Dr. Drees wil brede basis mètVVü Ook kwalitatief is er een achterstand op woninggebied H. VADER VROEGER NAAR C ASTELG ANDOLFO Ronde van Nederland" de lucht door Zoeken naar nieuwe wegen voor groter aantal woningen DE KABINETSFORMATIE Huurbeleid en defensie vraagstuk de belangrijkste twistpunten \- x w m Mr. Burger gaf „lift" aan prof. Oud Industriële noden moeten industriële oplossing krijgen VERLATE HOLLANDSE NIEUWE VOOR MGR. JANSEN onoeraag 21 juni 1956 s~ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN m w NIEUWE ATOOM OVEREENKOMST MET DE V.S. STEMPEL OP EIEREN Bondselftal voor zondag gewijzigd De vakantietoeslag in de landbouw Geen gelden uit egalisatiefonds voor aardappelexporteurs Adenauer binnenkort op audiëntie mmm Departement trekt touwtjes strakker aan Meer dan vijftig sportvliegers starten op Beek Algerije-debat in Veiligheidsraad uitgesteld WEERBERICHT (Van onze parlementaire redacteur). 's-GRAVENHAGE, 20 juni Van twee uur tot half vijf heeft hfedenmiddag de conferentie ge duurd die de kabinetsformateur dr. Drees met de leiders van de vijf grootste fracties heeft gehouden. Daaruit is komen vaststaan, dat de kabinetsformateur de fractievoorzitters in feite twee vragen heeft voorgelegd. Ten eerste of zij in beginsel bereid zijn, samen te werken aan de samenstelling van een kabinet op een zo breed mogelijke basis, wat dan moet worden verstaan als: aan een regering steunende op vijf partijen, dus met de VVD. Ten tweede of zij de formateur willen inlichten over hun opvattingen ten aanzien van enkele belangrijke kwesties van zakelijke politiek en wel in de eerste plaats over hel huurbeleid en over het defensievraagstuk. M iff; .1 me» Verhoging defensieplafond? Nog aan het begin Beraad in de fracties Beslissing volgende week 1§- X-' Ook Landbouwschap voor afschaffing Kijk maar hoever wij al zijn met de brede basis Nog geen beslissing over: Bij een gemiddelde jaarproduktie van 70.000 woningen zal het meer dan 17 jaar duren, voordat de kwantitatieve achterstand is inge haald. In kwalitatief opzicht moeten grote spanningen worden ge vreesd, tengevolge van de technische verouderigg^van een deel van de bestaande en gehandhaafde woningvoorraad. Het gevaar bestaat, dat de gemiddelde kwaliteit ver achter zal blijven bij de maatschap pelijke welvaartsontwikkeling. Dit zeide prof. H. Albregts, voorzitter van de commissie woning bouw van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, gisterochtend op de 173ste algemene jaarvergadering van de maatschappij te Leeuwarden. Doeltreffender produceren „We willen er een traditie van maken" De onrust in Haarlems gevangenis Minister W/itte aan het woord Discussie Wedstrijd Naar Rotterdam 5"k De weersverwachting van het K.N.M.I., geldig tot vrijdagavond luidt: Wisselende bewolking met in het noorden en oosten van het land aanvankelijk nog enkele verspreid voorkomende buien. Wei nig verandering in temperatuur. Overwe gend matige wind tussen noordwest en noord. Vrijdag 22 Juni: zon op 4.22, onder 21.00 uur. Maan op 20,27, onder 3.45 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ut Dit komt overeen met hetgeen wij de zer dagen in onze berichten reeds ver onderstelden. nl. dat. dr. Drees de finan ciële mogelijkheden voor de komende vier jaar aan het onderzoeken was en daarna zou willen weten, welke wensen en verlangens de verschillende fracties mm U m /- i 4 'S.