ViMini ^nminiiiiisten-meeloner nr. 1) Nenni (communisten-meeloper nr. doet felle aanval op Kroesjtsjef 98-pct-overwinning voor Nasser in Egyptische verkiezingen Welslagen van de differentiatie- politiek met lonen niet gemakkelijk Westelijke luclitmaclitleiders zagen in Moskou nieuwe Russische straaljagers Uitbundige ontvangst voor generaal Twining Vandaag valt beslissing over de poging van dr. Drees Italiaans vuurwerk in de wereld van het communisme Onbeschaamde gooi naar leiding van linkse blok en van.... regering? Voorzitter KAB betwijfelt of bonden steeds de situatie voldoende verkenden Tito in Boekarest Rond de kabinetsformatie Zestien doden bij treinongevallen Maandag 25 juni 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Journalistiek meesterwerk Christelijk Geduld Eerste passen op de iveg der democratie Gevaar voor magneet werking De katholieke pers in de V.S. WEERBERICHT hunnen worden gedicteerd). Gehele partij Opwinding Assoendan-dam Prijzenrust De verantwoordelijkheid van de bonden Loyaal zijn t De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen. Weinig of geen regen. Overwegend matige wind tussen noordwest en west. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. Dinsdag 28 juni: Zon op 4.23, onder 21.06 uur. Maan op 22.29, onder 7.45 uur. NIEUWE SCHIEDAM Nieuwe politieke sensatie ""1 munisme van Togliatti?" En het blad be- (Telefonisch van onze correspondent) Rome, zondagavond. |5r kan nauwelijks twijfel aan bestaan, dat Italië vandaag de grootste poli tiek® sensatie heeft beleefd, sedert de val van de monarchie of om een ander beianp'jk feit te noemen sedert De Gasperi in 1947 de communisten en Nenni-socialisten uit de regering zette. l4. jja de opzienbarende verklaring, die Italië's communistcnleider Togliatti vortëe week liet publiceren, is vandaag Nenni, de leider van het grote en be- lanf>rÜke blok der communisten-meelopers, gekomen met een uiterst belangrijk irtike] in het weekblad „Mundo Operaio" (Arbeiderswereld). Togliatti behandelde in zijn artikel, dat volgens „Momento Sera" overigens het ..imprimatur" van Moskou bad, het beruchte rapport van Kroesjtjef en ]-v?am tot de voor een vooraanstaand communist ongehoorde eis van „steeds jji-otere onafhankelijkheid van oordeel" voor de communisten ten aanzien van je sovjet-experimenten. Hij concludeerde zelfs, dat het van nu af noodzakelijk kan zijn voor de communistische partijen om elk haar eigen weg te zoeken, verschillend van die der anderen en ontvankelijk voor belangrijke ontwikkelin gen e» koerswijzigingen (die m.a.w. niet meer van boven af, door Moskou, Vandaag is Nenni hem gevolgd met een nog fellere kritiek op Kroesjtsjef en met de mededeling, dat zijn (Nenni's) partij zal streven naar een socialistisch Italië, maar dan „alleen met de instemming van een meerderheid van het volk". De ontspanning tussen Oost en West heeft Nenni's party de vrijheid gegeven om een eigen politiek te voeren. derland van alle arbeiders") vrijheid en an; :e naar jfet artikel is een journalistiek mees- erwerk, zowel om de helderheid van ge- laCliten-ontwikkeling als om de stijl, die ergens de grenzen van nuchterheid en {glipte overschrijdt. Na fonisch te hebben opgemerkt, dat let rapport-Kroesjtsjef zelfs voor de bui- ;en]andse top-communisten onbekend Heef. totdat de Amerikaanse voorlich- (rsdienst er de tekst van bekend maak- zonder dat deze door Moskou zells Werd gecorrigeerd herinnert ifenni aan het testament van Lemn en toorts aan de zuiveringsprocessen tussen 36 en '38, waarbij de volledige „oude 'arde" werd uitgeroeid. Dan onderzoekt lü de passage van het rapport van kroesjtsjef, waarin de methode wordt teroordeeld, waarmede de titalatuur van .vijand van het volk" werd georeerd en lier merkt Nenni droogjes op. dat de bui- epwereid (hijzelf inbegrepen) .tenslotte !0)c van het proces-Beria niet meer te veten is gekomen dan de tien regels van iet vonnis". OP