Ondertekening van Tito-communiqué te Moskou werd twaalf uur uitgesteld Dr. Drees polste fractie leiders Uitgaven voor defensie en onderwijs zijn zware punten Nieuw westelijk ontwapeningsinitiatieff Communistische commentaren op Togliatti's verklaring Gevolg van H-bomp roeven DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Meer motoren voor het vervoer van de Blijde Boodschap Wegens een overladen programma Kroesjtsjef onderstreept beginsel van „proletarisch internationalisme" Ike Eisenhower blijft langer in ziekenhuis De kabinetsformatie Nieuwe Britse atoomproef Oude boerderij te Vlaardingen wordt artiestenverblijf Nog geen zomerweer in zicht HSsAS Woensdag 20 juni 1956 Portugal ontkent aanslag Schoolgeld voor kleuter onderwijs Dispensatie onthoud in gsgebod op 29 juni NUTTING NAAR DE V.S. Boerenopstand in Mandsjoerije? Instemming met kritiek van Italië's „kleine Stalin" Bikini en Eniwetok blijven onbewoond Zaak Anneke Beekman Cassatieberoep verworpen Musserts lijk blijft zoek De officiële verkiezingsuitslag Naar samensmelting van ministeries? Nehroe naar Eisenhower Rusland biedt Indonesië kredieten aan Amer. maatschappij bestelt 12 Friendships Einde van staat van beleg in Egypte WEERBERICHT V>' gouverneur van Goa: lil Drie partijen 500 armer Bevestiging in New Delhi: Bij aankoop van industriële uitvoeringen Optie op nog twaalf toestellen iSasser proclameert: OOK DOORBRAAKPOGING VAN BELGISCHE SOCIALISTEN De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Weinig verandering in temperatuur Overigens matige wind tussen noordwest en west. Donderdag 21 mei: zon op 4.22, onder 21.06. Maan op 19.39, onder 2.59. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Op het laatste ogenblik werd gisteravond in Moskou de ceremonie uitgesteld, waarop de Sovjet-Joegoslavische verklaring zou worden onder- te en we e liet resultaat bevat van de besprekingen, die president Tito met de Russische leiders heeft gevoerd. Later werd uit officiële bron ver- nomen, at dit uitstel „geen gevolg is geweest van meningsverschil over de redactie van het communiqué". De tekst was gisteravond althans io gens deze officiële bron gereed, doch „het program voor dinsdag was zo overladen dat men aan de ondertekening niet toekwam. andaag zou li to per trein uit Moskou terugkeren naar Joego-Slavië via loemenië, waar hij drie dagen zal blijven. Ook dit vertrek zou enige uren later dan aanvankelijk vastgesteld plaats vinden. Hedenmorgen werd oCmeld dat eerst de ondertekening van het communiqué, waarin o.m. een oproep zou worden gedaan voor rechtstreekse herenigingsbesprekingen tussen de Oost- en Westduitse regeing, moest geschieden. Dit zou rond één Uur hedenmiddag (plaatselijke tijd) gebeuren, waarna nog een pers- co n erentie van de Joegoslavische staatssecretaris van buitenlandse zaken I opovie, zou volgen. Gisteravond bood het centrale comité van de Sovjetrussische commu nistische partij Tito een diner aan in het Kremlin. Eerder op de dag hadden KroesjtsjeJ cn Tito in het Moskou Dynamo-stadion Rn lnwoord gericht tot een menigte van bu.OOO Russen, die daar verzameld was. oesjtsjef verklaarde in zijn rede: „Som- U)'Se vertegenwoordigers van de Weste lijke regeringen maken zich zorgen over het vestigen van vriendschappelijke be trekkingen tussen onze beide landen en tussen de landen van het socialistische amp Wij kunnen hun antwoorden: in- ïen gij bezorgd zijt, dat door deze vriend schappelijke betrekkingen de verhouding tot andere landen zal geschaad worden, can kan ik U verzekeren, dat wij dit niet vrfS®.n'u Indi,®1? gij gel00ft> da* °nze vriendschappelijke betrekkingen de ver- houding van Joego-Slavië tot andere lan den slechter zal maken, dan hebt gij het mJ het verkeerde eind". „Het herstel van de betrekkingen tus- •en Joego-Slavië en de Sovjet-Unie, dat het vorige