Aad van Hard eve ld match-winnaar verrassende Oranje-zege op Fransen Tactische zege van KünenViset op 5000 meter m Jonge Leimomas ploeg speelde zich vrij van degradatie Fransensterker dan in Den Haag wonnen in Luik wél van Belgie Juichend atletiek-legioen aan de Laan van Poot 1 Dubbele sprint-zege leidde de serie verrassingen van onze ploeg in ■J ATLETIEK-ZEGE IN CIJFERS De Amateur-sport en haar goodwill O'Brien stootte nieuw kogel-record en Puck v. Duyne won in Kassei Fekkes en Koudijs waren op 1500 resp. de 800 meter onverzettelijk Clflf Rapid J. C., zeker van zijn zaak, vroeg uitstel Twee nieuwe namen in hoofdklasse B Trainer dr. Fadrhonc van Willem II naar Enseliede Sterke atletiek-prestaties in Praag en in Amerika MAANDAG 18 JUNI 1956 PAGINA 5 De nodige stimulans .f mm Een dubbele val Mimoun bedwongen Zes persoonlijke records Dubbele sprint-zege Kauwende Koudijs Fekkes: onverzettelijk Spanning op kookpunt Konijn ivas sneller Morrow versloeg Sime Fütlerer weer stiel De kogel op 18.69 m. Puck won te Kassei Regen in Vught I' ,1 (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, zaterdagmiddag. - éi Nederlandse atleten kunnen nog strijden! De Geuzen- aard van ons volk mag dan in zijn sportlieden wcfleens lijden onder tegenslag en narigheid, zich geheel ver loochenen doet hij nooit. En die aard kwam zaterdag middag aan de Laan van Poot in Den Haag, waar de Nederlandse atleten hun eerste interland van dit nieuwe seizoen tegen Frankrijk streden, opnieuw naar boven: in een frans Künen en-een Kees Koch, in een Jan Fek kes en een Henk Viset, vooral echter in een Aad van Hardeveld, want de ze blonde Hagenaar was de man die onze ploeg in de beslissende fazc naar de overwinning voerde. Een beslissen de faze die, bij een totale duur van de ze Ianden-ontmoeting van ruim twee uren, zich in nauwelijks iets meer dan tien seconden ontwikkelde. In die tien, elf seconden spurtte Aad van Harde veld de race van zijn leven. Het was de laatste spurt op de 4 x 100 meter estafette. Dick Tempelaar als eerste man gestart, had geen ccn- timeter afgestaan, in een uitstekende I wissel Tempelaar-Saat kwam er zelfs ccn streepje licht achter de Oranje broek, maar de wissel Saat-Aret mis lukte en de laatste wissel tussen Aret en Van Hardeveld ging nauwelijks beter Daar, in de laatste bocht, nam Van Hardeveld het stokje over met een achterstand, die wel 4 volle meters moet hebben bedragen. Hij moest bovendien nog uitwijken voor de derde Fransman, die niet op z'n vlugst uit de baan stapte. En die achterstand scheen niet meer in te halen. Toch won Oranje precies daar deze interland! Want Van HARDEVELD match-winnaar! in de prachtige, onbuigzame vechtstcmming van deze héle Nederlandse ploeg vond ook Aad van Hardeveld moed en ded energie omhet onmogelijke te presteren. De blonde, bijna witte Haagse sprinter liep die laatste 100 meters niet alléén op snleheid. Hij maakte zijn spurt voornamelijk op de vleugelen van een teugel loze strijdbaarheid, in een explosie van woedende wils kracht en zegedrift. Een explosie inderdaad en daarin maakte Van Hardeveld dan dat „onmogelijke" verschil van 4 meter op die laatste 100 meters wél goed. Op 5 meter vóór de finish bracht hij zijn borst naast die van de Fransman en in de laatste „sprong" naar de eind streep wierp hij zich nog eens twee handbreedten meer_ naar voren. f Het was een finish tegen een décor van opperste op winding. Want al waren er op het kleine, pittoreske tribunetje aan de voet van de duinen en op de staan plaatsen aan de overkant nauwelijks 2.000 toeschouwers (en dat aantal viel, zélfs voor de Laan van Poot toch wel tegen) dat legioen van meest-getrouwen maakte dan ook, als één man opspringend en in wilde vreugde minuten lang juichend en dansend, een lawaai alsof het er 20.000 méér waren. Op dat moment namelijk ging men een Nederlandse overwinning verwachten en dat is in de laatste jaren wel iets hir.eel zeldzaams geworden. De spurt van zijn leven maakte Van Hardeveld niet alleen tot de grote triomfator in de 4 x 100 meter estafette, in de