Atleet Jan hielden Fekkes en ruiter Ben Arts de Nederlandse eer hoog Tegen aaneenschakeling van Oostduitse. Engelse, Westduitse en Hongaarse overwinningen m ■HM mmm Wim van Duyl won de Draken- klasse in de Kieler Woche Noordduitse atleten klopten Noord-Nederland in Heerenveen Joop Blaauw won slijtage-slag en overleefde afval-race MMK* tóêiJ Bondselftal (met Rijvers) speelde lauw en 0-0 tegen Milano KONINKLIJK GEZIN OP 17e OLYMPISCHE DAG Opnieuw het bezwaar: O.D.-programma lijdt aan verstarring IBm Karei Warburg in de Finn vóór De Jong! Finland hèroverde speerwerp-record Eraser klopte Rosewall op Queens Club Negende Ronde van het IJsselmeer Rol en De Jongh de grote pechvogels Tien koplopers moesten er aan geloven MAANDAG 25 JUNI 1956 PAGINA 6 11» 1»— wmmmÊMÊm ,Puckverslagen! Hazewind Pirie Fekkes hield stand Duitse wielerzege Voetbal zonder goals Ruiter-stunt tot slot - Titel voor Bleeker Wereldrecord speerwerpen DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Voorspel van Wimbledon TWEEDE TOETSWEDSTRIJD EN GELAND-AUS TRALIE v AMSTERDAM, zondag De 21-jarige Arnhemse schlider Joop Blaauw ging vanavond in het sportpark Middenmecr in Amsterdam-Oost in de bloemen. Gis teren won hij in de eerste etappe van de negende IJsselmeer-ronde, georganiseerd door de sportclub „De Germaan", de sprint van de kopgroep na een slijtageslag op de Afsluitdijk. Vandaag overleefde hij de slip- en valpartijen tot op enkele honderden meters voor de finish, maar toen was zijn zege niet meer in gevaar. A fvalrace Schulte snelste achter scooters Bunker won in Apeldo01" (Van onze speciale verslaggever) OLYMPISCH STADION, zondagmiddag. De blonde Oostduitse sprinter Michael Steinbach en het felle dito Oostduitse hardloopstertje Gisela Kohier ieder met twee superieure overwinningen, de slanke Britse „mijier" Gordon Pirie en de hoogbenige Hongaar se lange-afstand-draver Sandor Rosznyo, de jeugdige Duitse wielerkampioen Bernd Pfeiler en tenslotte óók onze eigen Amsterdamse ruiter Ben Arts zijn de grote individuële triomfators geweest in de kaleidoscoop van de 17e Olympische Dag, die aan de 35 a 40.000 toeschou wers (méér -dan wij in de jongste jaren gewend waren) weer een bont en gevarieerd programma bood, de „Mooi ste Sportdag van het Jaar" inderdaad waardig en waarin het enerverende atlctiekduel op de moeilijke 3.000- meter-afstand naar onze smaak het hoogtepunt vormde, zoals in het algemeen het atletiek-pro- gramma wel het meest geslaagd was. Bont en gevarieerd. Maar precies éven bont en gevarieerd als het al 16 maal eerder was geweest. Helemaal in de onderde- hand al overbekende traditie van deze jaarlijkse Olympische Dag, een traditie die men van 16 voor gangers ook al kan dromen. En opnieuw voelden wij het bezwaar: deze Olympische Dag is bezig te m ttf-i verstarren, als hij al niet muurvast verstard is. Met onze ogen dicht wisten wij al, wat nü weer het volgende programmapunt zou zijn en van jaar tot jaar is het ons moeilijker om er een boeiende geschiedenis over op te hangen. Wat erger is: zo voelt ook het publiek het en de sfeer rond deze „Mooiste Sportdag van het Jaar" was ditmaal op de tribunes matter dan ooit. Zélfs, ja vooral bij de voetbalwedstrijd, het geijkte „pièce de résistance", maar ook ditmaal niet in staat om de tribunes tot enige opwinding te brengen. Het Nederlands Olympisch Comité, dat bij de finan ciële opbrengst van deze O.D. zo'n groot belang heeft: de bekostiging van de uitzending van Nederlandse deelne mers aan de Olympische Spelen immers zal zich nu toch geens ernstig moeten bebraden, hoe er weer een nieuw aspect aan dit O.D.