robny s afscheids-nederlaa; Franse nationale en regionale ploegen voor de „Tour" Onrust onder de honkballers iotterdam legt voetbal-contact met handelspartner Duisburg V f Wees Slank OP EIGEN WIEKEN ieder!anders Dehnert en Van Dalsum uitgeschakeld, maar met ere Met Rome in liet vooruitzicht is onze nationale ploeg over hoogtepunt heen WIMBLEDON begon al met sensatie )e eerste executie van een geplaatste speler „Kunstprijs voor de Sport" voor prof. Esser Men ziet hoog tegen onze komst op! Steden-wedstrijd op zaterdag 30 Gaul won zijn „eigen" Ronde van Luxemburg Magni in Ronrle van Nederland &INSDAG 26 JUNI 1956 PAGINA 4 Kans voor Fred Dehnert Van Dalsum vocht terug Pittoresk centre-court Verdere uitslagen Onze ploeg Over de top heen juni Een hele ivaslijst In tweede testwedstrijd ENGELAND MOET NOG 300 RUNS SCOREN! Het programma Als Uw maag in lichter laaie raakt NIEUW WERELDRECÓRD 110 METER HORDEN STRETZ VERSLOEG SNOEK Klijssen won door k.o. RECORDPOGING VAN KüNEN Voetbal in Frankrijk VALENCIENNES PROMO VEERT TEN KOSTE VAN LILLE ANQUETIL STAAKTE ZIJN UURRECORD-POGING B. M. R. S. TELEVISIE 1 HILARY Mabel Barnes Grundy (Van onze tennis-medewerker) WIMBLEDON, maandagavond. Idéén Wimbledon-dag zonder minstens één sensatie! Dat is een traditie, waar- In niet te tornen valt. En het oude .Mekka van de tennissport" heeft ook op éénste dag van zijn toernooi 1956 om de officieuze Wereldkampioenschappen vant dat zijn het toch deze traditie niet laten schenden. Het slachtoffer ette Jaroslav Drohny, de 34-jarige Egyptische tennis-matador van Tsjechische -tomst, in zijn leven van tennis-triomfen ook op Wimbledon éénmaal de grote linnnar. Drobny's ster, reeds een jaar of twee duidelijk aan het dalen, ging hier porgoed onder. De oude vechtjas werd in de openingsronde door de 19-jarige diër Krishnam van de baan geveegd: 6l 46 6l 64. cijfers een sensatie, maar voor de toeschouwers alleen maar een stille tragedie vier nauwelijks enerverende bedrijven. Nóóit had men het gevoel, dat „Old Iroh" tegen die sterke jongeman uit India een kans had en de speculaties op een |euwe „tour de force" van de neo-Egyptenaar werden eigenlijk achteraf een tikje chwekkend. Inderdaad, een „tour de force" had hij gepresteerd in 1954, toen hij, iet geplaatst, verrassend èn sterk de titel won. En hoewel hij dit jaar nóg zwak- pr speelde dan verleden jaar en nóg ouder was geworden, had Wimbledon's comité em op grond van één overwinning op Hoad ditmaal toch wèl geplaatst, als 5e kn de acht „bevoorrechten". Kennelijk een misgreep en dat gaf dan aan Drobny's fscheid het vleugje sensatie. Want een afscheid van Wimbledon was dit toch wel, lerd het althans wel gevoeld. En de Nederlanders op deze eerste herendag? Twee nederlagen, maar met ere. red Dehnert hield het 5 sets lang vol tegen de Zweed Stockenberg;, eerste reserve oor de Davis Cup-ploeg van zijn land; pas na 61 46 26 64 46 tekende lehnert de capitulatie. En in 4 sets verloor Hans van Dalsum van de Australiër pgan: 3——6 36 61 6—8. Wanneer wij schrijven „Old Drob", dan ^am de ex-Tsjech ons niet oud voor uit oogpunt van vertrouwdheid. maar in zijn spel en in zijn allure. Verge ten bij het stoere, snelle en vaak zelfs l.jante tennis van voorheen, speelde er een oude man. Geen flitsende vaart ter en geen snijdende backhands, geen llsnelle service-kogels en zelfs geen lim meer van zijn eens zo gevreesde lopshots. Krishnam, de jonge topman ln India, was in alle opzichten vaster, Jheerster, sneller en sterker. Dorbnv ocht zich in de tweede set nog met zijn atste reserves verweren, de executie onafwendbaar. En kreeg Krishnam, et alle voor het publiek aantrekkelijk- d van zijn jeugd, een enorme ovatie het gerucht van wat zich hier afspeel. was men toch van alle banen, weer In toonbeeld van Engelse gras-cultuur, lar Drobny's „Waterloo" gesneld), in pt applausje voor Drobny school alleen ar de piëteit bij het afscheid van eens _groot_speler._ Literaard was dit, internationaal ge en. de gebeurtenis van de dag. Natio nal, uit Nederlands oogpunt, trok ons fteraard het meest de verrassend goede Igenstand van Fred Dehnert tegen de lerke Zweedse landenploeg-spelér kenberg. een tegenstander van wie landgenoot volgens papieren maat- aven zelfs in 3 sets mag verliezen zonder n ztfn eer te worden beroofd. Het werd fn nederlaag, maar in het maximum an 5 sets, na 44 in de vijfde set en en kansen! En had Dehnert in dat be- issende stadium nog dezelfde overrom- lende snelheid kunnen vinden als in de vier vorige sets, wellicht zouden wij een verrassende overwinning hebben kun nen melden. In zo'n vlaag van snelheid begon hij. inderdaad overrompelend: Snel de bal nemend, mèt controle. Di rect op het net, met goed volleren. En binnen het kwartier had hij de blijk baar verbaasde Zweed de eerste set met 