Amerikaanse hulp voor Neder lands atoomprogram Huurkwestie toch struikelblok? een Nieuwe overeenkomst getekend Prijzen van rundvlees zakken TELEVISIE - J. v. URK - RADIO Amsterdamse taxichauffeurs blij ven staken SLUITEN VAN COMPROMISSEN INZAKE HUREN NIET LANGER MEER MOGELIJK DE LOEP DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Omwenteling in '56 Eiland Rozenburg krijgt scheepsiverf De kabinetsformatie Juni gaat zich beteren Zaterdag 23 juni 1956 9 VVD, AR en CH voelen niet voor compromis Regeling salarissen kweekschoolleraren blijft uit. 500 kg uranium Radiosignalen van Venus? Voor Viaardingen's kerk aan Hoogstraat 1958 - Jubeljaar in Lourdes Hotelgasten gewaarschuwd tegen „snorders Voorzitter Nationale Woningraad: Eenheid in bouwbedrijf noodzakelijk Graaf Van Bylandt niet terug naar Djakarta WEERBERICHT Bijeenkomst zonder vrucht P.v.d.A. volgt dr Drees De regeringen van Nederland en de Ver. Staten hebben een over eenkomst gesloten, welke voorziet in een uitgebreide uitwisseling van al dan niet vertrouwelijke gegevens inzake het vreedzaam ge bruik van atoomenergie. Nederland zal daarbij tevens hulp kunnen ontvangen bij de verwezenlijking van zijn programma inzake prak tische toepassing van kernenergie. De overeenkomst geldt voor tien jaar; ze moet nog worden bekrachtigd door het Amerikaanse congres en door ons parlement. Produktschap acht afremming van export nu niet nodig Protest-telegram aan minister Cals Voordelen eventueel ook voor Europese gemeenschap NA 25 JAAR... Pastoor Rouw sticht een bouwfonds MEER ROKERTJES MEE NAAR OOSTENRIJK WESTERSINGEL 42 - fil. Nw. Binnenweg 339 t.o. Capitol m Wel vergaderen en congresseren Discussie VERHOOGDE BOWmrEN, l VERHOOGDE BVDRAGEN 1 0?ize zorgen ÏEDER mens heeft zo zijn zorgen en Dr. Drees is zeker niet zon der, evenmin als zijn ministers, die de „lopende zaken" moeten afdoen. Het valt natuurlijk helemaal niet mee om een nieuw kabinet samen te stellen, vooral niet waar dit het vertrouwen in de Kamer dient hebben. Laten wij aannemen, dat de partijleiders elkander volledig vertrouwen, doch dit schijnt nog niet in te houden, dat men ver trouwen heeft in het inzicht van elkander. En zo schijnen er de no dige meningsverschillen te zijn, welke het moeilijk zullen maken om tot een volledig onderling ver trouwen te komen. Enfin, laten wij het vertrouwen niet verliezen, dat er wat goeds uit de bus komt, al zullen wij wel geduld moeten hebben. Intussen zijn er de problemen van de dag. B.v. de situatie in het bouwbedrijf. Zoals gemeld, heb ben ministers besprekingen ge voerd met vertegenwoordigers uit de bouwwereld over de secundaire arbeidsvoorwaarden. Een zaak, welke, ofschoon een „lopende zaak", toch niet op beloop gelaten kan worden. Zonder op het con flict zelf in te gaan, mag toch vast gelegd worden, dat elke stag natie in het bouwen funest is. Daarom moet het van het grootste belang geacht worden, dat er een oplossing voor de moeilijkheden gevonden kan worden. Ook op ander gebied zijn er actuele kwesties. Zodat het te ho pen valt, dat het zal „lopen" met de oplossing van de kabinetscrisis, opdat de vraagstukken dan door de „definitieve" mensen afgedaan kunnen worden. Doch het valt te vrezen, dat het met de vorming van een kabinet niet aan de „lo pende band" zal gaan. Analist De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot zondagavond, luidt: Overwegend droog weer met vooral in de nacht en vroege ochtend overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noord. