Toezicht op het kredietwezen wordt gewijzigd Brabants rampenfonds krijgt 1 miljoen m Wilt u een gestempeld of een vers ei vmemmmufSiMtwr Nederland in intra-Europese handel op de eerste plaats Eigen woning binnen bereik behoorlijk bezoldigde werknemer van Na loting in de Tweede Kamer Integratie binnenscheepvaart- verkeer onder de loep Spoorwegtekorten vormen centraal probleem DAN Overzicht Eerste Kamer Zo NU en Wordt rechterlijke macht een gesloten kaste van specialisten? Woningbouw en produktiviteit Vergadering Mij voor Nijverheid en Handel te Leeuwarden Zeiljacht met 650 meter zeil Canaris' aanklager veroordeeld Integratie was er al Geen hond i?i de (asiel)pot Peten Selie WOENSDAG 20 JUNI 1956 PAGINA 5 „VOORBEELDIG" REGERINGSVOORSTEL Wijziging rechterlijke organisatie Ongegronde vrees GENESIUSDAG VAN HET W.K.A. GELDERLAND NEDERLANDS ECHTPAAR IN DUITSLAND GEWOND POSITIE MACHINE-INDUSTRIE En bovendien 1000 pk motorkracht VADER ONTVOERDE ZIJN KINDEREN NIEUW ONDERZOEK IN ZEISTER MOORDZAAK Situatie op de wereldmarkt Huisvrouw vraagt vooral naar het ongestempelde PLAN RESTAURANT IN T.V.-TOREN KRIJGT VASTERE VORMEN Vrachtenconventies dienen vrij te zijn Status van de K.S.G. Verhetering van vaarwegen Aansprakelijkheid van de vervoerder DEN HAAG. 19 juni De Eerste Kamer heeft gisteren de door de regering voorgestelde wijziging van de Wet toezicht kredietwezen z.h.s. aangenomen. Het goedgekeurde ontwerp komt in de plaats van de bestaande wettelijke regeling, welke met ingang van 1 januari a.s. buiten werking treedt, liet voorziet, evenals de bestaande wet, in tweeërlei toezicht, nl. een sociaal-economisch en een bedrijfseconomisch toezicht. Wat eerstgenoemd toezicht betreft, is de regering van de gedachte uitgegaan, dat dit toezicht in eerste instantie een kwestie van overleg tussen de Nederlandsche Bank en de organisaties der belanghebbende kredietinstellingen dient te zijn. Dienovereenkomstig is aan dit overleg in het ontwerp een dominerende plaats toegekend zonder dat dit afdoet aan de bevoegdheid van de Nederlandsche Bank om in gevallen, waarin geen over eenstemming kan worden verkregen, in te grijpen. Deze nieuwe opzet betekent een principiële afwijking van de bestaande regeling, waarin het overleg slechts een fase vormt in het geheel van hande lingen, die tot de uitvaardiging van een voorschrift leiden. Slechts een tweetal sprekers maakte enkele opmerkingen over het regerings voorstel. De heer Regout (K.V.P.) bracht hulde aan de bewindsman voor dit wetsontwerp, dat een voorbeeld is van de wijze, waarop de staat zijn taak kan beperken zonder het algemeen belang te schaden. Minister v. d. Kieft merkte op, dat de vaststelling van het monetaire beleid niet alleen een aangelegenheid van de minister van financiën is maar dat ook de Nederlandsche Bank hierbij een be langrijke taak heeft. De bewindsman deelde de Kamer voorts mede. dat hij in overleg met de minister van verkeer en waterstaat een beschikking heeft ge formuleerd voor regelingen betreffende beleggingen door de Postchèque- en giro dienst. welke binnenkort zullen worden gepubliceerd. Eveneens heeft de Kamer z.h.s. goed gekeurd het voorstel van de regering om een bedrag van 1 miljoen in het ..Brabants rampenfonds 1954" te storten. Het betreft hier de schade, aangericht door de stormvloed van 23 en 24 december 1954. Ook bij dit voorstel wer den in de Kamer slechts enkele korte opmerkingen gemaakt. Aan het wetsontwerp „Wijziging in de rechterlijke organisatie" werden daaren tegen vrij uitvoerige beschouwingen ge wijd. Dit ontwerp is gelijkluidend aan dat, wat in september 1954 door wijlen minister Donker is ingediend, die het vóór de behandeling in de Eerste Kamer weer introk in verband met het door de Tweede Kamer aanvaarde amendement- Van Rijckevorsel, dat de instelling be oogde van een permanent college van advies inzake de rechterlijke organisatie Prof. Diepenhorst (A.R.) achtte het ontwerp van wijlen minister Donker nog altijd juist. Instelling