Rode tanks herstelden schietend de orde Kritieke situatie in Britse auto-industrie Naar vrije mening in Rusland Minister Witte spit en graaft voor dr. Drees Twee kleine meisjes een halve nacht zoek DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het rode juk blijkt nu toch wel erg zwaar te worden Onder het oog van honderden buitenlanders Duizenden arbeiders ontslagen Slagveld der zonnebaders Nadere onthullingen over Stalins levenseinde op komst? Sommige koffiesoorten duurder Vrijdag 29 juni 1956 Australië beperkt invoer drastisch Protest van Nederlandse journalisten bij buiten landse collega's Zachter In Washington houdt men rekening met een moord-bekentenis Meer koffie mee op vakantie be4%P/S!rJUil^wefki8-n- TpnBl-0Ue Buitenland koopt acht Fokker Friendships R.-k. Bouwvakarbeiders Oversteeekregeling voor voetgangers Niet vóór 1957 van kracht Men vond ze tenslotte in de kerk WEERBERICHT mmrn ÜMlIt, Naar aanleiding van publikaties over Koninklijk Huis Een opname van het Bloemen- daalse strand op 28 juni 1956 Ook geschenkzendingen vijf keer zo groot Positie van formateur redde zaak tot dusver van echec Advies gevraagd Defensie Bondspenningmeester zet 23 miljoen per jaar 0111 r De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, morgen ook perioden met zonne schijn. Overwegend matige zuid-westelijke wind. Hogere temperaturen. Zaterdag 30 juni: zon op 4.25, onder 21.05. Maan °P 23.44, onder 12.13. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Arbeiders in Poolse stad rode in opstand tegen In de Westpoolse stad Posen (Poznan) hebben ziclv gisteren tijdens een algemene staking ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Stakende arbeiders hebben uren lang gedemonstreerd en in hun woede verschillende belangrijke gebouwen aangevallen. ^egen de middag werd de toestand zo ernstig, dat de communistische autoriteiten de hulp inriepen van militaire eenheden, die met tanks de stad binnen trokken. Daarbij werd geschoten en volgens officiële mededelingen van communistische zijde zijn er slachtoffers gevallen, doch het aantal daarvan is niet bekend. De ongeregeldheden hebben grote aandacht getrokken en Werden snel ook aan de westelijke zijde van het ijzeren gordijn bekend, omdat in Posen juist dezer dagen een internationale jaarbeurs wordt gehouden, die na Leipzig de tweede in grootte in Oost-Europa is. Honderden buitenlanders,, onder wie velen uit ooste lijke landen, waren in meer of mindere mate getuigen van de betogingen en reizigers, die gisteravond uit Posen in West-Berlijn arriveerden konden uitvoerige ooggetuige-verslagen geven. Het feit van de ongeregeldheden werd echter spoedig ook door de officiële Poolso instanties toegegeven. Deze instanties verklaarden gisteravond, dat de rust in de stad was hersteld. Premier Cyrankiewicz is gisteren nog met een speciale commissie naar Posen gegaan om de toestand in de stad te onderzoeken. Pe eerste berichten over de ongere- gelheden bereikten het Westen gisteren in de vooravond, via West-Rerlijn. doch bijna eelijktijdig ook vernamen westelij ke correspondenten in Warschau het nieuws. Zowel van West-Berlijn als van Warschau uit poogde men telefonisch contact met Posen op te nemen hetgeen mislukte omdat - zoals aan de We5^be?'' lijnse telefooncentrale werd medegedeeld ,,de verbinding was gestoord". Naar van betrouwbare zijde werd ver nomen. begonnen de moeiliikb»den toen arbeiders uit de Stalin-locomoti-venfa briek ter plaatse vroeg in de morgen naar het centrum van de stad optrokken. Dui zenden sloten zicb bij hen aan en weldra had zich op het voornaamste plein een grote menigte verzameld. In de loop van de ochtend werden aan vallen gedaan op het hoofdkwartier van de Poolse (communistische) „verenigde arbeiderspartij". Communistische lu"ctl°' narissen werden uit hun bureaus gehaald en zegevierend aan de menigte getoond. Een Poolse stoorzender werd vernield en de onderdelen op straat gesmeten. Een