-programma gegeven kan wor den, hoe men nieuwe aantrekkelijkheden kan creëren en hoe men opnieuw een uitverkocht Stadion bijeen kan krijgen! En voor het overige: zeven buitenlandse overwinnin gen in alle internationale nummers, zij illustreren wel dat de Nederlandse sport vèr van de Europese top is afgedwaald. Zes van die zeven buitenlandse overwinnin gen werden genoteerd in de atletiek, maar die was des ondanks het meest geslaagde onderdeel, vooral door het goede verweer dat onze lopers met name op de 1500 en 3000 meter hebben geboden. De vooruitgang van onze atleten bleek ook op deze Olympische Dag toch weer een lichtpuntje, al betekent in het huidige stadium élke vooruitgang nog altijd niet meer dan het inhalen van achterstand zijn beste prestatie. Verra en Vergeer werden als 7e en. 8e zonder tijd geklas seerd en de overige lopers werden door de jury gemakshalve in de anonymiteit ondergedompeld (niet zó aardig; en kan die jury ook niet eens een betere speaker aanstellen?) Om de atletiek te besluiten: de 1500 meter voor jongens met voorgiften van 5 tot 200 meter werd géén succes. De van meet gestarte Suiker kon pas in de laatste ronde 13 van de 29 lopers inhalen; hij kreeg een tijd van 4 min. 12.2 sec. „Winnaar" werd Hoorn, die een voorgift van 125 meter had gehad en die de 1375 meter aflegde in 3 min. 59 sec. Bruining en Eggerman werden met voorgiften van 175 resp. 200 meter als 2e en 3e geklas seerd. De enorme voorsprong, die de Oostduitse atleet Steinbach er op de 100 meter uit sprintte De dag was begonnen met de aan komst van H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. rins Bernhard en de Prinsessen Irene n Margriet, die bij hun komst door een arm en hartelijk applaus 'en een eerbie- ig aangehoord Wilhelmus werden be roet. En precies om half 2 kon drs. W. an Zijll als algemeen leider van de lympische Dag 1956 het vlagteken ge en voor de aanvang van het programma at vier volle uren in beslag zou nemen n dat weliswaar nog net niét door regen "erd bedorven maar onder de harde n schrale wind bij een minimum aan on toch allerminst gunstige weersom- tandigheden heeft getroffen. Het eerste programma-onderdeel was oals gebruikelijk de gymnastiek: 1000 onge meisjes in witte jurkjes en in een melijk onordelijke, bovendien tè een- oudige knotsoefening, gevolgd door vrije efeningen en demonstraties op acht laatsen langs de sintelbaan aan ringen, kstok brug en evenwichtsbalk. waarbij e complete officiële Nederlandse keur- urnploegen 'dames en heren werk van raai gehalte lieten zien. ,1 100 meter 1 Steinbach (Oost-Duitsland) 10.5 sec., 2 Goldovanyi (Hongarije) 10.7 sec.. 3 Saat 10.9 sec,. 4 Roberts (Engeland) 11 sec., 5 Deijere, 6 Westphal; 200 meter 1 Steinbach in de zéér goede tijd van 21.1 sec.. 2 Roberts 21.6 sec., 3 Goldovanyi 21.9 sec., 4 Westphal. 5 Deijre. 6 Griek. Vier buitenlandse atleten verdeelden vervolgens de eerste plaatsen op de 1500 meter en die kopgroep had zich reeds na de 800 meter (in 2 minuten precies) gevormd. Op 250 meter vóór de finish ging de slanke Britse haze wind Gordon Pirie (drie dagen eerder de nieuwe Wereldrecordhouder op de 5000 meter geworden) in een vlijm scherpe tussensprint naar de kop en meteen dóór. Alleen de Oostenrijker Riohtzephain kon het spoor van de Engelsman in zijn witte shirt met Britse roodwitblauwe ceintuur en blauwe broek blijven volgen, maar in de eindsprint vergrootte Pirie zijn voorsprong tot wel 5 meter. De tijd was onder de gure weersomstandigheden een verrassing: 3 min. 43.7 sec. voor Pirie. 3 min. 44.5 sec. voor de Oostduitser Richtzenhain waarna op afstanden van 25 resp. 30 meter de Hongaar Szegledi in 3 min. 47.7 sec. en de Engelse steeple- kampioen Dunkley in 3 min. 49.1 sec., de 3e en 4e plaats opeisten. Als nr. 5 en eerste Nederlander finishte Blankenstein. die in 3 min. 54.2 sec. zijn persoonlijk record met 0.6 sec. verbeterde. Waar schijnlijk hebben ook de overige Neder landers dat wel gedaan, maar voor hen werd gemakshalve geen tijd meer geno teerd. In volgorde van aankomst waren het Janssen. Rovers. Delnoye, Jonkes en Rietbroek. Zes buitenlandse overwinningen in de atletiek, maar