Program uit de Donaulanden Dresden's Psalmen WILLEM II Wordt groot Belgisch concern geleid door Duitse oorlogs misdadiger? Roomboter Frankrijk maakt het Brusselse conferentie niet gemakkelijk Wie Z het beste T? «M i De Nederlandse huisvrouw wekt bewondering! In het Concertgebouw Generale repetitie te Arnhem Eet lekker met Repatriëring van Ambonese gezinnen? Zielzorger „emigreert naar Oostenrijk .«ESS CVP-interpellatie in de Kamer Belgische justitie zoekt goedhartige dief Straaljager boven Bonn ontploft Lagerhuis definitief tegen doodstraf r Werk voorlopig stopgezet tot na het Euratom-debat in Parijs Kandidaten maakten er een potje van Engeland vasthoudend i.z. Duitse bezettings- kosten Koning Leopold weer naar Londen? Sjepilof in Athene VRIJDAG 29 JUNI 1956 PAGINA 5 Het Concertgbouworkest, terug van zijn zoveelste succesvolle tour- née, leverde gisteren onder leiding van de begaafde Hongaar Antal Dorati, zijn eerste bijdrage aan het Holland-Festival. Het was een programma „uit de Donaulanden", dat gebracht werd: weinig gespeel de werken van Smetana en Kodaly voor de pauze en een Amster damse première van Bartók erna. Canoniek NIEUWE MILITAIRE ORDERS m--. p°S* EENHEID IN SIGNAAL SYSTEEM VOOR BINNEN WATEREN Internationale commissie in Amsterdam bijeen Jhr. mr. A. Tjarda van Starkenborgh minister van staat RECHTER INTERNATIONAAL GERECHTSHOF OVERLEDEN Wie is Flick? Ook Duitsers mogen investeren it laatste lezing Dikwijls moet men grote bewondering hebben voor de verstandige wijze, waarop de Nederlandse huisvrouw zorgt voor haar gezin. Met overleg besteedt zij haar huishoudgeld, opdat ieder gezinslid het zijne krijgt en kan genieten van smakelijke, gezonde maaltijden. Steeds meer Nederlandse huisvrouwen komen bij de bereiding van die maaltijden weer tot de ontdekking, dat zij roomboter nodig hebben. Zij willen profijt trekken van de natuur-vitaminen voor een goede gezondheid en van de fijne smaak voor een betere eetlust. Zij weten hun huishoudgeld zodanig te verdelen, dat er plaats is voor roomboter. In het buitenland heeft men ook reeds onder vonden, dat dit mogelijk en nodig is. Daar gebruikt men zelfs 2 tot 4 maal zoveel roomboter als in Nederland. De moe ders, die dit voor beeld navolgen, ver dienen zeer zeker bewondering voor hun goede zorg! I I I I Fouten Beloning De Franse instructies Gemeenschappelijke markt Spaak onzichtbaar GOUDEN KUNSTGEBITTEN EN JUWELEN OP VUILNISBELT „Vysehrad", het openingsstuk van i rSmetana's suite Ma Vlast, vermag hen, die 't niet uit natio nalistische over wegingen beluisteren weinig meer te boeien. Dat hebben ons de uitvoeringen van Kubelik al ge leerd en dat beves tigde ons deze re prise onder Dorati. Lyrische vondsten en de fraaie harp- solo niet te na ge sproken, vermoeit het door zijn vele herhalingen en het wat goedkope pathos van zijn fanfares, brillante weergave als deze. Sterker zijn de variaties die Kodaly schreef op het volkslied ,.De pauw is opgevlogen" en die tussen en boven het pregnante ostinato-thema een rijkdom geven van frisse, zangerige of dansende, soms pentatoniseh-chinese folklore-ele- menten. Gedurende de eerste tien minu ten vraagt men zich dan ook af, waarom het wachten op een festival en een Hongaarse dirigent moest zijn om het zelden gespeelde werk tot klinken te brengen, die notabene voor het Concert gebouworkest geschreven is Maar in de tweede tien minuten vindt men het ant woord op die vraag zelf: het stuk is toch te lang en te stereotyp, de emphase te statisch, de reminiscenties aan Mahler en Janacek te openlijk en te veelvuldig. En dat eindeloze kopergeschetter Chauvi nisme is toch wel een primitieve drift; wat het op muziekgebied te zeggen heeft is allemaal koekoek lees: toeter) één zang De voornaamste gebeurtenis van deze avond was de uitvoering in concertvorm van Bartóks éénacter „Hertog Blauw baards Burcht" uit 1911. Ze geschiedde in het Hongaars en er werkten dan ook twee Hongaarse solisten aan mee: de mezzo sopraan Klara Palénkay en de bas Mihaly Székely. De derde solist was de decla mator Jan Retél, die de inleiding (in het Nederlands) sprak. Een overrompelend, een ongelooflijk stuk Geza Frid heeft in zijn toelichting niet veel over voor het libretto, dat inderdaad weinig duidelijk is van sym boliek en strekking en als het origineel zich niet verheft boven de (Vlaamse) vertaling, niet beschikt