viert vertrek der Britten Foto's van Nasser en speelgoed gedistribueerd Egypt. BINNENKORT NOTA OVER HERENIGING i Kleine kans voor dr. Drees m *-• bWS#' Geen verhoging van sociale uitkeringen vóór september Kom eens een praatje maken Zorin schudt een „afvallige" hartelijk de hand Rotterdam en het hotel probleem Juridische problemen rond verdwenen stoffelijke resten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Adenauer wacht op inlossing van rode beloften Vier dagen feest De kabinetsformatie Oplossing: steun van bedrijfsleven en overheid Dinsdag 19 juni 1956 Tram na aanrijding in beslag genomen Adenauer heeft goede hoop Gas-ringleiding Rotterdam-Pernis- Den Haag aanvaard Vaticaanse zenders vóór 2 maart 1957 gereed Russen willen directe luchtlijn Londen- Moskou Brede basis niet uitgesloten De toinatenexport naar België Beraad in Stichting van de Arbeid Morgen langste dag Veelbetekenende diplomatieke ontvangst van Westduitse socialisten Hamburg: tienmaal zoveel bedden...! WEERBERICHT Project van 4,2 miljoen T racé Regering uit handen van een ander? mËBm - 5 Plannen Zivare hosten Verlies niet ingehaald F inancierings-probleem Gevaarlijk spel De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot woensdagavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt, maar geen regen van betekenis. Later enkele verspreide opkla ringen. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 20 juni: Zon op 4.21, onder 21.06 uur; maan op 18.43, onder 2.20 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Breed glimlachend heeft Premier Nas ser gisteren op het marinegebouw in Port Said de Egyptische vlag gehesen, zodoen de een eind makend aan de Britse bc zetting van de Suez-kanaalzone, die 74 jaar heeft geduurd. Even voor de plechtigheid verklaarde Nasser: „Dit ogenblik betekent een mijlpaal in een leven. Wij bidden Allah, dat hij ons succes moge brengen en ons ervoor zal behoeden, dat er nooit een an dere vlag meer over ons vaderland zal waaien". De plechtigheid in het marinegebouw het laatste Gebouw in het Suezkanaal- zone, dat vorige week dinsdag door de Britse troepen werd verlaten, vormde het begin van vier dagen feest ter viering van een nieuw tijdperk in Egypte's 6000 jaar oude geschiedenis. De festiviteiten worden bijgewoond dooi de Russische minister van buitenlandse zaken, Dmitri Sjepilof en de voormalige Britse commandant van de Suezkanaal- zone, generaal Sir Brian Robertson, du als gasten van de regering in Egypte ver blijven. Ter opening van de feestelijkheden vlo gen gisterochtend escadrilles „MIG"- straaljagers boven Alexandrië. In de ha ven van deze stad liggen de nieuwe Rus sische torpedobootjagers, die onlangs aan de Egyptische marine zijn afgeleverd. Hefschroefvliegtuigen, die de Egypti sche autoriteiten geleend hadden van de Amerikaanse „Sahara Petroleum Co" wierpen boven de arbeiderswijken van Alexandrië namfletten uit met verklarin gen en foto's van premier Nasser en de voornaamste artikelen van de nieuwe grondwet. Ook werden snoepgoed en speelgoed voor kinderen uitgeworpen. In Alexandrië werd tevens een monu ment onthuld voor de „Martelaars van de Kanaalzone", leerlingen van de handels school, die sneuvelden bij aanvallen op Britse kampen in de zone van het Suez- kanaal. Op het nieuwe „Plein van de overwinning" werd een monument ter herinnering aan het Britse vlootbombar- dement op Alexandrië in 1882 onthuld. Gisteren zijn voorts 200 politieke ge vangenen, o.w. vele communisten vrijgela ten, zulks ingevolge een belofte van pre mier Nasser, volgens welke alle poli tieke gevangenen op de bevrijdingsdag vrijgelaten zouden worden. Sedert de aan slag op Nasser in oktober 1954 verbleven meer dan 2.500 politieke gevangenen in de Egvptische gevangenissen. Er is ook een algemene amnestie afge kondigd voor gewone gevangenen, die meer dan de helft van hun straf hebben uitgezeten. In Gaza, waar veel vluchtelingen in Palestina wonen, is een parade van 