uittste- kende tijd van 42,- seconden hij werd er ook de matchwinnaar mee! De 5-2 winstpunten van die estafette vergrootten de Nederlandse voorsprong van 72-71 tot 77-73 en dat bleek beslissend. Want weliswaar duurden op dat moment het polsstokhoogspringen, het discus werpen en het verspringen nog voort, maar even zeker als de dubbele Franse zege in het „luchtnummer" ston den toen ook de overwinningen van Kees Koch en Henk Visser reeds onomstotelijk vast. En daarmee kón Ne derland deze wedstrijd niet meer verliezen. Men schreef de Oranje-overwinning tenslotte met to talen van 99 tegen 91 punten, triomferende cijfers! Zo schreef men dc overwinning met eindcijfers van 99 tegen 91 punten. Een zeer mooie overwinning. Een typisch Ne derlandse overwinning, bevochten door strijdbaarheid en leeuwenmoed. En in de opgang van de Nederlandse atletiek, op zo treffende wijze geïllustreerd, een juichend ontvangen stimulans, die wij de Nederlandse atleten èn hun leiders van harte gunnen. Want al heeft men ons bij onze kritiek in vorige jaren niet altijd zö hoffelijk en rechtvaardig bejegend, wij willen de verdiensten van de Nederlandse atletiek-leiders bij dit succes niet ont kennen. Een succes, een stimulans intussen, 'waar men wel dringend om verlegen zat. Want zö misplaatst was de kritiek toch niet, of de Fransen hadden gemeend naar deze interland een versterkte B-ploeg te kunnen sturen en nochtans met 10-15 punten te kunnen winnen (de A-ploeg zou zondag in Luik tegen België strijden). Het liep anders, inderdaad. En daarmee dan proficiat! GERARD PATTIJN. De dubbele sprint-zege van l«n Hardeveld en Saat was de éérste van de serie sensaties, waarop de Nederlandse atletiek-pioeg haar overwinning op de Fransen bouwde. „Trés inattendu, pour nous!", biechtten landse zege op de 100 meter kwam Aad „i,»„ Van Hardeve]d en Theo Saat wérden boor de jury als 1-2 ex aequo geklasseerd (zoals wij het zagen, lag van Hardeveld een handbreedte vóór, beiden kregen 10 9 sec. op de klokjes), maar belangrijker was dat zij in hun „dead heat" de beide Fran sen een volle meter los hadden gelopen Dat was de eerste onverwachte winst," nota bene met 8-3 punten. Om beurten namen de twee Oranje broeken Fekkes en Roovers en hun blau we rivalen de kop, al deed Fekkes het meeste trekkerswerk. Er restten nog 300 meters, toen Vincendon en de stijlvolle Kergusant zich naast elkaar schoven, een breed front makend. Echter niet breed genoeg voor een geladen Fekkes, die pre cies daar zijn aanval lanceerde. Fekkes, aan de kop, maar 15C meter verder nam Vincendon de leiding over. De Franse tussensnrint had Fekkes verrast, maar in de eindfaze van dit gevecht, waarin op •die laatste 300 meters om élke meter grimmig werd geknokt, bleek de Rotter dammer de man met de hardste wils krach; en de vurigste drift-tot-winnen. Het werd tussen de 20 en de 5 meter vóór de finish een keihard duel. Toen gooide Eekkes onverzettelijk en boor devol zelfvertrouwen, zijn tegenstander van zich af. En terwijl Fekkes dóór ging in de laatste „sprong", kon een geknakte Vincendon die laatste vier meters nauwelijks nog uitlopen. Met Roovers als nr. 3 werd het 7-4 punten. Het gevecht ging op andere fronten voort. De luidsprekers maakten bekend, dat bij het polsstokhoogspringen alleen de twee Fransen nog aan bod waren en dat beiekcndc 3-8, op de 400 meter hor den maakte Vlamings reeds bij de 2e horde en later nog eens bij de 6e horde een harde smak languit tegen de sintels en dat „raakte" ook Parlevliet die °P de laatste meters de zege aan Mangc moest laten (Vlamings zette tóch door en redde aldus een kostbaar punt en W'J hebben wel eens interlands meegemaakt waarin I Nederlandse atleten niet die mentaliteit konden opbrengen), op de 200 meter be vestigde Aad van Hardeveld in 21,8 sec. en onbedreigd zijn Olympische aanspra ken, maar intussen was het ons een raad sel, hoe men Teun Aret, geblesseerd en met zware bandages om zijn rechterdij been, had kunnen opstellen. wij onmiddellijk na het opmaken van de eindbalans aan onze Franse collega's op. „Pour nous