AMBTENARENSCHANDAAL TE BRUSSEL A'damse vakschool voor kleer makers gemoderniseerd Vliegen over de Oceaan wordt twintig procent goedkoper Morgen beslist de Nijmeegse raa Geen doorbraak van de P.v.d.A| in Limburg Nieuwe equipe klaar voor de welfare-werksters start OW TAFELWATER TAFELWATER Traianusde christenen Lodewijk en Pauselijke richtlijnen voor vorming van reguliere priesters Rapport Delf gaauw-Massizzo TAFELWATER „Laat de zieke dchzelf ontdekken Verkwikkend* geestdrift na het dieptepnet van Frankrijke nationale inzinking Perfectionisme en geestdrift Knoeiden verdachten met in- en uitvoer vergunningen? „Vakbekwaamheid opvoeren 0111 concur rentie te kunnen bestrijden" DÉBRQLim Vestdijk over componisten Pooins om toeristisch luchtvervoer te intensiveren Derde weldaad" Betere naam? PAGINA DINSDAG 26 JUNI 1956 Rede president Coty Vele gasten Genesiusdag van liet W.K.A. Kans om mee te profiteren puistjes verdwijnen^ Letterkundige opdracht |yj ORGEN beslist de Nijmeegse De nieuwe^ tarieven Na 1 oktober worden voor de toeristen- Na theologische studies periode van praktische zielzorg raad, vóór of tegen Traia nus. Verdient de romeinse keizer die, naar alle waarschijnlijkheid, in het jaar 105 de stad aan de Waal stichtte (een gebeurtenis waarvan de 1850-jarige herden king het vorig jaar met veel ver toon werd gevierd), verdient Traianus zijn standbeeld in brons op een der voornaamste pleinen van Nijmegen? Dat is de vraag die de gemeenteraad a.s. woens dag zal gaan beantwoorden. Professoraal betoog hi de kruitdamp Helpende hand Selectie VERPLEEGHUIS voor chro nisch ZIEKE BEJAARDEN TE HEEMSTEDE De Jeanne d'Arc-feesten in Rouaan (Van on«e Parijse correspondent) ROUAAN, maandagavond. Terugblikkend op de Jeanne d'Arc-fees ten in Rouaan, kan men zeggen, dat de za terdag de dag van de volksviering bij uit nemendheid is geworden. Doch ook zondag de dag. waarop president Coty een uiterst belangrijke redevoering tegen net defaitisme in het huidige Frankrijk b,e en vandaag de dag, waarop het cent meer op de kerkelijke viering ag hebben ontroerende hoogtepunten geaena. Zaterdag kon men in ",5°"®^ ren, dat honderdduizenden "it alle streken van Frankrijk en ook uit het buitenland naar de hoofdstad van Normandie waren getogen. Het verkeer in de oude stad zat nagenoeg vast. In de middag was het hele maal onmogelijk om zich nog op de boule vards en in de hoofdstraten te bewegen, zo dicht was aan weerszijden de mensen zee Met 't bekende gevoel voor orde van de Fransen een gevolg van het diep in geprent democratisch gelijkheidsbesef had men de middenweg vrij kunnen hou den voor de prachtige historische stoet, die met de Jeanne d'Arc's van Domrémy, van Vaucouleurs, van Chinon, van Poitiers, van Orléans, Patay, Reims en zo verder tot aan Rouaan toe, eigenlijk één onafgebroken ge schiedenisles in een bijzonder kunstzinnig en tijdsgetrouwe aankleding was, Eén ding heeft ons daarbij bepaald aan gegrepen. Het feest betreft niet alleen de heilige, maar ook de nationale heldin, die Jeanne is. Daarom werd de stoet besloten met een apotheose: de hulde van 't leger aan Frankrijks bevrijdster, van wie een generaal Weygand heeft verklaard, dat in. haar tactiek en strategie geen fout te ont-1 dekken is. Men zal zeggen: zo'n openbare hulde is echt Frans. En inderdaad, dat is hier iets heel gewoons. Er lag dus geen op zettelijke propaganda in de demonstratie van de compagnieën van het leger, dat voorbijtrok. Er ligt over het Franse volk op het ogen blik door de gebeurtenissen in Noord- Afrika een bange druk. Het zien nu van die legermanifestatie deed onder de poli tiek zo uiterst gevarieerde volksmassa een geestdrift oplaaien, als wij sedert '14 niet meer hebben gezien. En men kan mij niet wijsmaken, dat het (communistische kwart van Rouaan buiten die menigte is geble ven. Frankrijk toont, óók elders trouwens, dat het dieptepunt van de nationale in zinking overwonnen zal worden. In brede kringen lijkt een nieuwe geest aan het ont waken. En het is spijtig, dat men het schrij ven moet, de intellectuelen .blijven het meeste achjer. Dat was ook het thema van de redevoe ring, die president Coty zondagmorgen heel bescheiden op de Oude Markt gearri veerd in Rouaan hield. Na de kransleg- ging aan de voet van het beeld van Jeanne op de brandstapel hield deze Normandiër een van