61 (via 40) afgedwongen. Terecht zocht Stockenberg zijn heil in de verdediging, achter uit het veld en het spel vertragend. Stockenberg deed dat goed. de vaart ging er bij Dehnert uit er. via 25 won de Zweed die tweede set met 46, ver volgens door betere con trole en ondanks een val ook de derde set met 26. Maar ofschoon intussen Dehnert op de DEHNERT, snelheid! backhand zeer kwetsbaar was gebleken, kwam onze landgenoot in de vierde set met èl zijn snelheid terug! Lange fore hands. diep snijdend, goede volleys ook En via de 4—1 de set-zege in 64. Maar toen was Stockenberg ook meteen klaar wakker en in de vijfde set vond de Zweed zijn beste spel, soepel in de drives en onverbiddelijk afmakend aan het net: 4—1. Dehnert gaf echter niet op. veroverde Stockenberg's service, ging dóór en kwam op 44. Maar een smash, die hem 54 had kunnen geven, faalde! En in dat kri tieke stadium ebde Dehnert's snelheid weg, bezweken zijn fysieke krachten. En met 46 sleepte Stockenberg de zwaar bevochten zege uit het vuur. Onze andere landgenoot: Hans van Dal sum, kwam pas laat in de avond aan bod tegen de in Europa volmaakt onbekende Australiër Regan, begon goed (3—0). maar had daarmee alleen maar de Australiër op temperatuur gebracht. Regan won, oervast plaatsend èn passerend uit het achterveld. 6 games achtereen: 36, waar na in de tweede set nóg eens 36. Regan waande zich reeds, winnaar, maar Van Dalsum bleef vinnig terugvechten. En profiteerde van een licht „vieren" door de Aussie,, door de derde set met agres sief netspel in 6—1 op zijn naam te bren gen. Het leek een keerpunt! Ook in de vierde set kwam Van Dalsum, in lang durige drive-duels van de baselines, op de juiste momenten naar het net, maakte daar goed af en veroverde een 40 voor sprong. Maar toen Regan tweemaal de service van onze landgenoot doorbrak en tot 43 ophaalde, mocht Van Dalsum tot de 14e game standhouden, de Australiër bleek toen toch de langste adem te heb ben en zegevierde met 68. Intussen had op het massale, maar met zijn ranke klimopgroen tegen de grote betonnen tribunes toch ook wel pitto reske centrecourt de Deen Nielsen, (die als mede-finalist 1955 deze eer te beurt viel nu titelhouder Trabert prof is gewor den en ook Wimbledon nog geen open toernooi is, zodat bokken en schapen ge scheiden blijven), op het centrecourt had dan Nielsen het toernooi geopend, met een briljante 60 62 63 zege op de zelfverzekerde, Hoad-achtige Australische junior-kampioen Mark, die zander centre- courtzenuwen een levende weerspiegeling was van Australië's machtsbesef op ten nisgebied. De grote vlagdragers van dit Austra lische .machtsbesef: de als favorieten ge plaatste Hoad en Rosewall, deden het kalm aan. Hoad had tegen de matige Canadees 9—7 nodig om zich in te spelen, scoorde daarna 62 60, Rosewall gunde de jonge Engelsman Barrett een set doch won onbedreigd in 62 61 26 61. De Oostenrijkse tennisclown Huber. door zijn bond geschorst, doch door Wimbledon speciaal geïnviteerd (om bij alle ernst van de heren en alle glamour van de dames ook de humor vertegenwoorligd te doen zijn....), maakte het Budge Patty danig lastig, haalde door „onmogelijke" returns de Parijse Amerikaan uit zijn concentra tie, maar kon uiteindelijk Patty's zege 62 64 9—7 niet verijdelen. Seixas en Stewart konden zich makkelijk inslaan, de Belg Brichant klopte de Brit Ward 6—4 6—2 6—1, Davidsson en Ulrich had den het even rustig als Ayala en Sirola en alles liep verder op rolletjes, behalve tussen de Indiër Kumar en de Braziliaan Vieira (waar helemaal niets liep, omdat Vieira niet opkwam). Uit de veelheid van uitslagen liphteh wij er een paar, die nog interessant zijn: Segal (Z.-Afr.)—d'Estremau (Frankr.) 6—3 6_1 6—0, Eisenberg (V.S.)—Palada (Zuid- Slavië) 6—2 6—4 6—2; Fraser (Austr.)— Mulloy (V. S.) 13—11 6—4 6—1, Molmari (Fr.)Walton (G.B-) 64 64 61» Fleitz (V. S.)Matinez (Spanje) 63 1—6 26 6—4 6—3, Anderson (Austr.)—Mezzie (Bel- gië() 6—1 6—2 6—4, Horn (G.B.)Redl (Oostenrijk) 6—2 6—3 6—1, Flam (V. S.)— Dorfman (V. S.) 64 6J4 63; Forbes (Z.-Afr.)Van Voorhees (V. S.) 61 61 64, Larsen (V. S.)—Holmberg (V. S.) 5—7 6—3 6—4 6—3, Blafthford (V. S.)—Ham- mersley (Chili) 2—6 6—3 6—4 3—6 5—7; Candy (Australië)—Darmon (Frankrijk' 1210 62 62, O'Brien (Australië) Knigt (G.B.) 6—4 6—2 6—2, Pimen- tal, Venezuela)—Paish (G.B.) 6—4 6—3 3—6 4—6 6—1, Schmidt (Zweden)—Swee ney (V. S.) 6—0 6—3 6—3, Becker (G.B.) Hacket (Ierl.) 6—4 6—1 6—3. Howe (AiMtr.) Abdesselam (Frankr.) 