Van Est. liet de bom barsten Felle beschuldigingen aan adres van Nederl. Tour-ploegleider ru -&.V- I Olga Pluto in Hilversum favoriet Pellenaars: Dat zou met Van Est weer vallen en tuimelen worden GMdk Algemeen Mijnwerkersfonds Regen drukte de tijden in Assen nr. vier! De jaarlijkse „Pellenaars-rel" nu op hoogtepunt aife v«strsr»°ï Wielren Unie zag werkeloos toe AfcHB'EOING- Tot voor de televisie Amerikanen Seixas en Larsen op dreef Schijn en werkelijkheid blijken wit en zwart Van Est zal het aan zijn boterham niet merken.... West-Brabant is in hevige beroering In Kampioenschap Nederlandse Paarden De vijfde S.L.S.-rallye onder slecht weer Deen Nielsen versloeg Hongaarse mijl-cracks Vertragende beleggingspolitiek in 1955 Ier Wood bij training naar ziekenhuis Wimbledon s „geplaatste" heren gehalveerd Ayala mentaal sterker dan Nielsen Voorspoedige groei van Amstleven U 6 VRIJDAG 29 JUNI 1956 Waar ivringt de schoen? ifeïd hebben dat bij bij ee» overwin ning in Bordeaux-Parijs See^ interesse in de Tour zou hebben gehad; zijn ver- De Belgische reclame- kwestie r! llli Het zware geschut Ploegleiders-fouten 'Nü kan het. niet meer SCHIPPER VERVANGT HORN 24.75 - 29.75 - 32.75 ESDERS' SPORTPANTALONS BINNENWEG PLEINWEG 196 RUSSISCHE SCHAAK-ZEGE OP ZUID-SLAVIE NEDERLANDS GOLF-TEAM ROEMENIE—NOORWEGEN 2—0 CAMERAS FILM Seixas en Larsen op dreef Avontuur hij de dames Verzekerd bestand gestegen tot f 958 miljoen STIJGENDE OMZETTEN BIJ KWATTA (Van onze speciale verslaggever) ROOSENDAAL, donderdagavond. Het conflict tussen Wim van Est en Kees Pellenaars is nu wel op de spits gedreven en de kans op verzoening is geringer dan ooit, nu w\j als noviteit in de Nederlandse wielersportwereld een officiële persconferentie van een renner achter de rug hebben. Dat beleggen van een persconferentie, via zijn vereniging „Willibrord Wil Vooruit" en via een telegram dat wel 24 woorden bevatte, was van de renner Van Est even stellig zijn goede recht als het dat is van de ploegleider Pellenaars, die op zijn beurt reeds jaren de grote trom der privé-publiciteit roert. Maar wil moesten er toch wel even aan wennen, of schoon Wim van Est, zoals hij eerlijk en nuchter, in al zijn stoere soliditeit zijn verhaal, beheerst en rustig, zat te vertellen, ons wel snel over de onwen nigheid heen hielp. Alle beheersing van „IJzeren Willem" nam echter toch niet weg, dat zijn mededelingen de kans op een verzoening met Pellenaars nu wel definitief, althans zeker voor dit jaar, hebben afgesneden. Maar waar wij een paar dagen geleden nog schreven, dat een verzoening (en daar werd achter de coulissen reeds aan gewerkt) de beste oplossing voor deze onverkwikkelijke affaire zou zijn, daar zijn wij nu geneigd om te zeggen, dat de hele affaire, die aan dit conflict ten grondslag ligt, met al haar voorgeschiedenissen en nu de bom dan tóch eenmaal gebarsten is, dan maar en dan ook tot op de bodem moet worden onderzocht en dat men aan de weet komt wat er allemaal fout was en is. Het was een ietwat rommelige perscon ferentie, geleid door Gerard Peijs, de voorzitter van Van Ersts club „Willebrord Wil Vooruit", door Van Est's secretaris en zaakwaarnemer Jan Rengenhart en tenslotte na zijn aankomst van een wed strijd in BelSië ook door Van Est zelf, maar waarbij ook supporters, vrienden en clubleden de nodige duitjes in het zakje deden. De rustigste in het hele bonte gezelschap, zoals het daar in de achterzaal van een Roosendaals hotel bij een zat, was Wim van Est zelf, die met een grap reageerde op de uitlating van Pellenaars op datzelfde moment voor de televisie, dat „het met yan Est ,in de Tour toch maar weer vallen en tuimelen zou zijn geworden". En het was óok Van Est, die prompt reageerde met „Dat is maar goed ook!", toen een zijner suppor ters de opmerking luchtte, dat de kranten over de sfeer in zo'n Tour de France en over de geest in een ploeg wel eens jets vriendelijker schreven dan de werkelijk- Maar het was diezelfde Wim van Est, die onverbloemde dingen te berde bracht, toen de kern van de Zaak ter sprake kwam. Onverbloemde dingen, die de kloof tussen hem en Pellenaars nu onover brugbaar diep hebben gemaakt, maar waarvan het wellicht toch goed was, dat zij eens gezegd werden. En wij laten dan Wim van Est. die de reclame-affiches van L'Enuipe" voor de etappe-finishes yan de Tour de France 1956. met zU.n- v®i? Est's, eigen foto erop, reeds in huis neeit hieronder verder zelf maar aan net woord: „In andere jaren reed ik öök Bordeaux- Parijs en desondanks nam