de meest indrukwekkende spee ches, die wij hem ooit hebben horen uit spreken. Zij had dit merkwaardige, dat zij vooral gericht was tot de intellectuelen van links en óók van rechts, dus t.ot die uiterste flank van katholieken, die zich opwerpen als propagandisten van het pro- gressisme. Daardoor heeft die rede een zelfde betekenis als de prachtige toespraak, die mgr. Blanchet van de katholieke hoge school te Parijs bij de plechtige opening van de kathedraal op zondagmiddag hield en de predikatie, die pater Riquet met zeldzaam oratorisch talent vandaag bij de eerste pontificale Hoogmis deed klinken onder de gewelven van de herstelde kerk President Coty wees er op, dat juist in deze dagen, nu de verwarring in Frankrijk zo duidelijk blijkt, het martelaarschap van Jeanne d'Arc het tijdperk van geestesverwarring voor de geest roept Immers toen was het land in een van die dieptepunten gevallen, waarin het voort bestaan van het rijk en zijn instellingen haast een onmogelijkheid leek. Toen was het de universiteit van Parijs, die als par tij van Engeland in haar defaitisme de kansen van de vijand bevorderde. De heer Coty zeide: „Een land kan niet overleven als zijn zonen aarzelen alles voor haar heil te geven. Hoe zou de geest van opoffering zich boven zichzelf kunnen uitheffen en boven het volk uit, als niet meer geloofd wordt in een lotsbestemming. Wat ik bovenal vrees is het sceptisch en chagrjjnig pessimisme. Het democra- liserend pessimisme, dat met te veel hartstocht en teveel hoogmoed de een tegen de ander in het harnas jaagt, door het volk eenvoudigweg te ontwennen aan de liefde voor het vaderlandj zogls dat vaderland nu eenmaal is. Jeanne heeR in haar eenvoud de vlam van liefde voor haar land doen herlevenen daardoor met de eer ook de onafhankelijkheid gered. Zij deed het door de hoop, die sterker is dan welke kracht ook". Het was na deze redevoering, dat eerst een plechtigheid bij de Seine plaats vond (jonge meisjes wierpen rozen in de rivier t ,-v lop de plaats, waar eens de as van Jeanne soongenjKe d,Arc wer<J uitgestrooid) en men vervol gens in een grote stoet naar de kathedraal trok, waar de minister van schone kunsten, de heer Bordeneuve, in de hoofdportiek de sleutels van de thans gerestaureerde kerk aan mgr Martin, aartsbisschop van Rouaan, overhandigde. De kunsthistorische monu menten en de kerken van na 1907 zijn in Frankrijk staatseigendom en de geestelijk heid ontving de kathedraal dus in bruik leen terug, die zij na de oorlogsvernietiging had moeten verlaten. Vele burgerlijke, militaire en geestelijke autoriteiten woonden deze gebeurtenissen bij. Onder hen waren maarschalk Juin, oud-minister Marie, drie Franse kardinalen en kardinaal Griffin van Westminster, de pauselijke nuntius, mgr. Marella, 'n veer tigtal bisschoppen en aartsbisschoppen en vele leden van het corps diplomatique. Vandaag werd in de kathedraal voor het eerst weer een pontificale hoogmis opge dragen en later volgden de aanwezigen de toespraak van de H. Vader, die in de kerk werd uitgezonden. In de namiddag werden de feestelijkheden b-sloten met een uit voering in de kathedraal van 't stichtende oratorium van Marcel Dupré op het dicht werk van Herval, „Frankrijk op zijn Calva- Ryil De stad Rouaan heeft haar gloriedagen gehad, waaraan men uit alle lagen van de bevolking heeft deelgenomen. De stad vierde het feest in de gemengde stem ming, die op het ogenblik past bij allen, die voor het land bezorgd zijn. Er was echter te Rouaan veel dat van een kie mende herleving getuigde en van een nieuwe geest, die zich niet laat ontmoedi gen door de afbrekende krachten der ontkerstening. laten, omdat er voor de door hern ge pleegde feiten prescriptie zou zijn. Er werd in geheel deze affaire ge knoeid met o.m. in- en uitvoervergunnin gen, deviezentransporten, liet verstrek ken van confidentiële economische ge gevens. Officieus werd medegedeeld, dat het een essentieel administratief geval be treft. dat ten oifrechte dooi- sommigen ook in het politieke vlak werd getrokken. Hiermede worden bedoeld de socialisti sche en communistische insinuaties tegen oud-premier Van Zeeland. Zondag is in „Het Oranjehuis" te Nijme gen de Genesiusdag gehouden van de af deling Gelderland van het Werkverband Katholiek 'Amateurtoneel, onder voorzit terschap van de heer J. M. Schoemaker. De heer Bernard Verhoeven, directeur van de Toneelacademie te Maastricht hield voor de aanwezigen een rede geti teld: „Toneel is cultuur". Spr. betoogde, dat het toneelspel niet zijn sterkste steun vindt in de ..sterren", maar juist in de grote middenmaat der actrices en acteurs, die de ruggegraat vormen van het toneel. Hij toonde zich geen voorstander van de 'toneelgewoonte om altijd aan de sterren de hoofdrollen op te dragen. Regel zou moeten zijn iemand naar bekwaamheid nu eens hoofd- en dan weer bijrollen te laten spe len. 