HET VIJFDE EEUWFEEST VAN HET EERHERSTEL VAN JEANNE D'ARC I 1 Dragers van het gaan paraderen IlfiL lllilL mmKiitfumï 1 E OEROUD ZWEEDS MIDZOMERFEEST WORDT OOK IN ROTTERDAM GEVIERD Rouaan viert feest fÊmMÊËmmm De wedergeboorte van een Kathedraal WÊBÊKVSÊBm ZATERDAG 23 JUNI 1956 PAGINA Jeanne d'Arc-stad Wonder van restaureringskunst 51 l De eerste democratische onderscheiding van het British Empire Ook posthuum W wmÊËÈ 1K Sil Toeristen-attractie W P& Tentoonstelling De toren bij het station waar Jeanne gevangen heeft gezeten voor de uitlevering aan bisschop Cauchon (Van onze Parijse correspondent) ROUAAN, 22 juni 1956. Rouaan is in een jubelstemming. Dat is ontroerend voor hen, die bij de terugkeer van de vrede de ver schrikkelijke puinen hebben gezien van wat de vermaarde kunststad eens was geweest. Rouaan was een „museumstad" van wat het rijke Normandië in de loop der eeuwen aan schoonheid had opgebouwd. Tot tweemaal toe heeft de stad, meer dan welke andere in Frankrijk, het martelaarschap van het oorlogsgeweld ondergaan. De kathedraal, een der schoonste der middeleeuwen, de abdijkerk, die haar in omvang en luister nabij komt, een aantal van de zuiverste kerken in de Normandische bloem- gothiek en vroegrenaissance, een paleis van eenzelfde rijkdom, patriciërshotels en huizen van vorstelijke weelde, een binnenstad waarin de straten nog de eeuwen oude huizen, met gebeeldhouwde halkenbouw met de overluifelingen, door beeldhouwwerk geschraagd, te zien gaven en kloostergangen en binnenhoven nog de bekoorlijke sfeer van eeuwen geleden gevan gen hielden, al dat schoons is door bommen en vuur veelal onherstel baar getroffen. Eerst in 1940, later in april en juni 1944. Het waren de „rode weken van Rouaan". Twaalf jaren lang zijn ontzaglijke of fers gebracht om van Rouaans kunst schatten te redden wat te redden viel. In de eerste plaats de kathedraal, die bij de jongste strijd niet minder zwaar vernield werd, dan die van Reims in de oorlog van 1914-1918. Reeds anderhalf miljard francs, is voor het herstel uit gegeven. De St.-Maclou, het kleinood der Normandische renaissance wordt gered en dat zal een meesterstuk van restauratiekunst zijn. Het Paleis van Justitie zal tenminste als bouwwerk herrijzen. Maar hoeveel jaren zullen er nog voor nodig zijn? De vermaarde Zol deringen en wanden ervan zijn echter voor goed verloren. De antieke midden, stad werd een naakte puinvlakte als in Rotterdam, doch er is een nieuwbouw op verrezen, naar een der beste urbanis- tische plannen, zodat de eeuwenoude kathedraal thans de wacht gaat houden over een even sobere als stijlvolle ar chitectuur. Rouaan vergeet thans een ogenblik alle leed en verlies, gelukkig dat het met de voltooiing van de restau ratie van de kathedraal, de vijfhonderd ste gedenkdag kan vieren van het eer herstel aan Jeanne d'Arc. Rouaan is vóór alles Jeanne d'Arc- stad. In de jaar-cyclus der Jeanne d'Arc- herdenkingen: Domrémy, Bourges, Or leans, Reims, Parijs, Compiègne, Rou aan, neemt de Normandische hoofdstad de voornaamste plaats in. Daar begon voor de Maagd van Domrémy, die Frankrijk aan haar koning had terug gegeven, maar aan de Engelsen werd overgeleverd, het lijden dat door het schandvonnis van een politieke inqui sitie op de brandstapel van 1431 uitliep. Te Rouaan ook werd het door de Paus geëiste rehabilitatieproces beëindigd, dat Jeanne in haar eer herstelde en haar aan