Spangen „te klein' voor goals Kracht- en veiligheidsvoetbal overschaduwde ook het eerste treffen der „echte" kampioenen i Rapid JC moest heel hard werken om dat éne doelpunt te behouden NAC drong Limburgers met rug tegen de muur gvav te snel ontmoedigd m Billijke degradatie-regeling Waarborg voor nodige rust in de competitie RFC-verdediging maakte dure fouten in Hengelo EN NO AD NU OP FLUWEEL Ned. kampioenschap Amateurvoetbal Zó vielen de punten SPARTA-ELÏNKWIJK: EEN CLINCH-GEVECHT Is een snelle overschakeling naar het beloofde kwaliteitsspel wel mogelijk? Noorse voetbalploeg won Scandinavische derby RCH had méér verdiend dan gelijkspel Amsterdams elftal door Berlijn geklopt Belgische ploeg had tekort aan tempo Na-competities in het Betaald Voetbal Algemene vergadering Betaald Voetbal Aantal contract-spelers en andere reglementeringen Aandeel van transfer gaat weer in studie Twentenaren wonnen door hard werken Gordon Pirie evenaarde Wereldrecord 3000 m. MAANDAG 25 JUNT 1956 PAGINA 7 vr Argentinië klopte Italië Ruim 110.000 toeschouwers woonden in het stadion van River Plate te Buenos Aires de landenwedstrijd bij tussen Ar gentinië en Italië, welke door de Argen tijnen met 1—0 werd gewonnen, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. Sparta werd sterker Arbitraal temperament KFC verloor voorsprong In voetbal-stedenwedstrijd BRANDES WORDT TRAINER BIJ ENSCHEDESE BOYS Ned. korfballers wonnen SUPERCORTEMAGGIORE BO NOAD KFC GVAV hdvs RCH 2 3 2 2 3 7-2 4-6 5-3 3-2 1-7 Restant Eerste klasse C: OosterparkersZwartem. Drie buitenlanders per club De Beker-competitie D.O.S. VERLOOR ONDANKS WILKES VAN LEGNANO BORUSSIA (DORTMUND) WERD KAMPIOEN VAN DUITSLAND AMATEURS WEST I/W. II OOST/NOORD ZUID I/ZUID II WEST I 4"2 WEST II OOST NOORD ZUID I TENNIS HONKBAL (Van onze speciale verslaggever) SPANGEN, zaterdagavond De eerste ontmoeting tussen de beide „echte" kam pioenen want per saldo zijn Sparta en Elinkwijk toch bovenaan de ranglijst geëindigd en nemen N.A.C. en Rapid J.C. slechts als „reserves" aan deze geforceerd uitgebreide kampioens-finales deel; hoewel: men zal het nog zien gebeuren, dat een van die twee „reserves" straks nog met de „Gouden Plak" aan de haal gaat..-! het eerste treffen dan tussen Sparta en Elinkwijk heeft de ruim 18.000 toeschouwers op het Kasteel van Spangen niet bevredigd. Niet omdat er geen doelpunten wjj hadden de indruk dat Kraak c.s. niet zó best te spreken waren Van Ede werd nog tweemaal door Ben- ningshof en Wim van der Gijp gelanceerd, maar hij richtte zijn schot juist iets te hoog Én na het enige foutje van De Koning, door Vonk prompt uitgebuit en waaruit een kans voor Klein ontstond, moest keeper Van Dijk nog heel rare capriolen maken om de draw voor Sparta te behouden. Zo bleef men bij dit eerste kampioens- treffen op Spangen dus van doelpunten verstoken. Zelfs in de finale tussen de twee „echte" kampioenen had het har de en op veiligheid bedachte kracht voetbal, zoals het heel een competitie lang is gespeeld, opnieuw de overhand gekregen. En na deze indrukken van vanavond gaan wij ons onderdehand afvragen, of het Nederlandse club voetbal in het al gemeen wel in staat zal blijken om in vielen (de score bleef inderdaad 00), maar omdat de roodwitten en de blauwhemden elkaar bedolven onder een lawine van roekeloze tackles en kejharde slidings cn aldus elkaar in dit wederzijdse clinch-duel geen ruimte lieten om een normaal spel te ontplooien. Te weinig ruimte inderdaad voor doelpunten! Beide ploegen hielden hun middenlinie angstvallig teruggetrokken en het besef, dat de verliezer in dit gevecht in feite meteen al voor de Landstitel zou zijn uitgeschakeld, heeft deze krachtmeting tussen de twee op papier toch sterkste ploegen van het land even zwaar overschaduwd als de grauwe wolken, die op de koude wind in sombere flarden over de transen van het Kasteel dreven. een paar weken tijd over te schakelen naar het constructieve-, niet