Pellenaars mij in de Tour-ploeg op. En als ik géén Bordeaux-Parijs aan de Tour vooraf reed, dan startte ik in de Ronde, van Italië pn van Zwitserland en is dat dan een minder zware voorbereiding? Zijn dan die Ronden van Italië en van Zwitserland, zoals zij ook zil'n gereden door dezelfde jongens die nu ook In de Tour starten, minder zwaar <lan een Bordeaux-Parijs? Nee de zaak zit niet m de voorberei- klaring zou geluid hebbeiL doen niet wat ik na Bordeaux-ParUs zal doen en daarmee zou hij inderdaad dlYU®® richtingen open hebben gehouden. „ma als Pellenaars het recht heeft pmM eentje een Tour-kandidatuur te en te wegen, heb ik dat recht dan niet. was de vraag van Van Est, die overigens na zijn nederlaag in Bordeaux-Parijs na tuurlijk wel des te méér op de Tour oe France moest gaan rekenen. ,Dat ik op de avond van mijn nederlaag in' Bordeaux-Parijs, op dezelfde avond, door Pellenaars, van Italië uit, voor de Tour werd weggegooid, dat is de wraak die Pellenaars op dat moment nam De wraak van Pellenaars, die gezegd had: Ik zal Van Est tot de grond toe afbre ken! De wraak van een Pellenaars, die vergramd was omdat Van Est zich aan Zijn dictatuur had onttrokken, zijn eigen weg ging en zijn eigen inzichten volgde bij "het verdienen van de kost vo0J ^ïjn vrouw en kinderen. Pellenaars is een dictator; en wie niet naar zijn pijpen danst, die maakt hij kapot (en dat is een Uitdrukking die de Pel zélf P'®etiE. J bezigen), zoals hij jonge renners als kers en Dielissen, Thijs Roks en Adri Voorting, Maenen en Haan, Van Dongen en Henk Stevens, Suykerbuyk en Flantaz kapot heeft gemaakt en waar hij nog op snoefde ook". „Ook van mij had Pellenaars gezegd aldus Van Est. „dat hij mij kapot zou maken. Maar ik heb er nu genoeg van. En als ik nn toch eenmaal het zwarte schaap ben, dan wil ik ook goed zwart zijn. Wat mii betreft, is de tijd van twee dracht, huichelen en roddelen voorlut Pellenaars ruit de renners tegen el Kaar op, hij zaait verdeeldheid en twist in de ploeg om des te gemakkelijker te kunnen heersen. Hij maakt de moraal van de ren ners kapot om als ploegleider te kunnen triomferen, om zijn eigen haan koning te laten kraaien. Dat steekt mij allang, zoals het ook de andere jongens steekt. En als de anderen dat nog kunnen verdragen, ik niet meer. Maar de tijd is niet ver meer, dat ook anderen het juk van Pelle naars zullen afschudden". „De kern van de „zaak zit in de re clame, die ik in Belgie voor een Belgische wielerfabriek maak. Pellenaars zélf, of schoon in dienst van de Locomotief-fa- (Van onze spec, verslaggever) ROOSENDAAL, woensdag. Wim van Est arriveerde ter persconfe rentie rechtstreeks na een wedstrijd in Ruddervoorde (zoals hij bijna elke dag in België koerst), waar hij in de eindsprint met voorsprong op het peloton, door een andere renner onderuit was gereden, waar door alle vier koplopers ten val kwamen en hij evenals de anderen achter de win naar Rosseel in de toen volgende massa sprint ergens midden in dat peloton 'ein digde. Men zag intussen geen schramme tje aan hem. „Dat vallen valt wel mee..!" Wat hij nu ging doen In géén geval zondag naar Zandvoort, waar de wèl voor de Tour gekozen renners aan de start komen. Nu hij de verbintenis met Pelle naars verbroken heeft, gaat hij op eigen rekening rijden. Op 5 juli, dag van de Tour-start, een koers in Frankfurt, ande re wedstrijden, o.a. als stayer, in Duits land, plus de kans op een hele serie con tracten in Frankrijk in wedstrijden die in etappe-plaatsen van de Tour vóór de Tour- aankomsten worden gereden. „Aan mijn boterham zal ik het niet merken", besloot Van Est. r A M&ÏÜI Toch is het ooit eens zó geweest: Van Est en ploegleider Pellenaars als een stralend en triomferend tweemanschap, toen Van Est in 1951 als eerste Nederlander de gele Tourde-France-trui veroverde.... Wat han er in vijf jaren sport gebeuren? briek zijnde, heeft destijds gezinspeeld op de mogelijkheid, dat ik in België voor de Belgische fabriek Van Hauwaert z°u rij den. Pellenaars zou van dat contract met Van Hauwaert zijn provisie krijgen, als mede van de successen die ik in die fa- briekstrui zou behalen. Toen echter Pel lenaars almaar talmde en bleef talmen om zijn handtekening onder dat contract te plaatsen, werd ik", aldus Van Est, „be naderd door de Belgische manager Ver- snick en met, déze man heb ik toen dat contract voor Van Hauwaert afgesloten. Dat mocht ik, omdat mijn verbintenis met de Locomotief-fabriek alleen betrekking had op de Tour de France en op in Ne derland