'üe amateur moet altijd rekening hou den met de begrenzing van zyn kunst vermogens. Beroepstoneel staat tegenover amateurtoneel als overdreven cu tuur tegenover natuur, als perfectionisme te genover geestdrift, besloot de heer ver hoeven. In de toneelzaal Burghardt w-as voorts een tentoonstelling ingericht van toneel litteratuur, toneelwerken en van toneel kostuums. De algemene voorzitter van het W.R..A., de heer rar. Van Schaik bracht lof aan Nijmegen, dat juist le laatste jaren een belangrijke kern vormt van de W.K.A., dat volgend .iaar zijn tweede lustrum zal vieren in Rotterdam. De toneelgroep „Thalia" gaf vervolgens onder regie van Herman Sternheim een uitvoering van het toneelspel „Al mijn zonen" van Arthur Miller, in vertaling van Jan Velzeboer. dagvaarding. (Van onze Brusselse correspondent) Over het algemeen genomen, is het Belgische ambtenarenkorps bekwaam, loyaal en eerlijk. Het verwekt daarom des te meer sensatie als vernomen wordt, dat ambtenaren zich hebben laten omkopen. De sensatieis dan meteen in verhouding tot de graad welke door de omgekochten in staatsdienst wordt ingenomen. Tinde vorige week is zo'n „bom" te Brussel ontploft, toen bekend werd, dat hoge ambtenaren van de ministeries van Buitenlandse Zaken en van Buitenlandse handel hadden gefraudeerd- De voornaamste beschuldiging is een in de politieke en de diplomatieke wereld alom bekende figuur: Olivier Gérard, ad ministrateur en directeur-generaal bij Buitenlandse Handel, die bovendien als diplomaat de graad van ambassadeur heeft en een goede bekende is in Bene- lux-kringen. waarvan hij alle belangrijke conferenties bijwoonde. De tweede heet Friedberg en is directeur bij het minis terie van Buitenlandse Handel. Een derde L. Meers, is inspecteur-generaal bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Ook hij is bij de Beneluxonderhandelaars geen onbekende. Toen de twee eerstgenoemden in hech tenis werden genomen voerde Meers te Luxemburg namens de regering econo mische onderhandelingen met de Duit sers. Hij werd door leden van het parket aan een der Brusselse stations „afge haald" toen hij in de Belgische hoofdstad terugkeerde. Dan is er nog een zekere F. Feldheim, een zakenman die gedelegeerd commis saris van Tanner ie Zaventem en tegelij kertijd consul van België in Liohtenstein waS. Deze personen worden ervan verdacht administratieve fraude te hebben ge pleegd in het voordeel van de Tannerie et Maroquinerie Beige, te Zaventem bij Brussel. Volgens niet bevestigde geruchten zouden bepaalde onwettige handelingen reeds in 1938 zijn begonnen; andere ves- sies zeggen: tussen 1945 en 1953. De ge noemde ambtenaren worden ervan ver dacht min of meer belangrijke geldelijke voordelen uit hun handelwijze te hebben getrokken. Een hunner zou zelfs 10.000 frs. per maand hiermee hebben verdiend. Volgens een paar bladen is het moge lijk, dat deze affaire zich als een olie vlek zal uitbreiden en dat nog andere vooraanstaanden in het gedrang zouden kunnen komen. Men zinspeelt hierbij op ecn liberaal oud-minister en op een on langs overleden hoge ambtenaar, die eveneens de graad van ambassadeur had. De socialistische en de communistische pers tracht °ok de katholieke oud-pre mier, prof- dr. Paul van Zeeland in het gevai te betrekken op grond van het feit dat hij t°t iu 1949 administrateur van ho- gergeno-emde Tannerie et Maroquinerie zou zijn geweest. Wij zullen in de komende dagen over dit alles wel wat meer vernemen, als het Parket zal hebben gesproken. Intussen delen wij wat. voorgaat met het. nodige voorbehoud mede. Nader wordt vernomen, dat. Gérard Olivier. Fried'berg. Feldheim en Meers, onder aanhoudingsmandaat blijven. Er zou nog met andere firma's dan de reeds genoemde Tannerie zijn geknoeid. Zo zou Olivier Gérard hebben bekend, geldsommen