Spoorwegen namen afscheid van hout en stoom Musserts stoffelijk overschot opgegraven en weggevoerd De eerste poging is aan dr. Drees Auto met Hagenaars tegen tram Dr. Drees staat voor een moeilijk karwei met partijgenoten In het duister van de nacht Rotterdamse stakers bouwen weer Nehroe en Nasser naar Tito Geestverwanten van N.S.B.-leider de daders van lugubere grafschennis? Maandag 18 juni 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ROND DE KABINETSFORMATIE Conflict met Indon. personeel bijgelegd Speculaties over het Tweede Voorlopige balans: 270 doden Nederlanders redden vier artsen op zee Belgische auto tegen lichtmast Zes inzittenden liepen verwondingen op voorzitterschap der Kamer Sjarett treedt af Juni in mineur stemming WSÉmËÊÊÉÊËÊè' WEERBERICHT De staking bij de „N ederland" Kleine meerderheid voor hervatting Ook Groningen aan de slag Een wel zeer opzienbarend en schokkend voorval heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de algemene begraafplaats te Den Haag plaatsgevonden. Tot nu toe onbekenden zijn er namelijk in geslaagd de stoffelijke resten van ir. A. Mussert, eens de beruchte leider van de Nationaal Socialistische Beweging in Nederland (de N.S.B.), op te graven en mee te nemen. Daar de politie aanneemt, dat getracht zou worden de stoffelijke resten naar het buitenland te brengen, zijn aan de grenzen, onmiddellijk na het bekend worden van deze vreemdsoor tige daad, alle maatregelen genomen om dit te voorkomen. De daders hebben bepaald niet gewenst, dat hun daad onbekend zou blijven, want het geval kwam aan het licht, doordat zondagoch tend om half acht een anonieme telefonische mededeling gedaan werd aan de redactie van een Amsterdams ochtendblad, dat men de stoffe lijke resten van Mussert had weggehaald. Onmiddellijk werd toen door deze redactie contact opgenomen met de directie van de algemene begraafplaats te Den Haag, waarna men aldaar tot zijn grote ontstel tenis moest constateren, dat men niet met een misplaatste grap te doen had, maar met een lugubere werkelijkheid. Door de directie van de begraafplaats werd toen de politie van een en ander in kennis gesteld, waarna meteen een diepgaand onderzoek werd ingesteld. Speurhond raakte spoor bijster Slechts éénmaal bloemen De aardbeving in Afghanistan Tito naar Roemenië Maarschalk Tito, die zich op het ogenblik in de Sovjet-Unie bevindt, zal voor het einde van de maend een officieel bezoek aan Roemenië brengen. Dit is volgens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg offi cieel in Belgrado bekend gemaakt. Gezamenlijke bespreking met fractieleiders Mutaties in Israëlisch kabinet De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond, luidt: Zwaar bewolkt met nu en dan wat regen of motregen. Overwegend matige wind, krimpend naar zuidwest. Vannacht iets lagere tempera turen en op enkele plaatsen mist. Morgenmid dag ongeveer dezelfde temperaturen als van middag. Dinsdag 19 juni: Zon op 4.21, onder 21.05 uur; maan op 17.40, onder 1.48 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Amsterdamse redactie) Het conflict tussen de maatschappij „Nederland" en de Indonesische bedien den van de „Oranje" en de „Zuiderkruis" is zaterdagmiddag j.l. bijgelegd Er is een regeling getroffen voor het verblijf en het levensonderhoud van de 300 pela- jans (bedienden) in Nederland 200 van de Oranje en 100 van de Zuiderkruis voor de duur dat hun schepen weg zjjn. Zoals reeds eerder is bericht, hebben de bedienden van beide schepen vorige week geweigerd aan te monsteren, uit protest tegen het