Frankrijk terugschonk, niet langer als de bevrijdster van het land alleen maar ook als de hemelse be schermster die deze eeuw als schutspa trones voor Frankrijk door de Kerk werd erkend. De herdenkingsfeesten van de komen, de dagen, die zowel van vaderlandse als kerkelijke aard zijn, zullen dan ook twee hoogtepunten tellen: het ogenblik dat de president van de republiek, de heer Coty, op de plek van de Oude Markt die eens de brandstapel droeg, de eerste steen zal leggen voor het na tionale monument, dat daar voor de Maagd van Orléans zal verrijzen, èn het ogenblik waarop mgr. Martin, aartsbisschop van Rouaan, omringd door de kardinalen, de nuntius en het grootste deel van het Franse Episcopaat en in tegenwoordigheid van vreemde bisschoppen, het Te Deum zal aanhef fen voor de herstelde luister van Rou- aan's majestueuze kathedraal. Andermaal zal men. in plechtige stoet rozen, dragen naar de Seinebrug om ze vervolgens te werpen in de rivier, die ook Jeanne's as heeft meegevoerd. Het gemis aan relieken van haar stoffelijk hulsel wordt vergoed door de weten schap omtrent het rehabilitatieproces, dat haar heiligheid in een helder licht heeft geplaatst. Karei VII, die reeds in 1437 zijn triomfantelijke intocht in Parijs deed, kon eerst in 1449 Rouaan bevrijden en door de beslissende slag van Formigny de Engelsen uit Normandië werpen. (Zij behielden alleen nog Calais). De Koning, in Rouaan aangekomen, moest wel aan de drang van zijn omgeving gehoor geven om de herziening van het proces, dat Jeanne d'Arc had doen ver oordelen, te gelasten. Maar veel haast heeft de koning er niet mee gemaakt. Eerst in 1451 wees Paus Nicolaas V een legaat aan, die op zijn beurt de Franse inquisiteur-generaal gelastte een nieuw onderzoek te doen instellen. Maar het duurde drie jaren eer het proces her opend werd. De moeder van Jeanne, Isabelle Romee, die met twee zonen naar Rome was gereisd om de Paus de herziening van het proces af te smeken, verkreeg van de zo juist tot Paus ver heven Calixtus V dat hij beval (op 7 november 1455) in de Notre Dame te Pa rijs het rehabilitatieproces te openen. Na een langdurig onderzoek van de stukken van het proces van 1431 en het horen van meer dan 115 getuigen, die Jeanne gekend hadden, konden de aartsbisschop van Reims en de bis schoppen van Parijs en Coutances, te Rouaan zetelend, op 7 juli 1456 namens de Pontificale onderzoekscommissie de uitspraak van 1431 te niet doen, Jeanne d'Arc onschuldig verklaren en haar in haar eer herstellen. Boeteprocessies werden onmiddellijk ondernomen naar de plaats, waar tegen Jeanne de ver oordeling was uitgesproken, namelijk het sedert de oorlog verdwenen kerk hof St. Ouen, en naar de plaats van de brandstapel op de Oude Markt. Een belangrijke tentoonstelling van archiefstukken betreffende Jeanne d'Arc en haar tijd is sedert woensdag te Rouaan geopend, dank z'ij de mede werking van de staatssecretaris van kunsten en letteren en de specialist der Jeanne d'Arc-studiën, pater Doncoeur S.J., die ons vertelde hoe sinds de pu- bljkaties van Quicherat, sinds 1849 dus, de kennis omtrent de beide processen Intussen maakt Rouaan zich op voor de grote historische middagstoet, die zondag het leven van Jeanne d'Arc in beeld moet brengen en voor het ly rische avondfeest, dat zaterdagavond de muzikale vertolking meet worden van de triomf van Jeanne d'Arc. Gisteroch tend leidde de heer Chauvel, inspec teur-generaal van Monumentenzorg, ons voor de zoveelste maal in de kathedraal rond, wier restauratie wij van jaar tot jaar hebben gevolgd, vooral om de werkzaamheden van de heer Lanfry te bewonderen, die de grote restaurateur is van de Normandische monumenten. Maar wat was de kathedraal vóór haar vernieling? Die kathedraal, de zo veelste kerk op dez'e zelfde plek, da teert uit het begin der XlIIe eeuw. Tussen de XII-eeuwse St.