6—1 6—4 6—4, Cooper (Austr.)Davis (G.B.) 4—6 6 4 2—6 64 6—3. De partij Richardson (V. b.) Arkinstall (Austr.) is met 6—4 9—7 11—13 24 afgebroken wegens invallende duisternis. Zijn „Honkbalspeler" bekroond Een jury, bestaande uit J. Bruyn, Hildo Krop. prof. J. Wiegers, jhr. W. J. H. B. Sandberg, drs. W. van Zij 11 en drs. H. J. Jonker heeft de „Kunstprijs voor de Sport", een bedrag van 2000 beschik baar gesteld door het Prins Bernhard Fonds, toegekend aan prof. V. P. S. Esser voor zjin beeldhouwwerk „Honkbalspeler" in zwarte was. Eervolle vermeldingen kregen het schilderij „Stalen Ros", de ets „Sneekweek", de gouache „De Sprong" en de gipsfiguur „Lotte". De „Kunstprijs voor de Sport" is door het Prins Bernhard Fonds beschikbaar gesteld teneinde een verbetering te bren gen in de Nederlandse vertegenwoordi ging naar de Olympische kunstmanifesta tie en voorts om de kunstenaars nader tot de sport te brengen. Bij de Olympische Spelen in november-december a.s. te Mel bourne wil intussen het organisatie comité uitsluitend werken van kunste naars uit Australië en het Britse gemene best exposeren. Dit is aanleiding geweest voor het Ned. Olympisch Comité om onmiddellijk een protestbrief naar Australië te sturen. Mochten de Australiërs geen Nederlandse inzending toelaten, dan bestaat het plan om tijdens de Olympische Spelen in Mel bourne een zij het bescheiden expositie van Nederlandse werken zelf in te rich ten. Daarvoor zal dan een keus worden ge maakt uit de inzendingen van de „Kunst prijs voor de Sport", de 1000 Prijs vraag". die het vorige jaar door het Prins Bernhard Fonds werd uitgeschreven en de opdrachten die sindsdien door het Prins Bernhard Fonds aan kunstenaars zijn verstrekt. Zaterdagmiddag heeft dr. J. Linthorst Homan. voorzitter van het N.O.C. in het Stedelijk Museum te Am sterdam de expositie geopend van de in gezonden werken. De deelneming voor de „Kunstprijs voor de Sport" is driemaal zo groot ge weest als het vorige jaar. Van de bijna 150 inzendingen waren 83 schilderijen, 38 beeldhouwwerken en 27 tekeningen, gra fieken. gouaches en aquarellen. De jury heeft in het rapport met vol doening kunnen vaststellen dat over het algemeen de inzendingen voor de „Kunst prijs voor de Sport" van hoger gehalte kunnen worden geacht dan vorig jaar voor de 1000 Prijs". vb%v.:.-.v.v... Naarmate (ie datum van de Europese honkbal-kampioenschappen nadert: van 10 t/m 15 iuli in Rome begint zich in de Nederlandse honkbalwereld een toenemende ongerustheid te manifesteren. Ongerustheid over de kansen van de Nederlandse ploeg, die eigenlijk als een gedoodverfde favorietdetnp naar Rome zou moeten maken. Algemeen beschouwt men immers het Neder landse honkbal als het sterkste van Europa, ofschoon merkwaardigerwijs z den of "ooit Nederlandse negentallen contact met bmtwilandse behoudens die van Amerikaanse militairen, hebben gehad. Men baseert zj ni-rïpel dvr de Nederlandse kracht op internationaal niveau dan ook voor- midden (Schoten), F. Meyer (OVVO), H oordeel over de iseaerianuse m«, „„„lUatpn ,AaiR die I Nijhuis (VVGA), J. H. Smidt (HHC), C. P Urbanus (OVVO), J. H. Urbanus (OVVO) en A. G. de Zwart (EDO), reserves N. Heemskerk (EHS) en H. van Lieshout (TIW), scheidsrechters H. de Ruiter en M. C. Bakker. in de laatste weken hard gewerkt en de oproep tot vertrouwen heeft wellicht tóch wel grond Als ons nationale negental mentaal en fysiek goed voorbereid in Ro me arriveert, is het mogelijk tóch nog wel in staat om aan de hoog gespannen verwachtingen te beantwoorden. Het zijn de volgende spelers-, die ons land in Rome zullen vertegenwoordigen: N. Brands (VVGA), J. Geurts (Schoten), G. A, Hoogentoos (HHC). M. Jole (HHC), R. Jongeling (HHC), F. Klooster (Schoten), H. A. Kok Ajax), R. Kok (VVGA), H. namelijk of uitsluitend op een vergelijking tussen de resultaten, zoals d e door Nederlandse en door buitenlandse ploegen tegen deze Amerikanen en tot kort geleden ook tegen België hebben geboekt. Amsterdam-Haarlem zagen de JAROSLAV DROBNY, het eerste sensatie-slachtoffer Nu is Nederland moreel wel verplicht om in Rome tot indrukwekkende pres taties te komen. Jaren lang heeft Ne derland in onmin geleefd met de Euro- pese Honkbal Unie, waarvan ons land zelfs geen lid was. Eerst nadat men in de Europese Unie enige wijzigingen doorvoerde zoals Nederland die voor stond, werd de boycot opgeheven en werd onze nationale ploeg prompt voor de Europese kampioenschappen uitge nodigd. En het eerste wat de K.N.H.B. deed, was het indienen van een onom wonden protest tegen de indeling van het toernooi. Met als gevolg, dat de or ganisatoren in Rome ijlings die inde ling veranderden! Geen wonder, dat men hóóg tegen de komst van de Ne derlandse ploeg opziet Is nu Oranje in staat om aan de ver wachtingen te beantwoorden, verwachtin gen, welke niet minder dan in die richting van het zonder meer behalen van de Europese titel gaan? Daèrover heerst nu de ongerustheid. Want als wij de experts mogen geloven, dan is de kracht van het Nederlandse honkbal alweer over zijn top heen en bevindt het prestatie-vermogen zich in dalende lijn. En dat zou nu wel heel