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zondag 24 juni: zon op 4.22, onder 21.06 uur; maan op 21.39, onder 5.37 uur. Maandag 25 juni: zon op 4.23, onder 21.06 uur; maan op 22.06, onder 6.40 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT •■o V 'N- w (Van onze parlemenaire redacteur) Zoals wij in een gedeelte van onze editie van gisteren nog konden melden, heeft er vrijdagmiddag een vergadering plaatsgehad van de vijf fractieleiders om de problemen te bespreken welke in het eerste gesprek met de formateur, dr. Drees naar voren zijn gekomen, met name'het defensievraagstuk en de kwes tie van de huren. De namen der Kamer leden die hun fractievoorzitters op deze bijeenkomst vergezelden, wijzen er in tussen op, dat het vooral het huurvraag- stuk is geweest, dat het punt van behan- i deling op deze vergadering uitmaakte. De heer Burger, fractievoorzitter van de P.v.d.A., werd nl. vergezeld door de wo- ningbouwspecialist van zijn fractie, de heer Bommer; mét prof. Homme was de heer Andriessen meegekomen, met prof. Zylstra de heer Van Eijsden, met de heer Tilanus de heer Van de Wetering, de fi nanciële specialist van de C.H.U., en met de heer Oud eveneens een financiële spe cialist, nl. de heer Van Leeuwen, alsmede de heer Korthals. De laatste was echter alleen meegekomen, omdat hij de vol gende week prof. Oud zal moeten vervan gen als fractieleider, daar prof. Oud rnaandag naar Stockholm moet vertrek ken om daar als voorzitter op te treden op de vergadering van de internationale Vereniging van de gemeenten, die dan in de Zweedse hoofdstad zal congresseren. De vergadering van gistermiddag heeft intussen slechts vijf kwartier geduurd, en ais men bedenkt, dat de fractievergade ring van de K.V.P. de dag tevoren ruim Vier uur duurde, dan zal het wel weinig tegenspraak ontmoeten, dat naar de Auguren beweren deze bijeenkomst bijzonder weinig heeft uitgericht. Gaat men ervan uit, dat het vooral de buurkwestie is geweest, die hier is be sproken, dan belooft het niet veel goeds. Sijn wij wel ingelicht, dan ligt hier b.v. Voor de V.V.D. het zwaartepunt en ook A.R. en C.H.U. zouden niet voelen voor Welk compromis dan ook. De K.V.P. zou tvel willen zoeken naar een compromis, klaar dan naar een dat de rechten van be huiseigenaren waarborgt, zodat de gel ben van de huurverhoging hun in ieder geval toekomen, zij het dan ook met een gedeeltelijke bestemming ten bate van bet huizenbezit zelf. In deze omstandigheden ziet het er voor be pogingen van de formateur om tot een ïdjf-partijenkabinet te geraken dus niet bijster gunstig uit, ook al is dan door alle fracties de principiële bereidheid geuit, te Mllen medewerken aan een zo breed mo gelijke basis. In eerste aanleg was men in dit op dicht van de protestants-christelijke par tijen niet zeker, na de nederlaag'die daar Verd geleden bij de verkiezingen. Het Schijnt echter toch zo te zijn, dat men ?ieh daar niet wil terugtrekken in een 'soiement, omdat men er zeker van is, dat be grote kern de partij trouw gebleven 's en men de in de laatste jaren gevolgde politiek daarom wil voortzetten. Deson danks schijnt echter de conferentie van gistermiddag niets te hebben opgeleverd. In ieder geval is de fractie van de P.v.d.A. gisteravond opnieuw bijeengeko men. Wat het defensievraagstuk betreft schijnt men in de P.v.d.A.-fractie, welke zoals bekend te dien aanzien zeer was verdeeld, tenslotte toch tot een eenstem mig standpunt te zijn gekomen. Dat moest ook wel, omdat men van socialistische zijde maandag moeilijk bij dr. Drees kan aankomen met de mededeling, dat men geen eensluidend' standpunt heeft. Naar wij vernemen is men in de P.v.d.A.-frac tie nu besloten, het standpunt van dr. Drees te volgen, dat met de huidige 1350 miljoen het plafond is bereikt en dat het Het academisch ziekenhuis te Nijmegen is thans gereed voor de ingebruikne ming. Het ziekenhuis zal plaats bieden aan ruim 300 patiënten en is gelegen op het landgoed Heyendaal, in een prachtige omgeving. Architect van het gebouw is ir. J. v. d. Laan uit Leiden. uit een oogpunt van defensie geen zin heeft, daar nog enige honderden miljoe nen bovenop te doen ten detrimentie van onze economie. Ook voor de V.V.D. is dit vraagstuk niet allesbeheersend. Men voelt ook daar iets voor het standpunt van dr. Drees. Men wil daar van de ene kant niet gaarne