LONDEN leerde HEERLEN kennen PHILIPS Nieuwe wegen legeropbouw w w „St. Pancratiuszong i/i Festival Hall de Royal Reis „lichter"! Ga flitsen! Kredieten nodig voor bouw en modernisering van binnenvloot Emigratie onder agrarische bevolking neemt af TECHNISCHE HOGESCHOOL TE EINDHOVEN N Verkeerslichten met lenzen Resoluties Binnenscheepvaartcongres Vrachttarieven baseren op kostprijs Moderne architectuur gevaar voor dorpen en steden Kunstprijs voor de sport Klaas Zachariasse Mgr. Goossens neemt ontslag Prado leidt verkiezingen in Peru Belgen keurden hun kersen zelf Jeugd stapt over naar ander beroep Curatoren, adviseurs, rector-magnificus en senaat aangewezen VRIJDAG 22 JUNI 1956 PAGINA 3 In de Royal Festival Hall Britten Proef te Naarden HULSLOZE Het onmisbare zonlicht! Ir. Knuttel: Evenals loslaten van kleuren experts Provinciaal Delta-bureau Prijzen en personeel Verbetering der waterwegen GEADOPTEERD DOOR JACHTVLIEGERS als rector van R.-K. Leergangen EXPOGé WIL 5 MEI VIERING BESTENDIGEN Nieuwe Zwitserse vinding SCHRIJFMACHINE MET ELEKTRONISCH BREIN Adviseurs Rector magnificus en senaat LONDEN, 21 juni. Nauwelijks hebben de 120 leden van bet Kon. Mannenkoor „Pancratius" uit Heerlen in bier meer verstaanbare taal als „The Dutch Miners' Choir" betiteld voet op Engelse bodem gezet of reeds hebben zij de Londenaren op een viertal plaatsen verrast door bun a-capellazang. Zowel door de eindeloze ruimten der St.-Paul's kathedraal als in het akoestisch wonder van Londen de Royal Festival Hall, alsook in meer intieme milieus van de Nederlandse Ambassade en van bet paleis van Kardinaal Griffith hebben de Pancratianen reeds hun stemmen doen klinken. Echtpaar, enz. Zichtbaar ontroerd door de zanghulde der Pancratianen verleen de Z. Eminentie aan allen z\jn zegen. De Big-Ben liet tien zware slagen over Westminster galmen, toen drie Londense bussen tot het rumoer der metroplis terugkeerden. Marius Monnikendam. Zowel de Londense toehoorders als de uitvoerders zelf vielen van de ene ver rassing in de andere. De eerste verrassing was eerder deprimerend dan opwekkend, doordat de Sint-Paul waarmee een maal door de leiders der Engelse Staats kerk een poging werd ondernamen om de monumentaliteit der unieke Sint-Pieter naar de kroon steken, althans in akoes tisch opzicht een mislukking is. Ieder ge luid van stemmen of instrumenten waart richtingloos door de schier onbe grensde ruimte van ronde bogen en het koepelgewelf, als een vlucht vleermuizen. Als concertruimte had men geen slech ter keuze kunnen doen wijl iedere zang, hoe perfect ook uitgevoerd, zeker waar het hier mannenkoorzang betreft, gelijk een wervelwind dooreenwaait. Kenners verbaasden zich er over dat ondanks deze natuurlijke belemmering zoveel schoons te bewonderen was. In het volgend morgenuur voerden drie Londense dubbeldeks-autobussen de Pan cratianen op het voorplein van het ge bouw der Nederl. Ambassade aan het Hyde-Park, waar het balkon met de va derlandse driekleur was omgord. Weldra verschenen de Mayor van het Londense district, onze ambassadeur Z. Exc. mi nister Stikker en heel het personeel der ambassade op het balkon en voor de ge opende vensters om een welgekozen doch wat te uitvoerig programma van vader landse en Engelse liederen te aanhoren. Engelse zowel als Nederlandse repor ters en fotografen, geluidswagens van de B.B.C. benevens de televisiedienst ver drongen zich rond de Nederlandse zan- gersschare. Hierop volgde een ontvangst binnen het gebouw. Dit alles echter betekende slechts een prelude, een anticiperen op het avond concert in de Boyal Festival Hall. Eerst nu men bemerkte het reeds bij de in zet van het „Soave" van Palestrina werd de zang van Pancratius gelijk de vlucht van een Prometheus die voorheen geboeid, nu ziln vrije vleugelslag kon ontplooien. Want kan men zich althans in de Britse hoofdstad een klankruimte voorstellen waarin koorzang of spel van instrumenten een duidelijker of levendi ger gedaante verkrijgt dan deze concert zaal waarmee Londen sinds de wereld tentoonstelling