggen: verder kunnen wc niet en nu maar staken!", zo maande hij ernstig. „De ver antwoordelijkheid voor een staking ligt geheel bp u zelf." Er zijn volgens de heer Nijhuis wel werkgevers, die de 3% ineens willen uit keren of een voorschot daarop willen geven, maar aan de hand van cijfers was aangetoond, dat het heel moeilijk zou zijn om dit algemeen in de bouwnijverheid als dwingend voor te schrijven. „Ook als werknemersorganisaties moeten wij de rechtvaardigheid in het oog houden", zo stelde spreker het terecht. De katholieke bondsbestuurder verklaarde niet in hoera- stemming te verkeren over de verkregen 3% loonsverhoging. „De tot nu toe gevoer de onderhandelingen zijn dan ook nog niet het sluitstuk. Onze bedoeling is onmid dellijk overleg met de werkgevers en de overheid omtrent een volgende loonverho- ging binnen vrij korte termijn. Dit over leg", aldus de heer Nijhuis, „zal niet door een staking beïnvloed kunnen worden. Dit standpunt wordt door het NVV en het CNV ten volle gedeeld". Niet minder dan 25 sprekers gaven zich op voor discussie. Slechts een tiental kon aan het woord komen, omdat de vergade ring te lang ging duren. Er klonken stem men voor korte akties, b.v. 24-uurstakin- gen. Woordvoerders van een Rotterdamse delegatie wekten de Amsterdammers op tot fel verzet en de „strijd te voeren in overleg met de Rotterdamse contactcom missie." Nadat de voorzitter moeite had gehad om de onrust die zich onder de aan wezigen begon voor te doen over de lange spreektijden, werd op een ordevoorstel van een der EVC-bestuursleden een actie comité gekozen en besloten de werkonder breking voort te zetten om dinsdag tot een definitief parool van al of niet staken te komen. De Rotterdamse delegatie was diep teleurgesteld over dit resultaat. Door en kele leden van het NVV werd nog mede gedeeld, dat zij op een vergadering, die donderdag door de socialistische bouw vakarbeidersbond gehouden zal worden, de eis zuNen stellen dat het NVV zich achter de dan eventuele uitgebroken staking stelt. stond een gebronsde neger, die het naar het scheen erg warm had, politieke plankenkoorts misschien, want Louis Arm strong heeft van alles gedaan.... tot zin gen toe, maar van staatkunde hield hij zich altijd verre. Nu preekt hij, in het pamflet tot de leergierige jeugd: „Deze trompet jongens, is maar een instrument Dat instrument is hele maal niet belangrijk. Veel belangrij ker is, dat je wat doet in je leven". Akkoord. Satchmo, maar zonder trom pet, had je toch in elk geval iets anders voor de kost moeten doen! De heren van de P.v.d.A. waarschuwen nog dat je hard moet werken, omdat je anders nooit zal kunnen zeggen, dat je „het fijne van zijn (Armstrong) schorre stemgeluid hebt door gehad". En nu was het me eensklaps duidelijk waarom ik nooit iets v an de chronische grommende heesheid van de grote Satchmo had begrepen, ik werkte niet hard genoeg. Maar, schreeuwt het geschrift het bij na uit, Je kunt niet op Louis Armstrong stemmen! En waarom dan wel niet, kin dertjes. Wat zeggen jullie, omdat hij bui tenlander is? Mis. Omdat hij blues en boogies speelt! Het staat zelf in het ma nifest! Op wie je dan wel kunt stemmen? Op dr. Drees, want dr. Drees speelt geen blues en boogie. Pv.d..A.-logica an no 1956 (zes en vijftig)! En daar komt die tweede mijnheer op de proppen; vader Drees himself „Nee dr Drees speelt geen jam session" vertelt het manifest, op de hoogte als Pete Fel- leman maar je kunt wel op hem ver trouwen. Maar niet achter het een of an der aanlopen!" Nee hoor, jongelui, een eigen mening hebben, om je heen kijken. Maar over dat om je heen kijken, heeft de P.v.d.A toch een vrij enge kijk, met permissie, hoor maar. „Luister op zater dagavond eens niet alleen naar Mimoza, maar ook naar Voskuil". Dat beschouwt de heer Evert Vermeer dus als, geef je ogen de kost. Het gepen eindigt als volgt „Op Drees kan je wel stemmen. Je hoeft het niet te doen, maar je kunt er in ieder geval eens over nadenken". En neem dan bij dat nadenken dit on samenhangend geschrift tot leidraad, jeugd van Nederland. Je bent jong en je bent kiezerspubliek; en wat zou dat? Dat je je hersens kunt gebruiken mor gen, omdat het de komende vier jaar ook van jullie afhangt en voor je verant woordelijkheid heb je geen drenzige, smoesjes van P.v.d.A. heren over trom pettisten nodigJe bent zelf oud en hopelijk wijs genoeg. In Amsterdam hebben de lijstaanvoer ders van de Partij van de Arbeid en van de V.V.D., resp. dr. Drees en prof. Oud, nog een laatste appél gedaan op de kie zers. Waarschuwde de V.V.D.