DE NIEUWE LEDEN EERSTE KAMER DER Hoge Russische geestelijken op doorreis even op Schiphol „De dood van een wielrijder FILMS Op elk boodschappenlijstje hoort ROOMBOTER ROOMBOTER 1)111 Ziekenauto reed huis binnen Gestolen juwelen op daken van hotel verstopt Olieboringen te Rotter dam met perspectief Aan boord van de „Griffioen" geen bom gevonden Geen loonbelasting 'bij opkomst van korte duur Knappe film met gruwelijke inhoud van de Spaanse filmer Juan A. Bardem deze week VRIJDAG 15 JUNI 1956 PAGINA Hele gezin sliep juist in Broeder zonder rijbewijs achter het stuur Op enkele sieraden na alles teruggevonden CASSATIE IN ZAAK INSTORTING VIJZEL- STRAAT BUS MET GEUT NA TWAALF JAAR TERECHT NEDERLANDERS BEKLOMMEN 5700 METER HOGE SORAY Alle bagage met Röntgen stralen onderzocht NEDERLANDSE LEKEN BEDIENEN ZIEKENHUIS IN PAKISTAN PAUSELIJKE ONDER SCHEIDING Steeds meer Nederlandse moeders zien in, hoeveel goeds roomboter in hun gezin kan doen. Zij schrijven roomboter op hun boodschappenlijstje, omdat zij graag iets over hebben voor de natuurvitaminen, natuurlijke voedingswaarde en natuurlijk-fijne smaak. Goed voorbeeld. De huisvrouwen in België, Zwitserland en andere landen geven nog steeds het goede voorbeeld. Zij gebruiken zelfs vele malen*) méér roomboter, hoewel zij hiervoor toch een hogere prijs moeten betalen dan de Nederlandse huisvrouw! Zij hebben ondervonden, dat een goede maaltijd de roomboter waard is. Alleen roomboter maakt de warme gerechten en de boterhammen veel 1 gezonder en stukken lekkerder! Als u de proef neemt, zult u direct bemer ken, dat u 't beste uit bent met Neem een pakje extra voor de zondag! De gekozen leden van de Eerste Kamer :^7T. G C. J D. Kropman (K.V.P.) «r. E. H. A. Kraayvangei (K.V.P.) Mr. F. G. C. J. M. Teulings (K.V.P) C. G. A. Merten» (K.v.P.) Or. H. J. J. van Velthoveo (K.V.P.) H. M van Lieshout (K.V.P J. In 1 Veld (PvdA) C. J. P. Cammelbeeck (P.* d A i 8. flroekia Prol. Mr. H J Hellema (AR) Mr. R. Pollema (CHr. Hist.) Mr. G. Vixseboxse (Chr. Hist.) Ir. A. L. H. Roebroek (K.V.P.) Mr. Dr. P. J. Witteman (K.V.P.) J H M. Derkse (K VP) J. H. J. Maanen J. J. Gielen L A. Middelhuis (K. V P.) (K.V.P.) (K.V.P.) J J Kramer F W.baut P. J Kapteyn (PvdA) (P.v d A (P v d A Prof Dr. I. A. Diepenhorst (AR) H Algra Prof. Dr. A. Anema (A.R.) J. Reyers Mr. Dr. G. KolH (Chr. Hist.) (Chr. Hist Mr. E. M.A. Sassen (K.V.P.) Prol Pater Dr. L. J C. Beaulort (K V P.) I de Gou (K V P.) H.C Nijkamp (K VP) Mr Dr L F H Regoul (K VP) W. Schermerhorn (P.v.d.A.) Mej. M Tjeenk Will (PvdA) J. L. Hoogland (P.v.d.A.) Mevr.HVerwey-Jonker (P.v.d.A) Mr. W. Rip (A.R.) J. Schipper (A.R.) Mr. W. F. Lichtenauer (Chr. Hisl.) W. C. Wendelaar (V.VD) A. N. Molenaar (V V.D.I R. H. de Vos van Stéenwijk (V.V.D.) H D. Louwci (VV.D) J. Brandenburg (CPN) Een ziekenauto van een particuliere ondernemer in Amsterdam-noord is gis termorgen bij het nemen van een bocht recht op een woning ingereden, waarvan een groot middenraam en een stuk van de pui werden vernield. De wagen moest uit de voorpui worden weggetrokken. Gelukkig waren de bewoners die mor gen wat later opgestaan, zodat het ge hele gezin zich nog op de bovenverdie ping bevond. Een paar vazen, die voor het raam stonden werden in gruzelemen ten in de keuken teruggevonden. De wagen werd bestuurd door een broeder, die nog geen rijbewijs maar wel rijlessen heeft. Bij het nemen van de bocht in de uiterst smalle straat reed het reehterachterwiel over de trottoirband heen. Door de