gevangenis werd in brand gestoken. Trams werden omvergeworpen en Russi sche vlaggen afgerukt. Toen tegen de middag steeds meer arbeiders naar de binnenstad waren gestroomd hetgeep aanvankelijk in ordelijke rijen van twaalf en zestien man breed geschiedde, terwijl de politie zich volkomen passief hield en de betogers zich voor het hoofdbureau van politie bevonden, grepen r-iilitairen in. Om half drie verschenen er tanks op het centrale plein. Er werd geschoten, doch buitenlandse bezoekers, die van verre getuige waren, konden niet vast stellen of hierbij doden waren gevallen Ook werd machinevuur gehoord. Later trokken Poolse troepen een cordon rond het stadhuis. Buitenlandse bezoekers mekiden, dat de betogers zich tegenover de buitenlan ders uiterst correct hadden gedragen. (Op de jaarbeurs te Posen zijn dit jaar •"'3D buitenlandse stands, afkomstig uit 35 verschillende landen De voornaamste leuzen van de betogers waren ..Wij wil len brood"; „Dit is onze revolutie", en „De soviets moeten gaan." In spreekko ren drongen zij aan od betere voedsel voorziening en verzorging en op verho ging van de lonen. Een Britse zakenman, die gisteravond uit Posen in West Berlijn per vliegtuig arriveerde, vertelde het volgende: ..Wij zagen groepen arbeiders, kenne lijk uit de staalindustrie, die in overalls on ordelijk» wiize door de straten mar cheerden. Zij droegen een grote Poolse vla? voor zich uil Ook haddon zii aan plakbiljetten en zij zongen iets. Ik liet me vertellen dat het was ..Wii willen 'rood". De betoging scheen te zijn geor ganiseerd. want hef merendeel van de winkels had de rolluiken laten zakken en alle trams stonden stil en wa^n door de bestuurders verlaten. Voertuigen, die poogden dOOr te rijden werden door de menigte tegengehouden." ..Later hoorde ik wat afzonderlijk a schoten niet aanhoudend vuren, maar twee of drie schoten tegeliik. a-sof er over de hoofden van een menist"* werd geschoten. Tegen de middag bevonden zich tanks voor het eebouw var de Na tionale bank van Polen en sr werden troeppn samengetrokken. In de verte kon men andere tanks horen dreunen. Todereen scheen echter erg blij." aldus de Britse zakenman. Langs de buitenkant van de stad was hij naar het vliegveld gebracht. Het vliegtuig, waarmee de Britse am bassadeur in Warschau. Sis Andrew No ble, naar Posen onderweg was voor een bezoek aan de jaarbeurs, werd zonder opgaaf van reden naar Warschau terug gestuurd. De ongeregeldheden in Posen komen na een verzachting van het communis tische regiem in de laatste maanden. De Sovjet-kritiek op de stalinistische per- soonscultus leverde in aprj] voor Polen de belofte van premier Cyrankiewycz op. dat er in fret land meer democratie meer rechtvaardigheid en hogere lonen" zouden komen. ne algemene indruk varbuitenlandse bezoekers was, dat de staking ln de cer ste plaats gericht was tegen de slechte economische positie van de bevolking. Van de aanwezigheid van tali-yke bui tenlanders hadden de stakers gebruik ge maakt om hun eisen kracht bfj te zetten. Gisterenavond gaven officiël° Poolse instanties de ongeregeldheden toe en het persbureau ..PAP" gaf een communiqué in het Engels uit, waarin in het. bekende communistische iargon o.m. het volgende werd gezegd: „In de stad Posen hebben zich van daag ernstige ongeregeldheden voorge daan. Enige tijd zijn imperialistische agenten en reactionairen nu ondergronds bezi? met pogingen om de economische moeilijkheden en grieven in zekere on dernemingen te Posen te gebruiken om uitbarstingen tegen de volksmacht uit te lokken. Het is niet toevallig, dat de vijand juist Posen als het toneel van provocatie heeft uitgekozen op een tijdstip, dat de inter nationale jaarbeurs daar wordt gehouden. De bedoeling was, een schaduw op de goede naam van de volksrepubliek Polen te werpen en de bevordering van onze vreedzame internationale samenwerking te belemmeren. De agenten van de vijand zijn er van- daa? in geslaagd, straatrelletjes