Kabinetsformatie Truman (ambteloos) kwam West-Europa aanschouwen Spoedige aanleg van tramtunnel onder Nieuwe Maas Voorlopig geen politieke initiatieven te verwachten uit Washington Bouwvakarbeiders in Rotterdam zetten staking voort Sightseeing door het Avondland Adenauer wat teleurgesteld over verloop van besprekingen Politici puzzelen thans over de kabine ts formatie „Gelukkige gezichten, gelukkige mensen en meer auto's dan in Chicago" Komt en ziet ons vertrek uit Duitsland H. M. de Koningin ontvangt fractieleiders Beslissing in principe genomen door Rotter damse raad. - Plan wordt uitgewerkt Andere indeling Willemsbrug Ondanks werkwillig Amsterdam en Den Haag Vandaag bespreking met minister over aardappeldrama DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vriendelijke invitatie van Russische maarschalk: En Feijenoord? Kritiek in Duitsland I O-minuten-gesprek Nieuw voorstel Tunnels alléén? Ook nog wagenveer? Zivare tram-lasten Koffie klaar'' TRUMAN HAD JUIST GEGETEN, Verlies loopt naar de veertig miljoen Premie van 30.000 LAATSTE HOGE PRIJS UIT STAATSLOTERIJ WEERBERICHT (Van onze parlementaire redacteur) TVT A DE uitslag der verkiezingen is, zo- j_^| als verwacht kon worden, de Konin gin onmiddellijk begonnen met het raadplegen van haar adviseurs voor wat de samenstelling betreft van een nieuw kabinet. Hierbij is de gebruikelijke weg gevolgd, dat onmiddellijk als eersten werden geraadpleegd de vice-voorzitter van de Raad van State. mr. Rutgers en de beide voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, mr. Jonkman en dr. Kor- tenhorst. Intussen hebben gisteren reeds de frac ties van de KVP, de AR en de P.v.d.A. vergaderd en vandaag komt die van de CHÜ bijeen. Het is te verwachten, dat H.M. de Koningin vandaag de fractie voorzitters zal raadplegen om van hun opvattingen kennis te nemen. Wie vóór de verkiezingen in politieke kringen het oor te luisteren legde, ver nam daar allerwegen, dat men bij een zege van de KVP, die van alle kanten werd verwacht, de grootste moeite in het verschiet zag bij de komende kabinets waarbij enkele ten aanzien waarvan de KVP moeilijk van toegeven zal kunnen weten. Daar is op de eerste plaats de kwestie van de huurverhoging en de huurbelas ting. Men herinnert zich het drama van ver leden jaar 17 mei. toen de P.v.d.A. haar eigen minister-president dr. Drees naar huis stuurde, omdat zij geen huurverho ging wenste te accepteren zonder huur belasting, zoals het kabinet had voor gesteld. Hoe moet dat nu, vraagt men zich thans af. Indien er een socialistische for mateur als eerste uit de bus komt, zakxlat wel dr. Drces moeten zijn. Een formatie- pogine door de heer Burger lijkt immers uitgesloten, omdat de man, die zijn eigen lijsttrekker. Drees. die de verkiezingen tot een succes maakte, naar huis zond vanwege de huurbelasting, toch wel heel erg zijn gezicht zou verliezen, indien hij nu met een program zou komen, waarin een huurverhoging zou zijn opgenomen zónder zulk een belasting. Dr. Drees zou dat daarentegen wel kunnen doen, omdat formatie. In dat geval immers, zo rede- hij het rëeds deed bij te wet^oorste neerde men toen. zou de P.v.d.A. in J s J wetsvoorstel de wetenschap, dat de KVP de verant woordelijkheid niet zou wensen te dragen zonder haar medewerking haar eisen zo hoog stellen, dat daaraan door de KVP niet rou kunnen worden voldaan. Intussen hebben zich de zaken tot ie ders verrassing anders ontwikkeld, waar bij speciaal de achteruitgang van de pro testants-christelijke partijen een teleur stellend verschijnsel was. Wat nu is het gevolg hiervan voor de kabinetsformatie? Naar onze smaak in eerste aanleg