dit punt komt bij tot de kern van lijp artikel en haalt de herinnering op lan i?et zeventiende partij-congres van de Russische communistische partij in ja- iu3r' 4934 Hier klaagde Stalin de „oude >arde" aan en de slotresolutie. die una- deiïi Werd goedgekeurd, vormde de di- ■ecte aanleiding tot de processen van de aren, die volgden Kroesjtsjef geeft thans ilie schuld aan St.alin. wiens bloedige per- oonhjke dictatuur toen pas goed begon. Haar, aidus merkt Nenni op, net was kroesjtsjef, die de beruchte slotresolutie ,reëerde in zijn hoedanigheid van partij- eCretaris van het district Moskou. Be rstte de verantwoordelijkheid inzake de erreur alleen bij Stalin of bij het gehele eidende apparaat? En om iets anders te loemen: Lenin schafte in 1920 de dood- traf at maar deze door Stalin op de neest barbaarse wijze misbruikte straf is ot op heden door Kroestjsjef gehand- laafd Met even zovele woorden verwijt Nenni iu aan Kroesjtsjef, dat deze zonder meer ip een uiterst belangrijke post heeft ge- taan gedurende al die jaren, waarvan hij iu zelf de verschrikking heeft beschre- 'en- Bovendien verwijt Nenni aan Kroesjtsjef lat deze thans uitsluitend de infame en chandelijke en misdadige kanten van Italin belicht, zonder zelfs maar een chijn van een historische reconstructie an het fenomeen Stalin. Tenslotte komt Nenni dan tot de slot- om, dat er in de Sovjet-Unie geen po- itieke vrijheid bestaat en geen interne lemocratie. En hij zegt ronduit: „Zelfs ilet met een collectieve leiding, kan een lemocratisch leven worden verwezen- ijkt". Voor elke willekeurige niet-communist Vas dit allang een bekeken zaak. Dat ïenni dit thans inziet en openlijk er- 'ent, is van de grootste betekenis. En laar komt nog dit bij: het artikel van j'enni kan geenszins beschouwd worden js een persoonliike uiting van de auteur ■- doch vormt daarentegen een stelling- "ming van het gehele partijbestuur van de taliaanse socialistische partij Nc-:ni heeft lamelijk de tekst van het artikel zelf oorgeiezen aan de andere leiders van zijn Wtij en hen tenslotte verzocht om allen 'ün handtekening onder het document te 'laats. Dit betekent, dat er een geheel 'ieuwe fase in de. politiek van de Nénni- Ocialisten gaat beginnen, die niet alleen 'oor de binnenlandse politieke ontwikke- ing in Italië de meest onverwachte ge volgen kan hebben, maar die ook de in- ftrnationale marxistische wereld sterk '-ai beïnvloeden. Het is thans niet meer te ontkennen, 3-t de gehele marxistische wereld zich in en volledige crisis bevindt. Na de kri- >ek van Togliatti, komt nu ook een ïenni voor de dag met de meest opzien- arende stellingneming. Hij ontkent, dat er 1 de Sovjet-Unie (gisteren nog het „va- democratie bestaat. Hij noemt de Rus sische propaganda letterlijk „de grootste mystificatie, die de wereld oort gekend heeft". Hij verwijt de huidige Sovjet machthebbers openlijk hun medeplichtig heid aan de wandaden van Stalin. En hij eindigt zijn artikel aldus: „Het is duide lijk. dat een communisme, losgemaakt van Moskou, zoals overigens ook een commu nisme zonder de communistische interna tionale, niet meer het communisme zal zijn van de laatste zesendertig jaren, dat de splitsing veroorzaakte van de traditio nele socialistische beweging. Het is moei lijk te zeggen, waar een fundamentele crisis, zoals thans door het twiptigste partijcongres van Moskou is geopend, kan heenleiden, omdat men er voor het ogen blik slechts de eerste manifestaties van ziet. Voor ons (socialisten) wil dit zeggen, dat de neiging om te rechtvaardigen wat veroordelenswaard en onrechtvaardig was in de communistische dictaturen ons kri tisch oordeel heeft beperkt. En een arbei derspartij kan en mag nimmer van zulk een oordeel afzien of afstand doen". Inzake de eerste reacties op dit artikel kunnen wij alleen maar zeggen, dat net de grootste opwinding heeft veroorzaakt in de gehele politieke wereld.Nenni. de winnaar