te rijden koersen. En omdat ih nu in België week na week zo goed gere den heb" (zijn successen waren inderdaad mooi en in vergelijking daarmee waren andere Nederlandse renners in België on geveer nergens; Red.), „nu is Peilpnaars jaloers op <je provisie van Versnick en is hij kwaad op mij en moet hij op kos ten van de Nederlandse ploeg èn van de Locomotief-belangen daarbij in de Tour de France zijn wraak op mij nemen". „De verjonging van de ToUr-ploeg is een argument van kletskoek; verjongen doet men kij de knechten, maar niet bij de kleine kern renners die tot de kans- Paarden behoren. Juist bij de internationa le bezetting van déze Tour geloof ik, dat die vier-vijf Nederlandse toprenners" (en onweersprekelijk js Van Est daarbij; Red), „inderdaad kanspaarden zijn en dan is verjonging dóór eenvoudig larie". Terwijl een nogal bedrukte Pellenaars Voor de televisie (men zie voor het in terview in het N.T.S.-journaal een be richt hiernaast) zyn afgezaagde scliijn- argumenten tegen Van Est's deelneming aan de Tour stond te herhalen (dezelfde schijn-argumenten die ook in de mond van vertrouwensman^ Piet van Ierlant en van K.N.W.U.-sportcommissaris John van Eek voor ons gevoel waardeloos waren), kon een rustige en beheerste Wim van Est zonder een zweem van overdrijving zeggen, dat hij zichzelf een kanspaard in de Tour 1956 achtte! E>e wraakneming die hem belette, deze kans te verdedigen, bracht hem in de buurt van het zware geschut: „Waarom worden de contracten vóór de Tour al tijd met de complete ploeg en in het fees telijk bijzijn van verslaggevers en foto grafen in de voorkamer van huize Pelle naars gesloten, terwij] na de Tour elke renner afzonderlijk in het achterkamertje wordt geroepen ter ontvangst van zijn afrekening van verdiensten, in welke in dividuele portie toch ook altijd een deel van het gezamenlijke werk zat?" Van Est zei het ronduit: „Dat is niet recht door zee!". Maar er kwam nóg zwaarder geschut: „Evenals andere renners, met name Henk Faanhof, Thijs Roks en Gerrit Voorting, heb ik, Van Est,'moeilijkheden gehad met de inspecteur der belastingen, omdat Pel lenaars mijn verdiensten (en die van de anderen) in en na de Tour veel hoger had opgegeven dan zij waren". „Pellenaars een ideale ploegleider? Toen ik verleden jaar op weg van Zürich naar Thonon-les-Bains de gele trui ver overde door een sprong naar het groepje waarvan Hinsen toen de etappe won, wil de Pellenaars mij met alle geweld tegen houden. Maar toen ik tóch doorging, was het aan de finish Pellenaars die de lof van zijn eigen strategie liep te zingen. En toen Woutje Wagtmans negen dagen lang de gele trui had verdedigd en zich tenslotte zó had geforceerd, dat hij niet meer kón, joeg Pellenaars de renneis, die Woutje wilden helpen, van hem weg, zo dat Wagtmans helemaal alleen eer. vol uur latef binnen strompelde, waarna hij door de Pel zó werd afgebekt dat hij een dag later, mentaal gebroken, de strijd op gaf. En toen ikzelf eens met een inzin king worstelde (maar ik stond toen in Wij rijden voor de levenden en niet voor de doden en die vijfde plaats is toch waardeloos!" „Goede geest in onze ploeg? Laat me niet lachen. De dictatuur van Pellenaars is elke dag een bron van ellende, maar geen renner durft iets te zeggen. Alleen ik", aldus Van Est. „heb het wel eens tot woorden laten komen. Dat heeft tot ver wijdering geleid. En nu de bom gebarsten is, zal ik géén knieval meer maken, zo als Van Ierlant en Pellenaars willen. Ik neem ook geen woord terug van wat ik heb gezegd, toen Peilennaars tijdens de Ronde van Italië mij al uit de Tour-ploeg had gegooid. Zoals Pellenaars tégen jon ge renners heeft gezegd: Ik breek je tot de grond af, want ik heb de journalisten achter mij!, zo heeft hij dat achter mijn rug ook van mij gezegd en dat heb ben de andere jongens mij wel overver teld. Neemt Pellenaars daèr een woord van terug?" Het waren vervolgens supporters van Van Est, die de filippica doorkruisten. Op hun vraag, of hij een nieuw besluit van de Sportcommissie van de K.N.W.U., behelzende dat hij alsnog een aanwijzing voor de Tour-ploeg zou ontvangen, zou aannemen, moest Van Est zich lang be denken. „Ja", meende hij tenslotte, „dan zal ik mijn kans rijden, voor mijzelf, voor mijn gezin, voor de ploeg, voor de eer en voor de Nederlandse wielersport". „Maar zei hij erachter, „dat zal Pellenaars tóch niet nemen Nee dat denken wij ook niet „Dit conflict en zijn gevolgen: Van Est's uitsluiting voor de Tour de France, is niet alleen een zaak tussen