Kerkenhouwzondag in bisdommen Haarlem en Rotterdam Invloed van oorlogsgebeuren op het individu Eén keer,Viva Sampiero7 FILMS Heldert zonder moed Lewis RFoster van A.N.W.B. vraagt om staatssecretaris voor de recreatie deze iveek Vandaag: Mor gen: Maar voor vandaag en morgen: Faillissement van „Linnaeushof" aan gevraagd Schout-bij-nacht kritiseert kabinets formateur Dit voorjaar grote trek van Nederlanders naar Duitsland li^Pi VRIJDAG 29 JUNI 1956 PAGINA 3 Kerkenbouw-zondag Hoe paradoxaal het ook moge klinken en hoe blij men soms ook is met een noodkerk in een nieu we stadswijk: de kerk in nood moet van die noodkerken af. Daar aan mede te werken is de plicht van iedere katholiek, een zware plicht, die niet alleen geldt voor de Bisschoppen van de Randstad Hol land of hun naaste medewerkers, maar voor ieder van ons, die zich de handhavers moeten weten van het christelijk karakter van onze samenleving. ONGELUK OP INDIASE WEEKMARKT „Gezellig kerken" Noodkerken zijn. duur Mijnenveger „Sneek" te water gelaten - Als monteur Leendert verzamelt suikerzakjes Geen fout Meer belangstelling toor| Engeland en Spanje ENGELSE FILMHUMOR Twee produkten vol spran kelende humor Parkeerruimte in steden Service aan caravanners Meer dan 350.000 leden DOOR EXTRA LENGTE EEN NA TUL/WIJK FILTER trek var Duïtslanc iats staa' Italië in- De Kerk in nood - door de vele noodkerken is in het diocees een bekend begrip Haarlem al enige jaren geworden. Het is de zondag, waarop de katholieken weer eens geconfronteerd worden met wat bun eigen lijk allen zeer ter liarte moest gaan: Gods huisvesting in hun midden. Nu het diocees Haarlem gesplitst is in de twee diocesen Haarlem en Rotterdam, hebben heide bis dommen besloten dit jaar dezelfde dag te bestemmen als de gebruikelijke Kerkenbouw-zondag. Die dag is aanstaande zondag! Reeds heeft mgr. J. P. Huiberg woensdagavond in Purmereud zijn diocesanen opgeroepen tot steun aan dit zware werk; zondag draagt de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, in zijn kathedraal een pontificale H. Mis op met als intentie het welslagen van dit reusachtige offers- vagende werk voor de bouw van nieuwe kerken. Want offers zal het vragen, blijven vragen; offers in geld, in werkkracht, in edelmoedigheid. Leggen wij het U voor, wat voor de Bisschoppen van Haarlem en Rotterdam een dagelijks weerke rende, nooit aflatende en beangsti gende zorg is; de noodzaak van de bouw van nieuwe kerken. Nieuwe kerken, definitieve kerken en liefst zo min mogelijk noodkerken. Waar om? Leest hierover bijgaand ar tikel. Verlaten we de theorie van het probleem en maken we een tocht .langs enkele gebieden in de Rand stad Holland, zoals beide bisdom men wel genoemd kunnen worden en laten we de feiten spreken. Hoe „kerkt" men in die noodkerken, die niet alleen de bekende min of meer geslaagde houten bouwsels zijn, maar die U ook kunt aan- treffen in verenigingslokalen, ca fe's en schurenGod te midden van de zijnenmaar dan toch liefst op waardige wijze! Het vaste besluit en niet alleen op Kerkenbouwzondag het onze er toe bij te dragen de zware taak van onze bisschoppen zoveel mogelijk te verlichten, door ge bed, door offers in werk en door onze financiële steun. dit noodkerken-probleem en dat is de financiële. Natuurlijk: de bouw van een noodkerk is niet zo duur als die van een definitieve kerk. En tóch komt men door de bouw van die noodkerken juist finan cieel achterop. Want ook die noodkerk- bouw moet uit het Fonds voor de Ker kenbouw gefinancierd worden. Dat bete kent natuurlijk wel een latere kapitaals investering in de definitieve kerk, maar winst betekent dat helemaal niet. Want men ontkomt door die noodkerk toch niet aan de noodzaak