van juist genoemd college zou volgens hem een scheef trekken van de staatsrechterlijke verhoudingen ten onzent hebben be tekend. De A.R-woordvoerder vroeg zich af, of de jonge juristen bij de zittende magistratuur niet aan onaf hankelijkheid zullen inboeten, terwijl hij voorts waarschuwde tegen teveel specialisatie in de rechtspraak. Ook de heren Kolff (C.H.) en De Vos van Steenwijk (V.V.D.) zagen hierin een gevaar. De C.H. woordvoerder had vooral be zwaar tegen de voorgestelde wijziging van de opleiding van jonge juris ten ter griffie en ton parket- te. Het wordt te oerfect.ionis- tisch. Hij vrees de. dat de voor gestelde wijzi ging de rechter lijke macht zal veranderen in een gesloten kaste van specialisten. Ook had hij be- ontwerp6tt0n sPoedbehandeling van het De heer De Vos zich hierbij aan. nauwer contact tussen rechterlijke macht en publiek kunnen groeien. Mr. KOLFF Geen kaste van Steenwijk sloot De heer Cammelbeeck (P.v.d.A.) was van mening, dat de voordelen van het ontwerp zodanig zijn, dat zij ruim op wegen tegen de nadelen. De angst voor het ontstaan van een kaste van specia listen was volgens hem door de andere sprekers tezeer beklemtoond. Juist door specialisatie, zo meende hij, zal er een Minister Van Oven, ingaande op het bezwaar, dat het ontwerp'in geforceerd tempo werd behandeld, merkte hierbij op, dat de behandeling ervan urgent was in verband met de stagnatie in de promotie en de recrutering van jonge juristen. Dat het regeringsvoorstel zal leiden tot een overspecialisering, noemde de be windsman een „spookbeeld". Er is geen sprake van. dat de rechterlijke macht een „juridische dienst" wordt. Voor de vrees, dat de rechterlijke macht een gesloten kaste van specialisten wordt, zag hij geen grond aanwezig. Bij de replieken handhaafde de heer Kolff zijn bezwaren. Hij bleef ernstig betwijfelen, of.het ontwerp wel een wel daad voor de rechterlijke macht zal blij ken te zijn. Op verzoek van de heer Molenaar (V.V.D.) werd de stemming over het ont werp uitgesteld tot de volgende week dinsdag. De C.H.-fractie zal. naar de heer Kolff te kennen gaf, tegenstemmen. Ad Int. Zondag 24 juni houdt de afdeling Gel derland van het Werkverband Katholiek Amateurtoneel haar provinciale dag te Mjmegén Deze dag. Genesiusdag geheten naar de Patroon van de toneelspelers St.- Genesius, begint met een heilige Mis, op gedragen door de geestelijke adviseur Pater Adr. Bomhoff M.S.C. uit Arnhem. In de morgenbijeenkomst in het Oranje huis aan de Molenstraat zal Bernhard Verhoeven, directeur van de toneelaca demie te Maastricht een rede houden over „Toneel is cultuur". Het hoogtepunt van de Genesiusdag za] worden de uitvoering, die de amateur toneelvereniging Thalia" 's middags on der regie van Herman Sterheim. geeft van „Al mijn zonen" van Arthur Miller De uitvoering van „Al mijn zonen" zal eegeven worden in de toneelzaal aan de Burghardt van den Berghstraat. In het zelfde gebouw zal ook een expositie te bezichtigen zijn van lectuur op toneel gebied en van kostuums. Deze tentoon stelling wordt 's middags om twee uur ge opend. Twee Nederlanders hebben maandag zware verwondingen opgelopen toen hun auto op de weg KeulenFrankfort na het inhalen van een vrachtauto tegen een boom botste. Het toeristenechtpaar, de heer en mevrouw Bruin uit Amsterdam, is in een ziekenhuis bij Frankfort opgeno men. De auto werd zwaar beschadigd. eimpurmrd doori N.V. CIGARETTES IMPORT CY A.J. BLOK SCHEVEKINGEN De N.V. Amsterdamsche scheepswerf G de Vries Lentsch Jr. heeft voor buiten landse rekening opdracht ontvangen voor de bouw van een stalen kitsgetruigd zeil jacht van ongewoon grote afmetingen. Dit door de Engelse ontwerper Robert Clark te ontwerpen zeiljacht zal n.l. een lengte krijgen van 47 m.