jaar plaats vond, draagt bij tot verbetering van de internationale betrek kingen in Europa. Op het ogenblik zelfs bestaan er niet alleen normale doch zelfs vriendschappelijke betrekkingen tussen onze beide landen", zo zeide Kroesjtsjef onder luid gejuich. „Onze vijanden hoop ten, dat de strijd tussen onze beide staten zou leiden tot herstel van het kapitalisme in Joego-Slavië. Zij kwamen echter be drogen uit". „De socialistische landen beseffen, dat naarmate zü meer verenigd zijn, zjj des te meer het socialisme en het handhaven van de vrede in de wereld bevorderen" zo zei Kroesjtsjef. Hjj wees erop, dat het socialistische kamp monolithisch bleef, ondanks alle hogingen van de kapitalistische landen °m profijt te trekken van de tijdelijke verwijdering, die tussen de Sovjet-Unie en Joego-Slavië was ontstaan. „In naam van het beginsel van het proletarische in ternationalisme zal onze communistische partij strijden voor eenheid met alle ar beiderspartijen in de wereld. Zelfs als cr verschillen bestaan tussen de communis tische partijen, dan worden deze snel overwonnen in naam van de gemeen schappelijke doeleinden, die ons verbin den", zo zei Kroesjtsjef. Tito hield in het Russisch een redevoe ring, waarin hij zeide, dat de betrekkin gen tussen de Sovjet-Unie en Joego-Sla vië verder verbeterd zijn sinds de verkla ring van Belgrado van het afgelopen jaar. „De grondslagen voor het ontwikkelen van wederzijdse gemeenschappelijke be trekkingen zijn gelegd", zo zeide hij. Tito verklaarde vervolgens, dat de ont wapening een essentiële voorwaarde is voor het herstel van het internationale vertrouwen en hij juichte het besluit tot reducering van de Sovjet-strijdkrachten toe. Over het Duitse vraagstuk verklaarde De Ijjfarts van president Eisenhower, dr. Howard Snyder, heeft gisteren be kend gemaakt, dat de president enige da gen langer dan aanvankelijk gedacht was, in het ziekenhuis zal moeten blijven. Tot dinsdag hadden de dokters steeds voorspeld, dat de president ongeveer zondag uit het ziekenhuis zou worden ontslagen, doch dr. Synder verklaarde, dat Eisenhower midden volgende week pas het ziekenhuis zal kunnen verlaten. De legatie van Portugal te 's-Gravpn hage verklaart ons namens haar reee- ring, dat het bericht omtrent een aanslag op de gouverneur van Goa, zoals wij dit in onze edities van donderdag 14 junj i 1 publiceerden, „van elke basis ontbloot" is Dit bericht was, zoals wij in <je _e_; wraakte publikatie meldden, verstrekt door de Press Trust of India". hij, dat het fout zou zijn over het hoofd te zien, dat twee Duitse staten bestaan. Hij verklaarde, dat het Duitse vraagstuk zowel als andere vraagstukken via de V. N. dienden te worden opgelost. In het Staatsblad is gepubliceerd een koninklijk besluit van 12 juni 1956 tot vast stelling van het schoolgeldtarief voor kieu teronderwjjs (besluit schoolgeld kleuter onderwijs). Bezoekt uit een gezin meer dan een kleuter een kleuterschool, dan is voor het tweede en volgende kind slechts de helft verschuldigd. Ouders, voogden of verzorgers, wier inkomen ligt beneden een bepaalde grens, zijn geen schoolgeld ver schuldigd. De desbetreffende normen zui len binnenkort door de minister van on derwijs. kunsten en wetenschappen worden vastgesteld. Een verzoek om vrijstelling moet per for mulier worden gericht aan B. en W. van de woongemeente. De bevoegdheid van de besturen der bij zondere kleuterscholen om boven het wet telijk verschuldigde schoolgeld nog een z.g. verenigingsbijdrage te heffen van de ouders, voogden of verzorgers, wordt door dit besluit niet aangetast. Krachtens speciale volmacht dispense ren de Hoogwaardige Bisschoppen van Nederland de gelovigen op vrijdag 29 juni a.s. feest van de H.H. Apostelen Pe trus en Paulus, in het onthoudingsgebod. Anthony Nutting, Brits minister van staat, zal zondag