ontslag van tien collega's die tot de bemanning van de passagiers vrachtboot van de maatschappij, de „Roe. biah". behoorden. Deze twee schepen zijn toen toch op normale tijd kunnen afvaren, nadat de opengevallen plaatsen waren be zet door reserve-personeel en inderhaast aangetrokken krachten, onder wie 150 stu denten. Onmiddellijk na het uitbreken van de staking zijn besprekingen begon nen tussen 'n delegatie van de bedienden en vertegenwoordigers van de maatschap pij. waarbij deze laatsten er op hebben gewezen, dat er voor de actie geen enkele grond aanwezig was, daar de ontslagkwes tie al in behandeling was genomen door het hoofdbestuur van de Indonesische vakbond, waarbij de tien mannen zijn aan gesloten. Deze aangelegenheid heeft dan ook verder bij de onderhandelingen geen rol meer gespeeld De vraag was alleen nu een bevredigende regeling te vinden voor de bedienden tijdens hun gedwongen verblijf in Nederland en hierin is men Zaterdag dan geslaagd. LANGS het gehele traject via RotterdamGouda naar Amsterdam stonden belangstellenden de trein uit te wuiven. Schoolmeesters waren zelfs met hun klas naar de spoorbaan gekomen om de jeugdige leerlingen de laatste houten trein te laten zien, getrokken door een lo comotief die stoom produceerde en kon fluiten. Het was een afscheid van een vertrouwd en lief ding, waaraan vele herinneringen vastzitten. Herinneringen, die teruggaan tot bijna een eeuw geleden, toen een reis nog een hele onderneming was. Herinneringen aan het Staatsspoor, waarvan acht rijtuigen meereden of aan de Hollandsche IJzeren Spoorwegmij, ook vertegenwoordigd met materieel, die als eerste haar wagons elektrisch ver lichtte. In Amsterdam kwam op het Amstelstation precies om 12.20 uur het einde. Er waren geen bloemen voor de 3737 en er was zelfs geen mijnheer, die vriendelijke woorden sprak. Er stond een „zweeftrein" gereed, die schokvrij en winddicht is De spoorweg-enthousiasten zakten nu diep in de kussens weg en tijdens de reis naar Den Haag zullen zij toch vrede hebben gehad met het afscheid en met de nieuwe treinstellen, die over enkele weken in de normale dienstregeling zullen worden opgenomen. Officieus was het eigenlijk al op 2 juni met de houten trein gedaan. Met ingang van die datum gingen de houten rijtuigen, die op de spitsuren de dienst HardenbergAlmelo hadden hel pen onderhouden, van de baan. Vanmiddag gebeurde dit officieel. Geen houten wagen zal nog voor het vervoer van personen gebruikt worden en geen stoomkracht zal nog reizigers van her naar der brengen. (Van onze parlementaire redacteur) NAAR AANLEIDING van publikaties in de socialistische pers is de laat ste dagen in politieke kringen de vraag aan de orde gesteld of de voorzit ter van de Tweede Kamer, dr. Korten- horst, nu plaats zou moeten maken voor een socialistische Kamervoorzitter. In „Het Parool" en in „Het Vrije Volk" is 'men daarbij uitgegaan van het standpunt, dat het traditie zou zijn, dat de grootste partij in de Tweede Kamer recht zou heb ben op het voorzitterschap. Het is hetzelfde proefballonnetje, dat deze bladen reeds in 1952 oplieten, toen de P; v- d. A. voor het eerst de grootste partij was geworden, al had zij toen het zelfde aantal zetels als de K.V.P. intussen is het niet geheel juist, zoals 'de socialistische bladen het stellen. In dien er sprake zou zijn van het benoemen van een nieuwe voorzitter wegens af treden om welke reden dan ook van de gene. me de functie heeft bekleed, eerst dan wde traditie, dat er een voorzitter zou dienen te worden gevonden in de grootste fractie. Maar