Van Est en Pellenaars, het is vooral een zaak, waarin de Sportcommissie van de Kon. Ned. Wielren Unie voor de zoveelste maal gefaald heeft" aldus een woordvoerder van Van Est's supporters. „Gefaald om tussen Van Est en Pellenaars een ver zoening tot stand te brengen vóór het te Iaat was". „Ook hier gaat" aldus deze supporters zegsman, „weer niets van de K.N.W.U. uit, ook hier zien de heren van de Sport commissie weer werkeloos toe. En wordt het nu onderdehand eens geen tijd voor deze heren om af te treden en plaats te maken voor mensen, die wèl de handen uit de mouwen steken". „Pellenaars zit nu om dat ploegleider schap niet verlegen. Hij heeft er zijn ro zen al van geplukt, zoals hij zelf zegt. En hij wil het zó cadeau doen. Maar de K.N. W.U. is bang voor dat dreigement, omdat zij meent, dat er geen andere man met ploegleiders-capaciteiten voorhanden is". „En die vrees is funest. Als de K.N.W. U. die andere ploegleider zoekt, zal zij hem vinden ook!" aldus deze supporters, die méér dan aan een Klaas Buechly dach ten aan eenGerrit Schuite! Dat is dan weer een hoofdstuk apart, dat echter toch nog wel eens spoedig aan de orde zou kunnen komen. (Van onze spec, verslaggever) ROOSENDAAL, woensdag. De beroering over de uitsluiting van Wim van Est voor de Tour de France is in West-Brabant groot. En de protest-acties die in de maak zijn, overtreffen de demonstraties in St.-Willibrord en in Breda, zoals die reeds zijn gehouden, aanzien lijk. Optochten met borden als „Van Est moet mee" en samenscho lingen voor het huis van Pellenaars mogen in een spontane opwelling zijn ontstaan, de maatregelen op an der terrein geven, zoals deze, bijv. in een commerciële boycot van Je belangen die Pellenaars beroeps halve behartigt, in voorbereiding zijn, blijk van een stemming die ge karakteriseerd wordt in het alterna tie; Buigen of barsten. Wegens zakelijke redenen zal Leo Horn die als scheidsrechter was aangewezen voor de voetbalwedstrijd ZwedenDuits land op 30 jun-i a.s. in Stockholm, niet als arbiter kunnen optreden. Hij wordt vervangen door Klaas Schipper uit Gro ningen. Morgen een heel bijzonder vacantle zaterdag - koopje in de allerbeste kwaliteiten zuiver wollen KAMGARËN SPORTPANTALONS. In 3 series: hebben een prima pasvorm, sluiten om de heup, zijn voorzien van anti-slip en verstelbare elastieke band. Het hoofdnummer van het programma, dat Hilversum a.s. zondag biedt, is het Kampioenschap Nederlandse Paarden, een draverij van meet over 2400 meter, waar voor 9 paarden zijn ingeschreven. De aangewezen favoriete voor dit num mer is stellig Olga Pluto al zal Norton Williams er ook heel wat in te vertellen hebben. Wij hadden toevallig woensdag op Duindigt een gesprek- met de eige naar van Pearl Spencer, die ons mede deelde, dat zijn paard in topconditie ver keert, doch dat hij ook bang was voor de twee bovengenoemde paarden. De verdere programmanummers vormen een aardige omlijsting van dit kampioen schap en onze tips luiden: Mac Kinley-prijs: 1980 meter. 1. Uranus, 2. Tonic Hollandia G, 3. Upita. Madame B-prijs: 1400 meter. 1. Vita Kin- ley, 2. Stal Hollandia. 3. Vlieger D. Nellie Gregor-prijs: 2360 meter. 1. Ur chin Hollandia, 2. Untrepid, 3. Trouba dour. Gratie Hano vér-prijs: 2360 meter. 1. Ronde van Zwitserland. ,,Maar ik heb ze niet geforceerd en eerder wat gedrukt", zei Pellenaars, „en in Zwitserand was het zo: één dag er om rijden en dan twee dagen achter eikaar maar zorgen, dat je nog op tijd aan de controle komt". Overigens bleek wel, dat Pellenaars veel verwachtingen had van Nolten, „Als ik 'm tot de Pyreneeën meekrijg, dan zit het wel goed." Dat was de inhoud van een kort vraag gesprek, dat Jan Cottaar gisteravond voor de televisie tijdens het t.v.-journaal met de ploegleider van de Nederlandse equipe in de Tour de France had. Een ge sprek overigens, dat de indruk niet kan wegnemen, dat er heel wat animositeit schuiit b;j Pellenaars tegenover onze bes te Nederlandse wegrenner, W!m van Est, een animositeit, waarover men de won derlijkste dingen hoort; een animositeit ook, die niet nalaat in West-Brabant- om haar gevolg de uitschakeling van Van Est grote ontstemming onder de tal loze supporters en bewonderaars van IJzeren Willem te wekken. Een ontstem ming, die zich als we goed zijn inge licht al dreigt te ontladen in een plot seling, afwijzende houding tegenover een fietsenmerk waarmee Kees Pellenaars en een groot deel van de Nederlandse -i/-- ww— —we,—- -«vu n—.w* «w I Tourploeg gti iuist Van Est het minst renners om mu te helpen. Zijn motto 1 laatste tijd In de Ronde van Italië en dei - nauwe relaties onderhoudt. We beginnen in Nederland langzamer hand echt in de Tour-sfeer te raken. En geheel volgens aloude gebruiken in lan- len als Italië, Frankrijk, België en Zwit- lèrland, hebben we thans ook onze Tour- affaire. Zelfg de televisiekijkers konden er gisteravond niet langer onkundig van gelaten worden, toen in het t.v.