-isiftsiii.. eis De Cuneratoren van Rheneii, waarvan de restauratie in 1940 bijna ivas voltooid, werd in de oorlogsdagen het slachtoffer van oorlogsgeweld. In mei 1945 werd door bommenwerpers de spits geheel vernield, terwijl ook aan andere delen van de toren grote schade werd toege bracht. Met het herstel hiervan is nog ongeveer 5 of 6 jaar gemoeid. De spits is nu gereed gekomen en men is met de tweede geleding begonnen. Daar de to ren uit natuursteen is opgebouwd, duurt het repareren langer dan anders 't geval zou zijn geweest. koesteren om dan te zien in hoeverre deze met de komende financiële moge lijkheden overeen zijn te brengen. Het schijnt nu zo te zijn dat dr. Drees aan de hand van de gegevens over de voorlopige begrotingen verstrekt door het ministerie van financiën, een algemeen fi nancieel overzicht van de toestand heeft gegeven. Hij heeft dus de fractievoorzit ters hedenmiddag geen voorlopig pro gram voorgelegd maar geheel naar zijn bedachtzame en voorzichtige aard een mondelinge uiteenzetting gegeven van de feitelijke toestand, waarnaast hij de be langrijkste punten van de praktische po litiek heeft benaderd, in de eerste plaats die problemen waarover de meningen het sterkst uiteenlopen: huurbeleid en defensie. Er zijn natuurlijk meer punten, maar deze beide liggen het moeilijkst en hier omtrent lopen de meningen het verst uiteen Bij het huurbeleid gaat het zoals men weet om een eventuele huurbelas ting. bij de defensie gaat het om de vraag, of er nieuwe plannen moeten wor den uitgevoerd, zoals die van een tweede paratie divisie, een verlangen uit de Kamer, waartegen minister Staf zich om financiële redenen altijd heeft verzet. Hier is dus de vraag of het defensiepla fond van 1350.miljoen moet worden ver hoogd en of er in het defensie-apparaat zelf voldoende bezuinigingen kunnen worden doorgevoerd om de gestegen kosten van lonen en prijzen op te vangen. Men staat na de besprekingen van he denmiddag dus nog steeds aan het prille begin van de kabinetsformatie. Het gaat in de eerste plaats om de vraag of men principiëel bereid is toe te treden tot 'n 5- partijenkabinef en het is wel interessant te weten, dat dr. Drees daarop mikt. Die vraag geldt vooral de protestants- christelijke partijen en de VVD. Voor de protestants-christelijke partijen is deze vraag het. moeilijkst, omdat het een zware beslissing is. om reden van een verlies bij de verkiezingen, de samen werking in de regering, welke er was. te verbreken. Bij de VVD is het weigeren van een samenwerking die er de laatste vier jaren toch niet was, niet zo moeilijk als bij de christelijke partijen. Dr. Drees heeft de fractievoorzitters gevraagd, hun antwoorden uiterlijk maandagmorgen schriftelijk bij hem te willen indienen. Van de zijde van de formateur zijn nog geen schriftelijke voorstellen gedaan; daarmee wacht hij totdat hij weet. wat de verschillende fracties over de genoem de vraagstukken en over de brede basis die hij op het oog heeft, denken. Daar over zullen de fracties zich dus deze week moeten beraden. De fractie van de KVP komt reeds morgenmiddag am twee uur bijeen, de VVD-fractie vrijdagmorgen om half elf en ook de andere fracties zullen in deze dagen vergaderen. Waarschijnlijk zullen de fractievoorzit ters niet direct met ja of neen antwoor den. maar in het algemeen een mening formuleren, die weer van de vervulling van andere wensen afhankelijk zal zijn. Daarom zal het ook voor de hand liggen, dat, eerst de volgende week als dr. Drees de binnengekomen antwoorden zal heb ben bestudeerd, weer een gezamenlijke Woensdagmiddag heeft <fe formateur dr. Drees op het ministerie van algemene zaken de leiders van de grote fracties van de Tweede Kamer ontvangen ten einde met hen overleg te