GVAV reeds sloeg in eerste m verlenging minuut toe DFC had na twee gelijkmakers kans. maar faalde N Enschede maakte na protest en in verlenging Rapid s zege ongedaan Sensaties aan de lopende band in het Goffert-stadion Limburgs elftal won in Geleen NOAD (Hoofdklasser) bleek bij KFC inderdaad favoriet HERMES NAM VEILIGE VOORSPRONG Vlissingens tweede doelpunt gaf R.F.C. een zweepslag m 1 M En had na de rust met de schotloze RCH-aanval geen moeite mm Dordtenaren degra deren, GVAV heelt nog kans Beslissing ligt nu bi j de Protest-commissie Na-competities Betaald voetbal Fluitconcerten en gejoel voor Abe Lenstra Rijvers en Sehouten in Bondselftal Öm het Amateur-kampioenschap van Nederland Rotterdammers wonnen daarna royaal ...A MAANDAG 18 JUNI 1956 PAGINA 6 Hf 1NTER-UNIVERSITAIR i- - A Rapid 30 voor! VOETBAL IN FRANKRIJK mmm T ■v> Doelman Van der VHet gaat vergeefs languit, het eerste ^oelpurt In de DF.C.-touwen. De Dordtenaren ïaven zich echter pas in een verlenging gewonnen ALKMAAR, zondag DFC-GVAV, de beslissende ontmoeting in de strijd om de 9e plaats in Hoofd- klasse B kreeg na een zeer spannend verloop een sensationeel slot. De volle sDeelduur lamf hadden de ploegen elkaar in evenwicht gehouden; tweemaal namen de Groningers een voorsprong die telkens weer door de Dordtenaren teniet werd gedaan, hetgeen ook het geval was de TioXschSdsrechte? ,iin heurt halfweg de tweede helft nam. Het de stand 3—3 tloot schemsrecmer Bronkhorst, die voortdurend de teugels zeer strak had gehouden, na 90 minuten voor het einde, zodat een verlenging noodzakelijk werd. En terwijl de 16.000 toeschouwers rond het Alkmaar-veld, waar deze striid werd gespeeld, na een pauze van 5 minuten zich in postuur zetten vo het tervolg van deze boeiende kamp, was het al gebeurd ook. Uit de aftrap door DFC namen de Groningers de bal over, er volgde een verre pass linksbuiten Meuken, een voorzet van diens voet die door Kruger werd do g - plaatst naar La Croix en vrijwel gelijktijdig lag het leer achter doelman ^Een'gróte schare Groningse suporters, de opgekropte spanning luchtend in een uitgelaten geTuich en gedans, stormde het veld op en nam de favorieten op de schouders. En ondertussen verdween een ontgoocheld en terneergeslagen DFC dat in de tweede helft lange tijd de kans op een glorievol einde bezat en dat zeker niet de mindere was geweest in het zenuwslopende voetbalge vecht, stilletjes in de kleedkamer- Br is in Alkmaar tussen de twee kans hebbers. na een wekenlange afmattings slag om een ldatste kans op een Ere- klasserschap, fel doch fair gestreden om de overwinning. De wedstrijd was boeiend van het begin tot het einde, zo wel door de gelijke kracht van 5*13 - elkaar foekampende concurrenten, die elkaar niets toegaven en praktisch voort durend met inzet, van alles streden om iedere meter gronds. alsook door de aard van het krijgsgewoel, dat een interes sante ontmoeting betekende van twee verschillende strijdwij- »jTen, namelijk de diep tepass. het genefkoos- 'de wapen van de Gro ningers. dikwijls met 'een van de verre uit- iftrappen van doelman jRoffel als inleiding, en ihet. shortpassing, waar- jvan DFC zich bediende. Het was te verwach tten dat de zenuwen in |deze beslissende wed strijd met. het ..to be or not to be" in do Eredi- visie a's inzet de nog te spelen degradatie- j wedstrijden buiten be- schouwing gelaten oen rol zouden spe len en vooral DFC heeft het in den beginne nogal te kwaad gehad, hetgeen, voor een groot deel kan worden toege schreven aan het. spoe dige suicces, datdeGro- ningers boekten toen een Dordtse verdediger een overtreding beging. De Groningse rechtsbuiten De Koe plaatste de bal zuiver op het hoofd van La Croix, die met een felle kopstoot