-journaal de heer Kees Pellenaars werd opgevoerd, diepzinnige dingen zeggend over het feit. dat de hele Nederlandse wierelwereld in gisting heeft gebracht, het niet opnemen van Wim van Est in de Nederlandse Tourploeg. Wel, Pellenaars hield het op de verjon ging van de ploeg. „Anders komen we er niet en wordt het een failliete boel". Daar kon Van Est het mee doen die overigens, volgen® Pellenaars, al zijn kaarten op Bordeaux-Parijs had gezet. En nu dat mislukt was. zo meende de Pel, die er overigens wel een® vrolijker uitgezien heeft dan gisteravond op het t.v.-filmpje, wilde Van Hst plotseling weer wél mee in de Tour. Maar ja, dat ging niet. Bor- deaux-Parj.is rijden en dan weer aan de Tour meedoen, dat heb ik in andere ja ren gezien, adus de ploegleider: „Dat wordt weer vallen en tuimelen Enkele andere leden van de ploeg, zo- het algemeen klassement op de vijfde i ais Wagtmans en Nolten, d'e hadden zich plaats), toen verbood Pel aan de andere I natuurlijk ook nogal moeten verweren de Querida Donum, 2. Rentinus, 3. Quartus Spencer. Kampioenschap Nederlandse Paarden: 1. Olga Pluto, 2. Norton Williams, 3. Pearl Spencer. Abdullah Scott-prijs: 1960 meter. 1. Pret ty Boy, 2. D'Israël LB, 3. Rijder T. A. v. d. Veen. Illustra Hanover-prijs amateurs 2360 me ter. 1. Tizian, 2. Reine d'Aster, 3. Rosa Gre- gor. Dutch Hanover-prijs: 2840 meter. 1. Theo Messidor, 2. Quick Fire, 3. Our Volann. Gratie Hanover-prijs II: 2360 meter. 1. Queenly Bertha, 2. Rhea Hollandia, 3. Mar tini Spencer. Onder bijzonder slechte weersomstandig heden startte donderdagavond de eerste deelnemer aan de lustrum rit Schevenin- gen Luxemburg Scheveningen van het parkeerterrein op de Boulevard te Scheveningen. Met een klassementsproef, vrij simpel er moest om een tweetal tonnen gedraaid en achteruit gereden wor den en slechts een enkele deelnemer maak te een foutje, zodat vrijwel alle deelne mers met een blanco strafregister aan de verre tocht er moet circa 1000 km worden gereden konden beginnen. De deelnemers arriveren vrijdagavond weer te Scheveningen, de eerst aankomen de om half acht, waarna een voorlopig klassement wordt opgesteld. Zaterdagmor gen om 10 uur zal een slotproef, wederom op het parkeerterrein op de Boulevard te Scheveningen, de winnaars in de verschil lende categorieën aanwijzen. De te Belgrado gespeelde schaakwed strijd tussen de landenploegen van Zuid- Slavië en Rusland over 8 ronden is door Rusland met 38 tegen 26 punten gewon nen. De Russische ploeg bestond uit de spe- Taimanov. Petrosjan, Gelier, Averbach en Simagin. De Zuidslavische spelers waren Sjura- sevic, Matanovic, Pirc, Karaklajic, Iv- kov, Rabar, Milic en Gligoric. De hoofdschotel van de internationale atletiekwdstrijden te Kopenhagen, was de strijd tussen de Deen Gunnar Nielsen en de beide Hongaren Tabori en Rosza- volgyi op de 1500 meter. Een felle wind en een zware baan door de constant neervallende regen, maakten eventuele recordpogingen onmogelijk, maar toch werden uitstekende tijden genoteerd. Nielsen won de strijd in 3 min. 46,4 sec Daarna kwam de Zweed Waern aan de finish met 3 min. 48 sec. De beide Hon garen maakten geen gebruik van het feit dat zij een combinatie konden vormen te gen de eenzame Deen toen Roszavolgyi zijn eindspurt inzette voor de laatste ron de. miste Tabori de aansluiting en alleen Nielsen ging mee. Op het laatste stuk lukte het Nielsen Roszavolgyi te passe ren en met bijna twee meter voorsprong ging hij als eerste over de eindstreep. Tabori was toen nog ver achter. Voor de golfwedstrijd tussen Neder land en Frankrijk (heren) op de golflinks van de Haagsche Golf en Country Club te Wassenaar op 1 juli a.s., bestaat het Nederlandse team uit de volgende spelers W. van LanschO't. captain (Eindhovense G.C.). mr. J. F. Dudok van Heel (Hil- versumse G.C.) mr. O. van Zinoicq Bergmann (G.C de Dommel). A. F. Knappert (Eindhovense G.C.), R. E. van Erven Dorens (Hilversumse G.C.) en R. Olland (Hattemse G. en G.C.); als re serve is aangewezen jhr. P. J. van Zwin deren (Hilversumse G.C.) Roemenië heeft de in Boekarest gespeel de voetbal-interlandwedstrijd tegen Noor wegen met 20 gewonnen. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. 1 Startnummer 13 heeft de Ierse Norton- rijder Joseph Wood bij de T.T.:races te Assen geen geluk gebracht. Tijdens te training in de 500 cc-klasse slipte Woo donderdag toen het begon te regenen in de z-g- Ruskenhoek en kwam zo onge lukkig terecht dat hij zijn rechter sled" telbeen brak. Wood had verder geen kwetsuren en kwam lopend naar de pjt. vanwaar hij per ziekenauto naar het Wil- heltnina ziekenhuis in Assen is overge bracht voor een nader onderzoek. Een somber, grauw wolkendek was woensdagnacht boven de Drentse heide dicht getrokken. Donderdagmcrgen vie len de eerste regendruppels, net toen de training in de halve literklasse begon en sindsdien is het bijna niet meer droog geweest. Dit ,is. uiteraard van invloed geweest op de trainingstijden, al waren duizen den bereid om het zachte „winterse weer te trotseren. Opnieuw werd in alle klas sen een druk gebruik gemaakt van de ge legenheid om zich op dit bochtige circuit m te rijden. Verklaarbaar overigens, nu de omstandigheden zich zo plotseling hadden gewijzigd. Maar in vergelijking met woensdag en donderdagochtend vroeg zakten de trainingstijden in alle klassen met 15 seconden of meer. Voordat de regen viel, had echter reeds de Italiaan Libanori op MV in de 125 cc- klasse een ronde gedraaid in 3 min 51.9 sec, wat neerkomt op een gemiddelde van 119.603 km.u. Hij verbeterde hiermede het record van de Zwitser Taveri (MV), die in 1955 de snelste trainingsronde reed in 3 min 53.4 sec (gem. 118.833). De Ita liaan Ubbiali. eveneens op MV. liet 3.59.8 noteren, een tijd die ook voor de Duitser Hobi op DKW werd afgedrukt. In de 350 cc-klasse was iohn Surtees (G.B.) op MV de snelste. Zijn tijd was 3.37.7 (gem. 127.404 km.u.). Bill Lomas (G.B.) op Guzzi kwam tot. 3.37.8 en de Duitser Hofmann op DKW tot 3.42.6. (Van onze tennis-medewerker) WIMBLEDON, donderdagavond. Opnieuw beleefde Wimbledon zijn sensaties: van de acht „geplaatste" heren zijn er nu nog maar vier overNa de uitschakeling van Drobny, Davidsson en Patty beleefde men nu ook het échec van de Deense kampioen Kurt Niel sen, tweemaal reeds verrassend finalist (ook verleden jaar) en als nr 6 op de ranglijst van dit jaar geplaatst. Hij werd uitgeschakeld door de steeds sterker wordende Chileen Ayala, die sterk en verdiend won, hoewel de Deen in de laatste games van de vijfde set door enkele incidenten (dubieuze umpire-beslis singen en pauzes bij gebrek aan nieuwe ballen) zeer ontmoedigd werd. Mentale kracht hoort echter ook bjj modern top-tennis en daarin schoot Nielsen op het kritieke moment te kort. Top-tennis is hard geworden. In alle opzichten. De Amerikanen Seixas en Larsen, wier papieren door voortreffelijke overwinningen op landgenoot Flam resp. op de Belg Brichant aanzienlijk stegen, demonstreerden het opnieuw. Maar nog méér de Australiërs met hun kogelharde services en onverbiddelijk afmaken aan het net op de éérste return. Zo speelde Anderson met zijn service- en volley-geweld het fijner afgestemde verweer van de India-kampioen Krish- nam (overwinnaar van Drobny) aan flarden, zo brak de opkomende Neal Fraser met zijn knallende afmaken en zijn linkse punch de tegenstand van de jonge Britse favoriet Bobby Wilson (overwinnaar van Patty), zo veegde Hoad, de matador van het krachtspel, de Amerikaan Fleitz van de baan. nu, al was hij maar matig op dreef, aan de school van de tactici van een paai decennia terug. Zelfs al miste zijn spel de verfijnde precisie van anders, zelfs ai liet de backhand hem soms lelijk in de steek tegen de Italiaanse reus Sirola- zijn rustig manoeuvreren, zijn lage slagen op de niet zo gemakkelijk bukkende Italiaan gaven hem toch een drie sets zege. Het aantal leden van het Algemeen Mijnwerkersfonds van de Steenkolenmij nen in Limburg bedroeg aan het einde van het verslagjaar 56.250 tegenover 56.718 op 31 december 1.154, aldus het verslag over 1955. In deze teruggang weerspiegelen zich de moeilijkheden, die de mijnondernemingen ondervonden bij de met Brichant, lokte deze in een doolhof, werving van nieuwe arbeidskrachten. In waaruit geen uitweg was, met slices on bet gemiddelde ziektecijfer viel een stjj- Een stugge vechter is Ayala. Hij be wees dit in zijn zege op de geplaatste Nielsen, had het eerder bewezen ook reeds in zijn vorige partij tegen de Brit Becker, toen hij twee sets achterstond op 7—8 in de derde set en twee slagen van de nederlaag kwam en nochtans