plegen. Tijdens deze ontvangst werd de bijgaande foto gemaakt; we zien hier v.l.n.r. de heer J. Tilanus, prof. dr. C. P. M. Romme, dr. W. Drees, prof. J. Zijlstra, mr. J. J. Bur ger en mr. P. J. Oud. bespreking zal worden gehouden, welke eventueel kan worden voorafgegaan door een onderhoud met een of andere fractie voorzitter apart om vooraf nog wat moeilijkheden uit de weg te ruimen. Eerst dan zal de formateur meer hou vast hebben. Dit houdt, in dat er tot in het begin van de volgende week van de zijde van de formateur niet veel nieuws meer te verwachten is. Uit welingelichte bron te Washington wordt vernomen, dat de V.S. binnenkort met Nederland, Zwitserland en Australië drie overeenkomsten voor samenwerking op het gebied van het vreedzaam gebruik der atoomenergie zullen tekenen. De overeenkomsten, die een geldig heidsduur van tien jaar zullen hebben, ge lijken op het akkoord, dat dinsdag tussen de V. S. en Frankrijk is getekend, maar zij zijn minder omvattend. Het Frans-Amerikaanse akkoord voor ziet onder meer in uitwisseling van in lichtingen tussen beide landen aangaande de bouw en het gebruik van reactors en in de levering van veertig kilo verrijkt uranium aan Frankrijk. De drie overeenkomsten voorzien in con trole- en veiligheidsmaatregelen. Die met Nederland bevat, naar men aanneemt, een bepaling waarin rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van deelneming van Nederland aan de Europese Atoomgemeen schap (Euratom), wanneer deze tot stand komt. Wat Australië betreft zal het óe eerste overeenkomst voor samenwerking op atoomgebied met de V. S. zijn. Wat Ne derland en Zwitserland aangaat zullen de nieuwe overeenkomsten de oude. die ver leden jaar werden gesloten, vervangen. 38WSK* r- :v -X V.-H. :«i:. 1 -»• V, Het bestuur van het Landbouwschap heeft gistermiddag in zjjn zestiende open bare vergadering met elf stemmen voor en negen stemmen tegen het voorstel van de afdelinr pluimveehouderij tot afschaf fing van de verplichte jtempeiing van eieren aangenomen. Dit betekent, dat het Landbouwschap adhesie betuigt aan het voornemen van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren om de verplichte stempeling van eieren af te schaffen. Dit moet echter bij een intrekkingsverordening van het bedrijf schap nog geschieden. Totdat die verorde ning is verschenen verandert er nog niets. De stempeling naar gewichtsklasse kan echter, ook als de bedoelde verordening zou zijn uitgevaardigd en van kracht ge worden, nog wel facultatief worden ge bruikt, als zou blijken dat een deel van de consumenten de voorkeur zou geven aan de waarborg die het gewichtsstempel geeft. In dit geval zal, evenals dit bij de verplichting tot stempeling het geval was, alleen de erkende handelaar dit fa cultatieve gewichtsstempel mogen aan brengen. In het Ned. Bondselftal, dat a.s. zondag fn het Olympisch Stadion te Amsterdam in het kader van de Olympische Dag te gen F.C. Milan uitkomt, is een wijziging aangebracht. Rechtshalf Klaassens is door een knieblessure verhinderd en voor hem in de plaats is Notermans van Fortuna '54 opgesteld. Aan de reserves zijn twee spe lers toegevoegd t.w. Vermeer (Xerxes) en Carlier (Fortuna '54). Voor de bespreking tussen dr. Drees en de fractieleiders van de grote partijen, welke gistermiddag plaats had in het mi nisterie van Algemene Zaken, was van journalistieke zijde uiteraard de nodige belangstelling. De verslaggevers ter plaatse moesten natuurlijk volstaan met het verrichten van waarnemingen in de buitenlucht. Deze observaties leverden echter enige bijzonderheden