om zo spoedig mo gelijk met de bouw van de definitieve kerk te beginnen. Uitstel van de defini tieve bouw betekent echter door de stij ging van bouwkosten het bouwen van een nóg weer duurdere kerk. Enige nuchtere cijfers: stel de bouwkosten in'1939 op 100, dan lagen die kosten in januari 1954 op 405. Maar twee jaren later laten we zeggen dat de noodkerk er toen twee jaar stond was dit cijfer reeds tot 442 ge stegen en volgens deskundigen mag men gerust aannemen, dat dit cijfer op 1 ja nuari a.s. in de buurt van 460 ligt. Hier ziet u duidelijk, dat het overi gens door financiële bezwaren nood zakelijke uitstellen van de bouw van een definitieve kerk alleen al door dit feit veel geld gaat kosten. Naar wij vernemen heeft een der cre diteuren van de „Linnaeushof" te Benne- broek via zijn raadsman besloten het fail lissement van deze bloementuin aan te vragen. Deze aanvraag zou nog gisteren bjj de Haarlemse rechtbank worden in gediend. De directie heeft echter een commu nique uitgegeven, waarin zij bevestigt, dat er reorganisatieplannen gaande zijn die een rustige voortzetting der exploita tie van de „Linnaeushof" beogen. In dit communique wordt toegegeven, dat er op het ogenblik in de „Linnaeushof" geen bloemen te bezichtigen zijn. De directie acht dit een normaal verschijnsel in het overgangstijdperk tussen voorjaar en zomer. Verscheidene schuldeisers beginnen nu hun geduld te verliezen. Aan de andere kant zijn er personen en groepen die menen, dat er een nieuwe financiële grondslag kan worden gevonden, en ook bij de crediteuren zijn er, die het hun belang achten in de een of andere vorm de onderneming voort te zetten. Zij sug gereren oprichting van een groot restau rant, dat, gelegen in een prachtig park, bij een deskundige exploitatie levensvat baar zou kunnen blijken. De voornaamste crediteuren zijn voor enige tienduizenden guldens per credi teur bij het bloemenpark geïnteresseerd. Onder hen bevindt zich ook de aannemer van het restaurant, die het werk enige tijd geleden heeft gestaakt, in afwachting van een betere financiële basis. Op het ogen blik bestaat van het toekomstige restau rant alleen nog de bouwput. Meer dan veertig mensen zijn om het leven gekomen toen in het dorp Koersat in India, tijdens de drukte van de week markt het dak en de muren van het marktgebouw instortten. Reeds zijn veer tig lijken geborgen. Men vreest dat er nog meer slachtoffers zullen zijn. dutob [lp „zondagse" oj)loop in de buitenwijken onzer steden. Hier ziet u de „staande openluchtkerk in de met grote snelheid verrijzende wijken van het, Amsterdamse Slotermeer. Wanneer zal deze kerk, toegewijd aan O. L. Vrouw van Lourdes, haar definitieve vorm krijgen HOE STAAT HET eigenlijk met de leen grote, ruime kerk, de eenheid van bouw van nieuwe kerken in dede parochiegemeenschap. hi^innv^on Kr- valt terstond Maar dan: na'een jaar, twee of meer jaren gebruik, ervaart ook de parochiaan om niet te spreken van de pastoor dat de kerk in ieder geval toch wel een nóódkerk is; wordt de wijk, waarin de kerk wel paste, langzamerhand afge bouwd, zijn de huizen bezet en is de kerk (vooral op zondag) op zijn zachtst ge zegd overbezet. Want noodkerken be- beide bisdommen. Er valt terstond een verschijnsel op, dat tot enige bezorgd heid stemt. Niet wat het aantal gereed gekomen kerken in de beide bisdommen betreft Was dit aantal van juli 1954 tot ■juli 1955 vier kerken, in het jaar van juli 1955 tot juli 1956 bedroeg dit zeven. Maar ten aanzien van de in uitvoering zijnde kerken wordt dit al dadelijk an ders: juli 1955 waren negen kerken in aanbouw en in juli van dit jaar zullen het er slechts vier zijn. Een achteruitgang, die tot z°rg maant, zonder dat