van de Stalinprijs voor de vrede, de president van de wereldconferentie van de vredespartisanen Nenni, die tot nu toe letterlijk elke misdaad van het communisme heeft goedgekeurd en zelfs opgehemeld en die zonder een woord van protest de bloedbaden in de door Russen bezette landen van Oost-Europa heeft aangezien en zelfs als daden van vrede en rechtvaardigheid heeft betiteld, ook waar het de moord op vooraanstaande so cialisten, zijn vroegere strijdmakkers be trof, deze zelfde Nenni is nu plotseling achter de volle waarheid gekomen of schoon de wereld deze waarheid al sedert vele decennia kende. Welke is, zo vraagt de pers zich van daag af, nu zijn houding ten aanzien van het communisme. De „Tempo" van van morgen schrijft: „En als dan dertig jaren van Stalin niets anders zijn geweest dan een lange serie misdaden en moordpar tijen zonder enigerlei theoretische recht vaardiging; en als de „collectieve leiding van vandaag geen democratische oplos sing is, wat stelt Nenni zich dan voor met zijn rebellie tegen Kroesjtsjef en welke is zijn houding tegenover het com munisme van Togliatti?" En het blad be sluit met de volgende vraag, die inder daad wellicht straks van een benauwen den actualiteit kan worden: „Is bet mo gelijk, dat Nenni van de stupiditeit van de bourgeoisie en van de zwakheid van de partij straks het vrijgeleide verwacht, dat hem zal zuiveren van dwalingen van gisteren en hem zal toestaan zich op nieuw kandidaat te stellen voor de rege ring varf Italië? De Italiaanse politiek geeft maar al te dikwijls extravagante dingen te zien, maar hier zouden wij dan toch wel het toppunt van lafheid en schaamteloosheid gaan beleven." De afgevaardigden op het congres van de Amerikaanse Congrégationele Christe lijke Kerk, dat te Omaha in de staat Nebraska wordt gehouden, hebben blijk gegeven over een bijzonder groot geduid te beschikken. Zonder murmureren hoorden zij van vrijdagavond tot zaterdagochtend half acht de notulen van het dagelijks bestuur aan. 1 die 720 pagina's besloegen. Toen deze 1 voorlezing na negen uur en 36 minuten j werd geëindigd, verhieven de gedelegeer- den zich van hun zitplaatsen en riepen „hoera". I Zaterdag heeft het nieuwe Egypte zijn eerste passen gezet op de moeilijke weg van de democratie. Op die dag vonden algemene verkiezingen plaats, waarbij het om twee zaken ging. Ten eerste moest een president worden ge kozen om de leiding van het land over te nemen van de revolutionaire raad. die Egypte in de afgelopen vier jaar sedert de val van Faroek heeft bestuurd. Op de tweede plaats konden de Egyptenaren hun voor of tegen uitspreken over de voorgestelde „volksconstitutie", die in januari j.l. reeds is geprocla meerd. Vry spoedig na het sluiten der stembureaus stond het vast, dat luitenant- kolonel Nasser die tot nu toe voorzitter van de revolutionare raad en pre mier was met overgrote meerderheid was gekozen tot president en dat. met ongeveer dezelfde meerderheid van stemmen, goedkeuring werd gehecht aan de voorgestelde grondwet. H.M. de Koningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Irene en Margriet heb ben zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam uit de koninklijke loge de verrichtingen van de deelnemers aan de Olympische dag 1956 gadege slagen. Geheel links dr. J. Linthorst Homan, voorzitter van het N.O.C. zijn, werkt het verbond actief mee aan het onlangs tot stand gekomen. Consumen tencontactorgaan, dat al in de eerste weken van zijn bestaan bewezen heeft in een dringende behoefte te voorzien. Een ander resultaat had men overigens niet verwacht. Men had de Egyptenaren geen moeilijke keuze gelaten. Voor het presidentschap stond slechts één kandi daat: Nasser. Gisteren rond het middag uur. toen de uitslagen voor nauwelijks de helft binnen waren, beschikte hti reeds over 51 procent van het aantal uitge brachte stemmen, hetgeen voldoende voor zijn verkiezing was. Men verwachtte