op, die we de lezer niet willen onthouden. De eerste die bij het ministerie arri veerde was dr. Drees, die even later werd gevolgd door de fractieleider van de P.v.d.A., mr. Burger De heer Tilanus, van de C.H.U., de derde gesprekspartner, kwam naar gewoonte op de fiets. Nog sim peler deden het de fractieüeder van de K.V.P., prof. Romme, en mr. Oud van de V.V.D., die samen in druk gesprek gewik keld te voet op Plein 1813 arriveerden. De laatste was prof. Zijlstra van de A. R- De bespreking duurde van twee tot half vijf; daarna had dr. Drees nog een apartje met prof. zijlstra. Prof. Oud veranderde na afloop van de conferentie wel drastisch van gezelschap: hij liet prof. Romme in de steek en stapte in de auto van mr. Burger, „Kijk maar hoever wij al zijn met de brede basis", zei hij lachend tot de hem omringende journalisten, waarop mr. Burger even eens lachend zich haastte te waarschu wen „daar geen voorbarige conclusies uit te trekken". Hetgeen we dus angstvallig vermijden. Het bestuur van het Landbouwschap heeft gistermiddag beraadslaagd over de verruiming van de secundaire arbeids voorwaarden in de landbouw. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening had aan het Land bouwschap een brief gezonden, waarin hij mededeelt, dat de regering van gevoelen is dat gegeven de thans gevolgde loon politiek het op dit ogenblik uitermate inopportuun zou zijn om goed te vinden, dat een verruiming van de secundaire arbeidsvoorwaarden in de garantieprijzen zou worden doorberekend. Nadat het bestuur van het Landbouw schap over deze aangelegenheid van ge dachten had gewisseld, besloot het, op voorstel van de voorzitter, over deze kwestie advies te vragen aan de hoofd afdeling van sociale zaken. In de eerst volgende vergadering zal het bestuur van het Landbouwschap de zaak verder bezien. Het bestuur van het Landbouwschap heeft gistermiddag tijdens een besloten vergadering de situatie besproken, die ontstaan is tengevolge van het noodlottige verloop van de aardappelenexport. Het is de vraag, zo menen de aardappel exporteurs, of rij door de financiële moei lijkheden nog wei de afzet kunnen ver zorgen en de export financieren. Het produktschap voor Aardappelen zoekt met minister Mansho|t naar een oplossing van de moeilijkheden. Het Landbouwschap heeft zich gister middag over de kwestie beraden. Na af loop van de besloten vergadering deelde de voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes, mede, dat het bestuur met een meerderheid van stemmen had geconcludeerd, dat cle gelden uit het con sumptieaardappelenegalisatiefonds niet mogen worden aangewend om deze moei lijkheden op te heffen. Algemeen wordt aangenomen, dat dc Paus dit jaar vroeger dan anders naar de zomerresidentie in Castelgandolfo zal gaan. Men meent te weten, dat Hij op za terdag 30 juni zal verhuizen. Vrijdag de 29ste is het voor Rome het grote feest van Petrus en Paulus, aan de vooravond waarvan sedert onheuglijke tijden de Paus van Rome zich naar het graf van Petrus begeeft, vergezeld van zijn hofhouding om er tc bidden. Bg die stille avond plechtigheid, waar nimmer publiek bü Naar aanleiding van de onrust, die de laatste weken in de Haarlemse gevange- his heerst, heeft het departement van justitie besloten de vrijheden, die aan Redetinecrden waren verleend, voorlopig in te trekken. Gisterenavond stopte een auto op het Koningin Emmaplein te Rotterdam en toen •ie passagiers uitstapten droegen ze een geel en wit geschilderd vaatje met zich mee naar de deur van ummer 7. Het zat v "Hollandse Nieuwe" en zou al vroe ger zjjn