dit tot grote verontrusting aanleiding behoeft te geven. Want er kunnen (en er zijn) ver schillende oorzaken voor aan te wijzen, die niet aIle wijzen op geringere kerken- bouwactiviteiten. Neen, er is een ander verschijnsel, dat niet nalaat wanneer men het bestu deert grote zorg, zo niet ontsteltenis te wekken. En wonderlijk genoeg betreft dit het feit, dat er eigenlijk zulk een groot aantal kerken gebouwd wordt. Maar, die kerken zijn slechts noodkerken. EN DOOR DE BOUW VAN NOODKER KEN WORDT DE NOOD AAN KERKEN, OP WAT LANGER TERMIJN BEZIEn! EERDER VERZWAARD DAN GELE NIGD. Dit verschijnsel heeft thans een om vang aangenomen in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, die het nodig maakt ons er op te bezinnen en ons ook af te vragen of zo kan worden doorgegaan. Want wist u, dat in de beide bisdom men nu reeds 31 noodkerken zijn verre zen (12 in Haarlem, 19 in Rotterdam)? En dat al die noodkerken staan op plaat sen, waar reeds kortere of langere tl de definitieve kerk had moeten staan. mee zijn we er nog niet: want pp n0§ f4 andere plaatsen in de beide bisdommen (6 in Haarlem en 8 in Rotterdam) is de behoefte aan een kerkgebouw zó urgent, dat men vermoedelijk wel wéér gedwon gen zal zijn alvast een noodkerk te bou wen. Wat is er dan tegen die noodkerken? Toegegeven, wanneer ze er pas staan, zien ze er dikwijls verzorgd uit, passen ze meestal nog wel in de (m aanbouw zijnde) omgeving. Bovendien: men kerkt er „gezellig", als we het zo mogen uit drukken, en men ervaart in zo n beKnop- te, knusse omgeving, soms beter aan in vatten nu eenmaal slechts maximaal 300 a 500 plaatsen en in een groeiende wijk zijn die plaatsen spoedig in gebruik en zo krijgt, men het verschijnsel van de „staande", „hangende" en zelfs de „open- lucht"-kerk. Ieder, die wel ooit in de bui tenwijken van de steden rondwandelde op zondagmorgen, zal in de verte in de zondagsstilte wel eens een oploop hebben ontwaard, die bij nader inzien een „mis- horende" menigte bleek te zijn. De oplos sing: méér H.H. Missen brengt onmiddel lijk weer andere moeilijkheden: re snelle opeenvolging (geen „verbeurten" moge lijk), preken, die „praatjes" van enkele minuten moeten worden. Maar buiten deze praktische en de ziel zorg-kant, bestaat er nog een zijde aan Basil Dearden. Twee films, ieder met een eigen cachet, maar toch ook weer met een zekere gemeenschappelijkheid, omdat deze films alleen maar in het bizarre klimaat van de Engelse komedie thuis horen en er vandaan kunnen komen. Om met de film van Basil Dearden te beginnen. Het is een soort klucht rond om een man. die door het lezen van de tective-stories tot het inzicht is gekomen, dat hij privé-speurder wil worden. Dit gaat via de krankzinnigste situaties naar een „happy ending'' In kleinigheden zelfs onderscheidt deze film zich van de grove klucht, zodat men gaarne zich overgeeft aan hetgeen Basil Dearden op een vaak uiterst humoristische wijze voorschotelt. Harold French heeft Rattigan's toneel stuk als onderwerp gekozen, -waarbij men bij voorbaat zich even moet distantiëren van de vermeende werkelijkheidszin, die ten grondslag kan liggen aan dit verhaal. Want het is gevaarlijk terrein, waarop Harold French zich begeeft. Een aristo craat draagt nl- steeds het jeugdbeeld van Mickey Rooney als Dooiey tijdens een spannend pokerspel. Beeld uit de film Helden zonder moed" van de Amerikaanse regisseur Lewis R. Forstcr Houd de aandacht, op de predikant gericht. Maar dat is wel moeilijk, wanneer men, zoals hier, gegroepeerd zit rond de bil jarts in het plaatselijke ca té. te Roekan je, op het toneel en waar verder nog een plaats beschikbaar is. Een noodkerk-situatie, die het „mishoren met goede manierenbijzonder