Togliatti's pas na rede voor partijbestuur een dag gepubliceerd Mussert's stoffelijk overschot nog in het graf aanwezig Houten bungalows uit Canada voldoen niet aan de eisen KAB-voorzitterachtprijsstabilisatie voor alles noodzakelijk PRINCIPIEEL KORT GEDING OVER DE ZWARTE LONEN VAN METSELAARS Dr. Drees zet pogingen voort Vakbondenlonen en stabilisatie van de prijzen Grafschenners vergisten zich Nieuwe mijlpaal Th. Loerakker nieuwe viee-voorzitter Lokale verkiezingen in Sovjet-Unie zouden „democratischer" worden? De kabinetsformatie Dinsdag 26 juni 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Beroep op Sovjet-leiders: schep waarborgen! Laboratoriumonderzoek met kledingresten bracht bewijs 22.000ste binnen Nieuwe atoomproef in Stille Oceaan MINISTER WITTE: Verlenen van bouwvergunning stuit op onoverkomelijke bezwaren Loonsverhoging voor N. S.-personeel Voortaan keuze uit meer kandidaten? Roemeense kerken Amsterdamse patroons betaalden „model" Werknemers liepen Vervóerspersoneels- bonden toen weg Russen geven West- berlijnse studio terug WEERBERICHT tliS Afrika krijgt eigen christelijk vakverbond Schoen van maat 41 Gunstige beslissing inzake 6 ct. spoedig verwacht Procesrecht in arbeidszaken ALLEEN 'S ZONDAGS OPEN Prijsverhoging ramp voor hele volk bespreken dienstvoorwaarden van N.S. „Amsterdam: rotte plek" Eenzijdige verbreking' Ongeoorloofde top Getart De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met enkele verspreid op tredende buien. Overwegend matige wind tus sen west en noordwest. Koud voor de tijd van het jaar. Woensdag 27 juni: zon op 4.24, onder 21.06 uur. Maan op 22.48, onder 8.51 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De leider van de Italiaanse communisten, Palmiro Togiiatti, heeft gisteren op de leiders van de Sovjet-Unie een beroep gedaan, waarborgen te geven tegen herhaling van de tirannie en andere „fouten" van Stalin. Na een dag van grote verwarring in het partijhoofdkwartier liet Togiiatti een korte samenvatting publiceren van een rede van drie en een half uur, welke hij zondagavond op een besloten bijeenkomst van het centrale partij comité heeft gehouden. Togiiatti had zijn toespraak tot het centrale partij comité anderhalve dag uitgesteld om eerst kennis te nemen van een artikel van Nenni, de leider der linkse socialisten, die de afgelopen tien jaar met de com munisten verbonden zijn geweest. De persvertegenwoordigers, aan wie eerst de volledige tekst van Togliatti's verklaring was beloofd, moesten zich tevreden stellen met een korte samen vatting. Een uitvoeriger verslag zou worden gepubliceerd in het partijblad „Unita". In de verklaring zegt Togiiatti, dat de socialistische invloed in de wereld is toe genomen en dat hij daarom van mening is. dat de democratische methode voor de socialistische omvorming van de maat schappij aan belangrijkheid heeft gewon nen. Tevens is hij van oordeel, dat hel socialisme zich in de verschillende landen op zeer verschillende wijze zal kunnen ontwikkelen. Persoonlijk is Togiiatti van mening, dat de betrekkingen tussen de communisti sche partijen het karakter van tweezijdi ge relaties moeten krijgen. Als voorbeeld noemt hij de pas gelegde contacten tussen de communisten in Joego-Slavië en Italië en de te Moskou gesloten overeenkomst tussen de partijen in Joego-Slavië en de Sovjet-Unie. Aangaande het rapport van Kroesjtsjef zegt Togiiatti, dat de hierin onthulde fei ten niet kunnen worden betwist, ook al zou men ze niet begrijpen. De arbeiders beweging kan er slechts van profiteren dat de gemaakte fouten worden gesigna leerd. Het is echter niet voldoende, dat deze fouten worden