over litteraire mérites. Maar het is weergaloos suggestief en biedt aan een genie als Bartók bijna onbegrensde mogelijkheden. Men begrijpt dat hij er op aan vloog. En men begrijpt de heilige overgave waarmee dirigent en solisten het stuk brengen, alle drie uit het hoofd, getransformeerd, subliem. Vooral Székely beschikt over een prach tig geluid, met een bijna Russisch timbre. Doch de alt was even plastisch, hoe graag zou men Hongaars kennen om haar op de voet te volgen Ook zonder dat stelde ze ons de beklemming van de burcht er. zijn zeven onheilskamers ech ter duidelijk voor ogen. en men betrad de geheime ruimten van Blauwbaards huis dat is: van zijn ziel achter haar aan, ademloos, ontzet. Wat een partituur Wie weet er in onze eeuw een tweede te schrijven van zulk een vehementie? Bij haar première heeft Kodaly deze „Burcht" de Hongaarse De Indonesische regering is bereid, de verzoeken van Ambonese gezinnen, die de wens kenbaar hebben gemaakt naar Indonesië terug te keren en die bereid zijn hun loyaliteit aan de Indonesische regering te verklaren, in overweging te nemen. De repatriëring van een klein aantal Ambonese gezinnen is bij wijze van proef op het ogenblik in overweging, aldus heeft de woordvoerder van de In donesische vertegenwoordiging in Den Haag vandaag medegedeeld. Hij deelde voorts mede. dat vanochtend een aantal vertegenwoordigers van Am bonezen-organisaties in ons land in het geibouw van de Indonesische vertegen woordiging formulieren in ontvangst Pelleas genoemd, en een „muzikale heeft genomen, die door de Ambonezen. geyser" die maar één wens naliet: het werk nog eens te horen. Hoeveel composities bestaan er, aan wie men een dergelijk compliment een halve eeuw later nog van harte kan maken? H. N. die voor repatriëring in aanmerkjn-' wen sen te komen, moeten worden ingevuld Aan de hand van deze gegevens zal worden onderzocht wie va,n hen even tueel toestemming zal worden verleend, naar Indonesië terug te keren. r>r> Pater Heyineijer verlaat Haagse parochie (Van onze Haagse redactie) Pastoor Heymeijer S.J. gaat deze week zijn pastorie aan het Westeinde in Den Haag verlaten. Hij ruilt dit verblijf voor een kamer in het klooster van de paters Jezuieten in Sant An dra j,n de Oosten rijkse provincie Karinthië Hij wordt dan weer prof. dr. B._ Heymeijer instructor vcul van de jonge Jezuïeten, die na hun studie I decennium raakt men wat ontwend aan Er is iets niet in dc haak in ons Neder lands concertleven. Tegenover de buiten sporige belangstelling voor uitvoerende kunstenaars en i.h.b. voor degenen die spectaculaire vaar digheid ten toon kun nen spreiden, tegen over de vrjjwel alge meen geworden ado ratie van deze mate riële kant van ons concertleven staat een opvallend gemis aan begrip, lauwheid, om niet te zeggen indifferentie voor hetgeen eigenlijk het ruggemerg is van ons muziekleven: de scheppende kracht uit ons volk geboren. Wat betekent een natie zonder schep pend vermogen? Waarom vraagt het publiek steeds naar namen van solisten en van dirigenten en komt het muziekwerk slechts achteraf ter sprake? Zonder de uitvoerende artisten te kort te doen, geeft het den vaderlander geen pas om eigen componisten stilzwij gend te passeren. Dit was niet alleen het gevaj met het oeuvre van Sem Dresden, wiens psalmen bij het 60-jarig bestaan der afd. Arnhem der Mij. ter Bevordering der Toonkunst en b.g.v. de jaarvergadering der Kon. Ned. Toonkunstenaars Ver eniging werden uitgevoerd, maar ook t.o.v. de muziek van Diepenbrock zowel als van Pijper wier baanbrekend werk wel in gesprekken werd erkend doch die jaren op erkenning metterdaad van uitvoeringen hebben moeten wachten. Het schjjnt dat een canonieke leeftijd, bp Dresden zelfs 75 jaren, bereikt moet wor den alvorens tot erkenning in de zin van uitvoeringen te geraken. Zelfs een Dresden, naast Pijper de meest intelligente van de muzikantenbent, moest met zijn Chorus Symphonicus 12% jaar in stilzwijgendheid doorbrengen, hetgeen zeggen wil in dit lokaal verband, dat de Kon. Ned. Toonkunstenaars Vereneging minstens tien jaar heeft laten verstek gaan alvorens met dit werk voor de dag te komen Te bedenken dat deze psalmenrij: ps. 139. 