> een breedte van 8.50 m en een diepgang van 4.50 m Het zeilopper- vlak aan de wind is 650 m2, terwijl de top van de grote mast zich bijna 45 m. boven de waterspiegel zal bevinden. Daarnaast krijgt het jacht ook nog een groot motorvermogen. Door middel van modelproeven in het scheepsbouwkundig proefstation in Wageningen zal worden vastgesteld, welk vermogen nodig is om de door de opdrachtgever gewenste snelheid te behalen. Het staat thans reeds vast, dat dit min stens 1000 pk zal zijn. Het wordt het groot ste zeiljacht, dat gedurende de laatste 25 jaar op de gehele wereld is gebouwd, aldus de werfdlrectie. De levering zal in april 1958 plaats vin den. De opperman C. B. uit Maastricht, die twee zijner kinderen waarover hij en zijn vrouw uit de ouderlijke macht waren ontzet uit het voogdijgesticht Huize St-Joseph" te Heer-Maastricht had ont voerd en meegenomen naar Belgjg, waar hij de kinderen voor de politie heeft ver borgen, is maandag door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot twee maanden, waarvan een maand voorwaardelijk. De eis was vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Het gerechtshof te Rotterdam heeft gis teren geen arrest gewezen in de zaak van de 23-jarige timmerman J. de W. uit Zeist, die op 24 november 1954 de 29-jarige mevrouw B. Koster-Visser in de keuken van haar woning met een schot uit een gestolen legerpistool dodelijk verwondde Het hof stelde de stukken in handen van de procureur-generaal en benoemde tot nieuwe deskundigen prof. dr. L. van der Horst» hoogleraar-directeur der Valerius- kliniek te Amsterdam, en de zenuwarts dr. S. P. Tammenoms Bakker. Deze beide zenuwartsen moeten nagaan of de verdachte al dan niet valt onder ar tikel 37 van het Wetboek van Strafrecht, dat betrekking heeft op het geheel ontoe rekeningsvatbaar zijn van een verdachte De raadsman, mr. F. Pauwels, had in zijn pleidooi aangevoerd, dat de verdachte wel on4er dit artikel viel. Voor de vergadering van de Ned. Mjj. voor Nijverheid en Handel, welke vandaag te Leeuwarden gehouden werd zijn twee praeadviezen uitgebracht, welke aanslui ten op het in mei van dit jaar gepubli ceerde rapport van de commissie woning bouw van de maatschappij ..Woningpro- duktie en Welvaart". Het eerste praead" vies is van de hand van prof. dr. ir. H. G van Beusekom en bespreekt de wenselijk heid van eigen woningen voor industrie arbeiders. Het tweede handelt over een meer technisch onderwerp, n.l. toeleve ring produktiviteit produktie en werd samengesteld door drs. J. de Vries. Een forum zou ter vergadering vragen en op merkingen. naar aanleiding van beide praeadviezen en genoemd rapport gere zen, bespreken. Speciale aandacht zal voorts worden gewijd aan het voorstel van de commissie Woningbouw met betrekking tot de bijdrage van het bedrijfsleven. Na de eerste wereldoorlog zijn enige verspreide pogingen tot bevordering van de bouw van eigen woningen gedaan, maar veel resultaat hebben deze niet gehad. De eigen woning had blijkbaar in ons volks leven onvoldoende grondslag en kreeg daardoor ook niet de belangstelling, die zij nodig had om een eigen plaats in de w<>- ningvoorziening te verkrijgen, aldus prof. Van Beusekom in zijn praeadvies. Het verkrijgen en behouden van eigen dom dwingt de mens de in deze tijd zo gevaarlijke houding van massamens te overwinnen en zich tot een persoonlijkheid te ontwikkelen. Hij leert zelf verantwoor delijkheid te dragen en deze niet op een anonieme instantie af te wentelen. De typische houding van de massamens om niet verder te zien dan de ogenblikkelijke behoeftenbevrediging is op den duur on verenigbaar met het wezen van de eigen dom. Doordat de huren van nieuwe woningen °P het ogenblik aanmerkelijk hoger zijn dan die van overeenkomstige oude wo ningen, en bovendien vele jonge gezinnen h°ge afbetalingslasten hebben, zal het sparen voor een eigen woning zware offers vragen. Bovendien zijn de thans gebouwde nieuwe woningen overwegend woningwet woningen, die een grote mate van service bieden. Daardoor is er veel zelfoverwin ning nodig om offers te brengen voor een eigen woning. De sociaal-economische functie van de eigendom komt slechts tot zijn recht, wan neer de eigendom zowel wat de grootte als wat