gecorrigeerd. Er moe ten ook waarborgen komen, dat zij niet nog eens worden gemaakt. Na de verschillende elementen van de idee van de dictatuur van het proletari aat te hebben belicht, verklaart Togiiatti, dat er zekere wijzigingen in deze opvat ting moeten worden aangebracht, zulks met het oog op de nieuwe toestand in de wereld. In verband hiermee beschouwt hij de mogelijkheid van het bestaan van en de samenloop met verschillende par tijen in de historische faze van de op bouw van het socialisme. De politiek van de communistische par tij in Italië, waarover men zich op het komende partijcongres zal kunnen uitsp - ken is op basis van een analyse van de economische en politieke structuur van het land uitgewerkt en in socialistische zin ontwikkeld. Om deze politiek ten uit voer te leggen, is een democartische par tij geschapen die een breed contact met de massa kan onderhouden, aldus Togii atti Deze politiek is evenwel op onbegrip en reserves gestuit, waarvan de ergste is dat men meent, dat de aanvaarding var democratische methoden een soort val strik is en niet de essentie van een poli hek, die aan de toestand is aangepast. Wat het vraagstuk van de betrekkingen met de sociaal-democraten en de christen democraten betreft verklaart Togiiatti dat het niet voldoende is, de mogelijkheid om op democratisch terrein vooruit te gaan, te verkondigen, maar dat men wer kelijk in de richting van het socialisme moet gaan. De „opening naar links" moet het begin van een wezenlijke verande ring in de politieke en economische rich ting van het land vormen. Over de verhouding tussen de commu nisten en de linkse socialisten zegt de communistische leider het met Nenni eens te zijn, dat de waarde van het ge zamenlijk optreden minder ligt in de documenten dan wel in een doeltreffende samenwerking, gericht op de gegeven doelstellingen. Hij is toch van oordeel, dat de beweging voor verwezenlijking van het socialisme zou verzwakken, als ^eze eenheid van actie zou worden ver minderd. Ruim een week geleden kwam de opzienbarende tijding, dat in liet holst van de nacht op de algemene begraafplaats te 's-Gravenhage liet stolfclijk overschot van Mussert, de leider van de N. S. B., die na de oorlog is gefusilleerd, door onbekenden was opgegraven en meegenomen. Even opzienbarend is het bericht, dat vandaag bekend werd: de onbe kenden hebben öf niets meegenomen na hun lugubere graafpartij op het kerkhof, of liet stoffelijk overschot van een ander: in ieder geval niet dat van Mussert, zoals na een onderzoek thans afdoende is gebleken. Naar „Réveil" het orgaan van Ned. Kath. Bond van administratief-, verko pend- en verzekeringspersoneel meldt, is thans zelfs het 22000ste lij is inge schreven. Zulks betekent binnen een jaar meer dan 2000 leden erbij. Men mikt nu op 22500 voor 10 juli, de datum waarop de werfcampagne 1955/56 wordt afgeslo ten. Ais er een beetje inzicht is kan dat getal en nog wel meer worden bereikt. Japanse meteorologen hebben heden morgen schokgolven geregistreerd die zouden wijzen op een nieuwe kernontplof. fing in de buurt van Bikini. Gisteren had een Japanse geleerde ver klaard, dat volgens zijn waarnemingen op 19 of 20 juni In Siberië een atoombom tot ontploffing moet zijn gebracht. Op vragen van het van de Tweede Kamer de heer Van Vliet (K.V.P,) over de eventuele import van houten Canadese bungalows door een Haagse onderneming heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuivesting geantwoord, dat deze bungalows het aanvankelijk genoem de aantal van 6000 is later teruggebracht tot ruim 4000 na de Tweede Wereld oorlog door de Canadese regering zijn gebouwd als noodwoningen