De crisis in Italiaanse commu nistische partij Defensie-uitgaven vormen de voornaamste moeilijkheid Oostduitse rechtsspraak moet democratisch worden SALARISSEN PERSONEEL IN OVERHEIDSDIENST Ere-Indiaan Adenauer bezorgde oppositie pijlen op haar boog Grote doordraai van groenten ten einde Communisme biedt minder houvast dan geleerd werd Komende partijcongres verdient alle aandacht De kabinetsformatie Kritiek op Hilde Benjamin Sombere balans van reis naar V.S. C.D.U. vecht met rug tegen de muur Vrijdag 22 juni 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 18 jaar voor Apel- doornse moordenaar Amerik. atoomgeleerden ontdekken „neutrino" Franse Metro moderni seert Structuurverandering bij K. A. B.? Om de C.A.O. in liet banketbakkersbedrijf Vier Bossche jongens gearresteerd Geen eenstemmigheid in de P.v.d.A: Ministers praten met werkgevers en werk nemers in bouwbedrijf Geen verhoging vóór september Gaat Frankrijk A-bommen maken? WEERBERICHT -/ „Via italiana" Belangwekkende vinding in Los Alamos »r» Treinen-op-banden op houten rails Verbondsbestuurslid keert zich tegen voorbarige uitspraken m Beeldromans Ook al teleurstellend De meeste schade Huur-oplossing mogelijk? In verband met kabinets formatie KAMERLEDEN ONVER WACHTS TERUG De weerverwachting van het K.N.M.X., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met over het algemeen minder be wolking. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Overwegend matige noordelijke wind. ZaZterdag 23 juni: zon op 4.22, onder 21.06, maan op 21.06, onder 4.38. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze correspondent) ROME, juni. De toestand, waarin de Italiaanse communistische partij zich bevindt, verdient de grootste aandacht. De in wendige crisis dateert namelijk niet van het jongste Moskouse partij congres, van de vernietiging van de Stalin-mythe en van het bekend wor den van de ongehoorde aanklacht van Kroesjtsjef! De crisis dateert onloochenbaar van Stalins dood. Wij hebben reeds bij vroegere gelegen heden bepaalde symptomen belicht, die we alsnog in het kort kunnen samenvat ten: om te beginnen het telkens uitstel len van het nationale partijcongres, (het laatste werd in 1951 gehouden het sta tuut schrijft voor. dat het congres om de twee jaar bijeen moet komen), voorts de rebellie van Pietro Secchia. die een der meest vooraanstaande (z.g. „harde") communistenleiders was. lid van het par- til'fjirectorium. organisator en leider van de kaders en cellen Hij kwam in op stand tegen de ,,te zachte koers" van Togliatti. Maar deze had het bestuur toen nog Volkomen in de-hand (begin 1955) en verwijderde Secchia uit al zijn partijfune- des en „promoveerde" hem weg naar Lombardije. Sedertdien is er zeer veel gebeurd. Te beginnen met het fameuze partijcongres in Moskou. Het staat thans onomstote lijk vast, dat de leiders van de buiten landse communistische partijen niet aan wezig geweest bij de „zitting met ge sloten deuren", waar Kroesjtsjef zijn ont stellend rapport over de misdadigheid van Stalm voorlas, Togliatti kende dit rap port onvoldoende, toen hij uit Moskou te rugkeerde. Hij bleef onkundig van de oorspronkelijke tekst, die ten lange leste via het Amerikaanse State Department wereldkundig werd gemaakt. Hii heeft er dus kennis van genomen dank zij Amerika. Intussen is het probleem onoverzien baar groot. Togliatti heeft in de afgelo pen dertig jaar een zo vooraanstaande positie bekleed binnen het internationale communisme (hij was jaren lang secreta ris van de Komintern; hij woonde acht tien jaar in Moskou), dat hij onmogelijk anders dan als „medeplichtige" kan wor den beschouwd, terwijl zijn bewering, „dat hij nooit iets van Stalins misdaden heeft geweten" een belachelijke leugen is. Ten slotte zijn er nu eenmaal situaties, waarin zélfs de positie