a.s. naar New York vlie gen, waar hij met Amerikaanse en Cana dese functionarissen zal beraadslagen over een eventueel nieuw westelijk initia tief op ontwapeningsgebied, te lanceren vóór de ontwapeningscommissie der V. N. volgende maand bijeen komt. Voor zijn vertrek zal Nutting te Parijs beraadslagen met de Franse deskundige voor ontwapening, Jules Moch, en met Maurice Faure, staatssecretaris van het Franse ministerie van buitenlandse za ken. Dit werd bekend gemaakt, nadat pre mier Eden gisteren in het Lagerhuis had verklaard, dat Groot-Brittannië had voor gesteld de Brits-Franse voorstellen voor beperking en eventuele stopzetting van kernproeven volgende maand in de V N. commissie voor ontwapening te bespre ken. Het Frans-Britse voorstel werd op de onlangs te Londen gehouden bijeenkomst van de V. N. subcommissie voor ontwa- peniftg door de Sovjet-Unie van de hand gewezen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken verklaar de gisteren in Londen dat besprekingen gaande zijn tussen de landen, die onlangs een brief ontvinger van de Sovjet-pre- m;er, maarschalk F< ,'ganin, waarin deze een algemene vermindering van de bewa pening en de strijdkrachten voorstelde. Ongeveer 5000 boeren in Mandsjoerije zijn onlangs in opstand gekomen tegen de „ondragelijke onderdrukking" van de communistische autoriteiten aldus een bericht van het semi-officiële nieuws agentschap .China Union Press", dat op Formosa is gevestigd. Het agentschap, dat naar zijn zeggen correspondenten op het Chinese vasteland heeft, verklaart, dat de boeren naar de bergen vluchten, nadat zij alle wachten en functionarissen hadden gedood en alle huizen en plaatselijke bestuursbureaus hadden verwoest. Communistische strijdkrachten waren later gekomen om de orde te herstellen en de opstandelingen op te sporen. De oorzaak van de opstand was „ge brek aan voedsel, kleding en verzorging' aldus het agentschap. Eerste minister Gamal Abdel Nasser van Egypte hees de Egyptische vlag op het Marinehuis te Port Said zoals bij gaande foto laat zien vamoaar de laatste Britse troepen op 13 juni ver trokken. ijGt Marinehuis was het voor ma ige hoofdkwartier van de Britse strijdkrachten in de Suezkanaalzone. Radio-Praag heeft gisteren in een uitzending in het Italiaans de recente verklaring over de „destalinisatie" van de Italiaanse communistische eider, Palmiro logliatti, van groot belang genoemd, niet alleen wat zijn standpunt inzake een grotere zelfstandigheid van de niet-russische commu nistische partijen betreft, maar ook wat zijn analyse van de verhoudingen in de Sovjet-Unie onder Stalin aangaat. Na instemming te hebben betuigd met „de poging van de secretaris generaal der Italiaanse communistische partij om politiek en theoretisch ue politiek van Stalin in historisch perspectief te beoordelen" en gewag te hebben gemaakt van logliatti's vraag aan Kroesjtsjef naar nadere inlichtingen „met het oog op de verdere ontwikkeling van de socialistische beweging in de gehele wereld", veklaarde de commentator van radio- 1 t aag, dat „het huidige debat over het rijkste in de geschiedenis is". communisme een van de belang- De 167 vroegere bewoners van de atol Rikini, die in 1946 geëvacueerd zijn met het oog op de Amerikaanse kernwapen proeven zullen vermoedelijk nooit naar hun eiland kunnen terugkeren. Dit wordt gezegd in een rapport, dat gisteren door de Beheersraad van de V.N. is ge publiceerd. In het rapport wordt niet nader ver klaard op welke gronden deze conclusie is gebaseerd. De atol Bikini maakt deel Uit van de Marshall-eilanden, die namens de Verenigde Naties door de V.S. worden beheerd. Een missie van de Beheersraad heeft in het begin van dit jaar de eilanden bezocht. In het rapport wordt ook gezegd, dat het onwaarschijnlijk is, dat de 137 be woners van Eniwetok, die eveneens voor de