aangeboden, wanneer de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, niet dat ongeluk was overkomen. „Kom maar boven", zei de bisschop tot zijn gasten en in de werkkamer van monseigneur werd het vaatje plechtig overhandigd door de heer Johs. de Jager directeur in vierde generatie van het' van 1850 daterende .visexportbedrijf Johs. de Jager N.V. uit Scheveningen. Behalve de heer De Jager waren daar nog diens beide dochters, voorts kapelaan A. v. d. Voorn van de parochie St. Antonius Abt te Scheveningen en de heer F. C. de Vroe ge, boekhouder van de firma. De heer De Vroege had, na een schrij ven van de heer De Jager, 's-morgens nog een telefoontje van het bisdom gekregen, üat het een heel welkom bezoek zou zijn. „Wij zijn in Scheveningen de enige ka tholieken, die zich met het visbedrijf be zighouden", zei de heer De Jager, >,en we hadden gevraagd of we het vaatje mochten aanbieden en daarmee een traditie moch ten vestigen". De bisschop toonde in een gemoedelijk praatje met zijn gasten veel belangstelling in de haringvisserij en in het bedrijf van de heer De Jager in het bijzonder en Monseigneur stond verbaasd over de grote vlucht die de onderneming in de laatste jaren had genomen met vestigingen in Tilburg, Brussel. Antwerpen en Luik De heer De Vroege haalde uit zijn portefeuille een heel receptenboekje met tal van goede wenken over haring-behan deling en toebereiding en daarop trok het gezelschap weer naar Scheveningen. „Het was echte doorbraak-haring", zei de heer De Jager lachend Een gerefor meerde visser heeft ze gevangen, onze be drijfsleider, een lid vah de P.v.d.A., heeft de zending verzorgd en een katholiek biedt ze aan". «S8SS8 wordt toegelaten, zegent de Paus dan tevens de „pallia" de witte wollen ban den die de Paus aan bepaalde aartsbis schoppen verleent en die in een kostbaar kistje op het graf van de apostel worden bewaard. Intussen wordt met belangstelling het bezoek aan Ro-me tegemoet gezien van de Duitse kanselier, dr. Adenauer, die bij die gelegenheid ook een officieel bezoek aan de H. Vader zal brengen, dat is vastgesteld op 5 juli. Omdat het vertrek van de Paus in ieder geval nog niet helemaal vaststaat hebben de betrokken burëaus van het staatssecretariaat, en van de Duitse am bassade bij de H. Stoel twee verschillen de protocols samengesteld: een voor een bezoek ten Vaticane en een ander voor het geval de Paus al in Castelgandolfo zou verblijven. In beide gevallen zal de kanselier, zoals vanzelf spreekt, met de eerbewijzen worden ontvangen waarop zijn positie hem recht geeft. Maar voor Cas- telghndolfo betekent die een nogal gecom pliceerde organisatie, daar de Paus geheel alleen in de zomervilla pleegt te verblij ven en de dienstdoende leden van.het hof daardoor voor die gelegenheid speciaal moeten worden opgeroepen en naar de re sidentie gebracht. Het bezoek van Adenauer aan de Paus zal deze maal van bijzondere betekenis zijn, daar het samenvalt met de discus sies voor het constitutionele hof van Karls ruhe inzake de al of niet geldigheid van het oude concordaat tussen de H. Stoel en Duitsland. Deze kwestie gaat de H. Stoel uiteraard zeer ter harte en het is duidelijk, dat de Duitse kanselier hier over uitvoerig met de Paus van gedach ten zal wisselen. Adenauer en paus Pius XII ontmoetten elkaar voor het eerst op 18 iuni 1951. Het onderhoud duurde toen maar liefst een vol uur, terwijl het tegenbezoek, dat de beide pro-staatssecretarissen aan de kanselier brachten eveneens veel lan ger was dan zulk een zuiver protocollair bezoek vereiste. Toen Adenauer