TIENDUIZEND VROUWEN GEVRAAGD NEUROTONIC Twaalf Provinciënhuis" failliet Prachtig initiatief in Frankrijk - ZENVWEN EEN NA OORLOGS PARIJS' VERSCHIJNSEL Mijn ontploft; drie doden 8H I0h3O ARTE- NAY Onrust in Horecai- bedrijf Keesje Versluis volgen de week naar Zweden Explosie in afvalkuil kostte kind het leven Welke bestemming nu voor het gebouw? Voor hel Misbezoek der zondagtoeristen r MESSÊ 7"io 10" 30 GEORGE F. WORTS ZATERDAG 23 JUNI 1956 TAG IN A 4 HUISHOUDPRAAT DOOR BETTY KORTEKAAS-DEN HAAN niet verdovend maar genezend N. V. V. staat achter even tuele actie voor drie procent Naar zelfde chirurg als Marieke Vier maanden geëist wegens dood door schuld MAGNETISEUR KRIJGT VIER MAANDEN GEVANGE NISSTRAF VELE PLANNEN, MAAR NOG NIETS BESLIST Geen compromis Vele aanbiedingen Hotelplan mogelijk „Flevo" loopt beter A - door en samen vormen zij het beeld van „de" gemiddelde consument DE vrouw zegt dat ze graag grote hadhanddoeken heeft, vertelt de fabrikant van die grote badhand doeken; DE vrouw zegt dat ze zo graag middelgrote badhanddoeken heeft, vertelt de fabrikant van de Iets kleinere badhanddoek. 9 DE vrouw zegt dat ze driekwart mouwen flatteuzer vindt, vertelt de confectioneur van japonnen met driekwart mouwen; DE vrouw zegt dat ze lange mou wen prefereert. Dat deelt dan weer de fabrikant van japonnen met lange mouwen mee. Ja, die fabrikanten -eten allemaal precies wat élke vrouw graag koopt. En het frappante is, dat zoiets altijd juist datgene is wat die fabrikant maakt. Dat zeggen ze tenminsteik bedoel: die fabrikanten, want de vrouw zegt niets. Hoe kan de vrouw als eenling ook iets zeggen? Haar stem zou immers die zijn van de roepende in de woestijn. Een prettige woestijn overigens, bevolkt met werkelijk vriendelijke fabrikanten die heus wel menen dat zij alles hebben gedaan om het hun klant naar de zin te maken. Zij hebben daarover hun vrouw ge raadpleegd („Mijn vrouw heeft zo'n goede smaak!") of de meisjes van kan toor („Zakelijke kijk dat die dingen hebben!!") Maar geven die nu werke lijk „de stem" van „de" vrouw, die nog altijd de opperconsument kan worden genoemd? OM DIE TE HOREN is het nodig, dat grote groepen van verbruiksters haar mening kunnen geven. Groe pen, die bovendien geacht kunnen wor den een weerspiegeling te geven van de situatie van onze bevolking. Waarin stad en land vertegenwoordigd zijn, oud en jong, het grote gezin en het kleine gezin, het gezin met verdienen de kinderen en het gezin met alleen nog maar consumerende kinderen en gaat u zo maar door. Nu hoort het bundelen en rangschik ken van zulke groepen al enkele jaren tot het werkterrein van de Neder landse Huishoudraad. Groepen waar mee zij meningen kan peilen om zo de mening van de „gemiddelde" ver- bruikster kenbaar te maken aan fabri kanten en detaillisten, en verder aan al diegenen die geacht moeten worden op zijn tijd rekening te kunnen houden met de wensen en verlangens van elke huisvrouw. Dat kunnen ook weten schappelijke instituten zijn, en even eens de instellingen van de overheid (denkt u maar eens aan het uitdok teren van wasvoorschriften, wensen bij de woningbouw, bepalingen van de Warenwet e.d.) De vrouwen die zo van tijd tot tijd haar mening geven zijn niet alleen georganiseerde vrouwen. Natuurlijk waren er velen, die zich na een op roep in het blad van haar vereniging meteen belangeloos ter beschikking hebben gesteld voor het invullen van enquêteformulieren over allerlei ver schillende onderwerpen. Maar ook de niet-georganiseerde vrouw moest mee doen, anders zou in dat opzicht de. sa menstelling van deze „informatie groepen" weer niet volledig zijn. En daarvoor zorgde dan destijds de radio, die in alle toonaarden de snaren van het verantwoordelijkheidsgevoel bij de luisteraarsters heeft bespeeld. BIJ DUIZENDEN hebben ze zich gemeld. Zoveel zelfs, dat er een heel reeksje van „informatie groepen" kon worden gevormd, elk met 400 medewerksters. Na drie jaar moeten echter die groepen vernieuwd worden. Ik vertelde u al dat die groe pen een bepaelde samenstelling moeten hebben voor wat het milieu, de grootte van het gezin, de religie en de woon plaats betreft. In de loop van de tijd verandert er echter veel. De wei standsgrens verplaatst zich en kinde ren worden ouder. Soms ook komt er een vragenlijst onbestelbaar terug met een stempel van de posterijen: „ver trokken", of met een opmerking: „ge- emigreerd". Kortom, de informatie groepen moeten op zijn tijd eens wor den herzien en aangevuld. Daarnaast moeten zij ook worden vergroot: van 400 medewerkende huisvrouwen tot 1000 huisvrouwen per groep. Want ook die uitbreiding is van be lang. Het is immers een der wetten uit de wetenschap van de statistiek, wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tijden dat hoe groter de steekproef is, hoe groter ook de representativiteit. Met andere woorden: hoe meer vrouwen bij deze informatiegroepen zijn inge schakeld, des te zuiverder kan de wens van „de" verbruikster bij bedrijfsleven en overheid worden gehoord. Via de radio, via de vrouwenorgani saties en ook via deze krant doet de Huishoudraad in deze dagen weer eens een beroep op de vrouwen. Vrouwen die bereid zijn, zo nu en dan eens haar mening te geven door het invullen van een zorgvuldig samengestelde vra genlijst. Veel tijd vraagt dat niet, maar als straks het resultaat van wéér zo'n onderzoek bekend wordt, is daarin óók de stem verwerkt van die enkele vrouw die als eenling door de industrie niet werd verstaan. Als u mee wilt doen en ik hoop van harte dat u een van de tiendui zend bent, die de Huishoudraad voor deze uitbreiding van de informatie groepen wil aantrekken ach stuurt u dan even een briefkaart naar het Bureau van de Nederlandse Huishoud raad, Anna Paulownaplein 7, Den Haag? U hoeft er alleen maar uw naam en adres op te vermelden. De rest komt dan vanzelf in orde. Er zijn mensen, die er eigenaardige liefhebbe rijen op na houden. Zo kent Parijs, waarschijn lijk zoals elke grote stad, een aantal mensen die hier „hirondelles" worden genoemd en niets gemeen hebben met de vogels van die naam. In alle schouw burgen zijn ze bekend, ze bedelen niet alleen onder het een of andere voorwendsel om een vrij kaartje, maar ze hebben de pretentie alle eerste voorstellin gen bij te wonen. Het mooiste is, dat hun dat dikwijls lukt ook Het blijft echter niet bij toneelliefhebbers iedere „zwaluw" zoekt zijn specialiteit en er zijn er veel, die zich journalist noemen zon der ooit een artikel in elkaar te hebben ge zwoegd. De kwestie is, dat ze verzot zijn op gratis lekker eten en drinken. Het is hier nl. gewoonte evengoed bij tentoonstellingen als bij persconferenties een buffet aan te richten. En wat voor buffet Niet zo maar een kopje koffie en een glaasje met een bitterbal maar er wordt tot het on eindige toe champagne geschonken en petits fours en sandwiches met zalm en kaviaar aangeboden, Ieder neemt natuurlijk bescheiden van het ge- bodene, maar de man nelijke en vrouwelijke wezens die zonder uit nodiging overal weten binnen te dringen, heb ben een niet te lessen dorst en een honger of ze in een week niets gegeten hebben. Onder die zwaluwen vindt men van alles: evengoed de werk vrouw van 'n redactie bureau, die uitnodigin gen uit de prullemand vist, als de baron die „voor zijn plezier" overal advertenties pro beert los te krijgen of de „markiezin" die te genslag heeft gehad. Een oude koorzangeres, een paar zeer goed ge klede heren altijd met dikke aktentassen onder de arm, die de sand wiches openpeuteren om te zien wat er in zit en ze, als ze hun niet aanstaan, weer op de schaal leggen, tot men sen toe, die in een slee van een wagen komen aanrijden. Het idee om zich tot kokhalzen toe gratis vol te stoppen heeft een onweerstaanbare char me voor hen, zo zelfs, dat ze alle vernederin gen die een goedge- trainde ober hun, kan aandoenonverstoor baar slikken. Er zijn twee soorten obers, de eersten zetten de schaaltjes met de beste lekkernijen weg als ze zwaluwen zien aan komen, anderen schui ven hun expres een schaal toe en zeggen hardop joviaal: „doe u maar te goed, u houdt er wel van". Waarop de zwaluwen hartgron dig „ja" zeggen en tot de aanval overgaan. Onder hen is een span dat algemeen de aandacht trekt. „Zij" is een zware blondgeverf- de vrouw en „hij" een mannetje zo dun als de steel van een apostel lepeltje. Ze komen aan gezet in een mooie wa gen en „zij" is trou wens overladen met diamanten. Er wordt beweerd, dat ze kaart legster is, 's ochtends waarzegt en 's middags met manlief alle ge legenheden waar gratis te eten is, afloopt. Haar brutaliteit kent geen grenzen. Bij Corot, een stoffenhandelaar op de Champs Elysées, stond een prachtige boeket seringen. Dit was heel in de begintijd van deze bloemen en iedereen bewonderde