van particulieren te hebben ontvangen bij het onderhandelen over handelsverdragen .waarbij hij de voor hun bedrijven meest gunstige voorwaar den trachtte te bekomen. No" een andere ambtenaar van Buiten landse Handel. Nij.s die de graad heeft van ®ezant. werd door het Parket over zekere handeliftgen zijnerzijds onder vraagd Hij werd echter in vrijheid ge yy (Van onze Amsterdamse redactie) Burgemeester d'Ailly van Amsterdam heeft gistermiddag met een geestig speechje-zo-voor-dc-vuist-weg de gemo derniseerde vakschool voor kleermakers aan de Zeeburgerdijk in de hoofdstad in gebruik gesteld en tevens een kleine ex positie van werkstukken van de 84 leer lingen (van wie veertig de avondcursus volgen) geopend. Nederland telt drie van zulke „ambachtsscholen voor kleerma kers", nl. behalve die in Amsterdam nog één in Den Haag en in Utrecht. Het be stuur van de vakschool bestané uit drie werknemers, drie werkgevers en drie coupeurs en daardoor is de band met het bedrijfsleven zeer intensief. De voorzitter, de heer H. Hollcnkamp, die tevens directeur is van de Vereenigde Kleedingmagazi.inen N.V., vertelde iets over de geschiedenis van de school, die in 1908 gesticht is,en achtereenvolgens gehuisvest is geweest in de Wol venstraat, op de Herengracht (het textielcentrum) in de Nieuwe Uilenburgerstraat en sinds 1946 aan de Zeeburjferdijk. Dit is ecn zeer ongunstige plek. zo zei hijen met een blik in de richting van de burgemeester voegde hij er aan toe, met ongeduld te wachten op het momeqt. dat de gemeente een meer geschikte vestigingsplaats zal aanwijzen. De school heeft voor de oorlog een leerlingenaantal van 180 gehad. Hoe wel dit nu is teruggelopen, is het hui dige aantal in verhouding tot de andere scholen toch altijd nog het grootste. De heer Hollenkamp voelde zich pijnlijk ge troffen door de voorgenomen maatregelen van het departerpent waardoor de prak- tijkuren voor de leerlingen sterk zullen worden verminderd. Vandaag zou hij met een delegatie in Den Haag zijn bezwaren terdege naar voren brengen. Dr. W. Groeneveld Meyer, directeur- generaal van de middenstand, belichtte i een toespraak de betekenis van het am bachtsonderwijs voor de toekomstig kleermaker. Nu dit ambacht vooral doo de nog steeds meer opkomende confectie industrie een groot deel van zijn afzet gebied heeft verloren een ontwikkelin die in kleermakerskringen tot voor koi passief werd gevolgd is het zaak. naa verbetering van deze toestand te zoekei Dr. Groeneveld Meyer zag wel enkel aanwijsbare mogelijkheden om daarto te komen, maar dan zal allereerst de vak bekwaamheid dienen te worden opge voerd en zal men zich meer moeten toe leggen op klantenwerving. In deze tij van hoogconjunctuur kan de maatkleei maker er mede van profiteren dat de en mens zich graag van de ander wil ondei scheiden, hetgeen hij toch altijd nog he duidelijkst kan doen in zijn kleding, aldu de directeur-generaal. De Middenstands Onderwijscommissie heeft in haar jonf ste rapport een pleidooi gehouden voc I een wettelijk beschermd diploma me daaraan verbonden een meesterstitel a één van de maatregelen om de vakbe kvvaamheid te verhogen. Na afloop van het officiële gedeelte be zichtigde men de tentoonstelling, die dri dagen zal duren. Naar wij vernemen, hebben z° goed a alle houders van claims van hun reel I tot inschrijving gebruikt gemaakt ou c uitgifte van f 13.316.500 gewone aandelej en/of certificaten van gewone aandelel in de N V. Nationaal Bezit van Aandele Kon. Ned Stoomboot-Mij.- (Advertentlei vaak binnen 24 uur met Eind juni 1956! Behalve dat in vele hui zen telkens weer de kachel brandt, ste ken tuinders 's nachts buiten ook de kachel" aan, omdat zij nachtvorst vre zen. Onder een oude teil of anderszins worden krullen of dennenaalden te sneu- len gelegdDe ontstane rook belet de vorsiv.erwekkende nevels de grond te be reiken, De minister van 0„ K. en W. heeft aan de letterkundige S. Vestdijk een op dracht verleend, bestaande uit het schrij ven van een aantal opstellen over com ponisten. De heer Vestdijk heeft deze op dracht aanvaard. PA O O De Internationale Vereniging voor Luchtvervoer I AT Aheeft gisteren voor het Noordatlantische luchtvervoer een verlaging der tarieven in de toeristen klasse met 20 procent bekend gemaakt. De tarieven in de eerste klasse worden verlaagd met 10 procent. De