ongelukkig uitkomen. Waardoor deze depressie? Te looche nen is zij niet. In de traditionele steden- De voetbalwedstrijd tussen de steden- lelftallen van Rotterdam en Duisburg, Iwaartoe het Initiatief, zoals wij eerder Ireeds meldden, van de zijde van Duitse I zaken- en sportlieden is uitgegaan en Iwaarna via de V.V.V. het contact met de IK.N.V.B. afd. Rotterdam is ontstaan, zal lop a.s. zaterdag 30 juni 's avonds om 7 Juur in het Feijenoord-stadion worden |gespeeld. In Rotterdamse voetbal-kringen hecht Imen grote waarde aan deze wedstrijd, die I wellicht het begin zal worden van een I traditie, waarbij de sportieve relaties tus- Isen Rotterdam en Duisburg parallel ko- I men te lopen met de zo velerlei en ge- I wichtige banden, die deze twee steden op 1 zakelijk (handels- en scheepvaartgebied) met. elkaar onderhouden. Het initiatief van de Duisburgers, waarvan de technische uitvoering in han den is van de Duisburger Rasensport Verband (federatie van veldsport-vere- nigingen, zodat uitbreiding van het con tact tot bijv. hockey en('handbal mogelijk is), is door Rotterdam des te meer toe gejuicht, omdat de jaarlijkse steden-wed strijden tussen Rotterdam en Amsterdam bijna geheel zijn verdwenen en de K.N.V.B. afd. Rotterdam tóch wel enige steden-wedstrijden per jaar wil spelen. In dit verband denkt men er ook aan, om de banden met Hamburg, vóór de oorlog zeer sterk: elk jaar een wedstrijd die tot de „thrillers" van het seizoen behoorde, spoedig weer aan te knopen. Waar de relatie met de Engelse adoptie- stad Huil niet veel heeft opgeleverd, zoekt men voor aanvulling van het in ternationale contact, tot nu toe slechts in de twee wedstrijden per jaar tegen Ant werp^ aanwezig, de Duitse kant. Enerzijds wilde men de datum voor de wedstrijd Rotterdam—Duisburg zo laat voor de Rotterdamse clubs zou hebben (gevolgen die in de kampioenschappen van Sparta en Hermes DVS niet uitble ven), anderzijds moest de wedstrijd vóór 1 juli worden gespeeld, omdat na die da tum voor de Duitsers een absoluut voet bal-verbod geldt (hadden wij dat in ons land ook maar!). De 30e .iuni is dus wel de uiterste ter mijn. Intussen zijn voor het Rotterdams elftal géén spelers van Sparta en Hermes DVS beschikbaar en mede als gevolg daarvan bevat het nu zeven Feijenoor- ders, zoals het is samengesteld: doel: Vermeer (Xerxes); achter: Veldhuizen (Excelsior) en Osterholt (Feijenoord); mid den: De Hartog (Excelsior), Kerkum (Feijenoord) en Steenbergen (Feijenoord); voor: Köneman (SVV), Bosselaar, Schou ten, Bak en Moulijn (alle vier van Feijenoord); reserves; Van der Bijl (Feijenoord), Van der Lee (Xerxes), West- phal en Van de Polder (beiden Excelsior). Het elftal van Duisburg op zijn beurt bevat niet minder dan zeven spelers van de Duisburger Spielverein, die in de Oberliga semi-profs van de Duitse voet balbond uitkomt. Van hen hebben keeper Broden, back Koll alsmede de Maideri- cher midvoor Hetzel ervaring in Duitse B-elftallen. Van de vier andere spelers dan die van Duisburger Spielverein ge ven wij achter de naam de club in de hierna volgende opstelling: (die door de Duitse pers als een zeer sterk elftal wordt beschouwd): doel; Broden; achter Koll en Weskamp; midden: Ro- senbaum (Sportfreunde Hamborn), Wac- ker en Dyniak (Sp. Hamborn); voor: Benning, schönbron (Sp. Hamborn, Het zel (Maiderich), Lohmann en Schneider. Indien deze wedstrijd in het Feijenoord- stadion een traditie wordt, hebben enkele Rotterdamse scheepvaartmaatschappijen wedstrijd siagprestaties er op heteerste °°S goed uit, maar nadere bestudering leerde dat zij grotendeels mogelijk waren door opvallend slecht veldwerk en ongevaarlijk werpen. En daar stonden dan, in die beide steden-ploe gen, alle kandida ten voor Rome in hat veld! In de oefenwedstrijd van het Bondselftal te gen de Amerikaan se leger-ploeg Bittsburgh Bom bers rees welis waar het veldwerk weer naar een ouderwets goed HANNIE URBANUS peil maar.... ble- onze werp-troef. ven de slag-presta ties weer aanzien lijk onder de maat. Men heeft destijds van deze twee wed strijden alleen de nuchtere en eigenlijk nietszeggende uitslagen vernomen. Maar onder insiders heeft men het er des te drukker over. Vanwaar de crisis? Volgens de een: Als gevolg van de- verdubbeling van de Eerste-klas-competi- tie, waardoor het spelpeil in de clubs be langrijk daalde. Volgens de ander: Door een tekort aan fysieke conditie, waardoor in een se lectie-wedstrijd als Amsterdam-Haarlem niet minder dan twintig kanjers van veldfouten, resultaten van tekort aan reactie-vermogen, werden gemaakt. Volgens een derde; Doodat onze beste werpers, een Urbanus even goed als een Smidt en Brands, individueel over hun hoogtepunt heen zijn, waardoor de pres taties van geheel een team worden ge drukt. Volgens weer een ander: Doordat men