ze. Nadat madame zich eerst ste vig te goed had ge daan aan alle mogelijke lekkernijen, trok ze een papieren zak uit haar tas, sneed een voor een de trossen seringen af, die in de zak verdwenen Een ander heeft de gewoonte geregeld een petit four in haar mond te steken en de tweede in een tas te doen. „Ze neemt wel voor drie dagen eten mee", zeg gen de maitres d'hotel. Dit typisch na-oorlogs verschijnsel van de etende en drinkende zwaluwen tiert welig, want ze hebbep allen vriendjes van hetzelfde kaliber, die ze goed gunstig een keer mee brengen. Meer is niet nodig om de corporatie uit te breiden In het begin werd om de zwa luwen gelachen, maar nu ze steeds brutaler optreden, zijn de Franse journalisten allesbehal ve in hun schik met deze z.g. collega's. Het is nog een geluk, dat geen vreemdeling zich aan deze sport waagt, want wat zouden we dan te horen krijgen DINY K.-W. Gistermiddag om kwart voor twee is te Born, toen wegwerkers bezig waren met het dicht maken van een sleuf, waarin een kabel was gelega langs de Postweg, de grote weg van Sittard naar Buchten, een mijn (of granaat) ontploft. De 44-jarige L. H. Fenders uit Heerlen werd daarbij op slag gedood. De 53-ja- rige J. J. Lcunissen, ook uit Heerlen, overleed op weg naar het ziekenhuis te Sittard, alwaar de Slttardenaar G. Zelis- sen tater eveneens aan zijn verwondingen bezweek. De 24.jarige G. Bonen en de 19-jarige J. B. Philippen beiden uit Sit tard, werden zwaar gewond in hei zieken, huis opgenomen. Zü maken het naar omstandigheden goed. De arbeiders waren, zoals gezegd, bezig met het dichten van een sleuf. Vermoe delijk door het trillen van de mechani sche stamper, waarmede de aarde in de sleuf werd aangestampt, ontplofte op on geveer twintig vijf en fwinttg meter van de plaats waar de mannen aan het werk waren, een in de grond zittende landmijn. In het wegdelt ontstond een gat van ongeveer een halve meter diepte. De ar beiders waren werkzaam hii het aanne mersbedrijf Brands uit Geleen. In het Horecafbedrijf in het gehele land Rotterdam uitgezonderd heerst onrust. De kelners en serveersters zijn ontevreden over het feit, dat verschillen de werkgevers hun niet de drie procent ineens over 1955 willen uitkeren. Op 9 mei j 1. neeft de federatie van werkgevers in het Horecafbedrijf naar aanleiding van in het. georganiseerd over leg met de erkende vakorganisaties ge voerde besprekingen aan de leden van de federatie dringend geadviseerd aan ieder personeelslid van een Horecafbedrijf. dat in 1955 in dienst was, anderhalve week loon of garantieloon te verstrekken, in dien het dienstverband twaalf maanden had geduurd. Men adviseerde voorts zó veel minder uit te keren, als het dienst verband in 1955 korter was geweest. Dit advies is in de meeste Horecafbedrijven in het land opgevolgd ten aanzien van de normaal gesalariëerden. In zeer veel bedrijven hebben echter degenen, die op garantieloon werken, de kelners en ser veersters dus. geen uitkering gekregen. Van de zijde van de Nederlandse Bond van Hotel-, Restaurant- en Café-perso neel aangesloten bij het NVV, deelt men ons mede, dat, wanneeer er zich in een bedrijf een actie zal voordoen ter ver krijging van de drie procent, de bond zulk een actie zal steunen. „Men acht het in NVV-kringen bijzon der laakbaar, dat werkgevers in het Ho recafbedrijf, die zitting hebben in het hoofdbestuur van de federatie van werk gevers en dus het advies tot uitkering hebben mede-ondertekend, zich thans b(j hun weigering om een uitkering te ver strekken aan de serveersters en kelners, in hun eigen bedrijf beroepen op liet be sluit van hun regionale afdeling om het advies naast zich neer te leggen". Keesje Versluis gaat de volgende week naar Zweden. Hoewel de voor deze reis benodigde gelden nog niet bijeen zijn, heeft het comité, dat. kortgeleden het initiatief nam dit tiénjarig inwonertje van Sliedrecht naar Zweden te zenden voor behandeling van de hersenafwij king, waaraan hij al drie jaar lijdt, de moed gevat de reis alvast te regelen. Vandaag zijn in Den Haag de nodige papieren m orde gemaakt en vliegpassa- ge geboekt. De reacties op de publiciteit, die deze actie heeft ontketend, zijn zo bemoedigend, dat men meent te kunnen aannemen, dat de f 10.000, die nodig zijn, stellig bijeen zullen komen. Als alles vlot verloopt zal Keesje maandag of dinsdag naar Stockholm vliegen, waar hij zal worden behandeld