GENEVIèVE DE GALARD WERD Mme DE HEAULME W Ml N UiHfi min ■ïlTrrrrm Gesubsidieerd schilderijen kopen Hollandse Bankunie in nieuw gebouw Zuivelindustrie zit 1102 met diverse problemen «II Hl mwm VOOR VERKOPER EN KLANT Bij passen van schoenen zijn Röntgenapparaten gevaarlijk V Praag wijst eisen van studenten af 90 m2 voor Picasso Britse generaal gast bij „bevrijdingsfeesten" Luchtvaartbesprekingen in Washington verdaagd Het geschenk dat vader „stralend maakt Melkvetgehalte in ons laiid laagste van geheel West-Europa Aanwinst voor Haagse binnenstad Gasten bij de Z. Ned. Opera Plan van het Prins Bernhard Fonds Strenge instructies aan winkeliers VRIJDAG 15 JUNI 1956 PAGINA 3 „Engel van Dien Bien Phoe" trad in het huwelijk met parachutisten-kapitein i Zes kunstenaars versieren Parijs' Unesco-gebouw CAMERA S -5SSP1 Wi 4 Proeven VANDAAG IS GENEVIèVE dc Galard In het huwelijk getreden met kapitein parachutist Jean de Heaulme in de kapel van Saint Louis des Invalides. Gene- niève de Galard. de „engel van Dien Bien Phoe", ontmoette kapitein dc Heaulme voor het eerst in Hanoi. In 1953 bracht ze met een vriendin een bezoek aan de ouders van de kapitein, die in Indo-China is ge boren en er zijn jongensjaren door bracht. Later keerde hij er met het leger van ge neraal Lcclerc naar terug en maakte toen de hele tragische geschiedenis van Indo- China mee. De omstandigheden waren er niet naar om veel ontmoetingen tussen de jonge mensen mogelijk te maken. Ze zagen el kaar dan ook nog maar een enkele keer tot luitenante De Galard op uitnodiging van de Amerikaanse regering naar Wash ington reisde. Op dat moment werkte ka pitein De Heaulme aan de repatriëring van de krijgsgevangenen en verbleef daar om in Amerika. Ze hebben zich toen in stilte verloofd, maar de luitenante wilde eerst haar contract met het leger beëindi gen, alvorens te trouwen. NU IS TWEE dagen geleden het bur gerlijke huwelijk voltrokken. Het was het jonge paar gelukt de jour nalisten om de tuin te leiden en door een achterdeur het gemeentehuis binnen te ko men en te verlaten. Voor de kerkelijke plechtigheid, die vandaag plaats vond, was daar natuurlijk geen sprake van. Om twaalf uur trad de stoet de kapel binnen, maar een uur tevoren waren alle plaatsen reeds bezet. Onder de genodigden bevon den zich de marechale Leclerc en de vrou wen van generaal Guilleaume en van ge neraal Catroux. Verder tal van oud-strij ders, velen in een invalidenwagentje of op stokken. Zij waren niet vergeten, hoe G neviève de Galard hen tijdens het beleg van Dien Bien Phoe moed had ingespro ken en hen verzorgde en verpleegde. Pater Jego. de aalmoezenier van de pa rachutisten droeg het H. Misoffer op en de Jezuïetenpater Paul Bit, 'n vriend van de familie De Galard, zegende het huwe lijk in. De kerkelijke plechtigheid was om kwart voor twee geëindigd, maar eerst om drie uur verlieten kapitein en mevr. De Heaulme de kapel, zo veel vrienden en oud-strijders hadden hen geluk willen wensen. De meesten namen tegelijkertijd afscheid van het jonge paar, want de ka pitein is naar Madagascar overgeplaatst. Zijn vrouw zal hem natuurlijk vergezellen. (j in een eenvoudig wit bruidstoilet zon der lange sleep. Ook had ze geen bruidsmeisjes, maar zes kleine meisjes, al len hetzelfde gekleed, liepen achter haar aan. De belangstelling, die ze bij haar hu welijk ondervond bewijst, dat men haar toewijding tijdens het beleg van Dien Bien Phoe nog niet vergeten is. Toen enige tijd geleden bekend werd, dat zij vandaag zou gaan trouwen, kreeg ze niet alleen tal van brieven van