het zou wel buiten gewoon onelegant zijn om een voorzitter te vervangen, op wiens leiding al die jaren geen aanmerking te maken viel en wiens Prettige leiding niet anders dan waardering ontmoette. Men verliest daar bij teveel Ujt het oog, dat toch altijd al lereerstnaar kwaliteiten voor het voor zitterschap moet worden gezien en deze bezit ar. Kortenhorst ongetwijfeld. Hij heeft de Vergaderingen van de Tweede Kamer reeds gedurende acht jaar prettig, soepel en objectief geleid. Het zou dus njet alleen onbegrijpelijk maar ook on- eiegant zijn z0 iemand te vervangen, al leen wegens het verschil van één zetel. Men heeft daaraan dan ook in 1952 geen ogenblik gedacht en met 93 van de 98 uit gebracht stemmen werd dr. Kortenhorst toen herkozen. Al,e sPeculaties van de socialistische pers ten spijt, kunnen wij uit zeer goede bron mededelen, dat ook n de socialis tische Kamerfractie er geen enkele be hoefte aan voelt de huidige voorzitter te vervangen door een fractielid van de Zaterdagmiddag bleek de stemming over het al of niet hervatten van het werk door de stakende bouwvakarbeiders in Rotterdam zeer verdeeld. Toen het na melijk tijdens een bijeenkomst in het Ahoy' gebouw op een schrifteliike stem ming aankwam, bleken 1080 voor en 1060 tegen hervatting van het werk te zijn. «et voorstel van de stakingscommissie, nl. het werk te hervatten, kwam er dus met een uiterst geringe meerderheid door. Vanmorgen is het werk op verscheidene bouwwerken hervat, zij het op enkele niet voor de volle honderd procent. In de wijk Honderdtien Morgen bleek ongeveer 85 procent der arbeiders weer aan het werk te zijn gegaan; de meeste absenten vond men onder de stukadoors. Aan het ziekenhuis Dijkzigt werd door allen de arbeid hervat en bij De Bijen korf was ongeveer 90 procent komen op dagen. Bij de bouw van het Centraal Sta tion ontbrak hedenmorgen welhaast nie mand. Uit deze gegevens mag men wel concluderen, dat, in het algemeen gezien, {je staking tot het verleden behoort. Ook de staking onder de bouwvakarbei ders in Groningen is voorbij. Nadat eind vorige week de staking langzamerhand al begon te verlopen, is vanmorgen iedere bouwvakarbeider weer aan het werk ge gaan. Wanneer men het aantal stakers in de woningbouw hier op gemiddeld 500 stelt en daarbij bedenkt, dat er 5 dagen achtereen is gestaakt, dat betekent dat 050O mandagen. De bouw van één woning vergt ongeveer 250 mandagen. Dat zou betekenen, dat de woningbouw door deze staking, in de stad Groningen alleen al 10 woningen achterop is geraakt. Daarbij kwam wel vast te staan, ^at degenen, die de resten van de N S.B.- leider hebben weggehaald zeer goed heb ben geweten, waar ze deze moesten zoe ken, want op het graf, waarin bovendien nog drie andere lijken lagen, bevond zich geen steen. Wel heeft men bij het graven een klein grafteken, dat naast Musserts graf stond, opzijgegooid- Maar op de juiste plaats heeft men daarna het graf opengelegd door het graven van een kuil van anderhalve meter. De politie vermoedt door de wijze, waarop dit graaf werk is geschied, dat. lieden aan het werk geweest zijn. die ervaring hebben in graafarbeid. De politie zette een speurhond aan het werk en deze volgde een spoor tot aan de achterzijde van de begraafplaats, waar zich een hek van ongeveer ruim twee meter hoog bevindt. Het slot van dit hek bleek niet geforceerd te zijn. De hond raakte het spoor hier even kwijt, maar kreeg het later op de Koninginnegracht, weer terug. Halverwege deze gracht wist het dier echter geen weg meer aan te geven en men vermoedt, dat hier