lastig maakt. Gisteren is de mijnenveger „Sneek", die in aanbouw Is bi'LVer£.h,"Ju Co's scheepswerf en machinefabi k N.v. te Amsterdam, in de Amsterdamse haven te water gelaten Mevrouw G. Raterhoff- Tinga. echtgenote, van de van Sneek, verrichtte de doopplechtig heid Schout bij nacht W. J- KruyS, v ago i- cier materieel van de Koninklijke Marine, oefende tn zijn toespraak bij de tewater lating kritiek uit oP de kabinetsformateur, dr. W. Drees, die „zich een voorstander heeft betoon<j van inkrimping der mari- ne-uitgaven". De vlagofficier sprak «e hoop uit dat „de geest van onafhankelijk heid, de uitlating van de kabinetsforma teur ten sPtit. vaardig zal blijven over het Nederlandse volk". Tot DE JONGSTE medewerkers aan de voorstelling van .Sampiero Corso'' bq de Ned. Opera behoort dc veertienjarige Leendevt de Jong waarschijnlijk tevens dc jongste land genoot die kan bogen op een aanzienlijk opera repertoire. Want de „Sampiero" bet ekent voor Leendert allerminst een debuut: hij reist al het hele jaar met de Opera mee, van Amsterdam uit naar Utrecht, naar Den Haag, naar Rotterdam en naar Eindhoven. Hii kent het vak. Hij kent de re petities op het, toneel, de lange tochten in hobbe len*», bussen de publieke welwillendheid en het stormachtige applaus. Maar hij is er niet door van ziin stuk gebracht. Van bevoegde zijde heeft men de uit- j latinaen van de schout bij nacht „merk- Hij wil nog steeds elek- waardig" genoemd. Van de zijde van de tricien worden en hij formateur zelf is immers geen enkele ver klaring afgelegd, welke tot de conclusie zou leiden, waartoe de heer Kruys is ge komen. Hij heeft zich daarentegen geba seerd zo zeide men, op speculaties, die verzuimt Seen les va,n de ambachtsschool waar hij bezig is aan zij>n elemen taire opleiding. Wil hij dan niet hij dc _OT>era nergens enige officiële bevestiging vinden, werken, later? Zeker, maar dan als monteur, als belichter. Verder reiken zijn ambities niet Het enige dat Leendert de Jong niet kent is de sensatie van het zingen Hij heeft op de planken nog nooit een mond opengedaan ten hoogste heeft hij zich af en toe gemengd in het voorgeschreven geroep der figuranten, zoals hij in Tomasi's nieuw» opera één keer ..Viva Sampie ro" mag meeschreeuwen. Tot individuele klank- prest a tiles heeft hij het nog niet gebracht en hij is er niet rouwig om. De opera betekent voor hem een plezierig tijdverdrijf waaraan hij herinnerin gen bewaart in de vorm van tientallen kranten knipsels. recensies, kritie ken en foto's. Maar deze verzameling is hem nau welijks méér waard dan zijn verzameling suiker zakjes die alleen in zo verre iets met, het opera- bedrijf te maken heeft, dat menig solist uit verre exotische Café's speciaal voor hem een suikerhoes je heeft, meegenomen. Een nog onbekende filmregisseur, Lewis R. Foster, beeft een bijzonder op merkelijk en lofwaardig produkt afgeleverd met „The Bold and the Brave", dat in ons land zal worden vertoond onder de titel „Helden zonder moed". Het onderwerp is nauw verbonden met het oorlogsgebeuren, hoewel wij hier toch niet te doen hebben met een semi-documentaire, over de strijd van de ge allieerden in het Italië van 1944. De scène, waarin een enkele Amerikaan een Duitse tank onschadelijk maakt, is waarschijnlijk opgebouwd uit verschillende opnamen, die de realiteit benaderen, maar dit blijft een integrerende bijkom stigheid. Waarmee wij alleen maar willen zeggen, dat Foster is uitgegaan van verschillende individuen, die met de oorlog worden geconfronteerd en dan nagaat hoe de strijd op de diverse karakters inwerkt. Wij kennen dit procédé, maar in „Helden zonder moed" is het naar onze mening bijzonder goed toe gepast. De inhoud