de waardevastheid betreft een zekere economische onafhankelijkheid geeft en daardoor een materiële grondslag voor de vrijheid van de mens biedt. De eigen woning voldoet aan deze eisen, omdat zij niet alleen waardevol en waar devast is, maar ook wat grootte en prijs be treft, valt binnen het bereik van de be hoorlijk bezoldigde werknemer. Het feit, dat een gezin in de loop van zijn bestaan geen constante grootte be houdt, hetgeen als een bezwaar tegen de eigen woning wordt aangemerkt, kan wor den ondervangen óf door een ruim voor ziene woningmarkt, die het mogelijk maakt °P ieder gewenst moment een woning voor e?n grotere of kleinere te verwisselen, óf door een zekere flexibiliteit van de wo- hehB6lf' waardo°r deze aan de gewijzigde Hef kunnen worden aangepast, do h,,,ferste punt wiist in de richting van wnni""riï?ning, het tweede naar de eigen t j ^le meer ruimte behoort te bevat- 1 5 huurwoning. De eerste mag SI Wn«a ingen hebben: wie een of- mppf™-°ï een eigen woning wenst n ven wat meer bewegings vrijheid. Prof. Van Beusekom merkt op dat de eigen woning de goede omgeving kan vormen, die het gezin voor zijn ont wikkeling nodig heeft. Daardoor is zij een middel tot versterking van het gezinsleven Doordat zij aan alle gezinsleden een taak geeft, kan zij tot een leefgemeenschap ma ken, wat in de huurwoning slechts een woongemeenschap is. Het is van belang, dat de toekomstige eigenaar niet een kant en klare woning in eigendom krijgt toegewezen, maar dat hij weet hoe de woning gebouwd wordt en iets te zeggen heeft over de indeling Deze medeverantwoordelijkheid tijdens de voorbereiding en de bouw houdt ook in, dat de eigenaar zich bij het uiten van be paalde wensen rekenschap moet geven van de kosten. Wil men werkelijk in Nederland de bouw van eigen woningen bevorderen, dan acht prof. Van Beusekom het noodzakelijk, dat het eigen bezit en de eigen woning in de openbare mening een grotere plaats ver krijgen dan zij tot dusver hebben. Het gaat er hierbij om. dat de eigen wo ning openlijk erkenning verkrijgt als een middel ter vergroting van de sociale ze kerheid en tot verbetering van de maat schappelijke positie, zonder dat zij als het middel tegen alle maatschappelijke kwa len wordt geproclameerd. Er zal een mentaliteit moeten worden aangekweekt, die betekenis hecht aan eigendom en niet alle sociale zekerheid van de overheid verwacht. Het prae-advies van drs. De Vries gaat nader in op de problemen van deze exter ne levering van materialen en fabrikaten ten behoeve van de uitvoering van de woningbouw. Zonder deze uitputtend te behandelen worden de moeilijkheden gé- schetst en is getracht een richting aan te gven, waarin oplossingen gezocht kunnen worden. Uit een rapport van de commissie voor machines van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking dat wat het aandeel der aan de OEES deelnemende landen in de totale export van machines en transportuitrusting be treft, Nederland zowel in 1953 als 1954 de vierde plaats innam met een percentage van resp. 5,1 en 5,2 pct., bij een totale ex portwaarde van resp. 6.623 miljoen en 7.373 miljoen. De eerste plaats werd ingenomen door Engeland met 39.8 pct. in 1953 en 37.2 pct. m 1954. gevolgd door West-Duitsland met resp. 25,3 en 27,7 pct. en Frankrijk met resp. 9,6 en 9,7 pct. Na Nederland komen Zweden met resp. 4,6 en 5 pct., Zwitserland met resp. 4,5 en 4,2 pct., Italië met resp. 4,2 en 4,0 pct. en België met resp. 3,8 en 3,5 pct. Wat de positie der Iedenlanden van de OEES betreft, in de intra-Europese han del in machines en transportuitrusting neemt Nederland de eerste plaats in, zowel in 1953 als in 1954 met een aandeel van resp. 11.7 en 13,4 pet., bjj een totale waar de van deze intra-Europese handel van resp. S 2.655 miljoen en 2.975 miljoen. Omtrent de positie der voornaamste pro- duktielanden op de wereldmarkt voor ma chines en transportuitrusting blijkt uit de in het rapport opgenomen statistiek om trent de waarde van de export naar alle