de arme bedeelde spelen, maar van de andere kant het buitenland toch duidelijk maken, dat wij maar niet willen voort gaan, de defensieuitgaven te verhogen, terwijl een der voornaamste Natopartners, Frankrijk, dat relatief de zwakste bij drage levert, intussen enkele divisies naar Algiers stuurt. De kwestie van de huren is voor de V.V.D. het grote probleem, en het ziet ernaar uit, dat deze kwestie in de bijeen komst van gistermiddag allerminst in de richting van een oplossing is gekomen. Voorlopig ziet het er dan ook naar uit, dat daarop de eerste poging van dr. Drees zal kunnen stranden. Maar dat zal men eerst ervaren, wanneer de formateur maandag de schriftelijke rapporten van de fracties heeft ontvangen en bestudeerd. kan de overeenkomst worden herzien, in dien dit wenselijk wordt geacht als ge volg van zulk een lidmaatschap Tenslotte voorziet de overeenkomst in de mogelijkheid, dat, op Nederlands ver zoek, de daaruit verkregen voordelen worden gebracht in een geïntegreerde Europese atoomgemeenschap. (Van onze correspondent) De verwachtingen, welke zowel de Commissie van Advies als het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees hebben gekoesterd, nl. dat men stond aan de vooravond van een daling van de run. derprüzen, zijn bevestigd. Schier overal vertonen op het ogenblik de runderprij- zen een onmiskenbare neiging tot daling: op sommige plaatsen is deze zelfs zeer sterk. Verschillende factoren hebben hier toe medegewerkt, zoals de stijging van de import van buitenlands vee, met name uit Engeland, zomede de vervroegde aanvoer van Nederlands rundvee op de markt. Dit laatste is weer een gevolg van het feit. dat de boeren enige maanden vroeger dan gewoonlijk hun slachtvee aan de markt brengen omdat de vraag naar mager vlees de laatste tijd hand over hand toeneemt, zodat het vetweiden r.iet meer nodig, zelfs niet gewenst is. Aldus deelde de voorzitter van het Pro duktschap voor Vee en Vlees, de heer J. de Veer, mede op do vrijdag jl. te Utrecht gehouden achtste vergadering van deze organisatie. Sedert vorige week is op de markten een dalende tendens in de prijzen waar te nemen, eerst traag en in de laatste dagen sneller. In Rotterdam en later ook in 's-Hertogenbosch en Groningen is deze ontwikkeling begonnen. Gisterochtend in Leiden en ook in Leeuwarden was er op nieuw een zeer grote aanvoer, met als gevolg een teruggang tn de prijzen van het slachtvee. De omzetten zijn tot een minimum gedaald en ook op de abbat- toirs blijkt de vleesverkoop zeer laag. De voorzitter wees nog op het ver schijnsel. dat de vraag van Nederlands rundvlees door het buitenland een sterk oplopende tendenz vertoont. In de week van 1—7 juni bedroeg de uitvoer van rundvlees 226 ton; voor de week van 1218 juni waren uitvoervergunningen 'l Chicago is een voortvarende student veest die een telefooncel heeft ont- rpen, waarbij rekening is gehouden Zt de mogelijkheid dat het binnen af- fönbare tijd mogelijk zal zijn te telefo nen en tevens op een televisiescherm c' aangesprokene te zien. Op bijgaande 'o ziet men zo'n cel, ontworpen door v f«trm Abzksa. De samenwerkende kweekschoolorgani saties n.l. de Kweekschoolbond. de Bond van r.-k. Kweekscholen en de Vereniging van Leraren aan protestants-christelijke kweekscholen hebben in een telegram aan de minister van O. K. en >W. geprotesteerd tegen het uitblijven van de totstandkoming van het hoofdstuk van het bezoldigingsbe sluit, waarin de salarissen der kweekschool ieraren worden geregeld. De besprekingen in het georganiseerd overleg daarover zijn al in november 1955 beëindigd, terwijl de regeling voor de leraren V. H. M. O. die alleen in onderdelen verschilt van die voor kweekschoolleraren reeds verle den jaar augustus is vastgesteld. Gevolg van een en ander is, aldus de samenwer kende kweekschooiorganisaties, dat hon derden kweekschoolleraren achterstallig salaris te vorderen hebben sedert 1953. tot een