oud-patiën ten, maar velen brachten haar een bezoek. Een van hen vertelde aan haar moeder, hoe hij in Dien Bien Phoe in het prikkel draad was gevallen. Hij dacht, dat zijn laatste uur geslagen was, toen hij een brancard zag aankomen. Geneviève de Ga lard liep ernaast. Ze hielp hem op de bran card leggen en toen de verplegers aanstal ten maakten om de terugtocht te aanvaar den, nam ze haar helm af en zette hem de gewonde opDat is iets wat ik nooit zal vergeten", zei de soldaat. Dit voorval is tekenend voor het karakter van haar, die nu Geneviève de Heaulme heet. DINY K-W. Op de conferentie van de Tsjechoslo- waakse communistische partij die op het ogenblik in Praag wordt gphouden, heeft de vice-premier Kopecky donderdag drie eisen, die door studefiten in resoluties kenbaar waren gemaakt, afgewezen. Deze eisen waren: (1) dat colleges over 't marxistisch-lenisme op de univer siteit gestaakt worden; (2) Vrijheid van onderwijs (Kopecky verklaarde dat hier door reactionaire denkbeelden verspreid zouden kunnen worden) en (3) Acade mische vrijheid. De minister zei, dat verdere eisen zorg- vudig bestudeerd zouden worden, voor zover ze erop gericht waren de mogelijk heden tot studie werkelijk te verbeteren. Volgens gewoonlijk welingelichte bron nen hadden de studenten ook resoluties aangenomen, waarin o.m. objectieve pers berichten, vrije ontvangst van buitenland se radio-uitzendingen en vrije toegang tot buitenlandse lectuur geëist werden. Zes beeldende kunstenaars hebben op drachten aanvaard voor de decoratie van het nieuwe Unescogebouw in Parijs. Het zijn: Picasso (Frankrijk), Henry Moore (Gr. Brittannië), Miro (Spanje), Calder (V.S.), Hart (Frankrijk) en Isamu No- goetsji (Japan). De kunstenaars mogen zelf hun onder werpen kiezen, doch zij moeten een ont werp aan de Unesco voorleggen alvorens het werk te beginnen. Picasso krijgt een muur van negentig vierkante meter in de vergaderzaal te decoreren. Hij mag in verf of in kera miek werken. Dit nieuwe hoofdgebouw van de Unesco zal plaats bieden aan 1200 functionarissen in 600 bureaus „Beleefdheidsgehaar" van Egyptische premier Generaal Sir Brian Robertson, voorma lige opperbevelhebber van de Britse troe pen in het Midden-Oosten, heeft een uit nodiging van premier Nasser van Egypte aanvaard om de volgende week de bevrij dingsfeesten in Egypte bij te wonen, zo heeft het „Foreign Office" in Londen donderdag bekendgemaakt. De Egyptische ministerraad besloot donderdag, dat dinsdag 19 juni, wanneer het vertrek van de laatste Britse soldaat uit de zone van het Suez-kanaai gevierd zal worden, een nationale feestdag zal zijn. Ook 18 juni, de verjaardag van de uitroeping van de republiek, zal een feestdag zijn. Op 20 juni zullen de plech tigheden worden voortgezet met een grote militaire parade in Cairo, waarop de wa pens, die door communistische landen ge leverd zijn, zuilen worden vertoond. Aan de wapenschouw nemen ook eenheden uit andere Arabische landen deel. De Britse regering heeft de uitnodiging van generaal Robinson met instemming begroet. Zij ziet hierin een „bcleefdheids- jebaar" van premier Nasser om de wrevel weg te nemen die in Groot-Brittannië is gerezen door de uitnodiging van de Sov jet-minister van buitenlandse zaken, Sje- pilof. Deze was, naar achteraf gebleken is, reeds uitgenodigd voor hij Molotof op volgde, dus toen hij nog hoofdredacteur van de „Pravda" was. De luchtvaartbesprekingen, die in Was hington tussen Nederland en de Ver. Sta ten worden gevoerd, zijn verdaagd tot 27 juni, zo heeft donderdag een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. B RYLC R E E M Genevieve de Galard, de ,JSngel van Dien Bien Phoe" is in het huwelijk ge treden met kapitein Jean de Heauine. De kerkelijke plechtigheid vond donder dag te Parijs in de St.