dat waren dan ook mensen van Europees top-formaat. En die levert heden ten dage de KNAL niet meer (of naar keuze: nog niet wéér) af. Want dat Puck van Duyne Brouwer in haar vorm van vanmiddag óók niet meer bij de crème van de Europese hardloopstc-s behoort, dat werd wel duidelijk. En de enige man van Europees formaat die op de affi ches stond: onze 200-meter-specialist Aart van Hardeveld. was zo onfortuin lijk om bij de warmingup vlak vóór de wedstrijden zijn dijs"!er dermate te blesseren, dat deelneming uitgesloten was. En dan het hoogtepunt van het atle- Puck van Duyne—Brouwer werd twee- tiek-programma: de 3000 meter, met de aal duidelijk verslagen En beide malen rijzige, hoog op de benen lopende, in ing het kleine gebrilde Oostduitse zijn indigo-blauwe shirt boven het hele eisje Gisela Kohier: een klein razend veld uittorenende Hongaarse „reserve" teekvlammetje in haar vuurrode shirt. Sandor Rosznyo ais de favoriet („re- nbedreigd over de finish. Dat was pas serve" waar zijn nog hetere landgeno- xiplosief sprinten Op de 100 meter no- ten als Iharos, Tabori, Kovacs en eerde Gisela Kohier een tijd van 11.9 Szentgaly niet beschikbaar waren ge- ec en Puck van DuyneBrouwer werd bleken. 12 sec. óp de streep nog door de En- Overigens deed de sterke Rotterdam- else Sheila Hampton in dezelfde tijd mer jan Fekkes stoer tot voorbij de 1500 aar de 3e plaats verwezen. Het paarse meter be(; kopwerk. tóén pas kwamen de kje van het tengere Hongaarse kleine óostduitser Janke in zijn rood- eisje Vera Neszmelyi kwam nog 0.1 „ele tenue en zijn korte pas en de lange c. later over de streep. Hannie Bloem- R0szny0 méé op hef voorplan. De zuuo en Hilde Veth werden zonder tijd meter gingen jn 5 min. 39 sec. (bepaald e en 6e. En nóg duidelijker was de ne- nièt snei), intussen had Janke de kop erlaag van „Zilveren Puck" op haar genomen maar Rosznyo ging in zun igen speciale afstand, de 200 meter- eveneens' opmerkelijke korte en nooit, he- .aarop zij bij de Olympische Spelen 52 iemaai gestrekte pas en met zijn opval- Helsinki zo fraai de zilveren medaille jend hoge armibeweging zó vloeiend mee. on. De als altijd sterke finish kon de daf tóén reeds de meeste reserves eveneens als altijd slechte start niet goed etaleerde Op 300 meter voor de finish maken. Gisela Kohier roffelde deze 200 moest Fekkes dit- duo loslat€n- maar hij meter af in 24.5 sec. en in een zeer stepje zyn 3e plaats veilig, scherpe finish en in dezelfde tijd van 200 meter viel Rosznyo aan en het 24.7 sec. werden Vera Neszmelyi als 2e w«P de hJerbocht d00r een fel ge- £heP Hamnrnnyak 4e °gellassewd (we vecht, waarin Janke pas op 70 meter Sheila Hampton als 4e geklasseerd (we vf)or (lc finish capituleerde. Rosznyo derom zonder tijd Hannie oe ho {injshle met 4 meter voorsprong In de en Hilde Veth 6e) Harde- tijd van 8 min. 19.7 sec., terwijl voor Bij de absentie van i-»„ke 8 mi„ 20 sec werd genoteerd, veld was de 200 meter bij de heren even Janke 8 min. 20 sec werd genei era opgelegd voor de blonde broodmagere Jan Fekkes verbeterde m 6 mm. zd.o Oostduitser Steinbach als de 100 meter sec. zijn persoonlijk record met 1.6 sec., •was «eweest* van onze heren was voorts op de 4e plaats volgde de Engelsman ook Aret door een blessure verhinderd Shirley in 8 min. 29.1 sec., 5e werd Viset en liep Theo Saat alleen de 100 meter, in 8 min, 30.8 sec. (precies 1 seconde be- Steinbach in zijn zwarte shirt als een ter dan zijn persoonlijk record)maar mill over de sintels vliedend won beide Kunen stelde enigszins teleur en bleef malen onbedreigd. De uitslagen waren: I op de 6e plaats in 8 min. 31.6 sec. ver van De internationale wielerwedstrijd sprint voor amateurs werd een duidelijke over winning voor de Duitse jeugd-kampioen Bernd Pfeiler. die in de eerste serie na 4 duels sur place tegen Frans Mahn bin- nendooT wegschoot, maar die (Pfeiler) met een prachtige