toen dat de einduitslag de volgende, in sommige landen niet ongebruikelijke cij fers te zien zouden geven: 98 procent der stemmen voor Nasser, 96 procent der stemmen voor de grondwet. Uit Washington wordt vernomen, dat premier Nasser er bij de Amerikaanse regering op heeft aangedrongen vastere toezeggingen te doen voor de verlening van hulp ten behoeve van de bouw van een stuwdam in de Nijl bij Assoean. De bestaande financieringsplannen voorzien in een lening van 200 miljoen dollar van de Wereldbank. Groot-Brit- tannië en Amerika zuilen volgens deze plannen tezamen 200 miljoen dollar ver strekken. terwijl Egypte zelf de rest van de benodigde middelen (in totaal 1200 miljoen) zou moeten vinden. (Van onze Utrechtse redacteur) „Nu de kruitdamp is opgetrokken en wij het strijdperk wat beter kunnen overzien blijkt, dat de grootste twee partijen, de P.v.d.A. en de K.V.P., beide versterkt uit de verkiezingsstrijd te voorschijn zijn gekomen. Dat deze twee partijen beide na van 1945 af onafgebroken regeringsverantwoordelijkheid te hebben gedragen in een dergelijke mate het vertrouwen van het Nederlandse volk blijken te bezitten, is een aanwijzing dat in het algemeen gesproken de in Nederland gevoerde politiek, waarbij de sociaal-economische uiteraard het meest onze belangstelling heeft, niet alleen begrip heeft gevonden bij ons volk, maar ook een toenemend vertrouwen in deze partijen heeft gebracht". Dit zei de voorzitter van de K.A.B., de heer J. Middelhuis, bij de opening van de Verbondsvergadering van de K.A.B., die vandaag en morgen te Utrecht wordt gehouden. Het was, zo merkte hij op, opgevallen, dat in verschillende plaatsen, waar de K.A.B. een actief leven leidt en waar haar propaganda-actie uitmuntende resultaten heeft geboekt, aan ledenwinst, in het algemeen de ver kiezingsuitslag voor. 4e K.V.P. gunstig is te noemen. Andersom was ook het geval. hoff welke reeds enkele keren zijn onge rustheid heeft uitgesproken over de ont wikkeling van de loonpolitiek. De vakcentralen hebben toch de oplos sing van 19 maart aanvaard, omdat met de loonkwestie toen reeds meer dan een half jaar lang was getraineerd, aangezien de werkgevers onoverkomelijke bezwaren hadden tegen een verhoging van de richt lijnen met 3"/« en slechts op basis van de door minister Suurhoff gedane voorstellen overeenstemming mogelijk bleek terwijl deze voorstellen materieel misschien even veel voordeel brachten als de voorstellen van de drie vakcentralen. De beslissing van de regering houdt op de eerste plaats geen rekening met het feit dat allang vóór 19 maart in collectieve con tracten en loonregelingen de nodige afwij kingen van de richtlijnen waren binnen geslopen. Met het praktisch overboord gooien van de centrale richtlijnen *is men bovendien kwijt geraakt: „de aanwijzing omtrent het met het oog op de doelein den van de algemene economische en so ciale politiek meest wenselijke loon niveau". Op de derde plaats is aan deze beslissing het nadeel verbonden, dat in tegenstelling tot de gedachtengang, ontwikkeld in Stich ting van den Arbeid en S.E.R., partijen rriet gedwongen worden zich een beeid te vormen van de economische situatie in de bedrijfstakken, alvorens met differentiatie- voorstellen te komen. Uitvoerig ging de heer Middelhuis in op de loonpolitiek, waardoor het jaar 1955 en ook de eerste drie maanden van 1956 wer den gekenmerkt. Het was de meest lang durige loonoperatie, sinds de bevrijding uitgevoerd. Spr. wees er nog eens op, dat met de regeringsbeslissing van half maart 1956 een geheel ander systeem van meer gedifferentieerde loonvorming Is inge voerd, dan in het Stichtings- en S.E.R.