door prof. Oliver Crona. de hersenchi- rurg, die enige tijd geleden de Australisch Nederlandse Marieke van Dijk met zo veel succes van een zelfde aandoening als die waaraan Keesje lijdt heeft genezen. (Van onze correspondent). „Dit is een heel ernstige geschiedenis, die een mensenleven heeft gekost. Hier is sprake van grove schuld, en ik eis dan ook wegens „dood door schuld" vier maanden gevangenisstraf tegen de ver dachte". Dit zei de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te As sen, waar de 37-jar. C. v. d. K. te Em- men, directeur van de Eerste Ned. Amor- ces(vuurwerk)fbariek „Paro" N.V. te Kla- zienaveen terecht stond omdat hij niet gezorgd had, dat ontplofbare afvalstoffen, die na het sluiten van de fabriek te Wei- teveen in de gemeente Schoonebeek in een kuil op het fabrieksterrein waren achtergelaten, op afdoende wijze waren vernietigd. In de kuil ontstond op 27 april 1955 een ontploffing, waarbij de 9-jarige Harm Berend Mulder uit Weiteveen om het leven kwam. Op de fatale dag de fabriek was toen reeds vier maanden verlaten en het be drijf was overgebracht naar Klazienaveen speelden op het verlaten fabriekster rein de 9- en 12-jarige zoontjes van de fabrieksarbeider M. Mulder, die vlak in de omgeving aan het turfsteken was. De jongste knaap zat op de rand van de kuil met de benen op de bodem. Op het mo ment dat hij werd geroepen en opstond, ontstond door de wrijving een explosie, waarbij de jongen op slag werd gedood. Beschuldigd van oplichting van een dame te Wateringen is bij arrest van het ge rechtshof te Den Haag veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf de Haagse mag netiseur H. A. H. C. Deze toucheerde 20 van de benadeelde na haar stervende echt genoot „behandeld" te hebben. Het geld zou terugbetaald worden indien de patiënt overleed. L. liet niets meer van zich horen. De rechtbank had C. tot twee maanden veroordeeld, zodat de straf in beroep ver dubbeld werd. Gisteravond is door mr. Ch. J. Ensche dé voor de Rotterdamse Rechtbank het fallissement uitgesproken over het win- kelverzamelgebomv „De Twaalf Provin ciën". Als curator is aangesteld mr. G. de Groot. Hiermede is er dan een einde ge. komen aan de vrij kortstondige bestaans- periode van de stichting, die tot idee had Rotterdam iets aparts te brengen op het gebied van het winkelen. Onder één dak zou men de klant een keur van artikelen voorzetten en het moest één grote winkel worden, die eigenlijk uit vele verschillende bedrijven bestond, ieder met een. eigen karakter en met 'een eigen bediening. Een van de huursters, mevr. Dasberg de Rode-van Dam heeft dit faillissement voor de Rotterdamse Rechtbank laten vragen, omdat zü z'ich bleef beroepen op het contract. Als zij dit niet had gedaan, was er misschien een minnelijke schik king getroffen. Men wilde immers een compromis sluiten met de zakenmensen. Deze aanvrage echter doorkruiste deze actie en het gevolg is dat het faillissement officieel is uitgesproken voor het gebouw als middenstandscentrum. Hiermede enerzijds voorkomen, dat men nog langer zou moeten Voortploeteren, aldus de heer A Arkenbout, directeur van de Wereld haven N.V., in een huis, waar wantrou wen en onderlinge verdeeldheid heersten en anderzijds is bereikt dat een groot aantal mogelijkheden is ontstaan om aan het gebouw een nieuwe bestemming te geven. Zelf betreurde hij het, dat de idee van het verzamelpand voor de midden stand, niet verwezenlijkt is kunnen wor den. Bij de Wereldhaven N.V. zijn, aldus de directeur, vele plannen in studie. Naar aanleiding van verschillende contacten zijn er aanbiedingen binnen gekomen o.a. van een confectiefabriek, een warenhuis, een combinatie van Grootbedrijven, een post-orderbedrijf en tenslotte ook de sug gestie om het gebouw om te toveren tot een hotel. Gezien het grote gebrek aan hotel ruimte in Rotterdam zou dit olan nog niet zó stout zijn, als het °P het eerste gezicht wel lijkt. Er staat echter hele maal nog niets vast. De heer A. de Haan van de n.v. Maatschappij tot exploitatie van Hore- ca-bedrijven „Flevo", noemde deze laatste suggestie goed uitvoerbaar. Hij heeft geheel op eigen initiatief eens een plan ontworpen en kwam tot de conclusie, deze wordt gedeeld door deskundigen dat het technisch zeer goed uitvoerbaar zou zijn. Er zouden dan in normale omstandigheden een 150 bedden beschikbaar kunnen zijn en in zeer drukke tijden