aussil", antwoordde de verslaggever van „Paris-Soir" en dat was dan wel karakteristiek. Want in onze mening, vrijdagavond gepubliceerd, dat Nederland deze interland-wedstrijd niet kón winnen, stonden wij niet alleen In het programmaboekje, dat „Vlug en Le nig" voor deze wedstrijd had uitgegeven, stond eveneens onverbloemd te lezen: „Wij zijn ons er van bewust, dat wij de sterke Franse atleten niet zuilen kunnen weerstaan"En onze collega van „Paris-Soir" wond er ook na de nederlaag van zijn landgenoten geen doekjes om: „Wij hadden verwacht, dat Frankrijk de ze kamp royaal zou winnen. Met 10 tot 15 punten!" t Dat liep dus allemaal een beetje anders. En het zijn vooral de leeuwen moed en de laaiende strijdbaarheid van de Oranje-ploeg geweest, waardoor men tijdens deze wedstrijd van de ene sensatie in de andere viel. Hoewel de omstandigheden verre van gunstig waren: zoals bijna altijd aan de Laan van Poot woei er een strakke kou de zeebries om de duinrand heen dwars over de baan en verzin met vlagen van dunne regenspatjes desondanks verbe terden 6 Nederlandse atleten opnieuw hun persoonlijke records; de kogelstoter Meijer van 13.90 tot 14.24 meter, Koudijs en Blankenstein beiden op de 800 meter, eveneens zowel Coenen als Haus op d" 400 meter en wel van 49.3 resp. 50.6 sec. tot 49,- resp 50.3 sec., tenslotte Kees Koch die met «in discusworp van 47.68 meter opnieuw 30 cm. dichter bij het „eeuwenoude" Ned. record van Aad de Bruijn kwam; en dan waren er bovendien twee zeer goede estafette-tijden, zowel op de 4 x 100 als op de 4 x 400 rc161®?- de handicaps van Arets blessure en Moer- man's absentie ten spijt. Op goede Nederlandse prestaties had men echter wèi durven rekenen, op eervolle strijd ook. Maar dat het uit eindelijk zo'n fraaie 99-91 overwining zou worden, dat werd pas bij de opeen volging van drie, vier, vijf Individuele stunts van de Oranje.broeken geloof waardig. De blauwe Franse troepen waren al, in het besef dat z'ij over de hele linie op gelegd favoriet waren, rustig op weg om via 3-8 bij het kogelslingeren, 5-6 op de 110 meter horden (de vier rivalen lagen tot over de laatste horde gelijk, maar Kamerbeek en Parlevliet finishten beiden zwak) en een 4-7 score bij de hinkstapsprong de papieren theorieën te te bevestigen, toen daar plotseling de Afwste vercMsing van een dubbele Ncder- Het gevecht werd vervolgens op de 5,000 meter voortgezet. Een door het Ne derlandse duo taktisch gelopen race. Want terwijl de Bredase coming-man Frans Künen, gehard in tientallen win- tcrlopcn door bos en veld en waarin hq de Nederlandse cross-titel veroverde van de start af de kop nam en onverstoor. baar zqn eigen tempo draaide, deed ach- favoriet Alain Mimoun, niet meer dezelf de Mimoun van 1952, 800 meter de tweede sensatie. De ne ger Félicité en de baardman Rivière lagen met nog 250 meter te lopen naast elkaar aan de koP, toen de jonge Hage naar Koudijs een bijna waanzinnige aanval lanceerde en meteen op top snelheid doorging. Hij hield dat! Het werd een zeer zenuwslopende fi nish, maar de in wilde woede op zijn ka ken kauwende Koudijs putte, héé] diep, op die laatste, schier eindeloze 10 meters nog precies zóveel reserves, dat bij de eindsprint van de neger kon afslaan. En om. de verrassing compleet te maken leg de Blankenstein nog op de 3e plaats be- beslag. Koudijs liep in 1 min. 53,7 sec. een nieuw persoonlijk record, Blankenstein in 1,54.1 dito. Een persoonlijk record ook voor de kogelstoter Meijer, die achter z'ijn club genoot Kees Koch (met. 14.78 meter in dit gezelschap onbereikbaar) de 2e plaats veroverde met 14.34 meter. En dat lever- de dus 8 tegen 3 punten op. De hoogsprin gers Nummerdor en Van Kleeff hadden vervolgens aan hun béste prestatie van 1.85 meter I tóch niet genoeg om een 1 dubbele Franse zege te 1 kunnen voorkomen en een goede 60.58 meter van Van der Heyden hield de nederlaag bij het speer werpen zo klein mogelijk (Fikkert kwam ook hier niet tot zijn top-vorm, anders had er voor Oran je winst in gezeten). En ons junioren-duo op de 400 meter mocht dan tegen de Franse top- FEKKES, man Degats. een „lange keiharde finish. sPrint" van Europees for maat, inderdaad kansloos zijn de fl'aaie 2e plaats van Herman Coenai in 49,'vsec. (nieuw persoonlijk record) hield de nederlaag tot 4,7 punten beperkt. Zo was de balans nog, verrassend genoeg, in evenwicht, toen het start schot voor de 15#(> meter knalde. Het werd een race van Jan Fekkes, de ster ke D.O.S.