- rapport werd aanbevolen. Geheel anders ook dan de voorstellen varl de drie werk- nemersvakcentralen. In het systeem van Stichting en S.E.R. is de nationale richtlijn het centrale punt, waaromheen de differentiatie zich dient te voltrekken. In het systeem van 19 maart hebben wij echter in feite evenveel richt lijnen gekregen als er contracten of bin dende loonregelingen zijn. Bovendien is door het noemen van concrete percentages het gevaar van de magneetwerking een gevaar, waarvoor op het looncongres van de K.A.B. in november 1955 met nadruk is gewaarschuwd bepaaldelijk niet denk beeldig geworden. De heer Middelhuis wees op dit verschil, mede naar aanlei ding van opmerkingen van minister Suur- Op thuisreis van Moskou naar Belgrado arengt maarschalk Tito een bezoek aan Boekarest. Zondag werd het Joego slavische staatshoofd door een kwart Jhiljocn inwoners van de Roemeense '"ofdstad een grootse ontvangst bereid 'oen hij van het station van de stad naar 'e zetel der Roemeense regering reed. 4e Roemeense partiisecretaris, Dej. en iremier Stoics wachtten Tito op. Presi- lent Groza was door ziekte afwezig. Tito zal woensdag te middernacht door reizen naar Belgrado. Daarvoor zal hij 'itgebreide besprekingen voeren met de Roemeense regering. Het is het eerste ytiriële contact tussen de leiders van oeide landen sedert Tito's breuk en ver lening met Moskou. Sovjet -leiders, hoge buitenlandse gasten en meer dan honderduizend Moskovieten zijn zondag getuigen ge weest van een grote parade van vlieg tuigen boven het vliegveld Toesjino bij Moskou, Onder de buitenlandse gasten be vonden zich de stafchef van de Ame rikaanse luchtmacht, generaal Nathan Twining en de Britse minister van luchtvaart, Nigel Birch. Toen de parade begon, met vliegtuigen die vlaggen van de zestien Sovjet-repu blieken en opschriften als „eer zij de communistische partij van de Sovjet- Unie" toonden, was de lucht bewolkt en viel er af en toe regen. Later klaarde het weer op en de zon kwam door op het ogenblik dat massaal parachute-springen werd gedemonstreerd. Aan de parade namen ook hef9chroef- vliegtuigen deel. Er vloog een formatie helikopters van het leger, beladen met volledig uitgeruste eenheden over, terwijl andere hefschroefvliegtuigen die ontwor pen zijn door de bekende constructeur Vakoflef, vrijwel stil boven het vlieg veld in de lucht stonden. Deze .vliegende wagons" zouden met een vervoercapaci- telt van vier ton de grootsten ter wereld zijn. Hoge Britse en Amerikaanse officie ren verklaarden na de schouw die an derhalf uur d"urde. dat zij zeer onder de indruk waren, speciaal .an de zeven nieuwe typen straaljagers, die zü had den gezien. Drie ervan zyn driehoekige vliegende vleugels, die geleken op de Britse „Fairy Delta". Zij stonden op het programma vermeld als het ont werp van een voor het Westen nog onbekenden constructeur, een zekere Soekhoi. De westelijke waarnemers geloven, dat deze toestellen gemakke lijk sneller dan het geluid zullen kun nen vliegen. Het waren kennelijk ex perimentele vliegtuigen. De vier andere nieuwe straaljagers waren gewijzigde ontwerpen van oudere typen. Twee ervan zijn grotere versies van de Farmer" zoals de Amerikanen dit tyi)p noemen die is ontwikkeld uit de „Mig". Zij verschillen slechts weinig van alkaar. De nieuwe ..Farmers" zijn circa 25 procent groter dan de oude. De laatste twee nieuwe straaljagers zijn aerziene versies van de .Batterii" een benaming die het Westen aan dit vliegtuigtype heeft gegeven. Dit is een zware jager voor alle yveersomstandighe. den Een ervan heeft radar in de neus. de ander een glazen koepel, vermoedelijk voor een bommenrichter. Voorts is een nieuw tweemotorig trans portvliegtuig gezien, gelijkend op de Amerikaanse C-123. Tegen de verwach ting waren er geer nieuwe bommenwer pers in de parade. Dit was mogelijk een gevolg van het slechte weer. Tijdens de schouw zaten partijsecretaris Kroesitsief nremler Boelganin en andere regeringsleider? op de eretibune Behal ve de Bitse en Amerikaanse sasten waren er militaire autoriteiten uit Frankriik Zweder Noorwegen. Zwitserland Beyp- te. Syrië India. Birma, communistisch China en de Oosteuropesp landen. Dp Britse