69, 57 en 34 tot de structuur van een symfonie samengebundeld ontstaan is onder het oog zij bet een geblinddoekt oog van de overweldiger van ons land, en gehoord de even vehemente en'erup tieve als vakmatig in alle details verzorg de muziek, had deze onmiddellijk na de bevrijding moeten klinken en had op dat moment een even documentaire als ge- j tuigende waarde bezeten. Bezien op een afstand van meer dan een psalm 84 heeft een milder toon en is te beschouwen als een complement, een soort katharsis op het voorafgaande. Men zou de werken in details moeten kennen om te zeggen of de uitvoering door het Toonkunstkoor, m.m.v. het Gelders Orkest en een tweetal solisten, alles o.l.v. Hans Brandts Buys, aan het oorspronke lijk beeld van de partituur heeft beant woord. Nu wij aan de vooravond van de première van Falstaff deze tverken op de generale repetitie in Musis Sacrum hebben beluisterd, kregen we ondanks de wat holle klank in de weinig gevulde zaal wel enig idee van de slagvaardig heid van het Arnhemse Toonkunstkoor bij een weinig alledaags partituurbeeld. Wiebe Drayer ontwikkelde een weinig fraaie tenorstem en Corry Bijster zong meer plichtmatig dan overtuigend, laat staan bezielend. Het orkest toonde grote volgzaamheid. De aanwezige componist werd hartelijk gehuldigd, zij het wat posthuum M. M. Het ministerie van economische zaken heeff een nieuwe opgave verstrekt van contracten, die door de min. van Oor log en Marine werden gesloten met Ne derlandse en buitenlandse ondernemin gen. Deze contracten hebben een,totale waarde van bijna 8,2 miljoen, waarvan ruim 2 miljoen gulden voor de levering va,,, tentkachels en toebehoren door dc N.V. Polynonm. terwijl Polynorm voorts nog een contract t.w.v. f 116.900 kreeg toegewezen voor het. maken van een lo- giepbarak te Budel. Voorts werd aan Dijkstra's aannemingsbedrijf te Bre da het bouwen van een magazijncom plex te Best opgedragen voor een be drag van I 1.343.800. (■ear*;-,- en andere voorbereidingen hier worden ingeleid in toet z.g. ..tertiaat" waarbij hun nog eens de geest Ignatius en zijn regel, de ordeggeschiedenis en hun rechten en verplichtingen als leden van de orde worden voorgehouden. Het werk. dat. hem wacht, is niet geheel nieuw voor deze rijzige, nog ongebogen Jezuiet. Voor de oorlog heeft hij ai v;jf jaar deze functie bekleed. Maar toch is het voor nu] een volko men avontuur", zo vertelt hu ons. ,.In <je jaren rond 1925 ben ik in Wenen geweest om er collages te volgen aan de univer siteit waar toen o.m. de ber° 1 erPsy- chologische school van Ad-Ier. ^af lette Bühler en een Alters gevestigd was Oostenrijk is mij dus hiyt vreemd. Het klooster van Sant Andra :^en *eT njst Pater Heymeijer heeft zijn grote gees tesgaven ook op ander gebied gebruiKt. van 1948 tot 1951 was hij aalmoezenier van de katholieke pers. Hij was het om die de titel „geestelijk adviseur «moe katholieke pers" verving doo-r die aalmoezenier, een omschrijving, d»e j foeter acht. Hij denkt nog met veel ge noegen aan deze tijd terug, waarin zo kort na de oorlog vele belangrijke zaken in de perswereld aan de orde waren, zo heeft hij ook een begin gemaakt met de beroepskerstening van de katholieke journalist De herinneringen, opgehaald ian de inleidingen van prof. Teilegen mr. Diepenbrock en van journalisten zelf m Laag Soeren. tonen aan hoezeer hem du facet van de vorming van de ex-ka'ho- lieke journalist aan he*. #- „nrln£. Nadat pater Heymeijer m de oorlog in Maastricht moraal had «edoceerd. wachtte hem direct daarna een geheel andere taak: nl. die van ihoofdiaalrn,oeze- n-ier in het kamp Vught, waar o.m. katholieken gevangen hebben Va,n '45 tot '48 had hij daar twee assistenten d,e geestelijke leiding- De oe beruchte Jodenbarak 14 werd omgebouwd tot. ecu fraaie Christus Koningkerk. waarin aan de ene zijde de militaire11 NSKK-ers en SS-ers to0ganig hadden en aan de andere zijde de Nederlandse bur gers, die zich in de oorlog misdragen had- denfrfeaal zo'n kerk: geen vaste plaatsen, geen colleces. geen plaatsengeld Later kwamen er Duitse oorlogsmisda- deze ogenblikkelijke reflex van oorlogs geweld omdat langzamerhand de gevoelens dienaangaande genivelleerd worden. Toch behouden verscheidene de eer hun dwin gende evocatie, hun beroep op gerechtig heid Een werk uit 1953 op Nedèrlandse tekst, Later kwamen er de hoogmis een artsgedoopLee:nprach tige afsluiting van een taQ»on*»»®™» ui.t het veelbewogen 7® ij Heymeijer. Een gekleurde tekening en een voortreffelijke in hout, sesn_ d beelding van „zijn" Vughtse kerk. waarop enkele namen