won. Zo kritiek werd zijn po sitie nu niet. maar bet was voelbaar dat hij alles nodig had tegen het ho gere tempo en de fijnere voileerkunst van de erva ren Deen. Het was solidi teit tegen brillance, nuch. terheid tegen rustige fan tasie. En dit hield elkaar in evenwicht. Tot aan het midden van de vijfde set: 57 6—4 64 57 44.Maar die 44 was al ontstaan doordat Nielsen een voorsprong van een game verloren had door rechtspraak-incidentjes. En toen er nog bij kwam dat Ayala een zeer dubieuze bal in zijn voordeel kreeg, toen er bij 54 voor de Chileen gewacht moest worden op nieuwe ballen. toen kwam het einde met een troosteloze Deense game. En Ayala won met 64. Anders dan die Australische kracht spelers is Rosewall. Hij herinnerde ook NIELSEN, Voor Seixas was de derde ronde een soort vuurproef voor de terugkerende vorm na een matig Amerikaans voorsei zoen. In Flam, zijn verbeten landgenoot, ambitieus naar een plaats in de ploeg voor de Davisbeker, had hij een gevaar lijk tegenstander. En het leek in de eer ste set of ook de dagen van Seixas voorbij waren, evenals die van Patty en Drobny.... 46 door de blitz-aanvallen van Flam. Doch opeens kwam de Seixas van voorheen terug. Opeens beheerste hij weer met zijn snelgenomen slagen de si tuaties: 61 61! Doch in de vierde had Flam weer het Initiatief en Seixas mtcht zich gelukkig prijzen dat Flam na 2—2 na vier advantages een nog juist haalbare lob gaf, die Seixas met een volkomen verrassende noodsmash nog juist in kon slaan. Toch werd het 108 voordat de oudere Amerikaan won. En LarsenDe wisselvalligheid is totaal verdwenen. De beheerste fijnheid en variatie, zelfs op het hardste tegen spel, is terug. Hij speelde kat en muis chops en dropshots en uitschieters: 6—3 6—3 61! Voor Rosewall kan dit gevaar lijk worden in de volgende ronde. En dit avontuur kwam van geheel on verwachte zijde: doorgedrongen van ach ter het ijzeren gordijn. Mej. Pucejova presteerde het. louter door de macht van de drive, om na de geplaatste speelster, mevr. Knode, ook de verbeten vechtster. mevr. Voller, de Duitse kampioene, uit te schakelen. Een Tsjechin in de laatste zestien van de dames een nieuwe verrassing voor Wimbledon. Overigens handhaafden alle geplaatste speelsters zich, zij het dat mej Gibson, merkbaar nerveus bij haar de buut op het centre-court (en dit kan haar misschien later parten spelen) de eerste set verloor van mej. Shilcock, het ge schenk kreeg van een te veel forcerende tegenstandster en met herwonnen zelf vertrouwen haar sterke services, haar formidabele cross-backhand en haar vol leys ontplooide en glad won. De Nederlandse speelsters en speler die nog „aan" zijn. kwamen niet aan beurt. De uitslagen waren: Heren-enkelspel, derde ronde: Hoad (Austr.) versl. Fleitz (Am.) 6—3 6—2 6—0: Anderson (Austr.) versl. Krishnan (Ind.) 6—4 6—4 6—1; Pietrangeli (It.) versl. Stockenberg (Zweden) 9—7 64 6—4; Fra ser (Austr.) vers], Wilson (Eng.) 8—6 7—5 6—3; Howe (Austr.) versl. Emerson (Austr.) 62 26 61 64; Richardson (Am.) versl. Ulrich (Den.) 64 10—8 6—3; Segal (Z.A.) versl. Marshall (Austr.) 6-0 6—2 2220; Forbes (Z.A.) versl. Warwick (Eng.) 60 62 6l; Seixas (Am.) vers]. Flam (Am.) 4—6 6—1 6—1 10—8; Morris (Am.) versl. Kipping (Eng.) 6—4 7—5 9—7; Cooper (Austr.) versl. Black (Rhod.) 6—2 46 61 46 97; Schmidt (Zw.) versl. Gimeno (Sp.) 4—6 6—3 64 6—4; Ayala (Chili) versl. Nielsen (Den.) 5—7 64 64 5—7 64; Larsen (Am.) versl. Brichant (B.) 63 63 6Rosewall (Austr.) versl Sirola (It.) 7—5 6—4 9—7: O'Brien (Austr.) versl. Perry (Am.) 6—2 68 86 6—4. Dames-enkelspel, derde ronde: mej. Brough (Am.) versl. mevr. Middleton (E.) 60 64; mej. Gibson (Am.) versl. mej Shilcock (E.) 46 62 61; mej. Fry (Am.) versl. mevr. Brewer (Berm.) 6—3 64; mevr. Fleitz (Am.) versl. mej. Hoa- hing (En.) 61 63; mej. Buxton (E.) versl. mej. Gram Andersen (Den.) 8—3 62; mej. Mortimer (E.) versl. mej. Hard (Am.) 6—3 62; mej. Pucejova (Tsj.) versl mevr. Voller (D'I.) 10—8 6—3. Heren-dubbelsjel: Seixas en Richardson (Am.) versl. Becker en Davies (Eng.) 6—3 6—2 86): Hoad en Rosewall (Austr.) versl. Nielsen en Ulrich 4 6—3 6—2; Krisman en Kumar versl Segal en Stewart 4—6 63 64 75; Howe en Lareen versl. Bergamo en Fachini 62 36 6—0 6—3. ing waar te nemen van 5.3 pet in 1954 tot 5.8 pet in 1955. ook een geleidelijke vermindering onder gaan. De stijging van het belegde vermogen naar beurswaarde vermeerderd met af schrijving op onroerend goed beliep 43.5 miljoen. Na aftrek van de stijging van het belegde vermogen naar