doel trof (10). Niet ontmoedigd, maar met als eerste opgave de balans weer in evenwicht te brengen, zette DFC hierna een serie aan vallen op touw, waarbij een schot van De Groot, over de lat scheerde. GVAV, gesteund door de 10 voorsprong. speeL de echter wat rustiger, de defensie wist met de stormlinie van de Dcrdtenarfen raa<j en vormde ook de basis, waarop de Groningse tegenaanvallen werden opge- zet. Uit een hiervan schoot Beem hard en hoog in de uiterste linkerhoek, het geen doelman Van der Vliet noodzaakte al zijn kunnen aan te wenden In zeer hoog tempo golfden de aanvallen heen en weer kansen ontstonden aan weers kanten doch doelpunten bleven uit. Westra stuwde achter de Groningse voorhoede en De Koe bleek een gevaar lijk en z eer beweeglijk heerschap. Aan de overzijde toonde Schaap zich de stra teeg in de Dordtse aanval, die zijn mede spelers van fraaie passes voorzag. De Jager scheen gelijk te maken toen hij een schuiver afvuurde, waar Roffel geen vinger naar kon uitsteken zo onverwachts als het gebeurde, doch de bal ketste te gen de staander. Gaandeweg begon GVAV. gesteund door de zeker spelende achterhoede, zich een licht overwicht te verwerven, dat mede het gevolg wasvan het zwakke plaatsen bij de tegenstander. (De DFC-defensie kon de steeds terugkerende Groningse aanvallen steeds moeilijker in toom hou den; kleine foutjes verooorzaakten. door de snelheid waarmee de Noordelijken opereerden enkele malen zeer hachelijke momentenen gaandeweg werden de roodwitte verdedigers onzekerder, te meer daar doelman Van der Vliet geen grootse indruk maakte en enkele malen door verkeerd opstellen en ontijdig uitlo pen grote moeilijkheden veroorzaakte- Meer en meer kreeg GVAV de ruimte en de kans en na ongeveer een half uur was het overwicht, compleet. Gevaarlijke momenten ontstaan, wanneer eerst De Grooth en daarna Krüger onversaagd doorsjouwen op terugspeelballen en een kopbal van La Croix uit een voorzet van Meuken suist rakelings naast. De DFC-voorhoede krijgt echter ook enkele kansen, uit een. waarvan Van Es precies in de handen, van Roffel schiet. En de gelijkmaker de eerste van de drie komt vlak hierop, als Schaap, wel de 'beste DFC-aanvaller, in zijn eentje drie man omspeelt en beheerst doelpunt (1D. DFC blijft hierna in het offensief dat tot na de thee duurt. Doch dan is het weer de beurt van GVAV. De Dordtse achterhoede is niet bij machte de bal na een Groningse aan val weg te werken en dit loopt uit op een complete belegering van Van der Vliets veste. Ettelijke malen wordt de bal in gezet doch steeds is er een DFC-feeen, dat een doelpunt, voorkomt. Totdat ten slotte De Grooth er geen gat meer in ziet en het leer over de hele breedte naar rechtsbuiten De Koe plaatst. Na een korte dribbel lost deze een harde schui ver. die onhoudbaar in de verste hoek van het DFC-doel verdwijnt (2—1). De vreugde over deze vernieuwde voorsprong is bij GVAV echter van korte duur. DFC antwoordt met een; serie su- rieuze aanvallen en wanneer Roffel is ge passeerd. weet rechtsback Alting niets beter te doen dan een zeker doelpunt te voorkomen door het leer uit de boek te duiken. Penalty. Hoewel Roffel de bal raakt, verdwijnt het harde schot van Schaap in de touwen (2—2). Er zijn na de thee nog slechts 10 minu ten verlopen en het heeft er de schijn van. dat men het, na al deze emoties, wat kalmer aan gaat doen. Het is in deze periode, dat Van Es profiteert van een misverstand in de Groningse achterhoede, en nu is het DFC, dat een voosprong heeft. En deze voorsprong blijft, naar- komen onbegrijpelijk, met slechts een mate de tijd verstrijkt. GVAV speelt, vol- driemans voorhoede, en hoewel deze dpe man doe'n wat ze kunnen, worden ze niet werkelijk