deze dat niet prof. Romme als eerste zal kun nen worden aangezocht als kabinetsfor mateur. De Koningin is natuurlijk vol komen vrij aan te wijzen, wie zij meent dat de meeste kans van slagen heeft. Maar dat is prof. Romme zeker niet. Vooral niet in de huidige situatie, nu de P.v.d.A. de sterkste partij is geworden. Zonder dat zijn er al wrijfpunten genoeg, van minister Witte, dat de crisis ten ge volge bad. Maar dan is het nóg de vraag of de fractie van de P.v.d.A. hiermee akkoord zal gaan. Toch ligt de oplossing van de kwestie o.i. enkel in het program van de KVP. dat een huurverhoging voorstelt, gebonden aan bepaalde verder gaande voorzieningen dan tot nu toe. Zou de P.v.d.A. ook dat niet accepte ren, dan zou de samenwerking tussen de grootste twee groepen volkomen op dood spoor dreigen te komen. En dat zal men in die kringen zelf ook wel inzien. Een andere kwestie is die van een brede of smalle basis. Zoals uien weet staat prof. Romme op het standpunt van een brede basis, maar de afbrokkeling van de beide christelijke partijen heeft dat niet gemakkelijker ge maakt. De winst, welke de P.v.d.A. heeft geboekt evenmin. Van de ene kant kan men de P.v.d.'A. in de regering niet ont beren, al was het alleen maar om eco nomische redenen, anderzijds is de po sitie van de AR en de CHU niet zo sterk meer als voorheen en dan is het weer de vraag of het met name voor de AR nog wel zo aantrekkelijk is aan de regerine deel te nemen, indien men geen bepaalde voorname posten meer zou kunnen bezetten. Voor de KVP is er nog de kwestie, dat zij meer invloed zal wen sen in de sociaal-economische sector dan zij in de afgelopen vier jaren had. De situatie van heden, waarbij zij zich slechts twee departementjes, nl. voor de PBO en voor Maatschappelijk Werk zag toegewezen, is verre van bevredigend en lijkt niet voor herhaling vatbaar. Zelfs als Landbouw waar, naar verluidt, mi nister Mansholt na tien jaar zijn taak zou willen neerleggen een katholieke func tionaris zou krijgen, schijnt de stand van zaken nOe weinig, voldoende. Naast dit alles zijn er dan nog kwesties als die van een apart ministerie voor de PBO. van de al dan nitet vrije loonvor ming; van Nieuw-Guinea (waarover in P.v.d.A.-kringen de opvattingen zeer uit eenlopen) van het al dan niet verhogen van de defensie-uitgaven en van de uit bouw van het ministerie van Maatschap pelijk Werk. Met dit, alles voor ogen moet men con stateren, dat H.M. de Koningin voor een moeilijke keus staat. Zij kan ook begin nen met een informateur te benoemen, maar dat pleegt in de regel eerst dan te geschieden, als men in een impasse is geraakt. En van die premisse mag men niet uitgaan, wanneer er nog geen en kele poging tot kabinetsformatie is on dernomen. Wie de formateur ook worden zal, ze ker is. dat zijn taak uiterst moeilijk en delicaat zal zijn. Zoals trouwens de mees ten van ziin voorgangers ook plachten te ondervinden. In 1952 duurde het niet minder dan tien weken eer het kabinet in elkaar was 'getimmerd. Maar zó pessimistisch willen we de zaak deze keer niet bekijken. Acht personen werden gedood en tien tallen gewond toen donderdag de sneltrein Parijs—Luxemburg bij Fismes in Frank rijk uit de rails liep. Drie van de wagens kantelden en zeven raakten uit de rails. De oorzaak moet naar men vermoedt gezocht worden in het breken van een koppeling. Op deze telefoto zien we een overzicht van de plaats van het ongeval. (Van onze verslaggever) „Happy faces and happy people", geluk kige gezichten en gelukkige mensen, 10 luidde de commentaar van de oudpre«i dent van dc V.S. Harry S. Truman, toen hij gisteren in hotel De Wittebrug te Den