voor de tweede maal naar Rome kwam was de Paus nog ziek en kon de audiëntie niet doorgaan. Maar ook toen (27 maart 1954) brachten mgr. Tardini en mgr. Mon- tini een bezoek aan de Duitse politicus, en welke hiervan de resultaten waren bleek korte tijd later, toen de eerste Duitse ambassadeur van na de oorlog, dr Wolff- gang J aenicke, zijn geloofsbrieven aan de Paus overhandigde in juli van datzelfde jaar. Prof. Albregts legde verantwoording af voor het werk van de commissie woning bouw, mede ten overstaan van de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisvesting ir. H. Witte en de minister van Finan ciën, de heer J. van de Kieft. Prof. Albregtg zeide met vreugde ken nis te hebben genomen van het „besluit uniforme bouwvoorschriften", van de op richting van het „Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid" en van het thans in gang zijnde overleg tussen het minis terie van Wederopbouw en Volkshuisves ting en enige gemeenten en bouwbedrij ven, om tot een zo doeltreffend mogelij ke woningproduktie te komen. Spreker zeide tenslotte, dat het noodza kelijk is, in de bouwvakken meer indus trieel te gaan denken en met relatief minder arbeidskrachten meer en doeltref fender te gaan produceren. Minister Witte zeide, alle waardering te hebben voor het in mei verschenen rap port der maatschappij „Woningproduktie en welvaart". Ine" n men een hierin ge suggereerd project tot opvoering van de bouwcapaciteit kan verwezenlijken, dan zal iedere steun worden gegeven. Zeker zal men dan niets tegen halve premie behoeven te bouwen De minister wees erop, dat de norm van de woningproduktie de bouwcapaciteit is. Wordt deze door grotere continuïteit, standaardisatie, typebeperking en mecha nisatie vergroot, dan pas kan men van ver groting van het bouwvolume spreken. Het woord „bouwvolume" camoufleert de rea liteit. Het volume is in werkelijkheid de daarvan wo'rdt de woningbouw gesubsi dieerd. Evenwijdig aan het in het rapport beoog de project, dat bij realiseren eveneens een prioriteit verdient, is de na twee jaar werken gerealiseerde continuebouw van standaardwoningen volgens afgesproken typefi in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Dordrecht, Nijmegen, Groningen en andere gemeenten. Gezocht wordt naar een groep financiers, die in diverse kleine re gemeenten tot het bouwen van groe pen standaardwoningen opdracht geeft Dit is tot op heden niet gelukt. Voorwaarde voor gestandaardiseerde, gemechaniseer de continuebouw van beperkte typen is een bundeling van opdrachtgever, archi tect, aannemer en toeleveringsbedrijven, aldus minister. Witte. Te zeer komt thans de bouw tot stand d^or een reeks beslis singen, die onafhandelijk en zonder of met te weinig onderling verband worden genomen. Tenslotte zei ir. Witte, dat de Neder landse woning in technische uitrusting wellicht bij buitenlandse woningen ach terstaat maar dat hij deze technische uit rusting gaarne cadeau geeft voor dé wo ninggrootte, waarmede wij nog altijd voor op staan. Tijdens het forum is daarna veel ge discussieerd over de technische voor- en nadelen van systeembouw, waarvoor de institutionele beleggers op zijn zachtst ge zegd aarzeling hebben vanwege de onbe kende levensduur en onderhoudskosten. Spijtig werd opgemerkt, dat bijzondere premie en stimulansen voor de systeem bouw veertig miljoen sedert 1947 in '52 ontijdig eindigden, waardoor de nog niet overwonnen psychologische en finan- cieel-technische tegenstand te dien aanzien van overwegende betekenis werden. Dit komt tot uitdrukking in de bouwcijfers de laatste