-mijier uit Rotterdam, niet de soepelheid en natuurlijke gratie van een Slijkhuis, maar dubbel zoveel in houd en kracht! KÜNEN. eigen tempo! met zijn nu 34 jaren tóch wel op zijn re tour en niet in zijn beste conditie. De bruine Alge rijnse „tijger",~Cap- tain van de Franse ploeg, ging met z'jn korte, schuifelende passen wat moei zaam over de baan. En toen Künen ging uitlopen, moest Mi moun hem laten gaan. Tegen de alles gevende einspurt van Viset, toen Kü- nen's zege .al muur vast stond, werd Mimoun zelfs nog naar de 3e plaats verwezen. En dat le verde Oranje dus, wel zéér verrassend, 8 tegen 3 punten op. Eil dat bracht de stand op 72-71. Men ging aan kansen op een Nederlandse zege denken. En die ontdekking, een in jaren niet meer gekende ervaring, bracht de sfeer aan de Laan van Poot bü het kookpunt. In die sfeer was er de laaiende vreugde-uitbarsting, toen Aad van Har develd zijn „onmogelijke" spurt als laat ste estafette-man maakte en ook dat nummer voor Oranje won, wat de tussen stand op 77-73 bracht. Intussen stond Hannes de Boer, eer tijds Nederlands recordhouder en we] ja ren lang, op een stellage met een levens groot filmapparaat de verrichtingen van z'ijn opvolger Henk Visser bij het vèr- springen vast te leggen. Kees Kerdel, chef d'equipe van de Nederlandse Olym pische ploeg voor Melbourne, week van die springbak evenmin. Visser, troef voor Melbourne, won dat. Zo goed als Kees Koch het discuswerpen won. Twee re sultaten die de Nederlandse voorsprong nog vergrootten. Èn toen een zwaar ontgoochelde Franse ploeg op de 4 x 100 meter haar beste man Degats liet vervangen (ook hij had de nederlaag van het blauwe legioen niet ongedaan kunnen maken), toen gingen Bart Verweij, ploegaanvoerder Harry de Kroon, junior Henk Haus en laatste man Chris Smildiger bij verrassing ook nog op dat laatste nummer met de zege aan de haal. De uitslagen van de zaterdag op de ter reinen aan de Laan van Poot te Den Haag gehouden atletiekwedstrijd Nederland Frankrijk (heren) luiden in chronologi sche volgorde aldus: Kogelslingeren: 1. Husson (F.) 53.32 m.; 2. Blonksy (F.) 49.46 m.; 3. Van der Maat (N.) 48.23 m.; 4. Romani (N.) 41.08 m. Ned. 3 punten, Frankrijk 8 punten. 110 meter horden: 1. Chardel (F.) 15.1 s. 2. Kamerbeek (N.) 15.2 s.; 3. Parlevliet (N.) 15.2 s.; 4. Reynaud (F.) 18.3 s. Ned. 5 pnt.; Frankrijk 6 pnt. 100 meter: 1. en 2. Van Hardeveld en Saat (beiden Ned.) dead heat 10.7 sec.; 3. Cahen 11.- s.; 4. Jouanneau 11- s. Ne. '8 pnt.. Frankrijk 3 pnt. Kogelstoten: 1. Koch (N.) 14.785 m.; 2. Meyer (N.) 14.345 m.; 3. Sawocik (F.) 14.10 m.; 4. Ernst (F.) 14.12 m. Ned. 8 pnt.; Frankrijk 3 pnt. 800 meter: 1. Koudijs (N.) 1.53.7; 2. Félicité (F.) 1.54.0; 3. Blankenstein (N.) 1.54.1; 4. Riviere (F.) 1.54.7. Ned. 7 pnt„ Frankrijk 4 pnt. 400 meter: 1. Degats (F.) 48.1 s.; 2. Coenen (N.) 49.. s.3. Carral (F.) 50.1 s.; 4. Haus (N.) 50.3 s. Ned. 4 pnt., Frankrijk 7 pnt. 1500 meter: 1. Fekkes (N.l 3.55.6; 2. Vin cendon (F.) 3.56.0; 3. Roovers (N 3.56.8; 4. Kergusant (F.) 4.00.4. Ned. 7 pnt., Frankrijk 4 pnt. Hink-stap sprong: 1. Gaidon (F.) 14.35 m.; 2. Snippe (N.) 14.15; m., 3. William (F.) 13.94 m.; 4. De Jong (N.) 13 905 m. Ned. 4 pnt.. Frankrijk 7 pnt. Hoogspringen: 1. Le Guehennec (F.) 1.90 m.; 2 Roques (F.) 1.90 m.; 3. Num merdor (N.) 1.85 m.; 4. Van Kleef (N.) 1.85 m. Ned, 3 pnt.. Frankrijk 8 pnt. 400 meter horden: 1. Mange (F.) 54 3 s.; 2. Parlevliet (N.) 54.7 s.'; 3. Moi'delet (F.) 56.1 s.; Vlamings (N.) geen tijd opgeno men, tweemaal gevallen. Ned 4 pnt, Frankrijk 7 pnt. 200 meter: 1. Van Hardeveld (N.l 21.8 s. 2. Caprix (F.) 22.4 s.; 3. Delcourt (F 22.4 s.; 4. Aret (N.) 22.6 s. Ned. 6 pnt.. Frankrijk 5 pnt. Speerwerpen: 1. Syrovatsky (F.) 64:77 m.; 2. Van der Heyden (N.) 60.58 m 3 Fikkert (N.) 60.37 m.; 4. Pini (F.) 55.79 m. Ned. 5 pnt., Frankrijk 6 pnt 5.000 meter: 1. Kuenen (N.) 14 min 39 sec.; 2. Viset (N.) 14.50.6 sec.; 3. Mimoun <F 14.o2 sec.; 4. Carron (F.) 15 04.6 sec. Ned. 8 pnt., Frankrijk 3 punten. 