-leider, spre kend in Bellevue, zijn toehoorders om zich toch niet te laten misleiden door de verkiezingsstrijd, waarin de P.v.d.A. en de K.V.P. als zulke tegenstanders tegen over elkaar staan, dr. Drees, die op het Beursplein het woord voerde, liet zich nog al vergoelijkend uit over de „jeug dige heethoofden, die een beetje ver dwaasd zijn in hun opvattingen van wat wel en niet geoorloofd is". Spreker doel de daarbij op hetgeen zich kort geleden afspeelde in het zuiden. „De verkiezingsstrijd moet principieel en zakelijk worden gevoerd, zodat de te genstellingen niet scherper worden, dan voortvloeit uit de wezenlijke verschillen", aldus dr. Drees, „maar naar de wijze, waarop wij in het zuiden van het land be streden zijn zult u begrijpen, dat ik ook wel eens een woord van verweer en kri tiek laat horen". „Iedere partij heeft jeugdige heethoof den onder de gelederen, geloofde hij. Daarbij kwam bovendien, dat ook in K.V.P.-kringen het optreden van deze jeugd in Zuid-Limburg is afgekeurd, „maar", zo ging -preker door, „er zijn anderen, die ons toch eigenlijk willen be letten om in het zuiden te komen. Daar zijn die lieden, zoals prof. Duynstee. Toch niet de eerste de beste, die zegt: formeel hebben jullie gelijk, maar feitelijk hoor je er geen gebruik van te maken. Hij noemde, wat wij deden, zelfs astrant. Andere katholieken noemen het provoce ren om te trachten binnen te dringen in zo'n gesloten gemeenschap. Deze opvat tingen van sommige katholieken spruiten voort uit het eenvoudige feit, dat zij Zuid-Limburg als het monopolie niet van de Kerk, maar van de K.V.P. willen be schouwen. In Oost-Brabant heeft de K.V.P. een ander argument gevonden. Men zegt daar over de activiteit van de P.v.d.A.: dat Is geen doorbraak, dat Is eigenlijk een inbraak in ons huis en daar tegen mogen wij ons met alle middelen teweerstellen." Dr. Drees noemde het een geluk, dat de P.v.d.A. bij dit soort inbraken de po litie op haar hand heeft. „Hoe !s het mogelijk, dat een partij, die nu 11 jaar met ons heeft samengewerkt", zo ging hij voort, „naar zulke onwaar dige middelen grijpt in de verkiezings strijd?" en hij vertelde, dat in Eindhoven door de K.V.P. een manifest is verspreid, waarop twee kinderen staan afgebeeld. In het onderschrift laat men die kinderen zeggen, dat zij het nergens zo ellendig hebben als in Nederland dank zij de P.v.d.A. Tot zover dan dr. Drees. „Laat u niet misleiden door de verkie- (A vertentip) Rustig denken M ij n h a r d t'« u w t a bIe tten zingsstrijd, waarin de P.v.d.A. en de K.V.P, als zulke tegenstanders tegenover elkaar staan, want het is helemaal niet zeker, dat zij elkaar na de verkiezingen niet weer zullen zien", zo zeide prof. Oud. „Romme streefde naar een kabinet op z.g. brede basis. Naast K.V.P. en P.v.d.A. een paar vertegenwoordigers er bij uit de confessionele partijen, opdat het maar niet zou schijnen of het alleen een K.V.P. en P.v.d.A. kabinet zou zijn. Hierdoor is het weerstandsvermogen van de confessionele partijen verzwakt. Ons hoofdbeginsel is hetzelfde als wat de oude S.D.A.P. had, nl. geestelijke vrij heid. Bij de P.v.d.A. staat het anders. Ter- wille van de aanhang is men bereid om als dit nodig is het met de geestelijke vrijheid op een akkoordje te gooien. Dit bleek o.m. bij de totstandkoming van de Crematiewet." Tjjdens een vergadering in het Haagse Amicitia, die door ongeveer 800 bouw vakarbeiders uit Den Haag en 160 uit Delft werd bijgewoond, werd na veel heen en weer praten besloten vandaag, dinsdag, één dag in proteststaking te gaan Er is druk gepraat over een aigemene staking, voor onbeperkte duur, terwijl andere stemmen opgingen, dat men eerst eens moest afwachten wat er nu uit de bus zou komen na de onderhandelingen tussen werkgevers- en