verrijkt is geworden? Misschien is de akoestiek van ons A'dams Concertgebouw warmer, bloeien- der. Maar deze Hall verleent in ieder ge val aan de klank een soort microscopisch bezien beeld, dat iedere geluidsgeving als een corpus ter ontleedtafel doet uitsprei den, zodat men bijna door het geluids corpus h.een kijkt. Deze exactheid, deze uiterste realiteit had het voordeel dat men vooral de polyfone delen der ge kozen stukken tot op de kern kon beluis teren. Eerst nu ontwaarde men dan de ware geaardheid van dit koor uit onze mijnstreek, die er een is van een voor een koor van liefhebbers^schier ongeëvenaar de geoefendheid en gave harmonie. Want de akoestiek van de R. F. Hall is gelijk een tweeledig snijdend zwaard, middel matigheden worden minder dan middel matig en klankwaardigheid verkrijgt een nog nobeler betekenis. Dezelfde zangers die in de oneindig heid der Sint-Paul als vreemden tegen over elkaar stonden, ontdekken hier zich zelf; hun werkelijke harmonie; hun een heid; hun eigen karakter. Zoals bij Pancratius te doen gebruike lijk was het programma van een brede opzet: klassieke polyfonie naast enkele romantici! hedendaagse componisten o.w. de Engelse meesters Berkeley, Elgar en Britten naast de Nederlanders Borde- wijk-Roepman, M. Monnikendam en O. v. Hemel. Ook déze componisten kwamen nu onder de sterke schijnwerper van het akoetisch vermogen dezer klankruimte en eerst nu ontdekte men details, motie ven, ritmen, accentuaties, harmonische vondsten of melodiegangen die gewoon lijk door een nivellerende ruimte ver borgen blijven. Veel aandacht ging uit naar Benjamin Brittens „The Ballad of little musgrave en Lady Barnard" reeds in 1943 gecom poneerd, maar eerst in 1952 in druk ver schenen en waarschijnlijk hier voor het eerst uitgevoerd. Als men soms in Frank rijk van Gallische humor spreekt dan zou men hier van Keltische humor kun nen spreken die in ongezoutenheid voor de eerste althans wat de tekst betreft niet onder doet Britten weefde rond deze tekst een toonpatroon van viriele kracht waaraan de pianobegeleiding vooral een ritmische stuwing verleent. Het is Britten gelukt om de balladetoon vrij te houden van litteraire uitweidingen, maar ze in pit tige en soms beklemmende ritmen en sa menklanken op te stuwen met grote han digheid van vorm. En het typeert we derom de technische vaardigheid van Pancratius dat zij in luttele weken zich deze muziek wist eigen te maken en er een groot succes bij de vele toehoorders mee wist te verwerven. Tot slot klonk Elgars bkende „Land of hope and glory", dat tot zulke stralende klank kwam dat men tot een tweetal toe giften genoopt werd. Geen twee uur daarna stond het grote koor in een halve cirkel geschaard rond de troon in het paleis van de primaat van Engeland, kardinaal Griffith, en wederom hoorde men deze sublieme koorzang door de brede ruimten der ontvangzaal klin ken. De kerkvorst diepte in zijn toespraak vele herinneringen op aan ons land- Hjj memoreerde zjjn bezoek aan Arnhem: aan wjjicn kardinaal De Jong die hij als grootste Nederlander sinds de oorlogs dagen erkende; aan zijn ontmoeting in Buckingham Palace van ons Koninklijk (Van onze correspondent) Rijksweg no. 1, Amsterdam—Het Gooi —Amersfoort berucht en gevreesd om de vele dodelijke aanrijdingen nog don derdag werd een wielrijder overreden, terwijl ook de ramp met de Duitse auto bus en twee motorrijders bij de Gooise Boer nog vers in het geheugen ligt is al vele malen onderwerp van bespreking geweest bij de verkeersautoriteiten en een omlegging, ter vermijding van ge vaarlijke kruispunten in de bebouwde kommen van Naarden en Bussum. is nog in behandeling. Dit zal echter nog wel geruime tijd duren en ook daarna blijft de weg druk en gevaarlijk voor streek- verkeer. Van hogerhand is onlangs de gemeente Naarden verzocht nu zij toch verkeers lichten wil aanbrengen op gevaarlijke kruispunten een proef te nemen met verkeerslichten uit Amerika, welke in ons land nog niet worden gebruikt. Het zijn lichten met grote lenzen, waardoor het