gevaarlijk, uitgezonderd de omhaal, die La Croix op de lat kogelt na een misgreep van Van der Vliet. Aan de overzijde pikt. Schaap een ver sohot op en komt alleen voor Roffel, doch met zijn 'boogbal onderschat hij diens respec tabele lengte. Het wordt, met nog ongeveer een kwartier te spelen, toch voor de deirde maal gelijk na een fraaie Groningse com binatie tussen La Croix en Krüger. waar uit laatsgenoemde scoort. Met beide ploe gen verbeten vechtend voor de winnen de goal wordt de strijd uitermate span nend vooral daar de vermoeidheid zich begint te doen gelden,, hetgeen tot ver rassende kansen leidt. DFC schijnt over een groter uithoudingsvermogen, te be schikken dan de Groningers, doch kan dit niet tot. uitdrukking brengen en het blijft steeds 33. Verlenging is dan het gevolg, met ae in de aanhef geschetste onverwachte en sensationele afloop. (Van onze sport-correspondent). NIJMEGEN (Goffert), zondag Dertigduizend toeschouwers op de afgeladen tribunes van het Nijmeegse Goffert-stadion beleefden zondagmiddag bij de beslissingswedstrijd tussen Sportclub Enschede en Rapid J.C. zo'n schokkend, sensationeel, ja zelfs slopend slot als geen van hen wellicht ooit tevoren bp een voetbalmatch heeft meegemaakt. Na de normale speeltijd van 2 x 45 minuten stond Rapid J. 4—3 voor, nadat het 3—0 en 4—1 was geweest. npmpn Maar de Rotterdamse scheidsrechter P. Roomer het toen de penalty die aanvoerder Busschers voor Sportclub Enschede in een protest had geeist toen 7 minuten voor afloop de Limburgse linkshalf Coerver b« een scrimmage hands zou hebben gemaakt, hetgeen noch de arbiter noch de Rotterdamse grens rechter M. Covers en J. Tuinenburg (zoals zij ons na afloop van het „drama stelligste verklaarden) hadden geconstateerd. Abe Lenstra benutte achteraf die „hete" duel een verlengstuk. De ploeg van de Rotterdamse Econo mische Hogeschool heeft te Nijmegen de universitaire tenniswedstrijden gewon nen, waaraan ploegen van Deltt Utrecht, Amsterdam en Nijmegen (2) deelnamen. LACROIX. matchwinner GELEEN, zondag. Voor 15.000 toeschouwers te Geleen heeft het voetbalelftal van Nederlands Limbunr in de jaarlijkse wedstrijd om de Coupe Coenegracht na een aantrekkelijke partij het team van Belgisch Limburg met 3l verslagen. Voor de rust domi neerden de Nederlanders vooral door een hechter ploegverband. De Belgen lieten aardig individueel voetbal zien, doch de Nederlandse verdediging was uitstekend op dreef. AMSTERDAM, zondag. KFC h„« vanmiddag in weinig kans gekregen In hetOl mP klasse beter spelen, hetgeen de Tilburgse kandidaat voor de E/e-div!isw een KFf, nau_ tenslotte leidde tot een sprekende 1-4 ovei^inW herkennen. De Rogers welijks een afdehngskampioen u midden en te peuterig en hadden misten tempo, speelden te veel snelle NOAD.-voorhoede, waar bovendien met hun dubbele stopper tegen de sneue ta middenvoor Rombout teruggetrokken opereerde, weinig succes. gebroken en rechtsbuiten Janssen de toe- gespeelde bal krachtig achter Schouten Onmiddellijk na het aanvangssignaa van scheidsrechter Beltman begon het Zuidelijke elftal aan een offensief en doelman Schouten moest in actie komen bij scherpe schoten van rechtshalf De Wil de linksbuiten Louer en middenvoor Rombout; en dit Tilburgse overwicht, dat zeer sterk was, móést wel tot een doel punt voeren. Dat kwam dan ook in de 12e minuut, nadat rechtsbinnen Meyer zich uitstekend had vrijgespeeld: 0—1. KFC veerde even op met 'n voorzet van Klaas Molenaar en een kopbal van Krui- ver, die naast ging. Daarna werden de vleugelspelers weer te weinig In het spel betrokken en kon NOAD opnieuw in de aanval gaan. In de 38ste minuut konden de Tilburgers hun tweede doelpunt ma ken uit een Van Osoh-Janssen combinatie, die Louer beheerst afrondde: 0—2. Na rust leek het er op, of KFC het beter ving doen. De Rogers hamen middenveld in bezit en Klaas Molenaar kwam na een pass van Mul tot een ferme krobal tegen de lat. In de 8e minuut had hii meer succes, nadat hij eerst nog links achter Loose in een kort duel had ver slagen Het schot, dat daarna volgde, was voor doelman De Rooy onbereikbaar. 