kernproeven geëvacueerd zijn, zullen kunnen terugkeren. De missie heeft voorts een onderzoek Uigesteld naar de gezondheid van de be woners van Rongelap en Utirik, die in •haart 1954 bloot hebben gestaan aan fadio-actieve bestraling na een Ameri- kaanse H-bom-ontploffing. In het rapport wordt gezegd, dat, hoewel deze mensen zowel aan- uitwendige als aan inwendige bestraling (door het eten, drinken en in ademen van radio-actieve stof) hebben blootgestaan, hier geen ernstige ziekte verschijnselen op zijn gevolgd. Sinds de proefnemingen met de H-bom z>jn 10 gezonde baby's geboren en de straling schijnt geen invloed op de vrucht baarheid te hebben gehad. De Hoge Raad heeft gistermorgen de be roepen in cassatie verworpen van de da mes G. van M. en E. M. van M. uit Bus- sum en L. B. uit Voorschoten, die door bet gerechtshof te Amsterdam waren ver oordeeld tot resp. 3, 6 en 2 maanden ge vangenisstraf wegens het aan het bevoeg de gezag onttrekken van het Joodse meis- ie Anneke Beekman- De procureur-generaal bij de Hoge Raad had eveneens tot verwerping geconclu deerd. Het Italiaanse communistische blad „Paese Sera" aanhalend, zei de commen tator: ,,Het geheime rapport van Kroesjtsjef moet aandachtig worden be studeerd, want er worden daarin gevoe lens en meningen ter sprake gebracht, welke jaren gangbaar zijn geweest. De theoretische fouten en de afwijkingen, welke in dit rapport worden onthuld, hebben de Italiaanse leiders laten uitko men en het optreden van Togliatti vormt een belangrijke bijdrage er toe, dat het debat op politiek en niet op persoonlijk plan wordt gebracht". Het blad van de Noorse communisti sche partij ..Friheten" heeft ook zijn instemming met Togliatti's verklaring betuigd. Het blad is van oordeel, dat de Italiaanse leider vragen stelt, die alle communisten zich stellen: Hoe konden de schendingen van grondbeginselen zo lang duren en kan het worden ver klaard. dat er, in weerwil van de tekort komingen, grote successen in de Sovjet- Unie zijn behaald? „De grote positieve rol, die Stalin heeft gespeeld, kan niet over het hoofd worden gezien, wil het beeld juist zijn", aldus „Friheten". Een commentaar van het Deense com munistische blad „Land og Folk" is van gelijke strekking. Ook hier wordt het standpunt van Togliatti onderschreven, dat de tegenwoordige leiders van de Sov jet-Unie ophelderingen verschuldigd zijn. .,Deze verklaringen zullen zeker ook bij dragen tot het scheppen van garanties tegen een herhaling van de fouten van het verleden", aldus het Deense blad. In een sinds kort bestaande rubriek, waarin partijleden hun mening kunnen kenbaar maken, schrijft een Deense com munist, dat zeker een groot aantal van zijn kameraden het vraaggesprek van Tog liatti met een gevoel van opluchting en voldoening zal hebben gelezen. Het orgaan van de Fins» communisti sche partij „Tyoekansan Sanomat" ziet in Togliatti's verklaring een „voorteken van een nieuw en rijk tijdperk voor de arbei dersbeweging". „Men kan in dit vraag gesprek de opening zien van een zeer be langrijk ideologisch debat over fouten van algemene aard, die gevaarlijk kunnen zijn voor de opmars van de arbeidersbewe ging". aldus het Finse blad. De politie is er nog niet in geslaagd het stoffelijk overschot van Mussert, dat in de nacht van zaterdag op zondag door onbekenden op de algemene begraaf plaats te Den Haag is opgegraven en meegenomen, op te sporen. Wel heeft ze verscheidene, haar ver strekte aanwijzingen nagegaan en een on derzoek in een woning in het Gooi in gesteld. Dit alles heeft echter niet tot een resultaat geleid. Ter gelegenheid van de insamelactie van het „Prins Bernhardfonds" wordt bijgaande fotomontage van het konink lijk gezin uitgegeven. De opbrengst komt geheel ten goede aan het fonds. Foto's M. C. Meyboom) Het Centraal Stembureau heeft gisteren de officiële