verkeer op grote afstand reeds op merkzaam op de kruispunten wordt ge maakt. Deze verkeerslichten zijn thans aangebracht en zullen morgenvroeg of ficieel in werking worden gesteld. Slaagt de proef, dan zullen zij op meer punten in ons land worden gebruikt. In Naar den zijn zij aangebracht op de gevaarlij ke kruispunten RijkswegThierensweg, voor het verkeer van en naar Naarden Bussum en het kruispunt RijkswegBre- diusweg, voor het verkeer van en naar HuizenBussum. Photo aarorn Neem op vakantie voortaan Philips „Photoflux" flits- Iampjes mee! Want flitsfoto's zijn de prettigste en waardevolste vakantie-herinneringen. Kiek daarom naar hartelust in hotel, trein en boot. Flits overdag en 's avonds, binnen en buiten. U reist „lichter", want met Philips „Photoflux" heeft u 24 uur per dag zonlicht bij de hand voor slechts 25 cent. (Van onze Haagse redactie) Na te hebben gezegd, dat het gemid delde peil der bouwplannen na 1945 weer ernstig aan het afzakken is, noemde ir. W P C. Knuttel, onder-voorzitter van het Oversticht, Genootschap tot bevorde- ring en instandhouding van het landelijk en stedelijk schoon in de provincie Over ijssel, tijdens de algemene voorjaarsver gadering gisteren te Balkbrug, de zg. moderne architectuur een groot gevaar voor dorpen en steden. Vooral de jonge ren, aldus ir. Knuttel, kennen geen zelf discipline en willen tot elke prijs opval len. Een nieuw gevaar noemde spreker de kleurenexperts die door grote verffa- brieken op steden en dorpen worden los gelaten. De schoonheidscommissies, hun werk achtte ir. Knuttel nog zeer be langrijk staan hier vrijwel machteloos tegenover. Het geschiedt met een weten schappelijk tintje en is dus des te gevaar lijker daardoor. Een blok huizen met al lemaal andere deur- en raamkleuren kan een nieuwe wijk vermoorden. De oude stadskernen worden bedreigd door verpaupering. In Deventer is men hiertegen reeds lang opgekomen, ook m Zwolle is men thans actief geworden, al dus de heer Knuttel. Jhr. mr. T. Schorer, lid van de Prov. Staten van Zeeland, heeft aan G.S. van Zeeland de vraag gesteld, of het niet aan beveling verdient, op korte termijn een provinciaal Zeeuws Deltabureau in te stellen. Door dit bureau, dat ondergeschikt zou zijn aan G.S., zouden met behulp van Zeelandse deskundigen de Zeeuwse be langen bij het Deltaplan op het terrein van waterstaatkunde, economie, planolo gie, sociologie en cultuur kunnen worden gecoördineerd Met de resultaten van dit onderzoek kan het provinciaal bestuur van Zeeland van advies gediend worden bij het vaststellen van zijn beleidlijn in de kwestie van het Deltaplan. Het Binnenscheepvaartcongres in Sche- veningen gehouden, is gisteren afgesloten met een aantal resoluties, die richtlijnen inhouden voor de verdere ontwikkeling van ons binnenscheepvaartverkeer op in ternationaal en op nationaal niveau. Zo sprak de vergadering ais haar me ning uit, dat de principes van het ver voersbeleid in verschillende, aan de inte gratie deelnemende landen tot overeen stemming dienen te worden gebracht en dat onmiddellijk het beginsel van gelijk heid van behandeling van de vervoerders, ongeacht hun nationaliteit, dient te wor den gerealiseerd met als beginsel van ver voersbeleid het principe der rendabiliteit van de vervoersondernemingen en de op kosten en marktverhoudingen gebaseerde vrachtprijzen. Het K.S.G.-verdrag biedt niet de mogelijkheid van een functionele integratie op het gebied van het vervoer, omdat hierbij de vervoersbepalingen in beginsel slechts gericht zijn op de goede werking van de gemeenschappelijke markt voor kolen en staal. Uitgaande van het feit, dat de Neder landse binnenscheepvaartvloot, met uit zondering van de tankvloot, kwalitatief en kwantitatief is achtergebleven in ont wikkeling bij de gestegen vervoersbe hoefte, heeft 't congres als zijn wens uit gesproken, dat het allereerst noodzake lijk is dat de vrachttarieven primair wor den berekend op kostprjjsbasis en dat met betrekking tot nieuwbouw en modernise ring belastingfaciliteiten worden verleend