Groot=Kempische Cultuurdagen Kabinetsformatie en defensieplafond Mariken" op de Nijmeegse markt Reclame SNELHEID i KERSENBOOTTOCHT PAARDEVLEES P. v. d. VLIES Dr. F. QUISPEL [SIEBELl Theateronder regie van Van Dalsuni Beloning en rechtspositie assurantie tussenpersonen M De Krant kunt U niet missen Geen dag Kampioenen skehd&t'jat! BRUNOTT Avonturen van prof. Créghel m mannel. en vrouwel. personeel steno-typistes LEIDSTERS, MAANDAG 2 JULI 1956 NSC Voor de tiende maal HILVARENBEEK VIERT RESTAURATIE VAN ZIJN TOREN PAGINA 10 Autodiefstal in Utrecht berecht Twee jaar voer Rotterdammer LMO KAMPIOEN IN DE KNVB AFD. ROTTERDAM DRAPER JACQUARD BREI MACHINE MIJ. OPGERICHT MET INGANG VAN 1 JULI 1956 NIEUWE REGELING VAN KRACHT Het spel MULTILATERALE BETA LINGSOVEREENKOMST MET ARGENTINIë DUITSE BEMBERG BOEKTE VERLIES Maakt voor Uw zaak HERVAT PRAKTIJK Amadeus-kwartet ANCRE HORLOGES Postdistrict Rotterdam vraagt R.S. STOKVIS ZONEN N.V. AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR GOED EN GOEDKOOP (Van onze redacteur) Zaterdag 28 en zondag 29 juli ».s. wor den in Hilvarenbeek de Groot-Kempische Cultuurdagen gehouden, waarmee tien jaar geleden voor het eerst werd begon nen. Een tweede lustrum dus, waarmee wonderlijk samenvalt de voltooiing van de restauratie van de toren, sieraad van het toch reeds zo schone dorp. Dit laat ste zal trouwens apart gevierd worden, waarvoor men een week nodig heeft en het feest is een mooie inleiding op de Cultuurdagen, die naar het woord van dr. r. C. de Brouwer zich vertonen ,,als een soort festijn", met kleurigheid en fleurig heid in uitwendig voorkomen, met gees tigheid en plezierigheid in de uitingen". In afwijking van andere jaren is geen speciaal thema gekozen, maar zal de na druk vallen op de vele geestelijke banden tussen de Kempen aan deze en gene zijde van de staatsgrens. De gouverneurs van de provincies Bel gisch-Limburg, Nederlands-Limburg, Ant werpen en Noord-Brabant zijn uitgeno digd een sprekend aspect van hun eigen provincie te belichten. Dit geschiedt in de eerste grote bijeenkomst op zaterdagmid dag, die opgeluisterd wordt door het Haydn-kwartet uit Brussel onder leiding van G. Maes. Van half zes tot half zeven geeft de eerste prijswinnaar van de beiaard-wed strijd, die op 23 en 24 juli te Hilvaren beek wordt gehouden, waaraan een luis terwedstrijd voor het publiek is verbon den, een concert. Daarop volgt de roemrijke Brabantse koffietafel op de Vrijthof, waar onder het verrukkelijke bladerdak der hoge linden de ganse avond feest is. Vrolijk zal de muziek van de harmonie klinken, de Gors- selse volksdansen voeren folkloristische boerendansen uit en een bijzondere at tractie belooft te worden het vlagge- z waai en door jongens uit het St.-Rem- bertscollege te Torhout, hun ingestu deerd door de Estlander Heiko Kolt vroeger acteur bij het Russisch theater' die daarmee een geheel eigen stijl voor het bewegen van vlaggen heeft ingevoerd van een sterk expressieve kracht, een nieuwe vorm van choreografie. De zondag begint met een pontificale Hoogmis, op te dragen door het Hoog waardig Heer E. Gisquère, prelaat der abdij van Averbode. Literatuurprijs In de namiddag is er een concert van bet Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans, waarna de uitreiking van de literatuurprijs plaats heeft, waardoor ongeveer vijftig geldige inzendingen zijn. Des avonds voeren de inwoners van Hilvarenbeek op de binnenhof van het gemeentehuis (bij slecht weer in het pa rochiehuis, doch St.