nog de dank vertolke bij zijn afscheid betoond werQ. vijf jaar lang de sobere pastoorskamcr aan de Laan in Den Haag gesierd. van zijn Vughtse parochie ging hij over naai de parochie van de H. Teresia van Avila, 4500 zielen. Hier heeft hij het accent ge leed °P k0t Sezinswerk. In deze betrek kelijk kleine parochie vinden twee maat- schappettj'ke. werksters haar arbeid. Ook het jeugdwerk had zijn speciale aandacht zeer hij hier gewaardeerd werd bleek U" het afscheid, dat hem zon- dao- door zlJ,n Parochianen werd bereid, en "dat bijzonder hartelijk is geweest. L 66 jaar voor vele anderen een leeftijd om getpensiOneerd te zijn. voor pater Heymeijer vormt dat jarental kennelijk eeen bezwaar opnieuw e en verantwoor delijke taak op zich te nemen. Het moge hem m alle opzichten goed gaan. In Amsterdam heeft, onder voorzitter schap van ir. Schaank hoofdingenieur directeur van de bovenrivieren, geduren de drie dagen een bijeenkomst plaats ge had van de leden der internationale com missie voor de signalering op de binnen wateren. een subcommissie van de inter nationale organisatie van de binnen scheep vaart wegen. Onder de 25 deelnemers bevonden zich vertegenwoordigers van vrijwel alle Westeuropese landen en van de voor naamste landen achter het IJzeren Gor dijn, die op dit gebied in volkomen sa menwerking met West-Europa streven naar een unificatie van de signalerings- s5 sternen op rivieren en kanalen. Door deze besprekingen is men in be- mngrijke mate gevorderd op het gebied he eenheid van de verschillende sig- asystemen, die op de Europese binnen wateren in gebruik zijn. Aangezien Jhr. mr. A.W.L. Tjarda v-an kenborgh stachouwer enige tijd gele- £fen Pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, heeft hij eervol ontslag uit de eniandse dienst verzocht. Wegens de uitzonderlijke diensten, die hij in velerlei functies den lande heeft bewezen, heeft Hare Majesteit de Koningin hem nu bij besiuit van 28 juni benoemd tot minister van staat. J-hr. v. Starkenborgh is 7 maart 1888 in Groningen geboren en kwam na zijn juri dische studies in Groningen in 1912 bij Buitenlandse Zaken. Van 1915 tot 1925 was hij vervolgens in diplomatieke dienst te Washington, Parijs en Berlijn. Daarna werd hij commissaris der Koningin in Groningen, welke functie hij tot 1933 ver vulde, toen hij na Hitiers greep naar de macht als gezant naar Brussel werd ge zonden. In 1936 werd hij geroepen tot de hoge functie van Gouverneur-Gen. van Ned. Indië. Officieel bleef hij het tot 1945. Het jaar daarop werd hij ambassadeur P?rijs (tot eind 1948) en sedert, juli 19u0 is hij Nederlands permanente verte genwoordiger bij de Raad voor 't Noord atlantische Pact. eerst tc Londen en sinds april 1952 in Parijs. Rechter Hsoe Mo. sedert 1946 lid van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. is donderdag in Den Haa,g over leden. De heer Hsoe Mo. die op 22 oktober 1893 te Soetsjou (China) werd geboren, werd op 6 februari 1946 tot rechter van het Internationale Hof gekozen, In 1948 werd hij herkozen voor een tijd van ne- 1 gen jaar, ingaande 5 februari 1949. 'n kniap van een sigaar - subliem van gehalte, subliem van geur en verrassend laag in prijs: slechts 19 cent! (Van onze Brusselse correspondent) Er speelt in België op het ogenblik een zeer vreemde affaire, die, als zij tijdens het bewind van de C.V.P.-regering zou hebben plaats gevonden, de nodige kritiek van de zijde der oppositie zou hebben geoogst. Nu echter de linkse regering voor deze zaak verantwoordelijk is doet de rode pers er het zwijgen toe of tracht het geval te bagateliseren en legt de C.V.P.-oppositie de vinger op de wonde. De C.V.P.-oud-minister Behogne, heeft naar aanleiding van deze affaire in de Kamer geïnterpelleerd: „over de voorwaarden waarin de regering haar akkoord heeft gegeven voor het sluiten van een financiële operatie die tot gevolg had, dat een deel der controle over de tweede belangrijkste metaalonderneming van het land, kan uitgeoefend worden door een Duitse financiële groep, aan het hoofd waarvan een zekere Flick staat, die als oorlogsmisdadiger door de rechtbank van Neurenberg tot zeven jaar gevangenisstraf werd veroordeeld". Oud-minister Behogne deelde mede, dat morele waarden te verdedigenaldus iiitiaaii***111 '.v gllllllllll**!' i r 1 de groep Flick een participatie van 630 miljoen B.frs bézit in de Société