bestemmingen van machines en transport uitrusting dat Nederland in 1954 de vijfde plaats innam met een waarde van 385 miljoen tegen de zesde plaats in 1953, met een waarde van ?35 miljoen. In 1951 nam Nederland nog de negende plaats in met 240 miljoen. In vergelijking met de reuzen op dit ge bied zinkt echter de uitvoer van Neer land nog in het niet. Voor de Ver. Staten welke steeds de eerste plaats innemen, be droeg de waarde van de uitvoer in 1954 niet minder dan 5.218 miljoen, voor En geland 2.744 miljoen en voor West- Duitsland 2.041 miljoen. Interessant is voorts nog, dat Nederland wat de export van elektrische machines betreft op de wereldmarkt op de vierde plaats komt met een waarde in 1954 van S 158 miljoen en in 1953 van 126 mil joen. Ook hier nemen de Ver. Staten de eerste plaats in met een uitvoerwaarde in 1954 van 800 miljoen, gevolgd door En geland met resp. 482 miljoen en 8 476 miljoen dollar in 1953 en 1954 en West- Duitsland met resp. 276 miljoen en 8 367 miljoen, bliikt i °p het §ebie<1 van transportuitrusting nam Nederland op de wereldmarkt in 1954 de vijfde plaats in met een uitvoerwaarde van 8 150 miljoen, tegen de zesde plaats in 1953 met 143 miljoen. „Wilt u een gestempeld ei of een vers?" vraagt de winkelier aan zijn klant. En daarbij doet hij het voorkomen alsof het ongestempeld ei dus vers is en het ge stempelde niet. Hij is ook nog in over treding, want hij mag geen ongestempelde eieren verkopen; bovendien betaalt de klant meestal meer voor zo'n ei zonder evenwel de garantie, dat het werkelijk vers is en zonder garantie op gewicht en kwaliteit. Vandaag, op de vergadering van het Landbouwschap in Den Haag, is de stempeling van de eieren aan de orde gesteld, nadat een vorige keer de stem men voor of tegen stempeling hadden ge staakt. De eierproduktie is voor ons land van groot belang. In 1955 was deze ongeveer 4 miljard stuks; de export bedroeg toen 2,2 miljard eieren voor een waarde van 322 miljoen gulden. Vooral de zuidelijke en oostelijke provincies, voorzover deze uit zand of gemengde gronden bestaan, trekken hier profijt van. Terwijl enerzijds de kwaliteit van de kippen uitstekend is te noemen (met een produktie van 190 tot 200 eieren per jaar staat Nederland aan de top) is anderzijds gepoogd aan de consument ook een garantie te geven op kwaliteit en gewicht van het ei door de stempeling. Deze staat onder toezicht van het Eiercontrólebureau. Nu is de situatie echter zo geworden, dat de Nederlandse huisvrouw eer vraagt naar het ongestempelde dan naar het ge stempelde ei. Natuurlijk zijn er ongestem pelde eieren, die verser zijn, als men weet wanneer ze van een boer betrok ken zijn. Maar zekerheid hieromtrent heeft men nooit, ook niet wat betreft de kwali teit. De producent is voordeliger uit met ongestempelde eieren, omdat deze hem ongeveer 1 cent per stuk meer opbren gen dan de gestempelde. Als men nu weet, dat, naar ruwe schatting ongeveer 35 pct van alle eieren momenteel ongestempeld worden verkocht, dan begrijpt men hoe zeer deze ontduiking van wettelijke bepa lingen om zich heen heeft gegrepen. Laag geschat zijn er jaarlijks 400 miljoen eieren ongestempeld, tegen 677 miljoen gestem peld. Volgens de wettelijke bepalingen mag elke boer per transactie niet meer dan 25 eieren verkopen, die dan uiteraard onge stempeld zijn. Daarbij mag iedereen, die ongestempelde eieren wederverkoopt, dus ook de boer, niet regelmatig als verko per optreden. Deze bepaling geeft dus al lerlei mogelijkheden tot ontduiking. Ook het feit dat men zelfs geen ongestempelde eieren in de winkel mag hebben voorkomt dit niet. Doordat echter het stempel niets zegt van de versheid; een dagstempel ontbreekt en zou ook niet in te voeren zijn (omdat ook hierop elke controle onmogelijk is bij de boer zelf en de consument de winke lier met grote hoeveelheden minder verse eieren zou laten zitten), heeft men van de zijde van de boerenorganisatie, op enkele uitzonderingen na, geadviseerd de stem peling in