komt in het kort hierop neer. T regisseur blijk van zijn grote kunde om In 1944 wacht een groep Amerikaanse I spanning op het witte doek te brengen. ontmoet, bij zich en hij gaat een leven leiden om zijn ideaal „Redheadsl steeds bij zich te hebben, hoewel hij ooi een uitermate goed huisvader en echtge| noot geweest moet zijn. Dit laatste word ons op het einde van de film door eigen echtgenote verzekerd. Grappig is in deze film. waarin Moirl Shearer de hoofdrol speelt en waari| zelfs een gedeelte van het ballet sleeping beauty" wordt, uitgevoerd, een commentator het geibeuren op he witte doek volgt en daar zijn eigen v op geeft. Steeds weer treft het ons m de Engels komedies, dat de makers zichzelf r.ie sparen. Zij schuwen niet om bepaalde tral dities, en instellingen te kardkaturisereJ Zij doen dit op 'n verrukkelijk kostelijk! manier. Een enkel gebaar, een enkel kuchje is reeds voldoende. Als bv. Harold French de continuïteit van de roodharig! schonen in het leven van de diplomaat-J aristocraat aangeeft dan presteert hij h~ om juist niet steeds een roodharige fe of wat zij ook moge zijn. te verfilmen maar hij duidt het verloop van de tijd aan door middel van de mode van d<j lengte der rokken. Dat het allemaal rc harigen zijn. neemt iedereen, voetsi aan. Wie oog heeft voor dergelijke subtiel! dingen, kan van bedde films ten volld een meisje met rood haar. dat hij in de .genieten en zich er goed bij amuse re linnenkamer van zijn ouderlijk buis heefi I u- (Van onze Haagse redactie) De A.N.W.B. heeft zich in een uitvoerige nota tot de regering gewend, waarin een aantal voorstellen wordt gedaan, die vol gens de bond een oplossing van de proble men rond de recreatie naderbij kunnen brengen. De bond doet o.a. de suggestie aan de hand een staatssecretaris voor de recreatie te benoemen of, indien dit be zwaren zou opleveren, een afzonderlijke recreatiedienst in het leven te roepen. Hij merkt hierbij op, dat een instantie op hoog niveau noodzakelijk is om de belangen van de recreatie le behartigen en te be schermen. Aanleg van wegen, uitbreiding van de beschikbare parkeerruimten ver oorzaken, dan zal inderdaad het gebruik van parkeermeters niet langer worden tegengehouden. Tegenover de dan ontstaande extra belasting voor automobilist zal, naar de mening van A.N.W.B. een compensatie in de druk moeten worden verleend. De door de A.N.W.B. bijgehouden tiek der verstrekte schriftelijke reisinlic tingen geeft over de maanden maart to en met mei te zien, dat dc grote trek Want Leendert kent ook de mensen „uit het, be drijf" de eigen mensen en de gasten uit Enge land. Frankrijk. Duits land en zelfs Rusland- Was hij niet. het neefje van Eu,gen Onegin? En de .boy" in Peter Grimes? Staat hij in Sampiero Corso niet vlak naast Sci- pio Colombo en Uta Graf en Ken Neate? Hij kent ze en zb kennen hem. Hij kent hun opera's en hij weet. wat e,r in gebeurt, want hij vat zijn taak ernstig OP- Wie hem vraagt of er wel eens iets oP amusante wijze is misgelopen tijdens een voorstelling, krijgt een verontwaardigde blik toegezonden, want de mislukking is hem vreemd. Hij heeft nim mer fouten gemaakt in Faust niet. in Carmen niet, in Die Zauberflöte niet. in Mignon niet en in Lohengrin niet. En in Sampiero Corso zal het wat hem betreft ook zon der twijfel van een leien dakje gaan. soldaten ergens in Italië op het aanvals sein. Onder hen bevinden zich drie man nen. met wie de toeschouwer meer in het bijzonder in kennis wordt gebracht en wel: Dave Fairchild. die geen schot kan lossen, omdat hij geen medemens kan doden; Willie Dooley. die poker speelt om geld bijeen te krijgen om thuis met zijn vrouw een restaurant, te openen en sergeant Ewald