uitslag opgemaakt van de Tweede-Kamerverkiezing op 13 dezer Daarbij bleek, dat het resultaat niet af week van dat, hetwelk wij in ons extra verkiezingsnummer hebben gepubliceerd Alleen bleken op een na alle tien par tijen een gering aantal stemmen meer te hebben gekregen dan de eerste officieuze telling had aangegeven. Op het totaal van ruim 5.727 000 maakte dat een verschil uit van slechts 387. Waarbij nog dient opge merkt, dat de eigen nacht na de verkie zingen al een telfout van bijna evenvee] stemmen in Den Haag was geconstateerd, zodat het verschil uiteindelijk niet meer dan 55 bedraagt. Uiteraard te weinig om van enige invloed te zijn op de uitslag. Intussen werd op het Centraal Stem- bureau eveneens officieel geconstateerd, dat drie partijen, n.l. het Gereformeerd Politiek Verbond de Nationale Unie en de Ned. Oppositie Unie de vereiste drie kwart van de kiesdeler niet hebben ge haald. Waarmede dus de waarborgsom van 500 aan de staat is vervallen. (Van onze parlementaire redacteur) De bespreking welke de kabinetsforma teur hedenmiddag met de leiders van de 5 grote fracties heeft gevoerd, wordt in politieke kringen niet in de eerste plaats gezien als een bespreking over het voor lopig program dat dr. Drees zich heeft opgesteld, maar als een polsen van de wensen welke de verschillende fracties koesteren voor de komende regeringspe riode, wensen welke zij in die periode wil len zien verwezenlijkt om een deelneming aan de regering aantrekkelijk te maken. In die gedachtengang zou het dus niet op de eerste plaats dr. Drees zijn geweest die in foro publico van vijf fractiies zijn program op tafel heeft gelegd, maar zou de formateur de leiders van deze fracties eerst naar hun program hebben gevraagd Dit ligt ook enigszins voor de hand, daar dr. Drees te bedachtzaam is om zijn pro gram zomaar rauwelings ter tafel te bren gen, zonder te weten wat er in de ver schillende fracties aan wensen leeft; hij zal liever naar oude gewoonte zijn programma met de leiders van de in aanmerking ko mende fracties apart willen bespreken. De conferentie van vandaag zal men dus meer moeten zien als een oriënterende bespreking van de formateur, die eerst als hij weet wat er in de fracties leeft aan wensen en verlangens, aan de hand van cijfers kan beoordelen of al deze wensen te verwezenlijken zijn. Wat er dan alle maal ter tafel gekomen is, zal wel niet weinig zijn geweest. Wij denken aan so ciale voorzieningen als de zorg voor we duwen en wezen, aan de woningbouw, 't onderwijs, de defensieuitgaven, het Delta plan en zo kan men nog wel een poosje doorgaan. Maar eerst als de formateur van al deze zaken een behoorlijk overzicht heeft en dan hebben we nog niet eens gesproken van de wensen tot belasting verlaging eerst dan kan hij aan de hand van deze gegevens gaan praten met de leiders van de fracties apart om diegenen die naar zijn mening voor deelneming aan de regering in aanmerking komen, voor zover dat eventueel nodig is, te brengen tot beperking van hun eisen en tot mati ging van hun verlangens. Het ligt in het karakter van dr. Drees, systematisch en overzichtelijk te werk te gaan, zeker in de chaos van moeilijkheden welke zich nu voordoen. Men denke slechts aan de bestaande verlangens tot wijzi ging van het aantal ministeries. In officiële kringen te New Delhi is gisteren bekend gemaakt, dat premier Nehroe de volgende maand overeen komstig de oorspronkelijke plannen zjjn bezoek aan de V.S. zal brengen. Voor dien zal Nehroe dc bijeenkomst van premiers van het Britse Gemenebest in Londen bijwonen. Het stond tot op heden nog niet vast, of president Eisenhower voldoende van zijn ziekte hersteld zou zijn om de be sprekingen doorgang te kunnen doen vinden. Op de Monte Bello-eilanden is gister morgen een Britse atoombom tot ont ploffing gebracht, aldus werd officieel