werknemersorganisaties, waarvan de resultaten op het ogenblik ter beoordeling liggen bij Riiksbemiddelaars- Ook werd gezegd dat de voorwaarden, die thans ter goedkeuring bij Rijksbemid delaars zijn, nog uitgingen boven die, welke door het voorlopige actiecomité in Rotterdam en Den Haag waren gesteld. De vergadering verliep op een enkel klein incidentje na zeer rustig. Tenslotte resumeerde de voorzitter een aantal voor stellen. waarvan het minst verstrekkende was, dat men één dag zal staken, waarbij een demonstratie voor het gebouw van de raad van bestuur van het bouwbedrijf zal worden gehouden aan de Benoorden- houtseweg. Slechts 20 man der aanwezi gen betoonde zich afkerig van dit voor stel. zodat het met vrijwel algemene stemmen werd aangenomen. Medegedeeld werd, dat men dinsdag ochtend bij het Zuiderpark in Den Haag zou bijeenkomen, dat men daarna de dui zenden arbeiders, die maandag hebben doorgewerkt zal opwekken om aan de protestdemonstratie deel te nemen en dat men daarna om 11 uur een demonstratie aan de Benoordehoutseweg zou houden. In Groningen ligt. zoals reeds gisteren in een deel van onze editie gemeld, even eens een belangrijk deel van de bouw werken stil. Nadat op enkele werken de arbeiders in staking waren gegaan, trok ken grote groepen stakers langs de bouw werken, waardoor men er in slaagde an deren ook tot het neerleggen van het werk over te halen. Op bijna alle in de Zaanstreek in uit voering zijnde bouwwerken hebben gis terochtend 400 tot 500 bouwvakarbeiders eveneens het werk neergelegd. Ook in Delft staken groepen arbeiders. Tijdens de oorlog in Korea zijn de daar dienstdoende schepen van de Koninklijke Marine door andere landen van stookolie voorzien. Bij controle op een der deswege bij het departement van Marine geopende rekeningen bleek, dat slechts voor een ge deelte van het gedeclareerde bedrag cer tificaten van oplevering waren overge legd. Een verzoek der kamer om de ont brekende certificaten te mogen ontvan gen, gaf het departement aanleiding een volledig overzicht op te stellen van de stookolie, welke in de periode juli 1950 tot en met november 1953 aan de Neder landse schepen door andere landen was geleverd. Daarbij kwam aan het licht, dat één dier landen abusievelijk ruim 577.000 te veel in rekening had gebracht. Na terug betaling van dit bedrag is het onder rijks middelen verantwoord. In de week van 27 mei tot en met 2 juni zijn zes gevallen van kinderverlam ming aangegeven, namelijk in Leiden drie en in Oisterwijk, Hoensbroek en Schaes- berg elk één. Twee gevallen van paraty- phus B zijn aangegeven, nl. in Onstwedde en Voorst elk één. (Van onze correspondent). Er bestaan in Apeldoorn plannen voor bepaalde dagen in de week gedacht Wordt aan de woensdag- en zaterdag middag bepaalde straten aan te wijzen als „rolschaatsstraat". Bij de toenemen de verkeersintensiteit wordt het aantal ongelukken, waarbij rolschaatsende kinde ren zijn betrokken, steeds groter. Voorts heeft de Commissie voor Licha melijke Opvoeding in Apeldoorn plannen om buurtgewijs de oprichting van z.g. rolschaatsclubs te bevorderen. (Van enze correspondent) In Vorden heers; momenteel een ziek te, waarvan de medici de oorzaak en aard nog niet hebben kunnen vaststellen en die vooral onder de jeugd reeds tal rijke slachtoffers heeft gemaakt. Deze ziekte schijnt geen levensgevaar mee te brengen. De verschijnselen komen over een met die van paratyphus en zijn o.a. hevige hoofd- en buikpijn, hoge koortsen en diarree. Het aantal slachtoffers onder de jeugd is al zo groot, dat de Nutskieuterschool de deuren heeft moeten sluiten. Men heeft de eerste slachtoffertjes, die inmiddels al aan de beterende hand zijn, naar het zie kenhuis in Zutphen overgebracht, doch het aantal werd al spoedig zo groot, dat men de nieuwe zieken thuis moest gaan behandelen. Ook enkele volwassenen zijn door de ziekte aangetast. De oud-president van de Ver. Staten, Harry Truman, zal donderdag a.s. voor een vierdaags bezoek in ons land aan komen. Hij zal dezelfde dag om half vier 's middags een persconferentie geven in hotel „Wittebrug" in 's-Gravenhage. Vrij dag zal minister-president Drees de heer Truman