bij de keuze van de geselecteerde spe lers uitsluitend heeft gekeken naar de clubs met de goede werpers, terwijl in andere verenigingen wel méér spelers rondlopen die niet zo bevoordeeld zijn doch van zichzelf over betere honkbal kwaliteiten beschikken. Dat is dan een hele lijst. Maar intussen heeft de selectie-ploeg De Luxemburger Kemp heeft de derde en laatste etappe van de Ronde van Lu xemburg gewonnen. Hij legde de 246 km van Diedrich naar Ésch-sur-Alzette af in 7 uur 41 min 9 sec. Zijn landgenoot Char- ly Gaul behield de eerste plaats in het algemene klassement en werd dus win naar van deze Ronde van Luxembourg. De uitslag van de derde etappe luidde: 1. Kemp (Lux.) 7.41.09, 2. Remangeon (Fr.) 7.42.37, 3. Morn (Lux.) z.t.t. 4. Sehmitz (Lux.) 7.42.40, 5. Gerrit Voor- ting (Ned.) z.t., 6. Ernzer (Lux.) z.t.. 7. Janssens (Belg.) z.t., 8. Forestier (Fr.) z.t., 9. Lochar (Saarl.) z.t.. 10. Petry (Did.) z.t., 11. een grote groen reners ex aequo, waarbij de Nederlanders Van den Brekel, Stolker. Westdorp, maar de Ne derlander Peter Post staakte de strijd in deZe etappe, evenals de Fransman Ge- miniani. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1 Gau] (Lux.) 20.39.53: 2.' Remangeon (Fr) 20.39.39; 3. Forestier (Fr.) 20.40.42; 4. 20.40.53; 6. Poncot (Fr.) 20.41.17; 7. Baele (Belg.) 20.45.39; 8. Stolker (Ned) 20.46.33; Pofrv (Did.) 20.47.39: 11. Van den Brekel (Ned.) 20.47.44.; 18. Westdorp (Ned.) 21. 05.50. Marcel Bidot heeft zijn tiental, dat in de Tour de France 1956 (dat is de 43e editie en zij wordt van 5 tot en met 28 juli gereden) de nationale Franse equipe zal vormen, compleet. Overigens zijn door blessures van Geminiani en Stablinski nog mutaties in deze ploeg mogelijk. Intussen is voor de nog va cante plaats Gilbert Bauvin aangewe zen. In de regionale ploegen mist men de onlangs bij een ongeluk zwaar gewonde Robic, alsmede de gebroeders Lazari- des, de muis Marinelli en de sprinter Meunier, om de bekendste te noemen. En dan mist men in de nationale ploeg natuurlijk Louis en Jean Bobet, die dit jaar van de Tour afzien. De twee aarts vijanden van Louison Bobet. te weten Jean Dotto en Nello Lauredi. zijn on dergebracht in de regionale Zuid-Oost- ploeg, die wellicht de gevaarlijkste con currente voor de nationale Franse ploeg wordt. De zes ploegen zijn als volgt gefor meerd: Nationale ploeg (directeur Marcel Bi- dot): Pierre Barbotin, Gilbert Bauvin, Andre Darrigade, Jean Forestier, Raphael Geminiani, Franpois Mahé, Jean Mallejac, René Privat, Antonin Rolland ei) Jean Stablinski lie de France (directeur Julien Pru- nier): Nicolas Barone, Jean Dacqua, Seamus Elliot, Mierre Gouget, René Four- nier, Raymond Tonelio: reserves: Serge David, Henri Sitek en Stanislas Bober. Noord-Oost-Centrum (directeur Sau- veur Dacazaux): Hugo Anzile, Emilio Bertolo, Jean-Marie Cieleska, Max Cohen, Adolphe Deledda, Camille Huyghe, Ray mond Reisser, Gilbert Scodeiler; Scrib- bante en Roger Walkowiak; reserves: Pierre Pardoen en Roger Chupin. West (directeur Leon Le Calvez): Arthur Bihannic, Bihoué, Albert Bouvet, Louis Caput, Letendre, Claude Le Ber, Fernand Picot, Francis Pipelin, Maurice Quentin en Joseph Thomin; reserves: Jo seph Morvan, Armand Audaire en Rol land Marais. Zuid-West (directeur Paul Maye): Phi lippe Agut, Louis Bergaud, Pierre Beuf- feuil, Jacques Dupont, Georges Gay, Ro bert Gibanel, Marcel Guitard, Valentin Huot, Maurice Lampre en Tino Sabba- dini; reserves: Albert Dolhfits, André Du- pré en Jacques Vivier. Zuid-Oost' (directeur Marius Guira- mand): Chaussabel, Jean Dotto, Raymond Elena, Lucien Fiiffel, Jose Gil, Nello Lauredi. Jean Lerda, Raymond Meyzenq, Joseph Mirando en Vincent Vitetta; reser ves: Arkes Coste, Raoul en Armand di Caro. Op de vierde, tevens voor-laatste dag, van de tweede cricket-wedstrijd Enge landAustralië, beëindigde Australië de tweede innings met een totaal van 257 all out. Bij het trekken van de stumps stond Engeland 72 voor 2. De acht wickets, die Engeland nog in handen heeft, zullen tenminste 309 runs moeten opleveren, willen de gastheren zich winnaar kunnen noemen. De jonge Australische allrounder, Ri chie Bennaud, miste net zijn century. Op 97 (1 x 6, 14 x 4) werd hij door Evans uitgevangen op het bowlen van Trueman. Bij de organisatoren van de Ronde van Nederland is een schrijven binnengeko men van de Italiaan Fiorenzo Magni, waarin hij mededeelt, dat hij in beginsel bereid Is om in de Ronde van Nederland, welke van 6 tot en met 13 augustus wordt gehouden, te starten. De directie van de Ronde van Nederland hoopt met Magni een contract te kunnen afsluiten, waarbij laatstgenoemde ais kopman van een Itali aans team zal deelnemen. Voor het toernooi om het Europees kampioenschap te Rome, is het speelsche ma als volgt samengesteld: 10 juli: België—Duitsland en Italië— Nederland. 