totaal van 462 ton aangevraagd. Gezien de grote aanvoer op de binnen, landse markt en de vrij grote import van buitenlands rundvlees bestaat er uit dien hoofde geen gevaar voor de rundvlees positie in Nederland, noch voor schade lijke invloed op de prijszetting voor de binnenlandse markt. Wat de varkenspositie betreft deelde de voorzitter nog mede, dat de baconprijzen in Engeland de vorige week wederom zijn verhoogd, doch de Engelsen maken geen bezwaar het gebruikelijke kwantum af te nemen. In de afgelopen week bedroeg dit 746 ton. De export naar Duitsland is op het ogenblik geschorst tengevolge van een grotere binnenlandse varkensproduktie in Duitsland dan was verwacht. De Advies commissie adviseerde de subsidie of toe slag op de baconvarkens voorlopig op te schorten. Vorig jaar bedroeg de totale export van bacon 4320 ton, dit jaar is ze gestegen tot 6233 ton. Met klem waarschuwde de voorzitter tegen een al te sterk opdrijven van de fokkerij; het over mei vermelde aantal dekkingen (20.000) achtte hij veel te hoog. Matiging in de teelt is beslist vereiste. Wat de paardenhandel betreft verklaar de de voorzitter zich in principe voorstan der van de integratie mits ook de overige landen in West-Europa hiertoe wensen over te gaan. De overeenkomst voorziet tn de ver koop door de Ver. Staten aan Nederland van max. 500 kg. uranium-235 in de ver rijking van 20%. Zes kg. van de zojuist genoemde 500 kg. kan Nederland betrek ken in de vorm van uranium-235 in een zeer hoge graad van verrijking (tot 90%), als brandstof voor een hoge flux reactor. Voor het wetenschappelijk onderzoek kunnen kleine hoeveelheden plutonium. uranium-233 en uranium-235 in zuivere vorm worden ontvangen. Het uranium zal naar behoefte worden betrokken uit de hoeveelheid van 20.000 kg., welke president Eisenhower in fe bruari j.l. beschikbaar stelde voor reac toren van andere landen. Voorts voorziet de overeenkomst in de levering van uitrusting, apparatuur en materialen, welke nodig zijn in het Ne derlandse program zowel ten aanzien van onderzoek, als ten aanzien van praktische toepassing. Van de materialen die onder de overeenkomst kunnen worden aange kocht en die voor reactoren benodigd zijn. kunnen worden genoemd, zwaar water, grafiet en zirconium. Op het tijdstip, dat de overeenkomst van kracht wordt, zal daarmee de reeds bestaande overeenkomst tussen Neder land en de Ver. Staten, welke op 18 juli 1955 werd ondertekend, worden vervan gen. De nieuwe overeenkomst breidt de bestaande samenwerking aanzienlijk uit, aangezien zij tevens omvat de industriële toepassingen en de ontwikkeling van me thodes tot opwekking van energie. Indien zowe] de Ver. Staten als Neder land toetreden tot het internationale atoom-agentschap van de Ver. Naties, waarvan de oprichting in overweging is. De directeur van de radiodiensten van het observatorium van de universiteit van Ohio dr. John Kraus. heeft vrijdag verklaard, dat hij opnieuw radiofonische signalen heeft opgevangen „die waar schijnlijk van de planeet Venus afkom stig zijn". Reeds in het begin van de maand had dr. Kraus gewag gemaakt van dergelijke verschijnselen, maar ditmaal legde hij de nadruk op het. feit. dat de nieuwe signalen in vele opzichten overeenkomst vertonen met die welke door de stations op de aarde worden uitgeznden. „Wat ook de aard moge zijn van be doelde verschijnselen", zo zei hij. „de nieuwe signalen, die geheel van de voor gaande verschillen, zijn van een soort, dat „complex" kan worden genoemd". „Dit. soort", zo voegde hij er aan toe, „bezit verscheidene eigenschappen van de uitzendingen van een radiotelegrafiesta- tiön op de aarde". Dr Kraus legde er de nadruk op dat hij een voldoende aantal waarnemingen heeft gedaan om de conclusie te recht vaardigen, dat deze signalen werkelijk afkomstig zijn van de planeet Venus, waarvan zo dikwerf gezegd wordt dat zij een „tweelingplaneet" is van de aarde. Vanochtend om tien uur vertrok de 70-jarige oud-actrice Roosje Kohier per vliegtuig voor een bezoek aan Palma Mallorca. Zij is als eerste vrouwelijke oassagier 25 jaar geleden van Batavia naar Am sterdam gevlogen. Nadien heeft zij niet meer in een vliegtuig gezeten. Op de vooravond van het Patroonsfeest van de parochiekerk van St.