voor gede mobiliseerde militairen. De kwaliteit van deze bungalows is afgestemd op de oor spronkelijke bestemming, terwij] voorts bij 'n onderzoek is gebleken, dat door 't ge bruik, de afbraak, 't vervoer en 't opslaan vele onderdelen min of meer beschadigd waren. Voorts voldoen de indeling en de hoogte niet aan de daaromtrent in de gemeentelijke bouwverorderingen ge stelde eisen. Aangezien deze afwijking zodanig is, dat de bungalows blijven be neden het niveau, dat in Nederland al gemeen wordt aanvaard als noodzakelijk voor een goede volkshuisvesting, valt niet te verwachten, dat de gemeentebesturen aan een aantal waarvan de bungalows waren aanboden en de colleges van Ged. Staten gebruik zullen maken van de mogelijkheid, welke de Wederopbouw- wet biedt, dit te meer daar het uitgeslo ten moet worden geacht, dat deze essen tiële afwijking van de voorschriften bin nen 10 j. ongedaan zal worden gemaakt. Een vaste eenheidsprijs is voor de bouw van deze bungalows niet te geven. De prijs van de onderdelen bedraagt franco grens ongeveer 6000. De prijs van de woning in gemonteerde en bewoonbare toestand zal aanzienlijk hoger liggen, aangezien behalve met de montagekosten ook nog gerekend zal moeten worden met de kosten van fundering en van bijko mende noodzakelijke voorzieningen. Hoewel geen concrete gegevens ter be schikking staan betreffende contacten tussen de importerende firma en de ge meentebesturen zal uit bovenstaande dui delijk zijn geworden, dat het verlenen van een bouwvergunning voor deze bun galows op onoverkomelijke bezwaren zal moeten stuiten wegens strijd met de be palingen der bouwverordening op essen- tieële punten. Slechts wanneer opzet en indeling der bungalows zodanig zouden zijn gewijzigd, dat deze in overeenstem ming zijn met de bouwverordening, zou de vergunning verleend kunnen worden. Deze bezwaren zouden slechts ondervan gen kunnen worden door een herziening van de indeling en de hoogte van de bungalows. Van 8 tot 15 juli houdt de federale unie van de vakbeweging van Frans West-Afrika en Togo, aangesloten DU de christelijke Franse vakbeweging (CFTC) te Oagadouigou (Haute Volta) een con gres, waarop een autonoom Afrikaans vakverbond wordt opgericht. Het congres bepaalt tevens de organisatie en de be voegdheden van dit vakverbond. Indien het congres de nieuwe statuten aan vaardt, kan de Afrikaanse vakbeweging zich nu rechtstreeks aansluiten hij een in ternationaal vakverbond (hetwelk onge twijfeld het Internationaal Christelijk Vakverbond zal zijn), terwijl de christe lijke Westafrikaanse vakbeweging alszo danig in staat is haar onafhankelijkheid tegenover de vrije wereld te bewijzen. Want, zo meldt men ons uit Den Haag, de politie heeft het stoffelijke overschot van Mussert thans in beslag genomen en het bevond zich in dezelfde grafkuil, waarin het op 7 mei 1946, na de terecht stelling, was neergelegd. De kist werd toen geplaatst in een kuil, waarin later nog vijftien andere personen werden begraven. In deze grafkuil stonden de kisten met vier naast elkaar en vier rijen boven elkaar. Oorspronkelijk stond de kist met het stoffelijk overschot van Mussert onderin, maar deze werd later naar boven gebracht en op 29 mei 1946 werd het graf, daar het toen vol was, definitief gesloten. Na het openbreken van het graf in de nacht van 16 oP 17 juni j.l. hebben werk lieden de huil aan een der zijkanten wat uitgegraven, waarbij de overblijfselen van een paar schoenen voor de dag kwamen. Toen men verder in deze richting groef, tref men een skelet, overblijfselen van een broek en een broekriem aan. De sche del van dit skelet had een'volkomen gaaf gebit. Daar de