-Clara krijgt een le vensgrote worst) een nieuwe comedie van Jan Naaükens op onder de titel „Paris, of: Spot niet met de Liefde". Reeds op 21 juli wordt met een inlei dend woord van prof. dr. J. B. Knipping OFM de tentoonstelling van werken van Egbert Dekkers in het gemeentehuis ge opend. Die dag beginnen ook de feestelijkhe den ter ere van de toren met een offi ciële ontvangst van de Monumentencom missie en de Torencommissie. Des avonds is er een concert van de Kon. Mil. Lucht machtkapel met een militaire taptoe in ceremonieel tenue. een internationale voetbalwedstrijd tussen Herenthals en Hilvarenbeek. Andere evenementen in de dan komen de week zijn een concert van de Kon. Harmonie uit Den Bosch met Sjef van Balkom aan het carillon op dinsdagavond, een voorstelling van het kindercircus „De Elleboog" op woensdag, een voorstelling van het poppentheater van Cia van Boord op de onderste zolder van de toren don derdagavond een draaiorgelconcert („De Arabier") op vrijdagavond en een vuur werk op het terrein „De IJpelaar" tot besluit. Een gevangenisstraf van twee jaar te gen de 26-jarige Rotterdamse monteur G. A. B. en een straf van een jaar en drie maanden tegen de 25-jarige Rotterdam mer E, H. beiden met aftrek van voor arrest, eiste de officier van Justitie zater dag, toen deze twee verdachten zich voor de rechtbank te Utrecht moesten verantwoorden wegens diefstal van een auto. De hoofddader was eerstgenoemde ver dachte, die in de nacht van 25 op 26 mei naar Utrecht was vertrokken met de bedoeling er een wagen te stelen. Om dat het. hem niet lukte de auic alleen weg te slepen wiS hij H. ertoe over te halen met hem mee te gaan. Laatstgenoemde had aanvankelijk in het geheel niet aan een misdrijf gedacht. Eerst toen hij be merkte dat zijn collega op de Oude Gracht een Volkswagen forceerde en deze vervolgens op sleeptouw wilde ne men, had hij begrepen waar het om te doen was. Hij wilde echter zijn mede werking niet weigeren en hielp mee de gestolen wagen naar Rotterdam te ver voeren. waar het voertuig voor duizend gulden van de hand werd gedaan. De po litie was de daders echter onmiddellijk op het spoor, zodat hun arrestatie volg de nog voor het geld was betaald. De officier va„ justitie meende dat B. die reeds zes maal veroordeeld is, de op zet tot diefstal had gehad en wilde zulks in de ^strafmaat tot uitdrukking bren gen- Hij achtte d° andere verdachte aan zienlijk minder schukfv en maakte der halve onderscheid in de eisen. Mr. De Bakker, de raadsman van H. voerde aan, dat zijn cliënt in een ver keerd milieu was terechtgekomen en in zijp jonge leven reeds veel moeilijkheden had ondervonden. Hij drong aan op een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Op het Neptunus-terrein te Vlaardingen is de kampioenswedstrijd tussen LMO en Saturnus om de titel van de KNVB Af deling Rotterdam gespeeld. De LMO-ers wonnen dit beslissende duel met 24, waardoor zij de kampioensvlag kunnen uitsteken. (Van onze militaire medewerker). BIJ het lezen van de beschouwin gen betreffende de kabinetsfor matie in de verschillende bla den, moet men wel de indruk krijgen, dat de defensie of liever het defensie beleid een belangrijke factor, ja zelfs een struikelblok vormt bij het vóór- overleg. Nu weten we uiteraard niet wat er binnenskamers in de frac ties of door de formateur met de fractievoorzitters is of wordt bespro ken, maar aannemend dat de be schouwingen in de pers een juiste weerspiegeling zijn van het bespro kene, dan gaat het om cijfers nl,: óf 1350 miljoen per jaar óf één of meer honderde miljoenen per jaar meer. Dit moet een buitenstaander op het eerste gezicht bevreemden. Immers een beleid i.e. het defensiebeleid kan bezwaarlijk in cijfers worden uitge drukt. Dit kan uitsluitend in een defen sieplan, een doelstelling. Eerst na de vaststelling van het te bereiken doel kunnen de daaraan verbonden conse quenties in cijfers worden omgezet. Cijfers, die dan niet alleen betrekking mogen hebben op het financieel-econo- misch aspect, doch evenzeer op het so ciale aspect. Indien deze cijfers boven het redelijke kunnen blijken te liggen, dan dient het doel te worden gewijzigd teneinde een Er is maar één plaats voor een vertoning van „Mariken van Nieumeghen": de Nijmeegse markt. Daar kan nog het beeld