en/of kredietregelingen worden getroffen. Research en voorlichting in verhand met nieuwbouw en uitbreiding dienen, naar de mening van het congres, te wor den bevorderd door een orgaan, dat in samenwerking van overheid en bedrijfs leven in het leven moet worden geroepen. De prijzen, die voor nieuwbouw van schepen nodig zijn, en de personeelsmoei- Hjkheden bleken gisteren bij de discus sie over de preadviezen betreffende de toestand en ontwikkeling van de binnen scheepvaartvloot een centraal probleem te vormen. De prijzen op de werven zijn 6 tot 7 maal zo hoog geworden als vóór de oorlog. Veelal worden de schepen dan ook vernieuwd door ze door midden te zagen en langer te maken, zodat s°^5\r pen van 140 ton b.v. een inhoud van 210 krijgen. Men ziet reikhalzend uit naar een rapport, dat volgens toezegging van de minister, de positie van de binnenvloot zal behandelen. Evenals de dag te voren, toen de toepassing van radar werd be handeld, kreeg het congres wat afwisse ling door een causerie over de moderne laad- en losmethoden voor het binnen scheepvaartverkeer. Vóórdat de directeur-generaal van het Verkeer, mr. D. H. Dijkmans van Gunst, het congres hulde bracht voor de wijze waarop de problematiek van het binnen scheepvaartverkeer onder de loep was ge nomen, werd met algemene stemmen goed keuring gehecht aan de resoluties, waar van wij hierboven reeds een deel weer gaven. In deze resoluties werd ook nog als oordeel uitgesproken dat zo spoedig mo gelijk dient te worden overgegaan tot uit voering van een of meer plannen ter ver betering der waterwegén, dat overheid en bedrijfsleven eikaars opvattingen ken baar moeten maken met betrekking tot een internationale regeling van de aan sprakelijkheid van de varvoerder en te vens dat de opeiding van binnenvaartper- soneel op ruimere schaal dient plaats te vinden. Tenslotte was het congres o.m. van me ning dat maatregelen met betrekking tot coördinatie of mededinging tot de com petentie van de nationale regeringen be horen. Het Prins Bernhard fonds heeft in sa menwerking met het Nederlands Olym pisch Comité evenals in het vorig jaar een z.g. „Kunstprijs voor de sport" (groot f 2000) - uitgeloofd, die za] worden toege kend aan het beste beeldende kunst werk, dat geïnspireerd is op de sport In het Stedelijk Museum te Amsterdam is een groot aantal inzendingen binnenge komen van kunstenaars die naar deze prijs dingen. Deze kunstwerken zullen worden beoordeeld door een jury be staande uit o.m. de heeren J Bruyn, Hil- do Krop en jhr. Sandberg. Een geselec teerd aantal ingezonden werken zal van af 23 juni a.s„ de vooravond van de olym pische dag 1956, worden tentoongesteld in het Stedelijk Museum. De bedoeling van de prijsvraag en de expositie is Nederland beter te doen ver tegenwoordigen bij de kunstmanifestatie, die tijdens de Olympische Spelen za] worden gehouden. In Leiden opende Prins Bernhard gisteren het leger- en wapenmuseum. Toen er nog moest ivorden geloot, wie soldaat mocht worden, werd daarvoor deze trom mel gebruikt, die nu als historische her innering in het museum staat. ftffiwflaaaa Bij de vliegtuigherkenningswedstrijden in februari van dit jaar wist Klaas Zacha riasse (16), leerling van het Christelijk Ly ceum voor Zeeland in Goes, alle kopstuk ken en professionals in zijn klasse te ver slaan. De vliegers van 313 Squadron van de vliegbasis Volkel waardeerden deze pres tatie door Klaas te'adopteren en zo zal hij dinsdag op de vliegbasis de gast zijn om eens van nabij met de vliegerij kennis te maken. Daar de rector van dat lyceum Dr. D Barends in de jaren '25—'30 luitenant-vlie ger is geweest op Soesterberg en niet vreemd is aan het luchtvaartenthousiasme dat onder zijn leerlingen leeft, werd ook hij uitgenodigd eens te kijken naar de veranderingen in de luchtvaart sinds de tijd van Fokker en Koolhoven. 