-Romeinto- ren en het meesterstuk van Normandi sche renaissance, de botertoren, die van 1486 tot in 1507 werd gebouwd, bevin den zich in de prachtige voorgevel de drie beroemde portieken en het kant werk van architectuur, dat voor het grote roosvenster (van omstreeks 1400) is geplaatst. De botertoren is wonder boven wonder behouden gebleven. Ook de portieken.zijn niet onherstelbaar be schadigd, maar de brand van de toren van St.-Romein en het vallen van de 20 ton zware bourdon-klok heeft in het inwendige van die toren en aan de an tieke kloosterhof aan de voet, onher stelbare schade berokkend. Andere por tieken en roosvensters hebben ook ont zaglijk geleden, maar de spits boven het transept bleef weer gespaard. Helaas!, zeggen velen, want het is een protsig gietijzeren geval van betrekke lijk recente datum, dat voor een andere afgebrande spits in de plaats was geko men. De architect Alavoine, die in 1827 reeds met het aanbrengen ervan was begonnen, moest het werk lange tijd onderbreken, omdat men bang was dat het transept het gewicht niet zou dra gen. De spits werd eerst door de in genieurs Barthelémy en Desmarest in 1877 afgebouwd om, 156 meter hoog, zijn misplaatstheid in de lucht te ste ken. Hoe sterk geajoureerd ook weegt het lelijke ding. 740.000 kilo! Het is onbegonnen werk om op te sommen, welke de vernielingen zijn, door bommen en brand aangericht in middenschip, zijbeuken, zijkapellen. Pijlers zijn verbrijz'eld geweest, gewel ven ingestort, stutberen weggeslagen, de daken totaal vernield. En toch prijkt de kathedraal als bouwwerk thans weer in haar vroegere schoonheid. Mede dank zij de zeer kunstzinnig uitgevoerde restauratie, die in dezelfde steensoort is uitgevoerd, welke ook bij de oorspronkelijke bouw werd gebruikt, namelijk een silexrijkc steen, uit de omstreken van Vemon. Vanwege de silex kan deze steen niet gezaagd worden, maar zij wordt naar middeleeuwse methode gekapt door de voortreffelijke ambachtslieden in de scholen voor oude metselkunst van de Beaux-Arts en van de heer Lanfry in Normandië, welke in stand gehouden worden met het oog op de hcrstelwer- ken van Monumentenzorg. De tijdig getroffen voorzorgen voor geval van oorlog zijn het behoud ge weest voor de schat van XlIIe en XVe eeuwse kleurenvensters der kathedraal. Bij het uitbreken van de oorlog zijn deze onmiddell-k afgenomen, en evenals die van alle Normandische monumenten in veiligheid gebracht; 4500 vierkante meter antieke kleurramen, waarvan 2000 van de kathedraal van Rouaan, zijn onbe schadigd en zo nodig gerestaureerd weer op hun plaats teruggebracht. In 900 kis ten zijn ze verborgen geweest in de grote torenburcht van Niort. Ook de praalgraven en tal van beeldhouwwer ken en zelfs de portiekeii met hun beel denschat zijn tijdig door balken en zandzakken geblindeerd geweest en konden op die wijze behouden blijven. Evenals te Reims heeft nu ook in Rouaan de kathedraal haar over weldigende schoonheid teruggekregen. Het