4 X 100 meter: 1. NedecJand 42- sec. (Tempelaar, Aret, Saat, Van Hardevëld); 2t Frankrijk 42.1 sec. (Cahen, Jouanneau, Caprice, Delcourt). Ned. 5 pnt. Frankrijk 2 pnt. Verspringen: 1. Visser (N.) 7.35 m Brakchi (F.) 7.10 m.; 3. Griek (N 6.62% m.; 4. Collardo (F.) 5.61 m. Ned. 7 pnt., Frankrijk 4 pnt. 4 x 400 meter: 1. Nederland (Verwey, De Kroon, Haus, Smildiger) 3 min. 19 sec.; 2. Frankrijk (Carrat, Rivière, Chou- meil, Carral) 3 min. 23.6 sec. Ned. 5 pnt., Frankrijk 2 pnt. Discuswerpen: 1. Koch (N.) 47.68 m 2. Guesdon (F.) 44.80% m.; 3. Fikkert (N.) 44.54 m.: 4. Palenzinski (FJ 42.23 m. Ned. 7 pnt., Frankrijk 4 pnt. Polsstokhoogspringen: 1. en 2. Chevillard en Gras (F.) 3.90 m.; 3. Hofmeester (Ned.) 3.50 m.; 4. Wezel (N.) 3.50 m. Ned. 3 pnt., Frankrijk 8 pnt. De eindstand na de 18 nummers luidt: Nederland 99 pnt., Frankrijk 91 pnt. Buiten de interland om werd een 800 meter invitatie voor junioren gehouden met! als uitslag: 1. Schoemaker (Vlug en Een van de mooiste prestaties van de Oranje-atleten was de onverzettelijke, kei harde finish, waarmee Koudijs de zege op de 800 meter greep. Koudijs in de boch naar het laatste rechte eind. achter hem dc wanhopig spurtende neger Félicité, op de achtergrond Blankenstein die baardman Rivière passeert. Naar wij vernemen heeft Rapid JC, dat er zeker van is dat Enschede zqn protest in de geruchtmakende Goffert-wedstrijd niet zal kunnen winnen, bij de K.N.V.B. uitstel gevraagfl van de Danswedstrijd, die dcTamburgcrs a.s. woensdagavond bq het begin van de Kampioens-competitie tegen Sparta moeten spelen. Rapid is dus wel heel zeker van zijn zaak. Het uitstel is gevraagd, omdat verscheidene speler^r Lenig) 1.59.8; 2. Suiker (DOS) 2.00.1; 3. i'n de beslissingswedstrijd'tegen Enschedé Hendriks (PSV) 2.00.3. vri' ernstiS "in geblesseerd en men het I elftal een week rust wil geven. (Van onze tennismedewerker) Leimonias I, zovele malen kampioen van Nederland, mocht dan dit jaar met zijn jonge ploeg op de laatste plaats van hoofdklasse A eindigen, deze ploeg, die het gehele jaar zonder invallers speelde en homogeen bleef heeft de Haagse club voor degradatie gevrijwaard. In de wed- strijd tegen de kampioen van hoofdklasse B. Hilversum, won zb' met 63. De winst van de benodigde zes punten (twee partijen werden wegens regen en daardoor wegens te laat uur. niet ge speeld) kwam uitsluitend uit de heren partijen. Zowel de enkel- als de dubbel spelen wonnen de Leimonias-spelers zon der een set te verliezen. In het dames enkelspel gaf de partij tussen Hilversum's sterkste speelster, mevr. Peters-Schmier en mej. F. Marinkelle, een zeer spannen de strijd, welke op het kantje door de eer ste met 108 in de derde set werd ge wonnen. In de hoofdklasse B hebben de beide laatsten van afd. 1 en van afd. 2 plaats moeten maken voor de kampioenen van de eerste klasse- Joy zette zijn zegetocht (in de afdeling werd het kampioen met een record van 542 partijen!) voort en versloeg Leimonias II met 9—2, waaron der dan twee papieren punten, ook al wegens regen en laat uur- Te Rotterdam kon het Voorburgse Sobri geen enkel punt winnen in de degradatiewedstrijd van Iwoo (110 voor de laatste). Zodat Rot terdam nu, naast Victoria, een tweede hoofdklasser-B heeft. De uitslagen waren: Hilversum ILeimonias I 36. Herten-enkel spel: Van Lidth de Jeude verl. van H, v. d. Weg 26 46; Meier Mattern verl. van W. Ma- ris 46 16; Thung verl. van Koerts 46 57; Ras verl. van Rinkel 16 46. Dames-enkelspel: mevr. Peters versl. mej. F. Marinkelle 68 61 108: mevr. Thung versl. mej. J. Marinkelle 75 63. Herendubbelspel: Van Lidth de Jeude en Thung verl van v. d. Weg en Maris 36 36; Ras en Hoeke verl. van Rinkel en Koerts 06 3—6. Damesdubbelspel: mevr. Peters en mevr. Thung