worden opgeroepen van de 15e-eeuwse stad waaraan dit mirakelspel zijn naam dankt. Daar is boven dien de ruimte voor volksscenes zoals die in het spel driemaal voorkomen. Daar ligt met andere woorden de kans om „Mariken" realistisch te spelen. En realisme is wat dit prachtige stuk uit onze middeleeuwse literatuur vraagt. mm, Met een maatschappelijk kapitaal van 1.000.000. verdeeld in 1.000 aandelen van 1.000 elk, is opgericht de Draper Jacquard Breimachine Mij N.V.V. te Al melo. De vennootschap heeft ten doel de uitoefening van het industriële- en han delsbedrijf, daaronder begrepen invoer- uitvoer- en doervoerhandel, alsmede trans acties op het gebied van octrooien en li centies, het voeren van agentschappen enz. Geplaatst zijn 200 aandelen. In het kapitaal wordt deelgenomen door de Dra per Corp. gevestigd in de Ver. Staten, voor 199 aandelen en door de heer R. D. Donley, woonachtig in de Ver. Staten voor 1 aandeel, die in contanten worden volge stort. Want in Mariken gaat voor het eerst de oude toneel vorm van de alle gorie over in een spel van levende individuele gestal ten. Mariken, de zondares die door Maria's bemidde ling tot inkeer en boete komt, is geen symbolische figuur als Elckerlyc, maar een meisje, dat met haar mandje naar de Nijmeegse markt gaat. Zoals Van Eyck in de schilderkunst, zo kondigt de onbekende schrijver van „Mariken" in de letteren het renaissancistisch ideaal aan, de uit beelding van de mens als individu. Realisme Daarom vraagt dit spel meer om rea listische enscenering dan om een gesty- leerde vorm zoals Max Croiset het stuk enige jaren geleden bij Rotterdams To neel regisseerde. Aan Albert van Dalsum is bet wel toevertrouwd de middelen te kiezen om zulk een werkelijkheidssugges tie kleur en leven te geven. Hij deed dit een zestal jaar geleden op dezelfde Nij meegse markt en veel van wat in die voorstelling te bewonderen viel, kon men herkennen in de vertoning die „Theater" gisteravond onder zijn regie in het kader van het Holland Festival rond de Waag en de St. Steven gaf. Opnieuw had de assistent-regisseur Henk Kramer enige honderden Nijmeegse amateurtonelisten gemobiliseerd die de marktscène in Njjmegen, het Kermista fereel in Antwerpen en het publiek by het wagenspel van Masscheroen tot een kleu rig en beweeglük kijkspel maakten. De Met ingang van 1 juli 195C zijn de arti kelen 14, eerste, tweede, derde en vijfde lid, 15, 16, 17, derde lid en 18, eerste en derde lid der Wet Assurantiebemiddeling In werking getreden. In de Staatscourant van vrijdag zijn voorts enige ministeriële beschikkingen geplaatst, die een nadere uitwerking bevatten van deze artkelen en van artikel 19, derde lid, dezer wet. Ook 'deze beschikkingen zijn met ingang van 1 juli 1956 in werking getreden. De beloning van de tussenpersoon mag thans nog slechts bestaan uit afsluitprovi- sie, verlengings- en incasso-provisie, als mede uit afmakingscourtage, voorzover voor het berekenen hiervan toestemming ls verleend. Het in rekening brengen van afmakingscourtage is namelijk in het al gemeen krachtens artikel 15, eerste lid, der .Wet Assurantiebemiddeling verboden. In een ministeriële beschikking is thans voor een aantal bedrijfstakken, in hoofd- aak behorende tot de brand- en transport verzekering, de mogelijkheid van dispen satie van genoemd verbod geopend. Deze dispensatie kan echter uitsluitend worden verleend aan de ingeschrevenen in de re gisters A en B, die aan bepaalde, in deze beschikking omschreven, eisen voldoen. Van het in artikel 16 der wet gestelde verbod van het gevan van retour-provisie aan de verzekerde, is bij beschikking van de ministers van financiën en van econo mische zaken dispensatie verleend voor een aantal onder het begrip transport verzekering vallende verzekeringen als mede voor bepaalde groepen tussenper sonen. Ook ls hier eventueel nog bijzon dere dispensatie mogelijk. Ingevolge