een lunch aanbieden in hotel Kurhaus te Scheveningen. Zaterdag 16 juni zal de heer Truman dineren in de ambassade van de Ver. Staten met de ambassadeur, de heer H. Freeman Matthews. Koningin Juliana zai de oud-president op 17 juni op Paleis Soestdijk ontvangen en de lunch met hem gebruiken. Des avonds zal hij met de nachtboot van Hoek van Holland naar Engeland vertrekken. Het bestuur van de Jan van Eyck Aca demie te Maastricht heeft zich tot Ged. Staten van Noord-Brabant gewend met het verzoek het subsidie voor elk der ja* ren 1955 en 1956 te verhogen tot 6.800. Reeds bij vorige gelegenheden wezen Ged. Staten op het belang van deze academie voor Noord-Brabant. Zij stellen de Pro vinciale Staten dan ook voor de gevraag de subsidies aan de Jan van Eyck Aca demie te verstrekken. ON1NGIN ELIZABETH en prinses Prinses Désirée is 18 jaar en de sports- Margaret zijn de gasten van de girl van het gezin Ze «dol op paarden- Zweedse koninklijke familie, bijge- rennen. Met koningin Elizabeth en pnn naamd de „happy family". ses Margaret zal ze honderduit over paar Ze zullen er zich bijzonder op hun ge- den kunnen praten, want die delen haar mak voelen en wellicht blij zijn de stren- hefhebben]. Ook zi] werkt in een kinder- ge etiquette van het Londense hof even tehuis, halve dagen. te hebben kunnen ontvluchten. De Jeeds genoemde. 12-jarige prinses Het Zweedse hof. ofschoon in bepaald Christine gaat nog naar school, samen opzicht toch weer biizonder op protocol met haar broertje kroonprins Carl Gus- en etiquette gestéld, is een traditioneel, tav. die op 30 april tien u Barden. Scandinaafs. democratisch hof. De Zweed- Kroonprins Carl Gustav is de lieveling se koninklijke familie leeft zoveel moge- het Zweedse volk. Het is een leven- lijk als de gemiddelde Zweedse. Er dige. speelse jongen, die graag met zijn heerst een bijzonder huiselijke sfeer in de vleugel van het koninklijke paleis even buiten Stockholm, waar zij woont, 's Mor. schoolkameraadjes stoeit. Hij heeft een technische knobbel, repareert kapotte din gen uit de keuken en bakt er samen met gens 4 wtv/ V.iVJiuw Q Cv i. 61 W vjU11 L i O LTJ. v V- is het heel gewoon, dat een paar f.'jn zusje taarten. En die smaken heer- prinsessen vriendelijk de eerbewijzen van de schildwacht in ontvangst nemen, wan neer ze het paleis verlaten en dan naar., haar werk gaan. lijk De tien-jarige troonopvolger, omdat zijn vader in 1947 bij een vliegtuigongeluk om kwam. toen hij van Schiphol naar Kopen- c. hagen vloog. Zijn zoontje was toen negen Hun moeder, prinses Sybilla, heeft hier- maanden Hftt was een grote slag voor toe zonder meei haar toestemming gege- koning Gustaaf Adolf VI en diens vrouw, ven. alhoewel ze neen zei, toen de twaalf- koningin Louise, maar een nog grotere jarige prinses hol, '5 veelbelovend voor prjnses Sybilla en haar gezin, leerlinge van een bekende balletschool en Kroonprins Carl Gustav is de afgod van eerste telg van het Zweedse koninklijke ziin grootoUders. doch allesbehalve een huis. dat de balletkunst beoefent, een rol verwend kind .Daarvoor heeft zijn moeder in de verfilming van Andersens „Thum- ge70rgd belina" aangeboden kreeg. Maar feitelijk Het 'interesseert de Engelsen, wier vond ze de twaalf-jarige nog te jong voor konjngin en prinses de gasten van de zoiets.. happy family" in Stockholm zijn, wel Prinses Margaretha, 21 jaar en de heel bijzonder, dat de kIeine Carl Gus- oudste. gaat ejkedag n kinderte- t n familie is van hun kroonprins huis. Daar maakt ze de melk en de pap cbarles voor de kinderen Waar en_ze bedient hen Dat ZQ. koningin victoria lg de bet ook. Zelfs in Zweden bijzonders °u<Jovergrootmoeder van allebei. Koningin waar een prinses bedient iets bijzonders.. Louise, Carl Gustavs stief-grootmoeder, Margaretha werkt er van a tot 6. heette eens Lou_se Mountbatten en was De negentien-jarige prinses Birgitta is de dochter van de Markies van Milford leerlinge bij een bekend couturier. Bij Haven, voordat ze door haar huwelijk in officiële gelegenheden draagt ze toiletten, 1923 in de Zweedse koninklijke familie door haar zelf ontworpen en vervaardigd, werd opgenomen. Aan de drukke grensovergang