magnifieke monument getuigt op nieuw van de glorie der middeleeuwse kerkelijke bouwkunst en kan het eens zo vermaarde orgel er niet meer het Te Deum begeleiden, de grote meester Dupré heeft het zijne geschonken om door de machtige ruimten de jubel over het herstel der kathedraal uit te z'ingen. Drie jaren geleden reeds kondigde het nieuw gegoten klokkenspel in de „bo tertoren" (aldus genoemd omdat dit schone bouwwerk eeuwen geleden het geschenk der Normandische veehouders was) dit feestelijke herstel aan. W est- of voorgevel van de kathedraal vóór de verwoesting van de Sint-Romeintoren De poort met de grote klok in de nog belangrijk is toegenomen,dank zij straat naar de kathedraal, gelukkig i rb:': vr,. il mk. t j t, v TV VICTORIA CROSS EN VAN DE MEEST sobere, wat uit familiearchieven en bibliotheken nog te voorschijn is gekomen. Ook van rechtsgeleerde zijde is deze week aan de beide processen aandacht geschon ken, o.a. door het lid der Franse Acade mie, de befaamde pleitbezorger en his toricus mr. Maurice Garcon, die te Rouaan over de beide processen heeft gesproken. gespaard De herstelde „Oude Markt" met het Jeanne d'Arc-beeld van Real del Sarte, waarvoor het nationale monu ment komt te staan Blitse parades zal koningin Eliza beth dinsdag a.s. afnemen in bet Hyde Park te Londen. Dan zullen voor baar ruim tweehonderd dra gers van het „Victoria Cross", de hoogste Britse onderscheiding, defileren, niet alleen omdat zij in Engelands koningin het hoofd zien van de staat, waarvoor zij hun leven hebben gewaagd, maar meer nog uit eerbied voor koningin Victoria, die honderd jaar geleden het Vic toria Cross instelde als beloning voor hen, die in de strijd met de vijand uitmuntten in persoonlijke dapperheid Het koninklijk besluit van 28 janu ari 1856 moet grote ontsteltenis heb ben gezaaid in de kringen van de of ficieren van land- en zeemacht. Toen- dertijd kon men door invloedrijke re laties en een ruime geldbuidel zijn officiersplaats bekomen en vervol gens onderscheiden worden met alle mogelijke ordelinten. Doch nu wer den voor een simpel bronzen kruisje daden van persoonlijke moed ge vraagd en, wat het ergste was, sol daten zouden dit nieuwe kruis kun nen dragen. Een eeuw geleden betekende een soldaat of een matroos in de Britse strijdkrachten niets. Hij was slechts een onaanzienlijk deeltje van het ma teriaal, waarmee de officieren werk ten en waarvan door de onkundig heid van dezelfde officieren dikwijls een groot gedeelte werd opgeofferd om een klein succes te behalen. Zo was het „Victoria Cross" de eer ste „democratische" onderscheiding van het British Empire en het zou juist daardoor de eerste, de belang rijkste en de meest gewaardeerde on derscheiding worden van het konink rijk en het gemenebest. Het plan om zulk een onderschei ding in te stellen wordt geheel toege schreven aan koningin Victoria en haar gemaal, prins Albert, hoewel ook beweerd wordt, dat het „V.C." voortkwam uit een suggestie van W. H. Russell, oorlogscorrespondent van de „Times" tijdens de Krimoorlog, die belangrijke reportages wijdde aan de heldenmoed van de gewone sol daat. Op 26 juni 1857 werden door ko ningin Victoria persoonlijk de eerste kruisjes uitgereikt op een parade in Hyde Park. De eerste, die een V.C. op de borst kreeg gespeld, was de latere luitenant Lucas, die tijdens de Krimoorlog een op ontploffen staan de granaat van het dek van