's Morgens om 9 uur zullen twee heli kopters landen op het gemeentelijk sport veld aan de haven in Goes om beiden af te halen en 's avonds om 6 uur wordt in Volkel de terugreis wederom per helikop ter, aanvaard. De verkiezing van Manuel Prado als president, van Peru schijnt thans wei zo goed als vast te staan. Na de verkiezingen waarvan wij vorige week een uitgebreide prognose gaven en die zondag jl. plaats vonden in Peru, heeft men thans de stemmen op 200.000 na geteld. De uitsla gen van de geïsoleerde gemeenten zijn nog niet bekend. Volgens de gedeeltelijke uitslagen heeft Prado echter zo'n voor sprong op zijn tegenstanders, dr Hernand Lavalieen en dr. Belaunde, dat hij waar schijnlijk niet meer wordt ingehaald. Het bestuur van het Produktschap Groenten en Fruit heeft ingestemd met een voorstel om Belgische kersen zonder keuring van Nederlandse zijde te, laten importeren. De Belgische keuringsdienst zal volgens zodanige normen de naar Ne derland uit te voeren kersen keuren, dat incidenteel, deze invoer zonder keuring van Nederlandse zijde zal kunnen ge schieden. In het kader van het Expogé-congres te Dordrecht werd gistermorgen in het gebouw „Kunstmin" de eerste gedele geerdenzitting gehouden. De jaarversla gen van de secretaris, de penningmeester en de redacteur alsmede de begroting 1956 konden de toets der kritiek door staan en werden met lof en onder dank zegging aanvaard. Een ander punt van de agenda „de vie ring van de vijfde mei" ondervond van alle afdelingen veel aandacht. In het al gemeen was de vergadering het er over eens, dat de viering van deze dag ge handhaafd moet blijven De kwestie van de vrije dag werd door de voorzitter, mr. G. Aalders. als minder urgent beschouwd. Hij stelde voorop het, tonen van dank baarheid. een waardige herdenking en het wekken van belangstelling hiervoor bij de jeugd. Op het Internationaal congres over automatisering zijn mededelingen gedaan over een in Zwitserland ontwikkelde elektronische schrijfmachine, de „sono- graaf", die zonder menselijke tussen komst, met behulp van microfoons en een elektronisch brein, het mondeling gedicteerde rechtstreeks in schrift omzet. Deze machine za] in oktober in de Parij- se Sorbonne gedemonstreerd worden. In de huidige uitvoering geeft zij de spraak fonetisch weer. Men tracht echter tot een methode van orthografische weergave te komen. Mgr. prof. dr. Th. Goossens heeft beslo ten, zich met ingang van 1 juli aanstaande terug te trekken als rector van de r.k. Leergangen en ais beheerder van de Ka tholieke Economische Hogeschool te Til burg. Eerstgenoemde functie heeft hjj 35 jaar vervuld. Mgr. Goossens zal zich na 1 juli in 's-Hertogenboscb vestigen. Mgr. Goossens werd in 1882 in Den Bosch geboren. Na zijn priesterwijding in 1907 studeerde hij aan de universiteit van Am sterdam geschiedenis en Nederlandse let teren; hij behaalde eind 1913 het doctoraal examen en keerde daarna terug naar het bisdom Den Bosch, waar hij in 1914 werd benoemd tot professor aan het klein se minarie te St. Michielsgestel. Inmiddels zette hij zijn studies in de geschiedenis voort en op 13 oktober 1917 promoveerde hij in Amsterdam cum laude. Op 1 januari 1921 werd hij rector van de r.-k. Leergan gen te Tilburg, welke functie hij sindsdien is blijven vervullen. Onder zijn rectoraat zijn de Leergangen tot grote bloei geko men. Naast zijn activiteit ten bate van de Leergangen heeft Mgr. Goossens eveneens een groot aandeel gehad in de oprichting van de Katholieke Economische Hoge school, waarvan hij de eerste rector-mag- nificus was en waaraan hij vele jaren hogleraar is geweest. Mgr. Goossens werd in 1929 benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, in 1929 tot Geheim Kamerheer van de Paus en in 1946 tot Huisprelaat. (Van onze militaire medewerker) ANNEER WE mobilisabele (re serve) troepen in beschouwing nemen, dan ontkomen we er niet aan deze eerst te definiëren aangezien er op grond van de ge- vechtswaarde, welke daaraan wordt toegekend verschillende soorten van reserve-eenheden zijn. Nu doen we het verstandigste de indeling van de NATO aan te houden, want een eigen indeling loopt altijd het ge vaar te geflatteerd te zijn met als gevolg: misplaatste zelfvoldaanheid en de kans