-Louis des Invali des plaats. Op deze telefoto zien we het paar bij het verlaten van de kerk tussen de erewacht van officieren. Dc Nederlandse zuivelindustrie tobt op is geweest, mede doordat de stalperiode het ogenblik met verschillende proble-1954-'55 voor de veehouderij zeer kost- Vnavi J «rAA..rvtti- ««mm 17'—.TkT _1 - (Van onze Haagse redactie) Het nieuwe gebouw van de Holland- n „an^ Unie N.V. aan de Hofweg te Den Haag is hedenmiddag door burge meester mr. F. M. A. Schokking offici eel geopend. Dit gebouw staat gedeelte lijk opde plaats van het hotel „De Twee steden dat door de directie in 1951 werd aangekocht. Als herinnering aan het 17e eeuwse logement is er een beeldhouw werk, gevormd door twee leeuwen die de wapens van Alkmaar en Enkhuizen dra gen (de afgevaardigden uit deze beide plaatsen verbleven nl. in „De Twee ste den",) Met de bouw van het imposante pand werd in januari 1954 begonnen. Als streefdatum was 1 juli aangehouden, zo dat men bijna 214 maand eerder klaar is dan verwacht was. In het gebouw zijn ongeveer 3300 m3 gewapend beton verwerkt, benevens 200. duizend kilo staal terwijl de beide enor me Lips kluisdeuren, die toegang geven naar het hart van het gebouw, de klui zen, beide 12 ton wegen. De oppervlakte van de kluisruimten bedraagt 502 m2. Van de vijf verdiepingen worden slechts de kelder, de begane grond, de eerste verdieping en de zolder voor bank-doeleinden gebruikt. De overige ruimten bevatten kantoren van andere firma's, die geheel gescheiden van het bedrijf zijn gehouden. Vooral de enorme hal, uitgevoerd in kostbare Toscaanse en Romaanse traver tin trekt sterk de aandacht. Alle denk bare moderne snufjes zijn aangebracht: air-conditioning in de kluizen, speciale ventilatie-istallaties. zelfs verwarmde marmeren platen op de 23 meter lange balie waaraan de klanten worden gehol pen, een hypermoderne kleine kantine Het nieuwe gebouw van de Hollandse Bank-Unie N.V. aan de Hofweg te Den Haak dat hedenmiddag werd geopend met bar, dubbele ramen en bijzondere fraaie interieurs van de directie- en ver gaderkamers op de eerste verdieping. De hellende dakvlakken zijn afgedekt met koper dat na enkele jaren een groene glans zal krijgen. De algemene indruk is er een van de gelijkheid, wars van overdreven luxe, licht- en helderheid, terwijl er uitgebrei de veiligheidsmaatregelen zijn genomen met betrekking tot de kluizen o.m. door een speciale alarminstallatie. Drukbezet zonierprogram Het zomer-repertoire van de Zuid-Ned. Opera bestaat uit Rigoletto en een nieu we enscenering van „Les Pêcheu.-s de Perles". Op verzoek van theaterdirecties is „Het land van de glimlach" in studie genomen. Tot en met einde augustus zijn reeds 27 speeldata vastgesteld. Het tableau de la troupe bestaat uit o.m. de volgende vaste gasten: dames Lucy Tilly, Gita Nobis, Lucy Chantal van de opera Brus sel, Simonne v. Parijs van de opera te Gent, Alida van Garven van de Opera Parijs alsmede de heren: Jean Laffont (opera Brussel), Gabriel Bacquier en Ro ger Ervic (beiden opera Parijs), Ger main Ghislain (opera Brussel), John Vis sers (opera Gent), de heer Siemen Jongs- ma, Amsterdam, zal als gast zijn mede werking blijven verlenen. De Nederlandse bariton Theo van Ger- wen is als vaste medewerker geënga geerd. men, aldus de voorzitter van de Kon. Ned. Zuivelbond, de