onderstafchef van de lucht macht sir Ronald Ivelsw-Chapman. ver klaarde „zeer onder de indruk" te zijn van het vertoonde. Generaal Nathan Twi ning. stafchef van de Amerikaanse lucht macht. verklaarde na de narade. dat hij zijn reis „de moeite waard" acht. Men meent te weten, dat de Russen voor hun westeliike gasten bezoeken aan vliegtuigfabrieken, vlieg/elden en aan Stalingrad en Lenningrad hebben georganiseerd. De feestelijke dag van gisteren eindigde met het gebruikelijke staaltje van de Moskouse tuin- en wodka-politiek: een uitgebreide openlucht-ontvangst, waarbij de drank rijkelijk vloeide. De receptie waarbij druk over „ontwapening" en we willen nooit oorlog" werd gepraat en waar even druk op ieders goede wil werd getoast, verschilde in niets van andere soortgelijke gelegenheden, behalve dan dan het er nóg wat amicaler dan gewoon- lijk aan toe ging Het was "e grootste demonstratie van ..het Amerikaanse volk is onze vijand niet" sedert Genève". Boelganin maakte een roeitochtie met de echtgenote van de Amerikaanse ambas sadeur. Tsjoekof wilde van generaal Twi ning alles weten omtrent Eisenhowers ziekte en Kroesjtsjef was luidruchtiger dan anders: „President Eisenhower ligt nu ip het ziekenhuis. Wen achten hem zeer hoog. Ik onthul niets bijzonders als ik vertel dat er sommige collega's van de president zijn. die wij niet zo hoog achten!" Gevraagd naar de reden van die hoogachting antwoordde Kroesjtsjef: „Varwege zijn oprechtheid. Toen hij op perbevelhebber was. hield hij zijn woord en dat heeft hem ons dierbaar gpmaakt. Hij heeft de beste bedoelingen". Boelga nin sprak over de Britse premier Eden: „Een eerlijke, oprechte man. een vriend. Ik heb geen symoathie voor conserva tieven. maar ik wil op deze bijzondere man drinken". Bij deze celegenheid vertelde Kroesjt sjef mg. dat Ruslands nieuwe viermoto rige passagiersvliegtuig de TU 114, 180 inzittenden van Moskou naar New-York zal kunnen vliegen. Het toestel is ont worpen door de bekende vliegtuig-con- striieteur Tnnolef. Over de luchtvaartschouw zeide Kroesjtsjef: „We zien de dingen graag realistisch en willen geen spelletje van kat en muis suelen. Wij Sovjet-leiders lieten u enkele van onze vliegtuigen zien. Toont u ons nn uw vliegtuigen, en wij laten u dan weer onze geleide projectielen zien!" Dank zij de oproep van de ondernemers organisaties en mede dank zij het feit, dat de prijsstabilisatie de grondslag vormt van het akkoord van 19 maart, is er op dit ogenblik in het algemeen sprake van een alleszins te waarderen prijzenrust. In hoge mate betreurde de heer Middel huis, dat het Produktschap voor Vee en Vlees ten aanzien van het prijsverloop niets beters wist te doen dan na urenlange beschouwingen te besluiten: „niets te doen". Te vrezen is, dat met dit gebrek aan slagvaardigheid de zaak van de p.b.o. geen goede dienst is bewezen. De heer Middelhuis merkte verder op, dat prijsstabilisatie niet alleen een taak voor het Verbond is en gaf de grote ver antwoordelijkheid van de bonden aan bij het gebruik maken van de op 19 maart geschapen mogelijkheden tot verbetering van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Hier gaat het om een vraag van alge meen belang, die verder reikt dan het en gere bedrjjfstakbelang en de heer Middel huis verklaarde, zich wel eens afgevraagd te hebben of de bonden, alvorens concrete voorstellen te doen met betrekking tot lo nen en andere arbeidsvoorwaarden met name doelde hij dan op de verruiming in de secundaire sfeer en de zone 3 tot 6% wel voldoende zorgvuldig hebben nagegaan of de bedrijfstak, voor het welzijn waarvan zij een stuk medeverantwoordelijkheid dra gen, in die relatief gunstige welvaarts situatie verkeert, die het gebruik maken van het maximum der gegeven mogelijkhe den veronderstelt. Niet alleen de prijsstabilisatie, ook het betalingsbalans-evenwicht, kan door loons verhogingen, die de produktiviteitsstijging te boven gaan, in