van een top-com- munist onhoudbaar wordt! In politieke kringen in Rome wordt de ontwikkeling binnen de communistische partij met aandacht en een zekere span ning gevolgd. Men wijst op twee belang rijke aspecten van de huidige crisis. Op de eerste plaats, dat Stalin zijn bloedi ge misdaden slechts kon volvoeren dank zij de omstandigheid, dat hij en hij al leen de totale macht in handen had. Wel nu, ook al is deze macht, dan thans van de handen van de enkeling overgegaan in die van een kleine, beperkte oligarchi sche groep, een feit is het, dat deze groep evenzeer over de absolute macht beschikt en dat elke vorm van oppositie, controle of van „hoger beroep" onmogelijk is en onbestaanbaar blijft. (Hoe lang de oligar chie van thans zal stand houden vooral eer de macht opnieuw in handen van één enkele dictator komt. is een vraag, die de toekomst zal beantwoorden. De His torie biedt overigens sombere lessen!) Op de tweede plaats er dit is een uiterst belangrijk aspect blijkt uit wat Togliatti zelf heeft gezegd, dat de Ita liaanse communistische partij evenals overigens de andere van nu af niet meer de Russisch-bolsjewistische partij als haar gids beschouwt waardoor ook de Sovjet-Unie als zodanig ophoudt de ,,Stato-guida" te zijn: de hoogste leiding Dit, is in diepste wezen de (inwendige! „nieuwe koers" van Kroesjtsjef, die door de Italiaanse communistische leiding wordt gedefiniëerd als de „via italiana" naar de socialistische staat en de dicta tuur van het proletariaat. Confrontatie met de basis Aan de volstrekte onverzoenbaarheid tussen „democratie" en „dictatuur" is niets afgedaan zoals ook de basis van het communisme onveranderd dezelfde blijft. Wat misschien veranderd is. (maar velen wensen eerst de verdere ontwikke ling af te wachten, alvorens hieromtrent een oordeel uit te spreken), is de „weg" van de diverse niet-Russische communis tische partijen. waarvan de Italiaanse in de vrije wereld de belangrijkste is. Deze partij zal zich een eigen weg moeten kie zen om zich verder te ontwikkelen en haar doeleinden te bereiken Waarbij het goed is er met klem op te wijzen, dat de doeleinden niét veranderd zijn! Rn zo belandt men bij de vraag, of Togliatti en zijn garde nog te handhaven zijn in dit nieuwe tijdperk, dat drie jaar geleden (met Stalins dood) begon en dat in de afgelopen paar maanden me1 sneltrein-vaart tot een crisis heeft ge leid waarvan betekenis en gevolgen verre uitgaan boven die van de beruch te zuiveringen van de jaren dertig. Hoe dan ook: zoals met zekerheid ver wacht kon Worden, heeft het party-be- sluur thans het bijeenroepen van het zo lang uitgestelde nationale partij-congres aangekondigd en wel voor het vroege najaar. En ook al valt een communis tisch partü-rongres nimmer te vergelij ken met wat democratische partijen daaronder verstaan, toch verdient het ko mende congres alle aandacht. Omdat bij die gelegenheid hoe dan ook voor het eerst de basis van de partij direct met de leiding zal worden geconfronteerd hetgeen na alles wat er gebeurd is en in het licht van de enorme weerklank der jongste ontwikkeling, welhaast zeker tot interessante gevolgen zal leiden Het aangekondigde partij-congres zal in betekenis het zuiver nationaal-politie- ke kader verre te buiten gaan. Het zal niet alleen de aard en dc omvang van de crisis in het licht stellen, maar hel zal tevens doen zien óf er een nieuwe garde bestaat, waar deze vandaan komt en hoe zij gevormd is. De oude is ver stard, verbureaucratisccrd en (nu ook) hopeloos gecompromitteerd. Het ziet er naar uit, dat niet de nieuwe macht hebbers en hun „koers" het congres zullen beheersen, maar wel (en all/jd nog) de verschrikkelijke schaduw van de dode dictator. De Zutphense rechtbank heeft heden- worgen de Apeldoornse boekhandelaar N. J. de J., die vorig