30.000 soldaten van het nieuwe „Palestijn se Leger" gehouden. De toeschouwers be groetten de militairen met uitroepen als „Wij zullen naar Palestina terugkeren" In de Leidsestraat te Amsterdam, waar enkel tramspoor ligt, zijn zondagmiddag een tramstel van lijn 1 en een tramtrein van lijn 2 op elkaar ingereden, waarbij bei de motorwagens matig beschadigd werden Omdat de remmen van lijn 1 weigerden, werd het tramstel door de politie in be slag genomen, naar de remise Havenstraat gereden en daar verzegeld. Binnen een kwartier tijd heeft gister avond de Algemene Raad van het inter communale lichaam „Gemeentelijke Gas- voorziening Zuid-Holland" ten Rotter- damsen stadhuize zijn vergaderingsagen- da afgewerkt. Het voornaamste punt was de aanvaarding van het voorstel, een nieuwe gastransportleiding van 4,2 mil joen aan te leggen vanaf Pernis via Vlaardingen, Naaldwijk, Wateringen en Rijswijk naar de Haagse gasfabriek aan de Trekvliet. Met de bestaande gasleiding zal de nieuwe een ringleiding vormen. De reeds bestaande gasleiding van Per nis naar Dén Haag gaat onder de Maas door via de Maastunnel en volgt verder de Schie en de Vliet. De tweede komt dus, onder de Nieuwe Waterweg door. veel Westelijker. Hun aansluiting krijgen zij bij de Haagse gasfabriek en twee be langrijke voordelen van een ringleiding springen.in het oog. De gastoevoer kan aanzienlijk worden opgevoerd, n.l tot 500 ton per dag, terwijl één gasbuis tot 200 ton kan gaan. Vervolgens zijn reparaties in de ringleiding mogelijk, zonder dat stagnaties veroorzaakt worden. Dit werd medegedeeld nsar aanleiding van enkele vragen. Het tracé van de nieuwe leiding zal lopen van Vlaardingen tot bij Naaldwijk Rijksweg 20, daarna de Middel Broek- weg tot Wateringen en vervolgens via de Lange Noordweg en de Van Vreden- burchweg door Rijswijk naar de Trek vliet. Weliswaar is deze route niet de kortste, maar zij verdient de voorkeur, omdat langs deze weg grotendeels een' plaats kan worden gevonden in de berm of het fietspad. Het nieuwe radiozendstation van het Vaticaan, waaronder de radiozender die de Nederlandse katholieken aan Z. H. de Paus ter gelegenheid van het Heilig Jaar cadeau hebben gegeven, komt vóór de vol gende verjaardag van Zijne Heiligheid, dus voor 2 maart 1957, nog in werking aldus heeft de directeur van Radio Vaticana. pa ter Antonio Stefanizzi S.J., in Rome mee gedeeld. Momenteel werken technici van Philips uit Eindhoven aan de opbouw van de kor- tegolfzender van 100 kilowatt, terwijl een Zwitserse firma een middengolfzender van 120 kilowatt plaatst. Bovendien is de bouw van een zender van 10 kw. aanbesteed voor de telegrafie van de Vaticaanse Poste rijen. Wanneer de financiën dit toelaten, wil men ook nog overgaan tot de bouw van twee reservezenders van 100 kw. De directeur van de Sovjetrussische luchtvaartmaatschappij „Aeroflot", maar schalk Zjavoronkof, heeft gisteren in Mos kou meegedeeld, dat hij naar Engeland is uitgenodigd voor onderhandelingen over een directe Ijjn LondenMoskou. Zjavoronkof verklaarde tegenover ver slaggevers, dat de Sovjet-Unie gaarne met Groot-Britiannië tot overeenstemming zou komen, waarna zij hun tweemotorige Tu 104 op een nonstop-dienst t'-.ssen Moskou en Londen zouden Inzetten. De Westduitse bondskanselier, dr. Kon rad Adenauer heeft gisteren op een persconferentie te Bonn, belegd na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten, ver klaard. dat het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken een nota aan de „Grote Vier'' over het vraagstuk der Duitse hereniging heeft voorbereid. „Ik hoop ondanks de jongste in Mos kou afgelegde verklaringen, dat de Sov jetrussische premier, maarschalk Boel- ïanin de belofte om de Duitse eenheid te zullen herstellen, die hij mij verleden jaar september, toen ik in Moskou was. mondeling heeft gegeven zal inlossen", zei Adenauer. Toen hem werd gevraagd uiteen te zet ten. waarop zijn hoop berustte, ant woordde Adenauer: ..Het is niet mogelijk Stalin te veroordelen en toch alles bij het oude te laten. Indien dit de gang van zaken zou zijn zou er aan de uitlatingen van de Sovjetrussische leiders nooit meer geloof worden gehecht". De bondskanselier zei ook nog. dat zijn hoop op Duitse hereniging niets uitstaan de had met de besprekingen, welke hij in de Verenigde Staten had gevoerd. Adenauer deelde voorts mede. dat ver tegenwoordigers der NATO-leden spoe dig overleg zullen plegen over de beant woording van de brieven die de Sovjet russische premier Boelganin aan ver schillende NATO-mogendheden heeft ge zonden en waarin hij voorstelt dat de grote mogendheden reeds thans met ont wapening gaan beginnen, zonder te wach ten op het bereiken van een overeen komst binnen de Verenigde Naties. De Westduitse minister van buiten landse zaken Von Brentano heeft na Adenauers persconferentie nader ver klaard. dat de Westduitse nota, waarop Adenauer doelde, een soort memoran dum zal zijn. waarin een uiteenzetting van het Duitse standpunt wordt gege ven. (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE, 18 juni 3956 Het bericht, dat de formateur dr. Drees. als eerste formatiedaad woensdag de vijf fractieleiders in een gezamenlijke be spreking zal ontvangen, moge op het oog vreemd lijken, toch heeft dit in politieke kringen geen bijzonder opzien gewekt. Het moge al zijn, dat zulk een gemeen schappelijk overleg in het verleden in het eerste stadium van de formatie nimmer is voorgekomen, de ontvangst van de vijf fractieleiders klopt geheel met de letterlijke tekst van de opdracht, welke dr. Drees van H. M. de Koningin heeft gekregen. Deze opdracht luidde, dat hij een kabinet heeft te formeren, dat ge acht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Wat ligt er dan méér voor de hand, dan dat hij eerst eens met de leiders der Kamerfracties gaat praten om te verkennen of een door hem te vormen regering het vertrouwen van het parlement dat is op zijn minst een bepaalde meerderheid der fracties zou kunnen verwerven? Dat hij het niet eerst met de heren afzonderlijk en elk op zijn beurt, maar ineens met allen tegelijk doet, kan misschien alleen maar versnel lend en verhelderend werken. Trouwens in 1952 is hetzelfde gebeurd, zij het in een later stadium van de ka binetsformatie, die toen maar liefst tien weken duurde, toen dr. Drees óók de fractieleiders te zamen ontving, uitgezon derd de hr. Oud, de leider van de WD, omdat men toen in een stadium was ge komen dat het ging om een kabinet op brede basis, maar zonder de liberalen. Nu ligt de zaak aan het begin anders. Dr. Drees heeft de zaterdag en zondag besteed om een voorlopig regeringspro gram samen te stellen; hij zal nu willen vaststellen, hoe de verschillende fractie leiders over dit program denken Waar schijnlijk Zal hij hun vragen, hun mening over zijn program schriftelijk te formu leren. Aan de hand daarvan zal hij dan kunnen zien af er een meerderheid van partijen is, die een nieuwe regering op dat program mogelijk maakt of niet. Het interessantste hierin zal de mening zijn van de fractie van de P. v.d. A. Het is namelijk zeer de vraag, of haar opvat tingen wel parallel [open met die van dr. Drees. Uit het feit, dat hij dit gesprek met de vijf fractievoorzitters wil voeren, is het wel duidelijk, dat hij een brede ba sis bij voorbaat zeker niet uitsluit. Boven dien denkt dr. Drees anders over een huurbelasting dan de fractieleider, de heer Burger. Men denkt daarom over het algemeen, dat het dr. Drees ook nu weer in eerste aanleg niet zal gelukken, een regering samen te stellen. Er zouden te veel strui kelblokken zijn. Toch is er onzes inziens wel een kleine kans. Als de socialisten tenminste het succes niet te veel naar het hoofd is ge stegen en men daar zijn eisen niet dl te hoog gaat stellen. Doet men dat wel, dan staat de mislukking van de opdracht aan dr. Drees bij voorbaat vast. Verliest men echter de politieke realiteit