Wem- hout—Wuustwezel in de route Breda— Antwerpen is zondag nogal enige con sternatie ontstaan, daar plotseling vele Nederlandse automobilisten op weg naar België door de Belgische douane werden teruggezonden op grond van het feit, dat zij niet in het bezit waren van een inter nationaal rijbewijs. Nederlanders hebben dit document voor reizen naar België ech ter al lang niet meer nodig In kennis ge steld van de klachten van de vele teleur- gestelden, heeft de A N.W.B. ijlings contact opgenomen met de douane. De normale toestand is thans hersteld. De rechtbank te Antwerpen heeft H. T. uit deze stad, tot 8 maanden, de Ant werpse wielrenner A. H., de Nederlandse oud-wereldkampioenen wielrennen de gebroeders J. en A. B. uit Breda, en de Nederlander F. de B. uit Zundert, elk tot 4 maanden gevangenisstraf veroor deeld in een omvangrijke zaak van bo tersmokkel. Naar schatting werden in totaal 16.500 ton frauduleus over de grens gebracht. Het vijftal werd verder ver oordeeld tot geldboeten en betaling vgn ontdoken rechten voor een totaal bedrag van 4.435.000 fr. Deze foto laat zien hoe een reserve-lui tenant van het Franse leger tijdens de „Operatie Basque" in de buurt van Iio- nouvïllers in Algerië via een draagbare radio-installatie aan het hoofdkwartier instructies vraagt ten aanzien van de behandeling van een aantal Algerijnse opstandelingen, dat werd gevangen ge nomen tijdens de omsingeling in het bergland van Algerië. (Advertentie) Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtollig maagzuur. De remedie is eenvoudig en afdoende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op, de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maarsteeds Rennies bij de hand! Wat betreft de in het voornemen van de regering liggende algemene herziening van de belastingwetgeving op het door de vereenvoudigingscommissie behandelde terrein, doet de staatssecretaris van fi nanciën in de zojuist verschenen Me morie van Antwoord betreffende het ont werp van de Algemene Wet in zake Rijksbelasting uitkomen, dat de regering nciT vóór de vereenvoudingscommissie haar rapport aan de regering heeft aan geboden, reeds een aanvang had gemaakt niet de bestudering van de vraagstukken, die de herziening van het materiële be lastingrecht raken De verwachting kon Worden uitgesproken, dat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, een aan tal belangrijke wetsvoorstellen nog in dit zittingsjaar za] kunnen worden voltooid. De regelen, die in het ontwerp Alge mene Wet Rijksbelastingen, dat in hoofd zaak betrekking heeft op formeel belas tingrecht, zijn gesteld, zijn dermate al gemeen dat. ook al zouden tijdens de be handeling in de Staten-Generaal belang rijke wijzigingen in het materiële be lastingrecht korhen, naar de stellige over tuiging van de staatssecretaris niet be hoeft te worden gevreesd, dat de overi gens aan het bestaande recht ontleende „spelregels" van de algemene wet dan niet meer zouden kunnen gelden. Zou bij wijziging van het materiële belas tingrecht de algemene wet niet meer op de heffingswetten aansluiten, dan zou dezle wet niet aan haar opzet om ook bij wisselingen in de bepalingen vin de afzonderlijke heffingswetten een aantal me- duurzame regelen te geven, beant woorden. In de nota van wijziging, welke de Memorie van Antwoord vergezelt, wordt voorgesteld het. ontwerp algemene wet aan de Wet Administratieve rechtspraak bel?'"'--/zaken aan te passen. Deze wij zigingen hebben betrekking op het over brengen van de rechtspraak van de Ra den van Beroep voor de directe belastin gen naar speciaal daartoe iri te stellen Belastingkamers van de gerechtshoven. Wat betreft de suggestie om een rege ling van het beroep van belastingconsu lent in de algemene wet op te nemen, kan de staatssecretaris zich in zoverre verenigen met het uitgesproken oordeel, dat een eventueel voorstel voor een der gelijke wettelijke regeling niet kan wor den gedaan, voordat de regering kennis heeft genomen van het advies, dat door da daartoe onlangs ingestelde commissie ad hoe zal worden uitgebracht. De staats secretaris kan overigens voorshands niet zien, dat een eventuele regeling naar haar aard in