het overblijfsel van Mussert. met de resten van de vurenhouten kist, waarin hij was begraven, in een auto zijn vezet. Het graf bevindt zich in het oude ge deelte van de begraafplaats, waar de vijfde-klasse-graven liggen. De kist met de resten van Mussert was de bovenste van de vier, die in een van de zogenaam de massagraven waren bijeengebracht Deze graven worden eigenlijk maar tien jaar in stand gehouden en deze termijn was voor het graf van Mussert eigenlijk al verstreken. Het feit van het opgraven van de stof felijke resten van Mussert wekte grote verbazing in Den Haag en 's middags waren bij het onderzoek op de begraaf plaats dan ook verschillende autoriteiten aanwezig, o.a. de heer D. W. Dettmeijer, wethouder van openbare werken van Den Haag, mr. C- N. Peijster, adjudant van de hoofdcommis»aris van politie te Den Haag en leden van de directie van de algeme ne begraafplaats. Het onderzoek -wordt geleid door commissaris G. Hanken van de Haagse politie. Mussert werd op 7 mei 1946 gefusil leerd en nog dezelfde dag begraven. Aan zijn terechtstelling was een langdurig onderzoek voorafgegaan door de bijzon dere rechtspleging, terwijl het doodvon nis tenslotte door het Bijzonder Gerechts hof in Den Haag werd uitgesproken. Slechts zijn naaste familie was bekend met de plek waar hij begraven lag. In 1947 had de weduwe van Mussert, die inmiddels reeds enige jaren geleden zelf overleed, gevraagd of zij bloemen op het graf mocht leggen. Dat verzoek was des tijds toegestaan en eenmaal zijn er dan ook bloemen neergelegd. Na 1947 hebben er echter nooit meer bloemen op het graf gelegen. Radio-Kaboel heeft medegedeeld, dat bij de aardbeving, waardoor een week geleden een groot gedeelte van Afghanis tan werd getroffen, minstens 270 personen om het leven zijn gekomen en 190 ge wond. Reddingsploegen, die in de getroffen streken doordrongen, voelen nog lichte schokken. Een Nederlandse kustvaarder, de „Tromp", heeft in de afgelopen nacht na bij de gevaarlijke Goodwin zandbanken onder de Engelse kust vier artsen gered die met hun jacht „Westwind" op weg van Duinkerken naar Ramsgate in En geland in nood waren geraakt. De kustvaarder heeft de geredden over gezet op de reddingboot van Dover, die hen vroeg in de morgen aan land heeft gebracht. He.t wrak drijft nog rond. De geredden zijn een Amerikaan, een Ier en twee Engelsen, allen tussen 28 en 30 jaar oud. Allen zijn werkzaam in een Londens ziekenhuis, aldus voegt Reuter hier nog aan toe. Gistermiddag even voor een uur, is, waarschijnlijk tengevolge van de gladheid van de weg, een Belgische auto met vier inzittenden tegen een lichtmast gereden bij de Ruigeplaatbrug te Rotterdam. Aan het stuur zat de achttienjarige jongen J. C. H. van der Ceele, die met zijn beide ouders en een grootmoeder uit Brussel in Nederland op reis was. Ds wagen zwenkte plotseling naar links en kwam, doordat de daar aanwezige rails vettig waren, tegen een lichtmast terecht De vader kreeg een gecompliceerde been breuk en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De andere reizigers konden na voor lichtere verwondingen verbon den te zijn, naar Brussel terugkeren. Op 't gevaarlijke kruispunt Bree, Lan ge Geer en Randweg te Rotterdam-Zuid is gistermiddag in volle vaart een perso nenwagen met zeven inzittenden tegen de motorwagen van lijn 3 gereden. De personenwagen, komend uit Den Haag, reed in de richting Dordrecht. Op de Bree, bij het lastige punt gekomen, be merkte de chauffeur waarschijnlijk te Iaat de rode knipperlichten, die in wer king treder zodra er een tram