maat van de overblijfselen van de gevonden schoenen maat 41 vol komen klopte met de maat van Mussert's schoenen, ondervroeg de politie de zuster van de gefusilleerde. Zij verklaarde, dat haar broer inderdaad een gaaf gebit had gehad. Zij had verder thuis nog een vest hangen, dat bij het kostuum had behoord, waarin Mussert begraven werd. Op het gerechtelijk laboratorium heeft toen een vezelonderzoek plaats gehad, waarbij bleek, dat het vest behoorde bij de over blijfselen van de gevonden broek. Naar de politie meedeelde, moet in de loop der jaren Mussert's stoffelijk over schot door werking van de grond naar de buitenkant van het graf zijn geduwd (de gefusilleerde lag in de rij kisten aan de buitenkant) en enigszins buiten het graf zijn terecht gekomen. Zodoende hebben degenen, die zich van Mussert's stoffelijk overschot wilden meester maken, kenne lijk óf niets meegenomen óf een ander skelet. Inmiddels wordt, zo deelde de po litie mee, het onderzoek naar de graf schennis onverminderd voortgezet. (Van onze Utrechtse redacteur) De besprekingen tussen de directie van de Ned. Spoorwegen en de personeelsraad over een loonsverhoging van 6 hebben voor het personeel een zeer gunstig ver loop. Het ziet er naar uit, dat vrijdag al de beslissing zal vallen, maar dan moet het college van rijksbemiddelaars nog zijn goedkeuring verlenen. Enkele dagen geleden is deze verkre gen voor het personeel van Van Gend en Loos, waar de loonsverhoging, eveneens van 6 teeds haar beslag had gekre gen. In Peru zijn op 11 juni presidentsverkie zingen gehouden. Twee dagen later ver telden in de hoofdstad Lima aanhangers van de grootste fwee partijen elkaar, dat ZIJ hadden gewonnen. En ze waren be reid dit te argumenteren met vuist en gummistok. Voorlopig houden ze daar nog gelegenheid voor, want de uitslag wordt pas begin juli hekend. (Van onze Utrechtse redacteur) In de Verbondsrsadsvergadcring van de K.A.B. gisteren te Utrecht ontbrak voor het eerst de markante gestalte van de in mei overleden geestelijke adviseur mgr. J. G. van Schaik. Wat hij voor de beweging heeft betekend, werd duidelijk geschetst door de voorzitter, de heer J- Middelhuis, die eraan herinnerde, dat pastoor Van Schaik. zoals de vriend van de katholieke arbeiders zich het liefst liet noemen gedurende veertig jaar bij zondere gebeurtenissen in de ontwikke ling van de K.A-B. heeft meegemaakt- In het bijzonder dacht de heer Middel huis aan diens krachtige steun in de moeilijke oorlogsjaren. Als trouwe leer ling van Schacpman waakte pastoor Van Schaik voor de zelfstandigheid van de katholieke arbeidersorganisatie, waarop hij dan ook nooit zijn eigen stempel drukte. De nieuwe geestelijke adviseur, rector J. M. Doesburg, die vervolgens door de voorzitter werd verwelkomd, staat aller minst vreemd tegenover de sociale be weging; als assessor heeft hij gedurende 214 jaar bij de K.A.B. ook al zo'n beetje het klappen van de zweep geleerd. Rector Doesburg voor de begroeting dankend, wilde geen richtlijnen geven, zelfs niet over de nieuwe structuur, zo als hij gezien de daaromtrent bestaande spanning ondeugend opmerkte, maar ont wikkelde wel enige 'mooie gedachten over het geestelijk adviseurschap, zoals hij dit in deze tijd ziet. Er heeft nog een andere wisseling aan de bestuurstafel plaats gehad. De heer J. W. van den Akker, de vice-voorzitter, trad af wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd en in zijn plaats werd bij enkele kandidaatstelling geko zen de heer Th- Loerakker, leider van de Cultuurdienst van de K.A.B- Medegedeeld werd, dat er binnenkort een rapport verschijnt van een door het Wetenschappelijk Adviesbureau