nieuwe ta rieven voor de toeristenklasse worden in oktober a.s. van kracht: de nieuwe eerste klasse-tarieven in april 1957. De verlagingen werden aangekondigd na afloop van de IATA-conferentie te Cannes Tevens werden tariefswijzigingen in het uitzicht gesteld die na 1 april 1958 zullen ingaan. Men zal tot. deze maatre gelen overgaan om het toeristische lucht vervoer tussen de V.S. en Europa en om gekeerd te intensiveren. Uiteindelijk moet. aldus een woordvoerder van de IATA een overtocht heen en weer over de Atlantische Oceaan zowel voor Euro peanen en Amerikanen een praktisch bereikbare economische realiteit worden. Toen de conferentie te Cannes drie we ken geleden werd geopend stelden de Amerikaanse maatschappijen verlagingen tot 30 procent voor. De Europese maat schappijen waren hiertegen fel gekant, Uiteindelijk is men het over een veria- in gs-maximum van 20 procent eens ge worden. Het laatste nummer van de „Acta Apos- tolicae Sedis" publiceert naast de ency cliek over de H. Hartverering een aposto lische constitutie over de geestelhke en Zielzorgelijke vorming van priesters in het algemeen en van regul ere priesters in het bijzonder. Deze constitutie stelt de eis, dat priesterstudenten die wetenschap pen bestuderen, die de religieuze vorming meer aan de eisen van deze tijd aanpas sen: met name de psychologie, pedagogie en de sociale wetenschappen. Nadat in het begin het karakter van een ware roeping tot het priesterschap en het apostolaat is uiteengezet, vervolgt de apostolische constitutie met er op te wij zen dat dit karakter onveranderlijk blijft ook' als de vorming van de regulier en seculier zich aan de eifeen en omstandig heden van een nieuwe tijd aanpassen Vervolgens wijdt de constotutie een diepgaande beschouwing aan de waar digheid van de Pr>ester. zijn apostolisch werk de prediking, de opvoeding van de ieugd' het toedienen van de sacramenten, het apostolaat in de missie, de zielzorg op zich en de studie van de kerkelijke we tenschappen. Over dit laatste punt zegt de constitutie- „Maar de beste wetenschap bezit, geen'innerlijke kracht, als deze niet door een diepgaand ascetisch leven en een voortdurend contact met God wordt be zield en gevoed". Vervolgens is in deze constitutie de be paling vervat, dat iedere jonge reguliere iroosteiükr die de theologische studie voltooid heeft, een periode van prakti sche zielzorg moet volgen, zodat hp zich ten volle op het priesterschap kan voor bereiden. Ook verlangt de constitutie, die met de woorden „Sedes Sapientiae" begint en gedagtekend is op 31 mei feest van Maria Koningin des Hemels dat de priesterstudent niet alleen over een de gelijke filosofische en theologische vor ming moet beschikken, maar zich tevens genoeg .kennis eigen maakt over de psy chologie, pedagogie, didactiek, catechese en de pastorale en sociale wetenschappen. De apostolische constitutie dringt er op aan. dat niet alleen jonge reguliere pries ters en priesterstudenten, maar ook de oudere priesters bijzondere cursussen in deze materie volgen. De H. Vader heeft de Congregatie van de Religieuzen opdracht gegeven de ten uitvoerlegging van deze apostolische con stitutie te verwezenlijken. Aldus meldt het K.N.P. klasse vijftiendaagse „excursie-biljetten" voor een retour Londen-New Tork inge voerd Zij kosten 425 dollar, dat is 97 dol lar goedkoper dan het huidige toeristen klasse-tarief, In de wintermaanden (van 1 november 1956 tot 31 maart If"'7) is er bovendien een speciale emigranten-re ductie van 40 procent. Op 1 april 1951 wordt het eerste klasse-t rief gesplitst Op het ogenblik bedraagt een eerste klasse biljet Londen-New York enkele reis 440 dollar, retuur 792 dollar. Narapril a.s. zullen deze bedragen op resp. 400 en 720 dollar worden vastgesteld, terwijl er een eerste klasse de luxe" wordt inge voerd met resp. 450 en 810 dollar. Met ingang van aPril 1958 zal er een nieuwe toeristendienst met nog lagere tarieven komen. De prijs voor een enkele reis Londen-Nevv York zal dan 23- dollar gaan bedragen. D't betekent ten opzichte van de tarieven, welke werden vastge steld door de eerste IATA-conferentie na de tweede wereldoorlog een verlaging van 60 procent! De tarieven op de Zuidamerikaanse routes blijven onveranderd. Verder zul len kleine aanpassingen worden gemaakt voor de Europese tarieven en enkele ver