versl. mej. F en mej. J. Marinkelle 6—3 6—0. Iwoo ISobri I 110. Heien-enkelspel: Dehnert versl. D Lucas 62 64; Goris versl. Beek 61 60; v. d. Lely versl. W. Lucas 62 61: Hogendoorn versl. De Bruyn 63 62. Dames-enkelspel: mej. Van Kuijk versl. mevr. Pastor 62 64; mej. Schapers versl. mevr Weimar 63 64. Herendubbelspe!Dehnert en Van der Lely versl. W. Lucas en F. Beek 6—4 4—6 6—3; Go. ris en Hogendoorn versl. D. Lucas en De Bruyn 6—3 6—3. Damesdubbelspel; mej. Van Kuijk en mej. Schapers versl. mevr. Pastor en mevr. Weimar 6—3 6—1. Gemengd dubbelspel: mej Van Kuijk en Dehnert versl. mevr. Pastor en Beek 63 63; mej Schapers en Hoogendoorn versl. mevr. Weimar en De Bruyn 63 62. Joy ILeimonias II 9'J. Heren-enkelspel: Marré versl. Bochardt 36 63 75; Bitter verl. van Maris 1—6 79; Weidema versl. v. d. Graaf 63 61; Berghuis versl. R. v. d. Weg 6—3 6—3 Dames-enkelspel: mej. Wienese versl. mevr. Rouwenhorst 62 C3; mej. Wilmink versl. mej. Sautter 6—1 1—6 6—1. Herendubbelspel: Weidema en Bitter versl. v. d. Graaf en Van Swaay 46 63 64; Berg huis en Marré versl Van de Weg en Maris 63 64 Damesdubbelspel: mej. Wiènese-en mej. Wil mink verl. van mevr. Rouwenhorst en mej. Sautter 4—6 £—6. (Van onze speciale verslaggever) De Amateursport is niet dood. In tegendeel, zij is springlevend. Wij hebben het zaterdagmiddag bü de atletiek-interland tussen Oranje en de Franse heren in Den Haag on dervonden en enkele uren later in Rotterdam bij de strijd tussen RFC en Vlissingen om het Nederlands kampioenschap Amateur-voetbal bevestigd gekregen. En aan „good will" en sympathie ontbreekt het de amateursport evenmin. Toch is het vreemd genoeg, dat degenen, die aan die goodwill de meeste behoefte hebben (en dat zijn de Amateurs, die juist op dit punt nogal eens mopperen), vaak de minste moeite doen om de ver langde sympathie te wekken. Dat moeten wq wel denken, als wij aan de Laan van Poot hebben ontdekt, hoe de organisatoren van Vlug en Lenig hun tekort aan gast vrijheid zo ver dreven, dat er voor de Franse verslaggevers liet eens een perstafel was (over onszelf praten wjj dan nietl om deze col lega's het werken (ook in het be lang van de atletiek) te vergemak kelijken. En datzelfde dachten wij, toen wjj enkele pren later hij RFC eerst enige overblqfselen van een dui vennest in aanbouw hadden moe ten wegpoetsen alvorens ons in het persbankje te wringen. In zulke gevallen worden klach ten over te weinig goodwill een tikje vreemd. De trainer dr. F. Fadrhonc van de Til- burgse voetbalclub Willem II heeft zijn contract, dat deze maand afloopt, niet verlengd. De trainer heeft onenigheid met het bestuur van Willem II, dat nu een nieuwe trainer uit Wenen heeft aange zocht. Dr. Fadrhonc is zes jaar lang in Til burg geweest. Hij zal vermoedelijk trai ner worden van Enschede, waarna Jaap van der Leek, zoals reeds door ons ge" meld, van Enschede naar Feijenoord zal gaan. LUIK, zondag. De Franse atletickploeg, een sterkere dan die zaterdag te Den Haag van Nederland verloor, heeft te Luik de Belgische atleten verslagen met 226 126 punten. Voor beide landen namen op elk nummer drie atleten deel. De weersomstandigheden waren bijzonder ongunstig, want voor de aanvang van de wedstrijd ontlastten zich zware regenbuien boven het sportveld Cointe bij Luik, waar de ontmoeting werd gehouden. Tegen drie uur klaarde het even op, maar tijdens de wedstrijden begon het opnieuw te regenen. Ondanks het zware, natte veld slaagde de Belg Walter Herssens er in het nationale record hink-stap-sprong, dat reeds op zijn naam stond met 14,83 meter, te verbeteren. Tweemaal kwam hij boven dit record, eerst sprong hij 14,97 meter en daarna 15.15, meter. 51.- sec.; 3.000 m. steeple: 1 Kennedy (Schotl.) 