11 juli: SpanjeBelgië en Italië Duitsland 12 juli:'België—Nederland en Spanje— Duitsland. 13 juli: Rustdag. 14 juli; NederlandSpanje en België Italië. 15 juli: DuitslandNederland en Italië Spanje. (Advertentie) van Brandend Maagzuur geven Rennies onmiddellijk baat. Niet. zodra begint dat smakelijk tabletje te smelten op uw tong, of de brand bedaart en is volko men geblust binnen enkele minuten. Dat doet de wondere samenstelling van Rennies, én de natuurlijke wijze waarop de blussende substantie 't overtollig maagzuur neutrali seert, zonder de verhoudingen te verstoren. Rennies geven uitkomst aan honderdduizen den lijders aan Brandend Maagzuur in ons land en in de hele wereld o-ver-al.... Jack Davis (V.S.) heeft te Bakersfield het Wereldrecord 110 meter horden ver beterd. Hij noteerde een tijd van 13,4 sec. dat is 0,1 sec. sneller dan het Wereldre cord van Dick Attlesey (V. S.) op 10 april 1950 te Fresno gemaakt. Op 10 juni van dit jaar egaliseerde Davis reeds het We reldrecord van 13.5 sec. Bob Morrow evenaarde voor de tweede maal dit jaar het Wereldrecord 100 meter, dat met 10.2 sec. het eerst op naam kwam te staan van Jesse Owens in 1936. Op '20 mei van dit jaar noteerde Morrow even eens 10,2 sec. Zó zal ook in Rome op elk honk voor de runs gevochten moeten worden. In een partij over 10 ronden heeft Hans Strctz, kampioen van Duitsland half- zwaargewicht, te Hamburg op punten ge wonnen van de Nederlandse kampioen Wim Snoek. In het middengewicht won Walter (Did.) op punten van Gerard van Eyk (Ned.), in het weitergewicht werd Ko Zwaan (Ned.) op punten verliezer tegen de Duitser Mis- tol, maar voor een Nederlandse succes zorgde Pedro Klijssen tegen de Duitser Uwe Janssen, want hij versloeg zijn te genstander door k.o. in de zevende ronde. Woensdagavond (7.45 uur) houdt de RAC op de sintelbaan te Rotterdam een 10.000 meter baanwedstrijd, waaraan o.a. deelnemen Frans Künen, v. d. Linden, Vergeer, V. d. Voort. Verra. Verkerk, en Bleeker. als ook de bekende schaatsen rijder Wim de Graaff. Bij gunstig weer zal Künen een aanval doen op de records 6 Eng. mijl en 10.000 meter, beide staande op de naam van Wim Slijkhuis met 30 min 53,4 Sec. De beslissingswedstrijd voor de voet balpromotie naar de Franse eerste divi sie, tussen Valenciennes en Lille, is ge wonnen door Valenciennes met 40; de ruststand was 20. In het seizoen 1956-1957 zal Valencien nes, de club waarvoor de ex-BlauwZwart speler Piet van Rhijn uitkomt, in de le divisie spelen. Lille degradeert naar de 2e divisie. De Franse renner Jaques Anquetil heeft zijn poging om het werelduurrecord te verbeteren, de strijd gestaakt. Wel slaag de hij erin tijdens deze poging op de Vi- gorelliibaan te Milaan het wereldrecord over 20 km te verbeteren, door over deze afstand een tijd te noteren van 25 min 57 1/5 sec. Het oude record stond op naam van Maurice Archambaud met 25 min 59 3/5 sec en werd op 28 okto ber 19.37 eveneens te Milaan gemaakt. Het werelduurrecord is sedert 7 no vember 1942 in het bezit van Fausto Cop- Pi met 45.798 km. Anquetil stapte in de 104de rondè van zijn fiets. Hij had toen 41.326 km afgelegd in 54 min 36 sec hetgeen een gemiddelde uursnelheid betekende 'van 45.399 km. Op dat moment lag de renner precies een ronde achter op zijn schema. Uitzending vanuit Eng. Transit Camp. te H. van Holland. Golflengte in meter. Dinsdag 26 jnni 22.00 Bij invitation. 22.45 Tijd voor Bernard. 23.15 Verzoekplaten. 00.30 Sluiting. WOENSDAG 27 JUNI HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.14 Idem. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 815 Gram 9.00 V. d. zieken. 0.25 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte muz. 10.05 Gramm. 10.30 Leger des Heilsdienst. 11.45 De vrouwe van Stavoren, hoorsp. 12.30 Land- en tuinb.med. 12.35 Gramm. 12.37 Middagpauze- dienst. 13.00 Nws. 13.15 Metropol* ork. 13.50 Hollandse liederen. 14.10 Gram. 15.40 Sopr. en piano 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gramm. 17.40 Beursber. 17.45 Orgelspel. 18.15 Spectrum van organisatie en verenigingslev. 18.30 R.V U. caus. 19.00 Nws. 19.10 Kamermuz. 19.30 ?«uiteï-over*. 1950 Gramm. 20.00 Radiokrant. <d).20 Radio Philharmonisch ork. en soliste. 21.20 Muzikale luisterwedstrijd. 21.40 Reisbeschrijving 22.00 Kamermuz. 22.30 Gramm. 22.45 Avondover^ denking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 296 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. o PINws' 7-10 Gym. 7.23 Gramm. 8.00 Nws. 8.18 Gramm. 8.50 V. d. vrouw. 935 Gramm. 1000 Schoolradio. 10.20 Gramm. 11.00 R.V.U. caus. 11.30 Gramm. 12.00 Accord.ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb.med. 12.33 V. h. platteland 12.38 Pianoduo 13.00 Nws. 13.15 TentoonsteÜings- 1 agenda. 13.18 Dansmuz. 