zou er zelfs sprake kunnen zijn van een 300 bedden. Maar financieel zou dit Plan toch wel op moeilijkheden stuiten. De verbouwing, die in een half jaar gereed kan zijn, komt op een miljoen gulden. Van de andere kant ligt het gebouw uitstekend. Vlak bij het station en in de omgeving van winkels en theaters. Intussen gaat het leven in café restau rant „Flevo" ongestoord verder. Er wordt een druk gebruik gemaakt van de con greszaal (besprekingen tot ver in 1957) en herhaaldelijk grote diners voor ge zelschappen, die Rotterdam bezoeken. De bedrijfsdirecteur, de heer A. den Haan, heeft de Skymasters voor het eerste deel van juli a;s. en de Ramblers voor daarna weten te arrangeren. Het „Rotterdamse Hotscha Trio" volgt weer op hen. De Bioma bioscope gaat vanaf 1 juli weer open om er 's middags en 's avonds goe de speelfilms te laten draaien. Het fail lissement houdt niet in dat „Flevo" uit het gebouw gaat verdwijnen. Te Parijs wordt in sommige pa rochies op zondagochtend reeds om zes uur mis gelezen, teneinde de automobilisten gelegenheid te ge ven mis tc horen aivorens de uit stuif der automobilisten aanvangt. Het is helaas algemeen waargeno men dat de uitgebreide deelneming aan het weekend-tocrisme een zeer nadelige invloed heeft gekregen op het nakomen van de zondagspicht, die door heel wat lauwen verwaar loosd werdt, ofwel door volkomen nalatigheid, ofwel vermeend wordt nagekomen met de praktijk van Jantje van Leien. Men bezoekt on derweg een kerk, maar meer als toerist die wel weten wil hoe de aangedane kerk er uit ziet, of met het geduldsoffer ten minste een deel van het H. Misoffer bij te wonen. Velen vinden zich al erg braaf nu zü tenminste „in de kerk zijn ge weest". De Nationale Federatie van de Katholieke Actie heeft nu een initia tief genomen dat de gebruikelijke voorwendsels der slordige misbezoe kers langs.'s Heren wegen wegneemt. Men is bezig de eerste 500 wegwij zers te plaatsen die langs de wegen de uren van het mislezen aangeven. Zij kunnen dan zien bij welke mis zij op tijd aanwezig kunnen zijn. Bij de ingang der gemeenten op een ander gemakkelijk zichtbaar punt vinden zij dan voor een aantal ge meenten, die zij op hun weg zullen ontmoeten, een kruisvormige weg- vMws M wijzer die plaats en uur vermeldt van de mis, zodat ze de kerk kunnen kiezen die hun voor het kerkbezoek geen nodeloos tijdsverlies geeft. In alle bisdommen bestaat voor deze aanwijzing grote belangstelling en een paar duizend parochies heb ben zich reeds bereid verklaard die aanwijzingspalen. waarvan het een verdienste is dat een gelijksoortig model is gekozen, te plaatsen. De F.N.A.C. zorgt voor die palen die aan de parochies op 100 gld. per stuk komen. De distributie der aanwijzers geschiedt door de diocesane organisa ties en is aan bepaalde regelen ge bonden om de vrije beschikking van de plaats te verzekeren en conflicten te voorkomen over het gebr";V van de plaats. Voorts om een samenwer king tussen parochies te verkrijgen, waardoor niet alleen voor de plaats die men nadert, maar voor een aantal plaatsen die men achtereen op zijn weg vindt, de uren van mislezen kun nen worden aangegeven. De F.N.A.C. die de medewerking heeft van de Vrouwenliga en van de automobiel club St.-Christoffel, hoopt in korte tijd deze signalisatie over heel Frankrijk uit te breiden. On voor een aantal gemeenten de misuren aan te kunnen geven, zijn vier mo dellen van kruisvorm gekozen, die echter slechts verschillen in lengte overeenkomstig de behoefte aan plaats voor de aanwijzingen. Op deze manier hoopt men ook het toeristenbezoek tijdens de H. Mis te ontgaan dat ondanks alle verbod voor de gelovigen een veel voorkomende hinder oplevert. Het idee is prachtig vooral in een land met zijn lange af standen. De schat van Matabonga 17). Met andere woorden, vroeg Hendrik U hebt dus geen ruimte voor Jack Benders? Neen, was het antwoord, of u moest er erg b j me op aandringen. Heel erg op staan. Nou Benders, zei Hendrik gemoedelijk,het heeft er veel van weg, dat het een lange logeerpartij op Matabonga voor je zal worden. Het was duidelijk, dat Benders reeds uit zichzeli tot die conclusie gekomen was, maar die van zich afSGzst had. Dat loopt niet meer zo helemaal op rolletjes voor jou, Jack zei Lida met een lief lachje. Hij keek haar ijskoud aan. Het zweet brak hem uit en zelfs in de gloed van het vuur onder de ketel met kreeften