op kracht maar op technische kwaliteit gebaseer de spel, dat men ons voor het komen de, reeds zo snel naderende, nieuwe seizoen met zoveel hardnekkigheid had beloofd De voetbalwedstrijd Denemarken Noorwegen, welke te Kopenhagen voor 36.000 toeschouwers is gespeeld, eindigde in een 32 overwinning voor Noorwegen: bij rust hadden de gasten een 20 voor sprong. In de eerste helft namen de Noren, die volkomen domineerden, reeds na tien minuten een 20 voorsprong. Na de rust verkleinden de hard spelende Denen de achterstand tot 21 door een doelpunt uit een penalty. Noorwegen werd daarna in de verdediging gedrongen, maar men slaagde er niettemin in zich aan de druk te ontworstelen en de score op 31 te brengen. Een kwartier voor het einde kwam het tweede Deense doelpunt tot stand. Ondanks felle aanvallen scoorden de gastheren de gelijkmaker niet. De wedstrijd tussen de B-ploegen van Noorwegen en Denemarken, die in het Bisiet Stadion te Oslo werd gespeeld, is geëindigd in een gelijk spel 33. De rust ging eveneens in met gelijke stand 11. Een ploeg van de Engelse voetbalbond, die een toer maakt door Zuid-Afrika. heeft de eerste van een serie wedstrijden tegen het Zuidafrikaanse elftal te Johan nesburg met 43 gewonnen. (Van onze sport-correspondent) BREDA, zondag. Een uitverkocht stadion (14000 toeschouwers), een uitgelezen weer en twee ploegen die tot aan het einde een sportieve, spannende en op technisch zeer behoorlijk peil staande wedstrijd speelden. Alle factoren waren aanwezig om de enthousiaste supporters van NAC en Rapid J.C. voldoening te schenken. Alleen de tiitslag 01 voor Rapid kon niet geheel bevredigen. Het spreek woordelijke geluk wa* deze keer zeker niet aan de zfjdc van de Bredanaars, die een echte pech-dag hadden en minstens gelijk spel verdienden tegen de Limburgers die ondanks hun technisch meesterschap duidelijk de weerslag ondervonden van de zware kampen die zij de laatste weken op korte afstand hadden te leveren Meer dan ooit werd hier echter bewezen dat ook de keeper een integrerend deel van de ploeg vormt. Cox was de grote winnaar van deze wedstrijd en zijn spectaculaire safes dwongen de bewondering af van beide kampen. Storimans was zeer hecht en bedwong het De eerste aanvallen in hoog tempo uit gevoerd gingen uit van Rapid onder ei- ding van Van Melis; in de 15e minuut be sloot de Limburgse midvoor een mooi op gezet offensief met een hard schot dat door de Bredase doelverdediger De Moor met evenveel brio kon naast gewerkt worden. De NAC-vooriijn liep nog naar zijn verband te zoeken, maar de Bredase verdediging met Kuys, Van Helden en Piet Kraak, de nog altijd grootse kee per van Elinkwijk, in een ouderwetse redding boven het hoofd van Sparta's middenvoor Daniels. Elinkwijk had in de eerste helft die wind en wolken méé gekozen. En de Utrechters liepen van stapel met een serie aanvallen, die bij het goede opbou wen van Klein en Vonk en bij de snel heid en combinatie-zuiverheid van Wes ters en Huntink inderdaad beter van kwaliteit waren dan wat de Sparta-voor- hoede vertoonde. De Rotterdammers had den daarentegen 4e betere verdediging: de twee prachtig werkende half-spelers De Koning en Verhoeven (die zijn plaats op de geblesseerde Verbeek heroverde, maar waarschijnlijk wel weer spoedig de falende Daniels als middenvoor zal aflos sen), de weer onverzettelijke Terlouw, door Visser en Schop goed geassisteerd. Er kwamen dan ook maar weinig kan sen uit dat Elinkwijkse offensief voort, Klein vond met een paar schoten en kop ballen Van Dijk op zijn post, De Jongh's beste schot van de avond leverde slechts een corner op, alleen een verraderlijke vrije trap van Vonk stichtte even paniek en een kort voor de rust uit een werkelijk mooie vloeiende combinatie door Vonk gescoord doelpunt werd wegens overdui- delijk buitenspel inderdaad afgekeurd. In de tegenaanvallen van Sparta bleek rechtsbuiten Van Ede opnieuw de gevaar lijke man, goed door Wim yan