Hai- naut-Sambre, nadat deze was voortgeko men uit de fusie van de Usines Métallur- giques du Hainaut en de Soc. Métallur- gique de la Sambre. De Soc. Hainaut- Sambre, te Couillet, levert 18 pet. van de produktie van ruwstaal in België en heeft 7500 personen in haar dienst. Zij beschikt over grote fabrieken en mijnen in België en Luxemburg. Haar produktie-capaciteit aan staal overtreft het miljoen ton. In een parlementaire vraag aan minis ter-president Van Acker wilde de heer Behogne vernemen, of de regering over die Duitse participatie werd geraadpleegd en met welke ministers over dit geval werd onderhandeld? Hij wilde ook weten, hoe de Banque de Paris et des Pays-Bas, „een totaal vreemde groep, die in België op bevoorrechte condities werkt en hier niet eens haar financiële resultaten moet publiceren", een operatie als hoger be doeld heeft mogen uitvoeren? De heer Van Acker antwoordde hierop, dat de regering in deze zaak geen enkele beslissing heeft genomen. Hij moest echter toegeven, dat enkele maanden ge leden de directeur van een bankinstelling te Brussel bij hem en bij de minister van economische zaken was geweest, om te vragen: of de regering er bezwaar tegen zou hebben, dat een Duitse financiële groep zou participeren in een Belgische metaalnijverheid. De minister van economische zaken ant woordde, dat de regering een politiek volgde van het aanmoedigen van finan ciële investeringen in België en dat bij gevolg nieuwe investeringen in het kader van die politiek vielen. „En daar Duits land met België lid van de Kolen- en Staalgemeenschap is, was er geen be zwaar tegen, dat een Duitse groep in vesteringen deed". Gedurende de eerste wereldoorlog, zo zeide Behogne, stond Flick aan het hoofd van een staalonderneming in het Roer gebied. Vóór de Duitse ineenstorting in 1945 werd zijn fortuin tussen 30 en 42 miljard B.frs. geschat. 4 Na de nederlaag van Duitsland en het splitsen van dat land in twee zones, ver loor hij 80 pet. van dit fortuin. Maar met de 6 a 8 miljard B.frs. die hem over bleven. was hij nog allesbehalve een arm man! Op grond van drie beschuldigingen, werd hij als oorlogsmisdadiger gestraft. Spottend en onder veel lawaai van de linkse meerderheid, zeide Behogne: „Als het een C.V.P.-regering was geweest die eert Duits oorlogsmisdadiger een Belgi sche onderneming in handen had ge speeld, dan zoudt gij. linkse meerderheid, op deze tribune daar tegen zijn komen protesteren uit naam van de krijgsgevan genen. van de politieke gevangenen, van de illegaliteit, van België en zijn over zeese gebieden!" Mogelijk zou de heer Spaak hier zijn komen verklaren: Wij maken Europa niet om de actie der trusts te begunstigen, maar om de christelijke beschaving en de (Van onze Brusselse correspondent) Een alleenwonende zestigjarige vrouw in het bij Brussel gelegen dorpje Steen- okkerzeel kreeg dezer dagen 's avonds het zeer onwelkome bezoek van een gewapende en gemaskerde man. Die late bezoeker dwong de vrouw, onder be dreigingen. hem al haar geld te geven. Het oudje zocht links en rechts en overhandigde de bandiet al haar scha mele spaarpenningen. negenduizend francs. De man keek even het vrouwtje aan. dat daar bevend vóór hem stond., en gaf haar twee duizend francs terug. Dat de politie graag met dieedel moedige dief wil kennis maken, laat zich begrijpen. Zij heeft dan ook haar beste speurders ingezet om dat zeldzame exem plaar te ontdekken. Een Britse Gloster-Meteor straaljager is gisterenmiddag op geringe hoogte bo ven de Westduitse hoofdstad Bonn. onge veer 800 meter van het parlementsge bouw ontploft. De drie bemanningsleden konden met hun valschermen het toestel verlaten. Twee van hen hebben bij het neerkomen verwondingen opgelopen. Door de in het rond vliegende wrakstuk ken z*ijn verscheidene gebouwen, waar onder de Britse ambassade, licht bescha digd. Een burger liep lichte verwondingen op. Een vleugel van de Meteor trof een vrachtauto, doch de chauffeur bleef onge deerd. de C.V.P.