9.16,5; Verspringen: Bell 7.85 m.; Hoogsprin gen: Reavis Lang en Dyer 1,98 m.; Polsstok hoogspringen: Gutowskj en Graham 4,47 m.; Kogelstoten: Bantum 18.30 m.; Speerwerpen: Conle.v 73.13 m.; Discuswerpen: Drummond 52,74 m.; Kogelslingeren: McWilliams 59,51 m.; Hink stapsprong: Sharpe 15,36 m. Tydens de internationale atletiekwed strijden te Praag werden de Oosteuropese deelnemers ondanks hun prachtige presta ties toch verslagen. Een verdwaald konqn- tje verscheen tqdens een van de races plotseling in de bocht van de sintelbaan en rende voor de atleten uit over een afstand van ongeveer 200 nieter over de binnen baan. Onder de enthousiaste toejuichingen van de ruim 7.000 toeschouwers bleef het konijn zijn achtervolgers vöör. Ook de hordenlopers die op hun beurt stonden te wachten en die naar de grond doken om het diertje tc vangen, was het te vlug af Als eerste ging het konjjn over dc eind streep en verdween toen trots in de om ringende bossen. Zoals gezegd werden bq de wedstrij den te Praag schitterende prestaties ver richt. De Hongaarse lange-afstand-loper Miklós Szabd noteerde de snelste tqd van dit jaar over de 5.000 meter, door dit num mer te winnen in 14 min. 7 sec., terwijl zijn landgenoot Joszef Kovacs vlak achter liern eindigde in 14 min. 8,6 sec. Maar dit Hongaarse tweetal kreeg In de laatste ronde een schok door een on bekende Tsjechische loper, Graef, die plot seling van de laatste plaats naar voren schoot en tot kort voor de finish de lei ding nam. Maat; in de eindsprint moest Dc belangrijkste uitslagen luiden: 110 m. hor den: 1 Rondnisska (F.) 14.6 sec.); 2 Domen (F.) 14.9; 100 m.: 1 Lissenko iF.) 10.7 sec.: 2 Ver- cruysse (B.) 10.8; 800 m.: 1 Langenus (B.) 1.54.0; 2 Guillcrmon (F.) 1.54.3; 400 m.: 1 Moens (B.) 47.0 sec.; 2 Du Gard (F.) 48.5; 5000 m.: 1 Herman (B.) 14.30.4 sec.: 2 Blusson (F.) 14.35.8 sec.; 400 m. horden: 1 Cury (F.) 53.8 sec.; 2 Legoube (F.) 54.5 sec; Kogelstoten: 1 Thomas IF.) 15.57 m.; 2 Lassau (F.) 15.52 ir.Hoog springen: 1 Fournier (F.) «1.95 m.; 2 Herssens (B.) 1.80 m.; 200 m.: 1 Lissenko iF.'i 22 sec.: 2 Thiam (F.) 22.1; Verspringen: 1 Prost (F.) 6.99 m.; 2 Laigre (F.) 6.93 m.; 3.000 m. Steeple: 1 Chinace (F.) 9.22.2: 2 Soucours 'F.l 9.24.0; Dis cuswerpen: 1 Grisoni (F.) 46.49 m.; 2 Guiller (F.) 44.76 m.: 1500 m.: 1 Leva ,<B.) 3.53.2; 2 Bal- lieux (BM.) 3.53.6; Polsstokhoog:. 1 Sillon (F.) 4.25 m.; 2 Prinsen (B.) 3.90 m.;" 10.000 m.: 1 Geneve (F.) 3d.03.-:' 2 Van den Driessche (B.t z.t.; Hinkstapsprong: 1 Herssens (B.) 15.15 m.; 2 Thiolon (F.) 14.58; 4 x 100 m. est.: 1 Frankrijk (Legros. Thiam Habid, David en Capril 42 3 sec 2 België (Van Thournout Perin, Germonprez en Vercruysse) 42.4; 4 x 400 m. est.: 1 België (Mortier. Bierlaire. Leva en Moens) 3.17; 2 Frankrijk (Beigbeder, Chaumee. Grosdemange en Riviere) 3.26.4. Eindklassement: 1 Frankrijk 226 pnt., België 162 pnt. De Amerikaanse sprinter Dave Sime, die de laatste tijd in uitstekende vorm is ge weest, is tijdens wedstrijden te Berkeley in Californië door zijn landgenoot Morrow op de 100 m'eter verslagen. Morrow pas seerde in 10,4 sec. als eerste de eindstreèp Sime liet 10,6 sec. afdrukken. Ook op de 200 meter won Morrow: hij eindigde mei 20,6 sec. voor Blair (21.0 sec.) op de eerste plaats. Arnie Sowell verbeterde het Ameri kaanse record op de 800 meter door een tijd van 1 min. 46,7 sec te noteren. De winnaars van de overige nummers waren* 400 meter: Mashburn 46,4 sec.; 1500 m.: Delany (Ier) 3.47.3; 5.000 m.: DelJinger 14.48,5; 110 m. horden: Calami 13,7 sec.; 400 m. horden: Lewis, Graef het toch tegen de beide Hongaren afleggen; hij werd in dezelfde tijd als Ko vacs derde, Emil Zatopek eindigde als vijf de in 14 min. 14,8 sec. De 1500 meter werd door de Tsjech Sta- nislav Jungwirth eveneens in de snelste tijd van dit jaar gelopen. Met 3 min. 42.4 sec. voegde hij zich bij de snelste 1500 me ter-lopers van de wereld. De voornaamste uitslagen luiden verder: discus: Merta (Tsj.) 52.20 meter; kogel: Skobla (Tsj.) 17.18 meter; verspringen: Prochaka (Tsj.) 7,41 meter: 100 m.: Janecek (Tsj.) 10,7 sec.: 400 m.: Trousil (Tsj.) 48,9 sec.; 110 meter hor den: Lorger (Z. SI.) 14,7 sec. Ook op de tweede dag zijn uitstekende prestaties verricht. De Hongaar Laszlo Jeszensky won de 3.000 meter hindernis in de snelste tijd van dit jaar: 8 min. 50,8 sec. Bij het speerwerpen haalde de Tsjech Pe- rek 73,13 meter. De 200 meter