der Gijp gelanceerd, maar Kraak hield er twee schuivers secuur uit en Daniels liet in de clinch met Kraak drie goede kansen op centers van Van Ede en Benningshol voorbij gaan. Toen na de rust Vonk en De Jongh een dubbele middenvoor-spits gingen vormen, Tcrlouw In moeilijkheden kwam en de kleine Schop naar het mid den moest komen om bij te springen, ontstonden er voor Westers een paar vrije kansen: loeiend harde schoten maar hoog over. En daarna werd Sparta gedecideerd sterker Onder de druk van de op de harde wind voortgestuwde Rotterdamse aanvallen (Kraak's befaamde uittrappen haalden tégen die wind nog met een kwart van het veld), ging men in de Elinkwijk-verdediging f°nten, Kraak moest stompend, duikend en van- gend het ene gevaar na het andere bezwe ren, vooral veel stompend: op een treuzelen al krachteloos geworden schot van Van Ede, op twee magnifieke kopbal len van Verhoeven bij corners, op nieuwe schoten van Van Ede en Benningshof, op een attente sprint van Daniels na een bijna fatale fout van Kreijermaat en tus sen die bedrijven door floten drie-vier vervaarlijke lange-afstand-kogels van Van der Waal in het zijnet. Het werd een grimmig-hard gevecht nu en scheidsrechter Veldhuizen had een paar maal niets minder dan zijn eigen temperament nodig om bij de spelers de gemoederen in bedwang te houden! Hij kon inderdaad voorkomen, dat er brokken werden gemaakt, maar (Van onze sportcorrespondent). HAARLEM, zondag Circa 15.000 toeschouwers zijn ge tuige geweest van een „echte" pro motie-wedstrijd tussen RCH en KFC, welke na een uiterst spannend verloop in een gelijkspel (1—1) eindigde. De Koogse ploeg kreeg met dit resultaat meer dan zij verdiende, want ongetwij feld speelde RCH beter voetbal en kreeg in de laatste minuut een niet te missen kans om zich van de verdien de overwinning meester te maken. Maar linksbuiten Couwenhovcn miste voor een leeg doel hopeloos Van goed voetbal is in déze felle kamp, waarin nochtans sportief werd gestreden, geen sprake geweest. In beide verdedi gingslinies stonden een paar mannetjes putters die met het onsamenhangende aanvalsspel wel raad wisten en omdat het tempo aan de lage kant lag, konden de oud-gedienden het in de regel wel bij- sloffen. KFC was in het eerste kwartier de meest gevaarlijke ploeg, maar de felle aanvallen resulteerden in slechts drie corners die niets opleverden, terwijl en kele goede schoten van Mul en Kruyver bij de spectaculaire doelman Van der Voort geen genade vonden. Toen RCH wat van de schrik was bekomen, bleek al spoedig, dat de Haarlemmers over een betere techniek beschikten, maar de aan val werkte de aanvalen slordig af en bovendien gaven Hendriks en Kok weinig gelegenheid tot schieten. Na de pauze was RCH aanvankelijk weer de beter spelende ploeg, maar de hard werkende Zaanse defensie doorstond de vuurproef. Het zwakke aanvalsspel aan beide kanten gaf al min of meer uit zicht op een doelpuntloze strijd, toen na 25 minuten linksbinnen Fleur bij de Kogers door Boljet werd vervangen. Deze stormram forceerde drie minuten later een corner. Deze, meesterlijk door Mul genomen, werd eerst door Blok tegen de lat gekogeld, daarna nog eens door Hen driks tegen de lat gekopt en toen kon Klaas Molenaar het laatste zetje aan de bal geven, waarmee KFC de leiding ver kreeg: 0—1. RCH versaagde echter niet. Tien minu ten voor het laatste fluitsignaal van de goed leidende scheidsrechter Bronkhorst kopte Hendriks de bal uit een voorzet van Cóuwenhoven precies voor de voeten van Biesbrouck en op waarlijk meester- I lijke wijze kanjerde de oud-international het leder onhoudbaar voor de kranige doelman Schouten in de touwen: 11. De laatste ogenblikken brachten zenuw slopend voetbal en op het laatste ogen blik nog de kans van de dag voor RCH, maar Couwenhoven faalde voor een vol komen leeg doel BERLIJN, zaterdag In het Post Stadion te Berlijn heeft een vertegenwoordigend elftal van Amster dam een 31 nederlaag