13.45 „De Wereld werd' ontdekt", caus. 14.00 Gramm. 14.30 V. d. Jeugd. 16.00 Cabaret. 16.30 Gramm. 17.00 Orgelspel. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Regeringsuitz.: caus. 18,00 ™nen comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Act. 50 19 15 Caus- 1930 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Comm. op vragen van de dag. 20.15 Verz. progr. v. d. mil. 20.40 Kaviaar en Nylon, hoorsp. 21.45 Sport. 21.50 Holland Festival 1950s H,1-«cï?is stedelijk ork.. Kmmmngd koor on sol. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Hammond- orgelspel. 23.35 Gram. 23.50—24.00 Socialistisch iws. in Esperanto. Engeland, BBC Home service, 830 m. 12.00 Hersengym. 12.30 V. d. boeren. 12.35 0 Ooggetuigeverslagen, l-"nü £rarrVm- J3-55 Cricket. 14.00 Schoolrad!^ £enms- 16.00 Vespers. 16.45 Gevar. progtL 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer. 18.00 Nws. 18.lï Sport. 18.25 Volksdansen. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Klankb. 20.00 Ork.conc. 21.00 Nws. 2lJ» Serapbook 1934. 22.30 Lichte muz. 22.45 ParL overz. 23.00 Nws. 23.08—23.13 Koersen. Engeland, BBC Light progr, 1500 en 247 m. 11.30 Ork.conc. 12.15 Par), overz. 12.30 Dan*, muz. 13.00 Ork.conc. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.45 Licht» muz. 16.15 Mrs. Dale's dagboek. 16.30 Ork> conc. 17.30 Lichte muz. 18.15 Tennis. 18.45 Hoor spel. 19.00 Nws. 19.25 Sport. 19.30 Gramm. 20.00 Hoorspel. 20.30 Voordr. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Act. caus. 22.20 Dansmuz. 23.00 Voor dracht. 23.15 Dansmuz. 23.50 Progr.overz. 23.55 24.00 Nws. NDR/WDR, 30» m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevaf. muz. 16.00 Piano. 16.30 V. d. kind. 17.00 Nws. 17.35 Lichte muz. 19.00 Nws. Operettemuz. 21.45 Nws. 22.10 Dansmuz. 23.15 Mod. muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Lichte muz. Frankrijk, Nationaal progr., 347 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 14.05 Idem. 18*30 Amerik. uitz. 19.01 Israëlische uitz. 20*00 Gramm. 20.05 Madrigalen. 20.33 Ork.conc. 2U30 Idem. 23.00 Mod. muz. 23.4524.00 Nw*. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 11.45 Gramm. 12.30 Weer. 12.34 Gramm. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nws. 13.15, 14.00, 14.20, 14.45 en 15.45 Gramm. 16.00 Idem. 16.30 Lilvt» muz. 17.00 Nws. 17.10 Piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gramm. 13.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 Operette. 22^00 Nws. 22.15 Ork.conc. 22.55—23.00 Nws. 484 m. 12.00 (Gsamm. 13.00 IN wis. 13.13 OIÉc.cona 14.00 Verz.progr. 15.00 Gramm. 15.45 Koorzang- 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gramm. 18.30 en 19.05 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Ork.conc. 21.35 Gramm. 22.00 Nws. 22.15 Vrije tijd. 22.55 Nws. BBC, Uitz. voor Nederland 17.45—18.15 Nws., Londens Radiodagboek enj Engelse les voor beginnelingen, les 142, deel 0 (op 224 en 41 m.). AVRO: 17.00—17.30 V. d. kind. VARA: 20.00 Eiland in de mist, thriller. (Advertentie) wees gezond In Uw houding. Uw gang, Uw teint en Uw kleding, in dat alles ziet men het prachtig* resultaat van Carmgnn, het onschadelijke en mige Zweedse melkdieet. Carruganmelk emaakl ook lekker» vermengd met sterke koffie of vrachten* sappen. mogelijk; in verband met de onbereken- het voornemen om een wisselbeker voor b$rg gevolgen bet competitie-verloop l de serie beschikbaar te stellen, 1 Vertaald doorE. GrieseeKets de Vries 2). Ik lachte. Neen, dat geloof ik ook niet. Maar ik voel me haast altijd zo. Moeder, vader, lieve mensen. ik liep de kamer door en stond met mvjn rug naar het vuur en keek ze allemaal aan ik wil u iets zeggen. Ik wil u iets vragen. Ik wou,, dat u mij toestemming gaf, hier weg te gaan en naar Londen te trekken om mijn brood te verdienen als secre taresse. Ik was helemaal niet van plan dit vanmiddag te zeggen. Ik wachtte op een geschikt ogenblik, bijvoorbeeld als u naar de kerk was geweest en in een milde stemming zou zjjn. Maar het viel me plotseling in, dat ik nu onmid dellijk moest spreken. De stilte en de verveling en het slechte weer hebben me ertoe gedreven. Ik voelde dat ik mis schien nog eens zo'n middag als deze zou moeten doormaken en ik kon het denkbeeld niet verdragen, en en die gil kwam er onverwachts uit. Ik hoop dat dit niet onbeleefd klinkt, want dat is niet mijn bedoeling. Zij zaten mvj nu allemaal aan te sta ren en moeder was de eerste, die sprak. Ik vind, dat het buitengewoon onbeleefd klinkt. Hilary, en dat je heel dom praat. Maar ik veronderstel, dat je een grapje wilde maken. Wil je Ellen even bellen om een werkdoekje te brengen? Het sneeuwt in. Of ik om een werkdoekje wilde bel len! Ik wilde een grapje maken! Eh moe der begreep mij zó weinig! Ik ontstak plotseling in woede. Neen. Ik wil niet bellen