1 Atolenaar kwam enige keren gevaarlijk door het centrum terug, maar hij onder vond niet de minste steun van zijn mede spelers. NOAD werd weer sterker en na „hands" van linksachter Hendriks vlak voor de doellijn, kon Louer uit een strafschop de stand op 1—3 brengen KFC was hierna een geslagen ploeg. De Tilburgers geloofden het nu wel, maar kwamen in de 35ste minuut toch nog aan een vierde treffer, toen Meyer was door- De Belgische doelver- dediger, die niet in zijn beste vorm stak, kreeg handen vol werk. De bei de eerste treffers van Nederland waren dan ook gedeeltelijk zijn schuld. Na acht minuten loste Carlier van ver een schot op het doel, waarin Dig- nef verkeerd stond opge steld (1—0). En even later schoot Ummels, die drie tegenstanders was gepasseerd, op het Belgische doel, Dignef kreeg de bal niet het net (2- rust in. Na een kwartier in de tweede helft kwam het leer via een verre uittrap van Dc Munck bij Van Bun, die hem aan Appel toeschoof. Deze hoewel zwaar be laagd door Goevars, passeerde Dignef voor de derde maal. De Nederlanders deden het daarna rus tig aan. Van der Hart moest zich laten vervangen door Pieneman Met nog tien minuten spelen loste de Belg Bollen uit een corner een schot dat keeper De Munck te machtig was (31). CARLIER snel genoeg onder controle en de snel toe gelopen Carlier knalde de bal opnieuw in -0). Met deze stand ging de Beslissingswedstrijd voor deel neming kampioenscompetitie Rapid JC-Sportcl. Enschede 4—3 (onder protest van En schede; een beslissing is niet gevallen). Beslissingswedstrijd voor deel neming promotiecompetitie GVAV—DFC 4—3 (na verlenging; GVAV plaatst zich in de pro motiecompetitie) Competitie voor twee plaatsen in Ere-divisie KFC—NOAD 1—4 Hermes-DVS—RCH 2—0 Eerste klasse B Be QuickON A 30 Eerste klasse C OosterparkcrsVolendam 22 Sllïr we°rd'T x°T% minuut gespeeld zonder dat cr evenwel werd gedoelpunt 7odat hii een voorlopige 4—4 stand nogmaals verlengd moest worden. In de vijfde minuut van deze derde periode «scoorde middenvoor Oonk met een schitterende kogel voor de Twentse profs, die overigens wel wat voorhang als °Ve^roT^3aCvoof rS^S'wel 5-4 voor Sportclub Enschede is geworden en welke van deze clubs zal deelnemen aan de kamï met Sparta, NAC en Elinkwijk, dat zal afhangen van de beslissing van de ne°vooHo^euUslag is 4-3 voor de Limburgse club, onder protest van Sport club Enschede, dat eerst wint als de commissie de geldigheid van de „gelijkma ker" zou toekennen. Sportclub Enschede en RaP'd J- C. wa ren vrijwel even sterk. De zwarthemden uit Twente speelden iets „wetenschappe lijker", wat meer weloverwogen, syste matischer, maar toch school er in de snelle aanvallen van de roodwitten uit Zuid-Limburg meer gevaar. Op het a°or de regens glad geworden veld kwamen natuurlijk wel eens glijpartijen voor, maar over het algemeen demonstreerden de spelers van beide elftallen toch wel vol doende techniek en lichaamsbeheersing om zich staande te houden. Het begin was voor Sportclub Enschede, dat er fel op zat en vooral door de ac ties van linksbinnen Voges en de vleu gelspelers Moddejonge jr. en Janssen dik wijls gevaarlijk in de Limburgse doel- mond doordrong. Middenvoor Oonk rem de echter enigszins deze aanvallen en was niet gelukkig met schieten. Voges kopte een voorzet van rechtsbuiten Mod- voor rust bij een vrij tam schot van