geleden tegen een Berlijnse combinatie. Het was een snelle en aantrekkelijke wedstrijd. Bjj Amster dam trokken vooral linksback Boskamp en rechtshalf Weenink (beiden Amster dam) en rechtsbuiten Van der Kuil (Ajax) de aandacht door goed spel. Ook aanvals leider Den Edel (Ajax) was voor het doel zeer gevaarlijk. De gastheren namen na een kwartier de leiding (1—0). Amsterdam, dat gedurende het eerste deel van de ontmoeting op de eigen helft werd gedrongen, kwam lang zamerhand meer in de aanval. Nog voor rust besloot Van der Kuil een goede com binatie met een treffer (11). Enkele mi nuten na de hervatting doelpuntte Ber lijn voor de tweede maal (21). Kort daarop werd het zelfs 3—1. Het laatste kwartier was weer voor de Nederlanders. In een slotoffensief tracht ten onze landgenoten de achterstand nog te verkleinen. De Duitse verdediging stond echter geen doelpunt meer toe. Enschedese Boys heeft Brandes. thans speler van Be Quick (Gr.) als trainer ge contracteerd. Brandes heeft lange tijd voor Feijenoord gespeeld en hij heeft in Frankrijk het, diploma voor oefenmeester behaald. Nóg heeft de Oostduitser Richtzenhain de leiding, maar vlak achter hem pre pareert Cordon Pirie zich reeds op de eindsprint, waarmee de Engelsman de overwinning op de 1500 meter van de Olympische Dag zal grijpen. (Van onze sport-correspondent) TILBURG, zaterdag Slechts twintig minuten lang hield het GVAV-spel gelijke tred met dat van de Tilburgers. Twintig minuten lang werd er werkelijk Hoofdklasse- voetbal gespeeld, maar aan het einde van deze periode, die met een krappe 21 voorsprong van Noad eindigde, lieten de Groningers plotseling de moed zakken en kon Noad ver uitreiken boven de kwaliteit van de nu wel heel povere GVAV-ploeg. Het werd kort na de hervatting 3—1 en tenslotte niet meer, omdat Noad blijkbaar niet als killer wilde optreden. Indien linksbuiten Meuken in de 2e minuut rustig zijn schot had afgevuurd, wellicht zou het eerste doelpunt bij GVAV zijn terechtgekomen. Nu echter nam Noad in de 6e minuut de leiding toen de GVAV-verdediging door een rappe switch van Meyer aan flarden werd gerukt. Buist vergeefs naar de voe ten van de Noad-man gleed en diens voorzet tenslotte onbereikbaar bleef voor de uitlopende Roffel daarentegen be reikbaar voor linksbuiten Louer die kalm op het verlaten dool richtte (10). Maar in deze strijd van gelijkwaardige krachten (nog) had dit doelpunt geen uitzonderlijke betekenis. Weldra (13e minuut) passeerde rechtbinnen Lacroix met een handige manoeuvre De Bruyn om even later met een diagonaal schot doelman Huisman volkomen te verras sen (1li- Met een bijkans schone lei werd dus verder gespeeld. Midvoor Kruger mikte op winst met 'n schuiver, die Huisman 'n hoekschop kostte. Maar toen de Gronin gerdefensie in de 19e min. in volkomen 'wanorde verkeerde, Buist weer Meyer moest latpn gaan en deze in duel ge raakte met een aarzelende Roffel, werd de tussen beiden in vallende bal een prooi van de rappe Van Osch (met Meyer de speerpunt van de Noad-aanval, nu Ramhout zijn teruggetrokken positie con sequent handhaafde). En zonder moeite kwam Noad op 2—1. Deze kostbare fou ten vap de Groninger verdediging, die slap ingreep in de regel, deprimeerde de GVAV-ploeg blijkbaar dusdanig, dat in eens alle glans verloren raakte. Gemakkelijk, veel te gemakkelijk fei telijk, verwierf Noad door constructief samenspel en door een flitsend tempo een overwicht dat de Groningers alle troeven uit handen speelde. Van Osch en Meyer konden ondanks vaak zeer gunstige posi ties telkens echter niet doordrukken. On middellijk na de pauze zette Noad het offensief voort. Nog slaagden Janssen, Van Osch en Louer (paal) niet. maar toen Van Osch gelanceerd door Louer in de 10e minuut onder een scherpe hoek zijn schot andermaal op Roffel afvuurde, bieek een wanhoopsgebaar op dit toch ongetwijfeld houdbare schot de enige re actie van de Groninger. Behalve de schuiver van Lacroix, vlak langs