-Joannes de Doper, die zoals bekend drie maanden ge leden moest worden gesloten wegens boumvalligheid, is door pastoor Rouw, een Bouwfonds in het leven geroepen. Aan alle parochianen is een circulaire gericht, waarin de pastoor hen opwekt, te steunen door hun gebed en tevens sa men te werken, opdat door medewerken van de gehele parochie, de nieuwe kerk gebouwd kan worden. Het betreft hier een zware opgave, als men bedenkt, dat .katholiek Viaardingen binnen enkele ja ren de taak heeft, drie nieuwe kerken te bouwen. De jonge parochie van de H. Will^brordus zucht nog onder de last van de nieuwe kerk. welke in 1952 werd ge bouwd; de parochie van de H. Geest heeft nog slechts een noodkerk en moet bin nenkort tot de bouw van de definitieve kerk overgaan, en nu de ramp met de kerk van St.-Joannes de Doper. Een taak, die uitgaat boven het vermogen van de parochianen van St.-Jan, die altijd hebben klaar gestaan om te helpen, doch thans zelf in grote moeilijkheden verkeren. Na het bekend worden van de ramptijding, dat de kerk gesloten moest worden, kwa men van elders enige giften binnen, doch al spoedig wordt vergeten, dat de nood hoog blijft. Met klem dringt daarom pas toor Rouw er op aan, dat alom o.a. voor oud-Vlaardingers, in den lande wordt be grepen, welke zware taak hier ligt. Het gironummer van de pastoor is 326274, Hoogstraat 26, Viaardingen. Bij de ondertekening heeft de Neder landse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, een rede gehouden, waarin hij zei. dat de snel toenemende Nederlandse energiebehoefie meer en meer afhankelijk is van de import van steenkool en aardolie. De nieuwe over eenkomst biedt Nederland de mogelijk heid. zich effectief in te stellen op de energie-opwekking met behulp van atoomenergie, aldus dr. Van Roijen. De H. Vader zal het jaar. dat op 11 fe bruari 1958 begint, als jubeljaar uitroe pen ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Verschijningen in Lourdes. De pel grims naar Lourdes zullen dezelfde afla ten kunnen verdienen als de pelgrims, die in de Heilige Jaren en in het Maria- jaar naar Rome trokken. Oostenrijk heeft de bepalingen voor de invoer van rookwaren ruimer gesteld. Voortaan mag ieder invoeren 400 siga retten of 80 sigaren of 500 gram tabak. De staking onder de Amsterdamse taxi chauffeurs in loondienst wordt voortgezet Dit is gisteren besloten op een in de Brak ke Grond te Amsterdam gehouden verga dering. Op deze vergadering ontving het stakingseomité een brief van de wethouder voor hef huurauto en taxibedrijf van de gemeente Amsterdam, mr. R. van den Bergh, waarin deze zei geen aanleiding te zien voor het voortzetten van de staking Dit. omdat hem was gebleken dat de on dernemers bereid zijn met de erkende vak organisaties verdere onderhandelingen te voeren over de ioonpositie van de taxi chauffeurs. Zoals bekend heeft de wet houder maandag j.i. een bijeenkomst gehad met de leiding van de staking. Donderdag heeft hij een onderhoud gehad met de on~ dernemers. De heer D. Hooft, lid vaD de stakings- ieiding. deelde ons na afloop van de verga dering mede, dat ook hij donderdag een gesprek heeft gehad en wei met een der ondernemers. Uit dit onderhoud zou zijn gebleken, dat verscheidene ondernemers individueel bereid zijn de eisen van de taxichauffeurs betreffende de drie en zes procent in te willigen. Zij zouden echter bevreesd zijn door die inwilliging van de stakers hun taxivergunntng in gevaar te brengen. „Het bestuur van hun organisa tie zou ben kunnen royeren". (Er bestaat nl. een verordening, waarin wordt bepaald, dat een ondernemer van een taxibedrijf bij