uit te lokken. Zekere openbare gebouwen wer den aangevallen en dit leidde er toe, dat er slachtoffers zijn gevallen. Vertrouwend op het verantwoordelijke dee) van de arbeidersklasse zijn de auto riteiten de toestand meester geworden en zij hebben de orde in de stad hersteld. Degenen, die verantwoordelijk zijn voor de ongeregeldheden welke het stempel droegen van een op grote schaal en met Posen ïem zorg voorbereide provocatieve en reactio naire actie zullen met alle gestrengheid van de wet worden gestraft. Met het oog op de gebeurtenissan in Posen is de speciale waakzaamheid van alle arbeiders en allP patriottische krach ten van het volk nodig op een tijdstip dat het de grootste zorg van de partij en de regering is, de grieven van de arbei ders weg te nemen en ons land te demo cratiseren." A De directie van de British Motor Cor poration heeft geweigerd terug te komen op haar besluit om met ingang van van daag 0000 arbeiders te ontslaan. De vak verenigingsleiders hebben vergeefs ge tracht het ontslag een week uit te stel len, zodat er nog tijd voor onderhandelin gen zou zijn. De minister van arbeid heeft in ver band hiermee gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat de situatie in de Britse autoindustrie uiterst verontrustend is. De British Motor Corporation is niet de enige Britse maatschappij, die de pro- duktie inperkt. De Roverfahriek gaat de vierdaagse werkweek invoeren voor on geveer 1000 van haar arbeiders. De Stan- JF* dard Motor Cy, waar zoals bekend reeds lang onderhandelingen worden ge voerd over de zgn. automatisering met het daaraan verbonden ontslag heeft de onderhandelingen afgebroken, terwijl er al 1350 arbeiders zijn ontslagen. Twaalf honderd andere arbeiders, waarvoor de vakverenigingen een driedaagse werk week hadden gepleit, zullen weldra vol gen. Deze slapte in de Britse auto-industrie wordt aan verschillende oorzaken toege schreven. Men zegt, dat de hoge weelde belastingen de mensen weerhouden om nieuwe auto's te kopen, anderzijds heeft Australië aangekondigd de invoer van ge heel geassembleerde auto's met 50 pro cent te verminderen en die van niet ge assembleerde auto's met 30 procent. Australië was een van de grootste afne mers van de British Motor Corporation. Reeds lange tijd werkte de Britse auto industrie met verkorte werkweken. In de grote bladen werd een felle polemiek ge voerd tussen autodeskundigen, terwijl Gp alle mogelijke manieren getracht werd het afzetgebied uit te breiden. In Amsterdam heeft Z.K.H. Prins Bern- hard donderdagochtend voor de zevende maal zilveren anjers uitgereikt. De foto laat zien hoe Z.K.H. als stichter en re gent van het Prins Bernhardfonds me vrouw J. E. Westendorp-Osieck uit Am sterdam de zilveren anjer opspeldt. Links op de voorgrond jlir. D. C. Röell, hoofd directeur van het Rijksmuseum te Am sterdam. Geheel rechts mr. O. J. Th. N. Domela Nieuwenhuis, voorzitter van de Vereniging van Vrienden van de Aziati sche kunst. Het bestuur van de Federatie van Ne derlandse Journalisten heeft in een brief aan de besturen van de buitenlandse journalistenorganisaties, aangesloten bt) de Internationale Federatie van Journa listen. protest aangetekend tegen de be richtgeving van een aantal buitenlandse bladen over het koninklijk huis. In de brief zegt het bestuur, geen enkele journalist of persorgaan het recht te willen betwisten, een onderwerp als dit van hoe delicate aard dit op zich zelf ook is in publikaties te behandelen; maar het meent te mogen verwachten, dat deze behandeling za] beantwoorden aan inter nationaal erkende journalistieke stan- van betrouwbaarheid en „public decency" Verscheidene bladen hebben bijzonder heden vermeld, zowel met betrekking tot het private leven van de koningin als tot vermeende constitutionele moeilijkhe den, welke bijzonderheden uit kennelijk onbetrouwbare bronnen voortkwamen; daaraan zijn in verscheidene gevallen ver gaande conclusies verbonden, welke