jaar in de nacht van 26 op 27 juni zijn tante uit Culem- borg vermoordde, veroordeeld tot acht tien jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had vorige week levenslang tegen hem geëist. De laboratoria van het Amerikaanse atoomcentrum Los Alamos hebben een nieuw atoomdeeltje jntdekt, dat „neutri no" is genoemd en waarvan men ver wacht, dat het duidelijk zal doen worden welke „kleefstof" de atoomkernen onder ling verbindt. Het vorige jaar werd in de laboratoria van de universiteit van Californië het „antiproton" ontdekt, een succes van de zelfde orde. Volgens dr. Willard F. Libby, de pre sident-directeur van de federale commis sie voor atoomenergie, pevestigt de ont dekking van het „neutrino" belangrijke aspecten van de huidige kerntheorie. Het bestaan van het „neutrino" en het ..antiproton" werd reeds sedert twintig jaren vermoed. De groep, die het „neutrino" ontdekte, stond onder leiding van de professoren Frederick Reines en Clyde Cowan. Het „neutrino" heeft geen elektrische lading. Het kan volgens dr. Libby dwars door miljarden kilometers vaste stof gaan. flu, V De Parüse „ondergrondse", die in juli 56 jaar bestaat maar vorig jaar een ver lies van zestig miljoen gulden boekte, wordt gemoderniseerd. Men gaat treinen- op-banden invoeren, op houten rails. Dergelijke treinen zijn reeds op een bepaald gedeelte van het ruim 150 km lange netwerk beproefd. De rails zijn ge waakt van een bardhoutsoort uit Frans Kameroen, het z.g. „azobe". Er gaan om te beginnen vijftien treinen-op-banden op het traject Chatelet-Porte des Lilas. Het nieuwe systeem betekent niet al- alleen minder lawaai en geschokt maar maakt ook sneller optrekken en remmen mogelijk. Bij de nieuwe treinen kunnen de deuren geopend worden door op een knop te drukken. Het sluiten geschiedt reeds automatisch. Ook de stations wil men gaan opknap pen, o.a. met neonverlichting en parfum sproeiers. Er zijn plannen voor ro] banden in de lange gangen van sommige stations waar men soms vijf minuten moet lopen om over te stappen. f X* Op de tweede dag van het congres van „St.-Martinus". de r.-k Bond van mili tairen beneden de rang van tweede luite nant, heeft de heer W. Essers jr. van het verbondsbestuur van de K.A.B. de kwes tie van de eventuele structuurverandering in de K A B. aangeroerd. Zoals bekend speelt de kwestie reeds enige jaren en is in behandeling bij de commissie-Beaufort, welke destijds door het Episcopaat is ingesteld. De K A B. heeft zich tot nu toe gehouden aan de wens van het Episcopaat om over de kwestie van al dan geen beroepsbonden niet in openbare vergaderingen te spre ken, zolang in deze zaak door het Epis copaat nog geen beslissing is genomen. De heer Essers betreurde het daarom ook in hoge mate. dat bepaalde groepe ringen zich tijdens openbare vergaderin gen reeds hebben uitgesproken over de nieuwe verhoudingen en zelfs al spreken over geheel nieuwe vakcentralen. Ook voor de r.-k sociale organisaties is de eenheid der katholieken van groot be lang. Wanneer deze eenheid wordt ver broken betekent dit verdeeldheid en als gevolg inboeten van de katholieke in vloed op de maatschappelijke verhoudin gen. aldus de heer Essers. die tenslotte zeide te hopen, dat het rapport van de commissie-Beaufort spoedig het lichtzon zien. In de gistermiddag in het gebouw van de S.E.R. gehouden openbare bestuurs vergadering van het bedrijfschap banket bakkersbedrijf, heeft de secretaris mede deling gedaan over de stand van zaken ten aanzien van de C.A.O. voor het ban ketbakkersbedrijf. Men verwacht, dat de Stichting van de Arbeid eind volgende week haar advies inzake de C.A.O. za] hebben beëindigd. Daarna za] het nog wel een maand duren voor alles in kannen en kruiken is en het College van Rijksbemiddelaars zijn beslis sing genomen heeft. V w* v* w,. i'v 