-oud-minister. Nu hebben, aldus nog Behogne, de liberale minister van economische zaken en de socialistische minister-president de tweede metaalnijverheid van België ge deeltelijk onder de controle van de Duit ser Friedrich Flick geplaatst! De rechterzijde juichte de interpellant levendig toe, terwijl men op de linkse banken lawaai maakte. Het antwoord van de minister van economische zaken was zeer pover. Op zijn beurt verborg hij zich achter de heer Van Acker en achter de bankdirecteur die hem was komen bezoeken. De minister verklaarde aan die bezoeker te hebben meegedeeld, dat België geen enkel be zwaar zag in het feit, dat vreemden, in dit geval Duitsers, in België kwamen in vesteren. Doch ik geloof, zo zeide hij tot dc Kamerleden, „dat het niet wenselijk is, dat oorlogsmisdadigers in Belgische ondernemingen participeren De minister wilde zich verontschuldigen door te zeggen, dat hij geen zeggenschap heeft voor wat betreft de inwendige or ganisatie der naamloze vennootschappen. Waarop Behogne vlijmscherp repliceerde: „Akkoord, maar dan hadden u en de mi nister-president ook die bankdirecteur niet moeten ontvangen!" Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond voor de laatste maal zijn aandacht gewjid aan dc wet tot afschaffing van de dood straf. En de wet haalde het in laatste lezing met 152 stemmen vóór en 133 tegen. Tevoren hadden de afgevaardigden nog een amendement in stemming gebracht, dat bij een vroegere lezing aan het voor stel was toegevoegd, n.l. dat een man, die reeds een moord heeft begaan en daarvoor levenslange gevangenisstraf heeft gekregen, ter dood zal worden ge bracht, wanneer hij ten tweeden male een moord begaat. Dit amendement was op 16 mei aangenomen met vier stemmen meerderheid. Gisteravond werd het in tweede lezing verworpen met een meer derheid van 23 stemmen. Het wetsvoor stel. dat nu naar het Hoogerhuis zal gaan, werd ingediend door Sydney Silverman, een socialist, en behandeld zonder dat de stemdiscipline in de fracties van kracht was. Spaar de Rijksbotar- merken. In ruil daar voor krijgt u circus plaatjes voor hat prachtige roomhoter- album. Vraag uw leve rancier inlichtingen i De nauwkeurige cijfers zijn: in Zweden3,64 x zoveel België. Duitsland Frankrijk Zwitserland Publikatie: Het Nederlands Zuivelbareau. 's-Gravenhage als in Nederland per hoofd per jaar 2,13 X (Telefonisch van onze correspondent BRUSSEL, donderdagavond In strvjd met wat gisteren op de con ferentie der zes landen van de KSG was aangenomen, n.l. dat men vanmorgen reeds snel de werkzaamheden zou onder breken tot na het Euratom-debat in de Franse Nationale Vergadering, heeft van daag de groep der gemeenschappelijke markt toch nog de gehele dag vergaderd. De leden van de Euratom-groep der con ferentie woonden vandaag te Parijs de vorgadering van de OEES bjj, welke ver gadering aan het atoomprobleem is ge wijd. In verband hiermee moet eraan herinnerd worden, dat de OEES zelf een plan heeft voor het vreedzaam gebruik van de kernenergie en dat tussen deze organisatie en de zes van ..Klein-Europa" is overeengekomen over deze aangele genheid met elkaar contact te houden. Vandaar de tijdelijke verplaatsing van de Euratom-groep van Brussel naar Pa rijs. Voorzover wij konden nagaan er worden over de vergaderingen te Brussel niet alleen geen communiqués verstrekt, maar er wordt zelfs geen woord com mentaar gegeven heeft men op deze conferentie van de ingewikkelde kwestie van een eventuele reglementering van het militair gebruik van de atoomenergie nog met geen woord gerept. Te verwon deren is dit niet. Zoals immers gemeld zullen pas de ministers van buitenlandse zaken der zes eind september of begin oktober deze knoop gaan ontrafelen. Het zelfde geldt voor dc kwestie van de inte gratie der overzeese gebiedsdelen in de gemeenschappelijke Europese markt. (Van onze verslaggever). ZET vier kampioenen tfiee-zetten b(j elkaar, verschaf ze de noodzakelijke attributen zoals een waterketel, een pot, kopjes, thee, melk en suiker en ge kunt er op rekenen dat er binnen enkele minuten heel wat lekkere bak jes worden gepresenteerd. De leek zal zo'n bakje thee dan leegdrinken en, af gaande op het resultaat, het vocht voor honderd procent geslaagd vinden. De echte thee-logische jury denkt daar evenwel heel anders over. Die vindt het smakkend proeven van de thee slechts een klein onderdeel van de be oordeling, welke eigenlijk al moet be ginnen als de thee-zetter van haar stoel stapt om naar de kraan te lopen OP HET voor deze gelegenheid tot een verfijnd soort huishoudschooltje her schapen tonee! van de Eindhovense Phi- lipsschouwburg is dat gisteravond voor een volle zaal weer eens duidelijk uit de thee-doeken gedaan. Een jury, een dame en drie heren, allen befaamde T.Z.