Haag tijdens een persconferentie zijn mening gaf over de wederopbouw in de landen, die hy tot nu toe op zijn Europese reis had bezocht. „De toestand is hier beter, dan ik gedacht had en daar ben ik blij om", zo zei hij. De oud-president was gistermiddag, vergezeld van zijn echtgenote, uit Brussel in Den Haag gearriveerd voor een bezoek van vier dagen aan Nederland. Op .station werd hij begroet door de Amcri- kaanse ambassadeur in ons land, H. Free man Matthews en de chef directie kabinet en protocol van het ministerie van Buiten- lande Zaken, jhr. mr. W. E. van Panhuys. Direct na de ontvangst reden de heer en mevrouw Truman, voorafgegaan door een motorescorte van de Haagse politie, naar het hotel, waar direct met de persconfe rentie werd begonnen. De oud-president was blij, zo zei hij, in Nederland te zijn Er was buiten de lunch met koningin Juliana a.s. zondag en enkele andere offi ciële ontvangsten geen vast programma opgesteld, maar in ieder geval zou hu De opperbevelhebber van de Russische troepen in Oost-Duitsland, maarschalk Gretsjko, heeft in een vraaggesprek met het OostduitSe persbureau ADN, gezegd dat hij ,,met alle genoegen'' westelijke persvertegenwoordigers toestemming zal geven om het door Moskou aangekondig de vertrek van de 35.000 Russische mili tairen uit Oost-Duitsland gade te slaan Volgens Gretsjko waren het afgelopen jaar reeds twintig duizend Russen uit Oost-Duitsland naar huis gezonden. Bij de onderdelen die nu in de komende maanden zullen volgen zijn o.m. drie luchtmachtdivisies. Het Kabinet der Koningin deelt het volgende mede: H. M. de Koningin heeft vanochtend voor een conferentie op het Huis ten Bosch te Den Haag achtereen volgens ontvangen de fractievoorzitters van de P. v.d. A., de K.V.P. en de A.R., t.w. de heren mr. J. A. W. Burger, prof. C. P. M. Romme en prof, J. Zijlstra. He denmiddag heeft H. M, uitgenodigd de fractievoorzitters van de V.V.D., C.H.U., de C.P.N, en de S.G.P. de heren prof. mr. P. J. Oud, H. W. Tilanus, H. Gortzak en ds. P. Zandt. enkele sightseeingtours door ons land gaan maken. Vervolgens sprak de heer Truman zeer lovend over de landen die hij op zijn Europese reis reeds heeft bezocht, n.l. frankrijk. Italië, Oostenrijk, West-Duits- land en België. Hij had bewondering voor de wijze, waarop deze landen zich na de oorlog hebben opgewerkt. Hij had er goede oogsten gezien, een gezonde economische basis en zelfs meer auto's dan in Chicago, „it's a most remarkable situation". Op een vraag naar zijn mening over de betrekkingen tussen de V.S. en Europa verklaarde Truman, dat hij alleen maar het een vriendschappelijke houding ten op zichte van de V.S. had aangetroffen, zowel in zijn gesprekken met „the man in the street" als met de regeerders der verschil lende landen. „En bij ons geldt hetzelfde voor Europa". Op vragen over de buitenlandse politiek van de V.S. wilde de oud-president ni*t ingaan. Hij steunde de huidige regering en haar buitenlandse politiek, zo zeide hij, en hij zou als gewoon burger geen kritiek uitoefenen op het staatshoofd, de presi dent. Truman gaf echter wel zijn mening over de nieuwe lijn in dc Russische buiten landse politiek, die hij kortweg bedrog noemde. Een zelfde terughoudendheid bepaalde de antwoorden van de heer Truman op vragen over^de aanstaande presidentsverkiezingen in de' V.S. Truman is echter democraat en hij zag voor die partij geen moeilijkheden bij de komende verkiezingen, wie de repu blikeinse kandidaat ook zou zijn. Van de democraten, die zich kandidaat gesteld hebben, zou hij diegene steunen, die door de partijconventie in augustus als officiële kandidaat zou worden