een organisatie aangesloten moet zijn. wil hij aanspraak kunnen maken op een vergunning). In de kringen van de stakende chauf feurs heerst overigens verontwaardiging over wat men noemt de houding van de voorzitter van de B.A.T.O., Bond van De Nationale Woningraad heeft giste ren in restaurant Brittannia te Vlissingen een algemene vergadering gehouden wel ke vandaag wordt voortgezet. De vo.orzit- ter, de heer A. in 't Veld zeide in zijn openingsrede onder meer, dat in de krin gen van deskundigen op het terrein van de volkshuisvesting geen verschil van mening heerst over de wenselijkheid tot verhoging van de huurprijzen. Hij erken de, dat zwaar wegende factoren van eco nomische en sociale aard wellicht moes ten leiden tot beperking van de Huur prijsverhogingen in de afgelopen teren. Spreker meende evenwel, dat Het tijd is om nu met nadruk te zeggen, dat men binnen het bestek van het gehele econo mische en sociale beleid niet langer kan voortgaan met het sluiten van compro missen inzake de woninghuren. De voorzitter noemde het voorts te be treuren, dat men bij de verdeling van de welvaart het huurprobleem opnieuw in de ijskast heeft geborgen. Zonder te stellen, dat een afdoende huurverhoging Neder land als bij toverslag van het woning vraagstuk zou afhelpen, achtte hij deze wel dringend nodig voor een juiste mate van onderhoud voor sanering en verbete ring van de oude woningvoorraad en voor het doen afnemen van de financiële druk door subsidiëring op de nieuwbouw Bij een flinke huurverhoging vond de heer In 't Veld een bestemmingsheffing niet bij voorbaat verwerpelijk. Over de verhoging van het woonpeil merkte hij op, dat het wenselijk ls, dat de woningbouwverenigingen in de gele genheid worden gesteld daadwerkelijk te streven naar verhoging van het niveau, zowel naar grootte als naar kwaliteit in verband met een gezond gezinsleven. Bij de nog niet geheel uitgewerkte rege ling ter bevordering van het eigen wo- ningbezit maakte spreker twee kantteke ningen. In de eerste plaats vroeg hij zich af of het principiëel volkomen houdbaar ls, dat zij, die een eigen woning willen ver werven. daarvoor een extra tegemoet koming' uit de staatskas ontvangen en bijzondere kredietfaciliteiten verkrijgen Ten tweede was hij van oordeel, dat ook de Nationale Woningraad zich dient af te vragen, of er voor hem en zijn samenstellende delen een taak ligt bij de toepassing van de nu uitgevaar digde regeling. Over het aandeel van de woningbouw in de totale bouwproduktie zeide hij, dat de ze z.i. zo absoluut mogelijke prioriteit moet worden verleend. In tegenstelling tot hetgeen van de zijde van aannemers organisaties is betoogd, meende spreker, dat het voor de woningbouw nuttig zou zijn, indien de utiliteitsbouw werd gehou den binnen de grenzen, die in een natio naal bouwprogram zijn getrokken. Enige kritiek oefende de heer In 't Veld uit op de organisaties in het bouwbe drijf, die wel vergaderingen en congres seren, maar weinig positiefs aan de produktiviteitsverhoging doen. Eenheid in het bouwbedrijf achtte hij noodzakelijk, omdat eminente nationale belangen op het spel staan. Het moet mo gelijk zijn de zeer heterogene groep van aannemers en bouwondernemers samen te brengen tot een bedrijfseenheid, die in staat zal zijn de enorme problemen het hoofd te bieden. Overheidssubsidie en overheidsbemoeiing vond spreker onver brekelijk met elkaar verbonden, omdat het een het gevolg zal zijn van het ander Voorts stond spreker nog stil bij sy steembouw, die kan leiden tot besparing van arbeid op de bouwplaats. Na deze openingsrede werden in de mor genuren nog enkele punten van de huis houdelijke agenda afgewerkt. Alle aftre dende bestuursleden werden herbenoemd. Een vrij lange discussie ontstond over een bestuursvoorstel om in het huishou delijk reglement een nieuw artikel op te nemen, waarbij de mogelijkheid geopend wordt, dat een verminderde contribu tie wordt