schok schoot volgens de broeder de voorbank, waarop hij met de ondernemer zat naar voren en hierbij raakte zijn voet bekneld op het gaspedaal. Toen een Engels toeristenpaar, dat lo geerde in een hotel aan de Nieuwe Doe lenstraat te Amsterdam, na het diner op zijn kamer terugkeerde, ontdekte het. dat een tas met sieraden ter waarde van 15 a 20.000 gulden was gestolen. Zoals wij gisteren reeds konden berichten, werd door de onmiddellijk gewaarschuwde po litie het gehele hotelpersoneel verhoord, terwijl bij het onderzoek ook de speur hond ..Arno" van de rijksspeurhondge- leider uit Santpoort werd ingeschakeld. Tenslotte werden de sieraden her en der in het hotel teruggevonden. Men ont dekte nl. op het dak van het hotel de gestolen tas. waarin verscheidene der ge stolen juwelen zaten. Op enkele kleine platte daken was vrijwel de rest van de sieraden verstopt. Er ontbreken nog en kele stuks. De politie vermoedt nu, dat de dief tot het hotelpersoneel behoort, doch de recherche heeft de dader nog niet. 'kunnen ontmaskeren. De bouwkundige B.D. uit Amstelveen, die, in verband met de instorting in de Vijzestraat te Amsterdam, is veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk hechte nis met. een proeftijd van drie jaar en een geldboete van honderd gulden, heeft te gen dit vonnis van de rechtbank te Am sterdam appel aangetekend. (Van onze correspondent). De metselaar W. Bortels uit Weerselo vond gisteren bij het maken van een fundering voor een huis aan de Weemen- straat aldaar op ca. 4 meter diepte een blikken bus met voor ongeveer duizend gulden aan zilvergeld. Dit geld werd door de caféhouder J. A. Nieuwenhuis vermist sinds zijn café in de oorlog werd gebombardeerd. Èen deel van de guldens is niet meer gangbaar. Deze munten zijn nu opgezon den naar de Ned. Bank De arbeiders aan de nieuwbouw zijn door de heer N. beloond. Omtrent de vier nieuwe leden van de 'isteren gekozen Eerste Kamer laten wij lier enkele bijzonderheden volgen: PROF. DR. JOS. JOH. GIELEN is in .898 in Rucphen geboren. Hy studeerde ;e Tilburg aan de R. K. Leergangen en /erv°lgens aan de universiteit te Gent Germaanse filologie, waarin hp in 1931 promoveerde op een dissertatie „De Wan delende Jood in volkskunde en letterkun- Je". Hij werd aanvankelijk onderwijzer en leraar MO., later directeur der R. K. Handelsschool te Hulst. Vervolgens was lij inspecteur van het lager onderwijs in Roosendaal en na de bevrijding hoofd inspecteur te Nijmegen. Bij het optreden van het kabinet-Beel in 1946 werd hem de portefeuille van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen toegewezen. In 1948 trad hij af als minister en werd hij hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeer te aan de r—k. universiteit te Nijmegen. Behalve zijn dissertatie publiceerde prof. Gielen o.a. Letterkundige opstel len", ,,Uit heden en verleden'', „Belang rijke letterkundige werken" in drie delen 193233, „De dichter Albert Verwey", alsmede bijdragen in de Nieuwe Taalgids, Studiën, de Leuvense Bijdragen en Neo- philologus. Prof. Gielen is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. MR. W. F. LICHTENAUER, (C.H) is te Rotterdam geboren op 11 mei 1900. Na in zijn geboortestad zijn H.B.S.