vanaf de Randweg of de Lange Geer moet over steken op de Bree, die deel uitmaakt van de Rijksweg Den HaagDordrecht. Bij de botsing werden zes van de zeven in zittenden gewond, waarvan twee ernstig. Onder de gewonden zijn vijf dames. De.vaart, waarmee de auto tegen het voorstel van de tram opreed was zo groot dat de vrijwel nieuwe wagen met een volkomen verkreukelde motorkap tegen de wand van de tram kwam te zitten. Voorbijgangers snelden te hulp, terwijl politie en Geneeskundige Dienst werden gewaarschuwd. Met vier ziekenwagens moesten de gewonden naar het Zuider ziekenhuis en het Bergwegziekenhuis worden vervoerd. De gewonden zijn allen uit Den Haag. De 69-jarige G. L. H., echtgenote van J. A. S. liep evenals haar zuster, de 68- jarige F. L. H. ernstige wonden op. Zij moegten met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis worden vervoerd. De 56-jarige weduwe D.D. de K brak haar beide benen en had een ernstige hoofd wonde. De 68-jarige F, H. L„ echtgenote van S. liep dezelfde verwondingen op, en de 65-jarige N. A. G. moest met een gebroken arm naar het ziekenhuis. De chauffeur, de 39-jarige H. L. B. kwam er tenslotte met een hersenschudding vanaf. Geruime tijd was de rijksweg op de plaats van het ongeluk versperd. De tramwagen liep ook aanzienlijke schade op. Gisteren is te New Delhi van officiële Indiase zjjde medegedeeld, dat premier Nebroe, de premier van Egypte, luitenant kolonel Nasser, en de Joegoslavische pre sident maarschalk Tito volgende maand op het voor de Adriatischc kust gelegen eiland Brioni een samenkomst zullen hebben. P- v. d. A. en er is dus alle reden om aan te nemen, dat dr. Kortenhorst opnieuw in deze functie zal worden gekozen. Het is natuurlijk niet te zeggen in hoe verre hierbij een rol speelt het feit, dat mr. Jonkman van de fractie van de P. v. d. A. dezelfde functie in de Eer ste Kamer vervult, maar uit verkregen inlichtingen van de zijde van de P.v.d A. menen wij te mogen opmaken, dat ook zonder deze overweging de Tweede-Ka merfractie van de P. v. d. A. er geen be hoefte aan heeft dr. Kortenhorst te zien vervangen. INTUSSEN staat nu dr. Drees voor een der moeilijkste problemen uit zijn loopbaan. Wij hebben reeds in ons blad van vrijdag de verwachting uitge sproken, dat hij de eerst aangewezene zou zijn voor de formatie van een nieuwe regering. Wij menen niet mis te tasten, als wij zeggen, dat hij dit niet zal hebben verwacht. Het was geen geheim, dat dr. Drees naar een otium cum dignitate ver langde, dat hij het in ieder geval geen ramp zou vinden, als er achter zijn poli tieke loopbaan nu een streep zou worden gezet. N'en déplaise het feit, dat zijn eigen partij hem op 17 mei van het vorig jaar naar 'huis zond, heeft hij zich tóch weer in het belang van zijn partij laten vinden om als lijsttrekker op te treden. Ongetwijfeld in de verwachting en zijn uitlating enige uren vóór het bekend wor den van de verkiezingsuitslag, dat de K.V.P. wel weer de grootste partij zou worden, wijst daarop dat iemand van de K.V.P. een nieuwe regering zou moe ten formeren. Nu, na dit onverwachte succes, kon dr Drees zich aan deze taak moeilijk onttrekken en hij staat nu dus voor het lastige vraagstuk hoe deze zaak op te lossen, die vol voetangels en klem men ligt. Wij wezen vrijdag reeds op de kwestie van de huurbelasting en op de ongetwij feld gedaalde bereidheid van de christe lijke middengroepen om mede te werken aan een brede basis. Het gesprek van niet minder dan drie uur, dat hij had met H. M. de Koningin wijst er trouwens op, dat zijn taak geen gemakkelijke