de staander van het Noad-doel, kort nadien, kwamen de gasten niet meer uit de impasse. Het was allemaal even traag en onattent en de Groninger mid denlinie, bleek permanent niet in staat het verband tussen voor en achter te be waren of te bewerkstelligen. En vandaar pas kort voor het einde enkele bijna moedeloze, tegenaanvallen, die de Til burgers geen moeilijkheden opleverden. struikelblok bleef voor de Bredase aan val. Het Rapiddoel zou echter tot het einde toe bedreigd blijven; In de 25e mi nuut kogelde Vergouwen tegen de boven lat, een nieuw schot van Vergouwen ging juist over en een schot van Hoogenhuy- zen vlak er op, kon nog door Cox corner worden verwerkt. De gelijkmaker zou nog tot het einde in de lucht blijven hangen. Maar scheids rechter Van Gelder, die de wedstrijd zeer goed leidde maakte een einde aan de Bre dase illusie. Limburgse offensief. In de 20e minuut echter liet Kuys zich vlak bij het doel verrassen ,door Bis schops, die hem de bal voor de voeten wegkaapte en een mooie voorzet gal aan de vrijstaande Janssens, die geen ogen blik aarzelde om zijn ploeg de voorsprong te geven 01. NAC sloeg toen fel terug, In de 25e mi nuut loste Canjels heel onverwachts en uit een zeer moeilijke positie een keihard schot van op 30 m, maar zijn schot ging naast. Hej Rapid-tempo verslapte en de Limburgers werden in de verdediging ge drongen. Zij moesten beroep doen op al hun technische vaardigheid om het en thousiasme, waarmede de Bredanaars zich nu in de strijd wierpen, te keren. In de 28e minuut maakte Overbeke zich mooi vrij. Zijn hard schot knalde onder tegen de deklat en de bal botste terug in het veld. Een nieuw schot van Overbeke volgde, maar de bal kwam vlak op het lichaam van Cox. NAC bleef aandringen, in de 38e mi nuut zwenkte Vergouwe met de bal van de linksbuitenplaats naar binnen en zijn schot deed reeds de Bredase supporters opveren. Maar weer was Cox daar om het leer corner te stompen. Bjj een reac tie van Rapid, schoot Bisschops in de 41e minuut tegen de paal. Zo kwam de rust, die de Bredanaars nog vol vertrouwen in gingen. Nauwelijks begonnen, zette NAC zijn offensief weer voort. Een schot van Can jels belandde via keeper en paal corner in de 3e minuut, 'n Schot van Overbeke in de 10e minuut werd door Cox over de deklat geslagen. Hoogehuyzen schoot in de 19e minuut juist naast. Een nieuw flitsend schot van Canjels werd door kee per Cox corner geslagen in de 20e mi nuut. Maar dan had NAC toch ook even geluk, wanneer Bisschops door missen van Van Helden, plots helemaal vrij voor doel kwam te staan doch de bal hopeloos naast trapte. GRONINGEN, zondag De derde ontmoeting tussen de korfbal ploegen van Nederland en België in dit seizoen is evenals de twee vorige duels met duidelijk verschil door onze landge noten gewonnen. Na de overwinningen van 83 en 73 drukte Nederland zijn meerderheid in het Oosterparkstadion te Groningen ditmaal in de cijfers 50 uit. Ook. ditmaal had Nederland een bedui dend tempo-overwicht. Van groot allure is de door 3500 toe schouwers bijgewoonde wedstrijd niet ge weest. Vooral de eerste aanvalsvakken van beide zijden stelden teleur en het was dan ook niet verwonderlijk dat de score aanvankelijk aan beide zijden beperkt bleef. Mede door het goede spel van Zwaans- wijk in het middenveld, kregen onze landgenoten een licht overwicht, maar het Nederlandse aanvalsvak bleek onschot- vaardig. Het duurde dan ook 32 minuten, voordat Van Herk uit een goed door Bos aangegeven bal voor de eerste maal door de mand schoot 10. Pas een kwartier na de rust zorgde Van Herk voor een vak verwisseling 20. De tweede aanval van Nederland speel de beduidend beter en mevr. Merk-Schui- ten en Zwaanswijk hadden slechts 10 mi nuten nodig om de ploegen nogmaals te laten wisselen 40. Het gevarieerde aanvalsspel van Mun- nikens leverde 5 minuten voor het einde nog een vijfde doelpunt voor de Neder landers op. In de Nederlandse ploeg waren Zwaans wijk en Munnikens de beste krachten. De equipe Collins-Hawthorn (Ferrari 2000 cc) heeft te Monza de grote prijs van Supercortemaggiore gewonnen. Tweede werd de ploeg Stirling Moss- Rapid bleef zich technisch verdedigen Taruffi (Maserati 2000 cc) en derde Fan- en het was vooral spil Smeets die een I gio-Castellotl (Ferrari 2000 cc.) -v-.