-op- leidyrg te hebben genoten, studeerde hij vervolgens rechtswetenschappen in Lei den. In 1932 promoveerde hij cum laude tot doctor in de rechtswetenschappen. In 1922 werd hij verbonden aan de kamer van koophandel en fabrieken voor Rot terdam, aanvankelijk als ambtenaar, sinds 1924 als adjunct-secretaris en sinds 1936 als secretaris. Enkele jaren geleden legde hij deze functie neer. Thans is hij gedelegeerd lid van de raad van beheer van Kersten Huniks Internationaal Trans portbedrijf te Rotterdam. Verder maakt bij o.a. deel uit van de centrale commis sie voor de statistiek en van de Benelux- commissie van de S.E.R.. Ook is hij be stuurslid van de Protestants-Christelijke werkgeversvereniging en van de Vereni ging van Rotterdamse expediteurs. Van de vele overige functies welke mr, Lich tenauer bekleedt, noemen wij die van lid der synode en der synodale commis sie van de Evangelisch-Lutherse kerk, van het algemeen bestuur der Ned. Eco nomische Hogeschool te Rotterdam, van het bestuur der Nederlandse organisatie voor de internationale Kamer van Koop handel en van de raad van bestuur van de N.V. Groothandelsgebouw te Rotter dam. Verscheidene publikaties van zijn hand zagen het licht. J. W. VAN HULST (C.H.) iS in 1911 te Amsterdam geboren. Hij werd opge leid voor onderwijzer en was later leraar Nederlands aan enkele hogere burger scholen. Sinds 1942 is hij directeur van de Hervormde kweekschool te Amster dam. Hij vervult verscheidene functies op onderwijsgebied, in de Prot.-Chr. on derwijzersvereniging, Christeiyk Volks onderwijs en de Schoolraad. De heer Van Hulst heeft meer dan 200 artikelen gepubliceerd in Nederlandse en buitenlandse tijdschriften en heeft voorts veel lezingen gehouden in Nederland, Bel gië, Duitsland, Zwitserland en Italië. MR. G. VAN HALL, directeur van La- bouchere Co N.V., is 21 april 1904 in Amsterdam geboren. Na zijn rechten studie aan de Leidse universiteit was bij van 1928 tot 1931 werkzaam in New York. In het vaderland teruggekeerd werd hy in laatstgenoemd jaar directeur van Amsterdams Trustees Kantoor N.V. en de Ned. Trust Mij N.V. te Amsterdam. In 1948 verwisselde hij deze functie voor die van directeur van Labouohere en Co N.V. te Amsterdam. Daarnaast vervult mr. Van Hall vele commissariaten, zo van de Machinefabriek Du Croo Brauns, Van Berkel's Patent, Wilton-Fye- noord, Ver. Touwfabrieken, de North western en Pacific Hypotheekbank enz. Verder is hy o.a. curator van de Amster damse universiteit, president-curator van het Amsterdams lyceum, voorzitter van de bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis en lid van de Raad voor het zuiver wetenschappelijk onderzoek. In de boring van de N.V. Nederlandse Aardoliemaatscihappij op de zuidelijke oever van de Maa-s te Rotterdam, in de omgeving van het stadion Feijenoord. zijn gunstige aanwijzingen voor de aanwe zigheid van olie aangetroffen. In dezelfde boring is in het begin van deze maand aardgas gevonden. De Andesexpeditie, waarvan dr C. G. Egeler en dr. T. de Booy, beiden uit Amsterdam, deel uitmaken, heeft op nieuw een tot nu toe onbestegen top van het Andesgebergte in Peru beklommen. Het is de 5700 meter hoge Soray, die zij met nog twee leden van de expeditie op 3 juni hebben bestegen. Gisteravond is op Schiphol met de Su per Constellation „Griffioen" van de K.L.M. een aantal hoge Russische geeste lijken, op doorreis van Amerika naar Rusland, aangekomen. Het gezelschap stond onder leiding van metropoliet Ni colas van Kroetizk en Kolomna, de locum tenens van het patriarchaat Moskou. (Advertentie) Door het ministerie van Oorlog wor den regelmatig reserve-officieren en dienstplichtigen gedurende een of en kele dagen in werkelijke dienst geroepen, teneinde aan een korte oefening deel te nemen of een demonstratie bij te wonen. Om praktische redenen heeft de staats secretaris van financiën goedgekeurd, dat op de vergoedingen toekomende aan miltairen, die bij opkomst van korte duur minder, dan vijf dagen in werkelijke dienSf, verblijven, geen loonbelasting wordt ingehouden. Het invullen van een werknemersver klaring kan in deze gevallen eveneens achterwege blijven. Na afloop van het kalenderjaar zullen echter op de gewone wijze loonlbelasitingkaarten. worden in- gszo.