4* «W - -u"-"*'*'' - -.,.x x' Hp p,- u - - v P O-» 4 ««toto» - 5 - Dc langste dag bracht nog geen zomer. Kinderen mochten pootje baden, maar deze navolger van Chaplin vond winter kleren beter dan een badpak. Wegens groot aantal inbraken Vier Bossche jongens tussen 14 en 16 jaar zijn door de recherche te 's-Herto- genbosch gearresteerd als verdacht van een goot aantal inbraken, die ze by het verhoor alle bekend hebben. Het waren inbraken in het paviljoen van de voetbalvereniging Wilhelmina, een verenigingsgebouw en verscheidene scho len. Behalve kleine geldbedragen werden ook rookwaren en sigaretten gestolen, terwijl soms ernstige vernielingen werden aangericht. De jongens die allen uit gunstig be kend staande gezinnen afkomstig waren, hebben deze misdrijven gepleegd, nadat hun behoefte aan snoepgoed en rookwaar naar hun zeggen was aangewakkerd door filmbezoek en het lezen van beeldromans. Na het verhoor zijn ze voorlopig op vrije voeten gesteld. (Van onze parlementaire redacteur) Van hetgeen er na de besprekingen tussen de formateur en de vijf fractie voorzitters is komen vast te staan, weet men nu. dat het vooral de huurverho ging annex huurbelasting en de defen sieuitgaven zijn, die zullen bepalen ol dr. Drees al of niet zal slagen in zijn pogingen een regering op de basis van vijf partijen samen te stellen. Het zwaartepunt van bet overleg lijkt ons thans te liggen bij de PvdA en dan niet zozeer wat de huurbelasting betreft, als wel wat de defensie-uitgaven aan gaat Het is nu wel bekend wat het stand punt is van de formateur. Deze meent dat het defensieplafond tot en met 195', moet worden gehandhaafd op 1350 mil joen gulden, omdat, de financiële situatie Op de werf van Verschure in Amsterdam is gisteren de mijnenveger „Waalwijk" in dienst gesteld. De Jantjes gaan aan boord van de nieuwe aanwinst van onze vloot. Het centrale comité der Oostduitse com munistische party heeft kritiek geoefend op de Oostduitse vrouwelijke minister van justitie Hilde Benjamin en procureur-ge neraal dr. Ernst Melsheimer wegens „te stroeve toepassing van het marxis me", aldus het belangrijkste Oostduitse communistische dagblad „Neues Deutsch- land". Het centrale comité is van mening, dat de procureur-generaal en de Oostduitse openbare aanklagers in het algemeen „niet energiek genoeg en niet consequent hebben gehandeld bij het toepassen der rechtsbeginselen". „Zij hebben zich door buiten het wer- keiyke leven staande theoretici laten ver tellen, dat zelfs een gering verkeersonge luk een uiting was van toenemende klas- sestrijd" aldus het comité. Het Oostduitse centrale comité ver klaart voorts dat een „verergering van de klassestrijd bij het aan de macht ko men van het communisme in Oost-Duits- In Den Haag zijn gistermiddag bespre kingen begonnen tussen dc ministers Suurhoff, Zijlstra en Witte en vertegen woordigers van de werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bouwbedrijf- Onderwerpen van gesprek zijn o.m. de secundaire arbeidsvoorwaarden en de uit voering van verschillende sociale wetten. De centrale commissie voor georgam seerd overleg in ambtenarenzaken is gisteren in vergadering bijeen geweest. Voor zoveel in deze vergadering de financiële positie van het overheids personeel, gezien in het licht van de fegeringsbeslissing van 19 maart j 1. om trent de loonpolitiek, aan de orde was stond zij onder leiding van prof. dr. L- «eel. minister van binnenlandse zaken Hierbij waren ook tegenwoordig de mi- bisters van sociale zaken en volksgezond heid en van economische zaken, de heren I Suurhoff en prof. dr J. Zijlstra. Met betrekking tot dit onderwerp zijn standpunten van de regering en van "6 organisaties van overheidspersoneel bog eens naar voren gebracht. Van regeringszijde werd uiteengezet ?at de regering t.a.v. de gevolgen