aangewezen. Gistermiddag heeft de gemeenteraad van Rotterdam in principe het besluit ge nomen tot een spoedige aanleg van een tramtunnel onder de Nieuwe Maas. Zo men weet bevat het plan een „aanloop" op de Schiedamsedijk, waarna de tunnel onder de rivier gaat ter hoogte van de zuidwestelijke punt van het Noordereiland en weer „opduikt" op de Parallelweg. Voor de tunnelaanleg, ex clusief de kosten van de toegangswegen, is een bedrag van 35 miljoen gulden geraamd. Het voorstel kwam er zonder hoofdelijke stemming. De gemeentelijke diensten gaan nu het plan verder uitwerken. De f,ram is dan geholpen, zeide de heer Frenkel (PvdA), maar met de wielrijders inclusief de brommers wordt het 09k steeds moeilijker, Kan dit probleem niet meteen worden opgelost door aan deze tunnel een wielrijdersfouis te ver binden? De heer Jac. Dutilh (WD) merkte hierbij op, dat. de aanleg van een wielrijderstunnel nog 18 miljoen extra zou gaan kosten, nog afgezien van de langere tijd. die m,et de aanleg zou zijn gemoeid. En wanneer men spreekt van wielrijdersdrukte. moet men ook niet vergeten, dat het aantal auto's sterk stij gende is. Bovendien eist een wielrijders tunnel een ventilatiegebouw; voor een tramtunnel is dit niet nodig. Wanneer de tramtunnel er ligt. zullen alle lijnen naar Rotterdam-zuid. die nu de Oranjeboomstraat doorrijden, door de „buis" gaan, Feijenoord komt dan wel H.M. de Koningin tyegon gisteren haar c°nsultaties in verband met de vorming vun een nieuwe regering. Van boven 'Jiar onder mr. Jonkman, voorzitter van Eerste Kamer, dr. Kortenhorst, voor zitter van de Tweede Kamer en dr. Rut- *lers> vice-president van de Raad van k-tate arriveren achtereenvolgens aan Huis ten Bosch te s-Gravenhage President Eisenhower zou, voor hij eind vorige weck plotseling ziek werd, bezig zijn geweest met de voorbereiding voor een nieuwe politieke regeling met de Sovjet-Unie. Reuter vernam hieromtrent gisteren in Washington dat deze plannen waarschijn lijk nog niet zover gevorderd waren, dat op korte termijn ernstige nieuwe onder handelingen met de Sovjet-Unie of dt Amerikaanse bondgenoten werden over wogen. Politieke waarnemers geloven, dat de ziekte van de president.de aanpassing van de Amerikaanse politiek waarvoor plan nen zouden bestaan zal vertragen, omdat zonder de president geen belang rijke besluiten genomen kunnen worden. I Daarom worden ook geen belangrijke be- sluiten verwacht bij het bezoek dat de Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, de volgende week aan Washing ton zal brengen. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland, die deze week in Washington besprekingen voerde en die onder bin nenlandse druk staat „om iets te doen", zou enigszins teleurgesteld zijn over het feit dat zijn besprekingen niet tot nieuwe westelijke initiatieven hebben geleid. In West-Duitsland is het communiqué, dat na Adenauers besprekingen met Fos ter Dulles in Washington is uitgegeven, met kritiek ontvangen. Behalve de chris ten-democraten hebben de Westduitse oolitieke partijen kritiek op de „neiging ot immobilisme" ten aanzien van de kwestie van Duitslands hereniging. Volgens socialisten getuigt het van wei- lig werkelijkheidsbesef als men verwacht lat de Sov.iet-Unie op een goede dag ge- ïeel vrijwillig Oost-Duitsland zal opge- zen. Liberalen betreurden het, dat in Was hington niet tot nieuwe initiatieven is be sloten. De hiervoor aangevoefde argu menten. dat Adenauer tegen een Ameri kaans-Duits initiatief zou zijn om Groot- Brittannië en Frankrijk niet te ontstem men, houden volgens de persdienst geen steek, omdat Londen en Parijs, mits ge raadpleegd, vermoedelijk