heer C. v. Wacs in zijn openingsrede op de donderdag te Utrecht gehouden algemene vergadering van deze bond. Daar is in de eerste plaats het vet gehalte van de consumptiemelk, waar over reeds veel is gezegd, doch waar omtrent nog geen oplossing is gevonden. De kleinhandelsprijs voor de consumptie- melk betreft nog altijd melk met een ge- standadiseerd vetgehalte van 2.5 pet. Ne derland handhaaft hiermede het laagste vetgehalte in consumptiemelk van geheel West-Europa. Ondanks de ongekende wel vaart mag in ons land geen melk worden verkocht met een vetgehalte, dat de na tuurlijke toestand zoveel mogelijk bena dert. Vervolgens zijn er nog steeds moei lijkheden met de export, ook naar de Beneluxlanden, tengevolge van het feit. dat het buitenland, met name België, tracht zoveel mogelijk zelf in de behoefte van melk- en zuivelprodukten te voor zien. Ten derde is er nog steeds de onopge loste kwestie van de kwaliteitscontrole- de voorzitter achtte het dringend gewenst dat de melk wordt betaald naar zijn kwa liteit, waardoor verbetering van het pro- dukt niet weinig zou worden bevorderd Vervolgens hield de heer v. Waes een pleidooi voor de P.B.O., waarbij hij een beroep deed op de aangesloten organisa ties tot medewerking. Hij wees er op, dat de resultaten van dit nieuwe instituut af hankelijk zullen zijn van de daadkracht, welke de zuivelindustrie aanstonds in het produktschap kan opbrengen. Niet onverdeeld gunstig jaar Onder verwijzing naar het jaarverslag constateerde de voorzitter tenslotte, dat de situatie in de zuivelindustrie in het af gelopen jaar niet onverdeeld gunstig is geweest. Men zou aldus spreker waarschijniijk van een gunstig jaar heb- iü°sen, spreken, indien het Nederland- L„ ff niet in beweging was geko- men. Doordat dit echter wel het geval baar was tengevolge van de bijzonder on gunstige weersomstandigheden in 1954, (veevoedertekort) is het inkomen van de boer uit de melkveehouderij absoluut en Zeker relatief gedaald in vergelijking met het algemeen welvaartsniveau. De stijging van de geldelijke opbrengst van de melkveehouderij tengevolge van de verhoging van de straatprijs van con sumptiemelk met 3 pet in het begin van 1955, werd overtroffen door de stijging van de totale kosten. Naar het jaarverslag van de secretaris nog vermeldt, werd de hiervoor genoem de prijsstijging aanvankelijk door de con sumenten beantwoord met een daling van het verbruik van omstreeks 4 pet die ech ter later in het jaar geleidelijk werd inge lopen, zodat het consumptiemelkverbruik over het gehele jaar 2.2 pet lager was ft 4954. Daar intussen de bevolking met itiu.DOO personen is toegenomen is de consumptie per hoofd in 1955 3% lager ge weest dan in 1954, Dat deze consumptie daling met mag worden opgevat als een bewijs aat de verbruikers de hogere prijs met kunnen betalen blijkt uit het feit, dat de omzet van „koffiemelk" (geconden seerde melk met 10 pet melkvet) voortdu rend stijgt. .'.Lv.v' Beecham fNederlandN.V, Voor Engrost.Jacq. Mot, N.V.Amsterdam Dat de sociale positie van de beeldende kunstenaar in Nederland rooskleurig te noemen is, zal wel niemand staande wil len houden. Welke maatregelen dienen er echter te worden genomen om daarin een verbetering te brengen, die ook inder daad een verbetering is? Dat is een vraag waarop al heel wat publicisten en com missies vergeefs het verlossende ant woord hebben trachten te geven. In prin cipe is men niet tegen overheidssteun, maar de huidige steunmaatregelen, waar bij de kunstenaar verplicht wordt con traprestaties te leveren wier