niet uit het oog en zoekt men naar het politiek be reikbare, zodat men bereid is te geven en te nemen, dan zal het weliswaar nóg niet gemakkelijk zijn, maar dan kunnen de mogelijkheden worden nagegaan. En dit Politiek verstand mag bij de P. v.d A. misschien worden verwacht, nu dr. Drees al driemaal minister-president is geweest, zonder ooit zelf te hebben ge formeerd. Het zou toch wel zielig zijn, als hij nu voor de vierde maal een regering zou moeten aanvaarden uit de handen van een ander en nu dan bovendien uit de handen van een politicus, wiens partij bij de verkiezing in aantal de mindere is gebleven van de P.v.d.A. Het is niet te bevroeden of de heer Bur ger dit dr. Drees zal willen aandoen, maar van de heer Burger kan men zo niet alles, dan toch veel verwachten. Het wachten is nu dus op het voorlopig program van dr. Drees en pas na het be sprekingen met de fractie-voorzitters zuilen we kunnen ervaren of een brede basis bijvoorbeeld kans van slagen zal bieden. Men za] dan met name moe ten ervaren, of de fractie van de P. v.d. A. nu eindelijk haar grote man en lijsttrek ker de kans zal willen bieden, zelf eens een kabinet te kunnen formeren. De gelukkige en de ongelukkige ruiter in de Olympische Ruiterspelen in Stock holm tijdens de grote springproef. Bo ven: de gelukkige Duitse ruiter Hans G. Winkler, op Halla, die h,.l zware par cours foutloos uitreed ofschoon hij gekwetst was .'Met déze waad verwierf hij een gouden medaille. Onder: de on gelukkige Zweed D. Wijkandel op Bim bo, die inplaats van over een hindernis te gaan er dwars doorheen stoof H.K.H. Prinses Beatrix brengt met haar vriendinnen van het Baarns Lyceum een vakantiebezoek aan Rome. De foto toont H.K.H. dc Prinses (derde van links) in de Eeuwige Stad, Het Tweede-Kamerlid de heer Groen (KVP) heeft aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ge vraagd. of het de minister bekend is, dat de Belgische regering een importverbod voor Nederlandse tomaten heeft ingesteld, met als motief, dat de marktprijzen voor de Belgische tomaten gedaald waren bene den de vastgestelde minimumprijs, zijnde 2.58 per kg en of de minister niet van oordeel is, dat door het stellen van derge lijke exorbitant hoge minimumprijzen het de Belgische regering mogelijk is. de Ne derlandse tomaten te allen tijde van de Belgische markt te weren. Voorts vraagt de heer Groen, of het de minister verder bekend is. dat ongeveer op dezelfde tijd onze markt werd overstroomd met Belgi sche bloemkool, waardoor de prijs voor ons eigen produkt totaal werd bedorven, en of de minister bereid is om zijnerzijds, zo no dig door bepaalde maatregelen, krachtig te bevorderen, dat aan een zodanig eenzijdige toepassing van de economische unie, steeds te onzen nadele, paal en perk wordt ge steld. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Reuter (C.P.N.) heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bevestigd, dat een van de consequenties van een gedif ferentieerde loonpolitiek is, dat loonstij gingen in de tijd worden gespreid, zodat eerst na verloop van tijd kan worden na gegaan, of en zo ia, jn hoeverre de socia le uitkeringen de stijging van de Woon standaard dienen te volgen. Voorts herinnert de minister eraan, dat de regering zich eind maart j.l. tot wend met de vraag of en, zo ja, welke maatregelen tot verhoging van sociale uitkeringen enz. in verband met de stij ging der lonen in de naaste toekomst zul len moeten worden genomen. Gezien de differentiatie welke in de loonvorming zal optreden ert de spreiding in de tijd welke daarbij zal worden be tracht, is de regering van oordeel, dat pas na september a.s. te overzien valt. in welke mate het loonniveau gestegen zal zijn. Mede om die reden wil het de regering voorkomen, dat eventuele verhoging van sociale uitkeringen in het algemeen eerst daarna zal moeten plaatsvinden. Het is de regering bekend, dat de Stichting van de Arbeid zich over de Morgen beleven we de langste