te Londen bekend gemaakt. In de bekend making werd gezegd, dat met deze laatste ontploffing de serie proefnemingen was afgesloten. Binnen vier maanden zal Groot-Brit tannië bij Maralinga in Centraal-Australië nieuwe proeven met atoomwapens gaan nemen, waaraan door landstrijdkrachten deelgenomen zal worden. De eerste atoomproef werd in 1952 op de Monte Bello-eilanden genomen, de tweede volgde in oktober 1953 bij Woomera in Centraal-Australië, terwijl de derde op 16 mei j.l. werd gehouden. Bij de huidige proefnemingen worden de kernfysici geassisteerd door ongeveer 1000 man van de Britse marine. Deze ploeg zal voorlopig in Australië blijven voor de komende proefnemingen bij Maralinga. Schreven wij gisteren reeds, dat dr. Drees alleen kans van slagen heeft als het succes van de verkiezingen de P.v.d.A.-fractie niet naar het hoofd gestegen is en deze haar eisen dientengevolge niet al te hoog stelt, nu reeds hoort men in bepaalde so cialistische kringen klanken over het op heffen van het ministerie van Maatschap pelijk Werk en inlijving daarvan bij So ciale Zaken, over het verdwijnen van het ministerie van de PBO en van dat van Overzeese Rijksdelen. Deze aangelegen heden zijn nu niet direct bevorderlijk voor een mogelijke overeenstemming tussen de verschillende fracties en juist daarom ligt het voor de hand, dat de formateur deze weg van voorbereidende besprekingen heeft gekozen om niet in een chaos van problemen verzeild te raken, maar met de bedoeling, deze systematisch een voor een onder het oog te zien en te behan delen. Dat dr. Drees hiermee eerst vandaag is begonnen en niet dinsdag is eenvoudig een gevolg geweest van het feit, dat niet alle uitgenodigden dinsdag daartoe in de gelegenheid waren. Na de bespreking van vandaag zal men dus dienen af te wachten hoe de situatie zich zal ontwikkelen. Men mag wel als zeker aannemen, dat bij de besprekingen in de ministerraad van maandag de hoogte van de uitgaven in alle sectoren voor de komende rege ringsperiode is onderzocht. Wij her inneren eraan, hoe b.v. minister Cals bij de laatste begrotingsbehandeling van zijn departement in de Kamer reeds heeft ge zegd, dat de onderwijsuitgaven in de ko mende vier jaar' zeker enige honderden miljoenen hoger zullen moeten worden. De formateur zal zich uiteraard eerst in de kring van de tegenwoordige minis ters een beeld hebben willen vormen van al het noodzakelijke en het mogelijke voor de komende vier jaar. Dat hij gisteren met minister Staf heeft geconfereerd. heefc met de persoon van de heer Staf natuurlijk nog niets te maken. Zover is dr. Drees ?et «F °n,<ierhandelingen nog lang niet. Ir. Staf zal hem echter maandag in de mi nisterraad nog niet alle gewenste inlich tingen over de defensie-uitgaven hebben kunnen verschaffen. Daarom nu dit on derhoud, waarin de heer Staf hem zijn ideeen over het toekomstige defensiepla- rond wel zal hebben uiteengezt. Rusland heeft naast het aanbod voor technische hulp Indonesië kredieten met een looptjjd van vijf jaar aangeboden ter aankoop van industriële uitrustingen. De Indonesische regering zal naar ver wachting spoedig een beslissing nemen Indien Indonesië het aanbod aanvaardt zal een Russische delegatie naar Djakarta komen om de bijzonderheden te bespre- jarta ,is men van mening, dat er geen hinderpalen zijn voor een aanvaar- Q„hf ^v(1' aanbod, gezien de Indonesi sche politiek, dat hulp uit elke bron z3l worden verwelkomd, mits er geen voor- worden gesteld. Rusland zou voorts hebben voorgesteld een handels- en af te sfui?tenreen tuS5en ^ide landen i iiÉam Amerikaanse binnenlandse lucht- mrhil» tPPU P,edmont Airlines, die het zuinlwl tussen vijftig steden in de houH, he„J ten I" Ver" Sta,en ondpr" 'le.eft een bestelling geplaatst op twaalf Friendships met een optie op nog een twaalftal toestellen. SiPCZn ^est®l,ïI1ier