de algemene wet thuishoort. De nota van wijziging komt voorts te gemoet aan de bez"waren betreffende de verhoging, op te leggen wegens te late indiening van aangiftebiljetten. Volgens de bestaande bepr"'--'en bedraagt deze verhoging' 5 pet van de in de aanslag te begrijpen belasting met een minimum van vijf gulden. Vooral doordat deze verho ging in de toekomst ook ten aanzien van naamloze vennootschappen zal gelden, kan het bedrag van 5 pet van de aanslag hoog oplopen. Hoewel van deze verhoging een sterke preventieve werking moet blijven uitgaan, zal daaraan ingevolge de nota van wijziging een vast maximum v 'en gesteld en wel van duizend gul den. Met betrekking tot de vraag of niet de mogelijkheid zou moeten worden ge- c.iend een bezwaarschrift in te dienen tec— een voorlopige aanslag, deelt de staatssecretaris van Financiën mede, het nipt juist te beoordelen een dergelijke regeling in het leven te roepen, omdat dit met het karakter van een voorlopige aanslag die immers in het merendeel der .ev-tllen op een schatting berust in strijd zou rijn. In de praktijk wordt reeds nu een voorlopige aanslag ver- laag'd, indien daartoe reden blijkt te be staan. Aanleiding om te bepalen, dat de inr.-ecteur verplicht is een gemotiveerd verzoek om verlaging van een voorlopige aar.riag in behandeling te nemen, ziet de staatssecretaris "iet. Ook zonder uit drukkelijke bepaling zal de inspecteur daartoe "-vouden zijn. Naar aanleiding van de opmerkingen omtrent de bepaling dat de in specteur vertegenwoordiging door een be paalde persoon om geldige redenen kan weigeren, wijst de staatssecretaris er op, dat deze bepalin" het karakter draagt van u—aeringsrecht, dat slechts kan wor den gehanteerd, indien blijkt dat een ver- tegt Mvoord'ger zich schuldig maakt aan kwade praktijken. De staatssecretaris snreekt de verwachting uit, dat bij een eventuele regeling van het belastingcon- sulentenberoep een zodanig tuchtrecht in het 'even zal worden geroepen, dat de bepaling, welke thans niet kan worden gemist, overbodig zal worden. Met de mening van de verschillende leden, die van oordeel rijn dat ln het ontwerp dient te worden vastgelegd, dat boekhoudingen alleen ter plaatse waar ze worden gehouden, door de in specteur mogen worden ingezien, kan de staatssecretaris niet instemmen. De champignonteelt heeft niet zo'n gro te omvang als men wel eens denkt. Over de gehele wereld worden per jaar 75.000.000 kilo champignons geteeld. Van deze 75*000*000 kilo produceren de Ver. Staten er 30.000.000, Frankrijk 20.000.000, Engeland 15.000 000 en Nederland 1 000.000. De consumptie van paddestoelen over de gehele wereld bedraagt per jaar 100.000.000 kilo. In ons land is de cham pignonteelt de laatste vijf jaar enorm toegenomen. Kweekte Nederland in 1950 nog slechts 250.000 kilo, in 1954 was dit kwantum verdubbeld en thans is het wederom tweemaal zo groot als ln 1954. 34). Cordan probeerde het ijzeren rolluik wat omhoog te schuiven, doch hoe hij zich ook inspande, hij slaagde er niet in, er ook maar de minste beweging in te krijgen. Terwijl hij zich bukte, bemerkte hij, bij het licht van zijn zaklantaarn, dat vlak on der het venster, dicht bij de muur, waar ze niet vertrapt konden worden, enkele tere sprietjes waren opgeschoten. Dit kon on mogelijk gras zijn. Hij woelde de aarde met zijn vingers om en legde zo enkele ontkiemende graankorrels bloot. Dit was een hoogst bevreemdend geval. Hoe kwa men die graankorrels hier? Met zijn be perkte kennis van botanie kon Cordan toch uitmaken, dat het roggegraan was. Hier was ongetwijfeld een ingang. Voet voor voet onderzocht hij de muur en het luik, of nergens een klink of sleutelgat was. Hij vond niets van die aard. Met dat alles was hij nog steeds buiten en het zag er niet naar uit, dat hij voor lopig zou binnenkomen. Toen kreeg hij een schitterende inge ving; Het gebouwtje wag niet zo heel hoog, hoogstens twee en een halve meter. Het had een plat dak, waarboven een kor te schoorsteen uitstak. Misschien had het vertrek een open haard en kon hij langs die schoorsteen een doorgang vinden. Door zich eerst aan de vensterbank en daar na aan de goot op te hijsen, kwam