elk waarheidsgehalte ontbeerden. Dergelijke ournalistieke praktijken doen afbreuk aan het gezag van de pers in het algemeen en doen tekort aan de plicht van de pers om door juiste informatie over andere lan den en volkeren haar bijdrage te leveren aan de bevordering van een goede inter nationale verstandhouding, aldus de brief Wat de perspolemieken betreft streden in de „Daily Express" enige maanden ge leden reeds de „tractor-koning" Harry Ferguson, die beweert een goedkope en sterke wagen met een nieuw soort mptor te hebben uitgevonden niet de chef-ver koopleider van de beroemde Roils Royce fabrieken. Voor en tijdens het bezoek van koningin Elizabeth van Engeland aan Zweden zijn de Britse autoverkopers zeer intensief werkzaam geweest in de Scan dinavische landen. Er is zelfs een bureau geopend voor verkoopontwikkeling in Zweden, Noorwegen en Denemarken. De minister van arbeid heeft inmid dels toegezegd, dat de arbeidsbeurzen zullen trachten zo veel mogelijk van de getroffen arbeiders in de nabijheid van hun woonplaatsen werk te verschaffen. De leider van de oppositie, Gaitskell, heeft verklaard de kwestie ter sprake te zullen brengen in het grote debat dat gehouden zal worden over de voorge stelde vermindering van de regerings uitgaven met 76 miljoen pond sterling. Doch dit verguldt de pil voor de arbei ders slechts ten dele. Het K.N.M.I. meldt: Doordat het gebied van hoge luchtdruk ten zuidwesten van Ierland steeds ver der in betekenis afneemt, treden nu be langrijke wijzigingen in de circulatie op. Voor depressies is nu de mogelijkheid aanwezig om van west naar oost de oceaan over te steken. Gisteren bereikte een eerste depressie, die uit het zeegebied tussen IJsland en Groenland was geko men, ons land. Deze veroorzaakte in bijna het gehele land regen. Plaatselijk kwam onweer voor, in hoofdzaak na het passe ren van de kern, toen onstabiele lucht het land binnenstroomde. Thans nadert uit het westen een rug van hoge druk, die wordt gevolgd door een in betekenis toenemende depressie. Deze laatste stuwt belangrijk zachtere, uit de subtropen afkomstige lucht, in de richting van de Britse eilanden. Deze lucht za] de komende 24 uur ook ons land bereiken, zodat morgen hogere tempera turen dan vandaag verwacht worden. De luchtdrukverschillen over onze omgeving zullen toenemen en in verband daarmede wakkert de wind aan. Het ziet er naar uit dat de fronten van de depressie ons enige regen zullen brengen. Men ingang van 1 juli wordt, by uit voer van geschenk- en toeristenzendin gen, de gewichtslimiet voor koffie ver hoogd van I kg tot 5 kg. Voor het arti kel koffie geldt derhalve dan dezelfde gewiehtsgrpns als voor de overige levens ei! genotmiddelen, aldus deelt de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer ons mede. Steeds moet echter rekening worden ge houden met de invoerbepalingen inzake geschenk- en toeristenzendingen van het land van bestemming, die lagere limieten kunnen inhouden. r Erfprins van Marokko. De Paus heeft de erfprins van Marokko. Moelay Hassan, in particuliere audiëntie ontvangen. De prins was vergezeld van de Marokkaanse minster van buitenlandse zaken Ahmed Balafrej, en een functionaris van de Franse ambassade bij de H. Stoel. fce prijzen van sommige soorten koffie riln met ingang va„ vandaag verhoogd 'enSevolge van de styging der grondstof- Het pakje van 2.38 zal 20 cent in P,„js stijgen en dat van 2.08 met 10 cent. oris van 1-72 zal echter niet in Prils Worden verhoogd, scheel aanvankelijk de koffie-over- ver?, e° in de P/oducerende landen de pachting rechtvaardigen, dat er geen tier ging in zicbt Ja|: is de kwaliteit ken overschotten va£,„^le.n aard geble- fie het geringe kwantum goede kof- 1957 oefe. de kleine oogst, voor 1956 en MLI lit i """'l I tWU wi Verwacht wordt. ook-invloed u;tge- op dnd op de stijging de koffiCprjjzen Wereldmarkt. het "Mil dc koffiebranders aanvankelijk geleidelijk stijgen van gr°ndstof- fenmarkt