ingestel de commissie, bestaande uit o-a. mr- A. M. L. Borgart, mr. C. J. de Biuijn Kops, mr. P. Eyssen, mr. dr. Th. van Schaik en prof, dr. van der Ven inzake de wijze, waarop het procesrecht in arbeidszaken zou moeten worden geregeld met behoud van de rechtszekerheid welke de arbei ders en in gelijke mate de werkgevers, hebben verkregen onder de werking van het Buitengewoon Besluit Arbeidsver houdingen. Deze aangelegenheid speelt niet alleen in tal van studieorganen, doch is concreet aan de orde binnen het ver band van de Stichting van de Arbeid, waar de juridische adviseurs van de cen trale werkgevers- en werknemersorga nisaties zich over dit vraagstuk beraden- Het was te verwachten, dat bij de al gemene beschouwingen nogal werd ge reageerd op hetgeen de heer Middelhuis in zijn openingsrede had gezegd over de verantwoordelijkheid van de bonden ten aanzien van het algemeen belang in de loon- en prijspolitiek. Zo werd van de zijde van de katholie ke bond van werknemers in de voedings- en genotmiddelenindustrie ontkend, dat het Produktschap voor Vee en Vlees, toen het besloot niets te doen om de prijzen van het vlees af te remmen, zijn verantwoordelijkheid niet had gevoeld De prijsverhoging kwam heus niet voort uit verhoging van de lonen maar men zou met enkele grote exportorders in moeilijkheden zijn gekomen, indien er wel iets was gedaan. De Sovjet-leiders overwegen bp ver kiezingen voor plaatselijke raden dc kie zers dc keuze te geven uit verschillende kandidaten, aldus wordt in gewoonlijk welingelichte kring te Moskou medege deeld. Tot dusver werd in de Sovjet- Unie het stelsel van enkele kandidaats telling gevolgd, waarbij de kiezers per district slechts één benaalde kandidaat konden kiezen of afwijzen. De nieuwe wijze van verkiezing van plaatselijke ra den zou een stap naar de ..democratise ring" van de Sovjet-Unie betekenen. Ofschoon het hier slechts om lokale verkiezingen gaat. wijst men er toch op dat deze eenmaal ingezette beweging uiteindelijk ook de wijze van verkiezing van de Opperste Sovjet zal gaan beïn vloeden. Het is nog niet duidelijk of niet- partijleden kandidaat kunnen worden gesteld, en wat er zal gebeuren als niet- partiileden partij-kandidaten zouden verslaan. In de Sovjet-pers zijn de laatste tijd artikelen verschenen waarin werd aan gedrongen op grotere verantwoordelijk heid bij het werk van de opperste en de- plaatselijke sovjets. Het regeringsorgaan ,-Isvestia" heeft in vrrband hiermee felle kritiek geuit op het werk van de opperste Sovjet van Kazakhstan, de op een na grootste Sov jet-republiek. Dit parlement zou niet al leen, in strijd met de grondwet, op onge regelde tijden bijeenkomen, maar ook zouden de rechten van de afgevaardigden niet in acht worden genomen. Alles van een vergadering was van te voren gere geld zelfs wie het woord zou voeren en wat er gezegd zou worden. Naar van betrouwbare zijde verluidt, werken commissies van de Opperste Sovjet van de Sovjet-Unie reeds enige weken aan de voorbereiding van de bij eenkomst die op 14 juli begint. Bij vo rige vergaderingen kwamen de commis sies pas een of twee dagen van te voren bijeen. De communistische regering van Roe menië heeft besloten de katholieke ker ken in het land alleen nog on zon- en feestdagen open te stellen. Requiem- en trouwmissen mogen niet meer op werk dagen gelezen worden. In enkele geval len en dan na toestemming van de politie is het toegestaan in de week een mis te lezen in een particulier huis, aldus meldt het KNP. De heer Middelhuis gaf toe, dat men met het rundvee door een tijdelijke ver hoogde export naar Frankrijk in een uit zonderlijke situatie