rechtsbinnen Janssen de bal door zijn handen liet glippen; 01. Duizenden brachten Peters, toen hij voor de rust het veld verliet, een bemoedigende ova tie. Ook na de rust kreeg Peters het zwaar te verduren. Linksbinnen Bisschops schoot na 10 minuten, na een vloelende combi natie, tegen de bovenlat. In de 13e mi nuut miste de Enschedese goalie een throughpass van de ver naar voren op gerukte linksback Mommertz en Bisschops sprintte door om in het lege doel te schieten; 02. Vijf minuten later maakte Enschcdc's invaller-stopper Wcustink, die zich overigens voortreffelijk weerde, heel ongelukkig hands binnen de lijnen en linkshalf Coerver benutte de toegekende penalty onhoudbaar: 03. Toen in de 22ste minuut Rapid's kee per Cox weifelde bij een voorzet van Mod dejonge jr., tikte Lenstra, die tot dusverre helemaal niet was opgevallen, van dicht bij het leder in het net; 13. Drie minu ten later brak Rapid over rechts door en Busschers bewerkte vallende de bal met de hand: penalty. Coerver schoot op nieuw hard en zuiver (14). Nog geen minuut daarna wipte Lenstra waar hij vandaan kwam was een raadsel! de bal bij een heftige scrimmage via een Limburgse verdediger opnieuw in het doel: 24. kwam nu onder Behalve dit sluitstuk had ook de „gG" wone" wedstrijd vele sensaties geboden, zoals twee strafschoppen, die de zuide lijken benutten en twee akelige blunders van de overigens voortreffelijke Ensche dese invaller-keeper Peters, die eveneens in doelpunten resulteerden. Eenmaal nam Rapid's spil Smeets, die voortdurend mee in de aanval ging en dan het stopperen overliet aan linksback Mommertz, een dreigende houding aan tegen een tegen stander, die hem in het vuur van de striid had gehaakt, maar hij bracht toch nog zoveel zelfbeheersing op, dat hij geen klap(pen) uitdeelde. Even voor het be ruchte „handsgeval" kreeg Rapid een vrije trap toegekend, waarna meteen Mommertz de Enschedese linksbuiten met, beide handen tegen de grond wierp. Velen dachten, dat daarvoor achteraf de penalty werd toegekend. Maar dat bleek dan te zijn voor hands, welke Coerver liggend op de grond per ongeluk bij een heftige doelworsteling zou hebben ge maakt. Wij zelf Rebben dat niet kunnen constateren, maar er werd wel meteen geappelleerd, zowel door de spelers als door een grote menigte supporters, welke er weliswaar ook ver vandaan, maar ten opzichte van ons „met de neus bovenop zat". Bijna angstwekkend waren de fluitcon- uit dejonge jr. over doelman Cox heen, maar linksback Mommertz kon de bal nog wegtrappen voordat deze de doellijn dreigde te passeren. Aan de andere kant had de hechte Sportclub-defensie de handen vol aan de operaties van Rapid's voorwaartsen, on der leiding van middenvoor Van Melis, die eenmaal met een schitterende omhaal keeper Peters tot een spectaculaire zweef sprong dwong. Rapid forceerde in die eer ste helft 6 corners tegen Enschede slechts 1 Doelman Peters stopte prachtige kogels van Stroucken, Van Melis en Adangs en het was dan ook wel bijzonder sneu voor Rapid's achterhoede zware druk te staan, hetgeen wei blijkt uit de cornerverhouding na rusO 2 voor de Twentenaren. Bij de zesde c°f- ner, 9 minuten voor het einde, k°Pt® rechtshalf Moddejonge sr. uit een kopbal van linksbuiten Janssen in de uiterste bovenhoek van het Limburgse doel; 3—1. Kort daarop kwam de reeds genoemde sensatie, die na afloop in een strafschop- doelpunt resulteerde. In de verlenging speelden beide ploe gen uiterst voorzichtig, meer om voor komen dat de tegenpartij zou doelpun ten dan om zelf te scoren. Hetzelfde beeld gaf ook de tweede verlenging, toen bijna alle 22 spelers aan het einde van hun krachten waren gekomen, te zien. In de 5e minuut van de tweede ver lenging kwam eindelijk