hebben aangezien zonder tot Prijsverhoging over te gaan, is dit thans Piet langer mogelijk gebleken. Een matige stijging der detailprijzen is noodzakelijk geworden, aldus deze vakkringen. De Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lmgus heeft met Fokker een contract gesloten voor de aankoop van vijf Friend ships. De Noorse luchtvaart mij. Braathen's South American and Far East Transport A.S. ip Oslo heeft een bestelling geplaatst op drie Fokker F. 27 Friendships met een optie op nog twee toestellen. (Van onze parlementaire redacteur) Het is langzamerhand wel duidelijk, dat alleen de positie van dr. Drees in de PvdA tot nu toe heeft voorkomen dat zijn poging een kabinet te forme ren als mislukt moest worden opge geven. Van de aanvang af eiste de PvdA, dat de andere partijen geen huurverhoging zouden mogen verlan gen, zonder dat er van een afroming, op welke wijze dan ook, sprake zou zijn. Indien zij het toch zouden doen, dan wenste de PvdA-fractie liever iii de oppositie te gaan. Dit standpunt is natuurlijk wel te ver- klaren na waf er verleden jaar mei is gebeurd Toen kon de heer Burger de door hem en zijn PvdA-fractie gescha pen situatie alleen herstellen door de socialistische eis van huurbelasting voor- looi? los te laten en het kabinet te doen terugkeken od de belofte van »en ver- trouwvol beraad" te dezer zake. Het is bekend, dat dit vertrouwvol beraad niets heeft opgeleverd, maar nu de PvdA als grootste partii uit de verkiezingen is ge komen en dr. Drees als lijstaanvoerder de opdracht heeft gekresen tot vorming van °en nieuwe regering meende de heer Burger zijn kans schoon te zien om die begeerde belasting toch te kunnen af dwingen. De overige partijen hebben echter evenzeer haar standpunt vastgehouden en haar afgewezen. Men kan intussen de K.V.P. zeker niet het verwijt maken, dat zij door tiaar starre houding de formatie van dr. Drees met mislukking heeft be dreigd. Integendeel. Het is eerst de K.V.P. geweest, die volgens het denkbeeld van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel het systeem van de rentegevende en overdraagbare certifica ten heeft voorgesteld voor dat deel van de huurverhoging, dat alleen zou mogen worden bestemd voor nieuwbouw of voor onderhoud van woningen. Dit systeem is echter bij de christelijke partijen en de V.V.D. weinig enthousiast ontvangen. Men heeft daar vooral bezwa ren tegen de praktische uitvoerbaarheid. Daarnaast hield de socialistische fractie vast aan hetgeen dr. Drees van het be gin af aan had gesteld, nl. afroming van 50 procent der huurverhoging of verho ging van de grondbelasting tot eenzelfde percentage van de huurverhoging. Met name de heer Bommer, de woningbouw- expert van de P.v.d.A., gelooft niet aan een sluitend systeem van certificaten. Daarop schenen eind vorige week de pogingen van dr. Drees te zullen misluk ken. Ieder begreep, dat er dan voor de P.v.d.A. weinig anders zou opzitten dan in de oppositie te gaan, maar dat is nu juist wat dr. Drees niet wenst. De for mateur, die door zijn positie een sterk matigende invloed op de fractie van de P.v.d.A. kan uitoefenen, verklaarde zich toen bereid dat certificatensysteem nader te doen uitwerken, welke taak nu, blij kens de woordvoerder van de formateur, aan minister Witte is opgedragen. Hij heeft hem namelijk advies gevraagd over de praktische uitwerking van de onder scheidene denkbeelden en initiatieven in zake de huurkwestie. Hoelang dit kan uitblijven blijft vooralsnog een geheim. Zijn wij echter wel ingelicht, dan re kent men er op, dat minister Witte ai over enkele dagen zijn adviezen aan de formateur zal kunnen voorleggen. Men mag immers veilig aannemen, dat hij zich na de crisis van 17 mei verleden jaar reeds heeft bezij gehouden met'ditzelfde vraagstuk en dat hij (oen al diverse mo gelijkheden zal hebben bekeken. Al heeft prof. Romme dan het „Maat schappij-voorstel" naar voren gebracht, minister Witte zal zicli uiteraard