zal zijn. In de Anti-revolujionaire partij schijnt enerzijds een stroming te bestaan, die zich isoleren wil in een oppositie en anderzijds een groep (waartoe het Kamerlid Bruins Slot, de hoofdredacteur van „Trouw" moet worden gerekend), die op het stand punt staat, dat in het verleden ook de oppositie geen winst heeft opgeleverd en dat het dus beter zou zijn direct invloed te kunnen hebben op de gang van zaken in de regering. Bedenkt men daarbij, dat prof. Romme niet veel zal voelen voor een smalle basis, dan heeft men de moei lijkheden ten voeten uit. Daarbij komt dan nog de huurbelasting. Dienaangaande heeft dr. Drees niet de erfenis te torsen, welke de heer Burger verleden jaar op 17 mei op zijn brede schouders heeft genomen. Maar het is de vraag of dr. Drees te dien aanzien met de fractie van zijn partij tot overeenstem ming zal kunnen geraken wat de te vol gen weg betreft. Ook de socialistische Kamerfractie zal vooral na dit succes toch moeilijk haar gezicht kunnen ver liezen. Hier is alleen een tussen-oplossing mogelijk: óf de huurverhoging binden aan stringente bepalingen van onderhoud, óf een huurbelasting die zó laag is, dat de K.V.P. er geen bezwaar meer tegen zal maken in 's lands belang en dan met een bestemming, die geaccepteerd kan wor den in het belang van de woningbouw. Men vergete niet, dat het uiteindelijk niet de huiseigenaren zijn, die deze huur belasting betalen maar de huurders, al lijkt het dan alsof er iets van de huis eigenaren wordt afgenomen. DIT ZAL dr. Drees nu eerst met de fractieleider van zijn partij, de heer Burger, moeten bespreken en naar verluidt zou de eerste informatie bij zijn pogingen om een regering te formeren ook in deze richting gaan. Zaterdag heeft dr. Drees de opdracht ontvangen. Maan dag is de gebruikelijke dag van de minis terraad en dan zal hij dus niet veel an ders kunnen doen dan de formatie van een nieuwe regering in de kabinetsraad bespreken. Maandag zal er dus aan de formatie niet veel worden gedaan en in tussen zal het gesprek tussen dr. Drees en de heer Burger van important belang zijn. Hoe dit gesprek ook uitvalt, dr. Drees zal daarna met de K.V.P. moeten gaan praten. Over de huurbelasting, over de smalle of brede basis en dit laatste zal dan eerst ook nog met de protestants- christelijke partijen moeten worden uit gedokterd. Met deze beide moeilijke kwesties slaan wij de kans van slagen voor de forma teur niet zo heel hoog aan. Zouden zijn pogingen mislukken dan zou het voor de hand liggen, dat een katholieke forma teur zou moeten worden aangezocht. Diens kans van slagen zou dan echter nóg minder zijn. En daarna weet vriend noch vijand vooral na het drama voor de protestants- christelijke middengroepen hoe men uit deze impasse zal moeten geraken. Maar zover is het nog niet. Dr. Drees is een bedachtzaam man, die niet overhaast te werk gaan en die als minister-presi dent en dat heeft de P. v. d. A. bij de verkiezingspropaganda uitgebuit én als lijsttrekker een grote invloed heeft op zijn partij. Lukt het hem met zijn ideeën een man als Burger te overtuigen dan is er een groot stuk gewonnen. Maar dat valt nu juist in ernstige mate te betwijfelen. De formateur dr. W. Drees heeft de leiders van de grootste vjjf fracties in de Tweede Kamer de heren Burger, Romme, Zjjlstra, Oud en Tilanus, uitgenodigd voor een gezamenlijke bespreking. Deze zal plaats hebben Woensdagmiddag om 2 uur op het departement van Algemene Zaken. Commissaris Hankc van de Centrale Haagse Recherche en wethouder Det- meijer van 's-Gravenhage, zien toe hij de graafiverkzaamheden, welke gedaan iverden bij het graf van Mussert om eventuele sporen terug te vinden. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Sjarett, heeft gisteren op een bijeenkomst van het hoofdbestuur van de Mapai, de Israëlische socialistische partij, meegedeeld, dat hij vandaaag zal aftreden. Hij zal worden opgevolgd door de minister van Arbeid, mevrouw Golda Meyerson. De portefeuille van Arbeid zal worden over genomen door de secretaris-generaal van de Israëlische arbeidsfederatie, Mordechai Namir. Het kabinet zal hedenochtend tij" dens een speciale zittj van deze mutatie officiéél op de hoogte worden gesteld. De thans 62-jarige Sjarett is minister van buitenlandse zaken geweest sinds in mei 1948, bij het vertrek der Britten uit Palestina, een voorlopige Israëlische rege ring werd gevormd, die een jaar later in een definitief kabinet werd omgezet. (Van onze weerkundige medewerker). Wii zijn er gedurende bet weekeinde belangrijk op achteruit met he* Weer De depressie, die zaterd g Ierland bereikte en zondagmorgen over Londen trok, passeerde in de namiddag vond ons land. Vrijwel in geheel Neder:land viel er gisteren regen en liet de 2 niet of maar nauwelijks zien. Alleen Zuid-Limburg steeg de temperatuur nog tot 18 gr. C. maar elders werd niet m dan 14 tot 16 gr, C. gemeten. Inmiddels is de depressie naar Duits land weggetrokken, waarna de wind re delijk naar noordelijke richting is Se" draaid. Belangrijk koelere lucht stroom de hiermee ons land binnen. Een zwakke fug van hoge luchtdruk kan enkele op klaringen brengen, maar ten -vesten van Schotland kwam vanmorgen alweer een hieuwe depressie tot ontwikkeling, welke Vrij snel naar het oosten trekt. Het eerste ïegenfront hiervan kan ons morgenoch tend al bereiken Het weer houdt hierdoor voorlopig nog ®en onbestendig karakter, al zal de aan gevoerde lucht morgen een iets hogere temperatuur toelaten dan vandaag. Ook t'oor het strand is het nog te koel, vooral doordat het zeewater een temperatuur heeft van nog maar 13 gr. C., hetgeen v°or midden juni eveneens te laag is. DEN HAAG, zaterdag. (Van onze verslaggever). ET een lange doordringende gil, een beetje weemoe- Mdig ook, heeft de locomotief 3737 zich met het houten materieel uit het openbare N.S.-leven teruggetrokken. Even tevoren waren ongeveer 500 reizi gers uit de houten trein overgestapt in het pronktreintje van de N.S., dat snel optrok. De mensen op het perron wuifden en een vergrijsde spoorwegambtenaar zette eer biedig zijn pet af; adieu echte locomotief, in het museum is al een plaatsje voor je vrij gemaakt, adieu ook houten rijtuigen met je harde zitbanken en je gasverlichting. Den Haag was het begin van het einde. Daar begon de laatste reis van de laatste houten trein, getrokken door een echte locomotief. Ongeveer 300 leden van de Neder landse vereniging van belangstellenden in het spoor- en tramwegwezen hadden het voorrecht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van hun club de laatste rit mee te maken. Bovendien waren er een dertig Engelse spoor weg-enthousiasten.. De houten trein had zich op zijn laatste tocht geen vriendelijker passagiers kunnen wensen. Er werden maar weinig gesprekken gevoerd, die de trein niet tot onder werp hadden. Allen waren het erover eens. dat dit mate rieel nog best meekon. Met ruim 90 kilometer vloog de trein er over heen en de bochten werden genomen met een onverwachte soepelheid. Het waren alleen maar com plimenten, die het oudje te horen kreeg. 1 r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1