geen bezwaar tegen een dergelijk initiatief gehad zou den hebben, ajdus de liberale persdienst. In kringen vah de Vluchtelingenpartij verklaarde men, dat lief communiqué van Washington zich beperkt tot alge meenheden. Zoals gisteren reeds gemeld, heeft pre sident Eisenhower donderdag de bonds kanselier in zijn kamer in bet Walter- Reed-ziekenhuis in Washington ontvan gen. De bespreking, die niet zeer diep gaand kan zijn geweest aangezien zij slechts tien minuten duurde, ging voor namelijk over dc kwestie van Duitslands hereniging. Het heeft de president niet vermoeid. Tijdens het korte onderhoud met Adenauer zat de president in een armstoel. In de ziekenkamer waren toen ook aanwezig mevr. Eisenhower en mi nister Dulles. Voor dr. Adenauer na afloop van het onderhoud per vliegtuig uij Washington naar New York vertrok, verklaarde hij, dat zjjn bezoek aan Eisenhower „het hoogtepunt van zjjn verblijf in de V.S, wa.s geweest". Bij Adenauers aankomst in New York werd geen persconferentie belegd. In New York heerste donderdag een hitte golf; De thermometer op het vliegveld „La Guardia" wees 103 graden fahren- heit aan. De bondskanselier poseerde zelfs niet voor de fotografen. Enkele duizenden bouwvakarbeiders, die gehoor hadden gegeven aan de oproep van de Contact-commissie om nogmaals bjjeen te komen in de grote zaal van ge bouw Odeon te Rotterdam, hebben be sloten na een vrij rustige vergadering, die enkele uren duurde, de zaterdag jl. begonnen staking voort te zetten. Toen enkele dagen geleden uit Amster dam en Den Haag het bericht kwam, dat men zich daar niet verder met de Rotterdamse staking in kon laten, omdat de meningen aangaande deze actie nogal verdeeld waren, maar dat men wel met begrip voor de situatie de staking in de Maasstad zou volgen, was aanvankelijk de mening, dat dit wel eens het einde van de Rotterdamse actie zou kunnen be tekenen. Gistermiddag maakte de voorzitter van de Contact-commissie, de heer A. Geur- tens (NVV-lid) bekend dat ,er momenteel ruim vijfduizend man staken en dat voor de ondersteuning een groot bedrag nodig is. Er zal tenslotte toch ook. aldus de voorzitter, rekening gehouden moeten worden met de vrouwen en kin deren. De commissie kwam daarom met het voorstel vrijdag (vandaag) weer aan het werk te gaan, maar de strijd om een hoger basisloon en om de drie en zes procenten onverminderd voort te zetten op het werk zelf en bij de organisaties. Spreker zeide verder, dat het dan de bedoeling was de commissie te laten voort bestaan en de werkgevers veertien dagen tijd te geven zich met de organisaties te verstaan. En dan moet vooral worden ge sproken over de verhoging van het basis uurloon, die volgens spreker minstens 25 pet moet bedragen. Even belangrijk is verder de verbetering van de situatie op vele bouwplaatsen. Als er na die veertien dagen niet aan de eisen wordt voldaan zo besloot hij, dan zou er weer tot actie kunnen worden overgegaan. Men was het in de zaal met deze voor stellen echter niet eens. Tal van arbei ders voerden hierna opnieuw het woord en de meesten van hen pleiten voor een voortzetting van de staking. De commis sie bracht daarna het voorstel in stem ming, waarbij het besluit viel de staking door te zetten. geïsoleerd te liggen, wat. bedenkelijk zot} zijn, ook al door de aanwezigheid van het spoorstation Rotterdam-zuid, aldus merkte de heer L. Platenburg (KVP) op. Bovendien zijn er nog andere problemen, zoals dat van het vervoer van zeer grote objecten en brandbare stoffen die nu de Maastunnel niet door mogen. Als ook het niet-tramverkeer in de toekomst alleen door tunnels wordt geleiid. ontstaan aldus