was voor Janecek (Polen) met 21,5 sec. Rehak (Tsj. SI.) won de hinkstapsprong met 15,24 meter en Matejka (Tsj.) zegevierde bij het hoogspringen met 1.98 meter. Voor de Duitse Olympische kandidaten werden te Worms selectiewedstrijden ge houden. Heinz Fütterer liep daarbij voor de tweede maal in dit jaar de 100 meter In 10,4 sec., waarbij hij echter voordeel had van een licht windje in de rug. De 100 meter voor dames werd gewonnen door de Berlijnse Inge Fuhrmann, die Zenta Gasti op de finishlijn versloeg, in 11,9 sec. De nieuwe Wereldrecordhoudster hoog springen, Thelma Hopkins (Ierland) egali seerde te Belfast haar wereldprestatie. Voor de tweede maal sprong zij 1,74 meter waarmede zij wel bewees tot de Britse troeven voor de Olympische Spelen te be horen. stokhoogspringen; hij kwam tot 4,10 me ter. Wil] leverde een prachtige prestatie door de speer 76,25 meter ver te werpen. Molzberger won het verspringen met 7,43 meter en Urbach behaalde twee overwin ningen: het kogelstoten won hij met 16,07 meter en het discuswerpen met 47,68 me ter. Bij de militaire wedstrijden te Los An gelos, die in het kader van de Olympische voorbereiding werden gehouden, heeft Tom Courtney de 800 meter gewonnen in 1 min. 47,1 sec. Wes Santee, die als twee de over de streep ging met negen meter achterstand, werd gediskwalificeerd in verband met een incident in de laatste bocht waarbij Lon Spurrier gehinderd werd. Spurriep werd tweede geklasseerd met een tijd van 1 min. 48,6 sec. Zelfs wanneer Wes Santee, luitenant ter zee bij de Amerikaanse marine, niet gedis kwalificeerd was geworden, zou hij toch niet hebben kunnen deelnemen aan de laatste Olympische selectiewedstrijden, dit in verband met de beslissing van de Ameri kaanse Amateur Atletiek Unie in het be kende conflict met de atleet inzake de amateurbepalingen. Puck van Du.vne-Brouwer won te Kas- iscl de 100 meter in 12,4 sec., vöör de Duitse mej. Egert, die 0,1 sec. meer no teerde. Op de 100 meter heren werd de jonge Duitse favoriet Gcrmar versla gen door zijn landgenoot Knoerzcn in 10,7 tegen 10,8 sec. Puck van Duyne-Brouwer won eveneens de 200 meter. Zij noteerde 25,1 sec., waar mede zij de Duitse Hanna Egert met 0,2 sec. versloeg. Onze landgenote Hilde Veth volgde op de derde plaats met 25,6 sec. Dini Hobers won het hoogspringen met 1.57 meter. Bij de heren verrichtte Drumm de beste prestatie van het jaai; bij het pols-i Tjjdcns deze wedstrijden te Los An geles heeft Parry O'Brien zijn wereld record kogelstoten verbeterd tot 18.694 meter (61 voet 4 inches). Dit gebeurde bij zijn vierde poging. Hij stootte achtereenvolgens 18.237 me ter, 18.585 meter en 17.811 meter, besloot toen al zijn reserves in tc zetten en kwam bij zijn vierde poging op 18.694 meter, een prestatie die een uitbarsting van geest drift teweeg bracht bij de 2500 toeschou wers. O'Brien is sinds 11 juni 1954 houder van het officiële Wereldrecord met 18.54 me ter. Begin mei 1956 had hij te Salt Lake City 18.618 meter gehaald, maar deze ver richting was nog niet officieel als Wereld record erkend. Het weer was verre van ideaal bq de damesatletiekwedstrijd die te Vught is gehouden en die werd georganiseerd door de R. K. sportclub „Pri-is Hendrik"; niet alleen dat de belangstelling Iets tegenviel, ook de atleten waren sterk gehandicapt. Het koude regenweer en de doorweekte baan drukten de prestaties, die gezien de omstandigheden nochtans niet slecht kun nen worden genoemd. De uitslagen luiden: 100 meter: 1 A. Bloemhof (Kometen, Arnhem) 12,5 sec.; 2 Ria van Kuyk (Olympia '48, Den Haag) 12,5 sec.: 200 meter: 1 Ria van Kuyk (Olym pia '48, Den Haag) 25,9 sec.; 2 A. Bloem hof (Kometen, Arnhem) 26.- sec.: 800 me ter: 1 Seharleman (Victoria, Rotterdam) 2,22,2. De winnaressen van de technische num mers waren: kogelstoten: Corrie van den Bosch (Taxandria, Oisterwijk) 11,97 m.; dis cuswerpen: Corrie Huygen (Hollandia, R'dam) 41,24 m.: speerwerpen: M. van Zelm (Ada A'dam) 37.71 m.: verspringen! Imke Vaal (Hollandia, R'dam) 5,52 m.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5