artikel 17, derde lid, der wet, kan een verzekeraar niet zonder meer een verzekering overboeken naar de porte feuille van een andere tussenpersoon. De toestemming van de oorspronkelijke tus senpersoon is hiervoor vereist; bij ge breke van die toestemming, kan de over boeking slechts geschieden op schriftelijk verzoek van de verzekeringnemer. Krachtens artikel 18, eerste lid, kan dc verzekeraar aan een tussenpersoon slechts een verzekering toewijzen, indien de tus senpersoon hem daarvoor een vergoeding betaalt. Het bedrag van deze vergoeding is. rekening houdend met bepaald- gebrui ken in de verschllende takken van ver zekering, thans bg ministeriële beschik king vastgelegd. Tenslotte kan de verzekeraar, onder in artikel 19, tweede lid, der wet nader om schreven omstandigheden, de tussenper soon van het premie-incasso ontheffen. Het premie-incasso wordt in een dergelijk geval door de verzekeraar overgenomen, doch deze is dan bevoegd aan de tussen persoon de kosten hiervan in rekening te brengen. Bij beschikking van de minis ter van financiën zijn thans regelen ge geven over de in rekening te brengen kosten. Deze kosten zijn verschillend vastgesteld voor wat betreft schade- en levensverzekeringen, ter vijl met betrek king tot levensverzekeringen nog een spitsing wordt gemaakt voor kleine en grotere kapitaal-verzekeringen. bijzonder geslaagde costuums, zó wegge lopen uit Breughel's Boerenbruiloft, mar keerden overigens de realiteit van de Antwerpse kermis beter dan de wel zeer gematigde luidruchtigheid, die dit bonte tafereel iets mats gaven. Trouwens, een zekere matheid lag over de hele voor stelling, die ingezet en beëindigd met zang van een knapenkoor, oP een behoor lijk peil stond maar nimmer meeslepend werd. Mariken, het argeloze meisje dat, ver stoten door haar moeye, in wanhoop bij de duivel haar toevlucht zoekt, kwam bij Mia Goossen slechts fragmentarisch tot de overtuigende verbeelding. In haar spel miste men de greep op de tweeslachtig heid van Mariken Oe overgang van on gerepte onschuld naar de zondige schit tering oP de Antwerpse kermis wist zij niet geloofwaardig te maken. Uitstekend was daarentegen de scene van de inkeer, wanneer zij het wagenspel van Massche roen ziet. Richard Flink had in zijn grime vergeten de vriendelijke trekken van Oom Gysbreght te suggereren die hij in stem en houding zo uitstekend weergaf. Moenen, de duivelse verleider, werd vi taal en wreed gespeeld door Frans van der Lingen. Maar zijn spel bleef zonder nuances, het kruiperige, vleierig-onder- danige in zijn houding tegenover Mari ken kwam er niet tot zijn recht. Voortreffelijk was Jenny van Maerlant ais de kijvende moeye die haar vals spel tegenover haar nichtje bekoopt met de wanhoop die door Moenen's inmenging tot zelfmoord leidt. Indrukwekkend was ook het wagenspel, vooral door de voor dracht van Elise Homans als Maria en Robert de Vries, de felle Masscheroen, die de pracht van de tekst in haar volle rijkdom openbaarden. Henk Schaer was de paus bij wiens pronkzetel Mariken te biecht gaat, Gerarj Hartkamp de vrien- delijk-vaderlijke verteller. Figuranten, dansers, sluipende duivels, kermisgasten en marktkramers verleven digden het toneelbeeld dat voor de klei ne scenes overigens soms wat erg ruim bleek. Met lichtbundels had men dit be zwaar kunnen ondervangen, maar het eerste deel had voornamelijk bij jdaglicht plaats en eerst de latere scenes profi teerden ten volle van de lichtinstallatie. Een goed bezette tribune met veel autoriteiten toonde veel waardering voor de vertoning die ternauwernood ontsnap te aan de grillen van een buiïge avond. P. lager plafond te bereiken. Men zal ook déarvan de consequenties eerst duide lijk moeten zien, alvorens een beslis sing kan worden genomen. Het zou dus van een onjuist beleid getuigen, indien een nieuwe regering zich aan een bepaald plafond zou bin den, zonder dat vooraf