Wollaston, die ook wel de „preker'' wordt, genoemd, omdat hij nogal religieuze opvattingen huldig* De omstandigheden brengen een wij ziging in het optreden van de drie man nen. behalve in dat van Dooley (Mickey Rooney) die zichzelf blijft, maar die dan ook de hoogste tol moet betalen. Deze soldaat heeft zijft toekomst, helder voor ogen staan en psychologisch is het daar om zeer sterk gezien dat men het oor logsgeweld juist in alle felheid op hem laat losbranden, om daarmee tot uitdruk king te brengen dat geen enkele zeker heid blijft bestaan onder de regen van mitrailleur- en artillerievuur. „Preker'' redt. het leven van Fair- child en daardoor ontstaat een zekere binding. Fairchild en diens vriend Dooley besluiten hem een prettig verlof te be- zorgen en daarom kopen zij een Italiaans meisje om. ten einde van haar medewer king verzekerd te zijn. Zij gaat naar ..Preker" toe en gaandeweg verandert ook hier de opzetintenfie. Het meisje wordt oprecht verliefd, maar als blijkt, dat zij in de oorlogsjaren uit ellende en nood een levenswandel heeft ingeslagen die moraliter niet te accepteren is. breekt ..Preker" abrupt met haar. Hie-begaat hij de grote zonde van zijn leven: hij stelt een daad die volledig liefdeloos is en wil van geen vergeving weten. De drie mannen worden met een pa trouille op verkenning gestuurd en zij stuiten op een Duitse versterking, die hen zwaar onder vuur neemt. Door een tactlos optreden van de sergeant, komen de mannen in moeilijkheden en er vallen veel slachtoffers Dooley sneuvelt, luist als hij iets van zijn geld wil redden, dat hij tijdens 'n enerverende en uiterst sug gestief opgenomen pokerwedstrijd heeft gewonnen Dit is voor Fairchild de ka- tharsis. Hij ziet de man vallen, die een hart van goud heeft en hij ziet de ser geant, met zijn ijskoude hart, gewond lig gen. Fairchild wordt dan een held. Hij treedt eigenmachtig op en verslaat zijn tegenstander volledig. Ook hier geeft óe Fairchild brengt de zwaargewonde „Pre. ker" naar het kamp terug en in een en kel gebaar ziet men. dat ook bij deze „religieuze" man eindelijk de menselijk heid en de vergevingsgezindheid zijn doorgebroken. De film is bijzonder mooi van inhoud, uitstekend zelfs wat het scenario betreft. De verfilming is strak, sober, goed van variatie in de afwisseling van de beelden en vol verrassinde montages, die de aan dacht boeien zonder te veel af te leiden van het verhaal. Wij kunnen deze film warm aanbevelen. Het, is verheugend uit deze lofwaardige produktie te kunnen afleiden, dat bij RKO Radio Films, na de directiewijziging, een nieuwe koers is ingeslagen. Bu. De Engelsen heben een produktie van filmkomedies opgebouwd, die bijzonder gunstig afsteekt tegen hetgeen men van andere landen op dit gebied te verwer ken krügt. Twee nieuwe films zijn nu aan de reeks successen toegevoegd en wel „The man who loved redheads" van Harold French en „Who done it?" (Heb je'm door?) van van landbouwgebied en van industrie- en Uwr on defensieterreinen doen de recreatieruimte j Nederlandse toeristenw p steeds meer inkrimpen. De bond vreest nl., iS®1 wordt door Italië dat het inzicht bij de overheid in deze pro- Fran^r"k' blemen niet in voldoende mate aanwezig genomen, en -dan volgen Oostenrijk is. De afdeling Ruimtelijke Ordening, dieseriand ®n ®€lgle' °J3™^ke Spl'^ in i zich bezig houdt met de recreatievraag- j aantal dftr elk iasw vele toeris stukken, is thans ondergebracht bjj het zal gaan stijgen, daar el ir ministerie van Wederopbouw en Volks-ten op het 1 aat^ huisvesting, een ministerie, dat, naar de I reis gaan, voor dit land een reisplan aan- mening van de A.N.W.B/, in hoge mate vragen, wear zq acLnvankelijk hadden ge partijdig is ten aanzien