niet daaraan behoeven te houden. Wanneer hy Volgens de „New York Herald Tribu ne" houdt men in Washington rekening met de mogelijkheid, dat de Sovjet-lei ders de huidige kritiek op hun houding tijdens Stalins leven toelaten als voor bereiding voor de bekendmaking dat Sta lin indertijd vermoord werd. Dit is een der gevolgtrekkingen die men in Washington maakf. naar aanlei ding van de publikatie in de „Pravda' van het artikel in de Amerikaanse com munistische „Daily Worker", waarin ge vraagd werd wat de huidige Sovjet-lei ders indertijd gedaan hebben om Stalins terreur tegen te gaan. een oplossing door middel van certificaten te ingewikkeld of anderszins ondoelmatig vindt, dan zal hij dr. Drees zeker andere adviezen voorleggen. Intussen is de praktijk van de formatie verlegd naar de kwestie van de defensie. Men heeft in politieke kringen nog al tijd de indruk, dat dit probleem gemak kelijker ligt, omdat het hier geen zaak van beginselen, maar van materiële aard betreft en tevens dat daardoor, zij het ongewild, de aandacht van de hoofdzaak de huurbelasting wordt afgeleid. Bij de defensie gaat het immers over de vraag of men enige honderden miljoe nen meer zal moeten enzal kunnen uitgeven. Met deze zaak heeft dr. Drees zich nu de laatste dagen bezig gehouden. Gister middag heeft hij er met de minister van Oorlog en Marine, ir. Staf, vijf kwartier over gepraat, nadat hij reeds verscheidene ambtelijke besprekingen, zoals met 'de directeur-generaal van het ministerie van Oorlog, de heer S. D. Duyverman, had gevoerd Het is echter bekend, dat ir. Staf voor het komende jaar minstens 1650 mil joen verlangt om de afspraken met de NATO, welke betrekking hebben op de nieuwe legerorganisatie en de uitbreiding van het militaire apparaat, te kunnen na komen. Ofschoon de meningen onder hen aan vankelijk verdeeld waren, heeft men zich bij de P v.d.A. gehaast zich bp het stand punt van dr. Drees van 1450 miljoen (de oude 1350 miljoen plus 100 miljoen sala risverhogingen) neer te leggen om ten minste deze moeilijkheid voor wat de Pvd.A. betreft uit de wereld te hel pen. Zoals wij reeds schreven, staat de K.V.P op het standpunt, dat wij onze verplichtingen tegenover de NATÖ moe ten nakomen, maar men verlangt dit ook weer niet in het onredelijke. Met een ver klaring van de formateur, dat aan de re delijke verplichtingen ten aanzien van de NATO zal worden voldaan, ook indien, deze meer zouden kosten dan 1450 mil joen per jaar, zal men daar al tevreden zijn en dan wil men als factor laten mee tellen, dat onze financiële positie dit zou moeten kunnen dragen. Op deze 200 miljoen zal de zaak ten- sjotte wel niet stranden. De grote moei lijkheden liggen o.i. dan ook nog altijd op het terrein van de huren en minister Witte mag op dat terrein nu het nodige „spit. en graafwerk" verrichten. Met al tijd de nog dreigende mogelijkheid, dat straks de gegraven*8611160 weer zullen moeten worden dicht gegooid. Intussen is in „Izvestia" het officiële orgaan van de Sovjet-regering, donder dag een artikel gepubliceerd van Leo Hamon een Franse senator en lid van de (katholieke) M.R.P. Hamon zegt in dit artikel, dat* de Sovjet-Unie gediend zal zijn met een parlement, waar de afge vaardigden vrijelijk voor hun mening kunnen uitkomen. De Franse afgevaardigde schrijft o.m.: „speciaal in een periode waarin de nei ging tot. versterking van het collectieve leiderschap zo sterk in de Sovjet-Unie wordt gevoeld kan bij de doeltreffende verwezenlijking van dit leiderschap een belangrijke rol worden gespeeld door een goed ingelicht parlement waar open lijk meningen worden verkondigd en waar iedereen kan worden gevraagd, zijn persoonlijke opvattingen te laten horen". Hamon toont zich ingenomen met de toe neming van de contacten tussen de Rus sische volksvertegenwoordiging en ande re parlementen en hij zegt. dat het pres tige van de Sovjet-Unie is gegroeid „als gevolg van het aanvaarden van nieuwe tradities