voor bet overheidspersoneel, voortvloeiende de met betrekking tot de algemene hM°- ek in maart J-l- vastgestelde nc iiinen. eerst een beslissing kan ne men tegen september a.s.. onder meer omdat eerst dan alle gegevens, welke voor het nemen van deze beslissing van belang zijn bekend kunnen ziin. Indien de organisaties thans een beslissing zou den wensen, zou deze binnen het kader van bedoelde richtlijnen niet verder kun nen gaan dan een verhoging der salaris sen met 3 procent. Dit laatste kon door de organisaties niet worden aanvaard Zij bleven van mening, dat de verhoging reeds thans op 6 pet zou kunnen worden bepaald. Vastgesteld werd, dat onder deze om standigheden deze aangelegenheid dus tegen september a.s. wederom in het georganiseerd overleg aan de orde komt. (Van onze correspondent). BONN, juni. Toen de Duitse oppositie het commu niqué over de besprekingen tussen Dul- les en Adenauer tiidens de jongste reis naar Amerika van de bondskanselier gelezen had, was men dolblij en ver klaarde: „Daaruit kan men de totale mislukking van de politiek van de hondskanselier lezen" Men telde de mislukkingen op: Dulles wees de nauwe verbondenheid tussen vraagstukken als de hereniging vin Duitsland en de ontwanening af, hq ging niet in op het verlangen van de bondskanselier naar een militaire ver sterking van de NATO. de gemeen scha noelijke beantwoording van de brief van Roelganin werd eveneens af gewezen. Adenauer moest er, tegen zijn zin, genoegen mee nemen, dat in het communiqué de pogingen tot hereni ging van Duitsland, die door de weste lijke mogendheden worden onde-nomen. verbonden worden aan een veiligheids systeem en tenslotte scheen Pulles zich niet te hebben laten "erieiden. zoals Adenauer hoopte, tot ePn schriftelijke vastlegging van de wapenhulp. Ook in regeringskringen werd het com muniqué mef een bezorgd hoofdfronsen bestudeerd. Men vond er inderdaad niet veel concreets in en men moest conclu deren. dat Adenauer met lege handen was terupepkomen. Tn ieder geval is hei com muniqué geen dwingende rechtvaardiging van Adenauers buitenlandse politick, die altijd nog gegrondvest is op een verlan gen naar een gezamenlijke westelijke poli tiek van sterkte. De bondskanselier heeft voor de strijd tegen de oppositie, die altijd nog onderhandelingen tussen Bonn en Moskou eist, geen nieuwe wapens meegekregen! De CDU strijdt, zoals te voren in het defensief en met de rug naar de muur en zal met Adenauers bui tenlandse politiek bij het volk helaas meer en meer terrein verliezen. Toen de bondskanselier een persconfe rentie aankondigde, herademden de diplo matieke verslaggevers. Nu zal Adenauer meer zeggen zo heette het. Met verlan gen zagen zij het vraag en antwoordspel tegemoet. Maar ook tijdens de conferentie kwam er weinig nieuws. De inleidende woorden van de bondskanselier roerden de eigen lijke problemen niet eens aan. Tijdens de vragen, die werden gesteld, trok Aden auer zich terug op aanhalingen uit het communiqué. Ten slotte bleef het resultaat van dit alles slechts de aankondiging van een meningsuitwisseling over de door ie dere staat afzonderlijk te geven antwoor den op de brief van Boelganin. Dit zal zo als reeds gemeld begin juni plaats vinden. Daarna zal het ministerie van bui tenlandse zaken te Bonn een nota aan de Drote Vier uitwerken. De even eenzelvige als inhoudsloze ver klaringen die de bondskanselier tiidens de nersconferentie aflegde op alle vragen, die de verhouding met Amerika betrof fen, hebben in politieke kringen de indruk versterkt dat Amerika niet zoals Adenau- er aan de principes en methoden van de koude oorlog wil vasthouden, maar tot een of andere modus vivendi met de Sov jet-Unie wil komen. En dat verzwakt de oositie van de bondskanselier in zijn eigen land nog meer en omgekeerd wordt daar