sprint buitenom nog royaal won: Pfeiler 13.2. Mahn op 1 lengte waarna de Duitser in de finale uit tweede positie met een flitsende jump een onat tent moment. van Joop Captein uitbuitte en in één rush over 260 meters alle bin nendoor- en buitenom-aanvallen van Captein gedecideerd afsloeg: Pfeiler 12.6. Captein op 1 wiel. Op de 3e plaats kwam de Brit Brotherton. in de serie door Cap tein in een 300-meter-sprint buitenom verslagen (Captein 12.6, Brotherton op 1 lengte) maar die zich revancheerde door tegen Mahn van de start (sur place) weg te stuiven en vervolgens de „achtervol ging" met 20 lengten of daaromtrent in een 200-meter-tijd van 13.6 te winnen. De klassementsrace amateurs en nieu welingen was voor Braat, die de 8 km. in 10 min. 38.4 sec. reed en in de 4 klasse menten 7 punten verzamelde. Van der Voorn werd 2e. Bontekoe 3e. Vreeswijk 4e en Neesman 5e. De voetbalwedstrijd tussen het Ne derlands Bondselftal en de sterke Ita liaanse prof-club F.C Milano werd wei nig boeiend. Weliswaar vertoonden onzc in witte shirts en oranje broeken gestoken Bondsploeg even goed als de rood-zwart gestreepte Italianen in tech nisch opzicht aardige dingen maar er zat geen élan in en Milano bleek geens zins bereid om zijn hoogste versnelling aan te spreken. Het werd een wedstrijd zonder doelpunten bovendien. In de voorhoede van de Bondsploeg etaleerde Kees Rijvers een prima solo- spel, degelijk van techniek en brillant van tactisch inzicht, bijna net zo goed als anderhalve week geleden met zijn club Saint Etienne in het Feijenoord- stadion t.egen Botagofo, maar nu kreeg hij alleen met middenvoor Koopal enig contact. Daaruit onstonden dan ook de ge vaarlijkste momenten voor het Italiaanse doel, maar dat was pas in de tweede helft. Toen moest keeper Buffon zijn grote klasse in de schaal werpen om ko gels van Koopal en Carlier te keren, moest hij ook voor een verrassend af stand-schot van Rijvers in volle actie. De Italiaanse voorhoede maakte het vooral via de binnenspelers Aronsson en Schiaf- fino, die overigens beiden tegenvielen, nogal eens lastig voor het doel van De Munck, maar in het algemeen bleven Van der Hart ,en Wiersma, minder goed door Kerkum en Notermans geassisteerd, terwijl de vervanging van De Wit door Brusselers in de tweede helft een ver sterking bleek de situatie wel meester. Een versterking kreeg ook de voorhoede in de rust, toen Moulijn vervangen was door Carlier, die minder ingewikkelde dingen deed maar wel meer stootkracht in de aanval bracht. De club-moot Bos- selaar-Schouten op rechts gaf weinig re den tot juichen, maar het was toch uit een combinatie van dit duo da.t tijdens een daverende belegering van het Mila nese doel back Minaldi een schot van. Notermans uit de hoek moest koppen. In de laatste minuten werden de Oranje broeken plotseling fel en ontstond er voor Buffon's doel enige paniek, maar kogels van Koopal en Schouten snorden rakelings over de lat en de Bondsploeg moest met 00 genoegen nemen. Tenslotte het ruiter-festijn, sedert enige jaren het steeds meer populair wordende finale-spektakel. Ditmaal een estafette-wedstrijd tussen vier equipes, over een interessant en zeer aardig „aangekleed" parcours van 10 hinder nissen. Sprong een lid van een equipe fout. dan nam een volgend lid het par cours over alvorens zijn eigen parcours te gaan rijden. En bij deze bepaling werd dan Ben Arts de grote figuur, die als enige een compleet dubbel par cours moest rijden maar dat foutloos en in de snelste tijd van de dag deed. Het werd een fleurig schouwspel, extra kleurig omdat in alle vier equipes zowel de felrode jassen en witte broeken van de burger-ruiters als het eenvoudige zwart van de jeugd en het militaire khaki en grijs van de cavalerie resp. luchtmacht vertegenwoordigd waren. In de eerste equipe wierp ritmeester der cavalerie W. F. K. Bischoff van Heemskerek met Pocholo de 9e