het vervolg achterwege te la ten. Ook al omdat degenen, die hun eie ren toch laten stempelen, aan een stren gere controle onderworpen zijn en boven dien minder geld ontvangen dan de mala fide handelaar. Of een verplichte veiling plicht hier afdoende zou werken, valt nog te bezien. Tenslotte enkele opmerkingen betreffen de het eierverbruik. Nederland gaat meer en meer eieren consumeren. Terwijl het aantal eieren per hoofd in 1953 nog 136 bedroeg, is dit verleden jaar reeds ge stegen tot 175. In België echter bedraagt dit 250, in Frankrijk 200 en in de V.S. zelfs 410 1 W v Koeverden (K.V.P.) de Wolf J. G' H. T«n$ (P. v. d. A.) W J. A. Muiderj (K.V P.) (KVP) S A. Posthumus (P.v.d.A.) C. Kleywegt (P v. d. A.) Mevr. A. C Ploeg-Ploeg (P.v.d.A.) W. H Vermootan (P. v. d. A A. R. Vermeer (P. d. a.j J. Blom (PfdA) Mr. Dr. A. A v. Rhijn (P. v. d. A.) Mevr. D. Heroma-Meilink (P v d AJ Het Wcstduitse hooggerechtshof heeft gisteren Walter Huppenkothen tot zes jaar dwangarbeid veroordeeld voor zijn aandeel in de terechtstelling van admi raal Canaris en anderen in 1945. Het hof kon niet bewijzen, dat de S.S.- rechtbank. die Canaris veroordeelde en waarbij Huppenkothen als aanklager fungeerde, onbevoegd was geweest, wel werd bewezen geacht, dat Huppenkothen bij de terechtstelling aanwezig was ge weest en dat deze niet op de juiste wijze ten uitvoer was gebracht. Otto Thorbeck, de S.S.-rechter, die Canaris en zijn lotgenoten veroordeelde, werd vrijgesproken bij gebrek aan bewijs. In de gisterenavond gehouden verga dering van de raad der gemeente Oost stellingwerf heeft burgemeester mr. G. Bontekoe medegedeeld, dat in de zaak van de televisietoren met café-restaurant op zeer grote hoogte te Appelscha enige voortgang begint te komen. Er is thans een plan in overweging, dat uitvoerbaar lijkt en waarbij gesteld dat de PTT het acceptabel acht een zekere garan tie van de gemeente zal worden gevraagd betreffende de jaarlijkse opbrengst. Na dere bijzonderheden kon de burgemees ter nog niet verstrekken, daar de zaak hiervoor nog niet rijp 'is. Hij achtte het echter mogelijk, dat de raad binnenkort hiervoor in een spoedeisende vergadering bijeen zal worden geroepen. (Van onze Haagse redactie) Op de weg naar integratie van het Westeuropese transport ondervindt hel binnensehcepvaartverkeer diverse moeilijkheden die vandaag onderwerp vormden van het achttiende Binnenscheepvaartcongres, dat in het Kurhaus gehouden wordt en geopend is door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. Nadat vandaag de prae-adviezen behandeld zijn betreffende integratieaan gelegenheden, zal morgen in het bijzonder de ontwikkeling van de Neder landse binnenvloot aan de orde worden gesteld. Mr. W. Jonker bepleitte vandaag o.m. een aanpassing van de binnenlandse tariefniveaus aan de gestegen kosten. Ir. Pel achtte een coördinatie van het vervoer in het binnenland een noodzakelijke voorwaarde voor het nemen van een besluit. Mr. W. Jonker, directeur van de N.V. Ned. Rijnvaartvereniging tc Rotterdam, voerde de Rijnvaart onder het regime der Acte van Mannheim aan als volmaakt voorbeeld van integratie, waarom spr. ook een terugkeer bepleitte naar verhou dingen waarin geen beschermende of ver sterkende interventie van de nationale staat voortkomt. Uitvoerig ging spr. in op de verschil lende maatregelen die een desintegreren de invloed uitoefenen op het vervoers- politieke terrein. Het zijn juist de uiteen lopende opvattingen omtrent de beginse len der vervoerspolitiek die aan het vol ledig tot stand brengen van een gemeen schappelijke markt in de weg staan. Daarom zou het wenselijk zijn, indien er gelijke kansen geopend werden voor alle vervoerders binnen elke nationale re geling, waarna dan het vervoersbeleid der regeringen onder één noemer zou moeten worden, gebracht. Maar zonder te wach ten tot het ogenblik waarop de gemeen schappelijke markt voor grederen zich heeft ontwikkeld en zal hebEen geleid tot een harmonisatie der niveaus van lonen, kosten