door de kracht van de oppositie versterkt Wanneer de bondskanselier nu optimisme voorwendt („de hereniging zal gauw een feit zijn") dan baseert hij dat optimisme op twee elementen die beide even illu soir zijn, want noch zal de destalinisatie in het Kremlin een uitwerking hebben ten- gunste van een hereniging in vrijheid noch zullen de gesprekken tussen Bonn en Moskou eindigen met het Russische uit zicht op de neutralisering van geheel Duitsland. Ofschoon de bondskanselier in de V.S. zowe] openlijk als in het geheim met een onvergelijkelijke intensiteit de rol van de vermanende en in parabelen sprekende profeet heeft gespeeld om de V.S. ertoe te krijgen terug te keren tot de oorspron kelijke politiek van sterkte tegenover het Oosten, is hij in feite zonder succes te ruggekeerd. En dat zal voor zijn positie in zijn eigen land in de eerstvolgende maanden zeer nadelig zijn. Waarschijniyk zal blijken, dat zijn reis naar Amerika hem het meest heeft ge schaad. Het is beter een reis niet ge maakt te hebben dan zonder succes daar van terug te keren ook al is men „Ere- fndiaan" geworden. Zii die zo kortzich tig overigens besloten hebben het her- enieimrsvreagstuk zelf in handen te ne men en dit op te lossen, desnoods met prijsgeven van een militair verbond met het Westen, hebben hun positie versterkt gezien. land" de rechters en openbare aanklagers had belet een „algemene analyse van een misdaad te maken" waardoor het „schep pende initiatief der rechterlijke macht was verlamd". Talrijke straffen, die in het verleden aan spionnen, terroristen en saboteurs werden omgelegd, wekken, volgens het thans ter zake bestaande inzicht de indruk te hoog te zijn geweest. „Een kleine diefstal of een geringe ver duistering moet in het vervolg niet zon- der meer aanleiding voor een arrestatie zijn", aldus het comité, dat verder ver klaart na het ziften van de feiten, die hebben bijgedragen tot het falen van het gerechtelijke stelsel in Oost-Duitsland tot een aantal conclusies te zijn gekomen, namelijk: (1). Beklaagden moeten bij het voor onderzoek meer dan tot dusverre in de gelegenheid worden gesteld een advocaat te raadplegen. Deze moet met zijn cliën ten kunnen spreken. (2). De openbare aanklagers moeten erop letten, dat door beklaagden afgeleg de verklaringen niet „eenzijdig" zijn, zo als in het verleden het geval was. toen zij uitsluitend bezwarende feiten bevatten. In de toekomst moeten vakbonden of partijgroepen een rapport over de alge mene houding van een beklaagde uitbren gen. (3.) De met het vooronderzoek be laste gerechtelijke instanties moeten een beklaagde toestaan zelf een verklaring te schrijven. Tot nu toe was het zo, dat de beklaag de een gedicteerde verklaring onderteken de. (4.) De voor gevangenissen geldende regels zijn verbeterd. In de toekomst moet het gevangeniswerk „volgens socialisti sche beginselen" worden georganiseerd en het moet een „produktief karakter" dragen. (5.) Er mogen voortaan geen arresta ties meer worden verricht onder het motief, dat een verdachte zou kunnen uitwijken. „In het verleden heeft het toepassen van zekere gewoonteregels ertoe geleid dat dergelijke personen onmiddellijk wer den gearresteerd. In de toekomst mag dat slechts geschieden wanneer er gegronde redenen bestaan om een uitwijken van een verdachte te verwachten", aldus he.t centrale comité der Oostduitse communis tische partij. voor de schatkist ernstige zorgen zou baren en een verhoging van deze uitga ven geen enkel effect op de verdediging van Europa zou hebben. Dr. Drees staat op het standpunt, dat het geen zin heeft, deze uitgaven nog verder te verhogen ten nadele van onze economie, als daar mee geen grotere zekerheid wordt ver kregen voor onze verdediging. Zo simplistisch ligt deze zaak echter intussen niet vooral niet voor de PvdA