hij op het platte dak. Dit was natuurlijk een gevaarlijk spel, daar men hem nu heel gemakkelijk van het huis uit kon zien; doch dit waagde hij er maar op. Hij na derde de schoorsteen. Deze was betrek kelijk breed en zou zeker een man kun nen doorlaten. Toen hij het licht van zijn zaklantaarn in de donkere gaping deed stralen, slaakte hij bijna een kreet van verrassing. Want de schoorsteen liep veel dieper door dan de vloer van het ge bouwtje, zodat hij veilig kon veronderstel len, dat zich daaronder nog een tweede ruimte bevond, waar van buitenaf niets van te zien was en die men alleen van het kantoortje uit kon bereiken. Dit ver klaarde dan ook meteen de hopen geel zand, want voor dit onderaards vertrek had men natuurlijk grote hoeveelheden grond moeten uitdelven. Cordan triomfeerde. Hij voelde, dat hij zich op de goede weg bevond. Van de andere kant waagde hij het niet zich door de schoorsteen naar beneden te laten zakken, want hij vond niets, dat hem liet veronderstellen, dat deze op een open haard uitkwam. Hij voelde er niets voor, naar beneden te ploffen en armen en benen te breken. En zelfs indien hij er in slaagde, zonder ongelukken af te da len, dan stond hij voor de mogelijkheid, dat hij dan nog niet in de kamer kon komen. In dit geval zou hij daar lelijk staan te kijken. Hij kon wel omkomen, voordat iemand hem ooit ontdekte. Dus voorlopig gaf hij dit plan maar op. Hij zou het nog maar eens met de deur proberen. In een kleine lederen tas had hij verschillende instrumenten, die hem van groot nut konden zijn bij dat werk je. Door het feit, dat een dergelijke in braak duidelijke sporen zou nalaten, liet hij zich niet langer afschrikken. Hij stond te dicht bij het doel, om zich door der gelijke overwegingen te laten weerhou den. Met een kleine boor maakte hij eerst een klein gaatje in het hout, vlak boven het sleutelgat en met een cirkelzaag zaag de hij vervolgens een rond stuk hout weg, zodat hij er gemakkelijk zijn arm kon doorsteken. Dit peuterwerkje duurde na tuurlijk enige tijd en toch kon men niet het minste gekras of geschuur horen. Als hij meende, nu vrije toegang te hebben, dan vergiste hij zich deerlijk. Toen Cor dan zijn arm door het gat stak, voelde hij wel het slot, maar er stak van bin nen geen sleutel in. Dit overtuigde hem er echter van, dat niemand zich in het vertrek bevond, zodat hij met meer ze kerheid te werk kon gaan., en dit was ook wat waard. Het viel hem nu gemakke lijk, het slot helemaal uit de deur te za gen. Een korte stoot., het slot maakte zich los van de deur en viel op de grond. Cordan trad binnen, duwde de deur dicht en knipte zijn zaklantaarn aan. Eerst nam hij de voorzorg, het gevallen slot weer op zijn plaats te steken, zodat geen enkel lichtstraaltje naar buiten kon drin gen. Daarna kon hij gerust de elektrische lamp aandraaien, die zich in het vertrek bevond. Zo kon hij het in al zijn bijzon derheden opnemen. Het was werkelijk een kantoortje, zoals hij vermoed had. In een hoek 'stond een bureau, overdekt met allerlei paperassen. Op een rekje, dat tegen de muur was opgehangen, stonden een reeks ordners; eronder hingen factu ren aan een haak. Midden in het vertrek stond een grote werktafel met enkele boe ken en een telefoontoestel. Een kleine kachel voltooide het meubilair. In het ver trek heerste die kille vochtigheid, die men pleegt waar te nemen in ruimten, die sinds lang niet meer bewoond werden. Over alles lag een doorzichtig laagje stof. Maar dat, waar Cordan het eerst naar zocht, namelijk een luik of een trap, die naar het ondergrondse vertrek moest lei den, was nergens te bespeuren. De vloer was betegeld en nergens was een plaats, waar een verborgen trap kon zijn aange bracht. Cordan verschoof de tafel, lichtte de ta pijten op.beklopte de muren, nam zelfs de voorzorg, de kachel even achteruit te trekken en in de schoorsteen te tasten. Geen hoekje ontsnapte aan zijn speurzin. Alles bleef vruchteloos. Na een uur al zijn scherpzinnigheid te hebben aangewend, moest hij zichzelf be kennen, dat de ingang naar de onderaard se ruimte, als die zich in deze kamer be vond, wel zeer slim verborgen was. Hij wijdde verder zijn