is tot nog toe de groot ste op de Fokker F 27 Friendships en t ^.e".S iR omvangrijkste, ooit door een van de 13 z.g. lokale luchtlijnen op enig vliegtuigtype geplaatst, aldus de Fokker- tabneken De order, waarmede in totaal r" b?J?rag van acht miljoen dollar is gemoeid, zal door de Fairchild-fabrieken in licentie worden utgevoerd. Premier Nasser heeft gisteren het ein de van de staat van beleg voor Egvpte afgekondigd. Dit brengt mee, zo zei hij, iir- Fi* dat nu de Pers vrjj wordt. „Wij hebben gevochten voor een gezond democratisch leven in dit land", aldus de 0 kunnen seen sociale recht vaardigheid bereiken als wij niet voort- !S,Str.? naar verhoS'ner van het da d" ,nkonien en de levensstac (Van onze weerkundige medewerker) Het mag dan vandaag de langste dag zijn, het ziet er nog niet naar uit, dat het nu ook werkelijk zomer gaat worden. Tussen een hogedrukgebied bij de Azoren en vrij actieve depressies, die zich langs IJsland naar het oosten bewegen, blijft met een vrij krachtige westelijke luchtstroming koele lucht West-Europa binnenstromen. Een klein gebied met flinke opklaringen bereikt vandaag ons land, waardoor er van een tijdelijke verbetering sprake zal zijn. Veel langer dan 24 uur duurt deze verbe tering evenwel niet, want het storings front van een volgende Oceaandepressie kan nog vóór morgenavond met enige lichte regen tot ons land doordringen. Ook elders in West- en Midden-Europa is het niet zomers al zijn te temperaturen daar overdag over het algemeen wel iets ho' ger dan in ons land. Vooral langs de kust aoet de koele zeewind zich gevoelen, mede doordat het zeewater, dat. nog steeds niet boven de 13 gr. C. uitkomt, voor de tijd van het iaar eveneens te koel blijft. De boerderij in de Indische Buurt aan het eind van dc Surinamesingel te Vlaar dingen wordt niet gesloopt. Tegen de oor spronkelijke plannen in blijft dit stukje oud-Vlaardingen voorlopig behouden. En kele maanden terug verhuisde boer Van Staalduinen naar een boerderij op de Veluwe, nadat hij zijn land geleidelijk vrijwel geheel aan dc Westwijk had moe ten afstaan. De schilderachtig gelegen boerderij kwam leeg te staan, wachtend op de slopershamer. Doch gisteren kwam wethouder Van Minnen met het verrassende bericht, dat de boerderij als artiestenverblijf zal wor den ingericht. Overigens behoudens de goedkeuring van de raad. Een van de jonge Vlaardingse kunst schilders, L. Droppert, krijgt er zijn woonverblijf en atelier en ook de Vlaar dingse schrijver, A. v. d. Lugt, krijgt er een werkkamer. De zolder zal door de schilder- en tekenclub Centaur worden betrokken. Op de ruime deel heeft de afdeling Vlaardingen van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers beslag gelegd. Geen vereniging van artiesten weliswaar, maar het blijft toch in het culturele vlak. De reusachtige koeienstal kriigt waarschijn lijk een winterbeigplaats voor boten van Pe Bommeer als bestemming. De Belgische socialisten hebhen het Plan opgevat een „Socialistische beweging voor Christenen" op te richten. Het ligt in de bedoeling door deze actie de katho lieken in België, die overwegend op de Christelijke Volkspartij stemmen, tot de B.S.P. te trekken. In verband hiermede zal op 6, 7 en 8 juli in het vakantie-centrum „La Tou- relle" te Kleinskerke aan Zee een con tactbijeenkomst worden belegd, waarvoor het program aldus luidt: „Politiek en Godsdienst. Klericalisme en anti-Klericalisme. B.S.P. (Belgische Socialistische Partij) Godsdienst en Kerk. Godsdienst, Marxisme en Socialisme. Hoe ver staan wij met onze beweging? Hoe moeten wij deze beweging organiseren?" Bij de aankondiging van deze contaet- nemmg. legt men er de nadruk op dat er meer wordt gekeken naar de kwaliteit dan naar de kwantiteit van de deelne mers. Aldus meldt het K.N.P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1