dag van het jaar. De zon gaat dan op om 4.21 uur, om pas om 21.06 uur achter de ho rizon te verdwijnen. Tot 30 juni blijven de avonden daarna even lang; donderdag gaat de zon echter „pas" om 4.22 uur op, zodat die dag al weer een minuut korter is. Overigens zal het van de helderheid van de heme] afhangen, of het morgen inderdaad de dag met het meeste licht za] zijn. Degenen die uit bovenstaande de pes simistische conclusie trekken, dat we dus naar de winter gaan, dienen te bedenken dat evenals de winter pas pleegt te gaan strengen als de dagen reeds lengen, ook de zomer doorgaans de meeste triomfen viert in de al wat kortere dagen. En mocht zulks dit jaar niet gebeuren, put dan troost uit de gedachte, dat elke dag ons dichter bij de volgende zomer brengt. (Van onze correspondent te Bonn). De socialistische partijleider, Erich Ollenhauer, zijn plaatsvervanger, Wil helm Mellies, prof. Carlo Schmid en Herbert Wehner zijn met hun dames dezer dagen te gast geweest bij de Russische ambassadeur in Bonn, Vale rian Zorin. Het was de eerste maal, dat Zorin leiders van een Westduitse partij een dergelijke invitatie heeft gezonden. Dat hij daarvoor de S.P.D. had uitverkozen, vermag niemand te verwonderen. Waarschijnlijk zullen nu spoedig Thomas Dehler en zijn mak kers van de F.D.P. de liberale partij de weg naar Zorins ambtswoning gaan. Sterker nog dan de liberalen, hebben Het aantal Rotterdamse hotel-1 voor hoteibouw achtte en dus gaf men bedden wordt getaxeerd op onge- ui1 Plan, op- Voorts ,beAstaat er het be- - K 6 kende plan voor het A.M.V.J.-hotel op het terrein benoorden de Aert van Nes straat bij de Rotterdamse Schouwburg; de vraag is echter, of het spoedig ver wezenlijkt wordt. Tenslotte is er nog een zeer goed plan elders in het stads centrum. Op een vraag, of het Twaalf Provinciën- veer 650, dat van Hamburg op tussen de 6000 en 7000. Twee des kundigen op hotelgebied deelden dit ons mede tijdens een lunch, gehouden ter gelegenheid van de uitbreiding van het Rotterdamse huis niet geschikt te maken zou zijn voor de Stichting van de Arbeid heeft ge- onderwerpelijke aangelegenheid beraadt, Park-Hotel met 52 bedden, de helft van de voormalige capaciteit. Deze getallen vormden een van de vele argumenten, pleitend voor een spoedige en rigoureuze uitbreiding van de Rotterdamse hotel-accom modatie. Veranderde tijden Een dier deskundigen was de heer B. Koning, secretaris van de Rotterdamse afdeling van „Horecaf" H*j erkende ruiterlijk, in de loop der jaren te ztfn weergekeerd van ztfn in 1951 verkondig de mening, dat Rotterdam voldoende hotel-accommodatie had. De Maasstad was toentertijd nog niet zulk een toeris tische attractie als zp nu is en bovendien was het maken van binnen- en buiten landse^ reizen nog niet door allerlei ver- voers-instanties dusdanig gestimuleerd als thans. De heer Koning achtte een groot aantal kleine hotels wel een tege moetkoming in de vraag naar slaap plaatsen voor gasten, maar hp meende toch, dat de totstandkoming van een nieuw, groot representatief hotel in Rot terdam zeer nodig was. In deze geest bestaan en bestonden plannen. Er was een plan-Arkenbout voor de Westblaak, nl. op het terrein aan de achterzijde van het pand-Van Reen wijk Het grondplan van het terrein was ech ter dusdanig, dat men het niet geschikt een hotel wilde de heer Koning zich niet uitlaten. Meer waarschijnlijk lijkt het ons, aat een buitenlands warenhuis-concern er belangstelling voor heeft. Volgens de heer J. W. Wolff, hotel accountant. is het hotelbedrijf nu juist niet de aangewezen onderneming, om er een stevige bankrekening mede te kwe ken. Daarvoor zijn de bedrijfslasten te groot Gelukkig heeft men bij de fiscus begrip weten te vinden voor het feit, dat het rendabel maken van een hotel zware eisen stelt aan investering. Men moet aanhoudend bedacht zijn op de smaak van het publiek, dus steeds nieuwe voor zieningen treffen. De investeringen zijn dus steeds op korte