-idear Een beeldschone jonge vrouw, in gezelschap van een man, overrijdt tijdens een dolle nachtelijke autorit op een verlaten buitenweg een wielrijder. Het slachtoffer is onmiddellijk dood. Even aarzelt het tweetal maar op aandringen van de vrouw stappen ze in en nemen ongezien de vlucht. Met dit felle, gruwelijke gebeuren, dat de SpaansItaliaanse film „De Dood van een wielrijder" inleidt, zit de toeschouwer meteen in het knooppunt van een levensdrama, waarbij ettelijke mensen zijn betrokken. De man is leraar. Hij heeft een verhouding met de vrouw, die getrouwd is met een welgesteld fabrikant, die haar met alle aardse heerlijkheden overlaadt, doch haar liefde niet vermag te oogsten. Het drama op de weg, dat door de vlucht nadrukkelijk de allure van misdaad kreeg, beheerst van dit moment af het bestaan van beide mensen, temeer daar een gewetenloze journalist, belust op chantage, de vrouw doet vermoeden, dat hij meer weet, zowel van hun zondige verhouding als van de dood van de wielrijder. Alberto Closas als Pierre en Lucia Bose als Marie José in de Spaans-Italiaanse film „De Dood van een wielrijder" van regisseur Juan A. Bardem. Er volgt een tijd van zenuwslopende angst, twijfel en spanning, waarin de leraar de echtgenoot, de chanteur en de vrouw ieder hun troebele rollen spelen. Maar elk van hen demonstreert op be paalde momenten nog menselijke ge voeligheden, behalve de vrouw, wier kil en fanatiek egoïsme de een na de ander uitschakelt. Tenslotte kiest zij haar wetti ge man, als voor haar voordeligste partij. Op de dag, dat ze met hem 'n lange reis zal gaan maken, keert zij nog éénmaal met haar vriend terug naar de plek van haar misdaad. Op dat moment ziet zij de keuze tussen de twee mannen als een onmoge lijkheid. Als de vriend is uitgestapt en een eind verderop is gewandeld, geeft ze vol gas en overrijdt hem, waarna ze zonder omzien in razend tempo naar de stad terugkeert om zich daar bij haar man te voegen, die haar bij de trein op wacht. Zij moet echter plotseling uit wijken voor een wielrijder en rijdt zich te pletter. De onhandige fietser kijkt ont zet om zich heen en gaat er dan onge merkt van door. Dit geforceerde tragische slot is wel een ontnuchterende teleurstelling. Het is namelijk geen oplossing van het probleem, dat de intrige zQrgvuldig en aannemelijk stelt en waarvoor de belangstelling leven dig is geworden. Zo verschuift de waarde van dit SpaansItaliaanse produkt vrij- i wel geheel naar de vormgeving, die in vele opzichten opmerkelijk is te noemen. Daar is bijvoorbeeld de geraffineerde wijze, waarop regisseur Juan A. Bardem zijn verhaal fragmentarisch opbouwt en deze fragmenten nu eens zonder schijn bare overgang aan elkaar snijdt, dan weer door een frapperende contrastwer king aan elkaar verbindt. Soms lukt hem dit prachtig, maar een andere keer doet het geforceerd aan. Aan het gevaar van een litteraire stijl, waartoe een dieper gaande behandeling van het onderwerp gemakkelijk aanlei ding geeft, is