hogingen voor het verkeer tussen Eur°Pa en Afrika, het Verre-Oosten en het Mid den-Oosten. Vele regionale Midden-Oos- ten-tarieven worden met 10 procent ver laagd. Het antwoord is niet bepaald ge makkelijk geworden door een papieren discussie die de laatste weken in de Karelstad werd gevoerd. Er vormden zich twee partijen, die beurtelings de faits et gestes van de antieke keizer oprakelden. De stichting van Nijmegen en andere voortreffelijke beleidsdaden van de in Spanje geboren romein kwa men daarbij in de schaduw te liggen van Traianus' optreden tegen de christe nen. Onder Traianus' supervisie immers zijn christenen vermoord en gemarteld. Dat staat vasij» Moeten wij nu, zo kon men in eerste instantie in „De St.-Jans- klokken" lezen, een christenvervolger ten troon verheffen in het katholieke Nijmegen? Ziedaar het probleem, dat, in deze eenvoudige vorm gesteld, een negatief antwoord schijnt te eisen. Maar een Nijmeegs hoogleraar, prof. De Waele, mengde zich in het debat. Een welbesteed leven in dienst der klassieke beschaving heeft de professor blijkbaar zo vertrouwd gemaakt met de procedure waarbij christenen door leeu wen werden geconsumeerd, dat hi.i de verdediging van Traianus op zich durf de nemen. Traianus. aldus de hoofd gedachten van zijn betoog in „De Gel derlander". gold als een milde keizer Dat er een wet bestond tegen de ge heime bijeenkomsten der christenen, een wet door Nero gecreëerd, kon hij niet helpen. In een brief aan de landvoogd Plimus, die om richtlijnen vroeg, schreef hij. dat het niet nodig was de christenen op te sporen. In dit opzicht verzachtte hij dus de bestaande wet. Bovendien adviseerde hij Plinius geen aandacht te schenken aan anonieme aanklachten Scènes als die van de Amerikaanse heksenprocessen, waaraan Arthur Miller het toneelstuk „De vuurproef" wijdde, bleven dus in het Traiaanse rechtsgebied achterwege. Mag men Traianus. zo was de tendens van prof. De Waele s artikel, een echte christenvervolger noemen.' De hooggeleerde vond dat er wel een standbeeld af kon. INGEZONDEN stukken en andere publikaties zetten de schermutselin gen voort. Tegenstanders van Traia nus wonden zich op in een mate die hen tot verklaarde vijanden maakten van de keizer. In de hitte van hët ge vecht ging men de vaststaande feiten omtrent vermoorde christenen isoleren uit het totaalbeeld van wat in de historie „de humane Traianus" heet. Voor sommige briefschrijvers was Traianus nog slechts een beul, een bruut, een onvoorstelbare schurk. Intussen raakte het praktische pro bleem waarover de Nijmeegse raad be slissen moet, op de achtergrond. «Het debat hield zich allengs meer bezig met historische bronnenstudie dan met prak tische politiek, en werd hier en daar gevoerd met een bewogenheid, die voor een helder geschiedkundig inzicht het ergste deed vrezen. Een standbeeld voor een christenvervolger? Nog wel op het Keizer Lodewijkplein, dat dan zou wor den omgedoopt in Traianusplein? Dat nooit. 4 In de kruitdamp werd evenwel een belangrijk facet van de zaak vergfj ten. De vraag namelijk: moet naam van keizer Lodewijk zond vorm van proces verwijderd wordeJ ten behoeve van de man die Nijmël gen stichtte? Wij geloven dat voel de Nijmeegse raad eerder hier daj in de betwiste vervolgingsdrift va Traianus het kernpunt voor haar slissing moet liggen. Nijmegen mog gesticht zijn door een romein, de kreeg haar aanzien van de Karolin gers. Op het Keizer Karelplein klopt h«| hart van de stad. Het is zinvol het in rang volgende plein de n; draagt van Keizer Lodewijk. Wil Ni; megen haar karakter van katholiek stad uitdragen tot in de namen straten en pleinen, dan handhav| men zonder aarzeling het Keizer Lc dewijkplein. Voor de stichter van stad. keizer Traianus, blijft dan gens in e enpark of op het Valkhc 'nog wel een plaatsje over dat ee genoeg schenkt aan zijn verdienst| als stichter zonder te veel eer te ven aan een man die in feite christej nen vervolgde, maar geen initiatii ven nam integendeel om bestaande vervolgingswetten te ver| scherpen. De doorbraak van de Partij van de Ar beid, welke zich naar men meent lang zaam onder de katholieken van Limburg voltrekt, bestaat niet; integendeel, de Limburgse katholieken stemmen steeds meer op de K.V.P. Aldus concluderen dr. J. G. M. Delfgaauw en A. I. V Mas- sizzo in een rapport over de uitslagen