termijn. Voorts heeft men hier te maken met tal van zware vaste lasten die geen reke ning houden met een mindere bezetting Het hotelbedrijf is sterk conjunctuur gevoelig. zodat men eigenlijk steeds over de nodige reserves dient te beschikken om de lasten van ongunstige perioden te kunnen opvangen. Kortom, het bedrijf is sterk kapitaalintensief. Voor de oorlog waren de resultaten* in het hotelbedriif allesbehalve bevredi gend Na de oorlog speelden allerlei factoren als langere vakanties, meer reis behoefte onder grotere delen der bevol king, mede tot de opgang naar een hoog conjunctuur De ontvangsten in het hotel bedriif b"lonp„ tt-ans het 30-vnudige van voor de oorlog, d w.z. tegen goudwaarde het 10-voudige. Maar dat was wel nodig ook, want anders zouden vele hotels het lot hebben gedeeld van Coomans, dat tot sluiting moest overgaan enkele jaren voor de oorlog. Gedurende de oorlog verloor Nederland 300(1 hotelbedden, waarvan alleen al in de provincie Zuid-Holland 2200. Daarvan heeft men er thans 1300 van ingehaald. Volgens spr. zou het economisch het meest verantwoord zijn, te beginnen met de uitbreiding van bestaande hotels om de achterstand in te halen. Een zwaar probleem is dat van de financiering. Het Marshallfonds is uitge put, althans wat de hoteibouw betreft. Het rijk, dat leningen tot twee-derden van de kosten met 5 pet. rente en af lossing in uitzicht stelt uit een totaal van 7 miljoen, kan maar weinig baat bren gen. omdat een middenklasse-hotel reeds 4 a 5 miljoen kost. Het plan van het Maiestic-hotel nabij het Vredespaleis in Den Haag gewaagt er dan ook van. dat een flink hotel alleen maar rendabel is te maken door nevenbedrijven als b.v. winkels. Wat de perspectieven voor het hotel- bedr.ijf zijn? Volgens de heer Wolff zal men meer de kant van de motels als die van Hoornwiick uitgaan. In Amerika is het echter bewezen, dat dit een mindere bezetting van de stadshotels tengevolge heeft Voorts zal het perso neelsprobleem een belangrijke .rol snelen Wanneer men hoort, dat het Majest.ic- olan 4(10. man personeel vergt, dan be tekent dit een onttrekken van dit aantal mensen aan bestaande hotelbedrijven. Het ministerie van economische zaken heeft inmiddels een onderzoek naar de rentabiliteit van de hotellerie opgedra gen aan Horecaf en de Rotterdamse Kamer van Koonhandel die een .Hotel commissie" heeft vroeg een onderzoek aan het E.T.I van Zuid-Holland naar de behoefte aan hotelruimte in Rotterdam Nieuwbouw, aldus besloot de heer Wolff, is alleen mogeliik door deelnemine aan verschaffing van risicodragend kani taal van het erbït geïnteresseerde be drijfsleven en, als het niet anders kan, door hulp van de overheid. de socialisten aangedrongen op een ge sprek tussen Bonn en Moskou en hebben zij geëist, dat de Bondsrepubliek van het lidmaatschap van de NATO zal afzien om de belangrijkste voorwaarde te scheppen voor een eventueel succes van zo'n Duits Russisch gesprek. De hereniging, zo zeg gen de socialisten, moet het belangrijkste doel der Duitse politiek zijn. Alle andere kwesties zijn aan dit hoofddoel onder geschikt. Deze politiek is vooral het stokpaardje van het Bondsdaglid Herbert Wehner, de specialist en expert voor Russische aan gelegenheden in de socialistische fractie Het was Wehner, die de nota van Boel ganin, waarin Adenauer werd gevraagd om medewerking aan de ontwapening voor wat het Westduitse gebied betreft, zó positief waardeerde, dat Moskou de correspondent te Bonn van de „Pravda" ijlings opdracht gaf Wehner een inter view af te nemen. Het interview vond plaats en de „Pravda" maakte zo'n haast met de publikatie, dat de Russen reeds de volgende dag onder grote koppen Wehners mening in hun partijblad kon den lezen. Dit is bepaald verbazingwek kend, wanneer men bedenkt, dat Herbert Wehner een afvallige communist is. Jarenlang werd hij als „verrader" be schimpt en met pamfletten vervolgd. In Moskou, Pankof en Düsseldorf heeft men indertijd dure eden gezworen op hem wraak te zullen nemen. En nu is dat alles ineens niet belangrijk meer. Officieel juicht Moskou over de mening van Weh ner en van de S.P.D.