aandacht aan de inhoud van het bureau. Misschien vond hij daarin wel enkele aanwijzingen. Het bleek echter niet veel zaaks: een hoeveel heid zakenbrieven, bestellingen, klach ten, de volledige boekhouding ,die bij een vluchtig onderzoek helemaal in orde bleek te zijn, verder een stapel catalogi, alsook het loonboek. Twee salarissen kwamen geregeld voor, die van Jacobus Mesdagh, werkman, en die van mejuffrouw Elza Sussex, bediende. Het feit, dat alle boek houding en briefwisseling geschreven was in een handschrift waarin hij bij de eerste oogopslag dat van Elza Sussex had her kend, kon hem maar weinig interesseren, want hij was er reeds lang van overtuigd, dat de jonge vrouw zich hier had opge houden. Het was echter al te belache lijk, aan te nemen, dat ze hier als een gewone bediende haar kost had verdiend. Dit alles was maar handig verzonnen en een dekmantel van een heel andere zaak, waarvan het geheim alleen in de onder aardse kamer te vinden kon zijn. Als hij die eerst maar eens kon ontdekken. Peinzend keek hij om zich heen. Zijn ogen vielen op de ver-uitspringende ven sternis. De vensterbank, die niet meer dan 30 cm. van de vloer verwijderd was, was een meter diep en afgedekt met een marmeren plaat, zoals bij de andere ven sters in kleiner formaat was aangebracht. Zo was een soort lage tafel gevormd, waarop enkele snuisterijen stonden. Plotseling kreeg hij een ingeving. Als deze marmeren plaat eens een gat af dekte. Ja., dit was de enige oplossing. Dat zou dan meteen de vastgetrapte weg van de loods naar het uitspringende ven ster verklaren. Aldus zeide de directeur van het Insti tuut voor Tuinbouwtechniek, dr. ir. E. van den Muijzenberg, naar aanleiding van het feit, dat de Nederlandse Organi satie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek genoemd Wagenings instituut een subsidie heeft verleend voor een onder zoek inzake het ontstaan van stikstofver bindingen tijdens het broei- (fermenta tie-) proces van de champignonvoedings bodem. Deze subsidie zal worden gebruikt voor de aanstelling van een academisch geschoold onderzoeker en van een ana liste). De geweldige toeneming van de cham pignonteelt In ons land is dan ook de re den van dit wetenschappelijke onderzoek, aangezien de vakkennis tot nu toe voor al op de empirie gebaseerd is. De cham pignonteelt is voor Nederland zeer ge schikt, omdat zij de kweker, die de be schikking heeft over een paar honderd vierkante meter, een bestaan kan bezor gen. De champignonteelt concentreert zich thans voornamelijk in midden- en Zuid-Limburg. Een tiental jaren geleden werd zij vooral in de grotten van Zuid- Limburg beoefend. In Nederland is het mogelijk om per jaar uit een en dezelfde ruimte vijf teelten te krijgen; in Zwitser land heeft men zelfs zes teelten kunnen krijgen. De consumptie van champignons is in ons land evenwel zeer gering. Per hoofd van de bevolking eet men per jaar nog geen 50 gram. De champignons die hier geteeld worden zijn dan ook voor namelijk voor de uitvoer en speciaal voor die naar België bestemd. De champignons worden gekweekt op een voedingsbodem, die bereid wordt door het broeien (fermenteren) van paar- demest of van synthetische mest, zoals in Amerika geschiedt en waarbij allerlei afvalstoffen worden gebruikt- Over de bereidingswijze van de kunstmatig be reide mest is bij de kwekers nog weinig bekend. Grotere bekendheid daarvan kan zeer lonend zijn, speciaal voor ons land met zijn vele kleine ongeveer 200 champignonkwekerijen. Bij de bereiding van de kunstmatige mest maakte dr. ir. K. Wieringa* van het laboratorium voor micrologie te Wagenin- gen, de opmerking, dat het van groot be lang zou zijn nu eens precies na te gaan hoe eigenlijk bij het fermentatieproces de stikstof wordt omgezet. Deze opmerking leidde er toe, dat voor bedoeld onderzoek een subsidie bij Z.W.O. werd aangevraagd en verkregen. Bij dit onderzoek wil men onder meer met de chromatografische methode te weten trachten te komen, welke aminozuren tijdens de compostbe- reiding ontataan en hoe het verbruik hiervan is bij de ontwikkeling van de hoeden (champignons).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4