van de laatste verkiezingen. Zij berekenden voor het secretariaat van de K.V.P., het welk twijfelde aan de juistheid van het oordeel over de laatste verkiezingsuitslag, dat in 1948 10 pet van de katholieken in die provincie op niet-katholieke partijen (Van onze verslaggever). Ze moet de grondbeginselen van de psychologie onder de knie hebben om te weten waar de patiënten mee tob ben, ze moet in staat zijn creatieve en smaakvolle handenarbeid te verrich ten 'om de zieken in het knutselen te kunnen onderrichten, ze moet niet alleen beschikken over een uitgebreide medische vocabulaire en een inzicht van de verschillende ziektebeelden, maar moet ook een parate kennis hebben over smaakvorming, kleuren leer, ontwerpen, litteratuur en tlieo logic. Ze moet kunnen weven, leer- snijden, linoleumsnijden, boetseren, boekbinden en eenvoudig, gezellig kunnen praten. Eerst dan voldoet ze aan de eisen, welke worden gesteld aan de welfare- werkster, het meisje dat zich in de ziekenhuizen wijdt aan die vruchtbare, steeds meer veld winnende vorm van „geneeskunde", de bezigheidstherapie. Een welfare-werkster is géén maat schappelijk werkster. Zij is evenmin arU of verpleegster. Men heeft haar wel de „Derde Weldaad" aan het ziekbed ge noemd. Haar taak ligt noch in hel medische, noch in het maatschappelijke vlak, doch concentreert zich op de creatieve recreatie van de zieke. Een be- i langrijke opgave. I. Als de moderne mens door ziekte uit de maatschappij wordt gerukt, komt hij terecht in een ziekenzaal, waar het ver plegend personeel door toenemende ver- technisering en gebrek aan arbeidskrach ten niet in staat is veel aandacht te schen ken aan het gevoelsleven van de Patiënt. Hij is alleen met zijn ziekte en ontdekt dat. nu hem zijn plaats in het gezinsleven en zijn arbeid is ontnomen, er een leegte is ontstaan. En de mens van vandaag, gewend aan de „voorzieningen" van de moderne samenleving, mist vaak de energie en de fantasie deze leegte uit eigen beweging te vullen. Het is de bedoeling van de welfare werkster hem op dit. ogenblik een hel pende hand te bieden. Zij leert hem bij voorbeeld knutselen, moedigt zijn crea tieve vermogens aan en zorgt zo voor een gezonde afleiding welke niet zelden naast geestelijke ook aardige materiële resultaten oplevert. Handelsreizigers ont dekken zo dat ze over een nooit vermoed tekentalent beschikken. Huisvrouwen, die nog nimmer aan „kunst" hadden ge daan, leren boetseren. Starre technici vlechten een mandje met wonderlijke fantasie. De welfare-werkster heeft bij dit alles een adviserende taak. Zij streeft er slechts naar de patiënt zichzelf te doen ontdekken. Veertig meisjes hebben de vorige week op de Katholieke Volkshogeschool .Drakenburg" te Baarn examen gedaan voor welfare-werkster. Na maanden van gedegen voorbereiding gedurende die tijd zijn ze intern heeft een kritische examencommissie onder het belangstel lend oog van vertegenwoordigers van het ministerie van o„ k. en w. niet alleen haar kennis, maar ook haar mentaliteit onder de loep genomen. „Ze hebben het niet gemakkelijk ge- bad". vertelde '"c de directeur, de lieer Th. van F.mstede. „maar vergeet niet. straks worden de zieken aan haar toevertrouwd. Achtendertig zijn er ge slaagd. Twee werden er afgewezen. Deze veertig cursisten werden uitge kozen uit de honderdtien. die zich enkele maanden geleden hadden °P8®" geven. Waaruit dan duidelijk moge mil- ken. dat niet iedereen voor deze taak geschikt is". Op het ogenblik heeft de „Zonnebloem", welke Instelling voor de opleiding zorg draagt., al 41 welfare-werksters In dienst, die in de verschillende ziekenhuizen ziin ondergebracht. Met deze nieuwe equipe die al popelend klaar staat voor de start liet zal wellicht enige tijd duren voor dat de „Zonnebloem" voor allen een iuiste bestemming heeft gevonden is het totaal dus gebracht op -79. Van de bisschoppen is zojuist bericht ontvangen, dat het Zonnebloemwerk mag. worden ge steld onder het patronage van St -Rafael „Het is wel treffend", vertelt de direc teur. „dat we na dit bericht hebben ont dekt dat de eerste cursus welfare-werk sters werd beëindigd op 24 oktober 19,4 En 24 oktober is. zoals u weet, de feest dag van St.