en belastingen. Het centrale probleem der vervoerspoli tiek vormen de aanzienlijke spoorweg tekorten, aldus spr., evenals de tarief differentiatie van de spoorwegmaatschap pijen, die bij de weg. of watervervoerders althans individueel niet mogelijk is. Als men een differentiatie der spoorweg vrachtprijzen goedkeurt, zal men ook het vormen van vrachteneonventies voor het weg. en watervervoer moeten toestaan. Indien officiële tarieven voor weg- en watervervoer zouden worden ingevoerd, zou dit kunnen leiden tot een aanzien lijke toeneming van het „eigen" vervoer ten koste van het beroepsvervoer en tot stijging van de totale vervoerskosten voor de gemeenschap. Tevens wees spr. nog op een ander gevaar dat bestaat indien de spoorwegtekorten voortduren. Deze zou den nl. kunnen leiden tot begunstiging van de spoorwegen in het nationale ver voersbeleid. Ten aanzien van de Kolen, en Staalge meenschap merkte de heer Jonker nog op, dat de K.S.G. in vervoersaangelegen- heden nooit rechter kan spelen, hoogstens „officier van justitie", die concrete klach ten aan de orde kan stellen over vrachten die de gemeenschappelijke markt storen. Indien de vrachtvorming in de Rijn. en binnenvaart binnenslands zowel als grens overschrijdend vrijgelaten wordt, behoeft er geen strijd te bestaan tussen de Acte van Mannheim en het K.S.G.-verdrag; evenmin indien het vrachtenpeil op de Rijn door afspraken op bedrijfsniveau wordt bepaald, terwijl dan in het binnen landse vervoer de tarieven op een reëler basis worden gebracht en de mogelijk heden tot vervoerszekerheid worden ont wikkeld. Spr. was van mening, dat de binnen landse tariefniveaus in verschillende lan den de laatste jaren onvoldoende zijn aangepast aan de gestegen kosten. Tenslotte merkte spr. op, dat het totale regime voor de Westeuropese binnen scheepvaart in het geding is bij de pro blemen rond de dispariteiten in de bin nenscheepvaart en der vervoerszekerheid. Bij al deze studies en voorbereidingen met betrekking van de integratie van het vervoer is inschakeling van het bedrijfs leven van groot belang. In het licht van deze integratie besprak ir. J. S. Pel, directeur van Phs. van Om meren N.V. te Rotterdam, de binnen- scheepvaartwegen. Met kleine eenheden kunnen de belangrijkste waterwegen in Nederland, België, Duitsland, Noord- en West-Frankrijk bevaren worden, maar het vraagstuk van een coördinatie van het vervoer, met name dat van spoorweg- en watervervoer en wegvervoer moet opge lost worden, vóór over integratie een be sluit kan worden genomen. Nog wacht men op het vastleggen van een prioriteit van verschillende plannen tot verbetering van waterwegen. Deze kwestie moet op de conferentie van de ministers van Ver keer besproken worden. De U.I.N.F. heeft het voljende urgen tieprogram opgesteld, dat al uit '55 da teert: verbetering van de verbinding DuinkerkenSchelde en van de aanslui tende internationale vaargebieden, verbe tering van de bevaarbaarheid van de Maas en van haar internationale verbin dingen, kanalisatie van de Moezel, het treffen van voorzieningen om de Boven- rijn geschikt te maken voor de grote scheepvaart en de verbinding Rijn MainDonau. In de middagzitting sprak mr. D. A. van der Linde tenslotte over pogingen tot internationale regeling van de aansprake. lijkheid van de vervoerder in de binnen vaart. Voor de wilde vaart kent ons land de bevrachtingsvoorwaarden van '52, die de aansprakelijkheid van de vrachtvaar der beperken, maar die noch in de bin nenlandse, noch in de internationale bin nenvaart algemeen worden toegepast. De vervoerder van goederen over zee en over de binnenwateren kan onbeperkte ont heffing van zijn aansprakelijkheid bedin gen ten aanzien van verlies of bescha diging van het goed vóór inlading of na de lossing. Spr. trok de conclusie, dat de onthef- fingsbedingingen in de binnenvaart be houdens enkele uitzonderingen naar aan tal en inhoud bescheiden zijn, terwijl een vraag naar een internationale regeling van de zijde