dat de eigen indeling in ternationaal niet wordt erkend met de daaraan verbonden moeilijkheden. De N.A.T.O. onderscheidt nu drie soorten reserve-eenheden: le echelon: eenheden, waarvan in vre destijd een kern van minimaal 20 pet in alle geledingen aanwezig is en die op voet van oorlog worden gebracht en ge durende 30 dagen op divisieniveau oefe nen; 2e echalon: eenheden, waarvan in vre destijd geen kern of een kern beneden 20 pet aanwezig is en die volgens een snel mobilisatie-systeem ten minste iedere twee jaar op voet van oorlog worden gebracht en gedurende 30 dagen in hoge verbanden oefenen; 3e echalon; eenheden, die zelfs niet aan de eisen van het 2e echalon vol doen en die na mobilisatie gedurende enige tijd moeten worden geoefend om op de vereiste gevechtswaarde te wor den gebracht. t De lezer zal aan de hand van de voor gaande artikelen begrijpen, dat de thans door ons gevormde mobilisabele divisiën tot de categorie van het 2e echelon behoren. Deze eenheden zijn na mobilisatie, evenals die van het eerste echelon, onmiddellijk inzetbaar zonder dat daaraan de gevechtswaarde van parate troepen mag worden toegekend. Bij de aan deze eenheden op te dragen taken, zal men hiermede in de aanvang rekening moeten houden. DOCH ER IS MEER. De gevechts waarde van reserve-eenheden is niet alleen afhankelijk van de wijze waarop ze worden geoefend, doch veel meer nog van de wijze waarop zij zijn of worden gevormd. Hierdoor wordt de samenhang in een onderdeel bepaald en juist deze sa menhang, het hechte onderdeelsver- Ondanks de hoogconjunctuur in Neder land met een tekort aan arbeidskrachten om te voldoen aan de vraag op de binnenlandse arbeidsmarkt, bleef ook in 1955 de belangstelling voor de emigratie groot. Voor ongeveer 49.000 personen wer den dossiers samengesteld. Aldus blijkt uit het. jaarverslag van de Katholieke Centrale Emigratie Stichting over het jaar 1955. Niet in alle maatschappelijke geledingen van het Nederlandse volk was de belangstelling voor emigratie even groot; zo daalde bijvoorbeeld de belang stelling voor emigratie onder de agra rische bevolking. Hierin is namelijk een aanmerkelijk verschil waarneembaar tus sen de niet-agrarische bevolking, in het bijzonder van uit de kleine, grotere en grote steden, en de agrarische bevol king zélf. Bij de behandeling van de begroting van zijn departement op het eind van 1955 sprak de minister van sociale zaken 1 en volksgezondheid over het feit. dat de motieven tot emigratie vooral liggen in de psychologische sfeer en dat velen be wust worden gegrepen door het ruimte probleem, dat vanzelfsprekend voor de agrarische bevolking primair economische facetten heeft. Ondanks dit feit, ontdekt men een tendens tot afneming van de belangstelling voor emigratie en de nei ging van een bepaalde groepering van de agrarische jeugd om over te gaan naar een niet-agrarisch beroep in Nederland. In aansluiting op deze tendensen bracht de Katholieke Centrale Emigratie Stich ting in haar voorlichting duidelijk naar voren, dat een gedeelte van hen, die uit de agrarische wereld overgaan tot een niet-agrarisch beroep tenslotte weer de neiging vertonen om te emigreren, aldus het jaarverslag. Voor meer dan 7000 personen stelde de K.E S. een emigratie-dossier op, die zij op haar beurt ter hand stelde van de Nederlandse Emigratiedienst, die de dos siers weer doorleidt naar de betrokken vertegenwoordigers van de immigratie landen in Nederland. Toch bleek het aan tal katholieken, dat de hulp van het Ge westelijk Arbeidsbureau inriep voor het samenstellen van dit dossier, vrij groot. Konden wij" dinsdag melden, dat een aantal artikelen van de wet vau 7 juni tot wijziging van de Hoger onderwijswet voor de Technische Hogeschool te Eind hoven op 23 juni in werking zal treden, terwijl dan ook het bepaalde over het bestuur1 van de Eindhovense Hogeschool van kracht wordt, thans is het K. B. verschenen, waarbij de curatoren worden aangewezen. Met ingang van 23 juni zijn in dit college benoemd: dr. ir. F. W. van Berekel, hoofdingenieur der Staatmijnen te Geleen; ir. W. H. Boom directeur van N.V. G. Dikkers en Co. te i Boekelo; mr. H. L. 