-leiding, die achter hem staat. En Zorin schudt de afvallige hartelijk de hand. Men mag uit dit alles niet de conclusie trekken, dat Herbert Wehner een politiek dubbelspel speelt om opnieuw de gunst van Moskou te verwerven. Daarvan is absoluut geen sprake. Wehner, wiens dialectiek op het ogen blik nog altijd de communistische leer school verraadt, is echter juist om deze scholing niet bepaald de aangewezen man om als expert voor de herenigingspolitiek op te treden. Een man als hij is niet in staat b u i t e nlandse politiek in de eigen lijke zin van het woord te bedrijven. Hij vormt zijn oordeel vanuit een friarxis- tische gedachtengang. Het enige, dat hem van het communisme onderscheidt, is dit: dat hij, wanneer de sociaal-democratie in Duitsland eenmaal een absolute meerder heid verwerft, er met een radicaal sociaal programma voor hoopt te kunnen zorgen, dat er links van de S.P.D. geen machtige partij meer kan ontstaan. Het ligt echter voor de hand, dat zulk een program slechts communistisch kan zijn. Alleen hierom zal Wehner om bij de buiten landse politiek te blijven de onafhanke lijkheid van een herenigd Duitsland ten opzichte van de Sovjet-Unie voorstaan. Wie op het koord danst, kan vallen Wij zijn van mening, dat Herbert Wehner in ieder geval een gevaarlijk spel begon nen is, hoe men er ook over denkt. En met Wehner de socialistische partij. De nieuwe stomer „Carinthia", die de dienst op de St.-Lawrence rivier zal onderhouden, meet 20.000 ton en de nieu we stijl van het schip komt tot uiting in de koepelvormige pijp. Op bijgaande foto ziet men de boot door de golven klieven tijdens de proefvaart van Liver pool naar Quebec en Montreal. Het verdwijnen der stoffelijke resten van de gefusilleerde ex-N.S.B.-ieider ir. A. Mussert roept een reeks juridische Problemen op Op de eerste plaats is het de vraag, of er nog een lijk was. In de uitleg van een K.B. van 23 augustus 1887 staat o.a.: „Door te bepalen, dat de graven niet dan na verloop van 10 jaren, nadat er het laatst een lijk ingeplaats is, mogen geroerd worden (art. 23 van de Begrafeniswet van 1869) is de wetgever blijkbaar van de onderstelling uitgegaan, dat in zodanig tijdsverloop in den regel ontbinding van ter aarde bestelde lijken heeft plaats ge had". Dit zou dus kunnen impliceren, dat n,a r.9, ^aar een 'Ük juridisch niet meer als lijk kan worden beschouwd. Daarbij zou dan geen overtreding zijn gepleegd van artikel 150 Wetboek van Strafrecht (opzettelijk en wederrechtelijk een lijk opgraven, wegnemen, verplaatsen of ver voeren). Ook van overtreding van art. 149 Wet boek van Strafrecht het schenden van een graf or enig op een begraafplaats opgericht gedenkteken opzettelijk en we- derrechtelijk vernielen of beschadigen zou slechts sprake zijn, indien het stoffe lijk overschot als lijk kan worden be- schouwd, want anders is er geen graf. Enig gedenkteken was niet aanwezig. Indien moet worden aangenomen, dat de stoffelijke resten niet als lijk kunnen worden beschouwd, dan was voor het verwijderen daarvan uit een „graf", dat geen eigendom en ook geen graf meer was, ook geen toestemming van de burge meester nodig. Dan zouden alleen art. 461 Wetboek van Strafrecht het betreden van verboden grond en art 350 Wet boek van Strafrecht vernielen, bescha digen, onbruikbaar maken of wegmaken van andermans goed op de daders van toepassing kunnen Zijn. Deze misdrijven zouden resp. met hoogstens 15 gulden boete en hoogstens 2 jaar gevangenisstraf e-?n geldboete kunnen worden ge straft. Ook medeplichtigheid te dien aan zien is strafbaar gesteld. Het is nu de vraag hoe de vervolgende instanties hierover denken. Dat zal pas kunnen blijken, wanneer de daders gé- grepen zijn en de dagvaardingen wor den uitgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1