Bardem ook niet altijd ont komen. In de beste delen legt hij echter overtuigend een vakbekwaamheid aan de dag, die resulteert in voortreffelijke staaltjes film. „De dood van een wielrijder" is om de inhoud bepaald geen opwekkende, maar om de vormgeving wel een bijzon der interessante film. P. H. Voorts maakten de aartspriester Michael Slawnitzky van Leningrad, tezamen met een bisschop van de Armeense kerk, een aartsbisschop van de Russische Lutherse kerk en een vertegenwoordiger van de Baptistenkerk in Rusland deel uit van het gezelschap. Zij hebben twee weken lang een reis gemaakt door de Verenigde Staten. Hun indruk is zeer positief, vooral is het me tropoliet Nicolaas opgevallen, dat zij geen enkel teken van vijandschap bij de Ame rikanen hebben ontmoet. De kerkvorst prees de gespreksbereidheid van de Ame rikaanse christenen, op wier uitnodiging hij met zijn gezelschap de reis door Ame rika had gemaakt. Zoals gisteren gemeld, had het vlieg tuig, waarmede de geestelijken hun terug weg naar Rusland hadden aanvaard, enige vertraging, omdat men meende dat er een bom in was geplaatst. Hierover vertelde gezagvoerder J. C. Pool. dat hij. toen hij met zijn rtiachine aan het begin van de startbaan stond, door een vrouwelijk lid van- het grondpersoneel was gewaar schuwd, dat een onbekende het New Yorkse vliegveld had opgebeld met de mededeling, dat een bomaanslag op de „Griffioen" was voorbereid. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld door een groep van de New Yorkse politie en leden van de F.B.I. Het onderzoek, waarbij alle bagage met röntgenstralen werd onder zocht, nam vier uur in beslag. Er werd echter géén bom gevonden. Vrijwel onmiddellijk na hun aankomst op Schiphol vertrokken de Russische geestelijken met een speciaal KLM-vlieg- tuig naar Stockholm, vanwaar de reis naar Moskou zou worden voortgezet. Het gezelschap werd op Schiphol ver welkomd door archimandriet Dionysius uit Den Haag. deken van de Russisch Or thodoxe Kerk in Nederland. Kamini Kumar Dutta. minister voor volksgezondheid in Pakistan heeft een groot nieuw katholiek ziekenhuis, het Theresia-ziekenhuis in Mirpurkihas (West-Pakistan) geopend. Daarbii waren tegenwoordig ook mgr. A. van Miltenburg zaakgelastigde van de H. Stoel, alsmede een groot aantal priesters en religieuzen uit het aartsdio- cees Karachi. Het ziekenhuis, gelegen aan de Hy- derabad-weg telt 100 bedden is modern geoutilleerd wat de operatiezalen betreft, beschikt over een röngenafdeling. een laboratorium en een ruime kliniek. Het wordt geleid door Nederlandse leken missionarissen, die in 1948 naar Pakistan gekomen zijn. Dr. H. M. J. W. J. Kortmanp te Lei den, is ter gelegenheid van zijn zilveren artsjubileum door Z. H. de Paus be noemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. Mgr. Th. M. P. Bek kers uit Voorschoten heeft hem de ver sierselen van deze onderscheiding over handigd en daa'bij medegedeeld, dat zij was verleend als blijk van de grote waar dering voor het vele werk van dr. Kort- mann speciaal voor de Katholieke orga nisaties. Spaar de Rijksboter- marken. In ruil daar voor krijgt u circus plaatjes voor het prachtigs roomboter- album. Vraag uw leve rancier inlichtingen. Publikatje- Het Nederlands Zuivelbureau. 's-Gravenhajte Nederland per hoofd per jaar n«.A De nauwkeurige cijfers zijn: in Zweden. 3,64x zoveel België 3,63 x Duitsland2,3 x Frankrijk 2,45 x Zwitserland 2,13 x (llU. „ill(((l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4