hindernis (muur) omver, maar reden de jeugd- amazone Mady Koster met Axel en J. L. van Wingerden met Radja een foutloos en zeer snel parcours: 29 hindernissen in 217 seconden. De tweede equipe begon goed toen jeugd-ruiter Carel Heybroek met Doesjka foutloos rondging, maar J. E. A. van Visteren wierp daarna de dub bele spoorbomen bij de 3e hindernis om ver. waarna L. Uytendaal op de beruchte Hanko nog niet het parcours van zijn voorganger kon beëindigen en reeds op de 9e hindernis strandde: 15 hindernissen in 149 seconden. De derde equipe werd winnaar: zowel luitenant-kolonel der luchtmacht mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergman met Rodeo als de tweede ruiter jhr. A. Loudon met Napoleon en de jeugd- ruiter Carlo Englebert op Lady Jane re den een foutloos parcours en noteerden over de 30 complete hindernissen 217.6 seconden. Waarna de stunt van Ben Arts op zijn trouwe Tatjana in de vierde equipe: Jac. Putters had °P Andorina !V..j V V. - ,~:v Een van de duidelijke nederlagen van Puck van Duyne-Brouwer: die op de 100 meter. Gisela Kohier en Sheila Hampton zijn reeds door de finish ge gaan en dan komt als derde pas onze landgenote. eerst zijn pet verloren en vervolgens hin dernis nr. 7 omver gereden, waarna doch ter Proetske Arts op Roszy in hetzelfde parcours als derde over de muur van hindernis 9 struikelde. Vader Arts moest dus eerst het tweede en daarna pas zijn eigen derde parcours rijden, maar dat deed hij dan ook zo perfect, zo gedragen door rehabilitatie-verlangens. zo secuur en zo snel. dat hij zijn equipe nog op een tijd van 218.8 sec. voor 28 hindernissen bracht. Het was inderdaad „de ovatie van de dag" waard. Maar het laatste applaus was voor Prins Bérnhard, die persoonlijk de win nende equipe de prijzen overhandigde, waarna aan de uitgang van de ere tribune nog duizenden samendromden om het Koninklijk Gezin, welks bezoek aan deze Olympische Dag, van begin tot eind. zo hoog werd Gewaardeerd, een hartelijk „Tot weerziens" na te wuiven. De atletiekwedstrijd voor dames en heren te Heerenveen tussen Noord-Neder land en Noord-Duitsland (kringen Bremen en Oldenburg), is geëindigd in een Duitse overwinning. Het hcrenteam van Bremen boekte ruim 20 punten voorsprong op Noord-Nederland en dat konden de Noor delijke dames, die vóór Bremen en Olden burg eindigden, niet meer goed maken. Oldenburg had een goede herenploeg, maar de dames bleven ver achter de pres taties van onze landgenoten. De totaal- uilslag luidt: 1. Bremen 193,5 punten; 2. Noord-Nederland 181 p.; 3. Oldenburg 160,5 punten. Op een parcours van 5 km. lengte is zaterdag in Den Bosch om het kampioen schap van Nederland 25 km. gestreden. Er waren 41 deelnemers, onder wie Bel gen, Duitsers en Engelse militairen. Janus van der Zande liet wegens zijn blessure verstek gaan. Jan van Ginkel werd be schouwd als de grote favoriet. In de laat ste ronde liep Bleeker van Lycurgus uit Krommenie echter gemakkelijker van hem weg en ging ruim twee minuten voor zijn rivaal over de eindstreep. De uitslag luidde: 1. en kampioen van Nederland: Bleeker (Lycurgus, Kromme- niet) 1 uur 26 min. 5 sec.; 2. Van Ginkel (GAC, Hilversum) 1.28.31; 3. Maaskant (DOS, Rotterdam) 1.31.31; 4. Smits (AAV '36 Alphen aan de Rijn) 1.31.46; 5. Borry (Gent, België) 1.32.14; 6. Eeckman (Gent, België) 1.32.55; 7. Van Hoorn (Avon, Heer len) 1.33.075; 8. Koehler (Leverkusen, Did.) 1.35.18; 9. Everaers (RKAVW, Weert) 1.35.41; 10. Muurlink (AAC, Amsterdam) 1.35.44. De verenigingsprijs, voor de club met de twee snelste lopers, was voor AVON uit Heerlen, met Van Hoorn en Weusten. De prijs voor de loper met de beste stijl ging naar Schol van ACC uit Amsterdam. Tjjdens atletiekwedstrijden te Helsinki heeft de Fin Soini Nikkinen het Wereld record speerwerpen verbeterd met niet minder dan X.81 meter. Hij bereikte de afstand van 83.56 meter. Het oude record stond