's Jacob, te Voorburg; mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemees ter der gemeente Eindhoven; ir. Th. P. Tromp, lid van de raad van bestuur van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven en prof. dr. J. E. de Quay, commissaris der Koningin in de provin- i cie Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch. j Prof. De Quay is tevens tot voorzitter van het college benoemd. Zolang nog niet in het ambt van secretaris is voorzien, wordt A. H. M. Wijffels, economisch drs. met de waarneming van het secretariaat I belast. De ministers van Onderwijs, K. en W heeft voorts benoemd tot adviseur van de commissie ter verdere uitwerking van de Plannen voor deze hogeschool (commissie -De Quay) en tot lid van een der subcom missies. die in het bijzonder belast zijn met de behartiging van het onderwijs en de beoefening der wetenschap: dr. tr. W. van Loon, Geleen; ir. L. J. P. Smul ders, Wassenaar; prof. dr. C, Zwikker, Amsterdam; dr. ir. J. A. Haringx, Eind hoven; dr. ir. J. N. J. Perquin. s-Gra- venhage; ir. A. L. W. Seyffardt, Eindho ven; prof. dr, F. J. H. M. van der Ven, Tilburg; prof. dr. W. F. Brandsma, Delft; prof. ir. C. J. D. M. Verhagen, Delft; dr. J. J. Seidel, Delft; prof. dr. A, Olden- dorff, Nijmegen; prof. dr. ir. J. L. H. Jonker, Eindhoven; drs. P. C. Veenstra, Utrecht; prof. dr. ir. J. G. Niesten, Hui zen (N.H.); prof. dr. C. J. Bouwkamp, Eindhoven De sub-commisies van de commissie- De Quay, die in het bijzonder belast zijn met de behartiging van het onderwijs en de beoefening der wetenschap, zijn thans als yolgt vastgesteld. „Kerncommissie" uit de adviseurs van de commissie-De Quay. (Voorlopig col lege van rector en assessoren van de tweede Technische Hogeschool in oprich ting): rector magnificus: prof. dr. H. B. Dorgelo, secretaris Van de senaat: prof. dr. K. Posthumus, voorzitter afd. alg, wetenschappen: prof. dr. C. Zwikker, voorzitter afd. werktuigbouwkunde: ir. L. J. P. Smulders, voorzitter afd. elek trotechniek: prof. dr. J. H. L. Jonker, voorzitter afd. scheikunde, dr. ir. W. van Loon, beheerder van het provtsorium, (als gast) Prof. dr P. van der Leeden. Afdeling der algemene wetenschappen: prof. dr. C. Zwikker. materialenkennis, gewone leden prof. dr. P. van der Leeden, natuurkunde, prof. dr. H. B, Dorgelo, natuurkunde, dr. J. J. Seidel, wiskunde, prof. dr. A. Oldendorff, siciologie- bui tengewone leden: prof dr. C. j. Bouw kamp, wiskunde en prof. dr. F. J. M. van der Ven, arbeidsrecht. Adviseur prof. dr. C. J. D. M. Verhagen, regeltechniek. Afdeling voor elektrotechniek: voorzit ter prof dr. J. L. H. Jonker, gewone le den: prof. dr. C. Zwikker en prof. dr. J. G, Niesten. Afdeling der scheikundige technologie: voorzitter: dr. ir. W. van Loon, chem. technologie, gewoon lid. prof. dr. K. Pos thumus, alg. en anorg. chemie, buiten gewoon lid. dr. ir. J. N. J. Perquin, chem. technologie. Afdeling der werktuigbouwkunde: voorzitter: ir. L. J. P. Smulders, werk tuigbouw, gewone leden: prof. dr. ir W. F. Brandsma, metalen, drs. P. C. Veenstra, mech. technologie Buitengewone leden: dr. ir. Haringx, tech. mechanici en ir. A. L. W. Seyffardt, alg. werktuigbouw en constructie motoren. band, is in de moderne gevechtsvoe- ring zó belangrijk, dat de gevechts waarde in de eerste instantie daar door wordt bepaald. Hoe uitermate belangrijk goede training ook is, een tekort hieraan kan door een hecht onderdeelsverband worden opgevan gen, doch omgekeerd nimmer. En juist aan deze samenhang gaat het in deze reserve-eenheden se dert het enige jaren werkend aan vullingssysteem ontbreken. Wij vragen ons nog steeds af hoe dit systeem, waar wij nog steeds vreemd tegenover staan, in ons leger is geko men. Onlangs werd in één onzer dagbla den beweerd, dat het een imitatie van Amerika is. Het kan waar zijn, maar dan zouden we hebben nagelaten het Amerikaanse oordeel te vragen, want juist terzelfder tijd, dat wij tot dit