de voorlopige! „beslissing", schoot linksbuiten Jans sen verwoed hard tegen keeper Cox aan en via de paal kwam de bal helemaal op rechts bij middenvoor Oonk, die met een diagonale kogel de doelman der rood-wit- ten geen kans gaf: 45. certcn en het gejoel van duizenden sup- j deze invaller, dat hij anderhalve minuut porters, waarmede het matte en karakter loze spel van de grote Abe Lenstra werd afgekeurd. Dc Fries werd overigens floor vele honderden kleine jongens „om zwermd", toen hij de stand (voorlopig al thans) op 4—4 had gebracht. Dc omroeper had heel wat overredingskracht nodig om bij dit sensationele gebeuren een enorme menigte achter het doel van keeper Cox weg te krijgen. Trouwens, cr waren ook dreigementen voor nodig om tientallen knapen, die in de lichtmasten waren ge klommen, te bewegen deze gevaarlijke „tribunes" tc verlaten. Voor de Franse voetbalcompetitie is da promotie-degradatiewedstrijd Lille (eer ste divisie)-Valenciennes (tweede divi sie) gespeeld. Lille won deze wedstrijd met 2—1, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. De eerste wedstrijd, die zondag 10 juni werd gespeeld, eindigde in een overwinning voor Valenciennes (10), zodat een derde wedstrijd tussen beide clubs moet worden gespeeld. Enschede scheen met een 41 achterstand reeds reddeloos verloren, toen dit kopbal-doelpunt van Lenstra de zwarthemden nieuwe moed gaf. En daar was dan uiteindelijk alle gevolg van protest, penalty, verlenging en de met spanning ver beide uitspraak van de KNVB over deze wedstrijd uit ontsproten. haEén-vfe/edus, wat de eindstand werd van een vooral van Koogse zijde teleur stellende wedstrijd. En de bevestiging, dat de twee Hoofd klassers in deze promotie-degradatie- competitie, in casu NOAD en GVAV, in derdaad favoriet zijn! Op de Olympische Dag In het Nederlands Bondselftal, dat op zondajr 24 juni tijdens de Olympische Dag tegen F.C. Milan speelt, zal Kees Rijvers van de Franse eerste divisie club St. Etienne worden opgenomen. Het bestuur van deze vereniging had er geen bezwaar tegen dat Rijvers als „gast" deel uit zou maken van het bondsteam. De ontmoe ting wordt geleid door de heer KI. Schip per uit Groningen. Het Bondselftal is als volgt samenge steld: doel: De Munck (Fortuna 54); achter: Wiersma (PSV) en Kerkum (Feije- noord); midden: Klaassens (VVV) Van der Hart (Fortuna '54) en De Wit (Wil- lem II); voor: Bosselaar (Feijenoord), Schouten (Feijenoord)» Koopal (VVV), Rijvers (St Etienne) en Moulijn (Feije noord); als reserves zijn aangewezen Landman (Scheveningen-Holland Sport), Van Bun (MW) en Schenkel (Vole- wijekers). (Van onze verslaggever) I Toen Hermes D.V.S. met een 2-0 voorsprong in de tweede helft de tegen standers rustig liet komen en dit nog duidelijker de onmacht van de Haarlemse aanval tot uiting bracht, verloor de promotic-strijd in het Feijenoord-stadion tussen Hermes en R.C.H., die in de eerste helft door het sterke spel van de Schicdamsc aanval nog enige attractie bood, alle aantrekkelijkheied. De toch al sfeerloze strijd, 't leek soms een genoeglijk zomeravondpartijtje, zakte tot een soms bedenkelijk peil en zonder alle registers open te trekken won de Schie- damse club deze eerste wedstrijd van het wel zeer teleurstellende R.C.H. Nadat doelman Van der Voort reeds vanaf de aftrap in actie had moeten ko men voor een schot van Van der Tuyn en Schenk een combinatie Kruyger-Kops had onderbroken, ontstond een eerste grote dreiging voor R.C.H. na 5 minuten Mijnsbergen knalde uit een van richting veranderde voorzet van Van der Burg tegen de staander! Vier minuten later viel reeds het eerste doelpunt. De scherp-toe- ziende scheidsrechter Martens bestrafte doelman Van der Voort voor hands en uit de door Zaal genomen vrije schop kwam de bal via de Haarlemse verdedi ging wéér in het bezdt van de Hermes- linksbuiten, En toen werd uit de voorzet het leer door Mijnsbergen fraai ingekopt (1-0). De goed combinerende Hermes- aanval bleef het spelbeeld beheersen en de goed-koppende Racing-stopper De Vos had de handen aan de actieve Leo Jansen meer dan vol, Goed voorkwam Van der Voort twee inzetten van Mijns bergen en Van der Burg evenals door- boring bij een schot van I Van der Tuijn. 