vaststaat, dat met dit plafond het defensieplan de gestelde defensie-doeleinden kan worden verwezenlijkt óf dat op grond van dit plafond het defensieplan moet worden gewijzigd met aanvaarding van de daaraan verbonden consequenties. Het niet volgen van deze weg kan slechts tot resultaat hebben, dat eerst later blijkt, dat het ongewijzigde defen sieplan niet kan worden uitgevoerd zonder het plafond te overschrijden, hetgeen niet alleen leidt tot ongewenste aanvullende begrotingen, maar even eens tot ongewenste conflicten of tot ernstige tekortkomingen of stagnatie in het voorgenomen doch binnen het plafond te hoog gegrepen-opbouwplan. Wij weten niet op welk defensieplan de door minister Staf: gegeven Cijfers zijn gebaseerd en evenmin welk plan de formateur bij het door hem gegeven plafond voor ogen heeft. Beide plannen kunnen niet dezelfde zijn en het komt ons voor, dat de doel stelling t.a.v. de defensie voor de ko mende vier jaren tijdens de voorbespre kingen nog niet in extenso kan zijn be sproken en vastgesteld. Wij begrijpen dan ook ten volle het door de voorzitter van de K.V.P.-frac- tie ingenomen standpunt, dat hij zich thans niet aan cijfers wenst te binden, doch slechts een beleid een doelstel ling tot uitdrukking wil brengen, sa mengevat in de formule, dat aan rede lijke wensen van de NATO moet wor den voldaan en dat de daaraan verbon den consequenties, ook t.a.v. de daaruit voortvloeiende cijfers, moeten worden aanvaard. D.w.z. dat door Nederland in verhouding tot andere NATO-landen een gezonde bijdrage moet worden ge leverd en dat dit „moeten" nader zal moeten worden afgewogen tegen het maximaal „kunnen" op grond van de finaneieel-economische en sociale ver antwoordelijkheid tegenover ons volk. NU waren wij in de gelegenheid onze lezers in dit blad uiteen te zetten, wat bezien vanuit Ne derlands standpunt naar onze me ning een redelijke en gezonde Neder landse bijdrage van NATO landstrijd krachten inhoudt.*) Men bedenke evenwel, dat de Neder landse bijdrage in de NATO zich niet beperkt tot de landstrijdkrachten, doch dat ook de zee- en luchtmacht hun aan deel hierin leveren. Reeds enige jaren staat het aandeel van deze strijdmacht- delen evenwel vast en we kunnen deze wel zij het met enige fluctuaties als een constante in het totale defensie plan beschouwen, als een min of meer regelmatige voortschrijding naar het gestelde doel. De fluctuaties liggen hier voornamelijk in de materiële sector, veroorzaakt door de noodzaak het op- gestelde plan aan te passen aan de tech nische evolutie. T.a.v. de landstrijdkrachten lagen deze verhoudingen zoals wij in vorige ar tikelen uiteenzetten anders. Nu het NATO-doel echter voor de toekomst vrij duidelijk zichtbaar is, komt het ons voor, dat ook het Nederlandse aandeel in de NATO-landstrijdkrachten een con stante kan gaan vormen, mits dit aan deel bij de aanvang van deze regerings periode als bindend voor de toekomst wordt vastgesteld, zeer ingrijpende wij zigingen in de internationale politiek- strategische toestand voorbehouden. Met het min of meer willekeurig vaststellen van een defensieplafond in cijfers is deze aangelegenheid zeker niet opge lost. AAR met de NATO-bijdrage van de drie strijdmachtdelen zijn we er nog niet. Wij doelen hier op de defensie-aangelegenheden, die even belangrijk zijn, doch uitsluitend tot de nationale verantwoordelijkheid behoren en waarmede de NATO zich dus niet of slechts adviserend of coör dinerend bemoeit. Aangelegenheden, die ookfin oorlogstijd een nationale zaak blijven en die niet vallen onder de supranationale NATO-bevelvoe- ring. Hiertoe behoren: 1. De luchtverdediging, meer in het bijzonder de directe passieve luchtver dediging, die ten doel heeft de uitwer king van vijandelijke aanvallen te be perken en te bestrijden, in tegenstelling tot de indirecte luchtverdediging, die de vijandelijke luchtstrijdkrachten in