verkeerde- Hij wilde ook niet bepleiten, dat de export stop moest worden gezet maar wel zodanig geremd, dat het prijsniveau wat meer in de hand werd gehouden. Vergeleken bij verleden jaar was de prijs van het rund vlees met 22% gestegen- Met grote na druk betoogde de heer Middelhuis, dat de loon- en prijspolitiek een nationale zaak is. waaromtrent het goed is. dat verbond en de bonden geregeld contact met elkaar onderhouden. Prijsstijging in de ene sector heeft zo gemakkelijk navol ging in een andere. De idee prijsstabili- satie moet overal ingang vinden, want prijsverhoging is een ramp voor het hele volk. Gevraagd hoe het staat met de aan passing van de sociale uitkeringen bij loonsverhoging deelde de heer Middel huis mee. dat de vakcentrales van de werknemers het over verhoging van de kinderbijslag met elkaar eens zijn. De katholieke werkgevers zullen ook we] meegaan, maar het Centrale Werkgevers verbond heeft een afwijkende mening. Het staat dus nog te bezien of men in de Stichting van den Arbeid wel spoedig tot overeenstemming komt. In ieder ge-l Bij Goes ivordt een 82 meter hoge tele visietoren gebouwd, waarmee geheel Zeeland kan worden bereikt. Deze toren zal eind volgend jaar gereed komen en zal de enige in ons land zijn, met eigen zendmogelijkheid uit de televisiestudio. Op de betonnen toren van 82 meter wordt nog een stalen mast van 50 meter hoogte gemonteerd. Op een gisteren te Utrecht gehouden vergadering heeft de protestants-christe lijke bond van vervoerpersoneel de voor stellen, die betrekking hebben op her ziening van het. thans geldende reglement dienstvoorwaarden van de N.S- bespro ken. Na een vrij lang durende discussie kon de vergadering akkoord gaan met het standpunt van het hoofdbestuur dat, ge zien de begrenzing die van overheids wege werd gegeven aan een mogelijk heid de lonen bij afloop van bindende loonregelingen te verhogen het tot te vredenheid stemt, dat het maximum toe gestane werd bereikt. Dit neemt niet weg, dat de teleurstelling moet worden uitgesproken over de begrenzing zelf, waardoor aan het normale karakter van een r.d.v-wijziging geweld wordt aan gedaan en verscheidene gerechtvaardig de verlangens moeten worden opgeschort- Het hoofdbestuur is met klem ver zocht op deze wensen terug te komen, zodra het de tijd daartoe gekomen acht en voor zover mogelijk hiermede bij de vast te stellen tijdsduur van het rd.v. rekening te houden. Vandaag en morgen vergaderd(en) resp. de neutrale en de katholieke bon- val kan de beslissing pas in het najaar deTter be^reMng van hTtzelMe onder werp. Voor dc vice-president van dc recht bank te Amsterdam heeft gisteren een principieel kort geding over de zwarte ionen van metselaars gediend. Twaalf metselaars-patroons in Amsterdam waren overeengekomen om met ingang van 11 juni jl. hun metselaars volgens het z.g- modelboek waarin lonen, tarieven e.d. wettelijk zijn geregeld te gaan betalen. De reden daartoe was de onmogelijkheid om de steeds stijgende lonen te betalen en tevens dat de arbeidsprestatie ondanks de hoge lonen verminderde. Bjj de werken van drie patroons, die in het geding ais eiseressen optraden» liepen de metselaars weg en de patroons dag vaardden negen metselaars in kort ge ding. De raadsman van de patroons, mr. M. V. van de Woude. betoogde, dat de werk nemers zonder vergunning van het ar beidsbureau hun dienstbetrekking hebben beëindigd, hetgeen nietig is. Gevraagd wordt de werknemers omdat de dienst betrekking niet officieel is geëindigd, te veroordelen het werk te hervatten op de rechtens geldende Ionen- Daarbij hebben eiseressen een dwangsom van 35 gulden op de overtreding daarvan per -lag ge steld in hun eis. De raadsman voegde er aan toe, dat de werknemers tegen alle gewoonten in, bij andere aannemers aan het werk waren gegaan- De metselaars verdienden per week een brutoloon van 120 gulden; dit zou volgens de regeling dan ongeveer 80 gulden worden. „De situatie in Amsterdam vol gens een lid van het College van Rijksbemiddelaars: de rotte plek in het bouwbedrijf in ons land is kri tiek. De arbeidsintensiviteit is schrik barend teruggelopen. Werkgevers die weigerden zwarte lonen te betalen zijn ten onder gegaan" aldus mr- Van der Woude. De raadsman van een der gedaagden mr. D. Boltjes, voerde evenals de an dere advocaat voor deze partij aan dat er tussen de patroon en de betrokken metselaars een mondelinge overeenkomst was gemaakt, dat boven het werkelijke loon een percentage zou worden uitge keerd. Nu werden de metselaars Ineens voor een fait accompli gesteld door de mededeling, dat geen andere, dan de wet telijke lonen zouden worden betaald. De advocaat kwalificeerde dit als een een zijdige verbreking door eiseres van de afspraak. De poging om tot een nieuwe regeling van de lonen te komen, wordt nu afgewenteld op de werknemers. Dit zal volgens pleiter als dit geding tot een gedwongen terugkeer zou leiden, een na delige invloed hebben op de woningbouw. De vice-president merkte op, dat t.a.v. het percentage boven het wettelijk loon. dit een ongeoorloofde top is. Men ver breekt dan niet een wettelijke verplich- ting, maar wel zou van een morele ver- 1 plichting kunnen worden gesproken. Eén der metselaars deelde mede, dat over het volle bedrag loonbelasting en sociale verzekeringen waren betaald- Voor hem betekende de nieuwe regeling dat hij 35 gulden minder ontving. De drie pa troons zijn de enige in Amsterdam die zijn teruggevallen op de modelboek-lonen Hangende dit geding waren twee metse laars weer aan de slag gegaan en één was bereid hetzelfde te doen. Een andere raadsman van de gedaag den. stelde t.a.v- de lonen, dat men moest accepteren, dat dit een bestaande toe stand is. Is het redelijk, als men. na jaren zich niet te hebben gestoord aan een bin dende loonregeling dan ineens daarop te rugvalt. terwij] het overleg tussen de or ganisaties nog gaande Is? Deze zaak moest volgens pleiter als proefkonijn dienen Hetgeen de president deed opmerken, dat het hem hoogst ongewenst voorkwam, dat een jarenlange bestaande toestand op de rechter zou worden afgewenteld voor een uitspraak. Eén der patroons luchtte ter zitting zijn opgekropt gemoed door mede te delen, dat zij (de patroons) worden getard door de werknemers die er over praten „dat daar en daar" meer wordt verdiend. Wij beta len 25 tot 30 pet. hoven het wettelijk toe gestane. en dat is dus „zwart". ,.Er is geen houden meer aan". In zijn repliek stelde de raadsman van de patroons zeer nadrukkelijk, dat als de eis niet wordt toegewezen, er door gemod derd en gekonkeld zal worden. Het Col lege van Rijksbemiddelaars en de werk gevers zijn machteloos. Werkgevers- en werknemersorganisaties hebben de loon regelingen goedgekeurd maar men ls bij de bonden bang om tegen de mensen te zeggen: dat ls jullie plicht. De uitspraak werd bepaald op woens dagmorgen 27 juni half tien. (Van onze parlementaire redacteur). De formateur dr. Drees zet zijn pogin gen om tot een kabinet te komen, dat het vertrouwen heeft van het parlement, voort Dit is de conclusie van het gesprek, dat de formateur gisteravond opnieuw met de vijf fractieleiders heeft gevoerd en dat precies twee uur heeft geduurd. Dat wil. naar men in politieke kringen meent, nog niet zeggen, dat zijn kansen nu iets hoger moeten worden aangeslagen dan