en niemand anders zal het doen. U moet me tot het einde aanhoren. Ik maak geen grappen! Ik ben doodernstig Ik wil het huis uit en weggaan en wer ken. O, moeder, luister toch! Maar moeder sloot haar ogen. alsof een. lastig insekt haar pad had gekruist; en toen sprak vader met zijn gewone, vriendelijke stem. Hij uitte zich zo zel den, dat er dan onveranderlijk met aan dacht en eerbied naar hem geluisterd werd. Ik geloof niet. dat ze grappen maakt moeder. Kijk naar haar gezicht. Het is niet meer dan billijk, dat wij haar aan horen. Laat ze haar zaak bepleiten. Het doekje kan wachten. Dan.k u, vader, riep ik gretig, ter wijl ik van de haard wegging en op het bankje aan zijn voeten ging zitten. Ik geloof, dat u het begrijpt. Ik geloof, dat u eens op een keer verlangd hebt bo ven op een berg te staan gillen, ofschoon u er nu tevreden mee bent, zo stil ta zitten. Misschien— Toen u een jonge man was? Ja— Uw omgeving hinderde u; u wilde grote dingen doen; u wilde thuis weg en de wereld op haar kop zetten? Ja— Dat dacht ik wel,, zei ik triomfan telijk, en ik vergat moeder. Miranda en Mick. En grootvader hielp u; hij leg de u geen hinderpalen in de weg? Neenofschoon hij teleurgesteld was. Waarom? Hij had een mooie zaak en hij hoop te, dat ik daar in zou komen. In de katoenspinnerij? Ja— En u wilcle zoöloog worden? Dat was het En hij liet u naar Oxford gaan? Ja— Vaderlief, zei ik, wilt u niet wat praten en me het een en ander vertel len? Uw zinnen zijn zo kort. Hij glimlachte en haalde zijn hand door zijn mooie, witte haar. Wai valt er te vertellen, Hilary? Alles. U ging thuis weg en ik wil óók thuis weg. U had een afkeer van het zakenleven, en.. Jij bent het huishoudelijk leven moe niet? Ja— viel moeder in. Als ze enigs zins kan, onttrekt ze zich aan al haar plichten; en Miranda bederft haar en moedigt haar aan. Zij stopt haar kousen, ruimt haar kamer op.. Ik houd van kousen stoppén en van kamers opruimen, zei Miranda en Hila ry doet op haar beurt dingen voor mij haar Latijn en moeder, haar negerend, vervolgde: De blancmanger, die Hilary van daag voor de lunch maakte, was eenvou dig niet te eten. Ik deed het met opzet—. Moeder duwde haar bril op haar voor hoofd. Deed je het met opzet? Ik knikte. Ik ben beu van het blanc manger maken. Als je eenmaal weet, hoe het moet, valt er niets meer te le ren, alle interesse is verdwenen. Dan blijft je alleen maar over, om te probe ren. hoe je een blancmanger niet moet maken. Moeder zat stom van verbazing. En ik wilde van jullie allemaal goede huis vrouwen maken, zei ze plotseling, een beetje op haar verhaal komend. Ik weet het. Maar voor zover ik zien kan, zullen we nooit de gelegenheid krij gen. om voor iemand goede huisvrouwen te zijn. Bovendien, ik zou zo denken, dat mannen niet geven om slappe din gen, zoals blancmangers, maar meer voelen voor stevig voedsel,N zoals bief stuk met uien en bruine bonen met spek. Vader glimlachte achter zijn hand, maar veranderde de glimlach in een kuch, toen hij moeders blik ontmoette. Alle huishoudelijk werk is eentonig, vervolgde ik. Hetzelfde bed dag in dag uit precies op dezelfde manier op te ma ken, is voldoende, om je te doen gillen. Als je nog eens de peluw aan het ver keerde eind van het bed kon leggen, of de kussens onder de matras stoppen, of Het its kid pro quo. Zij struikelde over de dekens bovenop het dekbed, zou dat nog een beetje afwisseling geven, maat dat kun je niet doen. Moeder kreunde even. Alle meisjes moeten van huishoudelijk werk houden en er belang in stellen. Het is onnatuur lijk, als ze het niet doen. Denkt u. dat alle mannen onnatuur lijk zijn, als zij er niet naar snakken, om politieagent of advocaat te worden? Ik zie het verband niet Ik zal het u uitleggen. De meeste mannen moeten werken; maar ze wor den niet allemaal door hun ouders be stemd voor de rol van politieagent of ad~ vocaat, en laten we er bij voegen katoen fabrikant. Zij mogen hun eigen zin «i hun eigen smaak volgen als de ouders verstandig zijn. Stel je een wereld voor, uitsluitend samengesteld uit politieagen ten en advocaten en katoenfabrikanten. Moeder weigerde, zich iets van die aard voor fe stellen, Maar u verwacht van alle meisjes, dat ze het prettig zul len vinden, altijd hetzelfde te doen k!>- ken, naaien, stof afnemen en als ze ge trouwd zijn, koken, naaien, stof afnemen, van andere mensen. Waarom zouden vrouwen onvrouwelijk genoemd worden als zij ander werk verlangen, dat meer strookt met haar aanleg? Moeder wist het niet, maar het feit bleef, dat zij het onvrouwelijk vond. Bo vendien, als getrouwde vrouwen weiger den naar haar huishouden om te zien, wie zou het dan voor ze doen? Misschien maakt het verschil voor getrouwde vrouwen, gaf ik toe; maar d* ongetrouwde? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4