-deskundigen, had tot taak vier meisjes, die in de competitie om het Z.-Nederlands thee-zet kampioenschap als de besten uit de pot waren geko men, op alle wetenschappelijke onder delen van het thee-zetten te testen. De vier kandidaten waren daartoe stuk voor stuk achter een van alle in dien verstande dat het meisje met de groene jurk achter een geel het meisje met de grijze jurk achter een rood, het meisje met. de blguwe jurk, achter een wit en het meisje met de rode jurk achter een groen tafeltje werd geplaatsi Dit terwille van de duidelijkheid. Ter wijl de zaal ademloos toekeek begon daarop het toernooi. VERS WATER gebruikten ze alle maal, dat wel, maar toen het op de kooktijd aankwam Het wit te lang door stomen(We hopen dat de lezer ons, nu we thee-technisch gaan worden, zal kunnen volgen). Met de verzorging van de pot en de bepaling van het aantal schepjes was alles in orde en ook de wijze van trekken liet niets te wensen over. Wat betreft de trek-tijd liet rood echter een belangrijke steek vallen, door de gestelde tijdlimiet met niet minder dan een minuut te overschrijden. Bij het leégschenken van de pot deel geel een duit in het foutenpotje, door niet op de voorgeschreven wijze met het kopje te manipuleren, hetgeen „thee- verkeerd" en daardoor enkele strafpun- ten opleverde. Wit liet zich bij het ser veren eveneens tot eert fout verleiden, door een der kopjes voor de jury on gevraagd van een ongeoorloofd grote plens melk te voorzien. „Het leek waar ter in de beoordeling rapporteren. Eerst nè dit ritueel volgde dan het ogenblik, waarop de juryleden bedachtzaam en met gespitste lippen de vier kopjes thee naar binnen werkten, om al smakkend en kauwend smaak, hitte en andere be langrijke details vast te stellen. De kan didaten hadden er letterlijk een potje van gemaakt, hetgeen in de thee-we reld echter beslist niet ongunstig dient te worden opgevat. In dit geval bleken het zelfs goede potjes te zijn, want de jury was er best over tevreden. BIJ HET bekendmaken van de uitslag bleek Agnes Visbeek uit Sittard met 104punt de theeblaadjes de meeste eer te hebben aangedaan. Zij ontving daarvoor een zilveren theestel en theerozen. Achter haar kwam Willy van Leeuwen uit Geleen (103% punt), Ria van Gelder uit Waalwijk (101 pnt.) en tenslotte Renee van Dongen uit Eindhoven (98 pnt.). Niet dat deze laat- sten de hond in de pot vonden; ook voor haar had de stichting „Het Theebureau voor Nederland", die dit toernooi orga niseerde, een aardige verrassing in pet to, in de vorm van een melkkannetje. NAAR onze smaak een verdiende be loning, want we hebben gisteravond wel ervaren, dat er voor het volmaakt zet ten van thee heel wat meer komt kij ken dan de amateuristische handgrepen waarmee wjj als echte thee-leken tot dusverre de blaadjes beledigden. Neen, dan Agnes Visbeek uit Sittard, die getoond heeft de ware begrippen te hebben over de thee-zet-cultus en bij wie het Rocd moet zijn op theevisite te gaan. Want dat is nou eris een thee-tante, De taak van de Brusselse conferentie wordt intussen van Parijs uit allesbehal ve vergemakkelijkt. Zo vernam men hier, dat de Franse ministerraad van gisteren de instructies aan de Franse gedelegeer den in de Belgische hoofdstad hebben bevestigd. Deze instructies, die vooral het eventuele gebruik van de kernenergie voor militaire doeleinden betreffen, ko men feitelijk neer op: zie voor Frankrijk voor ehn zekere periode vrijheid van handelen voor te behouden. De meningen in Franse regeringskringen zijn namelijk nog altijd verdeeld en bij het uitstippelen der grote lijnen van de regeringspolitiek t.a.v. de Euratom wat toch nodig was om de instructies te kunnen vaststellen heeft men naar een compromis gezocht. Er zijn in Frankrijk veel voorstanders van een uitsluitend vredesgebruik der kernenergie gedurende een bepaalde pe riode. Daarna zou de kwestie van het mi litair gebruik onderzocht moeten wor den terwijl Frankrijk intussen de toe zegging moet hebben, dat men zich er niet zonder meer tegen zal verzetten in geval het tot produktie van kernwapens wil overgaan. Anderen echter verlangen een onmiddellijke en onvoorwaardelijke vastlegging van het recht voor Frankrijk om atoomwapens te maken. Zo zijn b.v. de gaullistische Kamerleden absoluut ge kant tegen een Europese atoomgemeen schap voor uitsluitend vredesdoeleinden. In dg groep van de