de „He- cla" gooide en zo menig mensenleven en een schip redde. Nog 1347 maal daarna werd het V.C. uitgereikt, waarvan 290 maal posthuum. Aan drie mensen werd het kruis tweemaal toegekend, één van hen is nog in leven, nl. de 46-jaar oude reserve-kapitein Charles 'Hazlett Up- ham, een eenvoudige schapenboer in Nieuw-Zeeland. Zijn eerste V.C. ver- HH "b.' T Gisteravond „Midsommarafton" en van daag staat Zweden van Malmoe tot boven Kiruna in het teken van traditionele blijdschap om de teruggekeerde zon, de nachten zonder duisternis, en de mid zomer. Reeds vrijdagmiddag hebben kin deren overal de meiboom versierd en later onder gejuich, samen met ouderen, opgericht. Daarna begon het zingen en springen van jong en oud rond het sym bool van de hoge kruis-paal. En zoals wij op strooi-avond het ene oude lied na het andere uit onze eigen jeugd zingen vóór en mét de kinderen, zo is er in Zweden voor deze dag een schat van eenvoudige volksliedjes, die klein en groot, vrolijk dansend en sprin gend, zingen. Een speelman heeft daar wel iedere hofstede. Op zijn, van geslacht op geslacht overgeërfde, viool speelt hij zijn vrolijke deuntjes. En ieder dorp heeft daarenboven zijn eigen vaste herken ningsmelodie. Zo komt er een heel „spelmanslag", een groep muzikanten, aangemarcheerd, al len in hun streekkostuum met de kuit broeken, lange kwasten, witte of fel-ge- kleurde lange kousen en geepschoenen. Kinderen er achter en ervoor. De speel- mansdeun wisselt van dorp tot dorp. Slechts enkele maten en dan weer van voren af aan, steeds maar opnieuw, nooit vervelend, meeslepend. Ge kent de altijd wat gereserveerde, stille, soms zelfs stijve Zweden niet meer. Daar staan een paar oudjes bij de mo derne betonbrug over de Dalalv. „De goeie ouwe zeden en gebruiken sterven uit", mopperen ze tegen elkaar. Maar hun woorden zijn nog niet koud of daar komt i al een vrachtwagen aan beladen met af gekapte berketakken. Bij elke pilaar van de brug werpen de mannen een stapel groen af. Een paar andere lopen er achter en versieren de zakelijke betonelementen voor een dag met levend groen. Overal hebben de huisvrouwen al hun voordeur met berkegroen gedaan. Beroemd is vooral het midzomerfeest van Leksand. Dan zijn de wegen van Dalarna, het goede oude hart van Zweden gevuld met toeristen uit alle werelddelen. Met fijnproevers! Gelegen aan het won derbare Siljansmeer, een idylle, is Lek sand het doel van de jaarlijkse wedstrijd met „kerkbotcn". Vroeger had elke aan het meer gelegen buurtschap z'n kerkboten, waarmee men op zondag in de zomer tcmpelwaarts voer: naar Leksand. En als attractie was er dan de roeiwedstrijd op midzomerdag. Alleen dit laatste is bewaard gebleven Maar wat een feest voor oog en oor! In de kerk met de gelakte banken beleeft de Lutherse pastoor één van de twee da gen per jaar, dat hij z'n kerk gevuld ziet Kerstmis en midzomer. Verwonder u niet, als Hollanders uit de gouden eeuw vanuit hun vergulde lijs ten u in het kerkportaal aanzien als wilden ze zeggen: „Welkom en hoe vaert ghij?" Maar ook in Nederland nl. in Rotterdam is een meiboom opgericht. In de mooie tuin van de Zweeds/Deense kerk aan de Parklaan. Zweedse, Deense en Hollandse (Zweeds sprekende) kinderen hebben er rond gedanst. Vandaag is er eerst plech tige geloofsbelijdenis in de stijlvolle, op een katholieke kapel gelijkende, zeemans- kerk. Om praktische redenen wordt het mid zomerfeest in Nederland pas morgen ge vierd. Dan komen een Hollandse en een Zweedse volksdansgroep. Dan is het zomer. Weer of geen weer; midzomer! 