jaren van de systeem- en mon- tagebouw. Het door de commissie woningbouw der maatschappij ter discussie gestelde plan om een coördinerende stichting te vormen teneinde industriële woningnoden op in dustriële wijze op te lossen, zal nadere studie en verdieping eisen. Het plan is nl. om in verzamelde vorm opdracht te geven, industrie-woningen te bouwen voor groepen van industrieën, zodat men tot continuegebouw zou kunnen komen. De maatschappij zal dit onderwerp alleen dan loslaten, indien een beter gekwalifi ceerd lichaam daarvoor beschikbaar komt. Anders zal de maatschappij zelve via een te stichten lichaam de in industrieel ver band te geven opdrachten tot continue systeembouw bevorderen. Pe maatschap pij zal eveneens het onderwerp „eigen woning" orderen met actieve belangstel bouwcapaciteit. Zonder overspanning ling moeten blijven volgen 4! De vandaag te houden vergadering van de Veiligheidsraad over de Algerijnse kwestie is op verzoek van de Sovjet- Unie uitgesteld tot volgende week dins dag. De Russische afgevaardigde. Sobo- lef, heeft als reden opgegeven, dat hij nog geen instructies uit Moskou ontvan gen heeft. Verwacht wordt, dat het ver zoek van de Aziatisch-Afrikaanse landen om de Algerijnse kwestie op de agenda van de Raad te plaatsen, niet de vereiste meerderheid van zeven stemmen zal krijgen. Op het vliegveld Beek in Zuid Limburg zullen morgen tussen twaalf uur en half drie ongeveer vijfenvijftig vliegtuigen met in totaal circa 125 passagiers landen, die deelnemen aan de rondvlucht voor sport vliegers boven Nederland. Deze rond vlucht wordt zaterdag en zondag ge houden; zg is georganiseerd door de K.N.V.V.L. Er doen deelnemers uit elf landen aan mee. Engeland is vertegenwoordigd met dertien vliegtuigen en dertig personen; Denemarken komt met twaalf toestellen en eenentwintig personen. Verder zuilen er sportvliegers met hun vliegtuigen komen uit Italië, Oostenrijk. Noorwegen. Luxemburg, België, Frankrijk, Zwitser land en Duitsland. Vanzelfsprekend zijn ook Nederlandse sportvliegers van de partij Het zal voor het eerst zijn. dat Duitse sportvliegers aan een naoorlogse rondvlucht boven Nederland meedoen. Aan de rondvlucht is een wedstrijd verbonden. Zaterdagmorgen om circa tien uur zal het eerste vliegtuig van Beek vertrekken naar Eelde. Sommige toestei len zullen de afstand Beek-Eelde niet zonder tussenlanding kunnen afleggen en op het vliegveld Teuge van brandstof worden voorzien. Vóór het vertrek van Beek krijgen de vliegers hun opdrach ten; daarbij bevinden zich o.a. luchtfo to's, aan de hand waarvan de deelnemers hun weg over ons land moeten trachten te vinden. Maar bovendien is de vlucht een tijdrace, zodat voor elke deelnemer, afhankelijk van het vliegtuig, waarmede hij aan de wedstrijd deelneemt, een be paalde tijd wordt vastgesteld voor het afleggen van de afstand. Tenslotte moet op Eelde nog eén doellanding worden gemaakt. De aankomst aldaar is tussen half een en twee uur. Des avonds wordt aan een diner in Pa- terswolde de winnaar van de prijs van de dag bekendgemaakt. Zondagmorgen tussen kwart over tien en kwart voor twaalf vertrekken de vliegtuigen van Eelde naar Texel; daar wordt de laatste om kwart over een ver wacht. Om half vier is het vertrek naar Ypenburg, waar de toestellen van vijf uur af worden verwacht. Het gezelschap vertrekt dan naar Rotterdam waar in het gebouw van „De Maas" de prijzen zullen worden uitgereikt. Maandag gaan de buitenlandse deelne mers van Ypenburg af met hun vlieg tuigen naar huis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1