gemeenschappelijke markt hebben de vijf niet-Franse dele gaties zich vandaag met de Franse hou ding in deze materie allesbehalve inge nomen getoond. Dit werd zonder veel omhaal van woorden door de leider van de Nederlandse delegatie, dr. Linthorst Homan, duidelijk gemaakt. Een overeen komst dient niet op een bepaalde tijd te worden herzien, doch dient loyaal en vol ledig te worden nageleefd, zo betoogde hij. De gedelegeerden van Duitsland, Italië. België en Luxemburg vielen, dr. Linthorst Homan hierin bij. Vanmiddag heeft men verschillende as pecten van de gemeenschappelijke markt besproken, o.m. de kwestie der buiten landse tarieven ten opzichte van derden. De groep van de gemeenschappelijke markt zal op 11 juli weer bijeenkomen, die van de Euratom op 3 juli en het co mité der delegatiesleiders op 10 juli. Het viel op, dat de heer Spaak gedu rende de laatste dagen van bespreking geen enkele vergadering heeft bijge woond. alhoewel deze plaats vonden in zijn eigen bureaus. Wellicht spaart hij zich voor de aanstaande vergadering der delegatiehoofden. Het kan ook niet ontkend worden, dat een zekere matheid over de Brusselse conferentie ligt. De oorzaak hiervan is de houding van Frankrijk op het gebied van Euratom, dat zoals men dat hier uitdrukt „cavalier seul" wil spelen. Men ziet o.a. niet goed in, dat Duitsland zijn hulpbronnen en de resultaten van zijn wetenschappelijk research werk in de pool zal inbrengen ten bate van het militaire voordeel van Frankrijk alleen. Als het Franse parlement over enkele Als gevolg van Britse vasthoudendheid is nog steeds geen overeenkomst bereikt over Westduitse betalingen in geld voor onderhoud van de geallieerde troepen in West-Duitsland, zo verluidt in goedinge- lichtte kringen in Bonn. Woordvoerders van de Amerikaanse en Franse ambassade hebben bevestigd, dat wat hun landen betreft, de zaak in orde is. De V.S. krijgen 650 miljoen DM en Frankrijk 278 miljoen. Volgens de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" willen de Duitsers 400 miljoen DM betalen voor de Britse troepen, doch dat zou 200 miljoen minder zijn dan wat de Britten eisen. Ontmoeting met oud-Etonstudenten (Van onze Brusselse correspondent) Naar verluidt zal koning Leopold III op 12 juli a.s. in het bekende Savoy hotel te Londen aanzitten aan het jaarlijkse banket van studenten van Eton, aan welke school de koning een deel van zijn studies heeft gedaan. De volgende dag zal hij een cricketmatch tussen Eton en Harrow bijwonen. Hier wordt, aan toegevoegd, dat. het de eerste maal is na de oorlog, dat de gewezen koning der Belgen zijn oudstu- diemakkers aan de dinertafel zal ontmoe ten. Elk jaar neemt ook de hertog van Gloucester aan dat Etonfoanket deel. De Russische minister van buitenland se zaken Dmitri Sjepilof. is gisteren uit de Libanon te Athene aangekomen, waar hij een 2!i uur durend onderhoud had met zijn Griekse ambtgenoot Evan- gelas Averoff. Beide ministers verklaarden na afloop, dat zij een „zeer interessant" gesprek hadden gehad. Sjepilof zei bij aankomst op het vlieg veld van Athene, dat er nog vele moge lijkheden voor de uitbreiding van de be trekkingen tussen beide landen zijn. -,de Sovjet-regering wenst verdere ontwik keling der economische en culturele be trekkingen welke in het belang van bei de volkeren is", aldus Sjepilof. Zijn bezoek is onofficiëel, maar een Griekse woordvoerder had de besprekin gen al eerder „zeer belangrijk" genoemd. Theofiel van de Veire, een voddenraper uit het Belgische plaatsje Oost-Eeklo, heeft op een vuilnisbelt te Evergem een ijzeren doos gevonden, waarin 25 ringen, een armband en een kunstgebit lagen. De voddenraper, die de waarde ervan niet vermoedde stak de ringen en de armband in zijn zak. maar gooide het gouden kunstgebit weg. In een herberg ruilde hij de ringen voor enkele glazen bier. De veldwachter, die dit te weten kwam stelde een onderzoek in. 19 van de 25 ringen zijn reeds teruggevonden en strumenten voorzien tafeltje gezet, met achtig wel baby-thee", zou de jury la- in de goede betekenis van het woord, echter nog moeilijker worden! dagen aan de regering-Mollet een al te wachten op het gemeentehuis op hun strakke Euratom-houding zal opdragen rechtmatige eigenaars, dan zal het voeren der besprekingen Men weet niet hoe de doos op de vuil nisbelt is geraakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5