't Tempo- loze Haarlemse aanvals- spel, waar listig combine ren geheel aan ontbrak en Idat de toch niet al te sterk I spelende (op Van Diest na!) Schiedamse defensie gemakkelijk de baas bleef, I kwam eerst na 28 minuten tot een serieuze kans, 'toen Biesbrouck op een zuivere pass van Kruyer fraai Burger passeerde, maar op V. D TUIJN,'t laatste moment stuitte strateeg '°P de goed verdedigende Schenk. De R.C.H. verdediging, die op de flan ken met de backs Jansen cn Van de 't centrum te veel spel liet aan 't gevaar lijke Schiedamse binnentrio, moest ten tweede male capituleren in de 32ste mi nuut. Strateeg Van der Tuün zette met Broeders in 't middenveld een geraffi neerde aanval op, waaruit de bal via Zaai hij Janse belandde, die uit moeilijke positie dichtbij de achterlijn een schot loste, waaruit Van der Voort al grabbe lend de bal over de doellijn werkte, het geen de uitstekend leidende Martens niet ontging (20). Totaan de rust bleef Hermes met goe de attaque de Racing bedreigen, waarbij de paal wederom redding moest brengen toen Van der Burg na een lange rush een door Van der Voprt niet verwacht schot loste. De Schiedamse tactiek bood RCH na de rüst meer aanvalskansen. Door een wisseling in de voorhoede kwam de rechterwing Biesbrouck-Kops tot enige goede korte combinaties cn Van Diest moest in actie komen bij schoten van Kruyer en rechtshalf De Jong, terwijl een goede inkop van Hoonhout door de doelman over de lat werd gewerkt.' Maar de RCH-aanval, die vooral in linksbuiten Couwenhoven een zwak punt had bleef, op een redding van Burger' na in 30ste minuut op een voorzet van Kops, onmachtig 'de Schiedammers ernstig te bedreigen, terwijl de Haarlemmers nog eens door 't naaldoog kropen, toen de uitstekende back Jansen zijn enige fout maakte, die Zaal honoreerde met een ko gel tegen de deklat. Met Hermes in de aanval qindigde deze door een 17 a 18000 toeschouwers bijgewoonde promotie-wed- (Van onze speciale verslaggever). ROTTERDAM, zaterdagavond Het doelpunt, waarmee Vlissingen in dc 25e minuut van de tweede wedstrijd om het Amateur-kampioenschap voetbal van. Nederland de stand op 0- Z bracht, gaf RFC precies de zweepslag die de Rotterdammers nodig hadden. Tot dan toe hadden de groenwitten een tè rustig spelletje gedemonstreerd, wellicht een rust die de zenuwen moest camoufleren. Zó'n masker scheen met name linksback Disse te dragen: een back van Schijvenaar-achtige houding, maar ons gevoel niet écht laconiek. Zwak begonnen had Disse met zijn kwasi- nonchalante terugspeelballen keeper Verbrugh al eerder in moeilijkheden gebracht, toen hij in die 25e minuut wederom véél te „rustig" en vooral te traag, bovendien uit een moeilijke hoek, de bal terugspeelde. Vlissingens snelle en hard sjouwende middenvoor Jan de Nooijcr kon de manoeuvre gemakkelijk doorzien, sprintte toe en schoot meteen in: 02. Onder de zweepslag van dat doelpunt ging RFC plotseling het tempo ver hogen en prompt kwamen de Zeeuwse rood-witten (mét rugnummers!) onder zware druk te staan: de halfspelers Strijwigh en Weststrate moesten het middenveld prijs geven en rond de geroutineerde stopper Barten vielen links en rechts de gaten. Reeds vèör de rust liep RFC zijn achter stand in en de Rotterdammers