moeilijkheden. Wanneer de Maastunnel „vol" is en experts verwachten dit in 1960 wordt het verkeer op de Willems brug nog intensiever dan het al is. Men moet daarmede rekening houden, ook met het oog op de wielrijders, die waar schijnlijk niet meer ruimte kunnen krij gen op de brug, ook al is de tram er van af. De communistische heer S. Groenen dijk wilde, dat tegelijk met het tram tunnel-project ook de spoorwegovergang op de Linker-Maasoever en de sluitings tijdens van de Koningsbrug werden bestudeerd, aangezien die dan nog altijd belemmeringen zouden blijven. Mr. H. Bavinck (AR) wilde het voor stel aanvaarden zoals het er lag. want moest men er een fietstunnel bij nemen, dan zou de uitvoering van de tramtunnel met 18 maanden worden vertraagd. De heer ir. P. Boersma (CHU) wilde de aan loop van de tramtunnel verder naar het centrum op de noordelijke Maasoever zien. bv. aan de Meent of de Schiekade. Was er. vroeg hij. al bekend welke plan nen de Spoorwegen hebben met de ri vierovergang? Wil men de brug behou den of een tunnel aanleggen? Wethouder Meertens beloofde nadere details, wanneer het voorstel was aange nomen en de plannen enige uitwerking konden verkrijgen. Hij liet blijken, dat bij het gemeente bestuur het verkeerstunnelplan het reeds had gewonnen van dat, waarbij de Wil lemsbrug zou worden vervangen door een grotere verkeersbrug, door te ver tellen dat de verkeerstunnel meer studie vereiste dan een tramtunnel en het voor barig zou zijn hierover reeds mededelin gen te doen. Voorzieningen van het ver keer komen dus later aan de orde. Wel wilde de wethouder mededelen, dat hij binnenkort een voorstel ter tafel zal brengen het rijwjelverkeer naar één zijde van de Willembrug te brengen en het voetgangersverkeer naar de andere zijde. De Ned. Spoorwegen hadden nog steeds geen beslissing genomen omtrent de spoorbrug. Maar al zou het op een hand having van de brug uitdraaien, de ener verende wachttijden en filevorming bij de opening van de brug zouden binnen zekere tijd t.och verminderen doordat de brug korter voor de scheepvaart zou zijn geopend door de plannen van een 15-mi- nutendienst met het zuiden Voor vervoer van grote vrachtwagens en ontplofbare stoffen zon men een op lossing moeten zoeken bv. in de richting van een veerboot. Feijenoord zou uit het dreigende isolement kunnen blijven door bv. busverbindingen ook met het Noor dereiland. Wethouder H. F. van den Brule com pleteerde de mededelingen van zijn col lega met er op te wijzen, dat men de tramaanloop niet langer moet wensen dan beslist noodzakelijk, omdat men an ders komt op het terrein van de onder grondse spoor met apart daarvoor te bouwen materiaal, ondergrondse haltes en luchtverversingsinstallaties. Bovendien zou men dan de waterkering en de bui tendijkse lager gelegen gedeelten door moeten. Er wordt gestudeerd, deelde hij mede op een totale reorganisatie van de tram lijnen, mede in verband met het tun nelproject. Daarbij komen ook de Feijen- oordlijnen aan de orde. al zal een minu- tendienst, die men daar nu praktisch heeft, niet te handhaven zijn. Volgend jaar zal men een begroting van het tram bedrijf te zien krijgen, die een niet zo prettige situatie biedt, gezien de ver zwaring van de lasten. De bijzondere kos ten, aan het project verbonden, zullen moeten worden verdeeld over het gehele tramnet. Daarop werd het voorstel aanvaard. Donderdagmiddag is ex-president Harry S. Truman met zijn echtgenote voor een bezoek van enige dagen in ons land aan gekomen. Op het station Hollandse Spoor 'in Den Haag werd de hoge gast verwel komd door de Amerikaanse ambassa deur in ons land, de heer Freeman Mat