de laatste dagen het geval was. Er blijkt alleen uit, dat dr. Drees geen mid del onbeproefd wil laten, om in zjjn op dracht te slagen. Het is bekend, dat hij in eerste aanleg slechts twee belangrijke punten heeft aangeroerd, met name het defensie- vraagstuk en de kwestie van de huren. Ook gisteravond zouden het alleen deze beide punten zijn geweest, die ter sprake zijn gekomen. Zoals wij reeds eerder berichtten stond dr. Drees op het standpunt een stand punt waartoe hij de PvdA-fractie kon overhalen dat met een defensiebegro ting van 1350 miljoen het plafond was bereikt, terwijl andere fracties op het standpunt stonden, dat hoe dan ook aan onze verplichtingen tegenover de NATO moest worden voldaan, zolang andere NATO-landen hun verplichtingen even eens nakomen. Indien men hierop nu nog niet is uit eengegaan. dan zal dr. Drees, die aan zijn standpunt beeft vastgehouden, dienen waar te maken, dat het met deze 1350 mj'joen verhoogd met tweemaal 50 miljoen voor de jaren 56 en 57 door stijging van lonen en prijzen moge lijk is, onze verplichtingen na te ko men Daarop moet nu, indien wij goed zijn ingelicht, het wachten zijn. Zou dit niet het geval zijn, dan zou de formatie mmers In dit stadium al tot mislukking gedoemd zijn geweest. Overigens ls men er in sommige kringen van overtuigd, dat het dr. Drees moeilijk zal vallen om dit waar te maken, maar dit wil men in ieder geval afwachten, hoe traag men de gang van zaken bij de kabinetsformatie ook vindt Het andere punt is dat van de huren. Ten aanzien daarvan was bekend, dat de huurbelasting in ieder geval niet door de partijen buiten de PvdA-partij kon wor den geaccepteerd. Toch is ook hierop de formatie in dit stadium nog niet ge strand. Dit kan niets anders betekenen, dan dat men de mogelijkheid van een compromis van de aard zoals wordt voor gesteld in het rapport van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, nog altijd aanwezig acht. En dat houdt dan op zijn beurt weer ]n, dat door de aan het ge sprek deelnemende fracties geen prin cipiële bezwaren tegen deze oplossing zijn geuit, maar hoogstens bezwaren van praktische aard, en tevens, dat ook de PvdA zich niet bij voorbaat tegen een oplossing in deze geest verzet. Het zou te dien aanzien nu zo zijn, dat de compromisgedachte van een beperkte beschikking over een gedeelte van de huurverhoging eerst nader moet worden uitgewerkt Hier zou het du^, geheel af hangen van de praktische mogelijkheden, waarover men dan nader zou kunnen praten Met deze twee opdrachten heeft men de formateur gisteravond verlaten, en het wachten is nu dus tot dr. Drees daar mee gereed is en hij de fractieleiders voor een nieuw onderhoud bijeenroept om hun dan deze beide punten, nader uitgewerkt, opnieuw voor te leggen Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft een Russisch aanbod aanvaard om Jl"01te radiostudio's in de Britse sector van Berlijn, die onder Russisch toezicht °,y.er te neme". aldus heeft een vestberljjnse woordvoerder gisteren be- end gemaakt. De Russen verbonden geen voorwaarden aan de overdracht. Het akkoord is bereikt na onderhan delingen tussen Westberlijnse en Rus- weken nctionarissen in de afgelopen Sedert 1952 worden de studio's, die bii een 450 meter hoge zendmast liggen, niet meer gebruikt. De functionarissen van de Oostberlunse radio die de studio'* ge bruikt hadden. werden in dat jaar terug getrokken. nadat de Britse militaire poli tie een prikkeldraadversperring om de ge bouwen legde als reDresaille voor Russi- sche "Sneldeprikl en" in twee enclaves van de Britss sector in Oostduits gebied

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1