zag zijn gelaat nog bleek. Zijn stem bleef echter nog rustig en zacht. Goed zo, Rynmann, zei hij, wat is je voorstel. Hendrik nam zijn sigaar uit de mond en bekeek die aandachtig. Lida heeft me verteld, dat jij driedui zend dollar in deze onderneming hebt gestoken, Ben ders. Ik zal je heel schappelijk behandelen. Ze heeft me twintig procent geboden, zei Benders vasthoudend. Ja, dat weet ik; maar volgens haar voorwaarde zakte dat met vijf procent per dag en vandaag is het tot nul gedaald. - Ik wil de zaak nog altijd voor twintig procent at- mkken, zei Jack. Je zult de zaak moeten afmaken voor het dubbe le van je onkosten en vrije overtocht naar Honolulu. Vanmiddag heb je tegen me gezegd, dat je een zaken man bent. Naar mijn opvatting kan iedere zakenman zichzelf gelukwensen, die honderd procent van zijn belegde geld maakt. Ik wens je dus geluk, Benders, met zo'n bof je! Benders keek hem met een van haat verwrongen gelaat aan. Hendrik tipte zorgvuldig de as van zijn sigaar af. Zes duizend in contanten en vrije reis en ver blijfkosten tot Honolulu toe en dat in prettig gezel schap. of een lang en gelukkig leven onder de bewo ners van Matabonga. Je hebt maar voor 't kiezen! Heel bedaard, als werd hem het hart niet als het ware uit het lichaam gerukt, antwoordde Jack Ben ders: In orde, Rynmann. Jij wint! Wat heeft kapitein Han Russel in die kokosnoten- dop gegrift? Jack sloot de ogen. Hij trok zijn mondhoeken om laag. En op dat ogenblik voelde Lida bijna medelij den'met hem, toen hem de woorden met zichtbaar pijnlijke krachtsinspanning over zijn lippen aankwa men: Aan Amelie Russel te Winniton, U.S.A. Beloon brenger dezes vorstelijk voor het overbrengen van deze sleutel, die je toegang geeft tot onze schat. Meet van het kruis te beginnen een el af voor elke dag, dat de klein Han geleefd heeft en wel in de richting, waar in Peter Fransen verdwenen is en daarna zoveel maal honderd el als het uur van ons trouwen, in de richting, waarin je hebt leren schieten. Benders kuchte een paar maal en schraapte zijn keel. De ondertekening luidde: Han Russel, Matabon ga. X. De volgende morgen, kort na zonsopgang vonden ze dè schat, na zorgvuldig 364 el van het lavakruis in noordelijke richting gemeten te hebben en van dat punt af 300 el in oostelijke richting. De tinnen kruithoorn lag begraven in losse grond en was dik met kokosvezels omwikkeld. Het deksel zat volkomen vastgeroest, doch Hendrik wist het los te krijgen. Hij keek in de bus en overhandigde die aan Lida. Er steeg een exotische geur van sandelhout uit op, vermoedelijk was er eens wierookpoeder in bewaard geworden. De kruithoorn was voor meer dan de helft met kostbare stenen gevuld. Lieve deugd! riep Lida en nam er een handvol stenen uit, die ze op haar handpalm in het zonlicht liet schitteren. Het waren losse stenen, groot en ouderwets gesle pen, maar in haar verbaasde ogen waren ze wonder mooi van kleur, warm diep rood en blauw, van robij nen en saffieren, helder groen van smaragden. De diamanten schoten stralen en fonkelden in het licht. Wat geweldig, Henk! Wat geweldig! zei ze bijna fluisterend. Ik zou hun geschiedenis wel eens willen weten, zei Hendrik. Misschien is het wel zo goed, als we die met weten. Je zou zeggen, dat ze afkomstig waren uit de schatkamer van een of andere Indische radjah, meende Hendrik. Misschien heeft de oude Han hem wel het dobbelen geleerd! Lida liet de stenen als een schitterende waterval van haar ene hand in de andere glijden. Hoeveel zouden ze wel waard zijn, Henk? Als het industriediamanten waren, zou ik ze wel kunnen schatten. Maar hun waarde als sieraad ligt niet in mijn lijn, maar als ik er naar gissen moet, zou ik zeggen zoiets van een kwart miljoen. De juwelier in Honolulu, die ruim een maand later de gissing van Hendrik in zijn schatting verre over trof zei; Het zijn heel merkwaardige stenen en met stenen van dergelijke afmetingen en zulk een pracht kwaliteit gaat het lastig een nauwkeurige prijs te be palen. Feitelijk zijn ze waard wat u ervoor krijgen kunt en de markt staat op het ogenblik zeer hoog en er is veel vraag. Alleen de juweliers in een heel grote stad zullen dergelijke stenen in hun voorraad willen opnemen. Ze worden gewoonlijk direct bij de grote diamanthandelaar besteld. Rekening houdend met op nieuw snijden en slijpen zou ik denken, dat ze, naar zeer bescheiden schatting, ongeveer