van de ladingbelanghebben den ontbreekt. Een, commissie o.l.v. de Zweed Algot Bagge heeft nu een conven tie-ontwerp opgesteld, dat toepasselijk zal zijn op vervoer van goederen ten aanzien waarvan hetzij de laadplaats hetzij de los plaats in een der contracterende staten is gelegen, voorzover dit vervoer op de binnenwateren geschiedt. Hierbij is de vervoerder aansprakelijk voor verlies of beschadiging van het goed van het ogen blik van inlading tot dat van uitlevering, tenzij er van force majeure sprake is. Doordat er maar geringe publiciteit aan dit ontwerp is gegeven, is de invloed van belanghebbenden nog gering. De defini tieve tekst zal nog op een nader te be palen conferentie moeten worden vast gesteld. BENT U wel eens op het strand ge weest op een gloeiend hete zondagmid dagergens in een van onze grote bad plaatsen? Zo ja, dat zult u ze ook wel eens ontmoet hebben, die kindertjes, hulpeloze wezentjes, die hun moeder temidden van al die andere bruine be nen en armen zijn kwijtgeraakt. Zc strompelen moeizaam door het mulle zand, doen een stapje voorwaarts en terug, kijken en als ze dan weer die bonte handdoek van mama niet ont dekken, of vaders fiets met die rode bagagetas, dan sjouwen ze verder. Meestal zachtjes huilend, soms alleen oneindig sip kijkend, om flink te zijn Een brokje eenzaamheid temidden van twee inwoners per vierkante meter. Het duurt niet lang of er daagt wel een behulpzame op, die het neusje van de vondeling snuit en hem naar de post van de strandpolitie brengt, waar in vijf van de tien gevallen de al even opgewonden ouders hun hartlap staan op te wachten. En zijn ze er niet, dan heeft de tot bedaren gebrachte dreu mes altijd nog een Hollands tongetje, dat met een zuurtje zeker soepel ge noeg wordt om Pietje Pieterse te zeg gen, of Marietje Smit. Dan zijn de agenten al een heel eind, want ze hou den er, ook op het strand, grote luid sprekers op na en ouders hebben goe de oren. Hondjes kunnen niet spreken, huilen evenmin. Als zij verdriet hebben dan kijken ze je alleen maar treurig van terzijde aan, ze hebben een droge neus en hun staart hangt levenloos tussen hun poten. Als ze de baas kwijt zijn, kunnen ze alleen wat in de vuilnisem mers scharrelen, om toch iets te bikken te krijgen, 's Nachts lopen ze met elke late voetganger mee. Dan krijgen ze vaak nog een schop na. Heel vaak eindigde zó'n hondenleven op eigen poten in een asiel, met een drukje op de knop. Terwijl het baasje en het vrouwtje, bedroefd over de ver dwijning van Timmy, de mand, toch onder het fornuis lieten staan, wierp een man, die er verder geen belang bij had, een nieuw hondelijkje op de grote hoop. Heel vaak, schreef ik, want dierenvrienden zijn bezig een organi satie te improviseren, welke juist hier de helpende hand wil toesteken. De Stichting AMIVEDI in Den Haag heeft enige jaren geleden een hulp dienst voor dieren die hun huis en hun baas kwijt waren op hondenpoten ge zet. Particulieren, bestaande asiels en politie met elkaar verenigd trachtten Bello en Fik voor het zwerversbestaan te behoeden. Vaak met succes. Dit succes leidde tot initiatief in Utrecht, Bilthoven, Zeist en 't Gooi. De leiders lopen nu reeds rond met de idee de hulpdienst tot een landelijke beweging uit te breiden. Het is niet mijn gewoonte om in deze kolom reclame te maken, voor welke zaak dan ook. Maar een enkele keer veroorloof ik mij een uitzondering als het om iets nuttigs gaat dat tevens nog origineel is. Dat is hier dunkt mij het geval. De Hulpdienst werkt KOSTE LOOS met toegewijde amateurs. Mis schien heeft u er morgen nog profijt van, als uw eigen Tecksi het op haar heupen krijgt en de wrede wereld in trekt. Mocht u er zelf wel voor voelen om bij een landelijke speurcentrale mede werking te verlenen, schrijf dan even tjes naar de Ant. Duyckstraat 6 in Den Haag. Zeg nou zelf, zo'n leven temidden van haringkoppen en de vuilnisemmers is toch ook maar een „honds" bestaan,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5