aankoopwaar- de ad 23.2 miljoen, resteert een bedrag van 20.3 miljoen. De aldus becijferde vermogensvermeerdering, door stijging van de beurswaarde der effecten veroor zaakt, is overgebracht naar de reserve rT „„i koersverschillen effecten, welke dienten- Het ziekenfonds baarde het bestuur vee], gevojge steeg omstreeks 50 (30) mil- zorgen tengevolge van de aanhoudende joen stijging der uitgaven. Aan het einde van het verslagjaar moest de bijdrage van de werklieden voor het ziekenfonds met ingang van 1 januari 1956 worden ver hoogd van 1.9 pet tot 2.3 pet. De balans van de pensioenkas gaf tot nu toe geen cijfers met betrekking tot de contante waarde van de pensioenaanspra ken en dus ook geen inzicht, of het aan wezige vermogenssaldo ook toereikend was voor de verplichtingen. Een afdoen de verbetering is slechts te verkrijgen, wanneer jaarlijks tijdig de contant waar- de van de verplichtingen alsmede de con tante waarde van de toekomstige bijdra gen van werkgevers, werknemers en de staat kan worden berekend. Het verschil tussen beide grootheden levert de pre miereserve op. Een tijdige jaarlijkse berekening van de premicreserve stuit nog op moeilijk heden. In het verslag heeft men zich te vreden moeten stellen met de premiere serve per eind 1954. De actuariële bereke ningen komen tot een tekort op die da tum van ca. 30 miljoen in contante waarde. Tevens worden in de jaarcijfers thans tot uitdrukking gebracht de gevolgen van de wet van 1 juli 1948, regelende de fi nanciële verhouding tussen de staat en het Alg. Mijnwerkersfonds. Gedurende een zeker aantal jaren ontvangt het fonds van de staat een vast bedrag per jaar van 6. miljoen (een op 3'It pet berekende annuïteitstermiin), alsmede variabele bij dragen van 1,2 pet van het loon. De ge disconteerde waarde van het vaste be drag kan in de balans gelijk gesteld wor den met een gewone vordering op de staat van bijna 145 miljoen. De varia bele bijdrage is met de bijdragen van werkgevers en werknemers in de premie reserve verwerkt. Beleggingen. Als gevolg van de vooruitbelegging in 1954 kon in 1955 met een vertragende beleggingspolitiek worden volstaan, aan gezien de beleggingen voor een deel der nieuw ter beschikking komende midde len reeds aanwezig waren. Het geheel der transacties beliep naar aankoopwaar- de 79 miljoen vergeleken met meer dan 100 miljoen in beide voorafgaande ja ren. Ook het accres van het belegde ver mogen naar aankoopwaarde van 385.5 tot 408.7 miljoen per eind 1955 derhal ve van ruim 23 miljoen, is aanzienlijk minder dan het accres in 1954 van bijna 64 miljoen. De vooruitbelegging werd in 1955 dus verminderd. Als gevolg hiervan heeft de financiering met gelden van derden dan De voorspoedige ontwikkeling van de Amsterdamse Mij. van Levensverzekering Amstleven heeft zich blijkens het jaar verslag over 1955 in het afgelopen jaar voortgezet. De netto aanwas van het ver zekerd kapitaal bedroeg 96,6 (v.j. 88,8) miljoen, waardoor het verzekerd bestand per einde van 1955 was gestegen lot 957,8 miljoen. De premiereserve steeg van 194,6 miljoen tot 212,2 miljoen. Aan premies werd ontvangen 25.4 (24,2) miljoen. Voornamelijk door de toegenomen pro- duktie (de kosten worden in het jaar van afsluiting geheel afgeschreven, zodat deze ten volle op dat jaar drukken) is de onkostenrekening opgelopen. Ook de beheerskosten zijn toegenomen. De winst en-verliesrekening wijst na dotatie van 1.065.979 aan de extra-reserve een saldo-winst aan van 365.498, waaruit, zoals reeds gemeld is, een dividend van 35 pet. op de verplichte storting der aan delen wordt uitgekeerd, terwijl de rente vergoeding over de onverplichte stortin gen geschiedt naar een rentevoet van 514 pet. per jaar. De rente op alle beleggingen gemaakt bedroeg in het verslagjaar gemiddeld 3.84 (v.j. 3,82) pet. Aangezien de rente, die tot grondslag dient voor de bereke ning van de premie-reserve, thans door- eengenomen 2,89 (2,90) bedraagt, is er een ruime voordelige rentemarge van 0,95 (0,92) pet. In de vergadering van aandeelhouders in de n.v. Stoom Chocolade- Cacao fabriek Kwatta te Breda werden de jaar stukken over 1955 goedgekeurd. Naar aan leiding van een voorstel van een der aandeelhouders om met het oog op de sterke balanspositie een gedeelte op het kapitaal terug te betalen, werd geant woord, dat men dit niet gewenst acht. Omtrent de gang van zaken in het lopen de boekjaar kon de directie mededelen, dat de omzetten zich in stijgende lijn bewegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7