gevaar worden gebracht. Verscheidene bestuurders van bonden dragen daarnaast als bestuurslid van schappen nog een belangrijke persoonlijke verantwoordelijkheid. Wat deze bedrijf- en produktschappen betreft, voorzag de heer Middelhuis het gevaar, dat in deze lichamen de betekenis van de prijsstabilisatie als element van het algemeen welzijn wel eens geheel anders zou kunnen worden gewaardeerd, dan bij de centrale overheid, de centrale organisa ties van het bedrijfsleven en de consumen ten-organisaties het geval is. Verbond en bonden moeten in onderlinge gedachtenwisseling de mogelijkheid over wegen tot het treffen van nadere voorzie ningen, opdat de bestuurders zich van de eisen van het algemeen welzijn, van de totaliteit van de sociale rechts-orde vol doende op de hoogte stellen. In dit verband is ook de samenwerking met het C.N.V. en het N.V.V., die gedu rende de loonactie tot en met het einde op 19 maart beslist goed was en de samen werking tussen de bonden in de bedrijfs takken van bijzonder belang. Nu het ledental steeds meer groeit 1 juni de 410.000 overschreden en met het oog op de toekomst, moeten, gelijk de heer Middelhuis opmerkte, vorming en ontwikkeling de volle aandacht hebben. Er is een voorstel van het Verbondsbe- stuur om aan een speciale commissie op dracht te geven de toekomstige positie van het A. C. deBruijp-instituut en van de Ontwikkelingscentrale in studie te nemen en daaromtrent advies uit te brengen. Waar nodig zullen deze instellingen dus herzien en aangepast worden. Daardoor maakt de beslissing van 19 maart het welslagen van de differentiatie- politiek niet gemakkelijker. Ondanks de kritiek moet men zich echter loyaal aan de aanvaarde beslissing houden en de bon den moeten aldus de heer Middelhuis van de gegeven mogelijkheden op loonpoli tiek gebied een zo verantwoord mogelijk gebruik maken. Het betekent ook. dat èn het verbond èn de bonden alles behoren te doen wat in hun vermogen ligt om de grondslag van de beslissing van 19 maart, n.l. de gedachte van de prijsstabilisatie, tot een succes te maken. De heer Middelhuis betoogde, dat aan de loon-operatie 1956 ten grondslag ligt het feit, dat het arbeidersaandeel in de toege nomen welvaart was achtergebleven en dat dit alleen dan ongedaan kan worden ge maakt, indien de in 1956 tot stand gekomen en nog tot stand te brengen verbeteringen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in het algemeen betaald worden uit de toe genomen ondernemingswinsten. Het gaat er thans om de principiële be reidverklaring van de werkgevers, om een deel van de hun in het jongste verleden toegevallen winsten door te geven aan de werknemers, te effectueren. Mede om dit doel te verwerkelijken om te trachten de nominale loonsverhogingen tevens zo groot mogelijk reële loonsverhogingen te doen Het aantal abonné's op katholieke week bladen en tijdschriften heeft in de V.S. een recordhoogte bereikt van 22.669 394, al dus lezen wij in de Catholic Press Direc tory 1956—57. dat jaarlijks door de Catho lic Press Association wordt uitgegeven Mgr John S. Randall van Rochester N.Y, voorzitter van de katholieke pers organisatie heeft destijds de katholieken opeeroeoen de katholieke pers te helpen een „behoorlijk deel van het geld, dat heden door de grote nationale adver teerders" wordt uitgegeven, ook aan de katholieke pers ten goede te laten komen Dit record van 22.669 394 abonné's op 516 katholieke bladen in de V.S. betekent een toeneming van 1.585.172 gedurende het afgelopen jaar „The New World", dag blad van het aartsdiocees Chicago, blijft het hoogst genoteerd met de hooeste be taalde oplage van een plaatselijk katho liek blad, met 175.964 betalende abonné's. Uiterlijk morgen zal waarschijnlijk be kend zijn, welk lot dr. Drees ten deel is gevallen bij zijn pogingen om een nieuw kabinet samen te stellen. Vanmorgen im mers moesten de schriftelijke antwoorden van de fractieleiders