hun bases opzoekt en de directe actieve luchtverdediging, die tot taak heeft de vijand in de lucht op te sporen en te vernietigen. Alleen de directe passieve luchtverdediging wordt onder de natio nale verantwoordelijkheid gerangschikt. De beide andere treden op in NATO- verband. De Nederlandse directe passieve luchtverdediging nu waartoe o.a. be horen de luchtdoelartillerie, de waar- schuwings- en waarnemingsdienst is oog zeker niet op het peil waarop zij volgens redelijke eisen moet staan, ter wijl de toepassing van het geleide pro jectiel tot ingrijpende herziening zal nopen. 2. De territoriale verdediging. Meestal krijgt deze in het totale defensieplan te weinig aandacht. Niettemin is hier aan een belangrijk materieel vraagstuk verbonden, aangezien t.b.v. de territo riale verdediging niet op steun uit het militaire bulpprogram in internationaal verband mag worden gerekend. Het per- soneelvraagstuk levert hier minder moeiliikheden op. Door de in beginsel statische verdedigingstaken van deze troepen kunnen aan de kwaliteit in het algemeen minder hoge eisen worden ge steld. Deze troepen kunnen voorts wor den geput uit de continenten, die na 6 of 7 jaar in de N A.T.O.-strijdkrach ten te zijn ingedeeld vrijkomen en nog enige jaren beschikbaar blijven Aan de operatieve organen van de terri toriale verdedigingseenheden menen wij echter op zijn minst de kwalitatieve eisen fe moeten stellen, die ook gelden voor de N.A.T O -mobilisabele reserve eenheden 2e echelon. verzorgingseenheden (Basistroe pen) Dit is een ingewikkeld geheel van materieel en personeel, dat de voorzie ning van de totale behoeften van de landstrijdkrachten in volle omvang ver zorgt, dus ook van die eenheden, welke in het N.A.T.O.-verband zijn opgeno men. Een zware taak en een zware wis sel op ons defensie-budget, niet slechts m.b.t. de vredesdienst doch zeer bijzon der t.a.v. de oorlogsvoorbereiding. 4. De Bescherming Bevolking, als on derdeel van de burgerlijke verdediging. Tot heden werd deze organisatie in het defensieplafond opgenomen, zonder dat deze naar wij menen daarin op noe- ïwrÜ?sivaarrj,Be w'lze was verdisconteerd. de verdere ontwikkeling van deze organisatie zullen zonder twijfel zwaar dere financiële offers zijn gemoeid en ook hier zal men eerst het beleid moe ten vaststellen alvorens tot cijfers te kunnen komen. Dit springt nog meer in het oog als men bedenkt, dat „defensie" het vorig jaar een niet onbelangrijk element van de Bescherming Bevolking heeft over genomen door de oprichting en vorming van het Korps Mobiele Colonnes, hel door minister Staf genoemde vierde krijgsmachtdeel, hetwelk ongetwijfeld zijn gewicht op het defensiebudget zal leggen. Wij willen het hierbij laten. Het zal de lezer duidelijk zijn, dat cijfers ge grond op het verleden slechts betrek kelijke waarde hebben. Slechts een scherp omlijnd plan voor de toekomst zal de cijfers bepalen, ter wijl de dan verkregen uitkomsten weer moeten uitmaken of deze plannen kun nen worden doorgevoerd. Geen wonder dan ook. dat prof. Romme zich voors hands niet aan cijfers wil binden. Zie onze nummers van 6, 16 en 22 juni j.l. Besprekingen welke in de afgelopen maanden tussen Argentinië en een aantal Europese landen zijn gevoerd, hebben er toe geleid, dat met ingang van 2 juli het betalingsverkeer tussen Argentinië ener zijds en België, Denemarken, Frankrijk, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Ver. Koninkrijk, Zweden en Zwitserland an derzijds op een multilaterale basis zal worden gesteld. Met ingang van genoemde datum zul len lopende betalingen, ook in het dien stenverkeer. tussen Nederland en Argen tinië kunnen worden afgewikkeld via de guldensrekening van de Banco Central de la Republica Argentina in de boeken van de Ned. Bank of via guldensrekeningen, welke ingezetenen van Argentinië bij Ne derlandse deviezenbanken kunnen onder houden. Betalingen tussen