bestemming voor hem veelal weinig inspirerend kan zijn, wekken noch bü de belastingbeta lende gemeente noch bij de kunstenaar zelf veel geestdrift. Van de zijde van het Prins Bernhard Fonds verscheen nu dezer dagen een plan dat weliswaar geen definitieve oplossing beoogt, maar dat, mits uitvoerbaar in de praktijk, wel perspectieven opent. Het „Plan Kunstbezit" zoals het in Rapport no. 11 van genoemd Fonds heet, is ge baseerd op het van overheidswege sti muleren van de kunstaankoop door par ticulieren. Men stelt voorop dat de over heid en de bedrijven geacht worden bij uit te voeren bouwwerken in toenemende mate aandacht te schenken aan het aan deel van de beeldende kunst. En men concentreert zich verder op de mogelijk heden om de „afzet van kunstprodukten" onder de particulieren te bevorderen. Een detailpunt dus van het totale pro bleem dat de sociale positie van de kun stenaar stelt, maar een belangrijk detail. De overheidssubsidie komt volgens dit plan dus ten goede aan de particulier, die een schilderij veel goedkoper kan kopen dan het kost. Een door de over heid op te richten stichting „Kunstbezit" zou, aldus het rapport, optreden als finan cieringslichaam, door bij de aankoop van een kunstwerk de particulier een ver lichting in de kosten van 60 pet. te bie den. Voorwaarden I Deze subsidievorm zou uiteraard gebon- I den zijn aan nauwkeurig omschreven I voorwaarden. Zo zou een arbitragecom-1 missie de op bepaalde „marktpunten" (verkooptentoonstellingen) ingezonden werken keuren, selecteren en indelen inl bepaalde prijsklassen. Ieder via de Stich-[ ting verkocht werk zou voorts begeleid I gaan van een certificaat en voorzien zijn I van een onuitwisbaar kenteken. Dit oml misbruik te voorkomen door b.v. onder-1 handse doorverkoop van het met subsidie verkregen werk. De nieuwe eigenaar ver-l bindt zich namelijk om minstens vijf jaar I lang het gekochte stuk in eigen bezit te I houden. Tal van soortgelijke detailrege-| Iingen zijn in het rapport op min of meer I bevredigende wijze behandeld. Bezwaren rijzen tegen dit plan zeerl zeker evengoed als tegen vroegere plan-I nen. Is het bijvoorbeeld geen verregaand I en gevaarlijk dirigisme wanneer een arbi-1 tragecommissie de prijs moet gaan be-| palen voor een kunstwerk, en de zo Merl in kwaliteit uiteenlopende kunstuitingen! grofweg in enkele prijsklassen gaat in-| delen? Een commissie van zeventien Engel se medici en atoomgeleerden heeft op verzoek van de Britse regering een rapport uitgebracht over de eventuele toekomstige gevolgen van atoomstra ling. In dit rapport heeft de commissie ook grote bezorgdheid geuit over de toepassing van radio-activiteit in de geneeskunde. Met name wenst de com missie, dat het gebruik van röntgen stralen bij het passen van schoenen wordt afgeschaft, behalve wanneer dit wordt voorgeschreven om orthopedi sche redenen. Desgevraagd verklaarde de direc teur van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, dr. J. Spaander, dat men ook in Nederland zeer bezorgd is over het gebruik van deze röntgen apparaten in schoenenmagazijnen. Uit oogpunt van de volksgezondheid acht men het bedienen van deze apparaten door leken onjuist en gevaarlijk. In Nederland verzetten de röntgenologen zich dan ook tegen het toenemende gebruik van deze apparaten door leken omdat gebleken is, dat noch de winke lier noch de koper van schoenen op de hoogte is van de gevaren, die aan het toestel verbonden zijn. Getracht wordt het gebruik van deze apparaten waarvan er momenteel ruim 700 in ons land zijn bij wet te verbieden. Aij