vastgesteld voor die leden, die aangesloten zijn bij het Verbond van christelijke woningbouwverenigingen en stichtingen in Nederland te Utrecht. Een aantal leden verklaarde zich hier tegen, omdat dit de eerste stap zou kunnen zijn naar een versnippering van de Na tionale Woningraad. Door 't bestuur werd evenwel uiteengezet, dat deze faciliteit noodzakelijk was om te voorkomen, dat de bij genoemde bond aangesloten vere nigingen haar lidmaatschap van de raad zouden opzeggen. Met 40 stemmen tegen werd het bestuursvoorstel aanvaard. Er waren ruim 500 afgevaardigden aanwe zig van woningbouwverenigingen en on der de genodigden bevond zich de direc teur-generaal van de Wederopbouw en Volkshuisvesting Ir H. M. Buskens, als mede .de hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zee. land, de heer M. D. A. Glerum. Ook te Londen kan men nu de weers verwachtingen per telefoon vernemen. De bekende film. en toneelster Belinda Lee vertelt nadat men het nummer Weather 2211 heeft gedraaid: „17 spreekt met Belinda Lee. De weersver- rvachtingen voor de komende negen uur te Londen zijn Op bijgaande foto ziet men Belinda Lee tijdens het maken van de opname. Mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, die thans hier te lande vertoeft, zal niet naar Djakarta terugkeren, doch te gelegener tjjd voor een nieuwe bestemming in aan merking komen. A'damse Taxi Ondernemers in het taxi conflict Deze zou zijn Inkomsten voorna melijk putten uit zijn rouw-bedrijf en zijn exploitatie van ongebinkte taxi's Hij zou met slechts één taxi deelnemen in het blokbandbedrijf Volgens het actie-comité van de stakende taxichauffeurs heeft de BATO-voorzitteT- met ingang van 11 mei jl. in zijn bedrijf de lonen verhoogd van f 54.41 tot f 60 per week Bovendien zou hij op 18 mei jl een bedrag van 54.41 hebben uitgekeerd zijnde 2 procent van het iaarloon van 1955. In het vorige jaar zou deze ondernemer één procent van het laar- loon van 1955 reeds hebben uitgekeerd Het stakingscomité redeneert nu als volgt: Om actie in eigen bedrijf te voorkomen heeft hij aan de bij hem in dienst zijnde chauffeurs meer loonsverhoging gegeven dan in onze eisen is vervat". Tn een open brief aan de ondernemers van de B A T.O. zegt het stakingscomité In dit verband: Waar de voorzitter zichzelf dus veilig stelde, brengt hij. door U te adviseren niet met ons in contact te treden, de positie van zijn mededeelhebbers in gevaar". De stakingsleiding heeft donderdag in de Amsterdamse hotels onder de gasten een pamflet laten verspreiden waarin wordt gewaarschuwd tegen de zg. snorders, die thans de tengevolge van de staking ontstane leemten in het taxivervoer trach ten te vullen. (Van onze weerkundige medewerker) Het heeft wei lang geduurd voordat wij eens een meer optimistisch geluid konden laten horen. Het hogedrukgebied, waar van het centrum tussen Schotland en Ier land ligt, beïnvloedt ook het weer In ons land gunstig. Dat wil zeggen, regen is ei in de eerste dagen niet te verwachten, maar over de temperatuur moeten wij aanvankelijk nog iets minder enthousiast zijn. De noordelijke wind blijft nog iets te koele lucht van de Noordzee aanvoeren waarin met name in de kustprovincies nog vrij veel wolkenvelden blijven bin nendrijven. Hierdoor zal het ook morgen in het midden en oosten van ons land zonniger en warmer zijn dan aan de kust. Toch zal de temperatuur ook In het bin nenland waarschijnlijk niet boven de 20 gr. C. komen Doordat de luchtdruk boven Scandinavië blijft stijgen menen wij de verdere vooruitzichten hoopvol tegemoet te kunnen zien Hierdoor kan de wind later meer naar het noord-oosten draaien, waarmee dan drogere en ook warmere lucht wordt aangevoerd. Tot dusverre heeft juni er heel weinig van terecht ge bracht- want de gemiddelde etmaaltempe. ratuur ligt nog 2 gr. beneden normaal, hetgeen in deze eeuw slechts twee keer is voorgekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1