thews. Naast de heer Truman zijn echt genote. (Van onze correspondent Zó stil had men het niet kunnen houden, dat donderdagmiddag via het gren&tation Roosendaal de heer en mevrouw Truman met de Parijse trein zouden passeren, op doorreis naar Den Haag, of een gro te groep nieuwsgierigen was er achter gekomen en wilde absoluut de oud-president van de Ver. Sta ten eens goed van nabij zien. En Roosendaals stationsrestauratie maakte meteen de koffie klaar. Ze zou het gezelschap worden aange boden als een „welcome in the Netherlands". Het kwam echter al lemaal heel anders uit. Toen de D- trein arriveerde zat de verbeide rei ziger juist aan tafel in het restau ratierijtuig. „Never mind", dacht de kelner langs de trein en hij wenkte de oud-president. Deze was zo vriendelijk direct naar de deur opening te komen: „What mat ters?". Toen stokte de kelner in eens alle „opgeborstelde Engels" in de keel. Hij zei alleen: ..Coffee?".. „No, thanks", zei mr Truman gui tig lachend, die nu niet kon weten dat het een presentje was van de restaurateur, die zelf uitstedig was. Even later liep Truman terug naar zijn compartimenten, waar hij voor de belangstellenden op het perron nog eens het gordijntje van zijn coupé omhoog schoof, alvorens hij kennelijk wilde gaan rusten. „Achter klaar?", riep de dienst doende stationschef. Truman wuif de vriendelijk: Good Bye!" „Achter klaarKoffie klaar.. maar dat Good Bye hoort er niet bij", dacht de kelner hardop! Tijdens de vergadering van het Hoofd- produktschap Akkerbouwprodukten is ten aanzien van de debacle bij de uitvoer van aardappelen medegedeeld, dat een delegatie van het Produktschap Aardap pelen vandaag een bespreking met mi nister Mansholt zou hebben. De ongelukkige afloop dezer uitvoer op Engeland, waarbij het verlies naar in ingewijde kringen wordt gefluisterd, dichter bij de veertig, dan bij de dertig miljoen gulden voflr Engelse importeurs en Nederlandse exporteurs zou liggen, be hoeft een regeling om faillissementen te voorkomen. Bovendien drukt het tekort aan liquide middelen bij de Engelse im porteurs thans zwaar op de Nederlandse Uitvoer van tuinbouwprodukten naar het Britse eiland. De gedachten gaan uit „naar een langdurige kredietverlening of iets dergelijks", zo verklaarde de voorzit ter van het hoofdproduktschap, ir. T. P. Huisman. Voor de uitvoer van een aantal land- bouwprodukten zal waarschijnlijk reeds in augustus of september geen uitvoer- machtiging meer nodig zijn. Volstaan kan dan worden met de zogenaamde meldingsprocedure in principe bij de in voer van geliberaliseerde goederen en bij de uitvoer van goederen van Nederlandse origine uit en naar de EBU-landen. met uitzondering van Turkije en de Neder landse overzeese gebiedsdelen. Bij het in werking treden van de landbouw-mel- dingsprocedure zal de Nederlandse Bank inmiddels de verplichtingen ten aanzien van deviezenvergunningen voor de ge noemde landen hebben ingetrokken. Voor koffie thee en cacao zal de procedure waarschijnlijk reeds 1 juli ingaan met uitzondering van ongebrande koffie- en cacaobonen, dlie niet van Nederlandse oorsprong zijn. Vanmorgen is de laatste hoge prijs van de staatsloterij uitgeloot. Op het lot num mer 12406 is een prijs van 1500,waar aan een premie van 30.000,is verbon den, gevallen. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Hier en daar lichte nachtvorst. Morgen zonnige perioden, maar ook nog enkele buien. Weinig wind en dezelfde of iets hogere middagtempe- raturen. Zaterdag 16 juni: zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur. maan op 14.07 uur, onder 0.35 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1