verklaren, dat deze apparaten geen enkel nuttig effect hebben en moeten worden beschouwd als een modegril. Het publiek, zo menen zij, behoeft niet te zien hoe de schoen zit, maar moet voelen of het schoeisel gemakkelijk draagt. Plaatsing zonder enige restrictie De apparaten, die in Nederland voor namelijk uit Duitsland worden geïmpor teerd kunnen tot nu toe zonder enige restrictie in schoenenmagazijnen worden geplaatst. Wel stelt de Arbeidsinspectie eisen ten aanzien van het personeel dat de toestellen bedient. Van de zijde van de Arbeidsinspectie deelt men ons mede dat bij een een malige handeling 1 tot 2 röntgen aan de klant wordt toegediend. Het gebeurt dik wijls. dat de klant afziet van de aange boden schoenen en elders nog eens gaat proberen. In vele gevallen komt het voor. dat ook hier dan weer gebruik wordt ge maakt van een röntgenapparaat. waar door de klant wederom een dosis röntgen krijgt toegediend. Vaak ook gebeurt het. dat, winkelper soneel demonstreert hoe het apparaat werkt. Kinderen vooral vinden het in teressant en blijven soms langdurig aan röntgenstralen b' Tgesteld. terwijl het demonstrerende personeel vele malen, op een dag een dergelijke dosis ontvangt Vele schoenwinkeliers zün niet op de hoogte van het gevaar waaraan zij bloot staan. In Groningen hebben twee technici, toen een apparaat storingen vertoonde getracht verbetering hierin te brengen Zij hebben, toen zij meenden dat het apparaat weer in orde was. hun han den onder de röntgenstralen gehouden en daarbij ernstige röntgenbeschadigin. gen aan de handen opgelopen. Ziekten als gevolg Een mens, zo wordt ook in het Britse rapport verklaard, mag tijdens de duur van zijn leven niet aan meer dan 200 röntgen extra over zijn gehele lichaam worden blootgesteld.Die 200 röntgen moeten over tientallen jaren zijn ver deeld. Een groep Amerikaanse deskundigen heeft aanbevolen voor elk mens aante kening te doen houden van het totaal atomisch-, röntgen- en andere radioac tieve straling, waaraan hij in zijn leven is blootgesteld geweest. Zij dringen er, evenals het Britse rapport, op aan, het medisch gebruik van röntgenstralen zo veel mogelijk t.e beperken. Opeenhoping van radioactiviteit in het menselijk ge beente kan o.m. kanker, bloedziekten en beschadiging van het weefsel ten gevolge hebben. Testen sprakenelkaar tegen Van de zijde van een der grootste im porteurs van deze röntgenapparaten vernemen wij dat de door deze onderne ming in de handel gebrachte apparaten getest, zijn door het Fysisch Technisch Bondsinstituut in Duitsland, Deze test heeft uitgewezen, dat de zg. 65 KV appa raten een röntgendosis voor de doorlich ting van 1.8 r bij stand 1 van de schake laar en 2. 2 r bij stand 2 van de schake- ar geven. Het personeel dat het appa raat bedient ontvangt op een afstand van 1.5 meter aan de voorzijde van het ap- ?aa «aa een, dosis van 0.3 röntgen na 300.000 handelingen. De betrokken han delsonderneming acht het gebruik van deze apparaten door leken volkomen toe laatbaar. daar de dosis röntgen, die gege ven wordt, zeer miniem is. Mede in verband met de conclusie waartoe de Engelse geleerden zijn geko men, zullen strenge instructies aan de schoenwinkeliers worden gegeven. Voor- al zal worden gewezen op het gevaar, dat ondeskundig gebruik van het appa raat met zich brengt. In hef radiologisch instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht is een van de meest in Nederland verkochte appara ten gistermiddag getest. Hierbij is men tot een andere conclusie gekomen dan het Duitse bondsinstituut. Gemiddeld u'erd na tienmaal doorlichting van zeven seconden, 2.5 röntgen verkregen, terwijl de dosis bij Ieder- en crêpezolen nog la ger ligt. Filmpje als controleur De laatste tijd wordt onder de deskun digen. die bij het bedienen van röntgen apparaten in ziekenhuizen, sanatoria en rontgenoiogische instituut zijn betrok ken. een controle gehouden hoeveel rönt gen men door uitstraling van de toestel len ontvangt. De afdeling radiologie van de gezondheidsorganisatie T.N.