bouwden in de tweede helft onbedreigd aan een 52 zege. Er keerde op deze koude regenavond iets van de oude glorie-jaren aan de Essenburgsingel terug: up de tribunes leefden 5000 toeschouwers enthousiast met de aantrekkelijke strijd mee (Vlissingen was met 6 grote autobussen ge komen), er was spanning en sfeer, er werd bovendien heel béhoorlijk gevoet bald (op het peil van de Eerste klas Betaald voetbal) en de onvermijdelijke hond-in-het-veld ontbrak al evenmin De Zeeuwse gasten gingen.zeer energiek van start: krachtvoetbal van de bovenste plank, stoer en fel, hoewel eerder „zwoegerig" dan snel van spel-tempo. En dat leverde de rood-witten in de ÏOe minuut reeds een doelpunt op, toen een lange pasa van de zware Weststrate op linksbuiten Van der Schraaff slechts gedeeltelijk door de RFC-verdediging werd onderschept en de bal voor de voeten van middenvoor Jan de Nooijer sprong, die ineens en oerhard raak schoot. En in de 25e minuut werd het zoals gezegd 02. De zweepslag voor de gastheren Intussen was in RFC's halflinie Van Citteren (die daar Van Amsterdam verving, waardoor Huuksloot in de voorhoede kwam) wegens een voetblessure uitgevallen. Zijn opvolger Jan Hendriks ontpopte zich nota bene als de beste man in het middenveld en samen met Voigt—Scherpenhuizen—Taffijn drukte hij de Zeeuwen terug. Weliswaar bleven de felle, nerveuze en met alle kentekenen van „de plaatselijke held" steeds druk gebarende linksbuiten Pierre van der Schraaff, de talentrijke junior-linksbinnen Henk de Nooijer en de ploegende middenvoor Jan dé Nooijer gevaarlijk, maar terwijl stopper Doolhof nu samen met Van de Heijde en Disse de R.F.C.-defensie gesloten hield, vielen rond Vlissingens spil Barten de bressen. Een kogel van de technisch knappe Scherpenhuizen ging rakelings over, bij een wilde doelworsteling werd bij schoten van Scherpenhuizen en Taffijn de bal tweemaal öp de doellijn nog weggewerkt, maar in de 36e minuut volgde uit een corner weer zo'n scrimmage met kort heen-en-weer getrap en toen vond linksbuiten Kroon een gaatje. En RFC's druk hield aan, de gevaren voor het doel van de goed keepende Baart stapelden zich op en temidden van de paniek trof in de laatste minuut vöör de rust Kroon nog juist opnieuw de roos; met een heel merkwaardig schot, bijna öp de achterlijn tussen twee tegenstanders afgevuurd en vrijwel parallel met de doellijn langs allerlei missende mede- en tegesnpelers in het net zeilend: 22. In d tweede helft bleek het spel van RFC veel zuiverder, beheerster» hoger van tempo en beter van techniek. En nadat in de 5e minuut Hu,,L" sloot reeds een weldoordacht zijcentertje van de langs Barten gerush De Heijdt onberispelijk had afgewerkt, werden de groen-witten écht rust'fv In de 12e minuut galoppeerde middenvoor De Heijdt in zijn eentje een heel stel tegenstanders heen om hard in te kogelen: 4 En pas tegen het einde moest RFC zijn tempo laten zakken, daalde overi het spelpeil ineens heel diep, moest keeper Verbrugh op vuurwerk vailin„ der Schraaff en Clarisse en op inswing-corners uit beide hoeken van D pp' manse al zijn talenten mobiliseren en kropen de Rotterdammers in d e» dediging om hun zege te consolideren. Uit een vrije trap van de 16-me "UJ* (toen Qe Heijdt onder de voet was gelopen) bracht ScherpenhuizeIl de laatste seconden voor het eindsignaal de stand nog zeer fraai op 52. e nog jeugdige Arnhemse scheidsrechter P. de Lugt floot goed, maar - u hel niet moeilijk. De stand luidt nu: KCI1 XI lc L ae "iltiva *711 Brink £oed voor do dag kwam, maar in strijd lü de Feyuoord-kuip zonder s er RFC Hengelo Vlissingen gesp. 1 1 2 gew. 1 1 0 gel. verl. 0 0 0 0 0 2 punten 2 2 0 goals 5-2 2-1 3—7

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6