-av Competitie om het kampioen schap van Nederland: SpartaElinkwijk 0_o NAC—Rapid JC »—l De stand luidt hier nu. 2 2 0 0 4 4-1 2 10 12 3-3 2 11 1 2-3 2 0 1 1 1 1-3 Competitie om twee plaatsen in de Ere-divisie 3—1 1-1 Rapid JC NAC Elinkwijk Sparta NOAD—GVAV RCH—KFC De stand in deze promotie competitie ziet er nu als volgt uit! 6—0 UTRECHT, zaterdagavond. ,.Er moet rust in ons voetbal komen. Wij hebben een geforceerde competitie achter de rug, met een gespannen sfeer cn met ernstige risico's van conflicten. Voetbal moet aantrekkelijk door spelkwaliteiten zijn, niet door sensatie. Maar dan is er, om het spelpeil op te bouwen, vooral rust nodig. En die rust kan alleen worden bereikt bij een billijke degradatie-regeling en bij een volledige uit banning van de gedachte aan terugkeer van de ze zenuw slopende verlengstuken van vorige competities in pro motie-degradatie-wedstrijden. Bovendien raakt het pu bliek voetbal-moe, het seizoen duurt toch al zo lang en ook daarom moeten wij die verlengstukken eraf knippen". Aldus de heer A. H. Marlens, voorzitter van de sectie Betaald Voetbal van de K.N.V.B., by zijn verdediging van het voorstel van het sectie-bestuur in de zaterdag te Utrecht gehouden algemene vergadering van het Be taalde Voetbal, tot afschaffing van promotie-degradatie wedstrijden en tot regeling van de promotie en degra datie als volgt: In de Ere-divisie spelen 18 clubs, waarvan de nrs 17 en 18 aan het eind van het seizoen automatisch degra deren. In de Eerste divisie spelen tweemaal 16 clubs, waarvan de beide nrs 1 automatisch promoveren en de nrs 16 automatisch degraderen. In de Tweede divisie spelen tweemaal 15 clubs, waarvan de beide nrs 1 auto matisch promoveren. Beide delen van het voorstel werden met grote meerderheid van stemmen door de vergadering aangenomen. Er kwamen wel enkele tegenvoorstellen, behelzende het handhaven van promotie-degradatie- competities alsmede een sterkere door stroming tussen aangrenzende divisies door promotie zowel als degradatie op grotere schaal, maar deze tegenvoorstel len werden met even grote meerderheid afgewezen. Het sectie-bestuur had voorts voorge steld om een contract-speler bij overgang naar een andere semi-profclub zowel van de oude als van de nieuwe vereniging 5 procent van het transfer-bedrag te geven (en dan alléén in het geval, dat de speler op initiatief van de club, dus niet op eigen wens van de speler, op de transfer-lijsi wordt geplaatst). Maar over dit voorste] werd de vergadering het niet eens en er zal een commissie worden benoemd om deze materie nog eens onder de loep te nemen. Uitvoerig werd gediscussieerd over het aantrekken van buitenlandse spelers in de semi-profclubs. Vast staat, dat buitenlan ders, die vóór 1 december 1953 reeds voor een Nederlandse club speelden of in ons land woonachtig waren, niet meer als „buitenlander" zullen worden beschouwd- Het was duidelijk, dat er een algemene wens bestond om het aantal bnitenlandse spelers te limiteren en tenslotte werd men het er over eens, dat maximaal drie bui tenlanders In een club mogen meespelen. Dat betekent evenwel ook. dat men vasthoudt aan de bepaling, dat slechts 6 spelers in de periode van twee jaar door een club mogen worden aangetrokken, van wie er dus maximaal drie uit het buitenland mogen zijn. Het contracteren van deze spelers uit het buitenland zal uitsluitend in de maand juli mogen ge beuren. Stemmen waren opgegaan om de grens van 6 aan te trekken spelers te ver hogen. Het sectiebestuur zegde toe dat alleen in gevallen van duidelijke force majeure afgeweken zou kunnen worden van deze bepaling. Het sectiebestuur zal verder zoveel mo gelijk streven naar regionale indeling van de Tweede divisie. Voor het volgend jaar werd toegezegd, dat men bij de indeling rekening zal houden om derby's te kun nen laten plaats vinden. De minima resp maxima der spelers- vergoedingen blijven voor de volgende periode gehandhaafd. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat 500 amateurvcrenigingen voor de beker competitie hebben ingeschreven- Na een aantal voorronden zullen ongeveer 80 clubs overblijven, welke dan in de ..ech te" bekercompetitie tegenover de semi- profclubs worden geplaatst. De heer Martens deed een beroep op laatstbedoelde verenigingen om voor deze competitie in te schrijven teneinde de amateurverenigingen financieel te helpen. Bekerwedstrijden zullen ook worden ge speeld op dagen van landenwedstrijden. De heer M. Koolhaas (Ajax) had het plan geopperd om het aantal toegestane contractspelers te verbogen tot 25 (tot nu toe 20) een plan, waar ook Elinkwijk achter stond. Het sectie-bestuur echter was op besliste wijze tegen deze sug gestie. Indien dit noodzakelijk mocht worden geacht heeft het sectie-bestuur de mach tiging gekregen om een achterstallig pro gramma, desnoods een volledig compe titieprogramma in het komend seizoen, op woensdagen te laten spelen- Nieuwe richtlijnen voor de opleiding van oefen-meesters in Nederland zullen binnenkort verschijnen, waaraan tevens de conclusie kan worden vastgeknoopt, dat reeds in functie zijnde oefenmeesters „herschoold" zullen moeten worden, dit in verband met de gewijzigde situatie in de Nederlandse voetbalwereld. Elke semi-profclub kan voor de aan vang van een seizoen aan de K.N-V.B. vijf spelers opgeven tussen de 16 fen 21 jaar als z.g, beschermde jeugdspelers. Deze spelers kunnen geen overschrijving krij gen naar een andere semi-profclub, zo lang zij op de betreffende lijst staan. Een bepaalde speler kan maximaal drie jaar jaar door dit besluit worden gebonden. Zonder meer kan zo'n speler echter wèl naar -een amateurclub overgaan Twee argumenten hebben voor deze re geling gepleit: Op de eerste plaats kun nen de clubs op deze wijze nrofiteren van de moeite en de kosten, welke zij aan de opleiding van jeugdige spelers hebben be steed. En op deze wijze wordt ook de uit breiding tot 25 contracts-pelers overbodig, want dit laatste zou het budget van me nige vereniging te boven gaan- En dat budget is in menig geval na één jaar semi-professionalisme reeds een uiterst teer geval (Van onze sport-correspondent) HENGELO, zondag De 2—1 nederlaag van RFC tegen Hengelo is voornamelijk het gevolg van het zwakke spel van de Rotterdamse achterhoede, die kapitale dekkmgs- fouten maakte. Wanneer midvoor Ensing van Hengelo over beheersing en techniek had beschikt, zou hy mplaats van twee, minste s vie doelpunten hebben gemaakt. Verschillende malen verscheen hij alleen voor keeper Vcrburgh. die verre van klemvast was, maar zijn schoten waren slecht gericht. Hoewel RFC technisch beter was en vaak het middenveld ^ee^' is de kleine zege van Hengelo niet onverdiend, temeer omdat de Rotterdamse voorhoede niet tot bijzondere prestaties kwam. Dit was voornamelijk toe te schrijven aan het briljante werk van Koers, die in deze vorm tot de beste keepers van Nederland behoort. Hij bracht rust in zijn achterhoede en daaraan manHengde!ohs%ildet vrij fms"TnSrtet ging toch niet over de schreef. Over twee doelpunten zijn de meningen sterk verdeeld. De tweede goal van Hengelo- was volgens het oordeel van de gehele pers buitenspel maar scheidsrechter Van Geel verklaarde ons na afloop, dat hij had geconstateerd, dat de rechts back van RFC dichter bij het doel stond dan Ensing; trouwens de neutrale grensrechter vlagde niet. Dit gebeurde wel bij de goal van RFC, maar de arbiter wees toen resoluut naar het midden. De wedstrijd had wellicht een heel ander verloop gehad wanneer vlak na het begin de RFC-midvoor De Heydt, die alleen