Ö. leidt uit onderzoek Een ieder die thans werk- zaam is in de nabijheid van een röntgen toestel heeft een filmje op de revers van zijn jas. dat de röntgenstralen nauw keurig registreert. Deze filmpjes worden elke veertien da gen ontwikkeld, waardoor men controle heeft op de eventuele overschrijding van de internationaal vastgestelde tolerantie- dosis. Ook kan men hierdoor constate- ren of een bepaald röntgenapparaat wel voldoende afgeschermd is. Hoofdzaak is intussen of dit plan inder daad kans van slagen heeft. Of met namel inderdaad een nieuw, breed publiek voor| het aankopen van „gewaarmerkte kunst" wordt geïnteresseerd. Is dit niet het ge-l val dan is het ealge resultaat van del poging dat de kleine laag die thans be-1 hoefte gevoelt om schilderijen te kopen,) zich alleen maar deze liefhebberij attrac-| tiever gemaakt ziet. Hetgeen zou beteke-ï nen dat het pla» het laatste restje van) de vrije particuliere aankoopmarkt gron-l dig zou bederven. Hoe het zal gaan kan! niemand te voren zeggen. Zeker is dat) enkele bescheiden proeven op de tentoon-1 stelling „Contour" te Delft in 1955 en 19561 genomen, evenals een proef op een ten-l toonstelling te Alkmaar, redelijk succes I hebben opgeleverd. Er werden, mèt del overheidssteun, aanzienlijk meer verkocht) dan normaal genoemd mocht worden. Gesteld dat het plan enige kans van| slagen heeft, wat zou dat dan praktisch) voor de verbetering van de sociale positie der kunstenaars betekenen. Het rapport) rekent ons voor dat bij een (overigens) volmaakt fictieve) particuliere aankoop) van 14.000 schilderijen per jaar voor een| gemiddelde prijs van 250 per schilderij, een totaal bruto-bedrag van ruim 3% miljoen zou gemoeid zijn. De overheid zou hiervan aan „koopkrachtoverdracht") ,t 2.100.000 rechtstreeks aan de kopers bij-1 dragen. Duizend kunstenaars zouden in| dat jaar verzekerd kunnen zijn van een| gemiddeld bruto-inkomen van 3500. Als| tenminste, en zover gaat de rekenmeester! van het rapport niet. de 14.000 schilderijen) enigermate gelijk verdeeld zouden zijnl over 1000 schilders Maar goed, laten wijl even aannemen dat zulk een verdeling! ten naaste bij bereikt zou worden. Danl blijft nog de moeilijkheid de ïngewikkel-| de organisatie van bestuur, administratie! en arbitraire colleges doelmatig In tel richten en te financieren. Wat dit laatste I betreft stelt het plan voor bij elke ver-l koop koper en kunstenaar 10 pet. te laten I betalen voor de aankoopbemiddeling. Uit I die 10 pet. zou. in het gefingeerde geval I dat inderdaad 14.000 schilderijen verkocht worden een bedrag van f 490 000 verkre gen worden waardoor de organisatie zich I zou kunnen bedruipen. Of hef plan ooit rijp zal zijn voor ver-1 wezenlijking? Er zitten zeker mogelijk heden in, maar ook tal van onzekerheden en gevaren. Het is In ieder geval weerl een büdrage aan de oplossing van een I probleem dat in het Nederlandse kunst-1 leven ernstig wordt gevoeld. Daarom achtten wjj het de moeite waard in het kort de voornaamste punten van het plan te releveren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3