vierhonderddui zend dollars kunnen opbrengen. Lida nam het vrij rustig op. Wonderlijk, overlegde ze bij zichzelf, hoe gemakkelijk iemand gewend raakt aan het rekenen met dergelijke grote bedragen! Het is een prachtig spaarpotje voor grootje, zei Lida Wat zal ze 'n pret hebben in zoveel geld! Hendrik betaalde de taxatiekosten. En toen ze weer op het trottoir stonden, zei hij: Het is grootmoeders spaarpotje niet, Lida, maar het jouwe. Ik heb al door geaarzeld, het je te vertellen en je behoeft je er heus niet ongerust .over te maken, maar je moogt het nu wel weten. Kort na je vertrek heeft ze een beetje last van haar hart gekregen. Niet ernstig; niet meer dan een waarschuwing, zoals de dokter zei, om op te passen voor opwinding. Henk! riep Lida ongerust uit, Je wilt toch niet. Neen, schat, ik spreek beslist de waarheid. Ze wilde liever niet, dat je er ook maar iets vanaf- wist, maar ik meende toch, dat je het wel mocht weten. Ik heb een radiotelefoongesprek met haar aan gevraagd en zodra we onze buit per luchtpost-expres se verzonden hebben en in ons hotel terug zijn, kun je met haar spreken. Ze heeft tegen me gezegd, dat ze begonnen was, te beseffen, dat ze niet altijd in leven blijven kon en dat het tijd werd, orde op haar zaken te stellen. Enkele dagen voor mijn vertrek uit Wilnnkton heeft ze al haar bezittingen, tegenwoor dige en toekomstige, op jouw naam laten schrijven, zo dat jij er de volkomen vrije beschikking over hebt. Ze zei, dat ze liever niet op haar dood wachtte, om jou daardoor volkomen eigendomsrecht op het oude huis en deze schitterende stukjes glas te verschaffen. Ze vertrouwt volkomen op jouw gezond oordeel. Zoals ze zei, is ze ervan overtuigd, dat jij alles wat recht is zult doen tegenover je vader en moeder en je broers en zusjes en dat je het huis en de omliggen de gronden degelijk zult herstellen en opknappen. Plotseling werd Honolulu voor Lida's ogen in een gulden nevel van tranen gehuld. Ze greep Hendrik bij zijn arm en hij drukte haar hand tegen zijn zijde aan. Heel stevig. Ongewoon innig. Henk, wil je nu met me trouwen, zo gauw we dat voor elkaar kunnen krijgen? Houd je dan van me? vroeg Hendrik heel ernstig. - Ja Hendrik. Het is mijn gewoonte niet, een gegeven paard in de bek te zien, zei Hendrik, noch te sputteren tegen hemelse muziek, maar zou je me willen ver tellen, wat deze stemmingsverandering in jou teweeg heeft gebracht? Lida gaf niet dadelijk antwoord. Het was een op recht antwoord. Maar die antwoorden waren er zo veel! Ze voelde plotseling zo heel veel voor Henk en veel daarvan kon ze met geen mogelijkheid onder woorden brengen, ook al wilde ze nog zo graag. Het was vast en zeker niet genoeg te zeggen ,dat ze geen lust meer voelde met de wereld en haar omgeving te vechten, noch dat ze niet langer op eigen onaf hankelijkheid gesteld was. In Winniton had ze zich laten beheersen door één enkel idee; toen had ze iets, wat ze zo wanhopig graag wilde bewijzen; toen had ze een nevelachtig doel, dat ze wilde bereiken en dat ze alleen bereiken moest. Maar het was niet genoeg, te zeggen, dat ze nu an ders geleerd had tijdens haar onderzoekingstocht en dat niemand alleen tegen de hele wereld kan vechten. Waar en hoe was ze aan die nieuwe waardering der dingen gekomen. Het was niet plotseling gegaan; het was langzaam en onmerkbaar in haar gegroeid. Zelfs de zogenaamde Jack Benders of h°e hij dan in werkelijkheid heten mocht had haar een les ge leerd, maar hij was niet buitengewoon verantwoor delijk voor haar inwendige verandering. En haar nieu we inzichten waren ook niet hoofdzakelijk te danken aan Hendriks uit de lucht vallen op het ogenblik, dat ze hem zo hard nodig had. Het was helemaal niet zo eenvoudig. Het was ook niet zo, dat ze zichzelf maar had laten gaan en ver liefd was geworden op de man, naar wie ze verlangde met al haar gevoel en intuitie. Gedeeltelijk kwam het doordat ze verscheidene verkeerde opvattingen opzij had gezet en gedeeltelijk was het iets, dat rustig in haar was opgebloeid. Het was een overgave, maar in wijder zin was het een overwinning. Ze wilde zon der enig voorbehoud met Hendrik Rynmann trouwen. Ze zou met heel haar hart aan hem toebehoren. Tenslotte zei ze: Je weet, dat ik altijd mijn best gedaan heb, eerlijk tegenover je te zijn, Henk. Het is niet iets, wat zo maar in een halve dag gebeurd is en deze plotselinge rijkdom heeft