-Rafaël. Ter gelegenheid van het besluit van deze cursus hadden de meisjes in een van de lokalen van „Drakenburg een tentoonstelling ingericht van zelf vervaardigde werkstukken. Poppen, schilderijen, mandjes, kaften, beschil derde doosjes, geverfde doeken en tal van andere resultaten van creatieve (Van onze verslaggever) Welfare is een Engels begrip. Het is een van die woorden welke we uit het buitenland hebben overge nomen. omdat we er in Nederland geen gelijkwaardige uitdrukking voor wisten te vinden. Toen ik. tij dens een gesprek met directeur Van Eemstede, hem de vraag stel de of men op „Drakenburg" niet een betere naam kon vinden om het werk van de meisjes mee aan te duiden, zei hij: „Als u die kunt verzinnen krijgt u honderd gulden van me". Na een slapeloze nacht leg ik dit probleem gaarne aan de lezer voor. Ter oriëntatie: het welfarewerk of bezigheidstherapie is de medisch verantwoorde bezigheid en ont spanning van de patiënt, te be schouwen als een noodzakelijk uit vloeisel van de moderne inzichten inzake de psychosomatische ge neeskunde in het algemeen en de 'therapie in het bijzonder. Het heeft ten doel de patiënt in staat te stel len de geestelijke schokken van het ziek-ziin op te vangen en hem de mogelijkheid te bieden zijn gerem de activiteit op bevrijdende wijze creatief te realiseren. De Welfare werksters gaan niet gekleed in witte schorten, maar dragen fleu rige kleding om duidelijk te sym boliseren dat zij de .trait d'union" vormen tussen het ziekenhuis en de buitenwereld. handenarbeid. Voorlopers van de werk stukken, welke straks door de zieken zullen worden gemaakt, wanneer ook deze cursisten van „Drakenburg" over de ziekenhuizen zullen zijn uitge zwermd. stemde, in 1952 nog 9,1 pet en bü de laatj ste verkiezingen 8,7 pet. Deze correctie op het algemeen gelden de oordeel is gevolgd, na een nauwkeurig analyse van de migratiecijfers in Lir burg. Het percentage van de niet-kathd lieken in Limburg is sedert 1947 gestegej van 5% pet tot 13 pet. Volgens genoemd rapport menen veler] dat er zowel in 1952 als in 1956 een aarr zienlijke doorbraak te constateren vt Men let dan speciaal op de snelle toend ming van het aansta! stemmen op d P vd.A.. die in 1948. 1952 en 1956 wareij resp. 27 000. 45 000 en ongeveer 70.C" Maar het blijkt, dat uit Limburg s 1948 een aanzienlijk aantal personen emigreerd is, terwijl een evenzeer aan zienlijk aantal personen, voornamelijj van niet-katholieken huize, in Limburg gaan wonen. Volgens de berekening van de hereJ Delfgaauw en Massizzo was de verschui] ving van 1948 tot 1952: in Limburg ve tigden zich 61.200 personen van wie 33.5 niet-katholieken, doch er vertrokkel 58.600 van wie 54.000 katholieken. Medl tengevolge van dergelijke verschuivingej steeg het aantal katholieke stemgerech tigden in Limburg met 6 pet. doch da der niet-katholieken met 86 pet. Geziel de uitslag van de verkiezingen in 1948 el 1952 komen de rapporteurs tot de conclij sie. dat het percentage der stemmen, uitf gebracht dooj- katholieken op niet-katho lieke partijen, daalde van 10 pet. tot pet. Reeds toen was er dus geen spre van voortuitgang der doorbraak. De ontwikkeling van 1952 tot 195 geeft een verdere achteruitgang der i braak te zien; in die periode vestigdei] zich 33000 niet-katholieken in Limburg terwijl 59.SOO katholieken uit Limburi vertrokken: dus een nieuwe structuurwjjl ziging bestaande in een absolute en rel latieve toeneming van niet-katholiekeni De katholieke bevolking steeg volgens dA beschikbare cijfers niet 10 pet., de niet| katholieke bevolking met 184 pet. Beziet men de cijfers van het aanta kiesgerechtigder in deze provincie da blijkt dat in 1956 29900 katholieken niet-kathoheke partijen gestemd hebber dwz. 8,7 pet. der katholieke stemmer# Er is dus over deze laatste periode op nieuw een toeneming van stemmen op d^ K.V.P. en een procentuele teruggang in stemmen op de niet-katholieke partijen! (Van onze correspondent) De zusters Franciscanessen van Alvernal zullen binnenkort het buiten „Uit denl Bosch", dat op de hoek van de Wagen-I weg en de Spanjaardslaan te Heemstede! ligt, huren om er een verpleeghuis voorl chronisch zieke bejaarden in te vestigen.! De zusters Franciscanessen beoefenen del ziekenverpleging reeds in het Haarlemse! ziekenhuis „De Mariastichting". Het bul-| ten is nu nog eigendom van de N.V. Che- mische Industrie Rids, die er haar kanto-| ren heeft gevestigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3