7 V diende hij op Kreta, zijn tweede in de strijd om El Ruwaisat. Is het een wonder dat het V.C. waarvoor dikwijls zoveel werd opge offerd de Britse vorsten, die het nooit hebben kunnen dragen, altijd na aan het hart gelegen heeft Ko ning Edward VII bepaalde dat het V.C. ook posthuum kon worden uit gereikt, koning George V verhief het tot de hoogste onderscheiding, die zelfs gedragen mocht worden op het schavot. Koning George VI heeft ver schillende malen toen hij voordrachten bestudeerde voor lagere dapperheids- onderscheidingen, bepaald, dat men de betreffende persoon zou voordra gen voor een V.C. Op het bronzen kruisje staat in twee woorden de reden, waarom het werd uitgereikt; „For Valour", voor dapperheid. Doch het was dapperheid van de hoogste graad. Een van de 182 militairen, die in de tweede we reldoorlog het V.C. ontvingen was de 18-jarige sergeant John Hannah, die als telegrafist behoorde tot de crew van een oude Hampden bommen werper, in de dagen dat Hitier zijn slag om Engeland streed. De Hamp den kreeg met vele andere toestellen opdracht de invasievloot, die te Ant werpen was samengetrokken, te ver nietigen. Het toestel werd in brand geschoten. De Canadese commandant Connor, van het toestel, gaf boven zee aan zijn bemanning bevel om het vliegtuig te verlaten. De bemanning ging behalve Connor en Hannah. Hannah had het te druk met de blus apparatuur. Toen de apparaten leeg waren ging hij de vlammen te lijf met zijn zuurstofapparaat, zijn telegrafie- blok en tenslotte met handen en voe ten. Na enige tijd kon hij Connor mel den, dat het vuur geblust was. Hoe hat Connor verder lukte zijn toestel in Engeland aan.de grond te zetten, weet niemand. Het enige wat Connor meldde was „opdracht uitgevoerd", waarna hij onmiddellijk Hannah voor droeg voor een V.C. Nu zullen de „helden" zoals de V.C.-dragers genoemd worden —uit alle delen van het Britse Gemene best naar Londen komen. Na de pa rade zullen zij op een garden party worden ontvangen door koningin Eli sabeth. In Marlborough House te Londen is intussen vorige week door premier Eden een tentoonstelling geopend, waar alles bijeengebracht is, dat her innert aan de V.C.'s. Men ziet daar het uniformachtige kleed, dat konin gin Victoria droeg bij de uitreiking van de eerste V.C.'s, twee bronzen kanonnen op de Russen veroverd te Sebastopol in de Krim, uit welks me taal de kruisjes nog steeds met de hand worden geslagen. Daar zijn de originele koninklijke besluiten, waar in het V.C. werd ingesteld, de Times- hoofdartikelen bij de eerste uitreiking daarvan en het kruis, dat de eerste V.C.-drager, luitenant Lucas kreeg uitgereikt, geëxposeerd. Er is ook een ereteken, dat eigen" lijk niets met het V.C. te makel1 heeft. In een van de vitrines ligt een gouden kopie van het V.C. zonder de inscriptie „For Valour". Dit kru.is werd eens aan mrs. Webber Hari',s geschonken door de officieren v*a° het regiment van haar man, uit er kentelijkheid voor haar opoffering eil toewijding bij de verpleging van ?e zieke soldaten, toen het regiment in 1869 tijdens een cholera-epidemie a.an de noordwest-grens van India lag. Ko ningin Victoria heeft later mrs. WeD- ber toegestaan deze onderscheiding te dragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 10