doorbrak, iets sneller was geweest. Koers stak hem echter juist de loef af. In de 7e minuut plaatste de jonge Hengelose rechtsbuiten Nolten de bal voor het RbC doel. Er was geen kou aan de lucht geweest wanneer stopper Doolhoff de bal met op zijn keeper had teruggespeeld. Dit gebeurde zo zacht, dat Ensing het leer te pakken kreeg en rustig langs Verburgh mikte (1—0). Even leek het een debacle voor de gasten te worden, maar dn Hengelose voorwaartsen misten de capaciteiten om van de vele dekkingsfouten te profiteren. RFC paste om de haverklap de buitenspelval toe, waar Hengelo steeds inliep. In de 25ste minuut ging dit echter mis, want toen velen dachten, dat Ensing off-side stond, scoorde hij no. 2. Langzamerhand begon RFC het spel te verplaatsen en de bezoekers namen het middenveld in hun bezit. Dit was ook in de tweede helft het geval, maar toch kreeg Hengelo de beste kansen. Toen rechtsbuiten Scherphuizen een kwartier na rust met een hard schot de achterstand verkleinde, verwachtten d° Rotterdamse supporters, dat hetzelfde zou gebeuren als de vorige week tegen Viissingen, nl. dat RFC een 2—0 achterstand in een zege zou omzetten. Dit gebeurde echter niet, vooral door het resolute optreden van Koers. De thuisclub maakte niet de tactische fout zich in de verdediging terug te trekken. Men zocht het in de aanval en het had weinig gescheeld of het was nog 3—1 geworden. Maar dat zou een verkeerd beeld hebben gegeven van deze ontmoeting, waarin een technisch beter RFC met 21 de vlag moest strijken tegen een hard werkend Hengelo. De stan-denlijst om het kampioenschap van Nederland Amateur-voetbal ziet er nu als volgt uit: Hengelo 2 gesp. 2 gew. 0 gel. 0 verl. 4 pt. 4—2 doelcijfers RFC 2 gesp. 1 gew. 0 gel. 1 verl. 2 pt. 6—4 doelcijfers Viissingen 2 gesp. 0 gew. 0 gel. 2 verl. 0 pt- 3—7 doelcijfers De Britse atleet Gordon Pirie, die drie dagen geleden in Bergen (Noorwegen) het Wereldrecord op de 5000 meter verbeter de, heeft te Trondhjem het Wereld- en Europees record op de 3000 meter ge- evenaard door een tijd van 7 min. 55.6 sec. voor zich te laten afdrukken. De Hongaar Sandor Iharos, die officieel We reld- en Europees recordhouder is, liep deze afstand op 14 mei 1955 in dezelfde tijd. Zaterdagavond heeft D.O.S., met als gastspeler Faas Wilkes in zijn gelederen, een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen de Italiaanse vereniging Legnano. DOS verloor met 2—3. de rust ging in met gelijke stand, 2—2. Wilkes scoorde beide doelpunten voor de thuisclub. Voor 70.000 toeschouwers is in het Olympisch Stadion te Berlijn de finale om het kampioenschap van Duitsland voetbal (semi-profs) gespeeld. Karlsruher S.C. en Borussia (Dortmund) hadden zich voor de eindstrijd geplaatst. Borussia won de ontmoeting met 42. Met rust had deze pl-oeg reeds met 2—1 de leiding. Om het kampioen schap van Nederland Hengelo-RFC 2-1 Prom. naar le klasse Hollandia-Unitas 2-0 Zeeburgia-Lugdunum 5_4 Prom. naar le klasse HSC-Borne 2-3 Be uick Z.-GRC 2-0 Prom. naar le klasse Wilhelm. '03-Heksenb 1-2 MOC '39-De Spechten Prom. naar 2e klasse JSV-KVV 4-0 TOG-Wijk a. Zee 1-0 Prom. naar 2e klasse Roodenburg-VDL 2-2 VlOS-Slikkerveer 3-2 Prom. naar 3e klasse G-SV-'g-Gravenz. 3-1 Delft-LIsse 1-2 Geluksvogels-OW 1-2 OudeWater-RCD 2-3 Prom. naar 2e klasse Activia-VDZ 1-0 Leones-MW '29 1-3 Derde klasse A VOSTA-Rietvogels 7-1 VOGIDO-Avanti 2-3 Prom. naar 2e klasse Forward-Neptunia 2-5 Olyphia-Germanic. 3-3 (Germanicus promov Prom. naar 2e klasse Boxmeer-Reusel Sport 2-2 ROS-BSC 4-2 Prom naar le klasse De Metselaars I-Toeg. Hillegers'berg I 5-3 voorl.) De Molenaars I-Alta I 6-5 (De Mol. prom.) Thor RW 3-Groenen- daal I 7_4 (Thor prom.) Thor RW 5-TC Bilt. hoven I 6-5 (Thor prom.) Eerste klasse A EHS-HHC 3-9 KennenUi-l.-AJax 0.5 RCH-OWO 0.3 Sparta-TYBB 6-0 Eerste klasse B EDO-TIW 4-1 HFC Haarh.ABC 7-14 Schoten _HCK 8-1 VVGA-SC Haarlem 3-3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7