zelf. die op dit punt sterk is verdeeld en welke fractie vandaag bijeen zou komen om haar standpunt te bepalen. Het is zeer de vraag., of de PvdA or dit punt dr. Drees zal volgen en indien de op dracht aan deze zal mislukken, zal dit waarschijnlijk het gevolg zijn van de houding van de PvdA. die op het gebied van defensie meer zou willen dan dr. Drees heeft voorgesteld met het plafond van 1350 miljoen. Dacht men allereerst, dat de kwestie van de huurbelasting het grote struikel blok zou worden, het schijnt thans zo te zijn. dat de hoogte van de defensie uitgaven de grootste rol zal gaan spelen. Het is bekend, dat de PvdA vasthoudt aan een huurbelasting. In sommige poli tieke kringen meent men een oplossing voor deze controverse te kunnen vinden in het rapport van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel over deze zaak In dit rapport wordt nl. voorge steld bij een huurverhoging het gedeelte daarvan dat voor de vervangingswaarde wordt gerekend, te binden aan een be. stedingsbeperking. Dat gedeelte zou dan moeten worden gestort in een fonds en daarvoor zou de huiseigenaar dan cer tificaten krügen. die een bescheiden rente geven en verhandelbaar zijn. De gelden van het fonds zouden alleen kun nen worden besteed voor verbetering van het woningbezit. Het is duidelijk dat men in dit stadium nog geen heldere voorstel ling heeft, hoe het denkbeeld in con- creto moet worden gerealiseerd. Of de PvdA dr. Drees zal volgen in zijn defensie-voorstel zal pas duidelijker worden, nadat de fractie van de PvdA heden haar standpunt zal hebben bepaald maar dat zal daar nog wel heel wat voe ten in de aarde hebben Enige Nederlandse leden van het par lement der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zijn gisteren op verzoek van hun partijleiders, onverwachts naar Nederland teruggekeerd, hoewel de zit ting van het parlement nog niet. is ge ëindigd. Tot hen behoren <je heer Kort hals van de VVD en dr Ma-ga Klompé van de KVP. Het vertrek stond in verband met de politieke consulta ties die thans in Nederland gaande zijn met. betrekking tot de kabinetsformatie. De Franse senaat heeft gisteren een wetsvoorstel aangenomen, dat ten doel heeft de vervaardiging van atoombom men in Frankrijk mogelijk te maken. Met 226 tegen 88 stemmen aanvaardde de se naat een voorstel van een der leden om een militaire afdeling toe te voegen aan de (civiele) commissie voor atoomenergie. De Nationale Vergadering heeft het ontwerp nog niet besproken. De grote doordraai van groenten op de Nederlandse veilingen is vrüwel ten einde. Dit verklaarde dr. ir. H. J. Mathot, voorzitter van het Produktschap Groenten en Fruit. Onverkoopbaar bleven o.m. 22 miljoen kroppen en een half miljoen kilogram sla. 4 miljoen kilogram spinazie, een half miljoen stuks bloemkool van middel matige tot slechte kwaliteit en een vrij grote hoeveelheid rode kool. Omtrent de oorzaken van deze onver wachte. zeer schadelijke doordraai is men niet geheel zeker. Er waren geen han delspolitieke redenen. Ook in België welk land de grenzen voor onze sla en tomaten sloot, werden grote hoeveelheden sla als onverkoopbaar vernietigd. Hoewel België hier bloemkool importeerde, was er geen reden gebruik te maken van sluiting van de grens (op grond van het minimumprijzenstelsel onder het land- bouwprotocol), omdat deze procedure 4 5 dagen duurt en België nadien niet meer aan de markt kon komen. Men is geneigd, aldus dr. Mathot, de oorzaak van de doordraai te zoeken in de klimatologische omstandigheden. Zeer veel produkten kwamen door de late lente tegelijk aan de veiling met het be kende calamiteuse resultaat Gelukkig hebben de prijzen zich thans hersteld, zodat vrijwel doorlopend de produkten boven de minimumprijzen worden ver kocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1