sy steem overgingen trok de generaal Van Fleet, een naam verbonden aan de held haftige strijd in Korea, heftig van leer tegen het zgn. „fillersystem" in het Amerikaanse militaire tijdschrift „Com bat forces" En men kan de laatste jaren welhaast geen Amerikaans tijdschrift opslaan of men leest er krachtige plei dooien voor de onderdeelsgewijze ver vanging en aanvulling. Als wij goed zijn ingelicht worden de Amerikaanse triepen in Duitsland al sedert enige tijd onderdeelsgewijze afge lost. Aanvankelijk nog in kleine ver banden, doch allengs groeiend naar hoger verband Het „fillersystem" is ge durende de Tweede Wereldoorlog uit nood geooren. Kan het wellicht in een Jarenlange oorlog op den duur onver mijdelijk zijn, het is een noodsysteem en past zeker niet in een vredes-leger- vormingsysteem. Het voert dan in vre- destiid bij de legeropbouw een factor in, die slechts in oorlogstijd uit bittere noodzaak moet worden aanvaard. Het aanvullingssysteem in onze leger opbouw zal dus zeker niet zonder meer een imitatie zijn, doch zal ook uit de nood der omstandigheden nolens volens zijn toegepast. ANNEER we echter de re serve-eenheden op hechte basis willen vormen, dan zal het zeker nodig zijn het aanvul lingssysteem los te laten en terug te keren tot het onderdeelsgewijze vormen der eenheden. Summa summarum zijn wij er van overtuigd, dat het in hoge mate gewenst is: le. In de komende jaren over te gaan tot de vorming van een paraat leger korps van twee divisies met vermin derde sterkte aan mankracht, zodat Ne derland op het tijdstip, dat de West- duitse divisies in de NA..T.O.-strijd- krachten kunnen worden ingeschakeld, een voor de N.A.T.O. aanvaardbare en in de internationale- en Nederlandse verhoudingen een gezonde bijdrage le vert, gegrond op de toekomstige taak van de N.A.T.O. 2e. De reserve-eenheden, welke on middellijk inzetbaar worden gemaakt (2e echelon), te'beperken tot een reserve legerkorps van twee divisies, waarvan de kwaliteit tot een hoger peil kan wor den opgevoerd. 3e. Voor zover de behoefte aan ter ritoriale troepen in de zg. Nationale sector dit toestaat, reserve-eenheden 3e echelon te formeren, welke niet on middellijk inzetbaar zijn, aangezien voor deze eenheden in vredestijd geen of in beperkte mate materieel aanwezig is en de geoefendheid eerst na mobilisatie op het vereiste peil kan worden gebracht. De sterkte hiervan is afhankelijk van de uit de eenheden 2e echelon geleide lijk ter beschikking komende man kracht. 4e. De kwaliteit van parate- en mo bilisabele eenheden op te voeren door het loslaten van het aan vullingssysteem, waarvoor slechts weinigen een goed woord hebben, en weder terug te keren tot het onderdeelsgewijze vervangen en aanvullen der eenheden tot herstel van de hechte samenhang in de onderdelen. U WILLEN wij geenszins bewe ren, dat op grond van voor gaande overwegingen het geen is geschied in de verkeerde Achting ging. Integendeel, wij hebben in de huidige conceptie een waardevolle bijdrage geleverd en de gevolgde methoden zijn groten deels bepaald door de vereiste spoed en de te «ei-vullen taak. Generaal Calmeyer schreef in zijn artikel in de „Nieuwe Haagsche Cou rant van 30 mei j.l.: „Thans hinkt men op twee gedachten door mobilisabele troepen te organiseren en uit te rusten voor een operatieve taak, die zü naar internationale maatstaf niet kunnen volbrengen. Deze mening kunnen wij niet delen. De omstandigheden hebben tot een snelle opbouw van eenheden met een scherp omlijnde, beperkte operatieve taak gedwongen. Hierop was toch het de fensiebeleid de laatste jaren bewust ge richt. Een Pinken op twee gedachten vermogen wij hierin niet te zien. Dat de voor dit doel gevormde eenheden in de „forward strategy" slechts ten dele passen, dwingt ons een andere weg te gaan volgen met een nieuw doel bewust voor ogen. Wij hopen slechts dat regering en volksvertegenwoordiging er in zullen slagen de voorliggende moeilijke weg t* volgen en de vele hindernissen te na men.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3