Nederland en Argen tinië zullen ook kunnen geschieden in een, in de Europese valuta-arbitrage verhan delde, geldsoort van een van de voornoem de landen. Deviezenbanken zullen met Argentijnse banken ten gunste en ten laste van Ar gentijnse rekeningen transacties mogen aangaan in de geldsoorten van deze lan den, welke in de Europese valuta-arbi trage worden verhandeld. Met de Banco Central is overeengeko men. dat bedragen verschuldigd uit hoof de van vóór 30 juni 1956 gesloten en in Argentijnse verrekeningsdoliars luidende contracten zullen worden afgerekend in guldens tegen een vaste omrekeningskoers van 3.80 waardoor deze contracten in feite zijn omgezet in guldenscontracten. De verhandeling, zowel contant als op termijn, van de Argentijnse verrekenings dollar op de valutamarkt in Amsterdam zal met ingang van 2 juli worden ge staakt. De omzet van de J. P. Bemberg A.G. te Wuppertal is in 1955 bij een terug lopend prijsniveau iets gestegen en wel tot D.M. 53.8 miljoen, vergeleken met D.M. 53.5 miljoen in 1954. De balans sluit zonder saldo, nadat het geleden verlies over 1955 door de Vereinigte Glanzstoff is gedekt. Over 1954 werd incl. het saldo AP. een winst behaald van D.M. 0.11 miljoen, welk bedrag aan de vrije reser ves werd toegevoegd. De vrije aandeel houders van Bemberg ontvangen een divi dend van 5 pet. indien aandeelhouders van de Vereinigte Glanzstoff het dividendvoor- stel van deze laatste vennootschap ten be- lope van 10 (9) pet goedkeuren. De Heer en Mevrouw ENNEKING—ALBREGTS geven met grote vreugde en dankbaarheid kennis van de geboorte van hun zoon HEIN die bij het H. Doopsel de na men ontving HENRI PAUL MARIA QUIRINUS Tilburg, 30 juni 1956 Wildrick Bredaseweg 467 Tot onze diepe droefheid overleed heden plotseling onze beste Broeder, Be- huwdbroeder, Zwager en Oom, de Heer BERNARDUS J. VERBIEST in de ouderdom van 86 jaar Uit aller naam: CHARLES VERBIEST Rotterdam, 30 juni 1956 v. Oldenbarneveltstr. 148 VROUWENARTS te Schiedam Een van de belangrijkste gebeurtenissen in dit seizoen op het gebied van kamer muziek was wel het opteden van het Amadeus-kwartet, bestaande uit Norbert Breimin, eerste viool, Siegmund Nissel, tweede viool. Peter Schidlof, altviool en Martin Lovett, violoncel, met medewer king van de altviolist Cecil Aronowitz. Men bracht een drietal werken van Mo zart ten gehore: het Kwartet in d kl, KV 421, het Kwintet in Es gr. KV 614 en het Kwintet het C gr. KV 515. Een programma, geheel gewijd aan werken van één componist eist van de uitvoerenden bijzonder grote beheersing van de materie en een diep doordringen tot datgene wat er „achter de noten" leeft, om de luisteraar de ganse avond te boeien. Het Amadeus-kwartet bezit de ze kwaliteiten. Het samenspel van deze musici, van wie men met recht mag zeg gen, dat zij werkelijk kunstenaars zijn, was bewonderenswaardig. Door het volko men op elkaar ingesteld zijn ontstond een bijzondere muzikale eenheid. Het hoogte punt van deze avond was m.i. de vertol king van het Strijkkwintet KV 614; mede door de sublieme uitvoering wist dit prachtige werk diep te ontroeren. Heftige gevoelsontladingen doen zich bij het spel van dit kwartet niet voor; het kenmerkt zich eeraer door een gevoelige voornaamheid. Dit concert dat een grote schare toehoorders had getrokken, vond plaats in het kader van het Holland-Fes- DE NIEUWSTE MODELLEN IN CHR0MÉ - STAAL DOUBLÉ EN GOUD STADHUISPLEIN 24-26 N. BINNENWEG 227 ROTTERDAM LANGE POTEN 11 DEN HAAG KALVERSTR. 123 AMSTERDAM 'q„. voor opleiding in de loketdienst. Leeftijd 16 tot circa 25 jaar. Vereiste: diploma M.U.L.O. A of B, 3 j. H.B.S. of een daarmede gelijkgesteld diploma of bewijs. Zij, die dit jaar aan het M.U.L.O.-examen deelnemen, kunnen zich eveneens melden. Boven het salaris wordt in daarvoor in aanmerking komende gevallen een pensiontoelage en/of reiskosten vergoeding verstrekt. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directeur van het Postdistrict Rotterdam, Coolsingcl te Rotterdam. De snelheid waarmede tiet nieuws de lezers bereikt ls belangrijk. Immers nieuws moet nl> iiv zijn. Een otalcht neet van Je naald wuroi gelezen Kers-vers van'de pers untvangt Iedere dagblauaoonné zijn krant in de bus vol nieuws Elke lag wordi de krant met een zekere spanning tegemoet gezien. Nieuws treki altijd, iedere dag Ook net advertentie-nieuws. Dagbladreclame ls oOzonder effectlel door de aandacht, die Iedere lezer iedere dag voor „zijn" krant neett Verover en verdedig Uw deb.et me' dagbladreclame. vraagt voor enkele commerciële afdelingen voor het uitwerken van brieven in de Nederlandse taal en/of een of meer moderne talen. Ook zij, die belangstelling hebben voor typewerk van dicteermachines, komen voor plaatsing in aanmerking. Persoonlijke aanmelding tijdens de kantooruren van 8.30-12.30 en van 1.30-5.30 uur bij afdeling Perso neelszaken, Heiman Dullaertplein 3, Rotterdam, alsmede op dinsdag 3 en woensdag 4 juli a.s. des avonds vah 7-8.30 uur (ingang Westzeedijk 507). Ook schriftelijke sollicitaties worden gaarne inge wacht bij afdeling Personeelszaken, postbus 426, Rotterdam. Goederen gevraagd Hoge prijzen voor couranten, tijdschriften, metalen, Ijzer en zolderopruimingen. Lompen 30 ct. per kilo. Adres: W. Netten Kamperfoelielaan 10, Kethel of aan het pakhuis Grofbaan 36, Schiedam. Geopend dagelijks van 1—5 uur en 's zaterdags van 9—4 uur. Handel en Bedrijf Rolfilms ontwikkelen afdruk ken, vergroten, in 1 dag ge reed. Foto K. v. Vuuren, Hoogstraat 106. Lessen 10 rijlessen a 60 minuten voor f 47.50. Fonkelnieuwe Opel Rekord. Theorie, halen en brengen gratis. Erkend en gedipl. B.È.A. Ook losse les sen, spoedcursus, avond- en weekendlessen. Autorijschool „Zuid", Nieuwe Maasstr. 46a, Tel. 55195 (Abelskamp), Schie dam. Diversen Bedevaart t.e.v. dc H. Gerar- dus op zondag 29 juli a.s. naar Wittem, Zuid-Limburg per luxe toeringcar. Prijs retour f 10.-. Kaarten verkrijgbaar t.m. 22 juli bij J. A. Rensman. Anth. Muysstraat 48. luxe wekkerklokjes 7»®^ Portefeuille A//e met schriftelijke reiswekkers vanaf IJ.0" garantie 121. De beide mannen begaven zich naar het binnenste der blokhut en dronken te zamen een glaasje warme melk. Ze kwamen hierdoor in een dusdanig vrolijke bui, dat ze de dreigbrief van de Indianen geheel ver gaten en er lustig op los babbelden. Juist toen vriend Barendje een gloedvol betoog aan het afsteken was over de voordelen van zelfverbouwde inmaakgroenten. hoorde men een snorrend geluidEen pijl alweer met een brietje, zocht zijn weg tussen de beide vrienden door en bleef in de tafel steken. „Dat wordt me te bar!" schreeuwde Barend je. De flinke vent stormde naar buiten en schoot zijn hele pistool leeg. Nog tweemaal herhaalde hij dit en beschouwde toen de zaak als afgedaan. Ongestoord brachten Créghel en Barendj'e de verdere dag en avond door. R.-k. opvoedingsinrichting voor meisjes zoekt 25—40 jaar Niet gedipl. kunnen opleiding volgen. Goed salaris en pensioenregeling Brieven onder nummer 64113 aan het bureau v. d. blad. VAN NIEUW ENHUViiETS STELLEN NOOIT TELEUR Zoals steeds ons materiaal recommandeer* zichzelf. Grote Amerikaanse auto's en OPELS «EKORD 1956. v. Nleuwenhuyze's AutobedrtJf, Aelbreeh'slta^e 154, Rotterdam Telefoon 5.6.9.9.0 (2 lUnen) A.s. zondag wederom NAAR CULEMBORG (GLD.) MUZIEK (Les Gerto's) en BUFFET aan boord kunnen dc/e dagtocht UILZÜiRö meemaken (op vertoon O 95 P* P« advertentie) voor slechts Vertr. 8.30 11 Scli. Hoofd - 9 u. Schiemond - 9.15 Ooklaan Kaarten: ALLARU, BROERSVELD 9, TELEFOON 68823 (Ook tel. best. 85568. Kaarten gratis thuisbezorgd!) BIEFSTUK per 500 gr. 2.80 BIEFSTUK van de haas, per 500 gr. 2.90 BRAADLAPPEN v.a. per 500 gr. 1.40 GEHAKTper 500 gr. 1.00 Buitenhavenweg 160 - v. Swindenstraat 57

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 10