en als resultaat van de moed. waarvan de Sovjet-Unie blijk heeft gege ven door openlijk te corrigeren, wat zij als fouten beschouwt" Westelijke waarnemers leggen verband tussen de publikatie van het artikel en de berichten, welke te Moskou de ronde doen, dat de Russen zouden trachten een zekere „vrijheid van spreken" in te voe ren teneinde op deze manier de beschul digingen te ontzenuwen, dat de Opper ste Sovjet slechts de regeringsbesluiten heeft te bekrachtigen. Deze berichten worden gekoppeld aan theorieën dat de Russen wellicht eens de kiezers de keuze zullen laten uit een aantal kandi daten in plaats van het huidige stelsel van enkele kandidaatstelling voor de Opperste Sovjet en voor de plaatselijke ra-den Volgens in Wenen ontvangen berich ten, die niet officieel bevestigd zijn, zfln de hoge Hongaarse leiders naar Moskou gereisd, vermoedelijk om nieuwe instruc ties te halen, in het bijzonder met het oog op het recente bezoek van Tito aan Moskou. Maarschalk Tito heeft bij zijn terug keer in Belgrado kritiek op „sommige Oosteuropese landen" geuit, waar de lei ders aarzelen om hun fouten te erken nen In Wenen gelooft men. dat Honga rije gedwongen zal zijn een nieuwe poli tiek ten aanzien van Zuid-Slavië te voe ren. Er wordt in Hongarije veel kritiek geleverd op de recente erkenning van Rakosi. de eerste secretaris van de Hon gaarse communistische partij, dat hij persoonlijk medeverantwoordelijk is voor het Stalinisme in Hongarije. De heer H. Werkhoven uit Utrecht deelde tijdens de bondsraadvergadering van de kath. bouwvakarbeidersbond, die gisteren in Hengelo werd gehouden, me de- dat door de penningmeesters van de ruim 700 afdelingen jaarlyks 23 miljoen wordt omgezet aan contributie, verzilve ring van vakantiebons en W.W.-uitkerin- gen. In één jaar steeg het aantal leden met 5000 tot 61000. De loonpolitiek werd door de vergade ring zeer vertrouwelijk besproken. Dezer dagen hebben wjj melding ge maakt van de algemene maatregel van bestuur, waarbü een regeling werd vast gesteld voor het oversteken van voetgan gers. Nader kunnen wij thans mededelen, dat een en ander vrywel zeker niet vóór begin 1957 in werking zal treden. De voorbereidende maatregelen eisen te veel tijd om de bepalingen eerder van kracht te doen worden. (Van onze correspondent) In rep en roer was Bussum gisteren avond. De achtiirige Karina Vorst en de zevenjarige Marian Kuik waren uit school niet thuis gekomen en daar ieder spoor ontbrak, stelden de ouders van de beide kinderen de politie van hun ver- "wpnen in kennis. Onmiddelliik ging men er op uit, maar toen men om elf uur 's avonds nog niets had gevonden, werd een extra-politiebericht over de radio verspreid. Tallozen waren inmiddels reeds aan het zoeken gegaan en zelfs een hele compag nie soldaten trok tegen de nacht de hei on om daar een onderzoek in te stellen. Men schoot liehtkogels af om de aandacht van de eventueel verdwaalde meisjes te trekken, maar ook dit bleek alles ver geefs. •jTo', een Politieman op een lumineus idee kwam. Het was bem bekend, d^t de meisjes uit school nog wel eens een na bijgelegen katholieke kerk binnenwipten. Stel je voor, dat ze daar zaten? Om één uur in de nacht werd de geestelijkheid van de St.-Jozefkerk uit bed gebeld en het bleek raak. In de kerk trof men twee behuilde, angstige meisjes aan, diedaaral urenlang hadden gezeten engeen kans hadden gezien er uit te komen. De koster had bij het sluiten van de kerk de meisjes niet opgemerkt en zo zaten de kleinen vast Alles hadden ze gedaan om de aandacht te trekken, maar nie mand had ze gehoord. Zelfs een poging om de klok te luiden was mislukt, want ze konden juis; niet bij het touw komen. Na veel mriist. na veel gezoek, kwam tenslotte toch de gelukkige ontknoping: twee kJeine meisjes in de armen van dol gelukkige ouders, gingen naar hun bedjes om in een diepe slaap het angstige avon tuur te vergeten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1