er heus niets mee uit te staan. Dacht je dat soms? Ik heb het me wel eens afgevraagd, erkende Henk ronduit. Maar liefste, als dat zo was, dan zou het weer hetzelfde zijn als vroeger., een soort hinderpaal, of een muur, voor mijn verwaandheid. Maar ik zit niet meer achter een soort vestingmuur. Ik ben ver anderd. Dat is fijn, zei Hendrik. Dat is*heerlijk. Want ik moet ook nog enige ophelderingen geven. Zoals ik het bekijk, ben je een lange weg gegaan zoiets van 'n tienduizend mijl om het probleem van je eigen moeilijkheden op te lossen. Je bent nu in het bezit van alles, wat je nodig hebt om datgene te doen, wat je al hebt willen doen sedert je vader werkloos is geworden., namelijk het oude huis restaureren en aan je ouders en je broers en zusters datgene geven, wat ze nodig hebben. En dan gaan wij trouwen. Ja, liefste. En vermoedelijk gaan jij en ik, tenminste voor een poosje in jouw huis wonen. Waarom niet? Meer dan ruimte genoeg. Dat is een goed idee. Ik ben gewoon verzot op de gedachte, maar ik moet zeker weten, dat jij niet terugkrabbelt. Je moet beginnen met het oude huis piekfijn in orde te laten brengen. Dat wil heel wat zeggen. Veronderstel eens dat ik mettertijd besloot een diepvriesmachine aan te schaffen voor de keuken, of een radiotoestel van tweeduizend dollar voor de huiskamer, of dat ik een nieuw dak zou willen betalen. Hoe zullen we dat regelen? Liefste, ik ben blij, dat je erover begonnen bent. Koop die vriesmachine. Koop een radio met een grammofoon erbij! Ik heb dat soort trots afgelegd. Ik vecht niet meer alleen tegen de wereld. Ik was ge wend buitengewoon veel prijs op mijn onafhankelijk heid te stellen en ik ben er achter gekomen, dat ik in wekelijkheid niets lever verlang, dan een goede vrouw voor je te zijn. Is het niet zo? Juist, dat is de kwestie, zei Hendrik. Doe ik dan misschien niet beter met alleen maar te zeggen, dat ik ontzaglijk veel van je hou en dat ik blij ben je daarvan nu het bewijs te kun nen leveren. Je bent lief, vond Hendrik. Alle dichters van de hele wereld hebben nog nooit zo iets liefs gezegd. Van het ogenblik af, dat ik van huis ben gegaan, ben jij alles voor me geweest, alles en alles! En voor mij, zei Hendrik, ben jij alles en alles geweest en nog veel meer en dat al heel heel lang! Nu voelde zij zich weer schuldig. Hij was toch wel hartelijk en geduldig voor haar geweest. Ik zal het tonen, liefste! Ik zal het je tonen! O, Henk. mijn eigen, eigen lieveling!.. Maar hoe zul je het vinden, dat je nu mijn hele familie aantrouwt? Want dat is nu echt het geval zie je? Ik mag je familie graag, zei Hendrik. Ik heb ze graag om me heen. En ze hebben jou nodig, schat De kleintjes ver eren je doodgewoon. Jouw kalmte zal gunstig op moe der werken en vader zal dolbij zijn, als hij bij je kan komen aandragen met allerlei zakelijke raadge vingen. Willy zal nooit vergeten, dat je bij de stoot troepen bent geweest.hij heeft een held in zijn om geving hard genoeg nodig. En grootje beschouwt je als een herleefde Han Russel. Suze is weg van je. Dat kon wel eens lastig worden. Ik denk, dat ik haar op een kostschool zal doen. Maar dan zul je die roodharige knul wel met haar mee mogen sturen, zei Hendrik lachend. Die twee zijn onafscheidelijk als Siamese tweelingen. Je bedoelt toch niet mijn vriendje Sam Des- sain? Zo, heet hij Sam? Die twee renen de omtrek rond in een vehikel met een soort van dieselmotor en ik heb me laten wijsmaken, dat ze een lok van zijn haren in 'n gouden hartje op haar borst draagt. Lida zei dromerig: Henk, als we thuis komen, trou wen we heel plechtig in de kerk, met bruidsmeisjes en een sluier. Zodra onze ringen klaar zijn, is het niet? Heb je daar iets op tegen, liefste? Of gaat het je te gauw? Mij zou het best zijn, antwoordde Hendrik, al trouwden we morgen! Maar ik zou graag twee ringen laten maken, Henk, zoals die van overgrootmoeder en haar man zijn. Dat heb ik ook al gehoopt en ik ben dolblij, dat je het zo wilt. Ik heb ook wel dergelijke gevoels overwegingen, zie Hendrik. Lida keek naar hun spie gelbeeld in het winkelraam waarvoor ze stonden. Een grote, breedgeschouderde man en een slank meisje dat aan zijn arm hing. Een prachtspan! Ze straalde van vreugde. Of we nu een duim of duizend mijl van elkaar af zijn, zei ze, het zal steeds zijn: Wij beiden tegen heel de wereld! EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4