op de suggesties, welke hij hun heeft voorgelegd, bjj hem binnen zijn. In politieke kringen vreesde men gisteren, dat de enige conclusie, wel ke dr. Drees daaruit zou kunnen trekken, negatief zal zijn, zodat hij H.M. de Ko ningin zal moeten mededelen, de fornia- tieopdracht niet te kunnen aanvaarden. Intussen is nog bekend geworden, dat de formateur hedenavond opnieuw een bespreking wenst te hebben met de vijf fractievoorzitters. Daar zal dan wel de be slissing vallen. De heer Voskuil heeft het middelerwijl nodig gevonden venijn te spuien o.a. te gen een aantal katholieke bladen, waar bij het onze, omdat zij hadden gewaagd van een controverse in de fractie van de P.v.d.A. over de defensiepolitiek. Een controverse, welke, naar zij zeiden, intus sen door dr. Drees was overwonnen. Die bewering schijnt pijnlijk tegen het zere been te zijn aangekomen. In een com mentaar zaterdagavond voor de VARA- microfoon heeft de heer Voskuil haar al thans naar het rijk der duimzuigerjj ver wezen. Waarbij een sappig verhaal over een imbeciel verslaggevertje ter illustra tie moest dienen. Hij (de heer V.) zelf had als hoofdredacteur van het partijblad de fractiebesprekingen bijgewoond en met de hand op het hart kon hij verkla ren, dat allen het met dr. Drees eens wa ren op dit stuk. Maar was dat eerder dan ook zo? Aan vriend en vijand is het bekend, dat b.v. de heer Vermeer, kamerlid en voorzitter van de P.v.d A. het nog niet zo bar lang geleden helemaal niet eens was met dat standpunt van dr. Drees: 1350 miljoen en niet meer. Het Parool schreef zaterdagavond nog. dat minister Drees er klaarblijkelijk in was geslaagd de P.v.d.A.-fractie voor zijn. voorstellen te winnen. Dat „winnen" zou toch niet nodig zijn, wanneer men het er te voren al mee eens was. Maar hoe dit alles ook zij, in alle geval weten we nu dat de socialisten hun grijze voorman niet wensen te laten sneuvelen door afwijkende ideeën hunnerzijds om trent hetgeen voor de defensie in het ka der van onze Natoverplichtingen nodig moet worden geacht. Eventueel moet een ander dat odium dan maar op zich laden. Met betrekking tot het vraagstuk der huren ziet nog niemand een lichtpuntje, dat zou wijzen in de richting van een al gemeen aanvaard inzicht. Zodat de zaken er voor dr. Drees werkelijk niet goed schijnen voor te staan. Wat zal er dan gebeuren als zijn poging inderdaad mislukt? Men kan moeilijk verwachten, dat er in katholieke kring ook maar enige animo bestaat om een formatieopdracht in overweging te ne men. Wanneer de standpunten der par tijen even onverzoenlijk blijven als zij thans schijnen te zijn, lykt een katholieke poging bij voorbaat al evenzeer tot mis lukking gedoemd. In verschillende poli tieke kringen verwacht .men dan ook veeleer, dat een man van de andere par tijen men noemt daarvoor de naam van ir Staf een informatieve opdracht zal krijgen. Die zou dan moeten proberen de partijen, welke men voor een nieuwe regering nodig heeft, bij elkaar te bren gen. Tien mensen werden gedood en vijftig gewond toen zaterdagnacht even voor twaalf uur twee treinen vijf kilometer van het Atocha-station bij Madrid op el kaar inreden. Een wagon werd geheel vernield. De meeste slachtoffers zaten in een trein, die op weg was naar Zuid- Spanje. De reddingsploegen hebben de ge hele nacht door gewerkt om de verschil lende gewonden te bevrijden. Onder de slachtoffers bevinden zich geen buitenlan ders. Bij een treinbotsing in Dortmund zijn zondag twee personen om het leven ge komen en twintig ernstig gewond. Ver scheidene bewonden moesten met behulp van snijbranders uit de samengedrukte compartimenten worden bevrijd. De twee doden zijn de machinist en 'een vrouwe lijke passagier. Er zijn honderdveertig ligt gewonden. Op Malakka zijn vier Britse soldaten omgekomen en drie gewond, toen hun auto nabij Sungei Siput door een trein werd gegrepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1