op naam van de Amerikaan Bud Held met 81.75 meter. Te Brussel was het belangrijkste num mer de 1000 meter, waarvoor de Deen Nielsen en de Belg Moens de grote favo rieten waren. Nielsen won de strijd in 2 min. 21,7 sec.; voor de Belg werd 2 min. 22,1 sec. afgedrukt. De Duitse sprinter Manfred Germar, die het vorig jaar zulke schitterende presta ties leverde, had dit seizoen nog niet veel van zich laten horen. Een langdurige rust evenwel tengevolge van een blessure was daar de oorzaak van. Bij de wedstrijden te Linnnich kwam hij pas voor de derde maal aan de start en ondanks het slechte weer slaagde hij erin met 10,5 sec. zich weer bij de beste Duitse sprinters te voe gen. De 20-.jarige student, die de volgende week ook in de landenwedstrijd tegen Nederland uitkomt, versloeg Martin Lauer en Dolf Kluck die beiden 10,8 sec. noteerden. Lauer won de 200 meter in 21,7 sec. en de 110 meter horden in 15 sec. :sm De Amsterdamse ruiter Ben Arts tijdens zijn indrukwekkende solo over twéé par cour sen; hoogtepunt van het estafette-springconcours op de Olympische Dag. Zaterdag werd te 's-Gravenhage de eer ste wedstrijd gespeeld voor het eluibkam- pioenschap van Nederland tussen het Residentie-Damgenootschap en hef, Rot terdams Damgenootschap. Evenals enkele maanden geleden voor het provinciale kampioenschap eindigde ook deze ont moeting in 10—10 waarmede de Rotter dammers wel iets meer kregen dan z'1 verdiend hadden. De Hagenaars hadden de wedstrijd in handen toen hun speler aan bord 9 geheel onnodig een punt cadeau gaf. Dr volledige uitslag was: RDG Den Haag—RDG Rotterdam W. HuismanW. M. v. d. Velden 11 H. F. J. Kinnegen—J. M. Bom 02 A. J. IvensJ. Klomp 1—1 J v MillD. Kinnegen 02 A. J. Dom—J L. G. v. Dijck 2—0 W. C. v. RooijG. Rijkhoek 2—0 R. v. d. Klift—H. Borghardt 2—0 P. M v. OostenH. M. Levie 11 Th. Stein—A. D. Kinnegen 02 A. KouwenJ. Lodewijk 11 Zondag 1 juli speelt RDG te Rotterdam tegen LGZ uit Groningen: aanvang 14 uur in het Groothandelsgebouw. Onze landgenoot Wim van Duyl met „Trintel 2" kan op een succesvolle zeilweek terugzien. Hij won niet al leen met 2525 punten de wedstrijd in de Drakcnkiasse van de Kieler Woche, doch enkele dagen geleden veroverde hij ook de Felca-beker, welke oveneens voor de Drakcnkiasse uitgeloofd was. Overigens hebben de andere Neder landers oók een belangrijke rol in deze klasse gespeeld. Simon de Wit met „Oranje" en Van de Stadt met „Tan nin" bezetten in het eindklassement resp. een derde en vierde plaats- In de Finnjollenklasse heeft onze landgenoot Karei Warburg zich niet onbetuigd gelaten. Weliswaar moest hij in de Deen Elvstroem zijn meer dere erkennen, doch hij eindigde op de tweede plaats in de eindrangschikking vóór de Engelsman Knight en ook vóór Koos de Jong. Tijdens de wedstrijden van vrijdag had de Duitser Thomsen in de Drakenklasse onze landgenoot Van Duyl van de leiding verdrongen. Winnaar werd de Hamburger Ahler, met Thomsen als tweede en E. G. van de Stadt met Tannin" als derde. Van Duyl werd nu met Trintel 2" zevende, waardoor hij zoveel punten op Thomsen verloor dat hij in het algemeen klasse ment met 1736 punten tweede stond achter de Duitser, die er 1826 heeft Verder werd S. de Wit met „Oranje" in de race van vrijdag 13e en C- Groot met ..Semper Va- gans" 15e. Bij de Finnjollen werd de Brit Knight met „Sunbreeze" eerste. Van de Neder landers plaatste zich Warburg met „Fik fak" vierde, Sleeswijk met „Haukaropora" zesde en Marcus met ..Pinguin Finn" ne gentiende. Van Duyl won daarna zaterdag de be slissende race om de Woga-prijs, waar voor drie races golden welke gewaar deerd werden volgens een door de Duitse zeilbond vastgestled puntensysteem. Van Duyl verwierf 1123 punten tegen de Duit ser Tommy Thomsen 1078 punten. En te vens nam Van Duyl door deze zege de leiding van de Duitser over in het alge meen klassement voor de Drakenklasse. zodat deze