van het grondge bruik. Daarom zou de bond de voorkeur geven aan een staatssecretaris. De uitbreiding van het gemotoriseerd verkeer brengt vooral in de grote steden moeilijkheden met zich mee, waarbij vooral het parkeerprobleem naar voren treedt. De A.N.W.B. meent, dat de stedelijke overheid dient te bevorderen, dat verkeer- aantrekkende en -veroorzakende gebouwen voor parkeerruimten op eigen terrein zorg dragen; dat bij nieuwbouw en sanerings plannen op een groot aantal kleine par keerruimten wordt gerekend, welker plaats wordt vastgesteld aan de hand van par- keeronderzoekingen; en dat uitgebreide parkeeronderzoekingen en analyses worden verricht teneinde de omvang, aard, duur en groei van de parkeerbehoefte te kunnen vaststellen. Met betrekking tot het plaatsen van par keermeters, aldus de A.N.W.B., is de nood zaak daartoe voorshands niet aanwezig. Mocht op grond van de vorenbedoelde on derzoekingen cmstotelijk komen vast te staan, dat de lang-parkeerders als gevolg van een wanverhouding tot het aantal z.g. kort-parkeerders een abnormale belasting In de Engelse filmkomedie „Heb je 'm door?" komen scènes voor, die veel weg hebben van een klucht, maar regisseur Basil Dearden hoedt zich voor voor grofheden. meend het zelf wel te kunnen opknappen daar België immers „zo naast de deur" Opvallend is de groeiende belangstelling I van de Nederlandse toerist voor Engeland I en Spanje, èn voor de landen buiten Euro-1 pa, vooral ook voor Afrika, waarvan o.m. I de aangevraagde routes naar Zuid-Afrika getuigen. Bij het bepalen van bovenvermelde rang lijst is de bond uitgegaan van het in de reisaanvrage opgegeven einddoel van de reis. De A.N.W.B. is verheugd over het feit dat mèt de stijging van het aantal aan vragen voor buitenlandse reizen óók dat voor reizen in het eigen land weer oploopt. Het aantal schriftelijke aanvragen be draagt thans voor reizen binnen de Ne derlandse grenzen ongeveer 450 per week. tegen 4500 voor het buitenland, een ver houding van 1 10. Hieruit kan vanzelf sprekend niet worden geconcludeerd, dat slechts één op de tien Nederlanders in het binnenland zijn vakantie doorbrengt, daar er immers vele binnenlandse reizen zullen worden gemaakt zonder dat men voor het uitstippelen van routes, het aanvragen van bezienswaardigheden, een opgaaf van hotelaccommodatie enz. bij de A.N.W.B. aanklopt. Velen maken gebruik van een caravan; de meeste toeristen kamperen evenwel in een tent. Om de caravanners te gerieven heeft de A.N.W.B. een nieuwe service ont wikkeld, waarbij de bond voor de eigenaar van de caravan nagaat of zijn wagen be paalde buitenlandse routes kan berijden in verband met hellingen, die de auto met aanhang maken moet. Ook kan men thans de beschikking krij gen over lijsten met voordelige slaap- cn eetgelegenheden voor gezelschappen. Al leen al van Nederland zijn er 2iJ00 adressen an opgenomen. Zelfs staat aangegeven waar men een meegebrachte lunch mag consumeren. Dezer dagen is ook een inlich tingenblad „Excursies" verschenen, waarin men verslager kan lezen van uitstapjes, die in verschillende plaatsen gemaakt zijn, en die als richtlijn kunnen dienen. De aantallen van de door de A.N.W.B. verstrekte inlichtingen zijn voor het afge lopen gedeelte van 1956 al 20°/o hoger dan over dezelfde periode van verleden jaar, toen er in totaal 9142 schriftelijke inlich tingen werden gegeven voor binnenlandse en 71576 voor buitenlandse reizen. Aan de vooravond van de jaarvergade ring, die morgen te Scheveningen, wordt gehouden deelde de A.N.W.B. ons mede, dat het ledental van 350.000 is overschre den. Dc Wegenwacht heeft onlangs het 200.000ste lid ingeschreven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3