dag wel zeer succesvol voor hem was. Verder werd S- de Wit met „Oranje" zaterdag derde E. G. van de Stadt met „Tannin" vijfde en C- Groot met .Vasans Semper" zeventiende. In de Finnklasse won K. H. Warburg met „Fikfak" vóór de Engelsen Rowsell en Knight, terwijl Koos de Jong vierde werd met „Marco Polo". B. Markus zesde met „Pinguin Finn" en J. de Boer achtste met „Douwe Aukes". De laatste wedstrijden werden zondag onder zeer fraaie weersomstandigheden gehouden. De enige Nederlandse overwin ning werd geboekt in de Finnjollen-klasse en wel door Marcus met „Pinguin Finn" De race in de Drakenklasse werd gewon nen door de Duitser Thomsen met „Gus- tel II". De eindklassementen van de verschil lende klassen luiden: Draken-klasse: 1 Van Duyl met „Trin tel 2" 2525 p-, 2 Thomsen met „Gustel II" 2509 p.. 3 Simon de Wit met „Oranje" 2236 p 4 Van de Stadt met „Tannin" 2138 p., 17 Groot met „Vagans Semper" 933 p. Finnjollen-klasse: 1 Elvstroem met „Bes 2" 1555 p.. 2 Warburg met „Fikfak" 1448 p-, 3 Knight met „Sunbreeze" 1290 p. 4 De Jong met ..Marco Polo" 1194 p., 7 Mar cus met „Pinguim Finn" 939 p., 11 De Boer met .Douwe Aukes" 659 p-, 16 Sleeswijk met „Haukaropora" 431 p. Aan de vooravond van Wimbledon heeft Rosewall, de als no. 2 geplaatste, de eindstrijd op Queens Club verloren van zijn niet-geplaatste landgenoot Fra- ser met 5—7 63 7—9. Het was niet aan minder goed spel van Rosewall te wijten wèl aan het verrassend sterke spel van de lange, linkse Australiër. Aldoor zocht deze zijn heil in de aanval, het scherpe, gevreesde passeren van Rosewall riske rend. In de derde set rees het spel tot grote hoogte. Op 56 deed Rosewall in zijn service-game twee matchpoints van Fraser met schitterende backhands te niet. Op 67 werd hij door een netbal op een derde matchpoint gered, doch ten slotte verloor hij na 78 zijn service- game. In het dames-enkelspel won mej. Bux ton (Eng.) een der geplaatste Wimbledon speelsters van mej. Ward 64 60. In het dames-dubbelspel versloegen mej. Brough en mej. Fry (no. 1 geplaatst) van mej. Gibson en mej. Buxton 6—2 7—5. In hef heren-dubbelspel een Australi sche nederlaag: Rosewall en Hoad ver loren van Richardson en Seixas 86 36 4—6. Gemengd dubbelspel eindstrijd: mej. Gibson en Mulloy versl. Hard en Howe 3—6 6—3 6—4. Na de derde dag van de tweede toets- wedstrijd tussen Engeland en Australië hebben de gasten een voorsprong van 229 runs met nog 4 wickets uit de tweede innings in handen. In de eerste innings scoorden de Austra liërs 285 runs. Engeland ging vervolgens all out voor 171. Gedurende de derde dag kwam Australië in de tweede innings tot 115 voor 5. Het scorebord zag er als volgt uit: Australië (le innings) 285 all out Engeiand (le innings) (starld na tweede dag 74 voor 3). De Brabander Piet de Jongh en de winnaar van vorig jaar, de Alkmaarder Jan Rol waren vandaag wel de grootste pechvogels. Deze twee grote favorieten zij waren in de eerste rit als tweede en derde op de kleine Ceintuurbaan in Mcppel in de sprint van een kopgroep van zestien gearriveerd, duikelden am per een kilometer voor het einde in een bocht met Jan Buis, over de daar ten val gekomen Amsterdammer Joop Wuurman. Hun kans was verkeken en hier door kreeg Blaauw de kans nogmaals een étappe op zijn naam te brengen. Ook dat gebeurde niet, want in de eerste bocht op de sintels van het sport park „Middenmecr" slipte ook hij. Met een vijfde plaats moest hij genoegen nemen achter de winnaar Brabander Leo van de Brand uit Schijndel. Maar die vijfde plaats was meer dan voldoende om Blaauw toch nog aan de eindzege te helpen. ïn de le etappe over 230 km van Amster dam naar Meppel lagen bij Abbe- kerk (52 km.) 10 man op kop, met 1 min. 40 sec. voorsprong: Blaauw. Cuvelier. de Jongh, Jansen, Wallet, Steenvoorde, de Ruiter. Van Diemen. Pronk en Plasmeijer, Laatstgenoemde kwam bij het monument op de Afsluitdijk ten val en ging met een hoofdwond in de brokkenwagen verder- Ook de andere koplopers moesten er aan geloven. Eerst Wallet en Jansen, vervol gens van Diemen en Cuvelier en tenslotte ook de overige vluchters. Dat was eerst na 167 km. in de buurt van Akkrum, na een prachtige strijd over meer dan 100 km. Zestien man overleefden de slijtage slag en hiervan won Joop Blaauw in een felle lange eindrush op de Ceintuurbaan in Meppel de eerste rit. Van de 112 gestarte renners gaf slechts één deelnemer het op. te weten de Rotter dammer Van Vliet, die driemaal banden-, pech kreeg. De eerste maal gebeurde dit 52 km. na de start. Na eon prachtige ach tervolging wist hij zich weer bij het pe loton te voegen, moest toen opnieuw los sen omdat zijn band sprong ert toen een derde maal deze pech hem trof staakte de Rotterdammer de strijd. De tweede étappe de rit terug naar Am sterdam over 180 km. was. één grote af valrace. Eerst zagen we een der grote fa vorieten, Piet Damen met een lekke band staan. Bij Harderwijk ook Piet de Jongh. die echter na een prachtige achtervolging weer kon aanhaken. Toen de Vree, zater dag onder de eersten, en van Wetten hiervan ook slachtoffer werden, lagen nog slechts 11 favorieten in een groep van zestien. In Amsterdam gingen tenslotte Piet de Jongh en Jan Rol tegen de vlakte en werd Leo van de Brand étappewinnaar. Uitslag eerste etappe: 1. Joop Blaauw (Arnhem) in 5 u. 59 min. 18 sec.; 2. De Jongh (Made): 3. Rol (Alkmaar); 4. Teu- nisse (Utrecht); 5. Steenvoorde (Heem-i stede); 6. Van Wetten (Noordwijkerhout); 7. de Jager (Hoog Blokland); 8. de Vree (Breda); 9. Rijnders (Amsterdam): 10. Van de Brand (Schijndel); 11. Damen (Lies hout); 12. Pos (Vreeland); 13. Groot (Bé1» verwijk); 14. Niesten (Beverwijk) en 15. Kersten (Siebengewald). Allen, in de zelfde tijd als de winnaar. Uitslag tweede étappe: 1. Van de Brand (Schijndel) 4 uur 26 min. 48 sec.: 2. Stoete (A'dam); 3. de Jager (Hoog Blokland); 4. Steenvoorde (Heemstede); 5. Blaauw (Arnhem): 6. Niesten (Beverwijk); 7. Pos (Vreeland): 8. Groot (Beverwijk); 9- Theu- nisse (Utrecht); 10. Ribbelink (Delft); 11. de Jongh (Made); 12. Kersten (Siebenge wald); 13. Buis (Badhoevedorp) (AllSn in dezelfde tijd als de winnaar); 14. Rol (Alkmaar) 4.28.03; 15. Wuurman (A'dam) 4.28.58. Het eindklassement luidt: 1- Blaauiy (Arnhem) 10.26 06; 2. Steenvoorde (Heem stede); 3. de Jager (Hoog Blokland); 4. Van de Brand (Schijndél); 5. Theunisse (Utrecht); 6. de Jongh (Made)l 7. Pos (Vreeland); 8. Niesten (Beverwijk); 9. Groot (Beverwijk); 10. Kersten (Sieben gewald); 11. Rol (Alkmaar) 10-27.21; 12. Rijnders (A'dam) 10.36-31; 13. Jonker (Am sterdam) 10.37.31; 14. de Ruiter (Bever wijk) 10.38.19; 15. Stoete (A'dam) 10.40.51- De negende ronde van Helmond is ge wonnen door Gerrit Schulte. De wed strijd werd. gereden in drie manches ach ter scooters. In de' eerste manche eindigde de Bosschenaar als negende. In de tweede en derde werd hij winnaar. Het eindklassement luidt: 1- Schulp (Den Bosch) 35 punten; 2. Rosseel (Be1.? gië) 30 pnt.: 3. A. Suykerbuyk (Fijna»v 30 pnt; 4. de Bruyne (België) 28 pnt.; De Groot (A'dam) en Yan Looy (Bel^1 24 punten. 1 pen IS chter Op de Apeldoornse wielerbaan internationale wielerwedstrijd 8'r de Dernies gehouden, georganiseerd d°isman vereniging „De Adelaar". De Eng® gin Bunker zegevierde. De wedstru jg over drie manches van resp. 1°' 20 km. „j vvm.j De uitslagen luiden: le manche 'g sep 1. Van As (Roosendaal) 11 mih'.A.B.); 4 2. Bijster (Haarlem); 3. Bunker m6 Brinkman (R'dam); 5. Kooy01 Hsag); j7 min 2e manche (15 km): 1. Bunker v 6-6 sec.; 2. Brinkman; 3. Kooyma"' As; 5. Bijster. 25 min 3e manche (20 km.): 1. Bunke y 1.4 sec.: 2. Brinkman; 3. KooymS As; '5. Bijster op 3 ronden. „nt. Eindklassement: 1. Bunker Brinkman 8 pnt-; 3. Van As Kooyman 11 pnt.; 5. Bijster 12 P i.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6